Haber Detayı
18 Kasım 2020 - Çarşamba 18:58
 
Seyfe Gölü sadece Seyfe köyü yakınında bir yer değil.
Bölge insanının gölden daha çok yararlanma çabaları, siyasetçiye oy deposuna dönüşünce, siyasetçi gölü kurutmak için ellerinden gelenleri arkalarına koymadan, bu milletin milyonlarca lirasını gölü kurutmak için gözlerini kırpmadan harcamaktan çekinmediler. Köylüye toprak. Müteahhide kaynak, Siyasetçiye oy deposu oluverdi Seyfe Gölü.
GÜNDEM Haberi
 Seyfe Gölü sadece Seyfe köyü yakınında bir yer değil.

 

Seyfe Gölü sadece Seyfe köyü yakınında bir yer değil.

Bu ülkede bir avuç insan doğal çevrenin korunması, hava kirliliğine sebep olan atıkların engellenmesi, çevreye duyarlı çözüm önerilerinin oluşturulması, sağlıklı nesillerin eğitilip çevre kültürümüzün korunması, insanların doğal sağlıklı çevreye entegrasyonunun sağlanması için şeyini yırtıyor.  Korumakla görevli devlet kılını kıpırdatmadığı gibi yağmaya, talana, katletmeye zemin hazırlayıp fırsatlar sunuyor.

Devlet; av yapmayı ihale ediyor. Devlet; para karşılığı av için haftanın her günü avcılara randevu veriyor. Devlet; bunları yapıyorsa! Soyları tehlike altında olan türleri nasıl ve kim koruyacak? Koruması gereken devlet “öldürmeyi” ihale ediyorsa…

Soyu tehlike altında olan “Yakalı Toy” Yozgat kırsalında cehalet vurup öldürdü. Yetmedi.

Alanya’ya bağlı bir beldede iktidar yanlısı Belediye Başkanlığı yapmış bir siyasetçi Kütahya’da ‘Kızıl Geyiği’ vurmakta hiçbir sakınca görmüyor. Benim yaptığım yasal diyor. Ahlaksızlığına devlet kulpu takıyor.

Ülkenin genelinden yansıyanlar böylede ya bu şehirde nasıl desem. Arsızlık. Utanmazlık sadece dışarıda mı? Bu şehre bir bakın… Seyfe Gölü!

25 bin hektarlık bir alana oturmuş, geçici bataklık alanlarıyla devasa bir ‘Sulak Alan’ burası. Kimilerine göre su deposu. Kimilerine göre avlak. Kimilerine göre her fırsatta, günden oluşturacak bir malzeme. Siyasetçi için fırsatlar yumağı.

Seyfe Adalet Arıyor.

2006 yılında Seyfe Gölünün içler acısı halini anlatmak için “Seyfe Adalet Arıyor” başlığı altında bir yazı kaleme almıştım. Ulusal basında. AB basınında Seyfe gölü konu oldu. Türkiye Çevre Platformu (TURÇEP) bu cümleyi slogan haline getirdi. Aradan 14 yıl geçti. Seyfe Gölüne Adalet verilmedi. Suçlular halen aramızda. Ellerini kollarını salaya, sallaya geziyorlar. Onların isimleri ha Ahmet olmuş. Ha Sami! Ne fark eder. Bugün onlar halen varlar!

Çığlığı duyanlar şaşkındı. “Seyfe Adalet Arıyor”du…  Onlar suçlulardan önce Seyfe Gölünü yargıladılar. Yıl 1989. Bu işin getirisini hesapladılar. Çuvallar dolusu oy.  Düşüncesi Çuvallar dolusu mazeret ve adına önlemler dedikleri ölüm fermanını yuvarlak masa etrafına oturan devlet erkinin koca kafaları, bilmiş edalarıyla çaktılar imzaları. Çünkü onların patronları olan siyasiler öyle istemişlerdi. “Kurutun” kurutmak için topluca keyifle imzaladılar. DSİ ihaleleri ve devasa iş makinelerini hazırladı. İhaleler yapıldı. Seyfe Gölünü öldürmek için çuvallar dolusu paralar hazırlandı. Sıralı katiller devasa iş makineleriyle büyük paralar karşılığı bu cinayeti işlediler... Çiftçiye toprak. Tarlaya bereket. Çevreye bir düzen gelecekti. Hiçbiri olmadı. Çevresine açılan devasa kanallarla öldürdüler Seyfe Gölünü. Kaç yaparken göz çıkarttılar.

Seyfe Gölü suçlusu bulundu! “Küresel Isınma”. Herkes bir rahat nefes aldı.

Bahane bol, nasılsa göl kurudu.,. “Küresel ısınma”. Bu tek başına bir bahane olabilir mi? insan odaklı hatalı su yönetimi konusu hiç tartışılmadı.

Su candır. Suyu yok ederseniz ne can kalır, nede canan. Önce bozdular. Sonra bozduklarını düzeltmek istediler. İyice içinden çıkılmaz bir boyuta getirdiler. Gerçekleri görmek yerine, laf olsun babından toplantılar yaptılar. Yönetim planları hazırladılar. Yetmedi bu planları birde revize ettiler. Bizleri de bu planlara, toplantılara konu mankeni yaptılar. Yine sonuç alamadılar. Bu iş, ikiyüzlü insanların üstesinden gelebileceği bir konu değil. ‘Siz oyalayın. Bırakın o eceliyle ölsün’. Mantık bu… Ve öylede oldu. Koskoca gölü öldürdüler.

Rab bana! Hep bana…

Bölge insanının gölden daha çok yararlanma çabaları, siyasetçiye oy deposuna dönüşünce, siyasetçi gölü kurutmak için ellerinden gelenleri arkalarına koymadan, bu milletin milyonlarca lirasını gölü kurutmak için gözlerini kırpmadan harcamaktan çekinmediler. Köylüye toprak. Müteahhide kaynak, Siyasetçiye oy deposu oluverdi Seyfe Gölü.

Birde fırsatçılar. Elin gavur dölleri türedi buralarda. Ben devletim diyenler, bir toy etine, bir kaz etine görmezden geliverdi talanı ve vurgunu. Hele ki Ankara’lardan gelen hatırlı misafirler. Giriş çıkışları jandarmayı nöbete dikerek. Ellerinde tüfeklerle saklandılar köme denilen sığınaklara.  Göle gelmiş birkaç şaşkın kuşları öldürmek için günlerce utanmadan av yaptılar bir karış suda. Koruması gereken. Bu talana bekçilik yapmakla kalmadı. Bu çarpıklığı fırsat bilen dönemin Jandarma karakol komutanları bile bu katliamın içinde yer aldı.

Devlet böyle koruyorsa!

Kaçak avcılara. Kaçak kuyu açanlara. Göle sıfır noktasına kadar tarla açıp endemik türleri yok edenlere. Göle sıfır noktada ateş yakıp piknik yapıp içki şişlerini etrafa atanlara değil. Bana yasak koydular.

Valilikten ‘Yasal İznim’ olmasına rağmen, FOX TV ile belgesel çekimi yaparken, “izinsiz çekim” yapmaktan Orman Muhafaza memurları ve Jandarma (Mucur ve Boztepe) benim kayıt cihazlarıma el koymaya kalkıştılar. Beni ve FOX TV ekibini Seyfe Köyü içinde bulunan Doğa ve Milli parklar müdürlüğüne ait binaya götürdüler. 1 saate yakın burada tuttular. Neyse ki vali beyin emirleriyle cihazlarımızı ve kendimizi kurtarmayı başardık. FOX TV çekim yapmaktan vazgeçip, gittiler. Seyfe Gölünün sorunlarını görsel ekranlarda kamuyla paylaşmanın dahi suç olduğunu biliyor musunuz? Ben devlete karşı böyle bir suç işledim. Oysa ben Mustafa Bağ olarak TRT ile 4 kez. TV 8 ile bir kez. B TV ile iki kez. Samanyolu ile 1 kez. Belgesel çekimi yaptım. Seyfe Gölü sorunlarını 7 üniversitede bildiri vererek anlattım 5 bilim kitabına girdim.  Ben Mustafa Bağ olarak kuş göç dönemleri hariç,  bana teklif edilen hiçbir belgesel çekimi için Seyfe Gölüne bir daha gitmedim.

Lafı; eğip bükmeden. Dolandırmadan. Seyfe Gölünü kurutan. Kurutmaya devam eden devletin kendi elidir. İşte gerçekler.

Tüm erozyonları yaratıp, bizim bildiklerimizi bilmezden gelerek, öne sürdüğümüz gerekçelere olumsuz bakan. Ceberut tavrından vazgeçmeyen, dinlemeyen anlayış hâkim kılındı. İki kez Bakanı, 4 kez genel müdürü ziyaret ettim. Genel ve Bölge Müdürlerini Kırşehir’e davet edip getirdim. Badıllı’ya Kuş gözetleme kulesi yapımı için verdiğim mücadelenin tanığı Kırşehir’de Orman İşletmeler Müdürü Reşat Karaca’dır. Daha neler mi yapmadım ki… Kaçak kuyu açanlarla, kaçak avcılarla mücadele ettim. Göğsüme silah dayadılar.

Bizi aptal yerine koyarak; yanlışı yanlışla düzeltmeye kalkışmak, zeytinyağı gibi su üzerine çıkmak. Böyle başlayıp, daha sonra bilinç düzeyinin çarpık bir biçimde gelişmesine paralel olarak çevreye hâkim olma çabalarına dönüşmüştür. İnsanoğlunun çevreye hâkim çabaları, günümüzün en büyük sorunlarından biri olan çevre sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Yetmedi. Bir daha. Yetmedi daha fazlasını yaptılar. Suçu küresel ısınmaya yıktılar. Allah yağmur vermeyince böyle oldu dediler. Bu yazdıklarımın tamamı fotoğraflı ve belgeli.

Küresel ısınma dünyayı tehdit ettiği gerçeği elbette ki var. Seyfe Gölü çevresine çapak adıyla andıkları kanallar dahil 113 Km kanalı kim açtı. Kanallarda su varken, Gölde neden su yok?

2006 yılında göl çevresinde 1135 adet derin ve sığ (Keson) kuyu tespiti yaptık. Kapatılmasını teklif ettik. Sulu tarımın münavebeli olarak değişiminin şart olduğunu, bölgesel çalışma ile ürün deseninin çoğaltılmasını teklif ettik. Onlar; ÇATAK Projesini dahi yönetemediler.

Bu göl taban kaynak suyu ile değil, yüzey sularıyla besleniyor. Biliyoruz dediler. Öyleyse Kızıldağ Yeni Yapan kaynağı açın dedik. Maliyet yüksek. Hem olması mümkün değil dediler.

Seyfe kaynağı üzerindeki baskıları kaldırılmasını istedik. Seyfe göleği kurudu. Göl çevresine bir fidan dikmeyi akıl edemeyen mantık. Gölet çevresine piknik alanı yaptılar. Su daha derinlere kaçtıkça onlar daha derinlerden su çekmeyi sürdürdüler. Horla göleği kurudu.  Devlet 6 adet ek kapalı devre sulama için yeni kuyular açtı. Hem ÇATAK dedi. Hem arkasını dönüp sulu tarımı teşvik etti.

Köylüleri ikna edelim dedik. Bu işi STK olarak bizlere havale ettiler.

Boztepe’nin atığını göle vermesin dedik. Biyolojik arıtma kuracağız dediler. İtiraz ettik. Dünyanın korunan hiçbir yerinde sit alanlarına atık bırakılmaz. Hiçbir biyolojik arıtma kurşun, deterjan ve yağ gibi elementleri parçalayamaz dedik. Boztepe eski Belediye Başkanı, bana “sen ortalığı karıştırıyorsun” dedi. Göl “Alg” baskına uğradı, onlarca Flamingo boğularak öldüler. Göl suyu çekildiğinde hasır gibi örtü göl tabanını kapladı. Boztepe ilçe atığı için bir üstün zekâlı da; “ne fark eder, en azından göle su gelir” demişti. Göle su böyle geldi. Göl kanatlı tür sayısı 183 türden yıllık bazda 13 tür civarına düştü.

En büyük kaynak Malya, Yeni Doğanlı. Eski adıyla Araplı bölgesinde. Burada bölge köylerince kullanılan onlarca kuyu. Ve her yıl birkaç kuyu devlet eliyle açılırken Malya (TIGEM) 2 bin dönüm Yonca ve Mısır ekiyor. Sadece TIGEM’in yonca tarlalarına hizmet eden 7 derin kuyu var. Bunlardan üç tanesi yer altı suyunu bitirmiş geriye kalan 4 kuyu aktif.

Bir tarafta Devletin koruyamadığı Ramsar planına dâhil tescilli, 1nci derecede Sit alanı. Diğer yanda koyunlara yonca. İçeride ceylan. Ağaların canı ceylan çekerse, kesmek çok kolay. Ayağı kırıldı. Hastalandı vs. içeride beyler için millet sırtından 5 yıldız konforunda konuk evi.

TIGEM yem ihtiyacını dışarıdan temin edebilir. Gölün suyunu bıraksın desem.  Güleceksiniz biliyorum. Beylere koyun eti. Belki de koyun sütü ve yoğurdu. Arada bir ceylan eti. Yonca tarlalarını iptal edersek maliyet yükselir. 5 yıldızlı odalardan, saltanattan vazgeçerseniz maliyet artmaz.

O çiftlik kime hizmet ediyor. Sorusunun cevabı elbette var. Ya Dünya Mirası olan Gölün kurutulmasına cevabınız var mı? Bu şehirde TIGEM olmadan olabilir. Geleceğin emanetini kurutmak öncelikle geleceğimiz olan çocuklarımıza, gençlerimize ihanettir. Bunu böyle bilin…

Kaynak: Editör: MUSTAFA BAĞ
Etiketler: , Seyfe, Gölü, sadece, Seyfe, köyü, yakınında, bir, yer, değil.,
Yorumlar
Diğer Haberler
KIRŞEHİR YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİ BELEDİYE BAŞKANI SELAHATTİN EKİCİOĞLU’NU ZİYARET ETTİ
KIRŞEHİR YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİ BELEDİYE BAŞKANI SELAHATTİN EKİCİOĞLU’NU ZİYARET ETTİ
MEMLEKET SEVDALISI NET KONUŞTU
MEMLEKET SEVDALISI NET KONUŞTU
TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURUL TOPLANTISI YAPTI
TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURUL TOPLANTISI YAPTI
DAHA YEŞİL BİR KIRŞEHİR İÇİN GELECEĞİMİZİ HEP BİRLİKTE YEŞERTELİM
DAHA YEŞİL BİR KIRŞEHİR İÇİN GELECEĞİMİZİ HEP BİRLİKTE YEŞERTELİM
 81 il valiliğine “Covid-19 Denetimleri” konulu genelge gönderdi.
81 il valiliğine “Covid-19 Denetimleri” konulu genelge gönderdi.
Kim kime kefilse! Kefil bavulları toplatsın.
Kim kime kefilse! Kefil bavulları toplatsın.
Memur-Sen Kadın Kolları Başkanı Ceylan Okatan: Şiddet Virüsünün Aşısı Örgütlü Mücadeledir
Memur-Sen Kadın Kolları Başkanı Ceylan Okatan: Şiddet Virüsünün Aşısı Örgütlü Mücadeledir
 TOPLAM CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI
TOPLAM CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI
 DİEGO MARADONA HAYATINI KAYBETTİ!
DİEGO MARADONA HAYATINI KAYBETTİ!
 CHP Kırşehir Kadın Kolları Başkanlığı Basın Açıklaması yaptı.
CHP Kırşehir Kadın Kolları Başkanlığı Basın Açıklaması yaptı.
Kırşehir
Kırşehir'de Mevsimsel Tedbirler Gözden Geçirildi
BENZİNE BÜYÜK ZAM
BENZİNE BÜYÜK ZAM
ERDOĞAN
ERDOĞAN'DAN VATANDAŞA ÇAĞRI
Kırşehir Belediyesi
Kırşehir Belediyesi'nin 2021 Yılı Bütçesi Belli Oldu
GÜZELLİK YARIŞMASINDA KIRŞEHİR
GÜZELLİK YARIŞMASINDA KIRŞEHİR'Lİ DAMGASI
Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin COVID-19 hasta tablosunu açıkladı.
Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin COVID-19 hasta tablosunu açıkladı.
BOZTEPE YOLUNDA TRAFİK KAZASI 4 YARALI
BOZTEPE YOLUNDA TRAFİK KAZASI 4 YARALI
Bülent Arınç istifa etti
Bülent Arınç istifa etti
Üniversitemizde tıbbi ve yenilebilir mantar türleri üretilecek
Üniversitemizde tıbbi ve yenilebilir mantar türleri üretilecek
EYT
EYT'LİLERİN UMUT PARTİSİNDEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
KIRŞEHİR
KIRŞEHİR'DE İŞ ADAMI COVİT NEDENİYLE HAYATINI YİTİRDİ
Nefes borusuna kaçan ekmek parçası canından etti
Nefes borusuna kaçan ekmek parçası canından etti
ÖĞRETMENLERİM.
ÖĞRETMENLERİM.
Bülent Arınç’tan istifa sinyali
Bülent Arınç’tan istifa sinyali
BESLENMEDE GERÇEKLER VE SAĞLIK İLİŞKİSİ
BESLENMEDE GERÇEKLER VE SAĞLIK İLİŞKİSİ
AKIN “ÜLKELERİN GELECEĞİNİ İYİ EĞİTİLMİŞ GENÇ NESİLLER BELİRLEMEKTEDİR”
AKIN “ÜLKELERİN GELECEĞİNİ İYİ EĞİTİLMİŞ GENÇ NESİLLER BELİRLEMEKTEDİR”
 İLHAN, ÖĞRETMENLİK KUTSAL BİR MESLEKTİR
İLHAN, ÖĞRETMENLİK KUTSAL BİR MESLEKTİR
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NUN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NUN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
TSO BAŞKANI YILMAZ’DAN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
TSO BAŞKANI YILMAZ’DAN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
İYİ PARTİ  ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
İYİ PARTİ ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
"BİZİM İÇİMİZDE CİĞERİNDE UR OLAN YOKTUR"
"BİZİM İÇİMİZDE CİĞERİNDE UR OLAN YOKTUR"
KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLDİ
KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLDİ
 EĞİTİM FAALİYETLERİNE İLİŞKİN KARAR
EĞİTİM FAALİYETLERİNE İLİŞKİN KARAR
İLKOKUL ÖĞRETMENİ OLUR DA SIKINTILAR YAŞANMAZ MI?
İLKOKUL ÖĞRETMENİ OLUR DA SIKINTILAR YAŞANMAZ MI?
KAEÜ NEŞET ERTAŞ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNDEN MAHNILARDAN TÜRKÜLERE KONSERİ
KAEÜ NEŞET ERTAŞ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNDEN MAHNILARDAN TÜRKÜLERE KONSERİ
MUCUR İLÇESİNDE TRAFİK KAZASI YARALILAR VAR
MUCUR İLÇESİNDE TRAFİK KAZASI YARALILAR VAR
Canlı Hayvan Pazarı Açık Olacak
Canlı Hayvan Pazarı Açık Olacak
 Güncel corona virüsü verileri açıklandı!
Güncel corona virüsü verileri açıklandı!
FETÖ Sanığı Eski Astsubaylara Hapis Cezası
FETÖ Sanığı Eski Astsubaylara Hapis Cezası
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
MHP
MHP'DEN CHP'YE ÇAKICI CEVABI
KIRŞEHİR
KIRŞEHİR'DE JEOTERMAL DAHA VERİMLİ KULLANILACAK
Vali Akın, yeni kimlik kartı için 60 milyonuncu başvuruyu yapan vatandaşımıza kartını verdi.
Vali Akın, yeni kimlik kartı için 60 milyonuncu başvuruyu yapan vatandaşımıza kartını verdi.
KIŞ ÖNCESİNDE SAHA ÇALIŞMALARI HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR
KIŞ ÖNCESİNDE SAHA ÇALIŞMALARI HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR
İLHAN ARTAN COVİD VAKALARI KONUSUNU MECLİS GÜNDEMİNE GETİRDİ...
İLHAN ARTAN COVİD VAKALARI KONUSUNU MECLİS GÜNDEMİNE GETİRDİ...
CHP’den Kılıçdaroğlu’nu tehdit eden Çakıcı’ya sert tepki
CHP’den Kılıçdaroğlu’nu tehdit eden Çakıcı’ya sert tepki
KTSO HAFTALIK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KTSO HAFTALIK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
BU NE VURDUMDUYMAZLIK…
BU NE VURDUMDUYMAZLIK…
Haber Yazılımı