Haber Detayı
30 Aralık 2019 - Pazartesi 09:30
 
SEYFE GÖLÜ GERÇEĞİ
YAŞAM Haberi
SEYFE GÖLÜ GERÇEĞİ

 İç Anadolu coğrafyasında 25 bin hektarlık bir sulak alan kaderine terk edilmiş gibi. Bazen görsel basında, bazen yazılı basında çıkan makûs talihini yenememiş kaderine terk edilmiş bir garip Sulak Alandır Seyfe Gölü! Seyfe Gölü yıllar önce bir grup hatalı düşünceye kurban edilmiş. Çökelti içinde yağışlarla beslenir hale gelmiş.

Ana kaynakları kurutulmuş, üzerinden kimilerinin projelerle, kimilerinin planlarla para kazandığı, bir çöp dikilmeyen ilçe ve köy atıklarıyla şifa bulmaya çalışan, aslında kimsenin umurunda olmayan Anadolu’nun gözbebeği. Seyfe Gölü…

Bu göl kimilerinin kendi reklamını yaptığı bol fotoğraflı bir kuş cenneti. Fotoğraf bu. Yalana da, inkâra da sesi soluğu çıkmaz. Birileri yönetim planı için bakanlıklardan olağanca para alır. Plan yapar. Yetmez. Revize planları yapar o da yetmez. Birilerinin kurumsal isimleri geçer, o birileri masalarına konmuş masa takvimindeki gibi sanırlar

Seyfe Gölünü. Onun içindir ki parmaklarını oynatmazlar Seyfe gölüne. Birileri ağaçlandırma yapacağım der. AB projelerinde binlerce avro para çeker. Tek kuruş harcamaz. Hesabını da vermez. Kurumaya kulp hazırdır. Küresel ısınma düzensiz yağışlar. Her ağızdan onlarca ses çıkar.

187 kuş türü. Adama bu türden sadece 20 türün ismini say deseniz sayamaz. Böyle bir tür yoktur zaten gölde. Önüne Rüzgâr enerji sistemleri ile set çekilmiş bir gölde ne gezer bunca tür. Bir zamanlar böyleydi demezler. Birileri Kırşehir’i Turizme hazırlayacaklar.

Göl üzerinde sıcak hava balonu uçuracaklar. Tüm bu yalan ve dolanın dışında Seyfe Gölünü Ulusalda (9) yurt dışında (2) üniversiteye kongre bildirisi olarak taşımış, Bakanlık nezdinde girişimlerde bulunmuş, Kırşehir Doğasının kitabını yazmış Gazetemiz makale yazarı Mustafa Bağ değerlendirecektir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SEYFE, GÖLÜ, GERÇEĞİ,
Yorumlar