Haber Detayı
22 Mayıs 2022 - Pazar 23:46
 
Cacabey Medresesi'nde Tartışma Yaratan Çalışma
Uzun süredir restorasyonu tamamlanmadığı için eleştiri konusu olan Cacabey Medresesi'nde 2. etap restorasyon çalışmaları da devam ediyor.Kubbe üstü örtüsü kaldırılan medresenin ünlü kubbesinin üzeri harçlandıktan sonra taş örtüyle kapatılıyor.Söz konusu çalışmanın yapının tarihi dokusuna ne kadar uygun olduğu ise tartışmaya açık.
KÜLTÜR Haberi
Cacabey Medresesi'nde Tartışma Yaratan Çalışma

Dünyanın ilk gök mederesesi (üniversitesi) olarak bilinen Kırşehir'in sembolü Cacabey Medresesi, iç duvarlarında başlayan rutubet ve çürüme tehlikesi nedeniyle 2019 yılında restorasyona alınmıştı.Üzeri çatıyla örtülen Medrese ilk etap çalışmanın ardından uzun süre bu şekilde bekletilmişti.2. etap restorasyon çalışmaları için yapılan ihalenin ardından tekrar başlayan çalışmalar kapsamında çatı örtü kaldırılarak kubbe ve etrafında çeşitli düzenlemeler yapılmaya başlandı.

 

KUBBE HARÇLA KAPATILDI ÜZERİNE TAŞ DÖŞEME YAPILIYOR

Kubbenin orjinal biçimini kaplayan ve daha önceki restorasyona ait olan kaplamalar temizlenerek medresenin en önemli kısmını oluşturan kubbe ile ilgili yeni bir çalışma başlatıldı.Orjinal hali ortaya çıkarılan kubbe çatı örtü sökülmeden önce çeşitli malzemeler ve harçla kaplandı.Daha sonra çatısı sökülen kubbenin üzerine traverten taşlar döşenmeye başlandı.Çimento karışımı benzeri bir harç ile yapılan çalışmanın yapının tarihi dokusuna ne kadar uygun olduğu ise tartışma konusu.

 

Medresenin Çatısında Düzenleme Yapan Çalışanların Alanında Uzman Olup Olmadıkları Bilinmiyor

Harçl Kaplanan Kubbenin Üzeri Taş Örtü İle Kapatılıyor

Medresenin girişinin üzeri de çalışanlar tarafından harçlanıyor

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cacabey, Medresesi'nde, Tartışma, Yaratan, Çalışma,
Yorumlar
Haber Yazılımı