Haber Detayı
12 Eylül 2021 - Pazar 22:17
 
AHİLİK AHLAK BİLİMİDİR… CÜBBE, SARIK FESTİVALİ DEĞİLDİR…
Ahilik soysuzluk kürsüsü değildir. Ahilik hırsızların, vurguncuların laf ürettiği mikrofon değildir. Ahilik komisyoncuların. İhale takipçilerinin fetva verdiği rahle değildir. Ahilik çıkar odaklı iş takipçiliği yapan gazetecilerin arenası değildir. Ahiliğin gelişimi için proje üretme yerine kendilerine Ahi; reklam standı kuranların anlayışına Ahilik sığmaz. Ahi kürsüsü siyasi İslam makamı olmadığı gibi, minderi kurtlar sofrası değildir. Çocuk istismarcılarının, siyaset içinde kendine yön arayanların kılavuzu değildir. Velâkin aynı minvalde tüm bunlara ‘Ahilik’ etkinlikleri diyeceksiniz! Oldu mu ya!
GÜNDEM Haberi
AHİLİK AHLAK BİLİMİDİR… CÜBBE, SARIK FESTİVALİ DEĞİLDİR…

AHİLİK AHLAK BİLİMİDİR… CÜBBE, SARIK FESTİVALİ DEĞİLDİR…

Geçmişin ahlakıyla bugünün kaygısını aynı potada ayrıştıramayanlara kaynak, bilmeyenlerin kulaklarına küpe olsun.

İslam’a göre İsraf eden! Çalan. Hırsız düzenin aktörleri. Yolsuzluğun mimarları. Yetim hakkı teranesinin ibişleri. Ölünce  ahrette sorgulanıyor. Çağdaş ülkelerde ölmeden sorgulanır. Bizde Ahi kutlaması yapılır.

Birde Hırsızlar çuvalı içinden sıyrılmaya çalışan siyasal İslam tacirleri. Ve onlar Allah’a havale ettikten sonra hakkını zehir zıkkım eden halk!

Küçük, küçük. Büyük, büyük. Ne fark eder. Bu anlayış bu şehirde “Ahi’liği” kutlayacak!!!

Ahiliği sadece esnafların bayramı olarak kutlamak; Ahilik felsefesine biraz aykırı değil mi? Ahilik aslında bir ahlak bilimi. Ahilik toplumun her katmanına ahlakı, dürüstlüğü ve yardımlaşmayı yaygınlaştırma görevi almış bir anlayış biçimi değil midir? Ahilik STK oluşumun en anlamlı, örgütlü toplum olmanın tek örneğidir. Niçin Ahilik salt esnaf olsun ki? Ana teması esnaf ve sanatkârı işaret eden bu kurum, 13. yüzyılda örgütlü toplum olmanın açık ve net bir örneğidir. Yaşadığımız 21. yüzyıldan örnekler versem Ahiliğin sadece bir lafı güzaftan öteye geçmediği anlaşılır. Ahilik felsefesini özümsemiş olmak. Bu felsefeyi içinde yoğurmuş insan kürsüye çıkıp konuşabilir. Ya diğerleri.

Ahilik bir yaygınlaştırma, gelişme, geliştirme. Farkındalık yaratma, kapasite artırma bilimidir. Bir filozofik düşünce anlayışıdır. Tüm bu anlayış ışığı altında Kırşehir, hatta Türkiye bu felsefeye ne kadar sahiptir? Siz Ahi felsefesine din kisvesi giydirseniz uluslararası anlayışa bunu anlatamazsınız. Ahiliği anlaşılır şekle getirilmesi için 13. yüzyılda işlenen felsefi düşünceyi bugüne uyarlayarak, yaygınlaştırma çok daha anlamlı olur. Ahilik bir perdelik seyirlik oyun değildir. 

Birileri birilerini ağırlar. Devlet kesesinden yenilir, içilir saltanatım var benim denir. Sempozyumlar, paneller düzenlenir. Ahilik bir sonraki yıla kayar gider. Ahilik siyasilere kaftan giydirmekle, kafalarına sarık geçirmekle olmaz. Ahilik siyasilerin önünde takla atma yeri hiç değildir.

AHİ’lik; yeniliğin, yenilenme felsefesinin ana temasıdır…

Ahi felsefesinin sembolü olan kaftanı,  yetişmiş, kalfalığı bitmiş usta olmuş; toplumu kandırmayan, aldatmayan, yalan söylemeyen kişi hak ederken, bugün bu kaftanı 'siyasetçinin de, bürokratında ahlaklısı giyer' diyebilir misiniz? Diyemeyeceğinize göre, Ahi felsefesini keten pere etmekten vazgeçin. Daha akılcı, daha etkin, daha çok katılımcı ve uluslararası sempozyumlara kapı açacak, esnafı darboğazdan çıkartacak projeleriniz yok.

Siz nasıl Ahi’siniz? Ahilik yenilik demektir. Bütünlük demektir. Birliktelik demektir. Ahi’lik İnovasyon demektir. Ahilik Sürdürülebilir esnaflık demektir. Siz; bu doktrin zincirinin fikirsel olarak dışındaysanız; yeni fikirleri değer yaratan çıktılara dönüştürme sürecinin de dışındasınız demektir.

Bu doktrinin fikirsel olarak dışındaysanız;  alan yaratamadığınız gibi sürecin dışında itilirsiniz. Başlatamazsınız. Sizin düşüncenizde olan diğer Ahi’lerin yeni ve yaratıcı olduğu söylenemez. Sürdürülebilirlilik için İnovasyon gerekir.  İnovasyon boş fikirleri kaldırmaz. Fikirlerinizde değer yaratan ürünler, metot ve hizmete dönüşmesi mümkün değildir.  

Bu devletin ekmeğini yiyenler; O yediğiniz halkın ekmeğidir. Alın teridir.

Ahilik; siyasetçiye, bürokrata, Oda Başkanlarına kaftan giydirmek, kafasına sarık geçirmek değildir. Büyük adama incili kaftan giydirmek, önünde takla atmak kafasına sarık geçirmek ahilik değil soytarılıktır. Üreten esnafın sorunlarını değil, yıllarca Ahi’liği bu şehirde asparagas ilişkilerle. Şatafatlı davetiye ve hediyelerle kutlamak Ahiliğin gerçeği değil rezaletin ve kepazeliğin perdelenmesidir. Ahilik bu değil ki; hazırlamış olunan bu menü olsa, olsa yağdanlık görevinin yerine getirilmesi olur. Yılın esnafını kim seçer? Halk seçer. Halkın olmadığı yerde hep bulaşık izi kalır! 

Aradan geçen süre 800 yıl. 

Ahi anlayışına göre hazırlanmayan, salonlarda Ahi Evran-ı Veli’nin doğumu, tarihsel yapısı ve fütüvvet anlayışının ötesine geçmeyecek sunumlar yapılacak. Plaketler ve belgeler dağıtılacak. Bu çalışma içinde bugünün çalışma ahlakına, üretimden tüketime olan safhalar ile bu üretimin içinde olan esnaf ve zanaatkârların problemlerine yönelik çözüm üreten hiçbir kelama yer verilmeyecektir.

Bu ülkedeki vergi ve gelir adaletsizliğinden. Tefeci eline düşürülen. Banka faizlerinde boğulan. Edindiği mal ve servetini kapanlarla mücadele etme yetisi kaybolan esnaf ve zanaatkâr siyasetçinin, bürokratın, akademisyenin asla umurunda değildir. Bu çarpık düzeni eleştirmek yürek ister ahlak ister. Ahilik dürüst olmayı gerektirir. Ahilik felsefesinde bu yatar. Ahi düzeninde liboşluk yoktur. Sahtekârlık, riyakârlık, al takke ver külah yoktur. Adamlık birde adanmışlık vardır.

Kırşehir’e davet edilmiş kişilerin yeme içme faslı bir sendika şube başkanın lokantasında. Diğerlerine kral dairesi. Altta kalanlara kasaba oteli! Kimin parasını kullanıyor, kimlere mesaj veriliyor, anlamak için etrafınıza bakmanız yeter.

Bu ülkede milletvekili 30 bin lira çıplak maaş, ayrıcalıklı yaşam, kıyak emekli olacak. Üreten, ekonomiye katkı sağlayan zanaatkâr üç paraya asgari ücrete talim edecek. Sokaklarda kalacak. Bu gerçeği bilen siyasetçi, bile,  bile kürsüye çıkıp ahlak dersi verip, Ahi üzerinden ahkâm kesecek. Bu çarpık ve çıkar ilişkisi sadece Türkiye ve diğer İslam ülkelerinde vardır. Bunları ve bunların ötesini bileceksin, sonra ortaya çıkıp Ahilikten konuşacaksın. Bu işe, işin cacığını çıkartmak denir ki!

Ahilik soysuzluk kürsüsü değildir. Ahilik hırsızların, vurguncuların laf ürettiği mikrofon değildir. Ahilik komisyoncuların. İhale takipçilerinin fetva verdiği rahle değildir. Ahilik çıkar odaklı iş takipçiliği yapan gazetecilerin arenası değildir. Ahiliğin gelişimi için proje üretme yerine kendilerine Ahi; reklam standı kuranların anlayışına Ahilik sığmaz. Ahi kürsüsü siyasi İslam makamı olmadığı gibi, minderi kurtlar sofrası değildir. Çocuk istismarcılarının, siyaset içinde kendine yön arayanların kılavuzu değildir. Velâkin aynı minvalde tüm bunlara ‘Ahilik’ etkinlikleri diyeceksiniz! Oldu mu ya!

Esnafın ve uzantısı olan halkın sıkıntıları Ahi etkinliklerinde çözümün başlangıcı olarak ele alınmıyorsa, bu yoksul halkın paraları salt sizlerin siyasi anlayışı, yandaş kollama anlayışı içinde şekilleniyor, badanacılıkla  örtüştürüyorsanız, lütfen buna Ahi kutlamaları demeyiniz? Vakıf kurmuşsunuz. Federasyonlar oluşturan odalar kurmuşsunuz? Bugüne kadar ne üretmişsiniz? Bu anlayışla sizler, şekil tacirliğinden, saltanat bayiliğinden, din tacirliğinden arınmış bir Ahilik kutlamaları yapamazsınız. Yaptırmazlar, asla izin vermezler.  Ancak hazırlamış olduğunuz etkinliğe davul zurnayla, belediye anonsu ile yandaş toplarsınız.

Ahilik salt esnaf ve zanaatkârı mı bağlar? Elbette ki değil. Ahilik bir akıl davranışıdır. Bir ahlak sürgüsüdür. Ahilik siyasetçinin, bürokratın akademisyenin, sokaktaki insanın, yol ve ahlak göstergesidir. Etrafınıza bakınız. Bu ahlaka uygun kaç kişi sayacaksınız. Ahilik; siyasetçiye ahır uşaklığı yapmak değildir. Ahilik bir mücadele felsefesinin temel taşıdır. Allah aşkına sizler bu felsefenin neresindesiniz? İstemem yan cebime koy diyenlerle kol kola olanları, öncelikle Ahi lafından arındırmak gerekmez mi?

Yapılacak etkinliklerde, esnafı tefecinin eline düşüren zihniyetin anlayışına asla yer verilmez. Hiç hak etmeden cebe indirilen rüşvet, iktisap, haksız kazanç, promosyon, döner sermaye, bankamatik memurları Ahiliğin neresinde var?  Ahi Evran-ı Veli 13. yüzyılda ahlaksız ilişkiler içinde olanlara “yürü ya müridim mi” yoksa “yürü bre ehli deve endamını göreyim mi” demiştir.

Bu devir geçmişin hamasetinden çıkartılmalı. Çağdaş ahi ahlakıyla yoğrulmalı. Ya değilse. Sizler bu kafayla birilerini beslemeye ensesini okşamaya devam ederken birilerinin bu milletin kafasına giydirdiği sarığın farkına varamazsınız… Bir aferin ile kendinizi çayıra salmaya zorlarsınız. 

Ahiliğin elbette ki kronolojik bir tarih yapısı var. Sizler sunumlarınızda hâlâ 13. yüzyılda kaldıysanız. Siz hâlâ 13. yüzyıl  Ahilik prensiplerini 21. yüzyıla uyarlayamamışsınız demektir ki, sizlerin anlatımları çok şey ifade etmez. O gün dinle, palayla, kılıçla korkutuyorlardı. Bugün tefeciyle, bankacıyla korkutuyorsanız sadece bu milletin parasını bal tutan parmağını yalar arsızlığı ile çarçur ediyor, cumhuriyet birikimleri ile birilerine kaynak yaratıyorsunuz demektir.

Her Ahi haftası içinde Ahi Evran-ı Veli’nin hayat hikâyesi. Yaşam biçimi dinsel bağıntısı anlatılır. Altına akademik denir, kitaplar basılır olur biter. Ahi pilavı adıyla bulgur pilavı. Ahi helvası adıyla un helvası dağıtılır. Adına Ahi bereketi denir… Bugüne kadar yapılan onlarca etkinlikte hep bu görülmüştür. Ahi anlayışı 21. yüzyıla uyarlanamamıştır.

Geldiğiniz noktada siftahsız kepenk kapatan. İflas eden binlerce esnaf… Bugünün esnafına yönelik kaç bildiri sunulmuş? Çalışma ortamı yaratılmış ve çözüm için kaç adım atılmıştır. Tam fırsat. Çıkın konuşun. TV ekranlarına çıkıp spikere kilim vermek. Ahilik değildir. Bu anlayış olmadığı için sizler halka 13. yüzyıl içeriğiyle şekillendirilmiş sunumlarınızın dışında Ahilik kutlamaları yapabilir misiniz? Yapamazsınız. Gerçek mesaj yerine hamaset, siyasi içerikli mesajlar vermeye devam edersiniz. Sağırların bir birini ağırlamalarına ve harcanan onlarca liralara tanıklık edersiniz.  Ahilik bu şehrin yerel yöneticilerini, siyasilerini de bağlıyor. Üniversitesini de bağlıyor. Sokaktaki halkı. Okuldaki çocuğu da bağlıyor. 

Ahiliği dinsel tema haline getirmek bir felsefe adamını din yoldaşı. Din işlemcisi olarak yapılandırmak... Yanlıştır. Fütüvvet teşkilatının kuruluşu Abbasi Halifeliği dönemine dayanır. Fütüvvetlik bir siyasi akımdır. Siyaset din ile birleştirilmiş. Hz. Muhammet'in amcası Abbas bin Abdulmuttalip'in soyundan olan Abbasiler tarafından kurulmuş, Anadolu dâhil Güney Avrupa bölgesine kadar yayılmış 500 yıl hüküm sürmüş bir İslami devlet. Ahilik kelimesi aslında Türkçe olan AKİ kelimesinden türetilmiş. İyi ahlaklı ve yol gösterici, düzelten anlamıyla birleştirilmiş Ahi Baba olarak tanımlanmıştır. Dünyada dine dayalı bir sistemle uzun yıllar yönetilmiş ülke yoktur. Abbasiler 500 yıl sonra yok olmuştur. Osmanlı bu süreyi zor tamamlamıştır. Aklın yarattığı bilim. Dinin yarattığının devamlı önünde olmuştur. Din kavimlerden başlayarak toplulukların ve toplumların oluşumunda yol gösterici. Yönlendiren bir yaşam biçimini şekillendirmiştir. Bugün bu ülkede kafalar geriye döndürülmüştür.

Bu kent göç veriyor. Kısaca ölüyor. Ahilik felsefesindeki yardımlaşma sandığının amacı esnafı ayakta tutabilmek. Hayatını idame etmesini sağlamak. Bugünkü anlayışta olduğu gibi banka faizleriyle tefeci tuzaklarına düşürerek boğmak değildir. Bugün Ahilik felsefesinde bu anlayış hâkimdir.

Kürsüden, Belediye’nin lokanta işletmeciliğinden elde ettiği ciroyu anlatacak mısınız? Bu şehrin göçünü. Yoksulluğunun nedenlerini anlatacak mısınız? Kültür erozyonuna uğradığını söyleyebilir misiniz? 

“Ey oğul...

Her kes çocuğu sever kendinden olanı bağrına basar”.  Mahmud Nasirettin Hz. Ahi Evran-ı Veli

Ahilik bayramı ‘Ahlak’ tadında kutlu olsun.

Kaynak: Editör: MUSTAFA BAĞ
Etiketler: AHİLİK, AHLAK, BİLİMİDİR…, CÜBBE,, SARIK, FESTİVALİ, DEĞİLDİR…,
Yorumlar
Diğer Haberler
Üniversitemizde “Aidiyet Kültürü ve Motivasyon“ Konulu Söyleşi Düzenlendi
Üniversitemizde “Aidiyet Kültürü ve Motivasyon“ Konulu Söyleşi Düzenlendi
ANADOLU ARISI ISLAH PROJESİ TOPLANTISI YAPILDI
ANADOLU ARISI ISLAH PROJESİ TOPLANTISI YAPILDI
KAEÜ’de Uluslararası ‘’Tarihte İz Bırakan Kadınlarımız’’ Sempozyumu Düzenlendi
KAEÜ’de Uluslararası ‘’Tarihte İz Bırakan Kadınlarımız’’ Sempozyumu Düzenlendi
KIRŞEHİR BELEDİYESİ KENT KONSEYİ KADIN KOROSU ÇANAKKALE’DE KONSER VERDİ
KIRŞEHİR BELEDİYESİ KENT KONSEYİ KADIN KOROSU ÇANAKKALE’DE KONSER VERDİ
NASIL MI? YOKSULLAŞIYORUZ… KOMİSYONU GARANTİLİ İŞLER!
NASIL MI? YOKSULLAŞIYORUZ… KOMİSYONU GARANTİLİ İŞLER!
AK Parti Kırşehir Hükümet Konağı Kararında Geri Adım Attı
AK Parti Kırşehir Hükümet Konağı Kararında Geri Adım Attı
Üniversitemiz Öncülüğündeki Kaba Yem Üretimi 10 Köyde 2748 Dekar Alana Ulaştı
Üniversitemiz Öncülüğündeki Kaba Yem Üretimi 10 Köyde 2748 Dekar Alana Ulaştı
 EKİCİOĞLU ÖĞRETMENLERİMİZLE BULUŞTU
EKİCİOĞLU ÖĞRETMENLERİMİZLE BULUŞTU
Üniversitemiz KAP Saha Ziyaretine Hazır
Üniversitemiz KAP Saha Ziyaretine Hazır
METİN İLHAN  24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI YAYINLADI
METİN İLHAN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI YAYINLADI
İYİ PARTİ İL BAŞKANI MÜFİT GÖÇEN
İYİ PARTİ İL BAŞKANI MÜFİT GÖÇEN'İN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
BAŞKAN MUSTAFA YILMAZ’DAN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
BAŞKAN MUSTAFA YILMAZ’DAN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
BAŞKAN EKİCİOĞLU ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI YAYINLADI
BAŞKAN EKİCİOĞLU ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI YAYINLADI
MÜFTÜLÜK CADDEDİ PEYZAJ ÇALIŞMASI BEĞENİ TOPLADI
MÜFTÜLÜK CADDEDİ PEYZAJ ÇALIŞMASI BEĞENİ TOPLADI
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne Alımlarda Büyük Skandal
KADERE BAKIN NERDEN NEREYE GELDİK
KADERE BAKIN NERDEN NEREYE GELDİK
20 Kasım Çocuk Hakları Günü’nü etkinlikle kutladılar
20 Kasım Çocuk Hakları Günü’nü etkinlikle kutladılar
Kırşehir’in Gururu Elif Şengül Öz
Kırşehir’in Gururu Elif Şengül Öz
Kırşehir
Kırşehir'e Kaynak Yok Denildi Yozgat'a 3 Ay Süre Verildi
MİNİK PARMAKLAR KONSERİ BEĞENİ TOPLADI
MİNİK PARMAKLAR KONSERİ BEĞENİ TOPLADI
"MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİ, İŞ GÜCÜ PİYASASININ
"MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİ, İŞ GÜCÜ PİYASASININ 'ARADIĞIM ELEMANI BULAMIYORUM' RETORİĞİNİ ORTADAN KALDIRACAK"
CHP, 3600 Ek Gösterge
CHP, 3600 Ek Gösterge'nin verilmesi için yeniden kanun teklifi verdi
KERVANSARAY ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ HİZMET VERMEYE BAŞLADI
KERVANSARAY ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ HİZMET VERMEYE BAŞLADI
 EKİCİOĞLU’NDAN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ VURGUSU
EKİCİOĞLU’NDAN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ VURGUSU
 MİLLETVEKİLİ  İLHAN BÜYÜK BİR ALDATMACAYA KURBAN GİDEN KIRŞEHİR
MİLLETVEKİLİ İLHAN BÜYÜK BİR ALDATMACAYA KURBAN GİDEN KIRŞEHİR
Hayata Engel Yok Hizmet Aracımız faaliyette
Hayata Engel Yok Hizmet Aracımız faaliyette
SRİ LANKA ANKARA BÜYÜKELÇİSİ’NDEN TSO
SRİ LANKA ANKARA BÜYÜKELÇİSİ’NDEN TSO'NA ZİYARET
Kırşehir İl Özel İdaresi O Köylerdeki Arazileri Satışa Çıkardı
Kırşehir İl Özel İdaresi O Köylerdeki Arazileri Satışa Çıkardı
EKİCİOĞLU’NDAN KIRŞEHİR’İN TARİHSEL, KÜLTÜREL VE EKONOMİK DURUMUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA
EKİCİOĞLU’NDAN KIRŞEHİR’İN TARİHSEL, KÜLTÜREL VE EKONOMİK DURUMUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA
Yeşiloba Köyü, Başkent Ankara’da sabah kahvaltısında bir araya geldi.
Yeşiloba Köyü, Başkent Ankara’da sabah kahvaltısında bir araya geldi.
Danıştay’dan Coca-Cola kararı: İçeriği araştırılsın
Danıştay’dan Coca-Cola kararı: İçeriği araştırılsın