Haber Detayı
09 Ağustos 2020 - Pazar 22:47
 
SAĞLIKTAKİ REZALETE BAKIN.ŞAKA GİBİ......
Devlet yöneticileri ile bireylerin kurallara uygun ilişkilerinin olabilmesi, evrensel nitelikte olumlu kuralların ve değerlerin varlığı ve bu kuralların özümsenmesi ile mümkündür. Saygınlık, kurumsal olmaktan çıkar bireyselleşir. Tıpkı: Makama adam yerine, adama makam verirseniz bazen kurumsal güvende ortadan kalkar.
GÜNDEM Haberi
SAĞLIKTAKİ REZALETE BAKIN.ŞAKA GİBİ......

 

 

Devlet yöneticileri ile bireylerin kurallara uygun ilişkilerinin olabilmesi, evrensel nitelikte olumlu kuralların ve değerlerin varlığı ve bu kuralların özümsenmesi ile mümkündür. Saygınlık, kurumsal olmaktan çıkar bireyselleşir. Tıpkı: Makama adam yerine, adama makam verirseniz bazen kurumsal güvende ortadan kalkar.

Bu yazının başlangıcı olan [(Kankiler (1)] başlıklı yazının yayınlandığı gün tıklanma sayısı 18 bin sınırına dayanmıştı. Paylaşım 480… Yazılarımın yurt dışından ve ülke genelinde okunması, okuyucuların benimle kontak kurması çok önemsiyorum.

Fazla tevazu aptallıktan gelir. Protest bir kimliğe sahibim.

Benim için, tarafsız, objektif yayın ahlakını ilke edinmiş bir portal üzerinden yayınlanan yazılarımın okunabilir olması, elbette ki çok önemli.

Prensip sahibiyim. İnsanları kırmak benim işim değil.

Ben asker kökenli, eğitimli bir entelektüelim. Bir kurumu itibarsızlaştırmak bana hiç bir şey kazandırmaz. Aksine küçültür. Bunun içindir ki; Kin, nefret, kıskançlık, itibarsızlaştırma gibi olumsuz duygulardan arınmış olarak, özel hayatın gizliliğine saygılı, başkalarına ait değerlere siyaseten göz dikmek ahlak yapıma asla uymaz.

Yazılarımın okunur olması benim makalelerimde konu edindiğim olaylara, objektif yaklaşır, özen gösteririm. Dürüstlük, saygı, tolerans, insan sevgisi gibi etik değerlere sahibim.

Onlar genç. Bu makamlarda olgunlaşması pişmesi gerekliliğine inanmış, devlet umuru almış birisi olarak elbette ki düşüncelerimi kaleme almadan bir değil, birkaç kez düşünüyorum. İkili ilişkilerde; iletişimde ve olması gereken düzeyde ilişkiler kurmadan bir yazıyı kaleme almıyorum.

Durum çok basite indirilecek kadar bir şaka değil. Ama şaka gibi.

Aşağıda sizlerle paylaştığım etik olmayan bu mesajlaşmaya, sahipleri mutlak bir şekilde kulp bulacaklardır. Bu iletişim Whatsapp hattından yanlışlıkla farklı bir numaraya düşmesiyle ortaya çıkmış birkaç olayın ipuçlarını ortaya döküyor. Ya bilmediklerimiz. Belki de turpun büyüğü heybenin diğer gözünde. İnanın şaka gibi. Sağlık sektörüne ister doktor, ister iş adamı yaftasıyla girilmiş olunsun. Bu işin sağlıktan daha çok getiri işine dönüştüğü açıkça ortada.

Dokunmayan yılana; ömür biçmek, benim işim değil.

Amacım; kişilerin zihinlerindeki iyi, kötü. Doğru, yanlış. Haklı, haksız gibi ayrımlara dayalı düşüncelerini, toplumsal değerler, etik değerler toplumdaki her alandaki ilişkilerde neyin doğru. Neyin yanlış. Neyin iyi. Neyin kötü, olduğunu anlatmak değil. Bu ve bu gibi olayların toplum vicdanında yargılanmasını önemsediğimdendir.

Bu konuda hakemliğin toplum algısı çerçevesi içinde şekillenmesi gerekmez mi. Eğer ki bir kamu zararı bir zafiyet üzerinden kullanılmış ve çıkar sağlanmış ise ebetteki müsebbipleri bunun bir şekilde hesabını yapmalıdır. Bunun hesabı da bir şekilde sorulmalıdır.  

Bu olayı lütfen Türkiye üzerinden değerlendirin ve bu ülkenin ‘sağlıkçı’ unvanlı kaç yüz tacir tarafından bir şekilde kılıfına uygun olarak soyulduğunu tahmin edin.

Ülkede ekonomi zorda… Bu ülkede sıradan insanlar için hayat çekilmez bir hal almışken… Birileri zevahiri kurtarma yollarını gayri ahlaki yollardan giderme yolunu devletin imkânlarını “Halk Sağlığı” adıyla ranta çeviriyorsa bunun birde bedeli olmalı.

Hiçbir şey yapmayanların varlığında devlet yoktur. Çıkar anlayışının piyonları, beslemeleri vardır. Bunun içindir ki dilimi çok ısırıyorum. Bu devlet denetim gücünü kullanmıyor, ya da denetim yapması gerekenler vasıfız ise; benim, senin, onun, bunun refah payı birilerinin konforunu süsleyecektir… İşte o para benim param... İşte bu benim ağrıma gidiyor…

Mesajlar zaten yoruma gerek bırakmıyor!

Zorda olmak çıkış aramak! Ortada bir bilmece var. Bu bilmecinin kodları Watsabb’da gizli.

“Aşıkpaşa  Whatsapp Grubu. 5 Mart 2020 Saat 01,49

B.Y Hanım

Servis hastaları için 33 TL+666,74 TL Ödeme

…………………

B.Y Hanım

Yoğunbakım için 467,50+467,50 (İkinci Basamak için) Ödeme

…………………

B.Y Hanım

Hastanın illahaki koronavirüs olması da gerekmiyor, şüphe ile takip için yatırılan hastalara dahi bu ödeme yapılacak

………………..

B.Y Hanım

50 yatağınız tam kapasite doldursanız, günlük 34,000 TL SGK’ya fatura keserseniz. Bu ayda 1 milyon yapar.

……………….

B.Y Hanım

Bence o hastaları bize göndermek yerine yatırmanız doğru olacaktır. Normal zamanda dahi iyi getirisi olur”.

Körle yatan şaşı kalkar.

Bu mesajlardan sonra AEÜ Araştırma ve Eğitim hastanesi ile Özel Aşıkpaşa Hastanesi arasında Ambulans trafiği hızlandığı söyleniyor. Hastayı ticari meta olarak görmek, hangi ahlak ölçütünde tartı birimidir ki!

Birde şöyle bir iddia var. Bu mesajlaşma Kırşehir’de ki kurulu herhangi bir sağlık birimi üzerinden değil, İzmir üzerinden yapıldığı. Bana gönderilen mesajın alt ucunda böyle bir not varmış. Ben görmedim. Kırşehir dışında olan herhangi bir ilden çekilmiş denilen mesajın son cümleleri iyi okumak gerekir.

“Bence o hastaları bize göndermek yerine yatırmanız doğru olacaktır. Normal zamanda dahi iyi getirisi olur”. Anladınız mı? İzmir’den buraya nasıl hasta nakli yapacaklar! Veya buradan İzmir’e!

Bu mesajlar silinebilir. Ancak elektronik ağdadan silmek mümkün değildir.

Bu mesaja SGK içerikli olduğu söylenen birde ek format ilave ediliyor.

…64943

Immun plazma tedarik ve uygulama

1318,07

781,62

P551990

Pandemi bakım hizmeti (birinci basamak yoğun bakım için)

370,99

220,00

P551991

Pandemi bakım hizmeti (ikinci basamak yoğun bakım için)

69,36

457,50

P551992

Pandemi bakım hizmeti (üçüncü basamak yoğun bakım için)

1485,00

530,51

P552001

Birinci basamak yoğun bakım hastası

370,99

220,00

P552002

İkinci basamak yoğun bakım hastası

798,36

467,50

P552003

Üçüncü basamak yoğun bakım hastası

1485,00

880,61

Bilgi Notu:

  1. Servis hastalarına günlük ödenen yatak ücretine ilave olarak günlük 666,74 TL ödenecektir
  2. Yoğun bakımlarda ise günlük ödenen paket ücrete ilave aynı tutarda bakım hizmeti eklenmiş olup, özetle yoğun bakımda basamağa göre 2 kat ödeme.
  3. Plazma tedarik ve uygulama hizmeti eklenmiş.

------------------------------------------------------------------------

Bir özel hastaneye bu bilgiler gece yarısı neden çekilir? Bilgi alışverişi mutlaka yapılır. Bilgi akışı elektronik ağ üzerinden veya kuryelerinizle değil de. Veya bir talep yazısıyla değil de bir gece yarısı Whatsapp grubu üzerinden yapılır. Bir özel hastane böyle bir bilgiye nasıl olurda sahip olmaz! Anlaşılır değil.

Hal böyle olunca, o hastane! Ekmek elden su gölden olunca;

Onlar hastaneyi eğlence merkezi haline dönüştüreceklerdir. Fotoğrafa bakın. Bir sağlık merkezi ve rezalet. Bir sağlık kabini buradan daha derli toplu ve düzgün olur. Fotoğraf her şeyi anlatıyorsa… Fotoğrafa bakmak yeter. Bir sağlık kurumu ve ciddiyet. Bu halay çekenlerinin Cezaevi inşasında çalışan işçiler olduğu söyleniyor. Hatta öyle bir iddia daha var bu işçilerin hastanede olay çıkarttığı ve polisin hastaneye geldiği taşkınlıkları bastırdığı söyleniyor.

Sorulacak onlarca soru var! Muhataplarda koltuk derdi varsa. Yanıt yoktur.

Bu işin safahatı ise yoruma açık. Cezaevi inşaatında çalışan işçilerden birinde Covit 19 pozitif çıkar. Bu kişiyle temas halinde olan diğer (14-15 kişi) kişilerde ambulanslarla birer, birer toplanır. Hastaneye yatırılır. O dönemde hastanede; Mikro biyoloji, Dâhiliye, Göğüs hastalıkları uzmanlarının olmadığı iddia ediliyor. Tetkik, muayene ve tedavi yapılmayan bir yerde tedavi nasıl ücretlendirilebilir?

Bu hastalıkla ilintili olan iki uzman doktorun olmadığından söz edilirken, bu hastalara teşhisi kim koymuştur? Fatura tutarları ve ödeme şekli nedir. Hangi kurum ödemiştir? Bu muhasebe denetimini SGK yapmış mı? Bu konuda SGK’ya sorulacak o kadar çok soru var ki! Sanırım müdür bey armut toplamıyordur. Defterdara da düşen bir görev mutlak vardır!

Bunun içindir ki! Bu hastane; Karantinamı, Tedavi merkezimi?

Hastaneye alınan bu işçilerin ön muayene sonuçlarında bir tanesinde pozitif, diğerlerinde negatif bulgu olduğu söyleniyor. Bu şehirde şüphe ve kuşku dâhil, temas içinde olan diğer insanlar yurtlarda karantinaya alınırken, bu inşaat işçilerinin neredeyse tamamı bu hastanede!

İl bilim kurulu ‘Pandemi’ toplantısı yaptığınızda Özel Hastane için ‘3. derece yoğum bakım üniteniz olmadığı için Covit 19 hastasına bakamazsınız’ kararı olan kurula inat 25 yatak kapasitesi olan bir hastaneye 50 yatak kapasiteli diye ölçüt vermek.

Birkaç gün sonra yazacağım,  Burası hastane mi. Sağlık kabini mi. Babanın kızı için satın alınmış hobi evimi!

Kaynak: Editör: MUSTAFA BAĞ
Etiketler: SAĞLIKTAKİ, REZALETE, BAKIN.ŞAKA, GİBİ......,
Yorumlar
Diğer Haberler
KIRŞEHİR YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİ BELEDİYE BAŞKANI SELAHATTİN EKİCİOĞLU’NU ZİYARET ETTİ
KIRŞEHİR YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİ BELEDİYE BAŞKANI SELAHATTİN EKİCİOĞLU’NU ZİYARET ETTİ
MEMLEKET SEVDALISI NET KONUŞTU
MEMLEKET SEVDALISI NET KONUŞTU
TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURUL TOPLANTISI YAPTI
TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURUL TOPLANTISI YAPTI
DAHA YEŞİL BİR KIRŞEHİR İÇİN GELECEĞİMİZİ HEP BİRLİKTE YEŞERTELİM
DAHA YEŞİL BİR KIRŞEHİR İÇİN GELECEĞİMİZİ HEP BİRLİKTE YEŞERTELİM
 81 il valiliğine “Covid-19 Denetimleri” konulu genelge gönderdi.
81 il valiliğine “Covid-19 Denetimleri” konulu genelge gönderdi.
Kim kime kefilse! Kefil bavulları toplatsın.
Kim kime kefilse! Kefil bavulları toplatsın.
Memur-Sen Kadın Kolları Başkanı Ceylan Okatan: Şiddet Virüsünün Aşısı Örgütlü Mücadeledir
Memur-Sen Kadın Kolları Başkanı Ceylan Okatan: Şiddet Virüsünün Aşısı Örgütlü Mücadeledir
 TOPLAM CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI
TOPLAM CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI
 DİEGO MARADONA HAYATINI KAYBETTİ!
DİEGO MARADONA HAYATINI KAYBETTİ!
 CHP Kırşehir Kadın Kolları Başkanlığı Basın Açıklaması yaptı.
CHP Kırşehir Kadın Kolları Başkanlığı Basın Açıklaması yaptı.
Kırşehir
Kırşehir'de Mevsimsel Tedbirler Gözden Geçirildi
BENZİNE BÜYÜK ZAM
BENZİNE BÜYÜK ZAM
ERDOĞAN
ERDOĞAN'DAN VATANDAŞA ÇAĞRI
Kırşehir Belediyesi
Kırşehir Belediyesi'nin 2021 Yılı Bütçesi Belli Oldu
GÜZELLİK YARIŞMASINDA KIRŞEHİR
GÜZELLİK YARIŞMASINDA KIRŞEHİR'Lİ DAMGASI
Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin COVID-19 hasta tablosunu açıkladı.
Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin COVID-19 hasta tablosunu açıkladı.
BOZTEPE YOLUNDA TRAFİK KAZASI 4 YARALI
BOZTEPE YOLUNDA TRAFİK KAZASI 4 YARALI
Bülent Arınç istifa etti
Bülent Arınç istifa etti
Üniversitemizde tıbbi ve yenilebilir mantar türleri üretilecek
Üniversitemizde tıbbi ve yenilebilir mantar türleri üretilecek
EYT
EYT'LİLERİN UMUT PARTİSİNDEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
KIRŞEHİR
KIRŞEHİR'DE İŞ ADAMI COVİT NEDENİYLE HAYATINI YİTİRDİ
Nefes borusuna kaçan ekmek parçası canından etti
Nefes borusuna kaçan ekmek parçası canından etti
ÖĞRETMENLERİM.
ÖĞRETMENLERİM.
Bülent Arınç’tan istifa sinyali
Bülent Arınç’tan istifa sinyali
BESLENMEDE GERÇEKLER VE SAĞLIK İLİŞKİSİ
BESLENMEDE GERÇEKLER VE SAĞLIK İLİŞKİSİ
AKIN “ÜLKELERİN GELECEĞİNİ İYİ EĞİTİLMİŞ GENÇ NESİLLER BELİRLEMEKTEDİR”
AKIN “ÜLKELERİN GELECEĞİNİ İYİ EĞİTİLMİŞ GENÇ NESİLLER BELİRLEMEKTEDİR”
 İLHAN, ÖĞRETMENLİK KUTSAL BİR MESLEKTİR
İLHAN, ÖĞRETMENLİK KUTSAL BİR MESLEKTİR
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NUN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NUN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
TSO BAŞKANI YILMAZ’DAN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
TSO BAŞKANI YILMAZ’DAN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
İYİ PARTİ  ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
İYİ PARTİ ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
"BİZİM İÇİMİZDE CİĞERİNDE UR OLAN YOKTUR"
"BİZİM İÇİMİZDE CİĞERİNDE UR OLAN YOKTUR"
KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLDİ
KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLDİ
 EĞİTİM FAALİYETLERİNE İLİŞKİN KARAR
EĞİTİM FAALİYETLERİNE İLİŞKİN KARAR
İLKOKUL ÖĞRETMENİ OLUR DA SIKINTILAR YAŞANMAZ MI?
İLKOKUL ÖĞRETMENİ OLUR DA SIKINTILAR YAŞANMAZ MI?
KAEÜ NEŞET ERTAŞ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNDEN MAHNILARDAN TÜRKÜLERE KONSERİ
KAEÜ NEŞET ERTAŞ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNDEN MAHNILARDAN TÜRKÜLERE KONSERİ
MUCUR İLÇESİNDE TRAFİK KAZASI YARALILAR VAR
MUCUR İLÇESİNDE TRAFİK KAZASI YARALILAR VAR
Canlı Hayvan Pazarı Açık Olacak
Canlı Hayvan Pazarı Açık Olacak
 Güncel corona virüsü verileri açıklandı!
Güncel corona virüsü verileri açıklandı!
FETÖ Sanığı Eski Astsubaylara Hapis Cezası
FETÖ Sanığı Eski Astsubaylara Hapis Cezası
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
MHP
MHP'DEN CHP'YE ÇAKICI CEVABI
KIRŞEHİR
KIRŞEHİR'DE JEOTERMAL DAHA VERİMLİ KULLANILACAK
Vali Akın, yeni kimlik kartı için 60 milyonuncu başvuruyu yapan vatandaşımıza kartını verdi.
Vali Akın, yeni kimlik kartı için 60 milyonuncu başvuruyu yapan vatandaşımıza kartını verdi.
KIŞ ÖNCESİNDE SAHA ÇALIŞMALARI HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR
KIŞ ÖNCESİNDE SAHA ÇALIŞMALARI HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR
İLHAN ARTAN COVİD VAKALARI KONUSUNU MECLİS GÜNDEMİNE GETİRDİ...
İLHAN ARTAN COVİD VAKALARI KONUSUNU MECLİS GÜNDEMİNE GETİRDİ...
CHP’den Kılıçdaroğlu’nu tehdit eden Çakıcı’ya sert tepki
CHP’den Kılıçdaroğlu’nu tehdit eden Çakıcı’ya sert tepki
 Seyfe Gölü sadece Seyfe köyü yakınında bir yer değil.
Seyfe Gölü sadece Seyfe köyü yakınında bir yer değil.
KTSO HAFTALIK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KTSO HAFTALIK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
BU NE VURDUMDUYMAZLIK…
BU NE VURDUMDUYMAZLIK…