Haber Detayı
07 Mart 2021 - Pazar 21:02
 
Türk kadınının yüzde kaçı farkında!
Bugün 8 Mart Dünya kadınlar günü. Sokağa kadınlar dökülecek mi? Bilmiyorum. Dökülürlerse, bugüne mahsus dayak yemezler mi? Veya bugüne özel dayak yerler mi? Burası meçhul. Sokakta kimden, kimlerden ne isteyecekler, bu konu zaten karmaşık…
GÜNDEM Haberi
Türk kadınının yüzde kaçı farkında!

KADININ ADI YOK TA! BU ÜLKEDE ERKEĞİN ADI VAR MI?

Gerekçesi ne olursa olsun. Güçsüze karşı, güçlünün sazını çalmak. Namussuz sayılmak için yeterlidir.

Bugün 8 Mart Dünya kadınlar günü. Sokağa kadınlar dökülecek mi? Bilmiyorum. Dökülürlerse, bugüne mahsus dayak yemezler mi? Veya bugüne özel dayak yerler mi? Burası meçhul. Sokakta kimden, kimlerden ne isteyecekler, bu konu zaten karmaşık…

Türk kadınının yüzde kaçı farkında!

Bu ülkenin partili Cumhurbaşkanı “kadınla erkek eşit olamaz, bu iş fıtrata ters” demedi mi! Öyleyse…

Cumhuriyet kadına en büyük hakları veren aydınlığın adıdır. Türk kadınının Cumhuriyete borcu var. Sorumluluğu var. Cumhuriyet Kayısız şartsız ulusal egemenliği esas alır. Laiktir, ulus bilincine dayanır. Cumhuriyetin varlığı ile milletvekili olmuş, fırsatlar yakalamış. AKP kadın milletvekili, “Cumhuriyet reklam arasıdır, bitti” dedi. Yani kadının adını kadın sildi. Bir başkası ise “bizden önce kadının adı yoktu” dedi. Bu lakırdı kadının kadına olan bakışı değil. Kadının adının olmadığıdır. Kendisinin de yok sayılanların içinde olduğunun açıklamasıdır. Tüm bu kadınlara karşı cevap, bir Anadolu kadınından geldi. “Ben Cumhuriyetle kadın olduğumu fark ettim. Başım bugün dimdik ise; laik cumhuriyet sayesinde. Anadolu’nun Fatma kadınları, Iraz bacıları, Nene hatunları bitmez” dedi...

Akıl tutulması. Dünyadan bir haber olmak.

Bugünkü yönetim ise Ortadoğu karanlığına koşuyor! Ülkeyi tarikatlar, şıhlar, şeyhler, cemaatler sardı. Sadece kadınların değil, erkeklerinde özgürlükler tırpanlandı… İktidar partisi gibi düşünmeyenler hain ilan edildi… İktidarın küçük ortağı Bahçeli, Anayasa Mahkemesi'nin yerine Divan-ı Âli kurulmasını istedi. Kadın hangi hukukun korumasında güçlü kılınacaktır. Ya da erkek kendisini hangi arenada savunacaktır? Sen özgür değilsen vatan özgür değildir bacım. Sen anlamıyorsan, feryadın anlamı yok.

Kadınlar buna direnmiyor… Eğitim hakkını değil. Fırsat eşitliğine değil. Feminist duyguya yöneliyor. Erkek düşmanlığı kadının çağdaş olduğunu göstermez.

Toplumların en stratejik kurumu eğitim, teşkilat yapısıdır. Eğitim, iktidarın ilk gününden bu yana rejim değişimi için araç olarak kullanıldı. 19 yılda neler olmadı ki? 4+4+4'le daha 3-4 yaşında çocuklar tarikatlara itildi. Yetmedi, ‘Değerler Eğitimi' bağlamıyla, tarikat bağlantılı dernekler okullara sokuldu. Sınıflarda öğretmenler yok sayılıp, bu ülkenin çocuklarına sarıklılara ders verdirildi. Kız çocuklarının başları kapatılıp küçücük kız çocuklarına erkeğe itaat öğretildi. Erkek çocuklarının ayaklarını yıkama eğitimleri verildi. Adı “dinimi öğreniyorum” oldu. Oysa din değil, kadının kölelik eğitimi bu yaşlarda verildi. Hangi kadın bu yapılanmaya direnç gösterdi…

İslam’da kadın İmam yoktur-un aksine ülkenin çağdaş eğitimine son verilip, Eğitim adıyla her yer İmam hatiplerle dolduruldu. İçlerine binlerce kız çocukları yerleştirildi. Niçin?

Diyanet 9 yaşında kız çocuğunu yatağa sokmayı öğütledi. Binlerce kız çocukları enset ilişkilere maruz kalırken, “rezil olmayalım” adına; anne olan kadınlar sessiz kaldı. Bu ahlaksız davranışla ilgili bir hukuksal çalışma çıkmadı.

 “Ahlak ve namus deyince; sadece kadından konuşmaya başlayan herkes, ahlaksız ve namussuzdur”. Frida Kahlo…

Kızlarınızı o kadar çok sevin ki; ciğeri beş para etmez adamların gözlerinin içine bakıp sevgi aramasınlar. Joan Leuıs

Kadının en namussuzu; erkeğin en namuslusundan en az on kez daha ahlaklıdır. Çünkü o; anadır. Eştir. Bacıdır. Evlattır. Haladır. Teyzedir.

Bir ülkede erkeği cennette kadınla ödüllendiren anlayışın din olması, bunu cehaletin sofrasında şekillendiren cehaletin kıçında şekillenen ortak akıl olmuş ise, kadının mücadelesi de cinsellik üzerinden olacaktır. Çünkü kadına bu öğreti biçimi toplum tarafından böyle verildiği içindir. Devlet TV nu TRT mayo ile spor yapan kadının belinin olduğu yere TRT logo ile sansürleme yapıyorsa. Sansürleme işini bir erkek yapıyor. O kurumdaki kadınlar sessiz ise. Kadın kendini baldır bacak olmaktan öte düşünmeyecektir.

Hep kız çocuklarını öğütlüyoruz. Ya erkek çocuklarını!

Annelerde; bir kadın olduğunu unutmadan, kızlarını öğütlerken, erkeklerden çekinmesini değil. Oğullarına kız arkadaşlarına şerefsizlik yapmamasını, kadınlara karşı saygıyı öğütlemeli.

Eğitimsizliğin göstergesi…

Üfürükçülerden medet uman, isimlerinin önünde hoca yazan şerefsizlerin ağına düşen tecavüze uğrayan on binlerce kadınlar. Bu kadınların anne ve babalarına bakacaksınız? Çağdaş eğitim vermekle mükellef olan devlet bu görevini yerine getirmiyorsa. Devlete yön verenler anayasal suç işliyorsa. Hukukun eli kolu bağlıysa. Bu tecavüzler sürecek, o masum kadınlar salyalı kuduz itlerin önüne cehalet olarak düşecektir.

Çağdaş eğitimden yoksun bırakılmışlar. Yasalar caydırıcılık özelliğini yitirmiş ise. Karanlık çağın artıklarından edinilmiş dinsel eğitim için eğitim diyenlerin ağına düşmek, bugünkü yasaların elinden kurtulmak daha da kolay olacaktır.

Cehaletin en büyük kurbanları ne acıdır ki kadınlar. İkinci, üçüncü eş olmayı. Kuma, kapatma, dost olmayı yeğleyen, üzerinden siyaset yürütülmesine fırsat veren kadınlara bakınız yaşadıkları ülkede özgürlük ve sosyal devlet anlayışı olmadığı için bu tür yaşamı kabullenmişlerdir

Çağdaş eğitiminiz yerin dibine batsın. Ne kadın ne de erkek. 1924'ten bu yana yasak olan medreseler, Tevhit-i Tedrisat Kanunu hiçe sayılarak hukuk tanımazlık içinde yeniden açılıyor. Ay’a medrese eğitimleriyle gidecek millete, birde vitrin süsü kadına ihtiyaç var.

Ayasofya’nın açılmasıyla birlikte, medreselerin açılması! Toplumun çürümesindeki en büyük göstergedir. Silmek, yok etmek ve gericilik. Her şey planlı olarak cumhuriyetin üzerine örtülüyor. Kadın hak arıyormuş. Sen metres ol. Sen odalık, ikinci, üçüncü eş ol. Cennet ödülü ol. Karnın doysun anlayışı içinde uyanıyorsan. Gün geldiğinde sana sokağa çıkmaya dahi fırsat verilmeyecektir.

Aç ve yoksul olanın mücadelesi olmaz. Medreselerin açılmasını söyleyen partili cumhurbaşkanı çağdaş gelişimi ve kadın haklarına duyarlılığı savunacak öylemi? İlk hareket. Mahmud Efendi denilen bir tarikat liderine bağlı Silivri Furkan Eğitim ve Kültür Derneği, bir ilan vererek, “Medreseler açılıyor. Sıbyan Medresemizde, 4, 5, 6 yaş grubu için Osmanlı'nın sıbyan talebelerine vermiş olduğu İslami eğitim verilecek” Tekrar ediyorum;  1924'ten bu yana yasak olan medreseler, Tevhit-i Tedrisat Kanunu hiçe sayılarak, açılıyor. Fakir fukara çocuklarına öncelik de vereceklermiş! Ülkenin19 yılda geldiği bu pespayeliğine diyecek söz bulamıyorum.

Kadın hakları.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk kadınına verdiği seçme ve seçilme haklarından yıllar sonra Dünya kadınları haklarını alabildiler. Türk kadını kendisine insani değerler içinde verilmiş haklarına sahip olamamış karınlardır. Bugün bu ülkede kadın çuvala kendi rızası içinde giriyorsa. Bu çağda; “Erkek değilmi; hem sever, hem döver”. Diyorsa! Kadın cinayetlerine birileri kulp takacak. Çıplak arama itirazlarına bir kadın vekil. Hemcinsleri için “iffetsiz” diyecektir.  Kendi cinsine hakaret edenleri baş tacı yapan kim olursa olsun medeni değildir. Ahlaklı değildir. Kadın hiç değildir.

Kendine fırsatlar yaratmak yerine üniversite eğitiminden sonra ev kadını olmayı kabullenmiş ise! İktidara yakın dinci kurumlar bu işi kadınlar üzerinden baskı içinde sürdürüyor. Ana muhalefet partisi, tarikatlar için “bilim yuvaları” diyorsa kimse kadın hakkından konuşmamalı.

Öncülük yapan kadınlara bakar mısınız? Ben bu kadınların kadın hakları mücadelesi içinde olduklarına asla inanmıyorum.

Çağdaş kadın platformları adıyla sokağa dökülüyorlar. Ne istediklerini bilmiyorlar. Sanki sokağa kavga için çıkmışlar görüntüsünden arınmıyorlar. İstanbul Sözleşmesi tek çözümse bu konuda neden aktif hareket ve çözüm platformları, çalışma kurultayları oluşturmuyorlar.

İşte size İstanbul Sözleşmesi. İktidar hiçbir şey yapmıyor. Ya bu ayağa kalkan kadınlar bu konuda ne yapıyorlar? Kabul edilmiş bu anlaşmanın sadece devlet tarafından yapılması gereken 5 madde. Bu reformun neresindeyiz. Ulusal İstihdam Stratejisi bu stratejik plan yapıldı mı. İçeriği nedir? Onuncu Kalkınma Planı hangi kurumların içinde kadın yer almaktadır. Bu planda kadının varlığı ve adı var mı? Kırsal Alanda Kadının Güçlendirilmesi Ulusal Eylem Planı… Bu planı kim yapacak? İşkenceye ve Diğer Zalimane, Gayri insani veya Küçültücü Muamele veya Cezaya Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesine Ek İhtiyari Protokol hukukta revizyon yapılacak mı? Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi! Yani İstanbul Sözleşmesi.

Bugün 8 Mart dünya kadınlar günü. Kendi haklarına sahip çıkmayan. Çıkamayan. Başkasından hak bekleyen. Anlatımla ikna dahi olmayan. Kişilerin köle olmalarından daha doğal bir şey olamaz.

Yarın 9 Mart. Ne veya neler değişmiş olacak? Göreceğiz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türk, kadınının, yüzde, kaçı, farkında!,
Yorumlar
Diğer Haberler
Kırşehir
Kırşehir'de Ekmeğe Yapılan Zam Açıklandı
İki kişiden biri ‘Bir daha kesinlikle oy vermeyeceğim’ dedi
İki kişiden biri ‘Bir daha kesinlikle oy vermeyeceğim’ dedi
MARY JANE CUMHURİYET BAYRAMI KONSERİ CUMA GÜNÜ CACABEY MEYDANI’NDA
MARY JANE CUMHURİYET BAYRAMI KONSERİ CUMA GÜNÜ CACABEY MEYDANI’NDA
Genç Tıbbiyeliler Beyaz Önlüklerini Giydi
Genç Tıbbiyeliler Beyaz Önlüklerini Giydi
Kırşehir
Kırşehir'de Geniş Çaplı Gıda Denetimi
Kırşehir
Kırşehir'deki Doktor Açığı TBMM Gündeminde
Rektör Karakaya UNİKOP Üyesi Üniversite Rektörleri ile NEVÜ’de Bir Araya Geldi
Rektör Karakaya UNİKOP Üyesi Üniversite Rektörleri ile NEVÜ’de Bir Araya Geldi
KAEÜ’de Üç Gün Sürecek 5. Öğrenci Toplulukları Buluşma Şenliği Başladı
KAEÜ’de Üç Gün Sürecek 5. Öğrenci Toplulukları Buluşma Şenliği Başladı
EKİCİOĞLU: KÜLTÜR SANAT FAALİYETLERİMİZ ARTARAK DEVAM EDECEK!
EKİCİOĞLU: KÜLTÜR SANAT FAALİYETLERİMİZ ARTARAK DEVAM EDECEK!
Sıcaklıklar düşüyor, 5 şehre kar uyarısı
Sıcaklıklar düşüyor, 5 şehre kar uyarısı
Yıkımı Yapılan Bina Saniyeler İçinde Yerle Bir Oldu
Yıkımı Yapılan Bina Saniyeler İçinde Yerle Bir Oldu
Kırşehir
Kırşehir'de Ekmek Fiyat ve Gramajlarına Yeni Düzenleme
Kırşehir Belediye Başkanı Ekicioğlu Pazar Yerini Ziyaret Etti
Kırşehir Belediye Başkanı Ekicioğlu Pazar Yerini Ziyaret Etti
Rektör Karakaya 4. Uluslararası Necmettin Erbakan ve Milli Görüş Sempozyumunda Konuştu
Rektör Karakaya 4. Uluslararası Necmettin Erbakan ve Milli Görüş Sempozyumunda Konuştu
Yeni Bina Yapacaklar Otoparkla ilgili Yeni Düzenleme Yapıldı.
Yeni Bina Yapacaklar Otoparkla ilgili Yeni Düzenleme Yapıldı.
İnternet Üzerinden Sahte Diploma Satıyorlar
İnternet Üzerinden Sahte Diploma Satıyorlar
Ekicioğlu Muhtarlar ve Aileleri İle Yemekte Bir Araya Geldi
Ekicioğlu Muhtarlar ve Aileleri İle Yemekte Bir Araya Geldi
Kırşehir Boztepe İlçesinde Kuraklık Önlemi
Kırşehir Boztepe İlçesinde Kuraklık Önlemi
Vali Sayın İbrahim Akın, Boztepe ilçesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
Vali Sayın İbrahim Akın, Boztepe ilçesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
Merkez Bankasından Faiz Kararı
Merkez Bankasından Faiz Kararı
Kaman
Kaman'da Yapılmadı Aksaray Fırsatı Kaçırmadı
KIRŞEHİR BELEDİYESİ YERKON TEMİZLİK VE İLAÇLAMA ÇALIŞMASI ARALIKSIZ SÜRÜYOR
KIRŞEHİR BELEDİYESİ YERKON TEMİZLİK VE İLAÇLAMA ÇALIŞMASI ARALIKSIZ SÜRÜYOR
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU: TÜM BASIN EMEKÇİLERİMİZİN 21 EKİM DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN!”
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU: TÜM BASIN EMEKÇİLERİMİZİN 21 EKİM DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN!”
AK PARTİ KIRŞEHİR İL BAŞKANI SEHER ÜNSAL’IN 21 EKİM DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
AK PARTİ KIRŞEHİR İL BAŞKANI SEHER ÜNSAL’IN 21 EKİM DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
YÖREX’TE KIRŞEHİR RÜZGARLARI
YÖREX’TE KIRŞEHİR RÜZGARLARI
TEKNOFEST 2021’den Ödülle Dönen Öğretim Görevlimize Rektör Karakaya’dan Tebrik
TEKNOFEST 2021’den Ödülle Dönen Öğretim Görevlimize Rektör Karakaya’dan Tebrik
Başkan Selahattin Ekicioğlu: Söz verdik, yaptık!
Başkan Selahattin Ekicioğlu: Söz verdik, yaptık!
BOZTEPE İLÇESİNDE YILIN MUHTAR
BOZTEPE İLÇESİNDE YILIN MUHTAR'I ÖDÜLÜ SİNAN KOÇ'UN
MERKEZ MAHALLE MUHTARLARI BAŞKAN  EKİCİOĞLU’NU ZİYARET ETTİLER
MERKEZ MAHALLE MUHTARLARI BAŞKAN EKİCİOĞLU’NU ZİYARET ETTİLER
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Adına Yapılan Patent Başvuruları Meyvelerini Vermeye Başladı
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Adına Yapılan Patent Başvuruları Meyvelerini Vermeye Başladı
KERVANSARAY ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ AÇILIYOR!
KERVANSARAY ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ AÇILIYOR!
 Ramazan Ozkaplan büyük oy farkı ile yeniden başkan seçildi.
Ramazan Ozkaplan büyük oy farkı ile yeniden başkan seçildi.
Kırşehirli Polis Memuru Görevi Başında Hayatını Kayabetti
Kırşehirli Polis Memuru Görevi Başında Hayatını Kayabetti
CHP’Lİ YILDIRIM KAYA: “ERDOĞAN DA İKTİDAR OLMADAN ÖNCE, 2001 YILINDA BÜROKRATLARI UYARMIŞ”
CHP’Lİ YILDIRIM KAYA: “ERDOĞAN DA İKTİDAR OLMADAN ÖNCE, 2001 YILINDA BÜROKRATLARI UYARMIŞ”
Müfredat Destek Ofisi Tarafından AYDEP Tanıtım ve Kullanım Eğitimi Verildi
Müfredat Destek Ofisi Tarafından AYDEP Tanıtım ve Kullanım Eğitimi Verildi
 EKİCİOĞLU MUHTARLAR GÜNÜ’NÜ KUTLADI
EKİCİOĞLU MUHTARLAR GÜNÜ’NÜ KUTLADI
CHP’Lİ BELEDİYE BAŞKANLARI TÜRKİYE BELEDİYELER BİRLİĞİ BAŞKANI FATMA ŞAHİN’E ÇAĞRIDA BULUNDULAR
CHP’Lİ BELEDİYE BAŞKANLARI TÜRKİYE BELEDİYELER BİRLİĞİ BAŞKANI FATMA ŞAHİN’E ÇAĞRIDA BULUNDULAR
Kırşehir
Kırşehir'deki TYP Alımlarını Çevre İllerle Karşılaştırdık
Tarım Kredi Kooperatif Marketinin İlki Açılıyor
Tarım Kredi Kooperatif Marketinin İlki Açılıyor
Kırşehir ESOB
Kırşehir ESOB'dan Fuar Açıklaması
TSO BAŞKANI YILMAZ 2022
TSO BAŞKANI YILMAZ 2022'DE ADAYIM DEDİ
EKİCİOĞLU,ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MANSUR YAVAŞ’LA GÖRÜŞTÜ
EKİCİOĞLU,ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MANSUR YAVAŞ’LA GÖRÜŞTÜ
Son Dakika... Motorin ve benzine büyük zam
Son Dakika... Motorin ve benzine büyük zam
BAŞKAN ÜNSAL
BAŞKAN ÜNSAL'DAN KAMAN'A AHİ SELAMI