Haber Detayı
06 Ocak 2020 - Pazartesi 09:03
 
SEYFE GÖLÜ DRAMI
YAŞAM Haberi
SEYFE GÖLÜ DRAMI

 Bu bir ironi değil. Gerçeğin ta kendisi… Unutmayın… Doğa ölürse, İnsan ölür. Seyfe Gölü; Dünya mirası bir göl. İç Anadolu’nun gözbebeği. Koruma altında. Seyfe Gölü Tanımıyla, tarifiyle bir tabiat anıtı. Devlet: ‘Tabiat varlığı, bilimsel ve kültüre açıdan korunması gereken doğal varlıkları ifade etmek üzere ortaya konulmuş bir kavramdır.

Kanun koyucu, tabiat varlığını; “jeolojik devirlerle, tarih öncesi ve tarihi devirlere ait olup ender bulunmaları veya özellikleri ve güzellikleri bakımından korunması gerekli, yer üstünde, yer altında veya su altında bulunan değerler’… Olarak tanımlamış. Kuş hareketinin önemli göç yolu üzerinde bulunan, 1960’lı yıllarda 25.210 Hektar tektonik özelliğe sahip, sodalı ve tuzlu bir su yapısı olan göl, ne olmuşta 5275 hektar alana düşmüştür. Seyfe Gölünün kurumasında iki ana faktör var. Birisi insan etmenli. Diğeri Doğal ömrün tükenmesi.

Yaşadığımız Dünya bir doğal felakete doğru yönlenirken Seyfe gölüde bu felaketten elbette payını alacaktır. Ancak bu tanım insanın işlediği sonucun ağırlığını doğaya fatura etmekte çokta ahlaklı bir tanım olamaz. Bu Dünya mirası Göle en büyük kötülüğüde devlet, bugün gölün kurumasından şikayetçi olan bölge halkı ile el, ele vererek kendisi yapmıştır. Etik olmayan ise. Bölge çiftçisinin geçmişi unutmuş olmasıdır. Dünya mirası Seyfe Gölü elbetteki tek bir etmenle kurumuş değil. Tek bir girişimlede kurtulması mümkün değil.

Tehdit ve baskıların tahlilini yaparsanız mesafe alırsınız. Aksi takdirde mütemadiyen havanda su döversiniz. Seyfe Göl-mü. Yoksa 5275 hektar üzerine oturmuş bir Sulak Alan mı? Tektonik bir özelliğe sahip olan göl, Türkiye 1994 yılında Ramsar protokoli ile doğal alanları korunması sözleşmesine taraf olmuş aynı yıl Seyfe Gölü Ramsar’a dahil edilirken hangi etmen üzerinden değerlendirilmiş olabilir? 25 bin hektar mı? Yoksa 5 bin herktar mı?

Jeolojik ve coğrafi özellikleri nasıl tanımlanmıştır? Seyfe Gölünün; Ramsar’a alınan diğer Dünya mirası göllerle benzerliği nedir. Hangi özellikleriyle öne çıkmıştır? 1987 yılında kurutma amaçlı hamle yapılmış bir göl için TC devleti yıllar sonra bu gölü neden Ramsar’a dahil ettirmiştir? Kurutmaya yönelik gerekçeler ve bu gerekçeleri kimler imza etmişler.

Sırası geldikçe paylaşmaya devam edeceğim. En acısı ise bu imzaların arasında bir Kırşehirlinin imzasısının olması. Üstelik bu kişi Başbakanlık Çevre Müsteşarıdır… Bu kişi benim çocukluk arkadaşım. Ortaokulda sıra arkadaşım. Yüzüne söyledim. “Nasıl kıydınız bu güzel göle”? Seyfe Gölünü yok etme girişimi 1987 yılında arazi kazanma amaçlı olarak başlatılmış, 2004 yılında Köy Hizmetleri DSİ işbirliği ile horlada kaynaklar üzerinde 7 adet pompajlı kuyu açılmış, kapalı devre sulama sistemi ile sulu tarım özendirilmiştir.

Sonrası Allah’a havale edilmiş. Yağışların düzensizliği, küresel ısınma sonucu gölü bugün bu hale getirmiştir. Trajı komik olanı ise can çekişen bir göl üzerinden prim yapmaya, nemalanmaya çalışan kişilerin varlığı. Seyfe Gölünün kurutulmasında en büyük paya sahip DSİ Seyfe Gölü üzerinden bir proje hazırlayıp Ahiler Kalkınma Ajansına vermiş. Aynı DSİ Kızılırmak üzerinde beton duvarlar örerek doğal yaşamı hiçe sayarak kanal oluşturma çalışmalarına devam etmektedir.

Amaç geçmişte neyse bugünde aynı… Doğal hayat yok edilirken, müteahhitlerin para kazanması. Kızılırmak nehrinin kanal çalışmalarındaki bahaneler tıpkı Seyfe Gölünü kurutma bahaneeriyle aynı “Taşkınları Önlemek”… Halkı aptal zannedenler bu yalanlarına bir yenisini ekleyerek bu süreci idare etmeye devam etmektedirler. Seyfe Gölü kurutma çalışmaları ve sonuçları içinde olanlar… Kurutma işleminde söz sahibi olanlar. Bugün ah vah ediyorsa, suratlarına tükürmek fayda etmez… Diğer bölümlerde insan eliyle kurutma çalışmaları. Nedenlerini. Üzerinden nemalananları ÇATAK ve küresel ısınma etkilerinide sizlerle paylaşacağım.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SEYFE, GÖLÜ, DRAMI,
Yorumlar