Haber Detayı
13 Mart 2019 - Çarşamba 09:08
 
YEREL SEÇİM ATMOSFERİ
GÜNDEM Haberi
YEREL SEÇİM ATMOSFERİ

İlimizde yıllardan bu yana gelen seçimi sonuçtan önce tahmin etmeye dayalı Önyargı düzeni hala devam etmektedir. Oysaki bu olumsuz bakış ve yargının, toplumumuzu güdülemesi ve seçim sonuçlarını olumsuz etkilemesi son derece yanlıştır.

Özellikle seçim dönemlerinde bu ön yargı hastalığı, biz Kırşehir’liler arasında daha fazla etkinleşmektedir. İlimiz için yapılacağına inandığım uygulanabilir projelerin olması, bizim için ayrıca önem taşımaktadır. Aslında bu anlayışa tabi olan seçmen çoğunluğu, bugüne kadar Kırşehir nüfusuna hâkim olmuş olsa idi, eminim İlimiz bugünkü halden daha iyi bir hal konumunda olacaktı.

Senin adamın, benim adamım, senin köylün, benim köylüm, senin akraban, benim akrabam, o Kürt bu Türk ön yargı ayırımları ilimizin gelişiminin önünde her dönem maalesef aşılamayan bir ayrımcı dağ oluşturmuştur. Her dönem ilimizin gelişimine siyasi kavgaların darbe vurduğu dönemlerin acısını, yılladır sanki müebbet mahkûmu gibi çilesini çeken ilimiz insanı, boyunduruğun birinden kurtulmadan bu seferde ön yargılı ayrımcılığın pençesine mahkûm olmuştur.

Artık insanlarımız öyle bir hale gelmiş ki kime inanacağız inanmayacağız şaşırır hale gelmişiz. Hele bazı kişiler takla atmaktan insanlığını unutur hale gelmiş. Ama bu insanlar bir şeyi unutuyor. Gidecekleri yer iki metrelik çukur. Bu merhametten uzak, insanlıktan nasibini almamış, fırsat düşkünü kişilere yazıklar olsun diyor, iki saniye sonrasına garantimiz olmayan bir hayat için fırıldak olmaya gerek var mı, böyle kişiler cenneti hayal, cehennemi inşallah yurt edinirler.

Hangi köylü hangi şehirli olursak olalım nihayette Kırşehir insanı olarak aynı toprakların meyveleri değil miyiz? Kırşehir insanı et ve tırnak gibi bir birine kaynayan kozmopolit yapısıyla Türkiye’de seçkin iller arasındadır. Kimse kimsenin hakkında kendi kafasına göre yorum veya karar oluşturmamalı. Her hemşerimizin kendine özgü her konumda fikirleri vardır.

Onun açıklamadığı fikir ve düşünceleri hakkında, yorum ve fikir yürütmek veya onun kişiliğini olumlu veya olumsuz bir çerçevede yansıtmak, insan fikri ve düşünce özgürlüğüne de aykırı değil midir? Aslında biz memleketin insanları olarak ayrımcılık ve önyargı olmasa, birbirimize çok daha yakınız. Ancak bu yakınlık ve samimiyet memleketin dışında geçerli olmasına rağmen ne yazık ki, il sınırları içerisinde birbirimizin birliğini oluşturamamaktayız. Fikrin ve zikrin, ön yargıdan uzak objektif, siyasi görev tanımında liyakatin ön planda olduğu, 31 Marttan sonra Kırşehir’in yine bizim Kırşehir olacağı düşüncesinin bilinçaltında unutulmadan yer ettiği seçimin özgürlüğe dönüşmesi dileğiyle, hoşça kalın.

Kaynak: Editör:
Etiketler: YEREL, SEÇİM, ATMOSFERİ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı