Haber Detayı
17 Eylül 2020 - Perşembe 12:19
 
Susmak Kabullenmektir…
Yazılarıma gelen birkaç yoruma cevap vermek istiyorum. Kırşehir’e geldiğimde 47 yaşındayım. Aradan 20 yıl geçti. Bu ömre ulaşma süresince hayatım mücadele ile geçti. Çocuklarımı alın terimle büyüttüm. Okuttum meslek sahibi yaptım ve yuvalarını kurdum. Evimi arabamı helal kazancımla aldım. İçine bir kuruş haram girmemiştir. Devlet bana emekli maaşı olarak iyi bir para veriyor. Ben eğitimli bir gazeteciyim. Tüccar değilim. Alaylı değilim. Para kazanmak için kalemimle tek harf yazmam. Bana kimsede yazdıramaz.
GÜNDEM Haberi
Susmak Kabullenmektir…

 

MÜREKKEP!

Yorumlara cevabım… Çünkü ben sizleri ciddiye alıyorum. Sizler toplumun gücüsünüz.

Yazılarıma gelen birkaç yoruma cevap vermek istiyorum. Kırşehir’e geldiğimde 47 yaşındayım. Aradan 20 yıl geçti. Bu ömre ulaşma süresince hayatım mücadele ile geçti. Çocuklarımı alın terimle büyüttüm. Okuttum meslek sahibi yaptım ve yuvalarını kurdum. Evimi arabamı helal kazancımla aldım. İçine bir kuruş haram girmemiştir. Devlet bana emekli maaşı olarak iyi bir para veriyor. Ben eğitimli bir gazeteciyim. Tüccar değilim. Alaylı değilim. Para kazanmak için kalemimle tek harf yazmam. Bana kimsede yazdıramaz.

Benim toplumsal olumsuzluklara olan tepkim kendim için değil. Toplum için…

Benim siyasi düşüncem Dünya’nın kabul ettiği. Uyguladığı doktirinler yumağı Kemalizm’dir. Ne sağcıyım. Nede solcuyum.  Ahlak insana doğuştan verilen bir Allah vergisidir. Kopyalanamaz. Çoğaltılamaz… Siz ne anlatırsanız anlatın. Karşınızdaki sizi anlayacağı kadar anlayacaktır. Kötü olanı ise. O’nuda yanlış anlamasıdır.

Ahlak. Yada ahlaklı olmak. Bu kibir değil.

Kimseye iftira değil. Tanıklarım var. Yazı yazdığım gazeteden para karşılığı yazılarıma önce ara, sonra son verdiler. Haber 24 “Usta Gazeteci kapıyı vurdu çıktı”… Manşetiyle verdi. Ben toplum üzerine odaklanmış ılımlı naif bir yazar değilim.  Beni bu dört şerefsiz değil, milletimin beslediğine inanmış bir kimlik olmamdandır.

Şerefsize, kansıza; korkaklar prim verir. Mustafa Kemal Atatürk 15 mayıs 1919’da 17 kişiyle çıktığı yoldaki düşüncedir benim gazeteciliğim.

‘Kimine göre kıçımı boşyere yırtıyor, kimine göre meslek örgütlerine sataşıyor veya karalıyorum’.

Ben Mustafa Bağ… Ömrü boyunca nedenlerle mücadele etmiş bir kimliğim. Beni tanıyanlar tanıyor zaten. Okuma alışklanlığının giderek yok olduğu bir toplumda, okuyan, yazan birey olma rolünü üstlenmek, durumdan vazife çıkartmak yerine durumu anlamak ve görmek istemeyenlere zaten sözüm yok.  

Öncelikle ben ülkeme ve kuruluş değerlerine sıkı, sıkıya bağlı bir doktirin milliyetçisiyim. Yeryüzünde kurulu 49 ülkeye gittim. Dünya’nın en güzel coğrafyalarından birinin üzerine konuşlanmış bu yurt yüreği pak insanların yurdu. Birçok ülkeden 40 yıl önce kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti Onları gördüm. Kıyasladım. Sorguladım. Neden benim ülkemde yok. Düşüncesidir. Deneyimlerimi okuyucularla paylaşmak, bir meslek erkini karalamak değil. Nedenleri sorgulamaktır.

Benim amacım tüm sağlık çalışanlarını karşıma alıp onları küçük düşürmek değildir. Dürüst, temiz değerli mesleğine ve etik değerlere önemsiyen sağlık personeli dahil hiçbir meslek erkine sözüm olamaz.

Ben görevini yapmayanlara. İşini ticari ahlak içinde yürütenlere. Rant peşinde koşan, ihale takipçisi, ihaleye fesat karıştıran. İhaleleri kendi çıkarlarına yönlendiren, yağmacı talancı  zihniyete. Bunları görmezden gelenlere tepkim var.

Mesai saatleri için iki sandalye masa atıp bahçelerdce yan gelip yatanlara. Hastaları kapı önünde tespih tanesi gibi dizip içerde kuran okuduğunu söyleyen ahlaksızlara.

Görevi ve sorumluluğu insan odaklı olan bu meslek erkinin adam sendeci, kayırmacı, insanları çirkin egolarıyla yönlendiren embesillere. Gece yarısı milyon liralık avanta kuru mesajlaşanlara.

Ayrımcılık. Ya da kıyak düşünce.

İnsanların kıymeti ayrıcalıklı müdahale ile olamaz.  Benim nazarınmda her can çok kıymetlidir. Kimse bir ihtiyarın sağlıkta yaşadığı promlemlerden ötürü üç gün sonra hastaneye getirilp, muayene sonrası  gece saat 01.00 köy meydanına atılan bir hasta. Diğer yanda bir eski vali yardımcısı bir kişinin babasına yapılan ayrıcalıklı müdahale. Tepkim buna. Hastaları ayrıcalıklı düşünce içinde değerlendirmek ahlaksızlıktır. Esasta bu düşünce veya anlayış tedavi edilmelidir bu ülkede.

Nerede kaldı Hipokrat. Nerede kaldı etik düşünce!

Lütfen aradaki farkı anlayın. Her ikiside insan. Biri köyden getirilmiş, hasta bir ihtiyar. Diğeri vali yardımcısnın babası. İnsanlar arasında sınıf farkı. Benim buna isyanım var... İlaçsız evlerine gönderilen hastalar. Diğeri için hastaneye yığılan doktorlar, il müdürleri şube müdürleri. Jet hızıyla müdahale. Dakikalar içinde alınan sonuçlar. Diğer bekleyenler! Sorunun cevabı bu diğerlerinin içinde saklı.

Birisinin bokunda boncuk arıyorsanız, önce ekmeğini yediğiniz o köy meydanına bıraktığınız üç gün sonra ölüsünü dört köylüsünün bulup kaldırdığı, elleri nasırlı, topukları çatlamış. Ayağında yırtık terlikli vakada aramak gerekmez mi.

Yazınıza başlarken yalnızsınız... Bitirdiğiniz de Daha da Yalnız.

Yazıya böyle başlamak yazının her cümlesini kurarken sonuna bakmak. Birileri uyuturken, diğer yanda uyandırmak isteyenler. Devletin malını deniz görüp, domuz olmamak için soyanlar. Milletin sırtına, sırtını dayamış iktidar ağalarının soytarıları… Tabandan, tepeye cürmünün üzerinde yer tutmuş saltanatın şamaroğlanları, din baronları toplum mühendisliğine soyunmuşsa!...  Ben sizler için kıçını yırtanlardanım. Belki uyanır. Belki silkelenir gerçeği görürsünüz. ‘Neden yoksuluz’ sorusunun altına bakın. 7 yaşında bir hastane taşıma. Milletin arsalarını binbir dalavera içinde birilerine yamamak. Bu ülkenin, bu şehrin refah payı birilerine saltanat oluyorsa. Sen susmaya devam edeceksin. Zaten bu gemi batacaksa suskunların, adam sendecilerin yüzünden batacak.

Bunları anlarsanız gerçeği görürsünüz…

"Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil... Çektiğim alamı (acıları) bir ben, birde Allah bilir"… Fuzuli.

Ben devletim diyorlar. Onlar devlet değil. Türkiye Cumhuriyetinin memurlarıdır. Devlet halktır. Bu devletin ekmeğini yiyenler; devletin ekmeğini değil,  yedikleri halkın ekmeğidir. Halkın alın teridir.

Arsa spekülasyoncularına. Kıyak çekip nemalanmak.

Ben toplum mühendisliğine soyunmadım. Sadece gerçekleri ortaya koymak istiyorum.

Bilgi çağında, Parti devletinde yaşarken, siyasallaşmış yargıdan adalet, parti ordusundan huzur bulmak. Ya da siyasallaşmış dinden akılcılık beklemek… İmam Hatiplileri azizleştirenler, tarikat şeyhinin salyalı peçetesini yiyenler yükseliyor, tarikat şeyhinin boklu donunu koklayan ilerliyor! Karısını, kızını şeyhe sunan, kadınların göbeğine bacağına cinsel bölgesine Allah kelamı yazanlar, yazdıranlar münevver ilan ediliyorsa, böyle bir ülkede, bunlar öne çıkıyorsa!  Kadına eşya, cinsel obje gözüyle bakan din tacirlerinin “fıtrat” sözcüğü içinde anlam buluyorsa! Unutmayın; Tezeğin özü boktur.

Doğru bir gün kazanacaktır…

Hayatım boyunca iftirayı kendime malzeme etmedim. Benim edinim neyse odur. Sadece bugün değil geçmişimde de; yazılarımdan ötürü alçakça sataşma ve saldırılara maruz kaldım. Defalarca yargılandım. İnandığım doğrulardan asla taviz vermedim.

Ben ahlaksız bir kaleme sahip olsaydım, heybenin gözlerini, bir değil, elli kez doldururdum. Ben bu toplumun bir parçası olduğuma inanmış biriyim.  Yazılarıma yorum yazanlar. İçlerinden geldiği gibi yazıyorlar. Vicdanım çok rahat. Kıçımı yırtıyorsam sizin içindir. Sizin geleceğiniz içindir. Çocuklar ve gençler içindir. Gencecik anne ve babaların kaygılarının nedenlerini ortaya koymaktır. Topaç gibi bir bebeğe ölü raporu veren soysuzlarla sizin adınıza mücadele etmektir.

İsyanı olmayanın erdemi olmaz.

Vurgunu, talanı yazmak yerine pay alma derdine düşmüş soytarılarla aynı kulvarda olmak. Kurtarılan bir ülkeyi batıranlarla kolkola olmak. Onların değirmenine su taşımaktır.

Yalamak! Ya da doğruyu paylaşmak. Sonuna kadar direnenler, yada susanlar. Gazeteciliğin cılkını çıkartanlar. Üç kağıt açanlar münevver kimliklerse, ben yokum. Çoğulculuk dedikleri; çıkar üstüne dikilmiş kumdan kalelere bekçilik yapmak bana göre değil. 

Koca, koca gazetelere yazarlık değil, ‘büyüksün abi’ sıfatına dayanmış besleme anlayışa yelken basanlara miçoluk etmek. Bana göre değil.

Gazeteciliği mafya edasıyla kullananlar. Kafa koparanlar, tehdit edenler.  Kendilerine tetikçi kiralayıp köşe tutanlar. Pusuda yatanlar. Üç paraya kalemşör olanlar.

Korku imparatorluğunda sapına kadar gazeteci olabilmek. Düşünce dilini yazıya dökmek cesaret istiyorsa. Eyvallah. Yok; , bu ülkede yalakalık adamlık oluyor, değmeyen yılan bin yaşıyor, diğer yanda  düşüncenin suç olmadığını savunanlarla gazetecilik yapmaksa yokum..

Bunun için olsa gerek ki; kendimi herhangi bir yere ait hmiyorum. Birilerine göre sıra dışılık? Birilerine göre protes kimlik. Doğrucu davut olmak değil amacım. Toplumsal aydınlanma görevini laiki ile yerine getirmektir benim amacım. 

Özgürlükler ülkesinde! ‘Düşünce’ hapishane hücrelerindeyse, küfrün, hakaretin, iftiranın düşünce özgürlüğü, gerçeğin suç olduğunu bir ülkede entellektüel olamazssınız. Öyleyse; ya bu deveyi güdecek, ya gideceksiniz. Susmak korkakların işidir. Ben susmam.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Susmak, Kabullenmektir…,
Yorumlar
Diğer Haberler
ÖĞRETMENLERİM.
ÖĞRETMENLERİM.
Bülent Arınç’tan istifa sinyali
Bülent Arınç’tan istifa sinyali
BESLENMEDE GERÇEKLER VE SAĞLIK İLİŞKİSİ
BESLENMEDE GERÇEKLER VE SAĞLIK İLİŞKİSİ
AKIN “ÜLKELERİN GELECEĞİNİ İYİ EĞİTİLMİŞ GENÇ NESİLLER BELİRLEMEKTEDİR”
AKIN “ÜLKELERİN GELECEĞİNİ İYİ EĞİTİLMİŞ GENÇ NESİLLER BELİRLEMEKTEDİR”
 İLHAN, ÖĞRETMENLİK KUTSAL BİR MESLEKTİR
İLHAN, ÖĞRETMENLİK KUTSAL BİR MESLEKTİR
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NUN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NUN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
TSO BAŞKANI YILMAZ’DAN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
TSO BAŞKANI YILMAZ’DAN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
İYİ PARTİ  ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
İYİ PARTİ ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
"BİZİM İÇİMİZDE CİĞERİNDE UR OLAN YOKTUR"
"BİZİM İÇİMİZDE CİĞERİNDE UR OLAN YOKTUR"
KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLDİ
KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLDİ
 EĞİTİM FAALİYETLERİNE İLİŞKİN KARAR
EĞİTİM FAALİYETLERİNE İLİŞKİN KARAR
İLKOKUL ÖĞRETMENİ OLUR DA SIKINTILAR YAŞANMAZ MI?
İLKOKUL ÖĞRETMENİ OLUR DA SIKINTILAR YAŞANMAZ MI?
KAEÜ NEŞET ERTAŞ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNDEN MAHNILARDAN TÜRKÜLERE KONSERİ
KAEÜ NEŞET ERTAŞ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNDEN MAHNILARDAN TÜRKÜLERE KONSERİ
MUCUR İLÇESİNDE TRAFİK KAZASI YARALILAR VAR
MUCUR İLÇESİNDE TRAFİK KAZASI YARALILAR VAR
Canlı Hayvan Pazarı Açık Olacak
Canlı Hayvan Pazarı Açık Olacak
 Güncel corona virüsü verileri açıklandı!
Güncel corona virüsü verileri açıklandı!
FETÖ Sanığı Eski Astsubaylara Hapis Cezası
FETÖ Sanığı Eski Astsubaylara Hapis Cezası
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
MHP
MHP'DEN CHP'YE ÇAKICI CEVABI
KIRŞEHİR
KIRŞEHİR'DE JEOTERMAL DAHA VERİMLİ KULLANILACAK
Vali Akın, yeni kimlik kartı için 60 milyonuncu başvuruyu yapan vatandaşımıza kartını verdi.
Vali Akın, yeni kimlik kartı için 60 milyonuncu başvuruyu yapan vatandaşımıza kartını verdi.
KIŞ ÖNCESİNDE SAHA ÇALIŞMALARI HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR
KIŞ ÖNCESİNDE SAHA ÇALIŞMALARI HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR
İLHAN ARTAN COVİD VAKALARI KONUSUNU MECLİS GÜNDEMİNE GETİRDİ...
İLHAN ARTAN COVİD VAKALARI KONUSUNU MECLİS GÜNDEMİNE GETİRDİ...
CHP’den Kılıçdaroğlu’nu tehdit eden Çakıcı’ya sert tepki
CHP’den Kılıçdaroğlu’nu tehdit eden Çakıcı’ya sert tepki
 Seyfe Gölü sadece Seyfe köyü yakınında bir yer değil.
Seyfe Gölü sadece Seyfe köyü yakınında bir yer değil.
KTSO HAFTALIK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KTSO HAFTALIK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
BU NE VURDUMDUYMAZLIK…
BU NE VURDUMDUYMAZLIK…
Geleceğin Çalınması, Geleceğin Talanıdır…
Geleceğin Çalınması, Geleceğin Talanıdır…
GEN.BŞK. SEMİH DURMUŞ KIRŞEHİR
GEN.BŞK. SEMİH DURMUŞ KIRŞEHİR'DEYDİ
Birleşmiş Milletler’den korkutan açıklama:
Birleşmiş Milletler’den korkutan açıklama:
Kırşehir
Kırşehir'in Gururu Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne Dekan olarak göreve başladı.
…üzerinden gelen ihbar… Eğrisiyle doğrusuyla gerçek…
…üzerinden gelen ihbar… Eğrisiyle doğrusuyla gerçek…
Yakalı toy kuşu ile ilgili araştırma
Yakalı toy kuşu ile ilgili araştırma
Bizdeki kayıtlara göre Hastane! Görgü tanıklarına göre kasaba oteli!
Bizdeki kayıtlara göre Hastane! Görgü tanıklarına göre kasaba oteli!
Cahit Uzunboy Sevenlerini Üzdü
Cahit Uzunboy Sevenlerini Üzdü
KIRŞEHİR ŞUBE MÜDÜRÜ HAYATINI KAYBETTİ
KIRŞEHİR ŞUBE MÜDÜRÜ HAYATINI KAYBETTİ
KIRŞEHİR MİLLETVEKİLİ METİN İLHAN TORBA YASA TASARISI İLE İLGİLİ  AÇIKLAMALARDA BULUNDU
KIRŞEHİR MİLLETVEKİLİ METİN İLHAN TORBA YASA TASARISI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU
İLHAN UZAKTAN EĞİTİM ETKİLERİNİ GÜNDEME GETİRDİ.
İLHAN UZAKTAN EĞİTİM ETKİLERİNİ GÜNDEME GETİRDİ.
İl Umumî Hıfzıssıhha Kurulu
İl Umumî Hıfzıssıhha Kurulu'ndan Önemli Kararlar
Yüzsüzlük; bazen, insanı arsızlaştırırmış.
Yüzsüzlük; bazen, insanı arsızlaştırırmış.
 İLGİLİ KARAR, MASKELER DOĞRU KULLANILMADIĞI İÇİN A
İLGİLİ KARAR, MASKELER DOĞRU KULLANILMADIĞI İÇİN A
BOZKIRIN SULTANLARI 2.LİGDE..
BOZKIRIN SULTANLARI 2.LİGDE..
10 Kasım ve Atatürk” Resim Sergisi
10 Kasım ve Atatürk” Resim Sergisi
“TURHAN, KARABAĞ’DA İŞGAL VE HASRET SONA ERİYOR”
“TURHAN, KARABAĞ’DA İŞGAL VE HASRET SONA ERİYOR”
Nevşehir
Nevşehir'de meydana gelen trafik kazasında 4 kişi hayatını kaybetti,
Kırşehir
Kırşehir'de saatler 09.05’i gösterdiğinde hayat durdu.
Haber Yazılımı