Haber Detayı
17 Eylül 2020 - Perşembe 12:19
 
Susmak Kabullenmektir…
Yazılarıma gelen birkaç yoruma cevap vermek istiyorum. Kırşehir’e geldiğimde 47 yaşındayım. Aradan 20 yıl geçti. Bu ömre ulaşma süresince hayatım mücadele ile geçti. Çocuklarımı alın terimle büyüttüm. Okuttum meslek sahibi yaptım ve yuvalarını kurdum. Evimi arabamı helal kazancımla aldım. İçine bir kuruş haram girmemiştir. Devlet bana emekli maaşı olarak iyi bir para veriyor. Ben eğitimli bir gazeteciyim. Tüccar değilim. Alaylı değilim. Para kazanmak için kalemimle tek harf yazmam. Bana kimsede yazdıramaz.
GÜNDEM Haberi
Susmak Kabullenmektir…

 

MÜREKKEP!

Yorumlara cevabım… Çünkü ben sizleri ciddiye alıyorum. Sizler toplumun gücüsünüz.

Yazılarıma gelen birkaç yoruma cevap vermek istiyorum. Kırşehir’e geldiğimde 47 yaşındayım. Aradan 20 yıl geçti. Bu ömre ulaşma süresince hayatım mücadele ile geçti. Çocuklarımı alın terimle büyüttüm. Okuttum meslek sahibi yaptım ve yuvalarını kurdum. Evimi arabamı helal kazancımla aldım. İçine bir kuruş haram girmemiştir. Devlet bana emekli maaşı olarak iyi bir para veriyor. Ben eğitimli bir gazeteciyim. Tüccar değilim. Alaylı değilim. Para kazanmak için kalemimle tek harf yazmam. Bana kimsede yazdıramaz.

Benim toplumsal olumsuzluklara olan tepkim kendim için değil. Toplum için…

Benim siyasi düşüncem Dünya’nın kabul ettiği. Uyguladığı doktirinler yumağı Kemalizm’dir. Ne sağcıyım. Nede solcuyum.  Ahlak insana doğuştan verilen bir Allah vergisidir. Kopyalanamaz. Çoğaltılamaz… Siz ne anlatırsanız anlatın. Karşınızdaki sizi anlayacağı kadar anlayacaktır. Kötü olanı ise. O’nuda yanlış anlamasıdır.

Ahlak. Yada ahlaklı olmak. Bu kibir değil.

Kimseye iftira değil. Tanıklarım var. Yazı yazdığım gazeteden para karşılığı yazılarıma önce ara, sonra son verdiler. Haber 24 “Usta Gazeteci kapıyı vurdu çıktı”… Manşetiyle verdi. Ben toplum üzerine odaklanmış ılımlı naif bir yazar değilim.  Beni bu dört şerefsiz değil, milletimin beslediğine inanmış bir kimlik olmamdandır.

Şerefsize, kansıza; korkaklar prim verir. Mustafa Kemal Atatürk 15 mayıs 1919’da 17 kişiyle çıktığı yoldaki düşüncedir benim gazeteciliğim.

‘Kimine göre kıçımı boşyere yırtıyor, kimine göre meslek örgütlerine sataşıyor veya karalıyorum’.

Ben Mustafa Bağ… Ömrü boyunca nedenlerle mücadele etmiş bir kimliğim. Beni tanıyanlar tanıyor zaten. Okuma alışklanlığının giderek yok olduğu bir toplumda, okuyan, yazan birey olma rolünü üstlenmek, durumdan vazife çıkartmak yerine durumu anlamak ve görmek istemeyenlere zaten sözüm yok.  

Öncelikle ben ülkeme ve kuruluş değerlerine sıkı, sıkıya bağlı bir doktirin milliyetçisiyim. Yeryüzünde kurulu 49 ülkeye gittim. Dünya’nın en güzel coğrafyalarından birinin üzerine konuşlanmış bu yurt yüreği pak insanların yurdu. Birçok ülkeden 40 yıl önce kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti Onları gördüm. Kıyasladım. Sorguladım. Neden benim ülkemde yok. Düşüncesidir. Deneyimlerimi okuyucularla paylaşmak, bir meslek erkini karalamak değil. Nedenleri sorgulamaktır.

Benim amacım tüm sağlık çalışanlarını karşıma alıp onları küçük düşürmek değildir. Dürüst, temiz değerli mesleğine ve etik değerlere önemsiyen sağlık personeli dahil hiçbir meslek erkine sözüm olamaz.

Ben görevini yapmayanlara. İşini ticari ahlak içinde yürütenlere. Rant peşinde koşan, ihale takipçisi, ihaleye fesat karıştıran. İhaleleri kendi çıkarlarına yönlendiren, yağmacı talancı  zihniyete. Bunları görmezden gelenlere tepkim var.

Mesai saatleri için iki sandalye masa atıp bahçelerdce yan gelip yatanlara. Hastaları kapı önünde tespih tanesi gibi dizip içerde kuran okuduğunu söyleyen ahlaksızlara.

Görevi ve sorumluluğu insan odaklı olan bu meslek erkinin adam sendeci, kayırmacı, insanları çirkin egolarıyla yönlendiren embesillere. Gece yarısı milyon liralık avanta kuru mesajlaşanlara.

Ayrımcılık. Ya da kıyak düşünce.

İnsanların kıymeti ayrıcalıklı müdahale ile olamaz.  Benim nazarınmda her can çok kıymetlidir. Kimse bir ihtiyarın sağlıkta yaşadığı promlemlerden ötürü üç gün sonra hastaneye getirilp, muayene sonrası  gece saat 01.00 köy meydanına atılan bir hasta. Diğer yanda bir eski vali yardımcısı bir kişinin babasına yapılan ayrıcalıklı müdahale. Tepkim buna. Hastaları ayrıcalıklı düşünce içinde değerlendirmek ahlaksızlıktır. Esasta bu düşünce veya anlayış tedavi edilmelidir bu ülkede.

Nerede kaldı Hipokrat. Nerede kaldı etik düşünce!

Lütfen aradaki farkı anlayın. Her ikiside insan. Biri köyden getirilmiş, hasta bir ihtiyar. Diğeri vali yardımcısnın babası. İnsanlar arasında sınıf farkı. Benim buna isyanım var... İlaçsız evlerine gönderilen hastalar. Diğeri için hastaneye yığılan doktorlar, il müdürleri şube müdürleri. Jet hızıyla müdahale. Dakikalar içinde alınan sonuçlar. Diğer bekleyenler! Sorunun cevabı bu diğerlerinin içinde saklı.

Birisinin bokunda boncuk arıyorsanız, önce ekmeğini yediğiniz o köy meydanına bıraktığınız üç gün sonra ölüsünü dört köylüsünün bulup kaldırdığı, elleri nasırlı, topukları çatlamış. Ayağında yırtık terlikli vakada aramak gerekmez mi.

Yazınıza başlarken yalnızsınız... Bitirdiğiniz de Daha da Yalnız.

Yazıya böyle başlamak yazının her cümlesini kurarken sonuna bakmak. Birileri uyuturken, diğer yanda uyandırmak isteyenler. Devletin malını deniz görüp, domuz olmamak için soyanlar. Milletin sırtına, sırtını dayamış iktidar ağalarının soytarıları… Tabandan, tepeye cürmünün üzerinde yer tutmuş saltanatın şamaroğlanları, din baronları toplum mühendisliğine soyunmuşsa!...  Ben sizler için kıçını yırtanlardanım. Belki uyanır. Belki silkelenir gerçeği görürsünüz. ‘Neden yoksuluz’ sorusunun altına bakın. 7 yaşında bir hastane taşıma. Milletin arsalarını binbir dalavera içinde birilerine yamamak. Bu ülkenin, bu şehrin refah payı birilerine saltanat oluyorsa. Sen susmaya devam edeceksin. Zaten bu gemi batacaksa suskunların, adam sendecilerin yüzünden batacak.

Bunları anlarsanız gerçeği görürsünüz…

"Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil... Çektiğim alamı (acıları) bir ben, birde Allah bilir"… Fuzuli.

Ben devletim diyorlar. Onlar devlet değil. Türkiye Cumhuriyetinin memurlarıdır. Devlet halktır. Bu devletin ekmeğini yiyenler; devletin ekmeğini değil,  yedikleri halkın ekmeğidir. Halkın alın teridir.

Arsa spekülasyoncularına. Kıyak çekip nemalanmak.

Ben toplum mühendisliğine soyunmadım. Sadece gerçekleri ortaya koymak istiyorum.

Bilgi çağında, Parti devletinde yaşarken, siyasallaşmış yargıdan adalet, parti ordusundan huzur bulmak. Ya da siyasallaşmış dinden akılcılık beklemek… İmam Hatiplileri azizleştirenler, tarikat şeyhinin salyalı peçetesini yiyenler yükseliyor, tarikat şeyhinin boklu donunu koklayan ilerliyor! Karısını, kızını şeyhe sunan, kadınların göbeğine bacağına cinsel bölgesine Allah kelamı yazanlar, yazdıranlar münevver ilan ediliyorsa, böyle bir ülkede, bunlar öne çıkıyorsa!  Kadına eşya, cinsel obje gözüyle bakan din tacirlerinin “fıtrat” sözcüğü içinde anlam buluyorsa! Unutmayın; Tezeğin özü boktur.

Doğru bir gün kazanacaktır…

Hayatım boyunca iftirayı kendime malzeme etmedim. Benim edinim neyse odur. Sadece bugün değil geçmişimde de; yazılarımdan ötürü alçakça sataşma ve saldırılara maruz kaldım. Defalarca yargılandım. İnandığım doğrulardan asla taviz vermedim.

Ben ahlaksız bir kaleme sahip olsaydım, heybenin gözlerini, bir değil, elli kez doldururdum. Ben bu toplumun bir parçası olduğuma inanmış biriyim.  Yazılarıma yorum yazanlar. İçlerinden geldiği gibi yazıyorlar. Vicdanım çok rahat. Kıçımı yırtıyorsam sizin içindir. Sizin geleceğiniz içindir. Çocuklar ve gençler içindir. Gencecik anne ve babaların kaygılarının nedenlerini ortaya koymaktır. Topaç gibi bir bebeğe ölü raporu veren soysuzlarla sizin adınıza mücadele etmektir.

İsyanı olmayanın erdemi olmaz.

Vurgunu, talanı yazmak yerine pay alma derdine düşmüş soytarılarla aynı kulvarda olmak. Kurtarılan bir ülkeyi batıranlarla kolkola olmak. Onların değirmenine su taşımaktır.

Yalamak! Ya da doğruyu paylaşmak. Sonuna kadar direnenler, yada susanlar. Gazeteciliğin cılkını çıkartanlar. Üç kağıt açanlar münevver kimliklerse, ben yokum. Çoğulculuk dedikleri; çıkar üstüne dikilmiş kumdan kalelere bekçilik yapmak bana göre değil. 

Koca, koca gazetelere yazarlık değil, ‘büyüksün abi’ sıfatına dayanmış besleme anlayışa yelken basanlara miçoluk etmek. Bana göre değil.

Gazeteciliği mafya edasıyla kullananlar. Kafa koparanlar, tehdit edenler.  Kendilerine tetikçi kiralayıp köşe tutanlar. Pusuda yatanlar. Üç paraya kalemşör olanlar.

Korku imparatorluğunda sapına kadar gazeteci olabilmek. Düşünce dilini yazıya dökmek cesaret istiyorsa. Eyvallah. Yok; , bu ülkede yalakalık adamlık oluyor, değmeyen yılan bin yaşıyor, diğer yanda  düşüncenin suç olmadığını savunanlarla gazetecilik yapmaksa yokum..

Bunun için olsa gerek ki; kendimi herhangi bir yere ait hmiyorum. Birilerine göre sıra dışılık? Birilerine göre protes kimlik. Doğrucu davut olmak değil amacım. Toplumsal aydınlanma görevini laiki ile yerine getirmektir benim amacım. 

Özgürlükler ülkesinde! ‘Düşünce’ hapishane hücrelerindeyse, küfrün, hakaretin, iftiranın düşünce özgürlüğü, gerçeğin suç olduğunu bir ülkede entellektüel olamazssınız. Öyleyse; ya bu deveyi güdecek, ya gideceksiniz. Susmak korkakların işidir. Ben susmam.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Susmak, Kabullenmektir…,
Yorumlar
Diğer Haberler
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
 Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI
Kırşehir Valiliği, 2 günlük yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.
Kırşehir Valiliği, 2 günlük yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.
TSO, ESOB, ZİRAAT ODASI, BORSA, MESLEK ÖRGÜTLERİ VE KOOPERATİF’LERLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI YAPILDI
TSO, ESOB, ZİRAAT ODASI, BORSA, MESLEK ÖRGÜTLERİ VE KOOPERATİF’LERLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI YAPILDI
DSÖ’den “şoke edici” corona virüsü aşısı açıklaması
DSÖ’den “şoke edici” corona virüsü aşısı açıklaması
Vatan Hoca ve Ekibi Yeşil Alan Çalışmasına Devam Ediyor
Vatan Hoca ve Ekibi Yeşil Alan Çalışmasına Devam Ediyor
Prof.Dr.Elif Haykır Para Politikası Kurul Üyesi Oldu
Prof.Dr.Elif Haykır Para Politikası Kurul Üyesi Oldu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 8 Nisan tablosu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 8 Nisan tablosu
Kırşehir Belediyesi
Kırşehir Belediyesi'nin 462 Milyonluk Borcu 311 Milyon TL'ye İndi
FAALİYET SUNUM TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR
FAALİYET SUNUM TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR
Kırşehir’ de 33 yaşındaki genç adam kendini asarak yaşamına son verdi.
Kırşehir’ de 33 yaşındaki genç adam kendini asarak yaşamına son verdi.
TAM KAPANMA İDDALARI GÜÇLENİYOR
TAM KAPANMA İDDALARI GÜÇLENİYOR
Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Nevşehir ve Sivas’ta kar yağışı bekleniyor.
Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Nevşehir ve Sivas’ta kar yağışı bekleniyor.
DENİZ AŞIRI GELEN BİR AFET: PANDEMİ
DENİZ AŞIRI GELEN BİR AFET: PANDEMİ
Bozkırın tarlaları alternatif ürün
Bozkırın tarlaları alternatif ürün 'çörekotu' ile bereketleniyor
377 kişi ve kuruluşun mal varlığı donduruldu
377 kişi ve kuruluşun mal varlığı donduruldu
Şehir hastanesi müteahhitlerine gizli ödeme
Şehir hastanesi müteahhitlerine gizli ödeme
Ramazan pidesinde fiyatlar belli oldu
Ramazan pidesinde fiyatlar belli oldu
Bu nasıl canilik: 70’e yakın köpek ölüsü bulundu
Bu nasıl canilik: 70’e yakın köpek ölüsü bulundu
"Bir hayalimiz daha gerçek oldu.
"Bir hayalimiz daha gerçek oldu.
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 7 Nisan tablosu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 7 Nisan tablosu
EYT
EYT'LİLERİN UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "104 EMEKLİ AMİRAL AMACINA ULAŞTI
''KÖYLÜ ZATEN ZOR DURUMDA''
BASIN TEMSİLİCLERİ İLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
BASIN TEMSİLİCLERİ İLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında Anlatıldı
İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında Anlatıldı
KIRŞEHİR’DE KULLANILMIŞ GİYSİ VE AYAKKABI ATIK KUMBARASI UYGULAMASI
KIRŞEHİR’DE KULLANILMIŞ GİYSİ VE AYAKKABI ATIK KUMBARASI UYGULAMASI
KIRŞEHİR TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KIRŞEHİR TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan yüz yüze eğitim açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan yüz yüze eğitim açıklaması
 YILMAZ’DAN TOKİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NE ZİYARET
YILMAZ’DAN TOKİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NE ZİYARET
 AGD, YÜZBİNLERCE ÖĞRENCİNİN KATILIM GÖSTERECEĞİ ONLİNE SİYER-İ NEBİ YARIŞMASI DÜZENLİYOR
AGD, YÜZBİNLERCE ÖĞRENCİNİN KATILIM GÖSTERECEĞİ ONLİNE SİYER-İ NEBİ YARIŞMASI DÜZENLİYOR
KIRŞEHİR BELEDİYESİ 2. YIL FAALİYET SUNUMU DEĞERLENDİRME TOPLANTILARI BAŞLADI
KIRŞEHİR BELEDİYESİ 2. YIL FAALİYET SUNUMU DEĞERLENDİRME TOPLANTILARI BAŞLADI
KIRŞEHİR
KIRŞEHİR'LİLER VAKFI’NDAN MUSTAFA YILMAZ’A ZİYARET
GEÇMİŞLE BAĞ, GELECEKLE KÖPRÜ: ARKEOLOJİ
GEÇMİŞLE BAĞ, GELECEKLE KÖPRÜ: ARKEOLOJİ
VALİ AKIN, “POLİS, HUZURUN TESİSİNDE ÖNEMLİ GÖREVLER ÜSTLENMEKTE”
VALİ AKIN, “POLİS, HUZURUN TESİSİNDE ÖNEMLİ GÖREVLER ÜSTLENMEKTE”
Ak Parti Meclis Üyesi Şaban Çelik İl Genel Meclisi Başkanlığına seçildi.
Ak Parti Meclis Üyesi Şaban Çelik İl Genel Meclisi Başkanlığına seçildi.
 SOKAK HAYVANLARI İÇİN ‘MAMAMATİK’ UYGULAMASI
SOKAK HAYVANLARI İÇİN ‘MAMAMATİK’ UYGULAMASI
Başkan Yılmaz’dan 5 Nisan Avukatlar Günü Mesajı
Başkan Yılmaz’dan 5 Nisan Avukatlar Günü Mesajı
BU ÜLKEDE; MAYINA BASMADAN YÜRÜYEBİLMEK...
BU ÜLKEDE; MAYINA BASMADAN YÜRÜYEBİLMEK...
20 yıldaki intihar bilançosu ortaya çıktı
20 yıldaki intihar bilançosu ortaya çıktı
Halkın enflasyonu yüzde 50’ye dayandı
Halkın enflasyonu yüzde 50’ye dayandı
Türkiye borçlanmada şampiyon olacak!
Türkiye borçlanmada şampiyon olacak!
125 bin esnaf iflas bayrağını çekti
125 bin esnaf iflas bayrağını çekti