Haber Detayı
07 Mart 2021 - Pazar 21:02
 
Türk kadınının yüzde kaçı farkında!
Bugün 8 Mart Dünya kadınlar günü. Sokağa kadınlar dökülecek mi? Bilmiyorum. Dökülürlerse, bugüne mahsus dayak yemezler mi? Veya bugüne özel dayak yerler mi? Burası meçhul. Sokakta kimden, kimlerden ne isteyecekler, bu konu zaten karmaşık…
GÜNDEM Haberi
Türk kadınının yüzde kaçı farkında!

KADININ ADI YOK TA! BU ÜLKEDE ERKEĞİN ADI VAR MI?

Gerekçesi ne olursa olsun. Güçsüze karşı, güçlünün sazını çalmak. Namussuz sayılmak için yeterlidir.

Bugün 8 Mart Dünya kadınlar günü. Sokağa kadınlar dökülecek mi? Bilmiyorum. Dökülürlerse, bugüne mahsus dayak yemezler mi? Veya bugüne özel dayak yerler mi? Burası meçhul. Sokakta kimden, kimlerden ne isteyecekler, bu konu zaten karmaşık…

Türk kadınının yüzde kaçı farkında!

Bu ülkenin partili Cumhurbaşkanı “kadınla erkek eşit olamaz, bu iş fıtrata ters” demedi mi! Öyleyse…

Cumhuriyet kadına en büyük hakları veren aydınlığın adıdır. Türk kadınının Cumhuriyete borcu var. Sorumluluğu var. Cumhuriyet Kayısız şartsız ulusal egemenliği esas alır. Laiktir, ulus bilincine dayanır. Cumhuriyetin varlığı ile milletvekili olmuş, fırsatlar yakalamış. AKP kadın milletvekili, “Cumhuriyet reklam arasıdır, bitti” dedi. Yani kadının adını kadın sildi. Bir başkası ise “bizden önce kadının adı yoktu” dedi. Bu lakırdı kadının kadına olan bakışı değil. Kadının adının olmadığıdır. Kendisinin de yok sayılanların içinde olduğunun açıklamasıdır. Tüm bu kadınlara karşı cevap, bir Anadolu kadınından geldi. “Ben Cumhuriyetle kadın olduğumu fark ettim. Başım bugün dimdik ise; laik cumhuriyet sayesinde. Anadolu’nun Fatma kadınları, Iraz bacıları, Nene hatunları bitmez” dedi...

Akıl tutulması. Dünyadan bir haber olmak.

Bugünkü yönetim ise Ortadoğu karanlığına koşuyor! Ülkeyi tarikatlar, şıhlar, şeyhler, cemaatler sardı. Sadece kadınların değil, erkeklerinde özgürlükler tırpanlandı… İktidar partisi gibi düşünmeyenler hain ilan edildi… İktidarın küçük ortağı Bahçeli, Anayasa Mahkemesi'nin yerine Divan-ı Âli kurulmasını istedi. Kadın hangi hukukun korumasında güçlü kılınacaktır. Ya da erkek kendisini hangi arenada savunacaktır? Sen özgür değilsen vatan özgür değildir bacım. Sen anlamıyorsan, feryadın anlamı yok.

Kadınlar buna direnmiyor… Eğitim hakkını değil. Fırsat eşitliğine değil. Feminist duyguya yöneliyor. Erkek düşmanlığı kadının çağdaş olduğunu göstermez.

Toplumların en stratejik kurumu eğitim, teşkilat yapısıdır. Eğitim, iktidarın ilk gününden bu yana rejim değişimi için araç olarak kullanıldı. 19 yılda neler olmadı ki? 4+4+4'le daha 3-4 yaşında çocuklar tarikatlara itildi. Yetmedi, ‘Değerler Eğitimi' bağlamıyla, tarikat bağlantılı dernekler okullara sokuldu. Sınıflarda öğretmenler yok sayılıp, bu ülkenin çocuklarına sarıklılara ders verdirildi. Kız çocuklarının başları kapatılıp küçücük kız çocuklarına erkeğe itaat öğretildi. Erkek çocuklarının ayaklarını yıkama eğitimleri verildi. Adı “dinimi öğreniyorum” oldu. Oysa din değil, kadının kölelik eğitimi bu yaşlarda verildi. Hangi kadın bu yapılanmaya direnç gösterdi…

İslam’da kadın İmam yoktur-un aksine ülkenin çağdaş eğitimine son verilip, Eğitim adıyla her yer İmam hatiplerle dolduruldu. İçlerine binlerce kız çocukları yerleştirildi. Niçin?

Diyanet 9 yaşında kız çocuğunu yatağa sokmayı öğütledi. Binlerce kız çocukları enset ilişkilere maruz kalırken, “rezil olmayalım” adına; anne olan kadınlar sessiz kaldı. Bu ahlaksız davranışla ilgili bir hukuksal çalışma çıkmadı.

 “Ahlak ve namus deyince; sadece kadından konuşmaya başlayan herkes, ahlaksız ve namussuzdur”. Frida Kahlo…

Kızlarınızı o kadar çok sevin ki; ciğeri beş para etmez adamların gözlerinin içine bakıp sevgi aramasınlar. Joan Leuıs

Kadının en namussuzu; erkeğin en namuslusundan en az on kez daha ahlaklıdır. Çünkü o; anadır. Eştir. Bacıdır. Evlattır. Haladır. Teyzedir.

Bir ülkede erkeği cennette kadınla ödüllendiren anlayışın din olması, bunu cehaletin sofrasında şekillendiren cehaletin kıçında şekillenen ortak akıl olmuş ise, kadının mücadelesi de cinsellik üzerinden olacaktır. Çünkü kadına bu öğreti biçimi toplum tarafından böyle verildiği içindir. Devlet TV nu TRT mayo ile spor yapan kadının belinin olduğu yere TRT logo ile sansürleme yapıyorsa. Sansürleme işini bir erkek yapıyor. O kurumdaki kadınlar sessiz ise. Kadın kendini baldır bacak olmaktan öte düşünmeyecektir.

Hep kız çocuklarını öğütlüyoruz. Ya erkek çocuklarını!

Annelerde; bir kadın olduğunu unutmadan, kızlarını öğütlerken, erkeklerden çekinmesini değil. Oğullarına kız arkadaşlarına şerefsizlik yapmamasını, kadınlara karşı saygıyı öğütlemeli.

Eğitimsizliğin göstergesi…

Üfürükçülerden medet uman, isimlerinin önünde hoca yazan şerefsizlerin ağına düşen tecavüze uğrayan on binlerce kadınlar. Bu kadınların anne ve babalarına bakacaksınız? Çağdaş eğitim vermekle mükellef olan devlet bu görevini yerine getirmiyorsa. Devlete yön verenler anayasal suç işliyorsa. Hukukun eli kolu bağlıysa. Bu tecavüzler sürecek, o masum kadınlar salyalı kuduz itlerin önüne cehalet olarak düşecektir.

Çağdaş eğitimden yoksun bırakılmışlar. Yasalar caydırıcılık özelliğini yitirmiş ise. Karanlık çağın artıklarından edinilmiş dinsel eğitim için eğitim diyenlerin ağına düşmek, bugünkü yasaların elinden kurtulmak daha da kolay olacaktır.

Cehaletin en büyük kurbanları ne acıdır ki kadınlar. İkinci, üçüncü eş olmayı. Kuma, kapatma, dost olmayı yeğleyen, üzerinden siyaset yürütülmesine fırsat veren kadınlara bakınız yaşadıkları ülkede özgürlük ve sosyal devlet anlayışı olmadığı için bu tür yaşamı kabullenmişlerdir

Çağdaş eğitiminiz yerin dibine batsın. Ne kadın ne de erkek. 1924'ten bu yana yasak olan medreseler, Tevhit-i Tedrisat Kanunu hiçe sayılarak hukuk tanımazlık içinde yeniden açılıyor. Ay’a medrese eğitimleriyle gidecek millete, birde vitrin süsü kadına ihtiyaç var.

Ayasofya’nın açılmasıyla birlikte, medreselerin açılması! Toplumun çürümesindeki en büyük göstergedir. Silmek, yok etmek ve gericilik. Her şey planlı olarak cumhuriyetin üzerine örtülüyor. Kadın hak arıyormuş. Sen metres ol. Sen odalık, ikinci, üçüncü eş ol. Cennet ödülü ol. Karnın doysun anlayışı içinde uyanıyorsan. Gün geldiğinde sana sokağa çıkmaya dahi fırsat verilmeyecektir.

Aç ve yoksul olanın mücadelesi olmaz. Medreselerin açılmasını söyleyen partili cumhurbaşkanı çağdaş gelişimi ve kadın haklarına duyarlılığı savunacak öylemi? İlk hareket. Mahmud Efendi denilen bir tarikat liderine bağlı Silivri Furkan Eğitim ve Kültür Derneği, bir ilan vererek, “Medreseler açılıyor. Sıbyan Medresemizde, 4, 5, 6 yaş grubu için Osmanlı'nın sıbyan talebelerine vermiş olduğu İslami eğitim verilecek” Tekrar ediyorum;  1924'ten bu yana yasak olan medreseler, Tevhit-i Tedrisat Kanunu hiçe sayılarak, açılıyor. Fakir fukara çocuklarına öncelik de vereceklermiş! Ülkenin19 yılda geldiği bu pespayeliğine diyecek söz bulamıyorum.

Kadın hakları.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk kadınına verdiği seçme ve seçilme haklarından yıllar sonra Dünya kadınları haklarını alabildiler. Türk kadını kendisine insani değerler içinde verilmiş haklarına sahip olamamış karınlardır. Bugün bu ülkede kadın çuvala kendi rızası içinde giriyorsa. Bu çağda; “Erkek değilmi; hem sever, hem döver”. Diyorsa! Kadın cinayetlerine birileri kulp takacak. Çıplak arama itirazlarına bir kadın vekil. Hemcinsleri için “iffetsiz” diyecektir.  Kendi cinsine hakaret edenleri baş tacı yapan kim olursa olsun medeni değildir. Ahlaklı değildir. Kadın hiç değildir.

Kendine fırsatlar yaratmak yerine üniversite eğitiminden sonra ev kadını olmayı kabullenmiş ise! İktidara yakın dinci kurumlar bu işi kadınlar üzerinden baskı içinde sürdürüyor. Ana muhalefet partisi, tarikatlar için “bilim yuvaları” diyorsa kimse kadın hakkından konuşmamalı.

Öncülük yapan kadınlara bakar mısınız? Ben bu kadınların kadın hakları mücadelesi içinde olduklarına asla inanmıyorum.

Çağdaş kadın platformları adıyla sokağa dökülüyorlar. Ne istediklerini bilmiyorlar. Sanki sokağa kavga için çıkmışlar görüntüsünden arınmıyorlar. İstanbul Sözleşmesi tek çözümse bu konuda neden aktif hareket ve çözüm platformları, çalışma kurultayları oluşturmuyorlar.

İşte size İstanbul Sözleşmesi. İktidar hiçbir şey yapmıyor. Ya bu ayağa kalkan kadınlar bu konuda ne yapıyorlar? Kabul edilmiş bu anlaşmanın sadece devlet tarafından yapılması gereken 5 madde. Bu reformun neresindeyiz. Ulusal İstihdam Stratejisi bu stratejik plan yapıldı mı. İçeriği nedir? Onuncu Kalkınma Planı hangi kurumların içinde kadın yer almaktadır. Bu planda kadının varlığı ve adı var mı? Kırsal Alanda Kadının Güçlendirilmesi Ulusal Eylem Planı… Bu planı kim yapacak? İşkenceye ve Diğer Zalimane, Gayri insani veya Küçültücü Muamele veya Cezaya Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesine Ek İhtiyari Protokol hukukta revizyon yapılacak mı? Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi! Yani İstanbul Sözleşmesi.

Bugün 8 Mart dünya kadınlar günü. Kendi haklarına sahip çıkmayan. Çıkamayan. Başkasından hak bekleyen. Anlatımla ikna dahi olmayan. Kişilerin köle olmalarından daha doğal bir şey olamaz.

Yarın 9 Mart. Ne veya neler değişmiş olacak? Göreceğiz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türk, kadınının, yüzde, kaçı, farkında!,
Yorumlar
Diğer Haberler
Yerköy Belediye Başkanından İddialara Yalanlama
Yerköy Belediye Başkanından İddialara Yalanlama
128 milyar dolarlık rezerv kaybını önce reddeden hükümet cephesinden son dönemde kaybı itiraf eden açıklamalar geliyor.
128 milyar dolarlık rezerv kaybını önce reddeden hükümet cephesinden son dönemde kaybı itiraf eden açıklamalar geliyor.
 il il haftalık vaka sayısını açıkladı! İstanbul’da korkutan artış
il il haftalık vaka sayısını açıkladı! İstanbul’da korkutan artış
128 Milyar Dolar Nerede?’ afişine rekor ceza
128 Milyar Dolar Nerede?’ afişine rekor ceza
Seher Başkan, hayvanları telef olan çiftçiye gitti
Seher Başkan, hayvanları telef olan çiftçiye gitti
 Bilim, Sanat, Ahlak Işığında Ahi Evran, Ahilik ve Tıp Konferansı Yapılacak
Bilim, Sanat, Ahlak Işığında Ahi Evran, Ahilik ve Tıp Konferansı Yapılacak
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI BAŞKANLARI ŞEHRİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI BAŞKANLARI ŞEHRİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
PEKİ ŞİMDİ SORMAK LAZIM!
PEKİ ŞİMDİ SORMAK LAZIM!
Bu Düşmanlık Nedense Hep Kırşehir’e mi?
Bu Düşmanlık Nedense Hep Kırşehir’e mi?
 Solunum için zararlı yağışlar çarşambaya kadar sürecek
Solunum için zararlı yağışlar çarşambaya kadar sürecek
18 Nisan Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü ( International Day of Monuments and Sites)
18 Nisan Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü ( International Day of Monuments and Sites)
CHP Kırşehir İl Teşkilatından
CHP Kırşehir İl Teşkilatından '' ''ŞOONU NÖÖRDÜNÜZ - 128'' Pankartı
Kırşehir
Kırşehir'de Askeri Helikopter Zorunlu İniş Yaptı
Türkiye’nin de aldığı Çin aşısıyla ilgili yeni sonuçlar açıklandı: Yüzde 67…
Türkiye’nin de aldığı Çin aşısıyla ilgili yeni sonuçlar açıklandı: Yüzde 67…
Rusya-Ukrayna krizi büyüyor!
Rusya-Ukrayna krizi büyüyor!
HATUNOĞLU KÖYÜN
HATUNOĞLU KÖYÜN'DE ÇİFTÇİNİN HAYVANLARI TELEF OLDU
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ KIRŞEHİR ŞUBESİNDEN BASIN VE KAMOYUNA
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ KIRŞEHİR ŞUBESİNDEN BASIN VE KAMOYUNA
DOĞA BABAYLA DOĞANIN KALBİ TEZER
DOĞA BABAYLA DOĞANIN KALBİ TEZER'E ZİYARET
CHP ve İYİ Parti
CHP ve İYİ Parti'den AK Partili Meclis Başkanına Ziyaret
Gidiş o gidiş: AKP’li belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 kişi geri gelmemiş
Gidiş o gidiş: AKP’li belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 kişi geri gelmemiş
Çevreyi araştırdık. Sessizliği sorguladık. Bölge yaşayanlarıyla görüştük.
Çevreyi araştırdık. Sessizliği sorguladık. Bölge yaşayanlarıyla görüştük.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde korkutan vaka sayısı artışı
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde korkutan vaka sayısı artışı
‘Üç dönem AKP’ye oy verdim’ diyen esnaf
‘Üç dönem AKP’ye oy verdim’ diyen esnaf
Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı
Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KISMİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KISMİ KARARLAR
KIRŞEHİR TSO
KIRŞEHİR TSO'DAN KIRŞEHİR ŞEHİT AİLELERİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNE ZİYARET
KIRŞEHİR TSO’DAN ŞABAN ÇELİK
KIRŞEHİR TSO’DAN ŞABAN ÇELİK'E ZİYARET
 FAALİYET SUNUMU TOPLANTILARI’NA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KATILDI
FAALİYET SUNUMU TOPLANTILARI’NA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KATILDI
KIRŞEHİR TSO’DAN KIRŞEHİR MUHARİP GAZİLER DERNEĞİNE ZİYARET
KIRŞEHİR TSO’DAN KIRŞEHİR MUHARİP GAZİLER DERNEĞİNE ZİYARET
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
DEAŞ
DEAŞ'lı 7 sanık, hakim karşısına çıktı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Üçüncü köprünün yüzde 51
Üçüncü köprünün yüzde 51'i satılacak
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN  RAMAZAN AYI MESAJI
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN RAMAZAN AYI MESAJI
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"