Haber Detayı
20 Mayıs 2022 - Cuma 21:01
 
Ülke Olarak Tarımsal Üretime Destek Vererek Dışa Bağımlılığı Azaltmalıyız”
“Tarımda Yeşil Dönüşüm” Temalı 12. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi Üniversitemiz Ev Sahipliğinde Başladı
GÜNDEM Haberi
Ülke Olarak Tarımsal Üretime Destek Vererek Dışa Bağımlılığı Azaltmalıyız”

 

Türkiye’deki Ziraat Fakültelerinde öğrenim gören öğrencileri bir araya getirerek hem sosyal hem de akademik anlamda bilgi alışverişinde bulunmak amacıyla 2011 yılından beri düzenlenen Ulusal Tarım Öğrenci Kongresinin on ikincisi, Üniversitemiz Ziraat Fakültesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Her yıl İktisadi Kalkınma ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (İKSAD) ile Ziraat Fakülteleri işbirliğinde planlanan ve farklı temalar üzerine organize edilen Ulusal Tarım Öğrenci Kongresinin bu yıl ki teması “Tarımda Yeşil Dönüşüm” olarak belirlendi. 20 – 22 Mayıs 2022 tarihleri arasında Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi 15 Temmuz Milli İrade Salonunda yapılan 12. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresinin açılış törenine Vali Yardımcısı İsmail Çetinkaya, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel, İKSAD Başkanı Dr. Mustafa Latif Emek, ilimiz yöneticileri, kurum müdürleri, dekanlar, müdürler, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.Kutalmış: “Ziraat Mühendisleri Olarak Üzerimize Düşen Sorumluluğu Yerine Getireceğiz”

12. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresinin açılış konuşmasını ilk olarak Üniversitemiz Zirai Etkinlikler Topluluğu Başkanı Alperen Kutalmış yaparak tarımın ülkemizde ve dünyadaki önemine dikkat çekti. Ülkemizde tarım sektörünün, ülke nüfusunun beslenmesini, milli gelire ve istihdama katkı sağlaması, sanayi sektörünün hammadde ihtiyacını karşılaması, sanayiye sermaye aktarması, ihracata doğrudan ve dolaylı katkıda bulunması gibi birçok nedenden dolayı Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişmesinde vazgeçilmez bir yer tuttuğunu anlatan Kutalmış, konuşmasına şöyle devam etti: “Tüm dünya ülkelerinde bu kadar önemli bir yere sahip olan tarım sektörünün, gelecekte artan nüfusun beslenme ve diğer ihtiyaçlarını, azalan tarım topraklan nedeniyle karşılayamaması büyük bir sorun yaratacaktır. Bir geleceğin ziraat mühendisleri olarak, birim alandan alınan verim miktarının artırılmasında, tarımda yeni teknolojilerin kullanılmasında, bilinçsiz yapılan kimyasal ilaçlamaların önüne geçmek için üreticilerin bilinçlendirilmesinde, çevreye dost biyolojik mücadelenin yaygınlaştırılmasında, tarımın temel unsuru olan toprağın ve bitkinin ihtiyacı doğrultusunda gübrelemenin yapılmasında, topraksız tarımın yaygınlaştırılmasında ve üreticilerin sorunlarına çözümler bularak ülke tarımının geliştirilmesinde önemli roller üstleneceğiniz.” 12. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresine ev sahipliği yapıyor olmaktan memnuniyet duyduklarını belirten Alperen Kutalmış, kongrenin verimli geçmesini temenni ederek kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

Emek: “Ülke Olarak Tarımsal Üretime Destek Vererek Dışa Bağımlılığı Azaltmalıyız”

Üniversitemiz Zirai Etkinlikler Topluluğu Başkanı Alperen Kutalmış’ın konuşmasının ardından İKSAD Başkanı Dr. Mustafa Latif Emek söz aldı. Emek konuşmasında, kongre hakkında detaylı bilgiler vererek insanlık var olduğundan beri tarımın da var olduğunu söyledi. Tarımsal üretimin ilk çağlardan bu yana yapıldığını vurgulayan Dr. Mustafa Latif Emek, geçmiş çağlardan günümüze kadar tarımsal alanda doğal sebeplerden kaynaklı kıtlık ve savaşlar yaşandığını anlatarak tekrar aynı sıkıntıların yaşanmaması için tarımsal üretime ayrıca önem verilmesi gerektiğini belirtti. Sanayi Devrimi ile köylerden kente göçler yaşandığını ve bu durumun tarımsal üretimin azalmasına neden olduğunu söyleyen Emek, “Ülke olarak tarımsal üretime destek vererek dışa bağımlılığı azaltmalıyız.” dedi. Tarım politikaları hakkında konuşulacak daha çok konu olduğunu kaydeden Dr. Mustafa Latif Emek, 12. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresinin verimli geçmesi temennisinde bulundu.

Kazankaya: “Tarımsal Üretim İnsanlığın Devamı Açısından Oldukça Önemli”

İKSAD Başkanı Dr. Mustafa Latif Emek’in konuşmalarının ardından Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kazankaya söz alarak bir konuşma yaptı. Kazankaya konuşmasında, Ulusal Tarım Öğrenci Kongresinin amaçları hakkında bilgiler vererek tarımın insanlığın devamı açısından oldukça önemli olduğunu ve tarımsal üretim ve çeşitliliğin artırılması için çalışmalar yapılması gerektiğini anlattı. Üniversitemizin tarımsal alandaki Pilot Üniversite Projelerini de anlatan Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, pilot üniversite projeleri ile bölge ve ülke ekonomisinde önemli katkılar sunduklarını dile getirdi. 12. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresine ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduğunu belirten Kazankaya, kongrenin verimli geçmesi temennisinde bulundu.

 

Gökbel: “Tarımsal Üretime Artık Daha Fazla Önem Verilmeli”

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kazankaya’nın konuşmasının ardından Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel de bir konuşma yaptı. Gökbel konuşmasında, son yıllarda tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgınının tarımsal üretime ve gıda alanına da olumsuz etkileri olduğunu vurgulayarak “Tarımsal üretime artık daha fazla önem verilmeli.” dedi. Ziraat Fakültesinden mezun edilen öğrencilerin her zaman sahada olması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Ahmet Gökbel, kongreye ev sahipliği yapıyor olmaktan mutlu olduğunu belirterek kongrenin başarılı geçmesi temennisinde bulundu.

 

Ekicioğlu: “Tarımda Dışa Bağımlılığını Azaltmak için Tarımsal Faaliyetleri Çoğaltarak Çiftçilerimize Destek Olmalıyız”

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel’in konuşmasının ardından Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu söz aldı. Ekicioğlu konuşmasında, Türk tarımına daha fazla önem verilmesi ve tarım politikalarında önemli adımlar atılması gerektiğini belirterek “Ülkenin tarımda dışa bağımlılığını azaltmak için tarımsal faaliyetleri çoğaltarak çiftçilerimize destek olmalıyız.” dedi. 12. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresinin Kırşehir’de yapılıyor olmasından memnuniyet duyduğunu ifade eden Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, kongrenin verimli geçmesi temennisinde bulundu.

 

Çetinkaya: “Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin Geliştirdiği Eğitimde Kalite Güvencesi ile Ülkemizin Her Alanda Daha İleriye Taşınacağına İnanıyorum”

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nun konuşmasının ardından Kırşehir Vali Yardımcısı İsmail Çetinkaya bir konuşma yaptı. Çetinkaya konuşmasında, Türkiye’nin tarıma elverişli topraklara sahip bir ülke olduğunu belirterek tarım faaliyetlerinin ülkemiz için önemli olduğunu kaydetti. Devlet eliyle tarımın ve çiftçinin desteklenmesi gerektiğini de vurgulayan Vali Yardımcısı İsmail Çetinkaya, bu konuda Ziraat Fakültelerinin desteklerinin önemli olduğunu dile getirdi. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin eğitimde kalite güvencesi sağlayan eğitim politikası geliştirdiğini anlatan Çetinkaya, bu eğitim anlayışı ile yetiştirilen ziraat mühendislerinin ülkemizi tarımda daha ileriye taşıyacağına inandığını söyledi.

 

Açılış konuşmalarının ardından Vali Yardımcısı İsmail Çetinkaya tarafından katılımcılara plaket verildi. Plaket töreninin ardından kongrede akademik oturumlara geçildi. “Tarımda Yeşil Dönüşüm” temalı 12. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi 22 Mayıs 2022 tarihine kadar devam edecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ülke, Olarak, Tarımsal, Üretime, Destek, Vererek, Dışa, Bağımlılığı, Azaltmalıyız”,
Yorumlar
Diğer Haberler
BU MİLLET, 2023 YILINDAN ÖNCE UYANIR MI?
BU MİLLET, 2023 YILINDAN ÖNCE UYANIR MI?
Sel Bölgesine Kırşehir
Sel Bölgesine Kırşehir'den Destek
Kırşehir
Kırşehir'de Yaşlı Hizmet Merkezi Faaliyete Geçiyor
KÖYDE ŞENLİK DEĞİL FESTİVAL VARDI
KÖYDE ŞENLİK DEĞİL FESTİVAL VARDI
GENEL-İŞ’TEN BELEDİYEDE ÇALIŞAN İŞÇİLERE GÜZEL HABER!
GENEL-İŞ’TEN BELEDİYEDE ÇALIŞAN İŞÇİLERE GÜZEL HABER!
BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCIMIZ OSMAN UÇAR, 26. PAZARLAMA KONGRESİ’NE KATILDI
BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCIMIZ OSMAN UÇAR, 26. PAZARLAMA KONGRESİ’NE KATILDI
26. Pazarlama Kongresi Üniversitemiz Ev Sahipliğinde Başladı
26. Pazarlama Kongresi Üniversitemiz Ev Sahipliğinde Başladı
Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu,
Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, ''Tüm Yollarımız Yenilenmiş Olacak''
AK Parti İl Başkanı Seher Ünsal,
AK Parti İl Başkanı Seher Ünsal, ''Seçimleri Tekrar Kazanacağız''
Kadın Emek Pazarı Cacabey Meydanı
Kadın Emek Pazarı Cacabey Meydanı'nda Açıldı
Yalan reklamların siyasi aktörleri…
Yalan reklamların siyasi aktörleri…
İnşaat Atıklarını Kılıçözlü Deresi
İnşaat Atıklarını Kılıçözlü Deresi'ne Döktüler
İl Sayısı 100
İl Sayısı 100'e Çıkıyor
TÜRKİYE
TÜRKİYE'NİN ÇERNOBİL'İNDE FIRAT NEHRİ'NE 20 TON SİYANÜR KARIŞTI
UYGARLIĞIN İLK ŞARTI ADALETTİR…
UYGARLIĞIN İLK ŞARTI ADALETTİR…
Kırşehirli İş İnsanı Çetin Ay Cumhurbaşkanı Adayı
Kırşehirli İş İnsanı Çetin Ay Cumhurbaşkanı Adayı
EKİCİOĞLU, AHİ KÜLLİYESİ’NDEKİ ZANAATKÂRLAR ÇARŞISI ESNAFIYLA KAHVALTIDA BİR ARAYA GELDİ
EKİCİOĞLU, AHİ KÜLLİYESİ’NDEKİ ZANAATKÂRLAR ÇARŞISI ESNAFIYLA KAHVALTIDA BİR ARAYA GELDİ
"MAZOT OLDU OTUZ MASALLARA TOKUZ"
"MAZOT OLDU OTUZ MASALLARA TOKUZ"
AKP asgari ücrete yapılacak zam oranını açıkladı
AKP asgari ücrete yapılacak zam oranını açıkladı
Ekmekten Bu Kez Poşet Çıktı
Ekmekten Bu Kez Poşet Çıktı
KIRŞEHİR BELEDİYESİ, SERT ZEMİN VE ASFALT ÇALIŞMALARINA HIZ VERDİ
KIRŞEHİR BELEDİYESİ, SERT ZEMİN VE ASFALT ÇALIŞMALARINA HIZ VERDİ
Kırşehir
Kırşehir'in Başsavıcısı ve Ağır Ceza Reisi Değişti
AİLE YAŞAM MERKEZİ YILSONU GÖSTERİSİ BEĞENİ TOPLADI
AİLE YAŞAM MERKEZİ YILSONU GÖSTERİSİ BEĞENİ TOPLADI
Aksoy Araştırma son seçim anketini yayımladı:
Aksoy Araştırma son seçim anketini yayımladı: 'Cumhur' iki haftada eridi
TURK SAĞLIK-SEN 30 YAŞINDA
TURK SAĞLIK-SEN 30 YAŞINDA
NAAŞ-I MUHTEREMLER ADLI OYUN SAHNELENDİ
NAAŞ-I MUHTEREMLER ADLI OYUN SAHNELENDİ
Üniversitemiz Bütünleşik Kalite Yönetim Sistemi Türk Patent ve Marka Kurumundan ‘’Marka’’ Belgesini Aldı
Üniversitemiz Bütünleşik Kalite Yönetim Sistemi Türk Patent ve Marka Kurumundan ‘’Marka’’ Belgesini Aldı
Kırşehirli Gençler Ali Dağı
Kırşehirli Gençler Ali Dağı'nda Kayboldu
İçişleri Bakanlığı ve Türkiye Belediye Başkanları Birliği İklim Semineri Kırşehir
İçişleri Bakanlığı ve Türkiye Belediye Başkanları Birliği İklim Semineri Kırşehir'de Düzenlendi
 İLHAN: "ŞU ANKİ HALİ İLE BİNA TADİLATLA ONARILACAK DURUMDA DEĞİLDİR!"
İLHAN: "ŞU ANKİ HALİ İLE BİNA TADİLATLA ONARILACAK DURUMDA DEĞİLDİR!"
Seher Ünsal, Milletvekili Metin İlhan için sert sözler kullandı.
Seher Ünsal, Milletvekili Metin İlhan için sert sözler kullandı.
Vali, Emanet Sazla Türkü Söyleyen Ozan
Vali, Emanet Sazla Türkü Söyleyen Ozan'a İlk Sazını Hediye Etti
Üniversitemiz Kalite Yönetim Koordinatörlüğü Ekibi EFQM Modeli Eğitimlerine Başladı
Üniversitemiz Kalite Yönetim Koordinatörlüğü Ekibi EFQM Modeli Eğitimlerine Başladı
EKİCİOĞLU, KAEÜ MEZUNİYET TÖRENİNE KATILDI
EKİCİOĞLU, KAEÜ MEZUNİYET TÖRENİNE KATILDI
Sel Sularına Kapılan Kırşehirli Vatandaş Hayatını Kaybetti.
Sel Sularına Kapılan Kırşehirli Vatandaş Hayatını Kaybetti.
GAZETECİ YAZAR DEMİRAĞ’DAN KIRŞEHİR ÖVGÜSÜ!
GAZETECİ YAZAR DEMİRAĞ’DAN KIRŞEHİR ÖVGÜSÜ!
Binali Yıldırım
Binali Yıldırım'ın Kırşehir'e Söz Verdiği Proje Rafa Kalktı
 FARKINDALIK EĞİTİMİ VE BOZKIR KARTALI!
FARKINDALIK EĞİTİMİ VE BOZKIR KARTALI!
‘’KAÇ ÖĞRENCİNİN DAHA ÖLMESİ GEREKİYOR’’
‘’KAÇ ÖĞRENCİNİN DAHA ÖLMESİ GEREKİYOR’’
CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanından kriz açıklaması
CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanından kriz açıklaması
Ankara
Ankara'yı Downburst ve Süper Hücre Vurdu
Hasan Aydoğan Dedeli
Hasan Aydoğan Dedeli'de Toprağa Verildi
Kızırmak Adı Gibi Akmaya Başladı
Kızırmak Adı Gibi Akmaya Başladı
YUSUF AYDIN YENİ İL SAGLIK MÜDÜRÜNÜ ZİYARET ETTİ
YUSUF AYDIN YENİ İL SAGLIK MÜDÜRÜNÜ ZİYARET ETTİ
Dolu ve Sağanak Yağış Sanayi
Dolu ve Sağanak Yağış Sanayi'de Su Baskınlarına Yol Açtı
Trafik Tedbirleri Alınmayan Yol, Kazalara Davetiye Çıkarıyor
Trafik Tedbirleri Alınmayan Yol, Kazalara Davetiye Çıkarıyor
Haber Yazılımı