Haber Detayı
01 Ekim 2018 - Pazartesi 23:56
 
Üniversitelerde Tehlike Çanları Çalıyor!
- Haberi
Üniversitelerde Tehlike Çanları Çalıyor!

    Kırşehir’in topraklardan kopalı 13 yıl olmasına karşın bağlarım hiç koparmadı. Hakkı Mahlut Abimin ricası üzerine de el verdiğince de buradan veri temelinde eğitim yazılarımı paylaşacağım. 
Uzun süredir kurucusu olduğum ve herhangi bir kurum ya da kişiden finansal destek almadan Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı’nda [ÜniAr / www.uniar.net] üniversite ve yükseköğretim üzerine araştırmalar yapıyoruz. Bu yazıda sizlerle bu Türkiye çapında yaptığımız içki çalışmadan ilimizin ne hallerde olduğunu ortaya koyacak veriler sunacağım. Bu yazım üniversitemizin içine düştüğü çıkmazla ilgili… 
       Türk Yükseköğretim Tarihin En Geniş Katılımcı Araştırması: Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması (TÜMA)
    Ülkemizde üniversite sayısı ve öğrenci sayısında ki niceliksel artış niteliksel önemli sorunları ortaya çıkardı. Dünya üniversite sıralamalarında üniversitelerimizin her yıl gittikçe düşen başarıları (!) Türk yükseköğretim sisteminin nereye doğru gittiğinin en önemli göstergesini oluşturuyor. 
                         26 Bin Öğrenci Üniversitelerini, Rektörlerini Ve Fakülte Yönetimlerini Değerlendi
     Türk yükseköğretim tarihinin en geniş katılımcı çalışması niteliğinde olan TÜMA 2018’i, 172 (109 devlet & 63 vakıf) üniversiteden 26,513 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirdik. Öğrencilere; (i) Öğrenim Deneyiminin Tatminkârlığı, (ii) Yerleşke ve Yaşamının Doyuruculuğu, (iii) Akademik Destek ve İlgi, (iv) Kurumun Yönetim ve İşleyişinden Memnuniyet, (v) Öğrenme İmkân ve Kaynaklarının Zenginliği ve (vi) Kişisel Gelişim ve Kariyer Desteği olmak üzere 60 soru yönelttik ve üniversitelerin sıralarını çıkarttık.
                                  Öğrencilerini Üst Düzeyde Memnun Edebilen Sadece 17 Üniversite Var
      Sıralamalara geldiğimizde ise öğrencilerini üst düzeyde memnun edebilen sadece 17 üniversitemiz bulunmaktadır. Bu üniversiteleri sırasıyla Özyeğin, Koç, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Sabancı, Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar, İhsan Doğramacı Bilkent, Abdullah Gül, İstanbul Teknik, Kadir Has, Gebze Teknik, Boğaziçi, Akdeniz, İstanbul Bilgi, İstanbul Şehir, Hasan Kalyoncu, Piri Reis ve Galatasaray Üniversitesidir. 
Peki ilimizin üniversitesi ne durumda; 172 üniversite arasında 159’uncu sırada; devlet üniversiteleri arasında ise 109 üniversite arasında 100 sırada… Gerisini konuşmanın çokta anlamının olmadığını düşünüyorum…
                                                           Öğrenciler Neden Memnun Değiller
      Üniversiteler öğrenci taleplerini karşılayabilme ya da bu taleplere duyarlı olabilmede öğrenci algısı açısından oldukça kötüdür.
Üniversitelerde derslerde öğrenmenin gerçekleşip gerçekleşmediğine odaklanılmamaktadır. 
Akademik kültürde derslerde konuları işleyip sınav yaparak öğrenmeyi denetleme tercih edilmekte, öğrenme süreci esnasında öğrencinin öğrendiğinden emin olmaya yönelik bir anlayış bulunmamaktadır. 
Öğrencinin kariyerine, gelişimine, akademik ve sosyal sıkıntılarını gidermeye yönelik destek sistemleri ve kültürü bulunmamaktadır. 
Yerleşkelerde binaların yeniliği ve imkânların fazlalığı yerine makam odalarının kalitesine odaklanılmaktadır. 
                                                   Üniversitelerin işleyişleri öğrenci odaklı değildir. 
     Üniversite yönetimleri öğrenci dostu olmadığı gibi öğrenci işleri, SKS birimlerinde uzmanlaşma ve kariyerleşme bulunmamaktadır.
Üniversitelerin web sayfaları “Rektörlerin Seyir Defterine” dönmüş durumda…
Üniversitelerimizin çoğunluğunun senato ve yönetim kurulları gündemlerinin büyük bölümü görevlendirmeler ve özgürlük ve hareket alanını kısıtlayıcı mevzuat düzenlemeleri ile dolu; Akademi kendi başarısını kutsayıp öğrencilerin başarısızlıklarını tespit edebilme yarışında; Üniversitelerimizin pek çoğunun web sayfaları rektörlerin günlük seyir defterine dönmüş durumda: Bugün falanca rektör falancayı ziyaret etmiş; rektör evrak imzalamış vs. Bazı rektörlerimizi gördükten sonra dizi oyuncularının yoğun çekim saatlerinden şikâyetlerini anlamıyoruz; 7/24 TV ekranında olanımı ararsın twitterda olanı mı ararsın, ülkemizde hepsi mevcut… 
Akademisyenlerin En Fazla Tıkladığı Link Yemek Menüsü...
Ne öğrenciler mutlu ne akademisyenler. Birbirlerinin dünyalarına temas etmiyorlar. Muhabbet ve etkileşim ihtiyaç düzeyine bile ulaşmamış durumda. Takip edilecek etrafında dönülecek hoca arayışı da geleceğin parlak talebesini merak eden hoca da yok. Üniversitelerimizin çoğunda akademisyenlerin en fazla tıkladığı link yemek menüsü... Bu eleştirilerden sonra hakkını layıkıyla yapan üniversitelerimiz, rektörlerimiz, akademisyenlerimizde bulunmaktadır. Bu çark şimdilik dönüyor ise üniversitelerini kendine yakışır bir yaşam tarzına göre işleyen, vizyon sahibi hayali olan insan yetiştirmeyi ideal edinmiş kişiler sayesinde…
Bu durum Ahi Evran Üniversitesi’ne nasıl geri döndü; 110 devlet üniversitesinde meslek yüksekokullarının doluluk oranlarında 93; lisans dolulukta ise 88 sırada… Elbette Ahi Evran Üniversite olduğu gibi hiçbir üniversitemiz bu tip verileri kamuoyuyla paylaşmıyor… 
Tehlike çanlarının çaldığının farkına varan olacak mı?

Prof. Dr. Engin Karadağ
Akdeniz Üniversitesi

Kaynak: Editör: ENGİN KARADAĞ
Etiketler: Üniversitelerde, Tehlike, Çanları, Çalıyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı