Haber Detayı
16 Mayıs 2022 - Pazartesi 21:16
 
Üniversitemiz Ulusal Kalite Hareketine Katıldı
Kalite çalışmalarındaki başarıları ile Türkiye’de birçok kuruma rol model olan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, yeni bir kalite yolculuğu için kolları sıvadı.
GÜNDEM Haberi
Üniversitemiz Ulusal Kalite Hareketine Katıldı

Kalite çalışmalarındaki başarıları ile Türkiye’de birçok kuruma rol model olan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, yeni bir kalite yolculuğu için kolları sıvadı. EFQM Mükemmellik Modeli için yeni adımlar atılan üniversitemizde, Ulusal Kalite Hareketi Katılım Töreni gerçekleşti. 16 Mayıs 2022 tarihinde Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi 15 Temmuz Milli İrade Salonunda gerçekleşen törene, Üniversitemiz Vali Yardımcısı İsmail Çetinkaya, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Türkiye Kalite Derneği (KALDER) Genel Sekreteri Sabri Bülbül, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Kurt ile Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Üniversitemiz Genel Sekreteri Mehmet Zeki Küçük, ilimiz yöneticileri, dekanlar, müdürleri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Karahocagil: “Üniversitemizin Temel Politikalarından Biri de Kalite”

Ulusal Kalite Hareketi Katılım Töreninin açılış konuşmasını ilk olarak Üniversitemiz Rektör Yardımcısı ve Kalite Yönetim Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil yaparak üniversitemizin kalite süreci hakkında bilgiler verdi. Kalite güvence sisteminin Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinde 2016 yılından itibaren üniversitemizin temel politikası olarak uygulanmaya başladığını anlatan Karahocagil, yürütülen kalite çalışmaları neticesinde üniversitemizin tüm birimleri ile ISO9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi alan ilk devlet üniversitesi olduğunu vurguladı. Üniversitemiz Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından üniversitelerde iç kalite güvenliği sistemleri kurulmasına yönelik alınan karardan çok daha önce idari süreçlere yönelik Bütünleşik Kalite Yönetim Sistemi (BKYS) ve eğitim öğretim süreçlerine yönelik olarak Eğitimde Kalite Güvencesi Sistemi  (EKGS) oluşturma çalışmalarına başlandığını kaydeden Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, konuşmasına şöyle devam etti: “Her iki iç kalite güvence sistemini özgün olarak geliştirdiğimiz yerli ve milli BKYS ve aynı yazılım üzerinden üniversitemizin tüm birimlerinin tüm süreçleri tanımlanmaya ve uygulanmaya başlanmıştır. Kalite çalışmalarındaki bu başarılar sayesinde 2021 yılında YÖKAK tarafından yürütülen Kurumsal Akreditasyon Programı başvurusu kabul edilen 12 üniversiteden biri olan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin YÖKAK Genel kurulunun Nisan ayında yapılan değerlendirmesi sonucu, 5 yıl süreyle Tam Kurumsal Akreditasyon Belgesini almaya hak kazandı.”

Karahocagil: “Kalite Bir Sonuç Değil Bir Süreçtir”

Kalite alanında elde edilen tüm başarıların sonucunda üniversitemizin kalite süreci ve yolculuğunun hala devam ettiğini söyleyen Karahocagil, “Kalite bir sonuç değil bir süreçtir. Bizim de amacımız EFQM Mükemmellik Modelini tüm birimlerinde uygulayan ilk üniversite olarak Ahilik diyarında kaliteyi kurum kültürü ve yaşam tarzı haline getirmektir.” dedi. . EFQM Mükemmellik Modelinin üniversitemiz için hayırlı olmasını dileyen Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, üniversitemizin bu kalite yolculuğunda da başarılı olacağına inandığını vurguladı.

 

Bülbül: “Yeni Kurulan Bir Üniversite için Kalitedeki Bu Başarı İnanılmaz”

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı ve Kalite Yönetim Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil’in konuşmasının ardından KALDER Genel Sekreteri Sabri Bülbül söz aldı. Bülbül konuşmasında, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin yeni kurulan üniversiteler arasında yer almasından dolayı kalitede bu kadar başarı göstermesinin inanılmaz olduğunu vurguladı. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin yerli yazılımı Ahi Yeterliliğe Dayalı Dijital Eğitim Projesinin (AYDEP) değere dönüşmüş olmasının ve diğer üniversitelere örnek bir model olarak ortay konmasının çok güzel ve heyecan verici bir durum olarak nitelendiren Genel Sekreter Sabri Bülbül, üniversitemizin kalite çalışmalarından çok önemli mesafeler kat ettiğini söyledi.  Kalite süreci ve EFQM Mükemmellik Modeli hakkında da bilgiler veren Bülbül, EFQM Mükemmellik Modeli sürecinde üniversitemize başarılar diledi.

 

Rektör Karakaya: “İman Varsa, İmkan Vardır”

KALDER Genel Sekreteri Sabri Bülbül’ün konuşmasının ardından Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya söz alarak bir konuşma yaptı. Rektör Karakaya konuşmasında, amacı kalite olan bir ekiple kalite yolculuğunda önemli adımlar attıklarını ve başarılı sonuçlara ulaştıklarını anlattı. “İman varsa, imkan vardır.” diyen Prof. Dr. Vatan Karakaya, imanla çalışmanın insana uykuyu bile öteleyecek bir enerji verdiğini söyledi. İnsanın içinden inşa edilen bir varlık olduğunu da anlatan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya konuşmasına şöyle devam etti: “İnsan içinden inşa edilir ve içinde inşa edildikleri ile dışına fayda verir. Bu yüzden insan, sadece mekanik bir varlık olarak değil içiyle ve dışıyla kâinatın numunesi, içinde bir evren taşıyan varlık olarak bakıyoruz. Ve o varlığın kaliteyi hak ettiğine inanıyoruz.”

 

Rektör Karakaya: “Belge, Amacına Fayda Sağlıyorsa Anlamlıdır”

Kalite çalışmalarına başladıkları günden bu yana hiçbir zaman belgeyi öncelemediklerini dile getiren Rektör Karakaya, alınan belgelerin mezun edilen öğrenciye, çalışan akademisyene ve idari personele katkı sunduğu zaman anlamlı olacağını kaydetti. Üniversitemizin EFQM Mükemmellik Modeli için alt yapıya sahip olduğunu söyleyen Prof. Dr. Vatan Karakaya, şimdiye kadar sürdürdükleri kalite çalışmalarını bir üst seviye için basamak olarak gördüklerini sözlerine ekledi. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin YÖKAK tarafından hazırlanan 5 yıllık Tam Akreditasyon Belgesini almasının EFQM Mükemmellik Modeli için önemli bir basamak olduğunu anlatan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, EFQM Mükemmellik Modeli ile Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin bu süreci de başarı ile tamamlayacağına inandığını belirtti.

 

Rektör Karakaya: “Yerli Yazılımımız AYDEP ile BKYS’nin, 21. Yüzyıl Ahilik Değeri Olduğunu Düşünüyorum”

Eğitimde Kalite Güvence Sistemi hakkında da bilgiler veren Rektör Karakaya, bu sistemi ülkemizdeki yetersiz eğitim sistemi üzerine geliştirildiğini ve bu sistemin şu an tüm ülkede örnek bir model olduğunu anlattı. Üniversitemiz tarafından geliştirilen yerli yazılım AYDEP ile BKYS’nin, 21. yüzyıl Ahilik değeri olduğunu düşünen Prof. Dr. Vatan Karakaya, Ulusal Kalite Hareketinin hayırlı olmasını dileyerek sürece emek verecek olan herkese başarılar diledi.

 

Açılış konuşmalarının ardından Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ile KALDER Genel Sekreteri Sabri Bülbül, Ulusal Kalite Hareketi İyi Niyet Bildirgesini imzaladılar. Ulusal Kalite Hareketi İyi Niyet Bildirgesi ile hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından tören sona erdi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Üniversitemiz, Ulusal, Kalite, Hareketine, Katıldı,
Yorumlar
Diğer Haberler
BU MİLLET, 2023 YILINDAN ÖNCE UYANIR MI?
BU MİLLET, 2023 YILINDAN ÖNCE UYANIR MI?
Sel Bölgesine Kırşehir
Sel Bölgesine Kırşehir'den Destek
Kırşehir
Kırşehir'de Yaşlı Hizmet Merkezi Faaliyete Geçiyor
KÖYDE ŞENLİK DEĞİL FESTİVAL VARDI
KÖYDE ŞENLİK DEĞİL FESTİVAL VARDI
GENEL-İŞ’TEN BELEDİYEDE ÇALIŞAN İŞÇİLERE GÜZEL HABER!
GENEL-İŞ’TEN BELEDİYEDE ÇALIŞAN İŞÇİLERE GÜZEL HABER!
BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCIMIZ OSMAN UÇAR, 26. PAZARLAMA KONGRESİ’NE KATILDI
BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCIMIZ OSMAN UÇAR, 26. PAZARLAMA KONGRESİ’NE KATILDI
26. Pazarlama Kongresi Üniversitemiz Ev Sahipliğinde Başladı
26. Pazarlama Kongresi Üniversitemiz Ev Sahipliğinde Başladı
Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu,
Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, ''Tüm Yollarımız Yenilenmiş Olacak''
AK Parti İl Başkanı Seher Ünsal,
AK Parti İl Başkanı Seher Ünsal, ''Seçimleri Tekrar Kazanacağız''
Kadın Emek Pazarı Cacabey Meydanı
Kadın Emek Pazarı Cacabey Meydanı'nda Açıldı
Yalan reklamların siyasi aktörleri…
Yalan reklamların siyasi aktörleri…
İnşaat Atıklarını Kılıçözlü Deresi
İnşaat Atıklarını Kılıçözlü Deresi'ne Döktüler
İl Sayısı 100
İl Sayısı 100'e Çıkıyor
TÜRKİYE
TÜRKİYE'NİN ÇERNOBİL'İNDE FIRAT NEHRİ'NE 20 TON SİYANÜR KARIŞTI
UYGARLIĞIN İLK ŞARTI ADALETTİR…
UYGARLIĞIN İLK ŞARTI ADALETTİR…
Kırşehirli İş İnsanı Çetin Ay Cumhurbaşkanı Adayı
Kırşehirli İş İnsanı Çetin Ay Cumhurbaşkanı Adayı
EKİCİOĞLU, AHİ KÜLLİYESİ’NDEKİ ZANAATKÂRLAR ÇARŞISI ESNAFIYLA KAHVALTIDA BİR ARAYA GELDİ
EKİCİOĞLU, AHİ KÜLLİYESİ’NDEKİ ZANAATKÂRLAR ÇARŞISI ESNAFIYLA KAHVALTIDA BİR ARAYA GELDİ
"MAZOT OLDU OTUZ MASALLARA TOKUZ"
"MAZOT OLDU OTUZ MASALLARA TOKUZ"
AKP asgari ücrete yapılacak zam oranını açıkladı
AKP asgari ücrete yapılacak zam oranını açıkladı
Ekmekten Bu Kez Poşet Çıktı
Ekmekten Bu Kez Poşet Çıktı
KIRŞEHİR BELEDİYESİ, SERT ZEMİN VE ASFALT ÇALIŞMALARINA HIZ VERDİ
KIRŞEHİR BELEDİYESİ, SERT ZEMİN VE ASFALT ÇALIŞMALARINA HIZ VERDİ
Kırşehir
Kırşehir'in Başsavıcısı ve Ağır Ceza Reisi Değişti
AİLE YAŞAM MERKEZİ YILSONU GÖSTERİSİ BEĞENİ TOPLADI
AİLE YAŞAM MERKEZİ YILSONU GÖSTERİSİ BEĞENİ TOPLADI
Aksoy Araştırma son seçim anketini yayımladı:
Aksoy Araştırma son seçim anketini yayımladı: 'Cumhur' iki haftada eridi
TURK SAĞLIK-SEN 30 YAŞINDA
TURK SAĞLIK-SEN 30 YAŞINDA
NAAŞ-I MUHTEREMLER ADLI OYUN SAHNELENDİ
NAAŞ-I MUHTEREMLER ADLI OYUN SAHNELENDİ
Üniversitemiz Bütünleşik Kalite Yönetim Sistemi Türk Patent ve Marka Kurumundan ‘’Marka’’ Belgesini Aldı
Üniversitemiz Bütünleşik Kalite Yönetim Sistemi Türk Patent ve Marka Kurumundan ‘’Marka’’ Belgesini Aldı
Kırşehirli Gençler Ali Dağı
Kırşehirli Gençler Ali Dağı'nda Kayboldu
İçişleri Bakanlığı ve Türkiye Belediye Başkanları Birliği İklim Semineri Kırşehir
İçişleri Bakanlığı ve Türkiye Belediye Başkanları Birliği İklim Semineri Kırşehir'de Düzenlendi
 İLHAN: "ŞU ANKİ HALİ İLE BİNA TADİLATLA ONARILACAK DURUMDA DEĞİLDİR!"
İLHAN: "ŞU ANKİ HALİ İLE BİNA TADİLATLA ONARILACAK DURUMDA DEĞİLDİR!"
Seher Ünsal, Milletvekili Metin İlhan için sert sözler kullandı.
Seher Ünsal, Milletvekili Metin İlhan için sert sözler kullandı.
Vali, Emanet Sazla Türkü Söyleyen Ozan
Vali, Emanet Sazla Türkü Söyleyen Ozan'a İlk Sazını Hediye Etti
Üniversitemiz Kalite Yönetim Koordinatörlüğü Ekibi EFQM Modeli Eğitimlerine Başladı
Üniversitemiz Kalite Yönetim Koordinatörlüğü Ekibi EFQM Modeli Eğitimlerine Başladı
EKİCİOĞLU, KAEÜ MEZUNİYET TÖRENİNE KATILDI
EKİCİOĞLU, KAEÜ MEZUNİYET TÖRENİNE KATILDI
Sel Sularına Kapılan Kırşehirli Vatandaş Hayatını Kaybetti.
Sel Sularına Kapılan Kırşehirli Vatandaş Hayatını Kaybetti.
GAZETECİ YAZAR DEMİRAĞ’DAN KIRŞEHİR ÖVGÜSÜ!
GAZETECİ YAZAR DEMİRAĞ’DAN KIRŞEHİR ÖVGÜSÜ!
Binali Yıldırım
Binali Yıldırım'ın Kırşehir'e Söz Verdiği Proje Rafa Kalktı
 FARKINDALIK EĞİTİMİ VE BOZKIR KARTALI!
FARKINDALIK EĞİTİMİ VE BOZKIR KARTALI!
‘’KAÇ ÖĞRENCİNİN DAHA ÖLMESİ GEREKİYOR’’
‘’KAÇ ÖĞRENCİNİN DAHA ÖLMESİ GEREKİYOR’’
CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanından kriz açıklaması
CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanından kriz açıklaması
Ankara
Ankara'yı Downburst ve Süper Hücre Vurdu
Hasan Aydoğan Dedeli
Hasan Aydoğan Dedeli'de Toprağa Verildi
Kızırmak Adı Gibi Akmaya Başladı
Kızırmak Adı Gibi Akmaya Başladı
YUSUF AYDIN YENİ İL SAGLIK MÜDÜRÜNÜ ZİYARET ETTİ
YUSUF AYDIN YENİ İL SAGLIK MÜDÜRÜNÜ ZİYARET ETTİ
Dolu ve Sağanak Yağış Sanayi
Dolu ve Sağanak Yağış Sanayi'de Su Baskınlarına Yol Açtı
Trafik Tedbirleri Alınmayan Yol, Kazalara Davetiye Çıkarıyor
Trafik Tedbirleri Alınmayan Yol, Kazalara Davetiye Çıkarıyor
Haber Yazılımı