Haber Detayı
18 Nisan 2021 - Pazar 23:26
 
Bu Düşmanlık Nedense Hep Kırşehir’e mi?
Bıktık talandan, vurgundan, doymak bilmeyen nefsinizden… Üç paraya bağladığınız ihale komisyonlarınızdan. Talan ettiğiniz… Elinden aldığınız sağlıklı yaşam yerine, kirli yaşama mahkûm ettiğiniz halk.
GÜNDEM Haberi
Bu Düşmanlık Nedense Hep Kırşehir’e mi?

BIKTIK ARTIK. DÜŞÜN BU MİLLETİN YAKASINDAN…

Bıktık talandan, vurgundan, doymak bilmeyen nefsinizden… Üç paraya bağladığınız ihale komisyonlarınızdan. Talan ettiğiniz… Elinden aldığınız sağlıklı yaşam yerine, kirli yaşama mahkûm ettiğiniz halk.

Hidroelektrik santraller kurulması, nükleer enerji santrali kurulması, genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO) hakkında yasal düzenlemelerin yetersizliği, geri dönüşüm, denizlerde, nehirler de balıkların azalması, toplu balık ölümleri. Aşırı avlanma. Kaçak av. Randevulu av sistemi. Parayı yatır canın istediği kadar öldür. Hayvan dostluğu sadece sokak hayvanları değil. Doğanın dengesi olan yaban hayatı. Bunu anlamak için ne olmalı, nasıl olunmalı bilmiyorum.

Tüketim artışının doğaya etkisi, küresel ısınma… Önlenemez hale gelen hastalıklar. Kanser türevli ölümler. Çevre sorunlarına dair bilinç, son yıllarda artmış gibi gözükse de içi boş. Sadece bu tür konulardaki tartışmalar da oldukça hararetleniyor. Çıkarcılar bir yolunu bulup bu şerefsizliğin içindeki yerlerini alıyorlar. Gerçek doğaseverler bir kenara itiliyor.

Kocabey Milli park olma yolunda iken, yolunu kırk haramiler çevirdi… Bu ülke yağma Hasan’ın böreğine dönmüş ise! Kırşehir’in esemesi mi olur demeyin. Olur. Hem de pekâlâ olur. Onların işi yılan kırkmak!

Doyumsuz, doymak bilmez insanlar artık nefes borumuza sarıldılar. Ülkenin kullanılabilir temiz kaynaklarını tükettiler. Kuruttular. Üç para komisyona, ya yandaşa, ya Arap’a peşkeş çektiler… Sıra geldi elde avuçta kalan üç beş parça yeşil alanların yağmalanmasına. Onlar; nefes almamızı da istemiyorlar. Onlar sırtımıza basa, basa zengin olup, yurt dışında aldıkları çiftliklerinde sağlıklı, mutlu sorunsuz yaşamak için bu denli üzerimize çullanıyorlar. Hala; “yeter” diyemiyoruz.

Ülkenin doğasını öldürdüler. Ormanlarını yağmaladılar. Boztepe yolu çalışmalarında 5 bin ağaç kestiler. Onlar ceplerini doldurdu. Bizler seyrettik. Kırşehir’de kıyıda, köşede kalmış birkaç bakir alan. Bu alanlara da göz diktiler. Seyfe Gölünü kurutanlar yine iş başında. Kocabey kavaklığını hamutuyla yutma derdine düşmüşler.

Kocabey kavaklığı çalışmaları Kahraman Maraş’a örnek oluyor ve çalışma yapılıyor başarıyorlar. Yerel gazete “Maraş Gündem“ kamuya duyuruyor ya biz? Bir başka il böyle bir alanı kamuya kazandırırken, bizde satıyorlar efendilerden tık ses yok.

Ve siyasiler. Siyaset yapanlar. Ben ülkeyi yönetmeye talibim diyenler. Kurumsal nitelikli STK’lar.

Kırşehir’in İki Milletvekili… Bu alan böyle bir talana sokulmuş, Bu şehrin ve geleceğin adına bölgeyi korumaz, bir çıkış yolu bulamazsanız dahi, hiç değilse Kocabey Rekreasyon alanı projesinin hayat bulmasına destek olun. Doğa kendini çok değil 10 yıl içinde yeniler. Yeter ki bu ranta geçit vermeyin. Hiç değilse sizler ele değer, dişe dokunur bir hamla yapın bölgeyi bu talandan kurtarın.

Amaç satıp kurtulmak mı? Satmayın Biz doğa derneğiyiz. Bize devredin. Biz kamuya kazandıralım. Talan edilen bu bölgede o yok olan kurdun, kuşun, böceğin feryadı yakar sizi.

Kırşehir’de temsilcilikleri olan Siyasi partiler. Odalar ve diğer STK’lar. bu konuda lütfen tepki verin.

Seyfe Gölünü kurutan; DSİ 12 Bölge Müdürü rantın hesabını böyle yapıyor olmalı. Önce Aydoğmuş bölgesinde Kızılırmak yatağına müteahhit marifetiyle beton dökerek kanala çevirdiler. Birileri kazandı. Doğa kaybetti…

Bir nehir kanala dönüşmesinin dünya’da bir örneği yok. Tek bizde görüldü. Sorguladığımda; bana taşkınları önlemek için yaptık dendi. Bu iş; bir akıl izan işi değil. Yoldan, yerleşim alanından ekili alanlardan çok uzak bir alanda bu işi yaptılar. Görmezler zannettiler. Bunun içindir ki daha nerelerde farklı lakırdılarla bu yağmayı sürdürüyorlar.

Demekki; DSİ 12 Bölge Müdürlüğü satacak bir şey kalmamış, olmalı ki! Gözünü “Kocabey Tabiat Alanına” dikmiş.  

2004 yılında yağmanın elinden kurtarmak için milli park projesi hazırladık. Ancak; Orman İşletmeleri bu alanı ancak 2009 yılında serbest bıraktı. “Kocabey Milli Parkı”… Sıdıklı Sazlıklarını da içine alan biyolojik bir atmosfer oluşsun, bölge halkının refah düzeyi yükselsin istedik. Bakanlık düzeyinde önce bu alan milli park için bu alan küçük dediler. Sonra Sivrisinek popülâsyonunun çokluğundan söz ettiler. Olmaz dediler. Biz direndik. Sonuçta alanın Rekreasyon alanı yapımı için 2013 yılında 380 bin TL harcanarak özel şirkete proje ihalesi yapıldı. Bu alanda (4) profesör görev yaptı. Sonuçta 2014 yılında Grand Otelde bu alanın “Tabiat Alanı” olmasına, ileride sazlık alanlarla birleşmesiyle “Milli Park” olacağını ifade ettiler. Bu bölgeye Samsun üretme çiftliğinden 500 adet Sülün getirildi ve sahaya bırakıldı. Hazırlanan törene, vekiller, vali bey, şube müdürleri katıldı. Ne oldu. Gösteri bittimi? Ben bunu sormak istiyorum.

Sonuçta Kocabey kavaklığını talandan kurtardık diye sevinirken… Bölge köylüsü bir şekilde alanı ateşe verip yaktı. Yetmedi, Sulama birliği kanalındaki suyu bölge içine verdi parasını köylüden topladı. Yetmedi. Ağaçları kestiler. Bölge köylüsü istimlâk edilmiş paraları ödenmiş arazi için baba mirası diye fırsatçılığa soyundu. Bazıları içi boşaltılmış boş kuru toprak dedi.

DSİ 12 Bölge Müdürlüğü Kocabey Tabiat Alanı için mülkiyetin bir taksim dördü benim diyor. Sanki babasının malından söz ediyor. Ulan; 2 bin dönüm sazlıklar yakılıp sürüldü ekildi. Satış işi olunca babasının mülkünden konuşur gibi konuşuyorlar.

Bu Düşmanlık nedense hep Kırşehir’e mi? Seyfe Gölüne kanallar açarak kurutan DSİ Bölge Müdürlüğü Kocabey Kavaklığını alanı satışa çıkarttı. Bu düşmanlığın arkasında; gün gelir bir şerefsizlik çıkar. Atı alan Üsküdar’ı geçmiş olur. Kırşehirlinin, doğaseverlerin, çevrecilerin eli böğründe kalır. Umarım bunlar olmadan önlenir.

Bu alanı yakıp yıkanlar o kadar çoktu ki. Ağaçlarını kestiler. 1 kamyon odunla yakalanınca; muhtar “cami” için kesmiştik dediler. Kocabey bölgesi ağaçları Ortaköy’de, Aksaray odun pazarlarında satıldı. Kamyonla yakalandılar. Fotoğrafladık ahlaksızlık tek boyutlu değil ki, muhtar bile bu yalanın içinde kaldı.

Seyfe Gölünü kurutan DSİ Kocabey Rekreasyon alanından 1200 dönümü kiralama veya satış ilanına çıkmış. Yoğun talep üzerine ihaleyi ertelemişler. Kimin malını kime satıyor kaç para komisyona havale edecekler meçhul.

Diğer yanda; Kırşehir’i Türkiye’de turizmin başşehri yapacağım diyenler… Nerelerdesiniz, ha!!!

Sağlık Turizmi dediniz. Karakurt kaplıcasını çürümeye terk ettiniz. Hatta kiraladığınız AKP Aksaray milletvekilinin kardeşinden parasını alamadınız. Arka sahasına 300 dönüm sera kuruldu. Bulamaçlı kaplıcası da sera oldu. Hatta bulamaçlıyı alan firma, Kocabey kavaklığına göz dikti. “Projesi “ağaç için fidan yetiştirmek”… Çok zekice! Ağaçlık alanda fidan yetiştirmek. Kırşehir Şeker Fabrikasını alan zatı muhterem, Kızılırmak’ı kirlettiği yetmiyor. Bu alanı da istiyor. Burada fabrikası için pancar üretip fabrikada işlemek. Taşta, kuşta devletin nasılsa. 

Hani sazlıkları yakan. Hayvanları telef eden o uyanık köylüler. Ellerinden ekmeği gidecek haberleri yok. Bu kentin içinde kalan toplam 7800 dönüm yeşil alan için bizler direniyoruz. Sizler umursamıyorsunuz.

Ekoturizm... Seyfe Gölü kurudu. Geriye kalan tek bir alan kaldı. Kocabey Milli Parkı. Sazlık alanları yaktılar. Yakılan sazlıklar alanlar önlemler alınırsa çok değil 10 yıl içinde kendisini yeniler.

Kocabey milli park olursa bu alanda çalışacak insan sayısı en az 300 kişi. Aileleriyle çarpın bu rakamı. Sadece bu mu? Devlet yatırım yapmakla mükellef. Bu yatırım istihdam yaratır ve bu şehrin çocukları. Üniversite mezunları iş sahibi olurlar. En muhteşemi elle tutulabilen bir doğa parçasına sahip olunur. Şeker fabrikası kapansa çok önemli değil. Doğa yok olursa insan ölür.

Bilim şehri olacaktı. Önce Biyoloji bölümü kapatıldı.

Bu bölgede Dünya’da koruma altında olan, “Beyaz Yakalı Su Samuru, Kır Kurt’u ve Kara Göğüslü Karabatak” yaşıyor. Sadece bu türler için bu alan korunmalı. Domuz varlığının çoğalmasının biyolojik engelini ortadan kaldırırsanız, mücadeleniz silahla olur ki, bundan da başarılı olamazsınız. Doğanın dengesini bozmaktan geri durun. Bu talanı durdurun.

Bu talanı durdurun. Aksine geliştirin. Örnek bir alan yaratın ki bu şehrin neler yaratabileceğini dünyaya gösterin.

TÜRÇEP, Greenpeace, TEMA, ÇEKÜL, ISC gibi ulusal ve uluslararası çevre kuruluşlarının bu konularda mücadele verdiğini, Karadeniz’de yaşadıkları vadiye hidroelektrik santrali kurulmasını istemeyen veya Ege’de sahillerine balık çiftliklerinin kurulmasını istemeyen, Kaz Dağları, Eskişehir, Artvin Muğla Göçek, Tekirdağ, Kırklareli köylülerin bu alanlarda mücadele verdiğini sizlerde biliyorsunuz.

Halk koruma görevlerini birilerine devretmekten vazgeçmeli, kendi sahiplenmeli. Talan edilen. Yok, edilen kendi geleceği olduğunu anlamalı. Birileri; esasta senin olan adına devlet malı diyerek, üzerine çöreklendiği tüm milli değerler üzerinden zenginleşirken, kendi yoksulluğunun ana nedenlerinin bu olduğu anla artık be kardeşim anla.

Bu şehirde kendini çevreci olarak, tanımlayan ve tanımlamayan ya da kendi yakın çevresinde bir tehdit hmeyen sade vatandaş çevre konularında ne düşünüyor? Çevre deyince ne anlıyor? Çevre bilinci varsa dahi, bu bilinç gündelik hayatındaki davranışlarına ne şekilde yansıyor? Hiç düşünmüyor. Hiçbir tehdit ve çirkinlik sizlerden uzak değildir. Sizler sustukça. Sessiz kaldıkça onlar size yakın olup, tehditlerini artıracaktır.

Çevre sorunu, aynı zamanda büyük şirketleri yakından ilgilendiren bir konu. Ama onlar bunu hiç dert etmiyorlar.

Gazetemden Çarşamba günü siz okuyucularım için web sitemiz üzerinden bir link paylaşıma açık olacak. Yayınlayacağım. Lütfen bu linki tıklayarak destek veriniz. Yorumlarınız bizim için çok kıymetli.

Fikirlerinizi, aquaesaravenas@gmail.com üzerinden yazabilir. http://www.aquaesaravenas.com üzerinden, bizleri mesajlarınızla destekleyebilirsiniz.

Doğa hepimizin. Doğa yaşarsa insan yaşar. Doğa ölürse, insan ölür.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bu, Düşmanlık, Nedense, Hep, Kırşehir’e, mi?, ,
Yorumlar
Diğer Haberler
KIRŞEHİR’DE 5. KATTAN DÜŞEN GENÇ KIZ AĞIR YARALANDI
KIRŞEHİR’DE 5. KATTAN DÜŞEN GENÇ KIZ AĞIR YARALANDI
CHP
CHP'li Yavuzyılmaz paylaştı: Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül, ikinci maaşını Euro ile alıyor
HALİM ÇAKIR
HALİM ÇAKIR'DAN SEVİLAY ASLAN'A ZİYARET
Seher Başkan: Kimleri otelde ağırladınız
Seher Başkan: Kimleri otelde ağırladınız
Kendirli
Kendirli'ye Açık Çağrı ,''Gel Birlikte Çözelim''
Üniversitemizde Ağaçlandırma Çalışmaları
Üniversitemizde Ağaçlandırma Çalışmaları
CHP
CHP'nin Kırşehirli Güvenlik Müdürü Kalp Krizi Geçirerek Hayatını Kaybetti
Kırşehir
Kırşehir'de 2005 Yılında Ölen 3 Kadın Cinayete Kurban Gitmiş
BALTALIK,PARTİSİ VE YÖNETİMİNİ TANITTI
BALTALIK,PARTİSİ VE YÖNETİMİNİ TANITTI
SİSTEM; MAFYADAN KAHRAMAN YARATTI!
SİSTEM; MAFYADAN KAHRAMAN YARATTI!
BU ALTIN ÇOCUK KIRŞEHİRDE..AMA SAHİP ÇIKAN YOK
BU ALTIN ÇOCUK KIRŞEHİRDE..AMA SAHİP ÇIKAN YOK
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Kırşehir’de
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Kırşehir’de
Sen misin rektörün kızını sınavda kazandırmayan?
Sen misin rektörün kızını sınavda kazandırmayan?
Öldürülüp tandıra gömülmüşlerdi, katil tanıdık çıktı
Öldürülüp tandıra gömülmüşlerdi, katil tanıdık çıktı
Kırşehir Belediyesi 2. Hasada Hazırlanıyor
Kırşehir Belediyesi 2. Hasada Hazırlanıyor
BOZKIRIN SULTANLARI PLAY OFF’TA
BOZKIRIN SULTANLARI PLAY OFF’TA
YKS sınav yerleri açıklandı!
YKS sınav yerleri açıklandı!
AKILLARINA TAKTILAR..BU İŞ YA OLACAK. YA OLACAK…
AKILLARINA TAKTILAR..BU İŞ YA OLACAK. YA OLACAK…
YILDIRIM
YILDIRIM'DAN LGS SORULARININ ÇALINMASI HAKKINDA SUÇ DUYURUSU
Kırşehir Kütüphane Kullanımında Türkiye Birincisi Oldu
Kırşehir Kütüphane Kullanımında Türkiye Birincisi Oldu
198 bin ton nişasta bazlı şeker kayıp
198 bin ton nişasta bazlı şeker kayıp
Kırşehir-Mucur Karayolunda Can Pazarı
Kırşehir-Mucur Karayolunda Can Pazarı
Dış Ticaret Bölümü Öğrencilerimiz “AFAD GÖNÜLLÜSÜ+1” Projesinde İkinci Aşamaya Geçti
Dış Ticaret Bölümü Öğrencilerimiz “AFAD GÖNÜLLÜSÜ+1” Projesinde İkinci Aşamaya Geçti
‘İşçi alacaklarının tahsili imkansız hale gelecek’
‘İşçi alacaklarının tahsili imkansız hale gelecek’
İLHAN: “NE YAZIK Kİ 19 YILLIK AKP İKTİDARI DÖNEMİNDE TALAN VE RANTA DAYALI YIKIMLAR GİDEREK ARTMIŞTIR.”
İLHAN: “NE YAZIK Kİ 19 YILLIK AKP İKTİDARI DÖNEMİNDE TALAN VE RANTA DAYALI YIKIMLAR GİDEREK ARTMIŞTIR.”
İLHAN İKTİDARIN KIRŞEHİR
İLHAN İKTİDARIN KIRŞEHİR'DEKİ SİYASİ BAŞARISIZLIKLARINA BİR YENİSİNİ DAHA EKLEDİ
Prof. Dr. Ahmet Gökbel Sakarya’ya Ahiliği Anlattı
Prof. Dr. Ahmet Gökbel Sakarya’ya Ahiliği Anlattı
Herkesin Kazandığı Yarışma Gerçekleştirildi
Herkesin Kazandığı Yarışma Gerçekleştirildi
Eylem yoksa! Umut yoktur…
Eylem yoksa! Umut yoktur…
Kırşehir Eski Devlet Hastanesi Arazisine Ne Yapılacağı Ortaya Çıktı
Kırşehir Eski Devlet Hastanesi Arazisine Ne Yapılacağı Ortaya Çıktı
Kadınlar 81 ilde milletvekillerini yakın takibe aldı
Kadınlar 81 ilde milletvekillerini yakın takibe aldı
Reuters: Gaz müjdesi bile TL’yi kurtaramaz
Reuters: Gaz müjdesi bile TL’yi kurtaramaz
Metropoll anketi ortaya koydu! Halkın sadece yüzde 6
Metropoll anketi ortaya koydu! Halkın sadece yüzde 6'sı inanıyor
Esnaf isyan etti: Devlet bize biraz sahip çıksın ya! El emeğini satıyorum
Esnaf isyan etti: Devlet bize biraz sahip çıksın ya! El emeğini satıyorum
 Ekicioğlu ,
Ekicioğlu , ''Ankara'yı Parsel Parsel Sattılar, Anadolu'yu Sattırmayacağız''
DAĞ ÇİFTLİĞİ KÖYÜ ÇEVRESİNDE ALTIN ARAMALAR DEVAM EDİYOR
DAĞ ÇİFTLİĞİ KÖYÜ ÇEVRESİNDE ALTIN ARAMALAR DEVAM EDİYOR
Tohumculuk Sektörünün Durumu ve Gelecek Vizyonu’’ İsimli Konferans Düzenlendi
Tohumculuk Sektörünün Durumu ve Gelecek Vizyonu’’ İsimli Konferans Düzenlendi
‘Türkiye’nin üçte ikisinde kuraklık acil durum düzeyinde’
‘Türkiye’nin üçte ikisinde kuraklık acil durum düzeyinde’
Pilot Üniversite Projelerimize Yatırımcı Desteği Devam Ediyor
Pilot Üniversite Projelerimize Yatırımcı Desteği Devam Ediyor
Hayat Boyu Öğrenme Haftası Etkinlikleri
Hayat Boyu Öğrenme Haftası Etkinlikleri
12. Lokman Hekim Tıp Tarihi ve Folklorik Tıp Günleri Kongresi Üniversitemiz Ev Sahipliğinde Yapılıyor
12. Lokman Hekim Tıp Tarihi ve Folklorik Tıp Günleri Kongresi Üniversitemiz Ev Sahipliğinde Yapılıyor
 Rektör Karakaya: ‘’Jeotermalin Sağlık Turizminde ve Serada Kullanılması Yatırımcıların Gözünden Kaçmıyor’’
Rektör Karakaya: ‘’Jeotermalin Sağlık Turizminde ve Serada Kullanılması Yatırımcıların Gözünden Kaçmıyor’’
Haber Yazılımı