Haber Detayı
05 Kasım 2018 - Pazartesi 20:37
 
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ YOLUNACAK KAZ MI?
EĞİTİM Haberi
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ YOLUNACAK KAZ MI?

Bir önceki yazımda üniversite öğrencilerin üniversitelerimizden memnuniyet(sizlik)lerini verilerle ortaya koymaya çalışmıştım. Bu yazımda ise öğrencilerin şehirlerimizden memnuniyetlerini ele alacağım. 

Üniversite öğrenciliği herkesin hayatının önemli bir dönemidir. Sadece iyi bir üniversitede okumak kişinin bu yıllarıne derecede verimli geçtiğini tek başına belirlemekte yeterli olamamaktadır. Üniversite yıllarında yetişkinliğe veprofesyonel hayata atılırken nasıl bir çevre ve şehirde bulunulduğunun da değeri çok yüksektir. Türkiye’de üniversiteşehirlerinin öğrencilerin beklentilerine ne düzeyde cevap verebildiği üzerine araştırmalara rastlanmamaktadır.

Bu eksiklikten hareket ederek iki yıldır üniversite öğrencileri okuduğu şehirden ve halkından ne kadar memnundur? sorusuna cevap arıyoruz. Şehirden memnuniyet;ulaşım imkânları, şehirde kendini güvende hme, eğlence, spor, esnafla ilişkiler, öğrencilere karşı halkın tutumu,gezi, sosyal, sanatsal ve kültürel etkinlikler ve sağlık sorunlarının çözümü gibi konularda üniversite öğrencilerinokudukları şehre ilişkin memnuniyetlerini ölçmektedir.

Çalışmada 81 ildeki 109 devlet ve 63 vakıf olmak üzere 172 üniversitede öğrenim gören 26,513 öğrenciden okudukları şehirleri değerlendirmelerini istemiştir. Türkiye’de sadece 27 şehirden öğrenciler memnuniyet hissederken, 36 şehir öğrencilerine memnuniyetsizlik hissiniyaşatmaktadır. Memnuniyetin düşük olduğu 48 şehir ise öğrenci memnuniyeti konusunda bir duyarlılığa sahip olmakonusunda, öğrencilerden oldukça tepki görmektedir. Bununla birlikte memnuniyet ve memnuniyetsizlik arasında kalan Türkiye’nin 7 şehri öğrenci şehri olabilme potansiyeli olmasına rağmen öğrenci memnuniyetini tam olaraksağlayamamaktadır. Türkiye’nin üniversite öğrenci başkentleri Eskişehir, Antalya ve Aydın’dır.

81 ilden 48’inde üniversite öğrencilerin şehirden ve halkından ciddi anlamdamemnuniyetsizliği söz konusudur. Bu şehirler üniversite öğrencilerinin önemli bir döneminde olumsuz iz bırakmaktadırlar.En yüksek ve ciddi memnuniyetsizliğin yaşandığı şehirlersırasıyla Afyonkarahisar, Kars, Siirt, Karaman, Ardahan, Aksaray, Çankırı, Ağrı, Iğdır, Kilis, Bayburt, Bitlis, Yozgat,Muş, Şırnak, Bingöl ve Hakkari’dir. Bu Şehirler gereken duyarlığa sahip değildir.Maalesef bu şehirlerin içinde Kırşehir’de gelmektedir. Kırşehir 81 il arasında 35 sırada ve alt seviyededir. Üniversitenin hızla büyümesine ne üniversite yönetimi ve de şehrimizin yöneticileri ayak uyduramamıştır. Ayrıca yabancı uyruklu (Türkiye vatandaşı olmayan) öğrencilerin memnuniyetinde ise 74 il arasında (her ilde yabancı öğrenci bulunmuyor) 55’inci olarak şehrimizin nüfus artışını sağlayan Suriyeli üniversite öğrencilerini memnun edemiyoruz. 

Her gün üniversitenin öğrenci sayısının arttığıyla ilgili manşetleri görebiliyoruz. Peki, bu öğrencilere ne olarak bakıyoruz? Misafir mi yoksa söğüşlenecek kaz mı? Bu sorunun cevabını kendi içimizde aramanız zamanı ne zaman gelecek? Her şeyi üniversite yönetiminden beklemek ne kadar doğru? Bu öğrencilerin 7/24 üniversite içindeler mi?  

Şehrin ileri gelenlerine tavsiyem konuyu ciddiye almalarıdır.Belediye başkanı, vali ve şehrin kurumsal paydaşları konuya ilişkin stratejiler belirlemelidir. Şehir, şehrin yaşantısıve kültürü üniversitenin başarısında ve üniversitenin üniversite olarak adlandırılmasında vazgeçilmez bir unsurdur. Bu memnuniyetsiz giderilmediğinde gelecek yıllarda yolunacak kaz (öğrenci) bulunamayacak. Bu seneki kontenjan doluluklarında bunun sinyalleri gelmeye başladı…

 

Prof. Dr. Engin Karadağ

Akdeniz Üniversitesi

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÜNİVERSİTE, ÖĞRENCİLERİ, YOLUNACAK, KAZ, MI?,
Yorumlar
Haber Yazılımı