Haber Detayı
08 Aralık 2020 - Salı 21:52
 
YÜREĞİNİZ VARSA BU SORULARA CEVAP VERİN..
Benim amacım birilerine muhalefetlik yapmak değil. Doğruları kamuyla paylaşmak. İllaki birilerine yamanmak için yanlışı doğru diye alkışlamam, savunmam mümkün değildir.
GÜNDEM Haberi
YÜREĞİNİZ VARSA BU SORULARA CEVAP VERİN..

 

Hiç kimse kafasına göre tarih yazamaz.

Benim amacım birilerine muhalefetlik yapmak değil. Doğruları kamuyla paylaşmak. İllaki birilerine yamanmak için yanlışı doğru diye alkışlamam, savunmam mümkün değildir.

Abdâl, kelime olarak “Badal” olduğu bildirilir. Tanrıya yaranmak için fani olan her şeyden elini, eteğini çekmiş, dünyadan ayrılmış Zahit, manalarının taşıdığı Abdal kelimesi, daha sonraları anlamını genişleterek, ‘Veli, Ermiş, Sofi, Derviş’ manalarını da içine alan bir hüviyet kazanmış olmaktır. Pir Sultan abdal, Yunus Emre birer derviş iken, Tabduk Emre, Bektaşi dedesi Ermiş. Hacı Bektaş, Ahi Evran birer veli olarak tanımlanır.

Abdallık çok basite indirilecek bir anlam değildir. Abdallık geleneğinin kökleri 1500 yıl gerilere dayanan bir yaşam felsefesini bu topluma Bektaşilik kavramı içinde dayatması da kabul edilir değildir. Bektaşilik abdallık geleneğini kendi bünyesinde şekillendirmiştir. Abdallığın tabanında ‘Sofilik’ vardır. Davul Zurna yoktur. Abdallığın tabanında zikir vardır. Bu zikir bir eğlence sofrası değildir. Yaratanla özdeşleşme, buluşma ayinidir.

Ahi Evran-ı Veli bir sohbetinde; “Ey oğul, içi boş olmasaydı gönden (Davul) hiç bu kadar ses çıkarmı”? der.

Bunun içindir ki kişiler hangi unvanı üstlenirlerse üstlensinler, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamalı. Teber kavramı Abdallık kavramı içinde şekillendirilmesi süreci 18 yy’a dayanır. Yeryüzündeki tüm inançlarda sofilik, zikir gibi kavramlara rastlanır. Abdallık bir başkaldırının, isyanın sembolü olarak tanımlansa da, daha da gerilerde ahlakı, yaşamsal kuramı düzenleyen bir fikir akımının öncülüğüdür. İslam’ın yaygınlaşmasında en büyük rolü abdallar üstlenmiştir.

Bozlak Türk edebiyatına bir ezgi türü olarak girmiştir. Çin kaynaklarına göre, Bozlak kavramını Orta Asya Türklerinin geleneksel haberleşme seslenişidir diye yazar.  Böğürmekten (bağırmak) gelen bir avaz sesleniş biçimidir.

Kısa, Kısa. Özel hastane…

Duyumlara göre Özel hastane satılmış. Umarım 14 aydır mağdur edilmiş sağlık çalışanları haklarını almışlardır. Umarım bu hastane revize edilir yeniden toparlanır. Hastane kavramı ticarethane kavramı olmaktan. Hasta müşteri olmaktan çıkmadığı müddetçe, özel kurumların hiç biri halka hizmet etmez.

Bu hastane ile onlarca yazı yazdım. SGK cevap vermedi. Defterdarlık cevap vermedi. Neden? “Biz hatalı ödeme yapmadık. Biz bu hastaneye dair inceleme başlattık. Herhangi bir olumsuzluğa rast gelinmemiştir”. Demek çok mu zordu? Bilmem. Şimdi bu hastane satıldı. Her şey güllük gülistanlık mı diyelim. Yorgan gitti kavga bitti mi diyelim! Bu ülkenin yüzde 60’şı açlık sınırı atında yaşıyorsa; bu açlığın, yoksulluğun nedenleri bu tür denetimsiz ve kontrolsüzlüğün sayesinde oluyor demeyelim mi?

Bu hastanede suç işlendi. Bu hastane hakkında onca tutanaklar tutuldu. O tutanaklar çöpe mi atılmalı. Yoksa biz mi kandırıldık! Bu gidişatın bir hesabı olmalı. Bu hastanede insanların sağlığı ile oynandı. Bu hastane çalışanları mağdur edildiler. Üzerine tuz biber mi ekelim. Kaçak çalıştırılan bir sistemin suç aletleri bir kamyonete yüklenip kaçırıldı. Fotoğraflarını yayınladım. İl Sağlık Müdürlüğü bize yazılı bir açıklama göndermedi. Niçin? Biz yanlış mı yazdık. Yanlış mı yaptık. Bu soruşturmayı kim açacak? Sormayalım mı?

Kısa, Kısa. Kırşehir belediyesi…

Seçildiniz. Çarşaf, çarşaf listeler asıp, yenilmiş içilmiş yemeklerden, kiralık araçlardan, onlarca yolsuzluklardan hem yazılı, hem görsel açıklamalar yaptınız. Biz bu yolsuzlukların dokümanını (Tevhit edilmiş şekliyle) istedik. Etik Olmaz dediler vermediler.

Özel İdare arsası dosyası ve sözleşmeyi yayınladık. Bu sözleşmeye göre işlenmiş bir suç var dedik. Valilik lojmanlarını ve Özel İdare binası için ödenmesi gereken 2 milyon TL sorguladık. Doktorlar sitesi karşısındaki hullelenmiş arsayı sorduk. Burada faaliyet gösteren, belediyeden milyonlarca lira ihale alan şirketleri yazdık. Revize planlarını sorguladık. Mahkeme evraklarını açılan davaları sorguladık. Eski karayolları arsasını sorguladık. Hiçbirine cevap vermediniz. Üzerinize gidince etik değil diye karşı durdunuz. Neden? Neden etik değil. Bu sorunun mutlak bir cevabı olmalı!

İstanbul ve Ankara Büyük Şehir Belediye başkanları geriye dönük tüm dosyaları açıyor ve teker, teker savcılığa gönderiyorlar. Yolsuzlukların nitelik ve niceliklerini açıklıyorlarlar. Bunun içindir ki; kılıf minareye göre hazırlanmış diyemezsiniz. Acaba bu iki Büyük Şehir Belediye için “Etik” kelimesi bir anlam taşımıyor mu? Belediye encümen kararları devlet sırrı hükmünde mi; ki; sorgulanmıyor ve dosyalar açılmıyor.

Bunun içindir ki; üzerine basa, basa söylüyorum. Yetimin. Fakir ve fukaranın hakkını kim yemişse şerefsizdir. Üzerini örtmek veya zamana bırakmak,  böyle bir gayretin içinde olmak ise ahlaksızlığa ortak olmaktır. Ya o listeyi asmayacaktınız. Ya da gereğini yapacaksınız.

Elektrik fatura bedelleri üzerinden alınan onlarca kesintilerden söz ederiz. Suyun üzerinden alınan onca kesintinin su bedelinin nerdeyse 50 civarında olduğunu hiç kimse konuşmaz. Neden? Örnek mi? Fatura Toplam Bedeli 61,50 TL. Bu bedelin içinde; ÇTÇVÇ 3.40 TL… Katı Atık 8.47 TL… Atık Su 7.41… KDV 5.08 TL… Toplam 24,36… Bedeli 61,50 TL. Liralık bir su faturasının, sadece su bedeli 37,14 TL. Sosyal belediyecilik bunun neresinde? Bu yüzde rakamları hangi encümen belirliyor? Bu encümen üyeleri hangi cadde ve sokaklarda geziyor. Hiç mi çevrelerine bakmıyor. Hiç mi görmüyorlar.

Bu şehir merkezinde bildiğim kadarıyla iş yerleri hariç 30 bin konut var. Ben su üzerinden. Onlarca lira para ödeyeceğim. Hem de her ay. Pisliğin, kirliliğin içinde yaşatılacağım. Cadde ve sokakların halini, çöp konteynırlarını görmezden gelmenin mutlak bir anlamı olmalı. Ben temiz bir çevrede yaşama hakkımı geçmiş dönemin borçlarını kapatma içinde kullanamazsınız. Benim temiz bir çevrede yaşama hakkım Anayasal bir haktır.  Bunu ihlal ettiğinizin ne kadar farkındasınız?

Belediye işçilerin maaşlarını 3100,00 TL olması emsal olma açısından olumlu. Ancak yeterli değil. Açlık sınırı 4 bin liralara dayanmış bir ülkede sevindiricimi! Değil.

Kısa, Kısa. İl sağlık Müdürlüğü…

Acil 112 için. Eski Verem Savaş binasının yeri. (Terme Caddesi) Yerine Acil 112 konuşlandırılacakmış. Hani ambulans ve sağlık birimleri hastanın ve hastaya ulaşılabilecek alanlarda olmalı. Diyoruz ya! Daha da kent merkezi içine alınmasını anlamış değilim. Benim derdim bu değil elbette. Benim sorgulamak istediğim bu inşaatı kimin üstlendiği. Elimde ki bilgilere göre, inşaatı Ankaralı bir şirket almış. Neden Kırşehirli bir şirket değil de. Ankaralı. Bu ihale sipariş üzerine olabilir mi? Bilmiyorum. Ancak bana gönderilen bir iddiada, bu şirketin paravan olduğu ve bir siyasetçi ile organik bağı yönünde! Umarım doğru değildir. İddia bu yönde.  Kırşehir’de bu merkezi binayı yapabilecek kabiliyette bir başka müteahhitlik firması demek ki; yok muş?  Ya da duymadılar.

Kısa, Kısa. Kırşehir Araştırma hastanesi… Geçen yazımda sormuştum. Çıkıştan önceki son viraj… Bu soruları neden mi soruyorum?

Sağlık Bakanlığı birimlerinin hangi tarikatın kontrolünde olduğunu bir ben değil, dünya âlem biliyor.  Bizde biliyoruz. Benim sorum 15 Temmuz kalkışması kapsamında yapılan soruşturma. Bir isim benzerliği olabilir mi? Arkanızda olan bir siyasetçiden söz ediliyor. Kısaca sizin hakkınızda düzenlenmiş bir dosya var mı? Evet veya Hayır. Benim size tek sorum bu değil elbette ki!

Bu hastanenin bir medikal firmasına 34 milyon borcu var mı? Hastaneye neler veya ne alınmıştır da bunca borç yapılmıştır. Hani bir MR cihazı 2,5 milyon lira olunca acaba bu hastaneye kuş kondurup 15 adet MR cihazımı aldınız?

Ayrıca birde 1 milyon 700 bin liracık. Küçük bir borçtan bahsediliyor? Birde ara bulucu veya paravan bir Gözlükçü.

Mayıs 2019 yılından bugüne kadar; hastane için ’Mal ve Hizmet’ alımı için kaç ihale planlandı. Kaç ihale tamamlandı. Kimler aldı? Bu ihalelerden kaçı hangi gerekçelerle iptal edildi. Bu iptal edilen ihalelerin kaçı yenilendi, kimlere verildi? Bir gazeteci olarak bu soruma bilgi edinme yasası kapsamında cevaplamak gibi durumunuz, hatta mecburiyetiniz var değil mi?

Yemek ihaleleri ile ilgili soruma hiç dönmediniz! Örneğin hasta yemeği, (Diyetli, Normal) kahvaltı, tabldot ihaleleri önerilen sayıların altında kaldığında farkı nasıl kapatıyor, tabela nasıl değiştiriliyor. Sanırım rakamsal olarak artış olmadığı, hatta sayının düştüğü şeklinde bir iddia var elimde. İhale bedeli dışı ödemede 2 milyon fazlalık neyin nesidir? Her neyse bu iddiaları birileri kuzu, kuzu cevaplar umarım.

Kaynak: Editör:
Etiketler: YÜREĞİNİZ, VARSA, BU, SORULARA, CEVAP, VERİN..,
Yorumlar
Diğer Haberler
Benim Kırşehir için yaptığım projelerden biriydi!
Benim Kırşehir için yaptığım projelerden biriydi!
KAŞİFLERDEN SOKAĞA BİR KAP İYİLİK
KAŞİFLERDEN SOKAĞA BİR KAP İYİLİK
NEVŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI İSTİFA DEDİ
NEVŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI İSTİFA DEDİ
İçişleri
İçişleri'nden sokağa çıkma yasağı açıklaması
Rektör Karakaya AFAD Kırşehir Risk Azaltma Planı (İRAP)Toplantısına Katıldı
Rektör Karakaya AFAD Kırşehir Risk Azaltma Planı (İRAP)Toplantısına Katıldı
Ekicioğlu,
Ekicioğlu, ''Bedel Ödenecekse Esnafımız Değil Biz Ödeyeceğiz''
TSO BAŞKANI YILMAZ ÜYE ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR
TSO BAŞKANI YILMAZ ÜYE ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR
HALKA RAĞMEN, BU İNAT! NEYİN NESİ?
HALKA RAĞMEN, BU İNAT! NEYİN NESİ?
UNESCO 2021’İ AHİ EVRAN, HACI BEKTAŞ VE YUNUS EMRE YILI İLAN ETTİ
UNESCO 2021’İ AHİ EVRAN, HACI BEKTAŞ VE YUNUS EMRE YILI İLAN ETTİ
Genel Sağlık-İş Murat Alan hakkında suç duyurunda bulundu
Genel Sağlık-İş Murat Alan hakkında suç duyurunda bulundu
İLHAN, AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEKNİKERLERİNİN YETERSİZLİĞİNİ GÜNDEME GETİRDİ
İLHAN, AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEKNİKERLERİNİN YETERSİZLİĞİNİ GÜNDEME GETİRDİ
TEHLİKE SADECE BARAJLARDAKİ DÜŞÜŞ DEĞİLMİŞ
TEHLİKE SADECE BARAJLARDAKİ DÜŞÜŞ DEĞİLMİŞ
Deva Partisi Kırşehir İl Başkanı Metin Atabey,den Hastane taşınması ile ilgili açıklaması
Deva Partisi Kırşehir İl Başkanı Metin Atabey,den Hastane taşınması ile ilgili açıklaması
ŞAP NEDENİ İLE HAYVAN PAZARI KAPATILDI…
ŞAP NEDENİ İLE HAYVAN PAZARI KAPATILDI…
Kasap et derdinde, koyun can derdinde
Kasap et derdinde, koyun can derdinde
BU ŞEHİRDE İHANETİN GÖNÜL VERENİ OLMAZ
BU ŞEHİRDE İHANETİN GÖNÜL VERENİ OLMAZ
OTOBÜS ŞÖFERİ KALP KRİZİ GEÇİREREK HAYATINI KAYBETTİ
OTOBÜS ŞÖFERİ KALP KRİZİ GEÇİREREK HAYATINI KAYBETTİ
AMAN NE GÜZEL BİR HABER EKMEĞE ZAM GELMİŞ
AMAN NE GÜZEL BİR HABER EKMEĞE ZAM GELMİŞ
KADERE BAK NERDEN NEREYE
KADERE BAK NERDEN NEREYE
TÜM KAMUOYUNU VE EMEKÇİLERİ SEFALET ORANLARINA KARŞI BİRLİKTE HAREKET ETMEYE ÇAĞIRIYORUZ !
TÜM KAMUOYUNU VE EMEKÇİLERİ SEFALET ORANLARINA KARŞI BİRLİKTE HAREKET ETMEYE ÇAĞIRIYORUZ !
İçişleri Bakanlığı’ndan sokağa çıkma yasağıyla ilgili açıklama
İçişleri Bakanlığı’ndan sokağa çıkma yasağıyla ilgili açıklama
Kırşehir – Kayseri karayolu Mucur İnanç köyü yolu mevkiinde meydana gelen trafik kazasında 5 kişi yaralandı.
Kırşehir – Kayseri karayolu Mucur İnanç köyü yolu mevkiinde meydana gelen trafik kazasında 5 kişi yaralandı.
HIZIRAĞA MEVKİİNDE BİR VATANDAŞ ÇATIDAN DÜŞTÜ
HIZIRAĞA MEVKİİNDE BİR VATANDAŞ ÇATIDAN DÜŞTÜ
KURTLAMAK MI… GURTLAMAK MI?
KURTLAMAK MI… GURTLAMAK MI?
İYİ PARTİ KIRŞEHİR İL BAŞKANI MÜFİT GÖÇEN GÖRME ENGELLİ AVUKAT MUHAMMED HEKİMHAN’ I ZİYARET ETTİ.
İYİ PARTİ KIRŞEHİR İL BAŞKANI MÜFİT GÖÇEN GÖRME ENGELLİ AVUKAT MUHAMMED HEKİMHAN’ I ZİYARET ETTİ.
Aleyna’nın katil zanlısı cezaevinde intihar etti
Aleyna’nın katil zanlısı cezaevinde intihar etti
KEŞKE BAŞKA HESAPLARDA SORULSA
KEŞKE BAŞKA HESAPLARDA SORULSA
1. İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplandı
1. İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplandı
Bakan Koca, açıklamasının ardından Ankara Şehir Hastanesi’ne geçerek canlı yayında corona virüsü aşısı oldu.
Bakan Koca, açıklamasının ardından Ankara Şehir Hastanesi’ne geçerek canlı yayında corona virüsü aşısı oldu.
VEKİL İLHAN OTOYOL FAHİŞ ÜCRETİNİ SORDU
VEKİL İLHAN OTOYOL FAHİŞ ÜCRETİNİ SORDU
İYİ PARTİ KIRŞEHİR İL BAŞKANI MÜFİT GÖÇEN VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ YER ALTI SARRAFLAR ÇARŞISINDAKİ ESNAFLARI ZİYARET ETTİ.
İYİ PARTİ KIRŞEHİR İL BAŞKANI MÜFİT GÖÇEN VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ YER ALTI SARRAFLAR ÇARŞISINDAKİ ESNAFLARI ZİYARET ETTİ.
Kırşehir İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından operasyon yapıldı.
Kırşehir İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından operasyon yapıldı.
 Güncel vaka ve vefat sayısı açıklandı!
Güncel vaka ve vefat sayısı açıklandı!
Elektrik çarpan genç işçi öldü
Elektrik çarpan genç işçi öldü
CHP
CHP'li Kaya'dan Nagehan Alçı'ya Tepki: Ahmakça Bir Yorum
ÇARŞAMBA VE PERŞEMBE
ÇARŞAMBA VE PERŞEMBE'YE DİKKAT
Ankara’da şehrin büyük bir bölümünde hissedilen deprem meydana geldi.
Ankara’da şehrin büyük bir bölümünde hissedilen deprem meydana geldi.
Gazeteci Olmak İstemiyorsan! Sormayacaksın.
Gazeteci Olmak İstemiyorsan! Sormayacaksın.
BEN YAZARKEN UTANIYORUM..YA SİZ?
BEN YAZARKEN UTANIYORUM..YA SİZ?
AMERİKA KARIŞTI
AMERİKA KARIŞTI
BAKIN VATANDAŞIN VERGİSİ NASIL ÇARÇUR OLUYOR
BAKIN VATANDAŞIN VERGİSİ NASIL ÇARÇUR OLUYOR
Merkel’den zehir zemberek yorum: Çok öfkelendim
Merkel’den zehir zemberek yorum: Çok öfkelendim
YÜCESAN SERT KONUŞTU SAĞLIKÇILARIN YANINDAYIZ
YÜCESAN SERT KONUŞTU SAĞLIKÇILARIN YANINDAYIZ
Hazine’nin 2020 bilançosu: 181,8 milyar TL açık verildi,
Hazine’nin 2020 bilançosu: 181,8 milyar TL açık verildi,
İhtiyaç Sahipleri İçin Toplanan 100 Tır Dolusu Malzemeyi Satıp Altına Yatırdılar
İhtiyaç Sahipleri İçin Toplanan 100 Tır Dolusu Malzemeyi Satıp Altına Yatırdılar
MUCUR
MUCUR'DA FECİ KAZA 1 ÖLÜ 1YARALI