Haber Detayı
19 Nisan 2021 - Pazartesi 20:34
 
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI BAŞKANLARI ŞEHRİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
Üçüncüsü gerçekleştirilen çalıştaya Kırşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Ekicioğlu’nun katılımı ile Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Yılmaz başkanlığında gerçekleştirildi. Çalıştaya Meclis Başkanımız Mehmet Aydın, Ticaret Borsası Başkanı Neşet Yavuz, Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, Ziraat Odası Başkanı Sinan Purcu, Kent Konseyi Başkanı Tahsin Üçgül ve Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Muzaffer Tekeli katıldı.
GÜNDEM Haberi
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI BAŞKANLARI ŞEHRİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ

Üçüncüsü gerçekleştirilen çalıştaya Kırşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Ekicioğlu’nun katılımı ile Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Yılmaz başkanlığında gerçekleştirildi. Çalıştaya Meclis Başkanımız Mehmet Aydın, Ticaret Borsası Başkanı Neşet Yavuz, Esnaf  Ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, Ziraat Odası Başkanı Sinan Purcu, Kent Konseyi Başkanı Tahsin Üçgül ve Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Muzaffer Tekeli katıldı.

 

İkinci çalıştayımızın 12.Gündem maddesi; Şehrimiz ana caddelerinde yer alan tabelalarında standart olmaması, görsel ve yazı tiplerinin birbirinden farklılık göstermesi ve dış cephelerde ise uyum olmaması şehrimizde görüntü kirliliği oluşturması maddesine istinaden Mimarlar Odası Kırşehir Temsilcisi Mehmet Kurt ve İnşaat Mühendisleri Odası Kırşehir Temsilcisi İbrahim Haluk Türedi davet edildi.

 

Mimarlar Odası Kırşehir Temsilcisi Mehmet Kurt ve çalışma arkadaşları tarafından ilimiz ana caddelerinde bulunan alanlar için dış cephe çalışmaları hakkında bir sunum gerçekleştirildi.

 

30 Mart 2021 Salı Günü Sivil Toplum Kuruluşları Başkanlarının biraraya gelerek gerçekleştirdiği Çalıştay da görüşülen gündem maddeleri;

 

 1. 1.Çalıştayın 1.Gündemi olan Milletvekili Sayımızın 3’e çıkartılması maddesine istinaden; TÜİK tarafından açıklanan nüfus sayımı istatistiğine ilişkin İlimiz iki Milletvekili çıkartmaya devam edeceğinden şu an için nüfus artışı ile ilgili yatırımcı çekme çalışmaları ve sonucunda istihdam artışı, Üniversitemize daha fazla öğrencinin gelmesi hem ekonomik hem de soysal kültürel sonuçlar doğurması uzun vadeli çalışmalar olarak değerlendirilmiştir.

 

 1. 1. Çalıştayın 2.Gündem Maddesi olan Hükümet Binası konusunda resmi yazışmaların yapılması maddesine istinaden, konu Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın bilgi, takdir ve onaylarına sunulmuştur.

 

 

 1. 1. Çalıştayın 3.Gündem Maddesi olan Yeni Hastane Binası konusunda resmi yazışmalar maddesine istinaden, konu Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın bilgi, takdir ve onaylarına sunulmuştur.

 

 1. 1. Çalıştayın 4.Gündem Maddesi olan Çevre Yolu ile ilgili planlamalar yapılması maddesine istinaden, konu Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın bilgi, takdir ve onaylarına sunulmuştur.

 

 1. 1. Çalıştayın 5.Gündem Maddesi olan Tuzköy havaalanı yolunun bir an önce çözüme kavuşturulmalı maddesi siyasi merciler tarafından değerlendirilmektedir.

 

 1. 1. Çalıştayın 5.Gündem Maddesi olan Kayseri-Ankara Karayolu (Petlas - Özbağ arası) sağ ve sol olarak ticari alana açılmalı; yol güzergahındaki tarım alanlarının ticari alanlara açılması İlimizin yer aldığı konum açısından gerek ekonomi gerekse İlimizin bilinirliği açısından önemli bir etken olacaktır maddesi kapsamında İlgili Bakanlık tarafından takibi yapıldığı için söz konusu ticari alanda yer alan mülk sahiplerinin takibi önem taşımaktadır.

 

 1. 1.Çalıştayın 8.Gündem Maddesi olan Teşvik sisteminde 4.Bölge teşviklerinden yararlanan Kırşehir bu nedenle yeterince yatırım alamazken, teşvik kapsamında Organize Sanayi Bölgelerinde yapılan yatırımlar bir üst bölge teşvikinden yararlanmaktadır. Bu nedenle Organize Sanayi Bölgesinin genişletilmesi için gerekli çalışmalar başlatılarak Bakanlığa sunulmuştur. Bir an önce genişletilmesi çalışmasının sonuçlandırılması ve bir üst teşvik bölgesine geçilmesi maddesine istinaden Yatırımcıları ilimize kazandırdığımız takdirde genişleme çalışmalarının hız kazanacağı düşünülmektedir.

 

 1. 1.Çalıştayın 10.Gündem Maddesi olan UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına müzik alanında giren İlimiz müzik şehri olduğunu Unesco da tescilledi. Bu fırsatı değerlendirerek Yunus EMRE, Hacı Bektaş-ı Veli, Ahi Evran’ın ulusal ve uluslararası platformunda daha geniş kapsamlı olarak tanınırlığının arttırılmasına ilişkin Valilik Olurlarıyla Yunus EMRE, Hacı Bektaş-ı Veli, Ahi Evran’ı Veli “Anma ve Kutlama Komitesi” oluşturularak Kurum/Kuruluşlar tarafından programların takvimi hazırlanmaya başlanılmıştır. Ayrıca; Belediye tarafından Yunus EMRE, Hacı Bektaş-ı Veli, Ahi Evran’ı Veli’yi anma etkinlikleri kapsamında sempozyum, konferans, panel v.b. etkinlikleri planlamak ve uygulamak amacıyla “UNESCO 2021 Düzenleme Kurulu” oluşturulmuştur.

 

Karakurt’ta Selçuklu zamanından kalma şifanenin sağlık turizm destinasyon noktası olarak bölgeye kazandırılması için çalışmalar başlatılmış olup, İhalesi için Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde dosya beklemekte bununla ilgili bir an önce çalışmaların hızlandırılması ve sonuçlandırılması maddesi kapsamında ise Vakıflar Genel Müdürü İlimizi ziyarette bulunmuş olup, bu konu ile ilgili açıklamaları kendilerinin açıklayacağı görüşü hasıl olmaktadır.

 

Abdallık geleneğinin ulusal ve uluslararası platformda tanıtılması ve yaygınlaştırılmasıyla; bölgedeki Abdalların Temel ve mesleki becerilerini ve yetkinliklerini artırarak farkındalık yaratılması. Mevcut ve gelecekteki müzik eserlerinin notalaştırılarak geleceğe aktarılması sağlanması maddesi kapsamında Belediye tarafından hazırlanan Kültür Evi Atölyesi Satış ve İmalat projesinin bitme aşamasında olduğunu görüşülmüştür.

 

Bağbaşı Mahallemizde yer alan Bozkırın Tezenesi Üstat Neşet ERTAŞ’ın evini bulunduğu alan ve tüm abdalların ikametgah ettiği bölgenin yeni bir turizm destinasyonu olarak ilimiz ve bölgemize kazandırılması maddesine istinaden Neşet ERTAŞ’ın ailesinin “evi” turizm destinasyonu olarak kullanılmasına onay vermediği öğrenilmiştir.

 

 1. 1.Çalıştayın 11.Gündemi olan Tabiat Parkının bir an önce açılarak Kırşehir halkının sosyal tesis olarak kullanımına açılması maddesine ise; Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın olurlarında olması nedeniyle herhangi bir aksiyon belirlenememiştir.

 

 1. 1.Çalıştayın 12.Gündemi olan Şehir Ana Caddelerinin Görüntü Kirliliği maddesine istinaden; Mimarlar Odası Kırşehir Temsilciği tarafından sunum gerçekleştirilmiştir. Ana caddeler için cephe tasarımı ve tabela görselleri ile ilgili hazırlanan proje şehrimizin görüntüsü açısından olumlu sonuç doğuracağı fikri ile Belediye Başkanlığı tarafından İlimizde ana caddede yer alan bir binanın dış cephe ve tabela çalışması örnek olarak yapılabileceği Belediye Başkanımız tarafından değerlendirilmiş olup aynı zamanda Belediye Başkanlığı tarafından “Mimari Estetik Komisyonu” oluşturulmuştur.

 

 1. 1.Çalıştayın 13.Gündem Maddesine istinaden İlimizin Çevre Temizliği maddesi kapsamında gönüllü müfettişler belirlenmesi ve çevre temizliği için billboard yapılmasına ve en temiz caddeler içi esnafların ödüllendirilmesi, temiz olan caddeler için temizlik vergisi indirimi uygulanabileceği görüşü değerlendirilmiştir. Kırşehir Belediye Başkanlığı tarafından şehrin işlek caddelerinde yer alan billboard ve raketlere çevre temizliği konusunda farkındalık sağlayacak afişler yerleştirilmiştir.

 

 1. 1.Çalıştayın 14.Maddesine istinaden Mültecilere Uyum Eğitimleri verilmesi konusunda Göç İdaresi Müdürlüğü ile görüşmeler yapılarak bir sonraki toplantıda paylaşılması değerlendirilmiştir.

 

 1. 1.Çalıştayın 15.Maddesine istinaden Belediye tarafından Kayseri-Ankara asfaltı üzerinde “Gazi Mehmet Çavuş Parkı” çalışmaları başlatılmıştır.

 

 1. 1.Çalıştayın 16.Gündem Maddesine istinaden Kızılırmak havzasına elektrik hattı çekilerek yerli üretimimizi teşvik etmek amacıyla çiftçilerimize bir nebze nefes olmamız gerekmektedir. Aynı zamanda tarımda kullanılacak elektrik enerjisi birim fiyatının düşürülmesi için çiftçilerimize özel protokol imzalanması görüşü kapsamında ilgili kurumlar tarafından rantable bulunmadığı gerekçesi ile olumsuz görüş bildirilmiştir.

Kırşehir etinin Türkiye’de marka olması konusuna ivme kazandırmak için et kombine tesisi kurulması ve köylerimizde hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimize çevre bilincini aşılamak ve gelecek nesillere daha temiz bir doğa bırakmak adına köylerimizde hayvansal atıklar için toplama merkezi kurulması maddesine istinaden bireysel mandıralar için biyogaz tesisi toplama merkezi kurulmasının yasa haline getirilmesi için karar alıcılarla istişare edilmesi ve Et Entegre Tesisi için SOGEP’e başvuru yapılması uygun görülmüştür.

Bazı göletlerimizin yakınlarından geçen kaynaklarımızın sulama alanlarına aktarılması için çalışmaların yapılmasına ve boşa akan kaynakların göletlerle buluşturulmasına. Hirfanlı Barajından Konya ovasına su aktarılabilirken; 3 km yakınındaki Sıdıklı Barajına su aktarımı sağlanamamaktadır.1993 ve 2000 yıllarında inşası yapılan inşaatın şu anki sulama alanı 4500 hektarlık alan olup, suyun aktarılması ile birlikte daha fazla tarım arazisi suya kavuşacaktır. Söz konusu maddeye istinaden damlama sistemine özendirici etkinlikler ve kartlı sisteme geçilmesi konularında karar alıcıların askiyon planı oluşturmasının uygun olacağı kanaatine varılmıştır.

 

 1. 1.Çalıştayın 17.Gündem Maddesi olan IPARD kapsamına dahil edilmeyen İlimiz,  IPARD kapsamında Kırsal Kalkınma hibe desteği alan komşu iller Aksaray, Nevşehir ve Yozgat’a kıyasla bu desteklere çok daha fazla gereksinim duymaktadır. Kırşehir İlimizin daha kapsamlı yatırım destekleri sağlanmalı ve İlimiz IPARD kapsamına dahil edilmesi siyasi mercilerin alacağı karar doğrultusunda hayata geçeceği aşikardır.

 

 1. 2. Çalıştayın 1.Gündem Maddesine istinaden İlimizde yaşayan, sayıları yaklaşık 13.000 civarında olan, tarım ve hayvancılık sektöründe çalışan, artık şehrimizin bir parçası haline gelmiş Afganlı mülteciler için oturum izni alabilmeleri konusunda Afganlılar Derneği Başkanı ve Göç İdaresi Müdürlüğü ile görüşmelerin başlatılması yönünde yol haritası belirlenmesi görüşü değerlendirilmiştir.

 

2. Çalıştayın 2.Gündem Maddesine istinaden Ülkemizde hemen hemen her il duble yollarla birbirine bağlanırken, Kırşehir-Aksaray ve Kırşehir-Yozgat bağlantı yollarımız halen tek şeritli olarak hizmet vermekte, bu da şehrimizin gelişimine darbe vurmakta ve şehrimiz güzergahı üzerinden seyahat edebilecek binlerce aracın Kırşehir sınırları dışında bulunan duble yolları tercih etmesi nedeniyle karar alıcıların askiyon planı oluşturmasının uygun olacağı kanaatine varılmıştır.

 

2. Çalıştayın 3.Gündem Maddesine istinaden Şehrimize uluslararası turnuvalarla birlikte çeşitli etkinlikleri kaldırabilecek 5 bin kişilik kapalı spor salonu kazandırılması karar alıcıların askiyon planı oluşturmasının uygun olacağı kanaatine varılmıştır.

 

 1. “2. Çalıştayın 4.Gündem Maddesine istinaden Ticaret ve Sanayi Odası’nın yatırım programında yer alan fuar alanı mutlak suretle şehrimize kazandırılmalıdır. Fuar alanımızın olmamasından  birçok organizasyonda teklif ettiğimiz ulusal ve uluslararası düzeydeki fuar taleplerimiz kabul görmemektedir” görüşüne istinaden, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başvuru sahibi, Kırşehir Ticaret Borsası, Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Ziraat Odası, Kent Konseyi ortak, İştirakçi olarak Belediye Başkanlığı AHİKA’ ya SOGEP başvurusunda bulunmuş olup, AHİKA tarafından öncelikli proje olarak değerlendirilmemiştir.

Kamuoyuna Duyurulur.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SİVİL, TOPLUM, KURULUŞLARI, BAŞKANLARI, ŞEHRİN, SORUNLARINI, DİLE, GETİRDİ,
Yorumlar
Diğer Haberler
Kırşehir
Kırşehir'de Ekmeğe Yapılan Zam Açıklandı
İki kişiden biri ‘Bir daha kesinlikle oy vermeyeceğim’ dedi
İki kişiden biri ‘Bir daha kesinlikle oy vermeyeceğim’ dedi
MARY JANE CUMHURİYET BAYRAMI KONSERİ CUMA GÜNÜ CACABEY MEYDANI’NDA
MARY JANE CUMHURİYET BAYRAMI KONSERİ CUMA GÜNÜ CACABEY MEYDANI’NDA
Genç Tıbbiyeliler Beyaz Önlüklerini Giydi
Genç Tıbbiyeliler Beyaz Önlüklerini Giydi
Kırşehir
Kırşehir'de Geniş Çaplı Gıda Denetimi
Kırşehir
Kırşehir'deki Doktor Açığı TBMM Gündeminde
Rektör Karakaya UNİKOP Üyesi Üniversite Rektörleri ile NEVÜ’de Bir Araya Geldi
Rektör Karakaya UNİKOP Üyesi Üniversite Rektörleri ile NEVÜ’de Bir Araya Geldi
KAEÜ’de Üç Gün Sürecek 5. Öğrenci Toplulukları Buluşma Şenliği Başladı
KAEÜ’de Üç Gün Sürecek 5. Öğrenci Toplulukları Buluşma Şenliği Başladı
EKİCİOĞLU: KÜLTÜR SANAT FAALİYETLERİMİZ ARTARAK DEVAM EDECEK!
EKİCİOĞLU: KÜLTÜR SANAT FAALİYETLERİMİZ ARTARAK DEVAM EDECEK!
Sıcaklıklar düşüyor, 5 şehre kar uyarısı
Sıcaklıklar düşüyor, 5 şehre kar uyarısı
Yıkımı Yapılan Bina Saniyeler İçinde Yerle Bir Oldu
Yıkımı Yapılan Bina Saniyeler İçinde Yerle Bir Oldu
Kırşehir
Kırşehir'de Ekmek Fiyat ve Gramajlarına Yeni Düzenleme
Kırşehir Belediye Başkanı Ekicioğlu Pazar Yerini Ziyaret Etti
Kırşehir Belediye Başkanı Ekicioğlu Pazar Yerini Ziyaret Etti
Rektör Karakaya 4. Uluslararası Necmettin Erbakan ve Milli Görüş Sempozyumunda Konuştu
Rektör Karakaya 4. Uluslararası Necmettin Erbakan ve Milli Görüş Sempozyumunda Konuştu
Yeni Bina Yapacaklar Otoparkla ilgili Yeni Düzenleme Yapıldı.
Yeni Bina Yapacaklar Otoparkla ilgili Yeni Düzenleme Yapıldı.
İnternet Üzerinden Sahte Diploma Satıyorlar
İnternet Üzerinden Sahte Diploma Satıyorlar
Ekicioğlu Muhtarlar ve Aileleri İle Yemekte Bir Araya Geldi
Ekicioğlu Muhtarlar ve Aileleri İle Yemekte Bir Araya Geldi
Kırşehir Boztepe İlçesinde Kuraklık Önlemi
Kırşehir Boztepe İlçesinde Kuraklık Önlemi
Vali Sayın İbrahim Akın, Boztepe ilçesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
Vali Sayın İbrahim Akın, Boztepe ilçesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
Merkez Bankasından Faiz Kararı
Merkez Bankasından Faiz Kararı
Kaman
Kaman'da Yapılmadı Aksaray Fırsatı Kaçırmadı
KIRŞEHİR BELEDİYESİ YERKON TEMİZLİK VE İLAÇLAMA ÇALIŞMASI ARALIKSIZ SÜRÜYOR
KIRŞEHİR BELEDİYESİ YERKON TEMİZLİK VE İLAÇLAMA ÇALIŞMASI ARALIKSIZ SÜRÜYOR
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU: TÜM BASIN EMEKÇİLERİMİZİN 21 EKİM DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN!”
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU: TÜM BASIN EMEKÇİLERİMİZİN 21 EKİM DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN!”
AK PARTİ KIRŞEHİR İL BAŞKANI SEHER ÜNSAL’IN 21 EKİM DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
AK PARTİ KIRŞEHİR İL BAŞKANI SEHER ÜNSAL’IN 21 EKİM DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
YÖREX’TE KIRŞEHİR RÜZGARLARI
YÖREX’TE KIRŞEHİR RÜZGARLARI
TEKNOFEST 2021’den Ödülle Dönen Öğretim Görevlimize Rektör Karakaya’dan Tebrik
TEKNOFEST 2021’den Ödülle Dönen Öğretim Görevlimize Rektör Karakaya’dan Tebrik
Başkan Selahattin Ekicioğlu: Söz verdik, yaptık!
Başkan Selahattin Ekicioğlu: Söz verdik, yaptık!
BOZTEPE İLÇESİNDE YILIN MUHTAR
BOZTEPE İLÇESİNDE YILIN MUHTAR'I ÖDÜLÜ SİNAN KOÇ'UN
MERKEZ MAHALLE MUHTARLARI BAŞKAN EKİCİOĞLU’NU ZİYARET ETTİLER
MERKEZ MAHALLE MUHTARLARI BAŞKAN EKİCİOĞLU’NU ZİYARET ETTİLER
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Adına Yapılan Patent Başvuruları Meyvelerini Vermeye Başladı
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Adına Yapılan Patent Başvuruları Meyvelerini Vermeye Başladı
KERVANSARAY ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ AÇILIYOR!
KERVANSARAY ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ AÇILIYOR!
 Ramazan Ozkaplan büyük oy farkı ile yeniden başkan seçildi.
Ramazan Ozkaplan büyük oy farkı ile yeniden başkan seçildi.
Kırşehirli Polis Memuru Görevi Başında Hayatını Kayabetti
Kırşehirli Polis Memuru Görevi Başında Hayatını Kayabetti
CHP’Lİ YILDIRIM KAYA: “ERDOĞAN DA İKTİDAR OLMADAN ÖNCE, 2001 YILINDA BÜROKRATLARI UYARMIŞ”
CHP’Lİ YILDIRIM KAYA: “ERDOĞAN DA İKTİDAR OLMADAN ÖNCE, 2001 YILINDA BÜROKRATLARI UYARMIŞ”
Müfredat Destek Ofisi Tarafından AYDEP Tanıtım ve Kullanım Eğitimi Verildi
Müfredat Destek Ofisi Tarafından AYDEP Tanıtım ve Kullanım Eğitimi Verildi
 EKİCİOĞLU MUHTARLAR GÜNÜ’NÜ KUTLADI
EKİCİOĞLU MUHTARLAR GÜNÜ’NÜ KUTLADI
CHP’Lİ BELEDİYE BAŞKANLARI TÜRKİYE BELEDİYELER BİRLİĞİ BAŞKANI FATMA ŞAHİN’E ÇAĞRIDA BULUNDULAR
CHP’Lİ BELEDİYE BAŞKANLARI TÜRKİYE BELEDİYELER BİRLİĞİ BAŞKANI FATMA ŞAHİN’E ÇAĞRIDA BULUNDULAR
Kırşehir
Kırşehir'deki TYP Alımlarını Çevre İllerle Karşılaştırdık
Tarım Kredi Kooperatif Marketinin İlki Açılıyor
Tarım Kredi Kooperatif Marketinin İlki Açılıyor
Kırşehir ESOB
Kırşehir ESOB'dan Fuar Açıklaması
TSO BAŞKANI YILMAZ 2022
TSO BAŞKANI YILMAZ 2022'DE ADAYIM DEDİ
EKİCİOĞLU,ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MANSUR YAVAŞ’LA GÖRÜŞTÜ
EKİCİOĞLU,ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MANSUR YAVAŞ’LA GÖRÜŞTÜ
Son Dakika... Motorin ve benzine büyük zam
Son Dakika... Motorin ve benzine büyük zam
BAŞKAN ÜNSAL
BAŞKAN ÜNSAL'DAN KAMAN'A AHİ SELAMI