İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
17 Mart 2020 - Salı 17:44
 
DOĞANIN ARMAĞANI: MEYVE VE SEBZE
Cansu Teke Beslenme ve Diyet Kliniği sahibi Uzman Diyetisyen ve Yaşam Koçu Cansu Teke, beslenmede en iyi lif kaynaklarının meyve ve sebzelerden gelenler olduğu gazetemize şu sözler ile ifade etti.
SAĞLIK Haberi
DOĞANIN ARMAĞANI: MEYVE VE SEBZE

 Cansu Teke Beslenme ve Diyet Kliniği sahibi Uzman Diyetisyen ve Yaşam Koçu Cansu Teke, beslenmede en iyi lif kaynaklarının meyve ve sebzelerden gelenler olduğu gazetemize şu sözler ile ifade etti.

Bitkilerin her türlü yenebilen kısmı sebze ve meyve grubu altında toplanır. İçeriklerinin önemli kısmı su olduğu için günlük enerji, yağ ve protein gereksinmesine çok az katkıda bulunurlar. Folik asit, A vitamini, E, C, B2 vitamini, kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum, posa ve diğer antioksidan özelliğe sahip bileşiklerden zengindirler. Meyve ve sebzeler;

1. Büyüme ve gelişmeye yardım ederler, 2. Hücre yenilenmesini ve doku onarımını sağlarlar, 3. Diş ve diş eti sağlığını korumaya yardımcıdırlar, 4. Hastalıklara karşı direncin oluşumunda etkindirler.(Özellikle C vitamini) 5. Yüksek lif içeriği ile doygunluk hissi sağlarlar. 6. Dengesiz beslenmeye bağlı şişmanlık ve kronik hastalıkların (kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, bazı kanser türleri) oluşma riskini azaltmaya yardımcıdırlar. 7. Bağırsakların düzenli çalışmasına ve bağırsaktaki faydalı bakterilerin yaşamasına katkıda bulunurlar.

Beslenmenizi renklendirin; Farklı sebzeler ve meyveler, farklı besin öğeleri içerdikleri için gün içerisinde tüketilen sebzelerin çeşitlendirilmesi gerekir. Bu yüzden çeşitli renk ve türlerde sebze tüketin. Yeterli ve dengeli beslenmek için çeşitli renk ve türlerde sebze tüketmeye çalışın. Günlük alınan beş porsiyon sebze ve meyvenin en az iki porsiyonu yeşil yapraklı sebzeler veya portakal, limon gibi turunçgiller veya domates olmalıdır.

Nasıl tüketilmeli? Sebze ve meyveleri çiğ tüketmeyi tercih edin. Yenilebilen kabuklarını soymayın, eğer soymanız gerekiyorsa mümkün olduğunca ince soyun. Birçok vitamin ve mineral sebze ve meyvelerin özellikle dış yapraklarında, kabuğunda veya kabuğun hemen altındaki kısımlarında bulunurlar, iç kısımlarda yoğunlukları daha azdır. Meyve ve sebzelerin sularını içmek yerine, tüm olarak tüketilmesi, ayrıca kabuklu yenilebilen meyvelerin kabukları ile yenilmesi posa tüketimini artırır. Sağlık sizinle olsun…

Uzman Diyetisyen Cansu Teke

Kaynak: Editör: Cansu TEKE
Etiketler: DOĞANIN, ARMAĞANI:, MEYVE, VE, SEBZE, ,
Yorumlar