Haber Detayı
27 Eylül 2020 - Pazar 22:01
 
ZEVAHİRİ KISMİ OLARAK KURTARMIŞLAR!
Halkın bilgi edinme hakkı uyarınca gazeteci sonuçları ne olursa olsun gerçeklere ve doğrulara yönelerek, görevini bu kulvar üzerinden yürütmeli. Gazetecilik bir halk platformudur. Gazeteci etiği bu platform içinde şekillenir ve anlam kazanır.
GÜNDEM Haberi
ZEVAHİRİ KISMİ OLARAK KURTARMIŞLAR!

Kendi başına ışık ol. Ödünç alınmış Işıkla yaşama...

Halkın bilgi edinme hakkı uyarınca gazeteci sonuçları ne olursa olsun gerçeklere ve doğrulara yönelerek, görevini bu kulvar üzerinden yürütmeli. Gazetecilik bir halk platformudur. Gazeteci etiği bu platform içinde şekillenir ve anlam kazanır.

Yağmaya karşıysanız karşı durun. Halktan yanaysanız haklarını korumak için çıkın ortaya.

Yerel basın temsilcilerine öncelikli olarak bir akşam yemeği verilir.  Birileri soru sorar... Birileri sadece dinler… Veya hiç bir soru alınmadan veya sorulmadan, yerelde gündem olan bazı gelişme ve olaylara bu şehrin “şehremini” kendi penceresinden bakarak, siyasi mahremiyet ve nezaket içinde cevaplar verir. Veya mahrem soruları cevaplamaz. Mahremiyet halk için olsa da ona göre “Etik” değildir

Bir abi nasihati! Onlar oturdukları makamları babalarından miras ya da ceplerinden verdikleri parayla satın aldıklarını zannederler.

Şehremini zülfüyâra dokunan sorulara cevap vermez. Soruları geçiştirir. Gazeteciye kızabilir. Hatta küfredebilir. Tokat atar. Saldırır. ‘Ben yaptım. Ben böyle uygun gördüm. Sana mı soracaktım’. Gibi manevralara sığınabilir. Cozutmak her ne kadar şehremini görevleri arasında olmasa da; cozutabilir de! Bunun içindir ki; gazeteci kendisini tüm bu olumsuzluklara karşı hazırlıklı hmelidir.

Soru sormak bir sanattır. Ya alınan cevaplar! Tarih 24 Eylül akşamı. Yer. Bilmiyorum.

Kırşehir şehremini gazeteci sorularına vermiş olduğu cevaplar etik kurallar dâhilinde olup, tüm nezaket çerçevesinde edilen lakırdılar, birileri için tatminkâr olabilir. Ya başkaları için!

Yemekler yenir. Övgüler, teşekkürler ve sonra bu şehre kazandırılmış olan yenilikler. Şehreminin sözü ele almasıyla birlikte bir, bir anlatılır.

Gerçeği görmek için birilerinin anlatımına ihtiyaç duyuyor ve soru dahi soramıyorsanız; yok! Soruyor ve sorularınız cevabını alamıyor, bazı soruların cevapları muallâk oluyorsa, şehremini bu şehrin cadde ve sokaklarından bir habersiz demektir. O;  bu şehirde yaşamıyor demektir.

Yemeğe davet eden ile icabet edenlerin amacı nedir?

Ben yemeğe katılmadım. Katılmayı da asla düşünmüyorum. Ben sorularımı Ahi Haber sayfalarından sorarım. Okuyucularımın değerlendirme ve yorumlarıyla gelen soruları her yazımda yenilerim.

Soruları bir “evet” veya bir “hayır” içinde geçiştirmem. Neden, nasıl, niçinler üzerinden sorgularım.

Sana mı soracaktım?

Sayın Başkan kayınçonuzu gerçekten “Belediye Başkan Yardımcısı” mı, yaptınız? Alacağınız cevap;  Sana mı soracaktım? Olurdu...

Mesela Kılıçdaroğlu’nun yerel çiftçilere destek olunacak sözünden yola çıkarak; siz bu şehrin her yerini köye çevirdiniz diye sorsam. Ya da bu şehrin kaldırım, cadde ve sokaklarını yaşanmaz hale getirdiniz desem. Her tarafta traktörler, kamyonetler! Nasıl bir cevap verirdi acaba.

Mesela bu şehrin sadece iki caddesi mi, var? Bu şehrin diğer cadde ve sokakları pislik içinde. Kent merkezine çamur kent kenarlarından taşınır bunu biliyor musunuz? Sorusuna ne der acaba!

Çöp kamyonları. Çöp konteynırları ve bulundukları yerler pislik içinde. Yürüyen bakteri. Durağan bakteri yuvaları. Bu araç ve gereçleri yıkayacak ve ilaçlayacak imkân ve kabiliyetiniz yok mu? Siz halktan sağlıklı yaşam için Çevre Temizlik vergisi alıyorsunuz. Sonra hijyeni sağlamak üzere yapılan sanitasyon çalışmalarında yüzeyleri dezenfekte etmek sizin biriminizin görevi değil mi? Neden gereğini yapmıyorsunuz?

Kırşehir’de; doğal çevrenin korunması, hava, su ve toprak kirliliğine sebep olan atıkların engellenmesi, çevreye duyarlı çözüm önerilerinin oluşturulması, sağlıklı nesiller için çevre kültürünün korunması, insanların doğal sağlıklı bir çevreye entegrasyonunun sağlanması kötü bir şey mi?

Birde bu soruya bağlı olarak; Anayasa 56 madde derki; ‘herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir. Desem.

Cadde ve sokaklarından bir haber, kentsel haberlere sırtını dönmüş, personel yok lakırdısının arkasına sığınmış olmak, senin iş yaptığını göstermez. Beceremiyorsan çeker gidersin. Bu işi bilen gelir ve gereğini yapar. Sizlere göre başkanlık böyle olsa gerekir. Etliye sütlüye karışma otur.

Öyleyse ne gerek vardı yemeğe. Ne gerek vardı belediyenin parasını harcamaya! Bu kentin yağmalanan kelepir varlığından bir haberseniz, sorularınız güncel veya açık uçlu olmasının hiçbir anlamıda olmayacaktır.

Madalyonun diğer yüzü ise; çözüm üretmeyenlerin çözümsüzlüğünü, anlamanın, bir marifet gibi algılamanın sonuçta halka anlatmanın bilgilendirme ile ne şekilde örtüşür? Halk çözüm ister. Beklentileri için yanıt bekler.

Bu milleti göreceli yoksulluğun yanı sıra eğitim, sağlık ve toplumsal adalet gibi kıstasların içine iten kıstasları sorsam nasıl bir cevap alırım? Meçhul. Ben bunun içindir ki; o yemeğe gitmedim.

Asiye nasıl kurtulur? Kargalar göç eder mi? Zira gülmeye ihtiyacım var…

Bu şehrin eski belediye yönetimine yönelik bir takım yolsuzluk iddiası içinde bulunan yeni belediye yönetiminin, öne sürdüğü bu iddiaların üzerine neden yatar?

Toplamda yenen yaklaşık 800 bin liralık yemek işi!. İşe gelmeden maaş alan bankamatikçiler. Yiyene afiyet olsun.  Götürene helal olsun mu dediniz?

Kapıya asılan 462 milyarlık borçları gösteren çarşaf liste. Neden bunların içeriklerini açıklamazsınız. Böyle yapıp kenara çekilmek ahlaki olacak. Tevhit edip açıklamak etik dışı olacak. Vay be! Bu bir devlet sırrımı? Açıklamıyorsanız, siz eski yönetime iftira ediyorsunuz anlamı çıkmaz mı?  Encümen kararlarını açmak:  belediye avukatlarına inceletmek sanırım çok zor bir iş olsa gerek.

İl Özel İdare arsası ile ilgili encümen kararı dosyaları neden açılmaz? Belediye yapmış olduğu sözleşmeye göre yükümlülüklerini (Lojman ve özel İdare ek hizmet binası) hangi baharda yerine getirecek?

Deprem bölgesi içinde olan bir şehre, 4 katın üzerinde ne olmuştur da kat irtifası verilmiştir? Revize edilmiş irtifa temizlik deterjanı markası ile karıştırılmış olmasın. Birilerinin para hırsı. Birilerine komisyon getirirken. Birilerine ölüm korkusu yaşatacak hal almış ise; yerin dibine batsın sizin revize planınız. Bu şehirde! ‘fay’ hattını hangi aklı evveller başka bir alana taşıdı da; bu konuya biz mi Fransız kaldık!

Halkı düşünmek mi? Hadi be!

Valilik eski binası için valilik ve belediye bir uzlaşmaya varmış. Bu bina (KYK Devredilmeyecekmiş) ‘yurt’ binası olmayacakmış! Bu alan belediye binası olacakmış. Kırşehir halkı; devletle olan ilişkilerini düzenlemek, yürütmek, için şehrin dört bir köşesine savrulurken, beyler bu alanı belediye başkanlık binası olarak projelendiriyorlarmış. Alırlarsa bu işin adı sanırım yatırım olur!  Bu millet bu palavrayı yerse!

Bu alan üzerine yapılacak binanın yurt olmaması için çırpınan kendi yurt ve oteline zarar vereceğini düşünen bu yönde bakanlıklar, siyasiler dâhilinde kapılar aşındırdığı söylenen Bahamettin Öztürk baskısına ne dersiniz? Bu şehri gerçekten kim ya da kimler yönetiyor? Bu şekilde burada kamu yararımı var. Yoksa birilerinin ekmeğine yağ sürmek mi? Bunun cevaplarını ver şehremini. Bu kişiler esnaf için parmaklarını oynatmazken, bir STK başkanı olarak hastane taşınma işinde neden bir cümle kurmaz? Bu konu zatınızı ilgilendirmiyor mu?

Belediye Ankara-kayseri yolu üzerinde bulunan Karayolları arsası üzerindeki icra bedelini ödemişler. Arsa belediyeye geçmiş. Ödeme sonrası icra dosyalarını araladınız mı? Bu borcun bu şehre hangi hizmet amaçlı yapılmış. Biz bunları sorguluyor ahlaklı ve doğru cevaplar bekliyoruz desem. Bu soruya da etik değil mi dersiniz!

Doktorlar sitesi karşısında 80 bin liraya hüllelenmiş sahibinden com.da bugün itibariyle 10,5 milyon TL istenen arsanın akıbeti sizce ne olmalı? Kısaca tüm bunlar alanın yanına kar. Halkın hanesine zarar olarak mı kaydedilsin?

Tekrar soruyorum… Bağbaşı kampusu çevresinde sizin, bir yakınınızın, akrabanızın. Arkadaşınızın ya da hüllelenmeye aday arsanız var mı?

Yalana boğulmuş bir millet. Malına mülküne sahip çıkamıyorsa, "Vatan Sana Canım Feda" diye bağırmasının bir anlamı yoktur.

Aylardır yazıyorum. Bu şehrin sıkıntılarını sağır sultan duydu. Ne hikmetse aylar sonra bunlarda duydu.

Birilerine;

Ben bir zamanlar; “Şehri yönet dedik… Pazarla, birilerine arpalık yap; demedik”. Diye seslemiştim.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ZEVAHİRİ, KISMİ, OLARAK, KURTARMIŞLAR!, ,
Yorumlar
Diğer Haberler
KIRŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN 23 NİSAN ETKİNLİĞİ
KIRŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN 23 NİSAN ETKİNLİĞİ
Yerköy Belediye Başkanından İddialara Yalanlama
Yerköy Belediye Başkanından İddialara Yalanlama
128 milyar dolarlık rezerv kaybını önce reddeden hükümet cephesinden son dönemde kaybı itiraf eden açıklamalar geliyor.
128 milyar dolarlık rezerv kaybını önce reddeden hükümet cephesinden son dönemde kaybı itiraf eden açıklamalar geliyor.
 il il haftalık vaka sayısını açıkladı! İstanbul’da korkutan artış
il il haftalık vaka sayısını açıkladı! İstanbul’da korkutan artış
128 Milyar Dolar Nerede?’ afişine rekor ceza
128 Milyar Dolar Nerede?’ afişine rekor ceza
Seher Başkan, hayvanları telef olan çiftçiye gitti
Seher Başkan, hayvanları telef olan çiftçiye gitti
 Bilim, Sanat, Ahlak Işığında Ahi Evran, Ahilik ve Tıp Konferansı Yapılacak
Bilim, Sanat, Ahlak Işığında Ahi Evran, Ahilik ve Tıp Konferansı Yapılacak
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI BAŞKANLARI ŞEHRİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI BAŞKANLARI ŞEHRİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
PEKİ ŞİMDİ SORMAK LAZIM!
PEKİ ŞİMDİ SORMAK LAZIM!
Bu Düşmanlık Nedense Hep Kırşehir’e mi?
Bu Düşmanlık Nedense Hep Kırşehir’e mi?
 Solunum için zararlı yağışlar çarşambaya kadar sürecek
Solunum için zararlı yağışlar çarşambaya kadar sürecek
18 Nisan Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü ( International Day of Monuments and Sites)
18 Nisan Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü ( International Day of Monuments and Sites)
CHP Kırşehir İl Teşkilatından
CHP Kırşehir İl Teşkilatından '' ''ŞOONU NÖÖRDÜNÜZ - 128'' Pankartı
Kırşehir
Kırşehir'de Askeri Helikopter Zorunlu İniş Yaptı
Türkiye’nin de aldığı Çin aşısıyla ilgili yeni sonuçlar açıklandı: Yüzde 67…
Türkiye’nin de aldığı Çin aşısıyla ilgili yeni sonuçlar açıklandı: Yüzde 67…
Rusya-Ukrayna krizi büyüyor!
Rusya-Ukrayna krizi büyüyor!
HATUNOĞLU KÖYÜN
HATUNOĞLU KÖYÜN'DE ÇİFTÇİNİN HAYVANLARI TELEF OLDU
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ KIRŞEHİR ŞUBESİNDEN BASIN VE KAMOYUNA
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ KIRŞEHİR ŞUBESİNDEN BASIN VE KAMOYUNA
DOĞA BABAYLA DOĞANIN KALBİ TEZER
DOĞA BABAYLA DOĞANIN KALBİ TEZER'E ZİYARET
CHP ve İYİ Parti
CHP ve İYİ Parti'den AK Partili Meclis Başkanına Ziyaret
Gidiş o gidiş: AKP’li belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 kişi geri gelmemiş
Gidiş o gidiş: AKP’li belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 kişi geri gelmemiş
Çevreyi araştırdık. Sessizliği sorguladık. Bölge yaşayanlarıyla görüştük.
Çevreyi araştırdık. Sessizliği sorguladık. Bölge yaşayanlarıyla görüştük.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde korkutan vaka sayısı artışı
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde korkutan vaka sayısı artışı
‘Üç dönem AKP’ye oy verdim’ diyen esnaf
‘Üç dönem AKP’ye oy verdim’ diyen esnaf
Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı
Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KISMİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KISMİ KARARLAR
KIRŞEHİR TSO
KIRŞEHİR TSO'DAN KIRŞEHİR ŞEHİT AİLELERİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNE ZİYARET
KIRŞEHİR TSO’DAN ŞABAN ÇELİK
KIRŞEHİR TSO’DAN ŞABAN ÇELİK'E ZİYARET
 FAALİYET SUNUMU TOPLANTILARI’NA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KATILDI
FAALİYET SUNUMU TOPLANTILARI’NA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KATILDI
KIRŞEHİR TSO’DAN KIRŞEHİR MUHARİP GAZİLER DERNEĞİNE ZİYARET
KIRŞEHİR TSO’DAN KIRŞEHİR MUHARİP GAZİLER DERNEĞİNE ZİYARET
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
DEAŞ
DEAŞ'lı 7 sanık, hakim karşısına çıktı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Üçüncü köprünün yüzde 51
Üçüncü köprünün yüzde 51'i satılacak
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN  RAMAZAN AYI MESAJI
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN RAMAZAN AYI MESAJI
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti