Haber Detayı
15 Mart 2021 - Pazartesi 22:44
 
SEYFE GÖLÜMÜ?SADECE RESİMLERE BAKIN
YAŞAM Haberi
SEYFE GÖLÜMÜ?SADECE RESİMLERE BAKIN

AS-ÇED (AQUAE SARAVENAS Çevre, Ekoloji, Eğitim ve Araştırma Derneği) Başkanı Mustafa Bağ, Seyfe Gölünü yerinde inceleyip,görüntüleri resimleyerek, Seyfe Gölünün içler acısı olduğunu ortaya koydu. Kırşehir’in 35 kilometre doğusunda bulunan sığ, 15 km2 alana sahip tektonik göl. Denizden 1080 metre yükseklikte olan gölün bulunduğu Seyfe Ovası'nın tamamının kuruduğunu görmek, aklımıza hemen şu soruyu dile getirdi. vijdanlar ne zaman kurudu anlamış değiliz.

Kırşehir - Boztepe Malya Devlet Üretme Çiftliğinde 2 bin dönüm yonca tarlası sulanıyor. Burada Seyfe Gölü olması ve Malya - TİGEM' inde kapalı havza içerisinde bulunması nedeniyle sulu tarım yapılması yeraltı sularına ciddi zarar veriyor, dolayısıyla da göle zarar veriyor.

Gölün sağladığı nem burada verimli tarım yapılmasını sağlamaktadır. Ayrıca kapalı havza içerisinde iklimi yumuşatarak zirai don olayını da azaltmaktadır. kuş cenneti Seyfe Gölünün tekrar eski ihtişamına kavuşması için yeraltı suları hayati önem arz etmektedir. Bu konuda bir eylem planı varmı,onu ben bilemem,görüntüler yeterde artarda.

Seyfe Gölünü önce insanlar. Siyasi rant uğruna kuruttularBölge çiftçisi ve siyasetçi el ele verdi. Bakın bu göl-ü hangi gerekçelerle kuruttular. Kağıt üzerinde amaç su baskınlarını önlemekti. Esas amaç toprak kazanımı. Bölgeyi peşkeş çekmek. Bunun içindir ki; 25 bin hektar alan böylelikle 5 bin hektara düşürüldü.

 Kurutma çalışması esasta Kızıldağ Yeni Yapan bölgesinde başlatıldı.

Seyfe gölünü çevreleyen toplamda 113 Km uızunlukta kanallar açıldı. En büyük ve derin kanal, Seyfe Gölünü ve bataklık alanları besleyen en büyük kaynak üzerinde açıldı.İhanet buradan başladı. Kanal çalışması tam tamına 2,5 yıl sürdü. Milletin parası, gölü kurutmaya, siyasetçinin çıkarına harcandı. Kızıldağ Yeni Yapan bölgesinde (Yazıkınık, Güzyurdu) kanal derinliği 25 metre ve üstü. Olarak açıldı. Bu kanala düşen memeli hayvanların çoğu öldü.

Bu kanaldan çıkan toprakla kaynağın üzeri kapatıldı. Toprak yığınına yassı höyük süsü vertildi. Bölgede sular çekilince bataklık ve sazlık alanlar tarlaya dönüştü. Kuş popilasyonu düştü. Göçmen kuşlar için istasyonu görevi yapan bataklıklar kuruyunca kuluçkaya yatan kuş kalmadı.popilasyon sayısı 187 türden 13 türe düştü.

Sonuç nemi ,inanın herşey yazmakla veya çizmekle olmuyor.Ne kuş kalmış,nede gözle görülebilir bir su.Doğaya verilen zarar insanlığa  ve gelecek nesillere vurulmuş en büyük darbedir.Seçtiğimiz çoğu siyasetçinin ordan haberi bile yoktur.Ne diyelim.teşekkürler Mustafa Bağ.Başka söze gerek yok. Resimler ortada, herşeyi tamamıyla anlatıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SEYFE, GÖLÜMÜ?SADECE, RESİMLERE, BAKIN,
Yorumlar