Haber Detayı
27 Eylül 2020 - Pazar 22:01
 
ZEVAHİRİ KISMİ OLARAK KURTARMIŞLAR!
Halkın bilgi edinme hakkı uyarınca gazeteci sonuçları ne olursa olsun gerçeklere ve doğrulara yönelerek, görevini bu kulvar üzerinden yürütmeli. Gazetecilik bir halk platformudur. Gazeteci etiği bu platform içinde şekillenir ve anlam kazanır.
GÜNDEM Haberi
ZEVAHİRİ KISMİ OLARAK KURTARMIŞLAR!

Kendi başına ışık ol. Ödünç alınmış Işıkla yaşama...

Halkın bilgi edinme hakkı uyarınca gazeteci sonuçları ne olursa olsun gerçeklere ve doğrulara yönelerek, görevini bu kulvar üzerinden yürütmeli. Gazetecilik bir halk platformudur. Gazeteci etiği bu platform içinde şekillenir ve anlam kazanır.

Yağmaya karşıysanız karşı durun. Halktan yanaysanız haklarını korumak için çıkın ortaya.

Yerel basın temsilcilerine öncelikli olarak bir akşam yemeği verilir.  Birileri soru sorar... Birileri sadece dinler… Veya hiç bir soru alınmadan veya sorulmadan, yerelde gündem olan bazı gelişme ve olaylara bu şehrin “şehremini” kendi penceresinden bakarak, siyasi mahremiyet ve nezaket içinde cevaplar verir. Veya mahrem soruları cevaplamaz. Mahremiyet halk için olsa da ona göre “Etik” değildir

Bir abi nasihati! Onlar oturdukları makamları babalarından miras ya da ceplerinden verdikleri parayla satın aldıklarını zannederler.

Şehremini zülfüyâra dokunan sorulara cevap vermez. Soruları geçiştirir. Gazeteciye kızabilir. Hatta küfredebilir. Tokat atar. Saldırır. ‘Ben yaptım. Ben böyle uygun gördüm. Sana mı soracaktım’. Gibi manevralara sığınabilir. Cozutmak her ne kadar şehremini görevleri arasında olmasa da; cozutabilir de! Bunun içindir ki; gazeteci kendisini tüm bu olumsuzluklara karşı hazırlıklı hmelidir.

Soru sormak bir sanattır. Ya alınan cevaplar! Tarih 24 Eylül akşamı. Yer. Bilmiyorum.

Kırşehir şehremini gazeteci sorularına vermiş olduğu cevaplar etik kurallar dâhilinde olup, tüm nezaket çerçevesinde edilen lakırdılar, birileri için tatminkâr olabilir. Ya başkaları için!

Yemekler yenir. Övgüler, teşekkürler ve sonra bu şehre kazandırılmış olan yenilikler. Şehreminin sözü ele almasıyla birlikte bir, bir anlatılır.

Gerçeği görmek için birilerinin anlatımına ihtiyaç duyuyor ve soru dahi soramıyorsanız; yok! Soruyor ve sorularınız cevabını alamıyor, bazı soruların cevapları muallâk oluyorsa, şehremini bu şehrin cadde ve sokaklarından bir habersiz demektir. O;  bu şehirde yaşamıyor demektir.

Yemeğe davet eden ile icabet edenlerin amacı nedir?

Ben yemeğe katılmadım. Katılmayı da asla düşünmüyorum. Ben sorularımı Ahi Haber sayfalarından sorarım. Okuyucularımın değerlendirme ve yorumlarıyla gelen soruları her yazımda yenilerim.

Soruları bir “evet” veya bir “hayır” içinde geçiştirmem. Neden, nasıl, niçinler üzerinden sorgularım.

Sana mı soracaktım?

Sayın Başkan kayınçonuzu gerçekten “Belediye Başkan Yardımcısı” mı, yaptınız? Alacağınız cevap;  Sana mı soracaktım? Olurdu...

Mesela Kılıçdaroğlu’nun yerel çiftçilere destek olunacak sözünden yola çıkarak; siz bu şehrin her yerini köye çevirdiniz diye sorsam. Ya da bu şehrin kaldırım, cadde ve sokaklarını yaşanmaz hale getirdiniz desem. Her tarafta traktörler, kamyonetler! Nasıl bir cevap verirdi acaba.

Mesela bu şehrin sadece iki caddesi mi, var? Bu şehrin diğer cadde ve sokakları pislik içinde. Kent merkezine çamur kent kenarlarından taşınır bunu biliyor musunuz? Sorusuna ne der acaba!

Çöp kamyonları. Çöp konteynırları ve bulundukları yerler pislik içinde. Yürüyen bakteri. Durağan bakteri yuvaları. Bu araç ve gereçleri yıkayacak ve ilaçlayacak imkân ve kabiliyetiniz yok mu? Siz halktan sağlıklı yaşam için Çevre Temizlik vergisi alıyorsunuz. Sonra hijyeni sağlamak üzere yapılan sanitasyon çalışmalarında yüzeyleri dezenfekte etmek sizin biriminizin görevi değil mi? Neden gereğini yapmıyorsunuz?

Kırşehir’de; doğal çevrenin korunması, hava, su ve toprak kirliliğine sebep olan atıkların engellenmesi, çevreye duyarlı çözüm önerilerinin oluşturulması, sağlıklı nesiller için çevre kültürünün korunması, insanların doğal sağlıklı bir çevreye entegrasyonunun sağlanması kötü bir şey mi?

Birde bu soruya bağlı olarak; Anayasa 56 madde derki; ‘herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir. Desem.

Cadde ve sokaklarından bir haber, kentsel haberlere sırtını dönmüş, personel yok lakırdısının arkasına sığınmış olmak, senin iş yaptığını göstermez. Beceremiyorsan çeker gidersin. Bu işi bilen gelir ve gereğini yapar. Sizlere göre başkanlık böyle olsa gerekir. Etliye sütlüye karışma otur.

Öyleyse ne gerek vardı yemeğe. Ne gerek vardı belediyenin parasını harcamaya! Bu kentin yağmalanan kelepir varlığından bir haberseniz, sorularınız güncel veya açık uçlu olmasının hiçbir anlamıda olmayacaktır.

Madalyonun diğer yüzü ise; çözüm üretmeyenlerin çözümsüzlüğünü, anlamanın, bir marifet gibi algılamanın sonuçta halka anlatmanın bilgilendirme ile ne şekilde örtüşür? Halk çözüm ister. Beklentileri için yanıt bekler.

Bu milleti göreceli yoksulluğun yanı sıra eğitim, sağlık ve toplumsal adalet gibi kıstasların içine iten kıstasları sorsam nasıl bir cevap alırım? Meçhul. Ben bunun içindir ki; o yemeğe gitmedim.

Asiye nasıl kurtulur? Kargalar göç eder mi? Zira gülmeye ihtiyacım var…

Bu şehrin eski belediye yönetimine yönelik bir takım yolsuzluk iddiası içinde bulunan yeni belediye yönetiminin, öne sürdüğü bu iddiaların üzerine neden yatar?

Toplamda yenen yaklaşık 800 bin liralık yemek işi!. İşe gelmeden maaş alan bankamatikçiler. Yiyene afiyet olsun.  Götürene helal olsun mu dediniz?

Kapıya asılan 462 milyarlık borçları gösteren çarşaf liste. Neden bunların içeriklerini açıklamazsınız. Böyle yapıp kenara çekilmek ahlaki olacak. Tevhit edip açıklamak etik dışı olacak. Vay be! Bu bir devlet sırrımı? Açıklamıyorsanız, siz eski yönetime iftira ediyorsunuz anlamı çıkmaz mı?  Encümen kararlarını açmak:  belediye avukatlarına inceletmek sanırım çok zor bir iş olsa gerek.

İl Özel İdare arsası ile ilgili encümen kararı dosyaları neden açılmaz? Belediye yapmış olduğu sözleşmeye göre yükümlülüklerini (Lojman ve özel İdare ek hizmet binası) hangi baharda yerine getirecek?

Deprem bölgesi içinde olan bir şehre, 4 katın üzerinde ne olmuştur da kat irtifası verilmiştir? Revize edilmiş irtifa temizlik deterjanı markası ile karıştırılmış olmasın. Birilerinin para hırsı. Birilerine komisyon getirirken. Birilerine ölüm korkusu yaşatacak hal almış ise; yerin dibine batsın sizin revize planınız. Bu şehirde! ‘fay’ hattını hangi aklı evveller başka bir alana taşıdı da; bu konuya biz mi Fransız kaldık!

Halkı düşünmek mi? Hadi be!

Valilik eski binası için valilik ve belediye bir uzlaşmaya varmış. Bu bina (KYK Devredilmeyecekmiş) ‘yurt’ binası olmayacakmış! Bu alan belediye binası olacakmış. Kırşehir halkı; devletle olan ilişkilerini düzenlemek, yürütmek, için şehrin dört bir köşesine savrulurken, beyler bu alanı belediye başkanlık binası olarak projelendiriyorlarmış. Alırlarsa bu işin adı sanırım yatırım olur!  Bu millet bu palavrayı yerse!

Bu alan üzerine yapılacak binanın yurt olmaması için çırpınan kendi yurt ve oteline zarar vereceğini düşünen bu yönde bakanlıklar, siyasiler dâhilinde kapılar aşındırdığı söylenen Bahamettin Öztürk baskısına ne dersiniz? Bu şehri gerçekten kim ya da kimler yönetiyor? Bu şekilde burada kamu yararımı var. Yoksa birilerinin ekmeğine yağ sürmek mi? Bunun cevaplarını ver şehremini. Bu kişiler esnaf için parmaklarını oynatmazken, bir STK başkanı olarak hastane taşınma işinde neden bir cümle kurmaz? Bu konu zatınızı ilgilendirmiyor mu?

Belediye Ankara-kayseri yolu üzerinde bulunan Karayolları arsası üzerindeki icra bedelini ödemişler. Arsa belediyeye geçmiş. Ödeme sonrası icra dosyalarını araladınız mı? Bu borcun bu şehre hangi hizmet amaçlı yapılmış. Biz bunları sorguluyor ahlaklı ve doğru cevaplar bekliyoruz desem. Bu soruya da etik değil mi dersiniz!

Doktorlar sitesi karşısında 80 bin liraya hüllelenmiş sahibinden com.da bugün itibariyle 10,5 milyon TL istenen arsanın akıbeti sizce ne olmalı? Kısaca tüm bunlar alanın yanına kar. Halkın hanesine zarar olarak mı kaydedilsin?

Tekrar soruyorum… Bağbaşı kampusu çevresinde sizin, bir yakınınızın, akrabanızın. Arkadaşınızın ya da hüllelenmeye aday arsanız var mı?

Yalana boğulmuş bir millet. Malına mülküne sahip çıkamıyorsa, "Vatan Sana Canım Feda" diye bağırmasının bir anlamı yoktur.

Aylardır yazıyorum. Bu şehrin sıkıntılarını sağır sultan duydu. Ne hikmetse aylar sonra bunlarda duydu.

Birilerine;

Ben bir zamanlar; “Şehri yönet dedik… Pazarla, birilerine arpalık yap; demedik”. Diye seslemiştim.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ZEVAHİRİ, KISMİ, OLARAK, KURTARMIŞLAR!, ,
Yorumlar
Diğer Haberler
Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Yeni Mesai Düzenlemesi
Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Yeni Mesai Düzenlemesi
33 Kalite Etiketi Damgasını Vurdu
33 Kalite Etiketi Damgasını Vurdu
ARINÇ SUSKUNLUĞUNU BOZDU
ARINÇ SUSKUNLUĞUNU BOZDU
TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Güncel corona virüsü verileri açıklandı!
Güncel corona virüsü verileri açıklandı!
İŞKUR ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜLERİ KENDİ İŞİNİN SAHİBİ YAPIYOR
İŞKUR ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜLERİ KENDİ İŞİNİN SAHİBİ YAPIYOR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
Sarhoş er geç ayılır. Cahil asla! Macar Atasözü.
Sarhoş er geç ayılır. Cahil asla! Macar Atasözü.
AKP İl Başkanlığı için Ankara’ya yedi önemli isim davet edildi.
AKP İl Başkanlığı için Ankara’ya yedi önemli isim davet edildi.
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
KİM MÜDAHALE EDECEK? HERKES SUS PUS!
KİM MÜDAHALE EDECEK? HERKES SUS PUS!
Kırşehir Belediyespor evinde Bodrumspor
Kırşehir Belediyespor evinde Bodrumspor'u Ağırladı
Kırşehir’de hafif ticari aracın şarampole devrilmesi sonucu 3 kişi yaralandı.
Kırşehir’de hafif ticari aracın şarampole devrilmesi sonucu 3 kişi yaralandı.
DÜZENSİZ SULAMA KIZILIRMAK
DÜZENSİZ SULAMA KIZILIRMAK'I KURUTUYOR
Geleceğimizi Hep Birlikte Yeşertelim’’
Geleceğimizi Hep Birlikte Yeşertelim’’
Kaman cevizi, coğrafi işaret aldı
Kaman cevizi, coğrafi işaret aldı
Kırşehir Valiliğinden Kış Lastiği Uyarası
Kırşehir Valiliğinden Kış Lastiği Uyarası
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 41 Akademik Personel Alınacak.
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 41 Akademik Personel Alınacak.
Ankara Milletvekilimiz Turan Rektör Karakaya’yı Ziyaret Etti
Ankara Milletvekilimiz Turan Rektör Karakaya’yı Ziyaret Etti
”Türk Toplumunda Kadın” Konulu Panel Yapıldı
”Türk Toplumunda Kadın” Konulu Panel Yapıldı
KIRŞEHİR YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİ BELEDİYE BAŞKANI SELAHATTİN EKİCİOĞLU’NU ZİYARET ETTİ
KIRŞEHİR YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİ BELEDİYE BAŞKANI SELAHATTİN EKİCİOĞLU’NU ZİYARET ETTİ
MEMLEKET SEVDALISI NET KONUŞTU
MEMLEKET SEVDALISI NET KONUŞTU
TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURUL TOPLANTISI YAPTI
TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURUL TOPLANTISI YAPTI
DAHA YEŞİL BİR KIRŞEHİR İÇİN GELECEĞİMİZİ HEP BİRLİKTE YEŞERTELİM
DAHA YEŞİL BİR KIRŞEHİR İÇİN GELECEĞİMİZİ HEP BİRLİKTE YEŞERTELİM
 81 il valiliğine “Covid-19 Denetimleri” konulu genelge gönderdi.
81 il valiliğine “Covid-19 Denetimleri” konulu genelge gönderdi.
Kim kime kefilse! Kefil bavulları toplatsın.
Kim kime kefilse! Kefil bavulları toplatsın.
Memur-Sen Kadın Kolları Başkanı Ceylan Okatan: Şiddet Virüsünün Aşısı Örgütlü Mücadeledir
Memur-Sen Kadın Kolları Başkanı Ceylan Okatan: Şiddet Virüsünün Aşısı Örgütlü Mücadeledir
 TOPLAM CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI
TOPLAM CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI
 DİEGO MARADONA HAYATINI KAYBETTİ!
DİEGO MARADONA HAYATINI KAYBETTİ!
 CHP Kırşehir Kadın Kolları Başkanlığı Basın Açıklaması yaptı.
CHP Kırşehir Kadın Kolları Başkanlığı Basın Açıklaması yaptı.
Kırşehir
Kırşehir'de Mevsimsel Tedbirler Gözden Geçirildi
BENZİNE BÜYÜK ZAM
BENZİNE BÜYÜK ZAM
ERDOĞAN
ERDOĞAN'DAN VATANDAŞA ÇAĞRI
Kırşehir Belediyesi
Kırşehir Belediyesi'nin 2021 Yılı Bütçesi Belli Oldu
GÜZELLİK YARIŞMASINDA KIRŞEHİR
GÜZELLİK YARIŞMASINDA KIRŞEHİR'Lİ DAMGASI
Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin COVID-19 hasta tablosunu açıkladı.
Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin COVID-19 hasta tablosunu açıkladı.
BOZTEPE YOLUNDA TRAFİK KAZASI 4 YARALI
BOZTEPE YOLUNDA TRAFİK KAZASI 4 YARALI
Bülent Arınç istifa etti
Bülent Arınç istifa etti
Üniversitemizde tıbbi ve yenilebilir mantar türleri üretilecek
Üniversitemizde tıbbi ve yenilebilir mantar türleri üretilecek
EYT
EYT'LİLERİN UMUT PARTİSİNDEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
KIRŞEHİR
KIRŞEHİR'DE İŞ ADAMI COVİT NEDENİYLE HAYATINI YİTİRDİ
Nefes borusuna kaçan ekmek parçası canından etti
Nefes borusuna kaçan ekmek parçası canından etti
ÖĞRETMENLERİM.
ÖĞRETMENLERİM.
Bülent Arınç’tan istifa sinyali
Bülent Arınç’tan istifa sinyali
BESLENMEDE GERÇEKLER VE SAĞLIK İLİŞKİSİ
BESLENMEDE GERÇEKLER VE SAĞLIK İLİŞKİSİ
AKIN “ÜLKELERİN GELECEĞİNİ İYİ EĞİTİLMİŞ GENÇ NESİLLER BELİRLEMEKTEDİR”
AKIN “ÜLKELERİN GELECEĞİNİ İYİ EĞİTİLMİŞ GENÇ NESİLLER BELİRLEMEKTEDİR”
 İLHAN, ÖĞRETMENLİK KUTSAL BİR MESLEKTİR
İLHAN, ÖĞRETMENLİK KUTSAL BİR MESLEKTİR
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NUN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NUN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
Haber Yazılımı