Haber Detayı
11 Aralık 2018 - Salı 09:41
 
SAĞLIK HİZMETİNİN DİĞER ADI BÜYÜKTURAN
Değerli Kırşehirliler Sevgili Hemşehrilerim; Tüm hayatını Kırşehir sevdasıyla Kırşehir'e faydalı olma düsturuyla geçiren bir evladınız olarak, kıymetli gazeteci Hakkı Mahlut abimizin daveti üzerine sizlere elimden geldiğince Ahi Haber’de sağlıkla ilgili olarak bilgiler vermeye çalışacağım.
SAĞLIK Haberi
SAĞLIK HİZMETİNİN DİĞER ADI BÜYÜKTURAN

Değerli Kırşehirliler Sevgili Hemşehrilerim; Tüm hayatını Kırşehir sevdasıyla Kırşehir'e faydalı olma düsturuyla geçiren bir evladınız olarak, kıymetli gazeteci Hakkı Mahlut abimizin daveti üzerine sizlere elimden geldiğince Ahi Haber’de sağlıkla ilgili olarak bilgiler vermeye çalışacağım.

İlk yazıma bir omurga hastalığı ve özel ilgi alanım olan skolyoz hastalığına dair sizlere bilgiler aktarmak istiyorum. Skolyoz Omurların sağa veya sola eğilmesi veya kendi etrafında dönmesi ile karakterize ilerleyici bir hastalıktır. Büyüme çağındaki çocuklarda sıklıkla görülmekle birlikte, doğumda veya yaşlı bireylerde de karşımıza çıkmaktadır. Skolyoza sahip olgularda bu problemin kaynağının ne olduğu 80 olguda bilinmemektedir. Bununla birlikte doğumsal, duruşa bağlı veya geçirilen bir kazaya bağlı olarak da skolyoz gelişebilir. Omurganın sağ ve sola doğru olan her eğriliği skolyoz olarak adlandırılmamaktadır.

Eğri 10 derecenin altında ise bu durum “spinal asimetri” yani omurganın tek taraflı eğilmesi olarak açıklanır. Eğri 10 derecenin üzerine çıktığında ise artık skolyoz olarak adlandırılmaktadır. Kimler risk altındadır;

1- Kız çocukları; bu hastalık daha çok kız çocuklarında görülmektedir

. 2- Yaş; ergenlik döneminin hemen başında bu hastalık ortaya çıkabilir ve ilerleme gösterir.

3- Aile öyküsü; akrabalarınızda skolyoza sahip bir birey varsa bu hastalığa yakalanma riski artar. Skolyozun belirtileri; Bu hastalık genel olarak ya farklı bir hastalık için hastaneye başvurulduğunda sırt veya bel röntgeni çektirme sonrasında rastlantısal olarak ya da ailenin çocuğun vücudundaki bir problemi farketmeleri sonrasında hastaneye başvurması ile teşhis edilir. Peki ailenin çocuğunun vücudunda farketmeleri muhtemel değişiklikler nelerdir?

1-Kürek kemiklerinde asimetri

2-Memelerde asimetri

3-Omuz seviye farkları

4-Sırtın bir yarısının diğerinden daha yüksek olması

5-Bel çukurlarının birbirine eşit olmamasıdır. Ayrıca çocuğun sırt ve bel ağrısı, topuk ve bacak ağrısı ile son

6 aya göre daha fazla yorulduğu söylemesi de önemli belirtilerdendir. Bu tarz belirtiler çocuğunuzda bulunuyorsa vakit kaybetmeden bir hekime veya fizyoterapiste başvurmanız gerekmektedir. Skolyozun tedavisine gelecek olursak, eğrinin açısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. 0-10 derece eğri; spinal asimetridir ve herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmamaktadır.

Sadece eğrinin artma ihtimaline karşı kontrol edilmesi gereklidir. 10-40 derece eğri; egzersiz ve korse tedavisi uygulanmalıdır. 40 derece ve üzeri eğri; egzersiz ve korse tedavisi uygulanabilir. Ancak eğrinin artışı engellenemiyorsa ameliyat için hasta ilgili hekime yönlendirilmelidir. Bununla birlikte bu hastalığın sahip olduğu açılara bağlı olarak tedavisi keskin sınırlara sahip değildir.

Örneğin 45 derecelik bir eğriye sahip hastada egzersiz ve korse tedavisi uygulanabilirken, 30 derecelik bir eğrisi olan hastada ameliyat öngörülebilir. Skolyoz hastalarında egzersiz tedavisinde en sık kullanılan ve en etkili yöntem 3 boyutlutedavi yöntemi (Schroth Terapi)’dir. Bu yöntem yoğunlaştırılmış skolyoz tedavisi olarak kullanılmaktadır.

Yoğunlaştırılmış skolyoz tedavi programı günde 4 saat boyunca 4-6 hafta arasında bu konuda uzmanlaşmış fizyoterapistler tarafından uygulanmaktadır. Bu programda hastaya solunum, propriosepsiyon, doğru duruş teknikleri, postürü koruma ve doğru postürü öğretme egzersizleri uygulanmaktadır. Ayrıca bu yöntem haftanın belli günlerinde uzun süreli (8-12 ay) olarak da uygulanmaktadır.

Değerli aileler ne mutludur ki, ilimizde birçok branşta olduğu gibi fizyoterapi ve rehabilitasyon alanında da artık büyük şehirlere gitmeye ihtiyacımız kalmamıştır. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezinde 3 boyutlu tedavi yöntemi (Schroth Terapi) tarafımızca uygulanmaktadır. Sağlıklı günler dilerim…

                                                                Doç.Dr. Öznur BÜYÜKTURAN                

                                                                buyukturanoznur@gmail.com

Kaynak: Editör: DOÇ. DR ÖZNUR BÜYÜKTURAN
Etiketler: SAĞLIK, HİZMETİNİN, DİĞER, ADI, BÜYÜKTURAN,
Yorumlar
Haber Yazılımı