Haber Detayı
09 Nisan 2019 - Salı 09:34
 
YILDIRIM KAYA O OKUL İÇİN NE KONUŞTU
SİYASET Haberi
YILDIRIM KAYA O OKUL İÇİN NE KONUŞTU

İsmail Tarman Ortaokulu’nun kademeli olarak imam hatip ortaokuluna dönüştürülmesine ilişkin İstanbul Valiliği'nin 17.06.2016 tarihli ve E.6720172 sayılı oluru, İstanbul 4. İdare Mahkemesinin 2016/1396 E.2018/1022 kararı ile iptal edilmişti. Ancak, Mahkemenin bu kararı idare tarafından uygulanmamıştı. İstanbul Valiliği, kararın yeniden görüşülmesi için istinaf talebinde bulunmuş, İdare Mahkemesi ise 05/03/2019 tarihinde istinaf talebini reddederek oybirliğiyle kararı kesinleştirmişti. Ancak, kesinleşen mahkeme kararı hala uygulanmıyor. Okulun web sitesinde, mahkeme tarafından iptal edilen valilik kararı hala geçerliymiş gibi, “Okulumuz Valilik Makamının 17/06/2016 tarih ve E.6720172 Sayılı Olur’u ile 2016 / 2017 Eğitim Öğretim Yılından itibaren kademeli olarak Beşiktaş İsmail Tarman İmam Hatip Ortaokulu’na dönüşmüştür.” ifadeleri yer alıyor.

Okulun tabelasında da hala İsmail Tarman İmam Hatip Ortaokulu yazıyor. Velilerimizin hukuk mücadelesini yakından takip eden, basın açıklamalarına destek veren bir Milletvekili olarak, konu hakkında, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlanması için bir soru önergesi verdim. Soru önergesinde şu soruları sordum, Kesinleşmiş mahkeme kararları neden uygulanmamaktadır?

İstanbul Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve okul idaresinin kesinleşmiş mahkeme kararlarını uygulamaması suç değil mi?

Okullarımızla ilgili kesinleşmiş Mahkeme kararlarının uygulatılması,

Milli Eğitim Bakanlığının görev alanında değil mi?

Milli Eğitim Bakanlığı, kesinleşen Mahkeme kararlarının uygulanması için bir işlem başlatmış mıdır?

Bir işlem başlatılmamışsa, başlatılacak mı?

Mahkeme kararlarını uygulamayan sorumlular hakkında bir işlem yapılacak mı?

Başarı grafiğiyle kendini ispatlamış bir okulun, başarısızlığı sınav sonuçlarıyla da tescillenmiş bir okul türüne, yani imam hatibe dönüştürülmesi iyi niyetli bir çaba değildir. Tüm okullarımızı imam hatibe dönüştürmeyi hedefleyen bir anlayışın Milli Eğitim Bakanlığında söz sahibi olduğunu biliyoruz. Bu kişiler, yetkilerini kötüye kullanıyorlar. Ülkemize, çocuklarımıza, geleceğimize kastediyorlar. İmam hatiplerin de diğer okul türleri gibi ihtiyacımızı karşılayacak sayıda olması gerek. Bütün okulların imam hatip olmasını hedefinize koyarsanız dünya gerçeklerinden uzaklaşırsınız. Eğitim sistemimizi çağın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak düzenlememiz gerek.

Buradan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e yeniden sesleniyorum görevinizi yapın! O makamlarda hukuku ayaklar altına alasınız diye oturmuyorsunuz. Halka hizmet için oturuyorsunuz. Kimse hukuktan üstün değildir. Yargı kararlarına uyun ve uygulatın! Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da yargı kararlarının uygulanması için İsmail Tarman Ortaokulu velilerinin hukuk mücadelesinin yanında olacağız. Mahkeme kararları uygulanana kadar mücadelemiz devam edecek.

Yıldırım Kaya CHP Genel Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili

Kaynak: Editör:
Etiketler: YILDIRIM, KAYA, O, OKUL, İÇİN, NE, KONUŞTU,
Yorumlar
Haber Yazılımı