Haber Detayı
09 Ağustos 2020 - Pazar 22:47
 
SAĞLIKTAKİ REZALETE BAKIN.ŞAKA GİBİ......
Devlet yöneticileri ile bireylerin kurallara uygun ilişkilerinin olabilmesi, evrensel nitelikte olumlu kuralların ve değerlerin varlığı ve bu kuralların özümsenmesi ile mümkündür. Saygınlık, kurumsal olmaktan çıkar bireyselleşir. Tıpkı: Makama adam yerine, adama makam verirseniz bazen kurumsal güvende ortadan kalkar.
GÜNDEM Haberi
SAĞLIKTAKİ REZALETE BAKIN.ŞAKA GİBİ......

 

 

Devlet yöneticileri ile bireylerin kurallara uygun ilişkilerinin olabilmesi, evrensel nitelikte olumlu kuralların ve değerlerin varlığı ve bu kuralların özümsenmesi ile mümkündür. Saygınlık, kurumsal olmaktan çıkar bireyselleşir. Tıpkı: Makama adam yerine, adama makam verirseniz bazen kurumsal güvende ortadan kalkar.

Bu yazının başlangıcı olan [(Kankiler (1)] başlıklı yazının yayınlandığı gün tıklanma sayısı 18 bin sınırına dayanmıştı. Paylaşım 480… Yazılarımın yurt dışından ve ülke genelinde okunması, okuyucuların benimle kontak kurması çok önemsiyorum.

Fazla tevazu aptallıktan gelir. Protest bir kimliğe sahibim.

Benim için, tarafsız, objektif yayın ahlakını ilke edinmiş bir portal üzerinden yayınlanan yazılarımın okunabilir olması, elbette ki çok önemli.

Prensip sahibiyim. İnsanları kırmak benim işim değil.

Ben asker kökenli, eğitimli bir entelektüelim. Bir kurumu itibarsızlaştırmak bana hiç bir şey kazandırmaz. Aksine küçültür. Bunun içindir ki; Kin, nefret, kıskançlık, itibarsızlaştırma gibi olumsuz duygulardan arınmış olarak, özel hayatın gizliliğine saygılı, başkalarına ait değerlere siyaseten göz dikmek ahlak yapıma asla uymaz.

Yazılarımın okunur olması benim makalelerimde konu edindiğim olaylara, objektif yaklaşır, özen gösteririm. Dürüstlük, saygı, tolerans, insan sevgisi gibi etik değerlere sahibim.

Onlar genç. Bu makamlarda olgunlaşması pişmesi gerekliliğine inanmış, devlet umuru almış birisi olarak elbette ki düşüncelerimi kaleme almadan bir değil, birkaç kez düşünüyorum. İkili ilişkilerde; iletişimde ve olması gereken düzeyde ilişkiler kurmadan bir yazıyı kaleme almıyorum.

Durum çok basite indirilecek kadar bir şaka değil. Ama şaka gibi.

Aşağıda sizlerle paylaştığım etik olmayan bu mesajlaşmaya, sahipleri mutlak bir şekilde kulp bulacaklardır. Bu iletişim Whatsapp hattından yanlışlıkla farklı bir numaraya düşmesiyle ortaya çıkmış birkaç olayın ipuçlarını ortaya döküyor. Ya bilmediklerimiz. Belki de turpun büyüğü heybenin diğer gözünde. İnanın şaka gibi. Sağlık sektörüne ister doktor, ister iş adamı yaftasıyla girilmiş olunsun. Bu işin sağlıktan daha çok getiri işine dönüştüğü açıkça ortada.

Dokunmayan yılana; ömür biçmek, benim işim değil.

Amacım; kişilerin zihinlerindeki iyi, kötü. Doğru, yanlış. Haklı, haksız gibi ayrımlara dayalı düşüncelerini, toplumsal değerler, etik değerler toplumdaki her alandaki ilişkilerde neyin doğru. Neyin yanlış. Neyin iyi. Neyin kötü, olduğunu anlatmak değil. Bu ve bu gibi olayların toplum vicdanında yargılanmasını önemsediğimdendir.

Bu konuda hakemliğin toplum algısı çerçevesi içinde şekillenmesi gerekmez mi. Eğer ki bir kamu zararı bir zafiyet üzerinden kullanılmış ve çıkar sağlanmış ise ebetteki müsebbipleri bunun bir şekilde hesabını yapmalıdır. Bunun hesabı da bir şekilde sorulmalıdır.  

Bu olayı lütfen Türkiye üzerinden değerlendirin ve bu ülkenin ‘sağlıkçı’ unvanlı kaç yüz tacir tarafından bir şekilde kılıfına uygun olarak soyulduğunu tahmin edin.

Ülkede ekonomi zorda… Bu ülkede sıradan insanlar için hayat çekilmez bir hal almışken… Birileri zevahiri kurtarma yollarını gayri ahlaki yollardan giderme yolunu devletin imkânlarını “Halk Sağlığı” adıyla ranta çeviriyorsa bunun birde bedeli olmalı.

Hiçbir şey yapmayanların varlığında devlet yoktur. Çıkar anlayışının piyonları, beslemeleri vardır. Bunun içindir ki dilimi çok ısırıyorum. Bu devlet denetim gücünü kullanmıyor, ya da denetim yapması gerekenler vasıfız ise; benim, senin, onun, bunun refah payı birilerinin konforunu süsleyecektir… İşte o para benim param... İşte bu benim ağrıma gidiyor…

Mesajlar zaten yoruma gerek bırakmıyor!

Zorda olmak çıkış aramak! Ortada bir bilmece var. Bu bilmecinin kodları Watsabb’da gizli.

“Aşıkpaşa  Whatsapp Grubu. 5 Mart 2020 Saat 01,49

B.Y Hanım

Servis hastaları için 33 TL+666,74 TL Ödeme

…………………

B.Y Hanım

Yoğunbakım için 467,50+467,50 (İkinci Basamak için) Ödeme

…………………

B.Y Hanım

Hastanın illahaki koronavirüs olması da gerekmiyor, şüphe ile takip için yatırılan hastalara dahi bu ödeme yapılacak

………………..

B.Y Hanım

50 yatağınız tam kapasite doldursanız, günlük 34,000 TL SGK’ya fatura keserseniz. Bu ayda 1 milyon yapar.

……………….

B.Y Hanım

Bence o hastaları bize göndermek yerine yatırmanız doğru olacaktır. Normal zamanda dahi iyi getirisi olur”.

Körle yatan şaşı kalkar.

Bu mesajlardan sonra AEÜ Araştırma ve Eğitim hastanesi ile Özel Aşıkpaşa Hastanesi arasında Ambulans trafiği hızlandığı söyleniyor. Hastayı ticari meta olarak görmek, hangi ahlak ölçütünde tartı birimidir ki!

Birde şöyle bir iddia var. Bu mesajlaşma Kırşehir’de ki kurulu herhangi bir sağlık birimi üzerinden değil, İzmir üzerinden yapıldığı. Bana gönderilen mesajın alt ucunda böyle bir not varmış. Ben görmedim. Kırşehir dışında olan herhangi bir ilden çekilmiş denilen mesajın son cümleleri iyi okumak gerekir.

“Bence o hastaları bize göndermek yerine yatırmanız doğru olacaktır. Normal zamanda dahi iyi getirisi olur”. Anladınız mı? İzmir’den buraya nasıl hasta nakli yapacaklar! Veya buradan İzmir’e!

Bu mesajlar silinebilir. Ancak elektronik ağdadan silmek mümkün değildir.

Bu mesaja SGK içerikli olduğu söylenen birde ek format ilave ediliyor.

…64943

Immun plazma tedarik ve uygulama

1318,07

781,62

P551990

Pandemi bakım hizmeti (birinci basamak yoğun bakım için)

370,99

220,00

P551991

Pandemi bakım hizmeti (ikinci basamak yoğun bakım için)

69,36

457,50

P551992

Pandemi bakım hizmeti (üçüncü basamak yoğun bakım için)

1485,00

530,51

P552001

Birinci basamak yoğun bakım hastası

370,99

220,00

P552002

İkinci basamak yoğun bakım hastası

798,36

467,50

P552003

Üçüncü basamak yoğun bakım hastası

1485,00

880,61

Bilgi Notu:

  1. Servis hastalarına günlük ödenen yatak ücretine ilave olarak günlük 666,74 TL ödenecektir
  2. Yoğun bakımlarda ise günlük ödenen paket ücrete ilave aynı tutarda bakım hizmeti eklenmiş olup, özetle yoğun bakımda basamağa göre 2 kat ödeme.
  3. Plazma tedarik ve uygulama hizmeti eklenmiş.

------------------------------------------------------------------------

Bir özel hastaneye bu bilgiler gece yarısı neden çekilir? Bilgi alışverişi mutlaka yapılır. Bilgi akışı elektronik ağ üzerinden veya kuryelerinizle değil de. Veya bir talep yazısıyla değil de bir gece yarısı Whatsapp grubu üzerinden yapılır. Bir özel hastane böyle bir bilgiye nasıl olurda sahip olmaz! Anlaşılır değil.

Hal böyle olunca, o hastane! Ekmek elden su gölden olunca;

Onlar hastaneyi eğlence merkezi haline dönüştüreceklerdir. Fotoğrafa bakın. Bir sağlık merkezi ve rezalet. Bir sağlık kabini buradan daha derli toplu ve düzgün olur. Fotoğraf her şeyi anlatıyorsa… Fotoğrafa bakmak yeter. Bir sağlık kurumu ve ciddiyet. Bu halay çekenlerinin Cezaevi inşasında çalışan işçiler olduğu söyleniyor. Hatta öyle bir iddia daha var bu işçilerin hastanede olay çıkarttığı ve polisin hastaneye geldiği taşkınlıkları bastırdığı söyleniyor.

Sorulacak onlarca soru var! Muhataplarda koltuk derdi varsa. Yanıt yoktur.

Bu işin safahatı ise yoruma açık. Cezaevi inşaatında çalışan işçilerden birinde Covit 19 pozitif çıkar. Bu kişiyle temas halinde olan diğer (14-15 kişi) kişilerde ambulanslarla birer, birer toplanır. Hastaneye yatırılır. O dönemde hastanede; Mikro biyoloji, Dâhiliye, Göğüs hastalıkları uzmanlarının olmadığı iddia ediliyor. Tetkik, muayene ve tedavi yapılmayan bir yerde tedavi nasıl ücretlendirilebilir?

Bu hastalıkla ilintili olan iki uzman doktorun olmadığından söz edilirken, bu hastalara teşhisi kim koymuştur? Fatura tutarları ve ödeme şekli nedir. Hangi kurum ödemiştir? Bu muhasebe denetimini SGK yapmış mı? Bu konuda SGK’ya sorulacak o kadar çok soru var ki! Sanırım müdür bey armut toplamıyordur. Defterdara da düşen bir görev mutlak vardır!

Bunun içindir ki! Bu hastane; Karantinamı, Tedavi merkezimi?

Hastaneye alınan bu işçilerin ön muayene sonuçlarında bir tanesinde pozitif, diğerlerinde negatif bulgu olduğu söyleniyor. Bu şehirde şüphe ve kuşku dâhil, temas içinde olan diğer insanlar yurtlarda karantinaya alınırken, bu inşaat işçilerinin neredeyse tamamı bu hastanede!

İl bilim kurulu ‘Pandemi’ toplantısı yaptığınızda Özel Hastane için ‘3. derece yoğum bakım üniteniz olmadığı için Covit 19 hastasına bakamazsınız’ kararı olan kurula inat 25 yatak kapasitesi olan bir hastaneye 50 yatak kapasiteli diye ölçüt vermek.

Birkaç gün sonra yazacağım,  Burası hastane mi. Sağlık kabini mi. Babanın kızı için satın alınmış hobi evimi!

Kaynak: Editör: MUSTAFA BAĞ
Etiketler: SAĞLIKTAKİ, REZALETE, BAKIN.ŞAKA, GİBİ......,
Yorumlar
Diğer Haberler
KIRŞEHİR TSO
KIRŞEHİR TSO'DAN KIRŞEHİR ŞEHİT AİLELERİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNE ZİYARET
KIRŞEHİR TSO’DAN ŞABAN ÇELİK
KIRŞEHİR TSO’DAN ŞABAN ÇELİK'E ZİYARET
 FAALİYET SUNUMU TOPLANTILARI’NA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KATILDI
FAALİYET SUNUMU TOPLANTILARI’NA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KATILDI
KIRŞEHİR TSO’DAN KIRŞEHİR MUHARİP GAZİLER DERNEĞİNE ZİYARET
KIRŞEHİR TSO’DAN KIRŞEHİR MUHARİP GAZİLER DERNEĞİNE ZİYARET
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
DEAŞ
DEAŞ'lı 7 sanık, hakim karşısına çıktı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Üçüncü köprünün yüzde 51
Üçüncü köprünün yüzde 51'i satılacak
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN  RAMAZAN AYI MESAJI
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN RAMAZAN AYI MESAJI
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
 Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI
Kırşehir Valiliği, 2 günlük yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.
Kırşehir Valiliği, 2 günlük yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.
TSO, ESOB, ZİRAAT ODASI, BORSA, MESLEK ÖRGÜTLERİ VE KOOPERATİF’LERLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI YAPILDI
TSO, ESOB, ZİRAAT ODASI, BORSA, MESLEK ÖRGÜTLERİ VE KOOPERATİF’LERLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI YAPILDI
DSÖ’den “şoke edici” corona virüsü aşısı açıklaması
DSÖ’den “şoke edici” corona virüsü aşısı açıklaması
Vatan Hoca ve Ekibi Yeşil Alan Çalışmasına Devam Ediyor
Vatan Hoca ve Ekibi Yeşil Alan Çalışmasına Devam Ediyor
Prof.Dr.Elif Haykır Para Politikası Kurul Üyesi Oldu
Prof.Dr.Elif Haykır Para Politikası Kurul Üyesi Oldu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 8 Nisan tablosu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 8 Nisan tablosu
Kırşehir Belediyesi
Kırşehir Belediyesi'nin 462 Milyonluk Borcu 311 Milyon TL'ye İndi
FAALİYET SUNUM TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR
FAALİYET SUNUM TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR
Kırşehir’ de 33 yaşındaki genç adam kendini asarak yaşamına son verdi.
Kırşehir’ de 33 yaşındaki genç adam kendini asarak yaşamına son verdi.
TAM KAPANMA İDDALARI GÜÇLENİYOR
TAM KAPANMA İDDALARI GÜÇLENİYOR
Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Nevşehir ve Sivas’ta kar yağışı bekleniyor.
Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Nevşehir ve Sivas’ta kar yağışı bekleniyor.
DENİZ AŞIRI GELEN BİR AFET: PANDEMİ
DENİZ AŞIRI GELEN BİR AFET: PANDEMİ
Bozkırın tarlaları alternatif ürün
Bozkırın tarlaları alternatif ürün 'çörekotu' ile bereketleniyor
377 kişi ve kuruluşun mal varlığı donduruldu
377 kişi ve kuruluşun mal varlığı donduruldu
Şehir hastanesi müteahhitlerine gizli ödeme
Şehir hastanesi müteahhitlerine gizli ödeme
Ramazan pidesinde fiyatlar belli oldu
Ramazan pidesinde fiyatlar belli oldu
Bu nasıl canilik: 70’e yakın köpek ölüsü bulundu
Bu nasıl canilik: 70’e yakın köpek ölüsü bulundu
"Bir hayalimiz daha gerçek oldu.
"Bir hayalimiz daha gerçek oldu.
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 7 Nisan tablosu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 7 Nisan tablosu
EYT
EYT'LİLERİN UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "104 EMEKLİ AMİRAL AMACINA ULAŞTI
''KÖYLÜ ZATEN ZOR DURUMDA''
BASIN TEMSİLİCLERİ İLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
BASIN TEMSİLİCLERİ İLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında Anlatıldı
İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında Anlatıldı
KIRŞEHİR’DE KULLANILMIŞ GİYSİ VE AYAKKABI ATIK KUMBARASI UYGULAMASI
KIRŞEHİR’DE KULLANILMIŞ GİYSİ VE AYAKKABI ATIK KUMBARASI UYGULAMASI
KIRŞEHİR TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KIRŞEHİR TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan yüz yüze eğitim açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan yüz yüze eğitim açıklaması