Haber Detayı
18 Kasım 2020 - Çarşamba 18:58
 
Seyfe Gölü sadece Seyfe köyü yakınında bir yer değil.
Bölge insanının gölden daha çok yararlanma çabaları, siyasetçiye oy deposuna dönüşünce, siyasetçi gölü kurutmak için ellerinden gelenleri arkalarına koymadan, bu milletin milyonlarca lirasını gölü kurutmak için gözlerini kırpmadan harcamaktan çekinmediler. Köylüye toprak. Müteahhide kaynak, Siyasetçiye oy deposu oluverdi Seyfe Gölü.
GÜNDEM Haberi
 Seyfe Gölü sadece Seyfe köyü yakınında bir yer değil.

 

Seyfe Gölü sadece Seyfe köyü yakınında bir yer değil.

Bu ülkede bir avuç insan doğal çevrenin korunması, hava kirliliğine sebep olan atıkların engellenmesi, çevreye duyarlı çözüm önerilerinin oluşturulması, sağlıklı nesillerin eğitilip çevre kültürümüzün korunması, insanların doğal sağlıklı çevreye entegrasyonunun sağlanması için şeyini yırtıyor.  Korumakla görevli devlet kılını kıpırdatmadığı gibi yağmaya, talana, katletmeye zemin hazırlayıp fırsatlar sunuyor.

Devlet; av yapmayı ihale ediyor. Devlet; para karşılığı av için haftanın her günü avcılara randevu veriyor. Devlet; bunları yapıyorsa! Soyları tehlike altında olan türleri nasıl ve kim koruyacak? Koruması gereken devlet “öldürmeyi” ihale ediyorsa…

Soyu tehlike altında olan “Yakalı Toy” Yozgat kırsalında cehalet vurup öldürdü. Yetmedi.

Alanya’ya bağlı bir beldede iktidar yanlısı Belediye Başkanlığı yapmış bir siyasetçi Kütahya’da ‘Kızıl Geyiği’ vurmakta hiçbir sakınca görmüyor. Benim yaptığım yasal diyor. Ahlaksızlığına devlet kulpu takıyor.

Ülkenin genelinden yansıyanlar böylede ya bu şehirde nasıl desem. Arsızlık. Utanmazlık sadece dışarıda mı? Bu şehre bir bakın… Seyfe Gölü!

25 bin hektarlık bir alana oturmuş, geçici bataklık alanlarıyla devasa bir ‘Sulak Alan’ burası. Kimilerine göre su deposu. Kimilerine göre avlak. Kimilerine göre her fırsatta, günden oluşturacak bir malzeme. Siyasetçi için fırsatlar yumağı.

Seyfe Adalet Arıyor.

2006 yılında Seyfe Gölünün içler acısı halini anlatmak için “Seyfe Adalet Arıyor” başlığı altında bir yazı kaleme almıştım. Ulusal basında. AB basınında Seyfe gölü konu oldu. Türkiye Çevre Platformu (TURÇEP) bu cümleyi slogan haline getirdi. Aradan 14 yıl geçti. Seyfe Gölüne Adalet verilmedi. Suçlular halen aramızda. Ellerini kollarını salaya, sallaya geziyorlar. Onların isimleri ha Ahmet olmuş. Ha Sami! Ne fark eder. Bugün onlar halen varlar!

Çığlığı duyanlar şaşkındı. “Seyfe Adalet Arıyor”du…  Onlar suçlulardan önce Seyfe Gölünü yargıladılar. Yıl 1989. Bu işin getirisini hesapladılar. Çuvallar dolusu oy.  Düşüncesi Çuvallar dolusu mazeret ve adına önlemler dedikleri ölüm fermanını yuvarlak masa etrafına oturan devlet erkinin koca kafaları, bilmiş edalarıyla çaktılar imzaları. Çünkü onların patronları olan siyasiler öyle istemişlerdi. “Kurutun” kurutmak için topluca keyifle imzaladılar. DSİ ihaleleri ve devasa iş makinelerini hazırladı. İhaleler yapıldı. Seyfe Gölünü öldürmek için çuvallar dolusu paralar hazırlandı. Sıralı katiller devasa iş makineleriyle büyük paralar karşılığı bu cinayeti işlediler... Çiftçiye toprak. Tarlaya bereket. Çevreye bir düzen gelecekti. Hiçbiri olmadı. Çevresine açılan devasa kanallarla öldürdüler Seyfe Gölünü. Kaç yaparken göz çıkarttılar.

Seyfe Gölü suçlusu bulundu! “Küresel Isınma”. Herkes bir rahat nefes aldı.

Bahane bol, nasılsa göl kurudu.,. “Küresel ısınma”. Bu tek başına bir bahane olabilir mi? insan odaklı hatalı su yönetimi konusu hiç tartışılmadı.

Su candır. Suyu yok ederseniz ne can kalır, nede canan. Önce bozdular. Sonra bozduklarını düzeltmek istediler. İyice içinden çıkılmaz bir boyuta getirdiler. Gerçekleri görmek yerine, laf olsun babından toplantılar yaptılar. Yönetim planları hazırladılar. Yetmedi bu planları birde revize ettiler. Bizleri de bu planlara, toplantılara konu mankeni yaptılar. Yine sonuç alamadılar. Bu iş, ikiyüzlü insanların üstesinden gelebileceği bir konu değil. ‘Siz oyalayın. Bırakın o eceliyle ölsün’. Mantık bu… Ve öylede oldu. Koskoca gölü öldürdüler.

Rab bana! Hep bana…

Bölge insanının gölden daha çok yararlanma çabaları, siyasetçiye oy deposuna dönüşünce, siyasetçi gölü kurutmak için ellerinden gelenleri arkalarına koymadan, bu milletin milyonlarca lirasını gölü kurutmak için gözlerini kırpmadan harcamaktan çekinmediler. Köylüye toprak. Müteahhide kaynak, Siyasetçiye oy deposu oluverdi Seyfe Gölü.

Birde fırsatçılar. Elin gavur dölleri türedi buralarda. Ben devletim diyenler, bir toy etine, bir kaz etine görmezden geliverdi talanı ve vurgunu. Hele ki Ankara’lardan gelen hatırlı misafirler. Giriş çıkışları jandarmayı nöbete dikerek. Ellerinde tüfeklerle saklandılar köme denilen sığınaklara.  Göle gelmiş birkaç şaşkın kuşları öldürmek için günlerce utanmadan av yaptılar bir karış suda. Koruması gereken. Bu talana bekçilik yapmakla kalmadı. Bu çarpıklığı fırsat bilen dönemin Jandarma karakol komutanları bile bu katliamın içinde yer aldı.

Devlet böyle koruyorsa!

Kaçak avcılara. Kaçak kuyu açanlara. Göle sıfır noktasına kadar tarla açıp endemik türleri yok edenlere. Göle sıfır noktada ateş yakıp piknik yapıp içki şişlerini etrafa atanlara değil. Bana yasak koydular.

Valilikten ‘Yasal İznim’ olmasına rağmen, FOX TV ile belgesel çekimi yaparken, “izinsiz çekim” yapmaktan Orman Muhafaza memurları ve Jandarma (Mucur ve Boztepe) benim kayıt cihazlarıma el koymaya kalkıştılar. Beni ve FOX TV ekibini Seyfe Köyü içinde bulunan Doğa ve Milli parklar müdürlüğüne ait binaya götürdüler. 1 saate yakın burada tuttular. Neyse ki vali beyin emirleriyle cihazlarımızı ve kendimizi kurtarmayı başardık. FOX TV çekim yapmaktan vazgeçip, gittiler. Seyfe Gölünün sorunlarını görsel ekranlarda kamuyla paylaşmanın dahi suç olduğunu biliyor musunuz? Ben devlete karşı böyle bir suç işledim. Oysa ben Mustafa Bağ olarak TRT ile 4 kez. TV 8 ile bir kez. B TV ile iki kez. Samanyolu ile 1 kez. Belgesel çekimi yaptım. Seyfe Gölü sorunlarını 7 üniversitede bildiri vererek anlattım 5 bilim kitabına girdim.  Ben Mustafa Bağ olarak kuş göç dönemleri hariç,  bana teklif edilen hiçbir belgesel çekimi için Seyfe Gölüne bir daha gitmedim.

Lafı; eğip bükmeden. Dolandırmadan. Seyfe Gölünü kurutan. Kurutmaya devam eden devletin kendi elidir. İşte gerçekler.

Tüm erozyonları yaratıp, bizim bildiklerimizi bilmezden gelerek, öne sürdüğümüz gerekçelere olumsuz bakan. Ceberut tavrından vazgeçmeyen, dinlemeyen anlayış hâkim kılındı. İki kez Bakanı, 4 kez genel müdürü ziyaret ettim. Genel ve Bölge Müdürlerini Kırşehir’e davet edip getirdim. Badıllı’ya Kuş gözetleme kulesi yapımı için verdiğim mücadelenin tanığı Kırşehir’de Orman İşletmeler Müdürü Reşat Karaca’dır. Daha neler mi yapmadım ki… Kaçak kuyu açanlarla, kaçak avcılarla mücadele ettim. Göğsüme silah dayadılar.

Bizi aptal yerine koyarak; yanlışı yanlışla düzeltmeye kalkışmak, zeytinyağı gibi su üzerine çıkmak. Böyle başlayıp, daha sonra bilinç düzeyinin çarpık bir biçimde gelişmesine paralel olarak çevreye hâkim olma çabalarına dönüşmüştür. İnsanoğlunun çevreye hâkim çabaları, günümüzün en büyük sorunlarından biri olan çevre sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Yetmedi. Bir daha. Yetmedi daha fazlasını yaptılar. Suçu küresel ısınmaya yıktılar. Allah yağmur vermeyince böyle oldu dediler. Bu yazdıklarımın tamamı fotoğraflı ve belgeli.

Küresel ısınma dünyayı tehdit ettiği gerçeği elbette ki var. Seyfe Gölü çevresine çapak adıyla andıkları kanallar dahil 113 Km kanalı kim açtı. Kanallarda su varken, Gölde neden su yok?

2006 yılında göl çevresinde 1135 adet derin ve sığ (Keson) kuyu tespiti yaptık. Kapatılmasını teklif ettik. Sulu tarımın münavebeli olarak değişiminin şart olduğunu, bölgesel çalışma ile ürün deseninin çoğaltılmasını teklif ettik. Onlar; ÇATAK Projesini dahi yönetemediler.

Bu göl taban kaynak suyu ile değil, yüzey sularıyla besleniyor. Biliyoruz dediler. Öyleyse Kızıldağ Yeni Yapan kaynağı açın dedik. Maliyet yüksek. Hem olması mümkün değil dediler.

Seyfe kaynağı üzerindeki baskıları kaldırılmasını istedik. Seyfe göleği kurudu. Göl çevresine bir fidan dikmeyi akıl edemeyen mantık. Gölet çevresine piknik alanı yaptılar. Su daha derinlere kaçtıkça onlar daha derinlerden su çekmeyi sürdürdüler. Horla göleği kurudu.  Devlet 6 adet ek kapalı devre sulama için yeni kuyular açtı. Hem ÇATAK dedi. Hem arkasını dönüp sulu tarımı teşvik etti.

Köylüleri ikna edelim dedik. Bu işi STK olarak bizlere havale ettiler.

Boztepe’nin atığını göle vermesin dedik. Biyolojik arıtma kuracağız dediler. İtiraz ettik. Dünyanın korunan hiçbir yerinde sit alanlarına atık bırakılmaz. Hiçbir biyolojik arıtma kurşun, deterjan ve yağ gibi elementleri parçalayamaz dedik. Boztepe eski Belediye Başkanı, bana “sen ortalığı karıştırıyorsun” dedi. Göl “Alg” baskına uğradı, onlarca Flamingo boğularak öldüler. Göl suyu çekildiğinde hasır gibi örtü göl tabanını kapladı. Boztepe ilçe atığı için bir üstün zekâlı da; “ne fark eder, en azından göle su gelir” demişti. Göle su böyle geldi. Göl kanatlı tür sayısı 183 türden yıllık bazda 13 tür civarına düştü.

En büyük kaynak Malya, Yeni Doğanlı. Eski adıyla Araplı bölgesinde. Burada bölge köylerince kullanılan onlarca kuyu. Ve her yıl birkaç kuyu devlet eliyle açılırken Malya (TIGEM) 2 bin dönüm Yonca ve Mısır ekiyor. Sadece TIGEM’in yonca tarlalarına hizmet eden 7 derin kuyu var. Bunlardan üç tanesi yer altı suyunu bitirmiş geriye kalan 4 kuyu aktif.

Bir tarafta Devletin koruyamadığı Ramsar planına dâhil tescilli, 1nci derecede Sit alanı. Diğer yanda koyunlara yonca. İçeride ceylan. Ağaların canı ceylan çekerse, kesmek çok kolay. Ayağı kırıldı. Hastalandı vs. içeride beyler için millet sırtından 5 yıldız konforunda konuk evi.

TIGEM yem ihtiyacını dışarıdan temin edebilir. Gölün suyunu bıraksın desem.  Güleceksiniz biliyorum. Beylere koyun eti. Belki de koyun sütü ve yoğurdu. Arada bir ceylan eti. Yonca tarlalarını iptal edersek maliyet yükselir. 5 yıldızlı odalardan, saltanattan vazgeçerseniz maliyet artmaz.

O çiftlik kime hizmet ediyor. Sorusunun cevabı elbette var. Ya Dünya Mirası olan Gölün kurutulmasına cevabınız var mı? Bu şehirde TIGEM olmadan olabilir. Geleceğin emanetini kurutmak öncelikle geleceğimiz olan çocuklarımıza, gençlerimize ihanettir. Bunu böyle bilin…

Kaynak: Editör: MUSTAFA BAĞ
Etiketler: , Seyfe, Gölü, sadece, Seyfe, köyü, yakınında, bir, yer, değil.,
Yorumlar
Diğer Haberler
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
DEAŞ
DEAŞ'lı 7 sanık, hakim karşısına çıktı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Üçüncü köprünün yüzde 51
Üçüncü köprünün yüzde 51'i satılacak
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN  RAMAZAN AYI MESAJI
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN RAMAZAN AYI MESAJI
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
 Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI
Kırşehir Valiliği, 2 günlük yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.
Kırşehir Valiliği, 2 günlük yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.
TSO, ESOB, ZİRAAT ODASI, BORSA, MESLEK ÖRGÜTLERİ VE KOOPERATİF’LERLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI YAPILDI
TSO, ESOB, ZİRAAT ODASI, BORSA, MESLEK ÖRGÜTLERİ VE KOOPERATİF’LERLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI YAPILDI
DSÖ’den “şoke edici” corona virüsü aşısı açıklaması
DSÖ’den “şoke edici” corona virüsü aşısı açıklaması
Vatan Hoca ve Ekibi Yeşil Alan Çalışmasına Devam Ediyor
Vatan Hoca ve Ekibi Yeşil Alan Çalışmasına Devam Ediyor
Prof.Dr.Elif Haykır Para Politikası Kurul Üyesi Oldu
Prof.Dr.Elif Haykır Para Politikası Kurul Üyesi Oldu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 8 Nisan tablosu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 8 Nisan tablosu
Kırşehir Belediyesi
Kırşehir Belediyesi'nin 462 Milyonluk Borcu 311 Milyon TL'ye İndi
FAALİYET SUNUM TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR
FAALİYET SUNUM TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR
Kırşehir’ de 33 yaşındaki genç adam kendini asarak yaşamına son verdi.
Kırşehir’ de 33 yaşındaki genç adam kendini asarak yaşamına son verdi.
TAM KAPANMA İDDALARI GÜÇLENİYOR
TAM KAPANMA İDDALARI GÜÇLENİYOR
Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Nevşehir ve Sivas’ta kar yağışı bekleniyor.
Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Nevşehir ve Sivas’ta kar yağışı bekleniyor.
DENİZ AŞIRI GELEN BİR AFET: PANDEMİ
DENİZ AŞIRI GELEN BİR AFET: PANDEMİ
Bozkırın tarlaları alternatif ürün
Bozkırın tarlaları alternatif ürün 'çörekotu' ile bereketleniyor
377 kişi ve kuruluşun mal varlığı donduruldu
377 kişi ve kuruluşun mal varlığı donduruldu
Şehir hastanesi müteahhitlerine gizli ödeme
Şehir hastanesi müteahhitlerine gizli ödeme
Ramazan pidesinde fiyatlar belli oldu
Ramazan pidesinde fiyatlar belli oldu
Bu nasıl canilik: 70’e yakın köpek ölüsü bulundu
Bu nasıl canilik: 70’e yakın köpek ölüsü bulundu
"Bir hayalimiz daha gerçek oldu.
"Bir hayalimiz daha gerçek oldu.
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 7 Nisan tablosu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 7 Nisan tablosu
EYT
EYT'LİLERİN UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "104 EMEKLİ AMİRAL AMACINA ULAŞTI
''KÖYLÜ ZATEN ZOR DURUMDA''
BASIN TEMSİLİCLERİ İLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
BASIN TEMSİLİCLERİ İLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında Anlatıldı
İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında Anlatıldı
KIRŞEHİR’DE KULLANILMIŞ GİYSİ VE AYAKKABI ATIK KUMBARASI UYGULAMASI
KIRŞEHİR’DE KULLANILMIŞ GİYSİ VE AYAKKABI ATIK KUMBARASI UYGULAMASI
KIRŞEHİR TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KIRŞEHİR TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan yüz yüze eğitim açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan yüz yüze eğitim açıklaması
 YILMAZ’DAN TOKİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NE ZİYARET
YILMAZ’DAN TOKİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NE ZİYARET
 AGD, YÜZBİNLERCE ÖĞRENCİNİN KATILIM GÖSTERECEĞİ ONLİNE SİYER-İ NEBİ YARIŞMASI DÜZENLİYOR
AGD, YÜZBİNLERCE ÖĞRENCİNİN KATILIM GÖSTERECEĞİ ONLİNE SİYER-İ NEBİ YARIŞMASI DÜZENLİYOR
KIRŞEHİR BELEDİYESİ 2. YIL FAALİYET SUNUMU DEĞERLENDİRME TOPLANTILARI BAŞLADI
KIRŞEHİR BELEDİYESİ 2. YIL FAALİYET SUNUMU DEĞERLENDİRME TOPLANTILARI BAŞLADI
KIRŞEHİR
KIRŞEHİR'LİLER VAKFI’NDAN MUSTAFA YILMAZ’A ZİYARET
GEÇMİŞLE BAĞ, GELECEKLE KÖPRÜ: ARKEOLOJİ
GEÇMİŞLE BAĞ, GELECEKLE KÖPRÜ: ARKEOLOJİ