Haber Detayı
24 Aralık 2019 - Salı 21:38
 
Rehabilitasyon Merkezleri İzinlendirme ve İşletilme Çalıştayı Düzenlendi
GÜNDEM Haberi
Rehabilitasyon Merkezleri İzinlendirme ve İşletilme Çalıştayı Düzenlendi

Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması kapsamında tarım ve jeotermal alanında pilot üniversite olarak seçilen ve fiziki imkanlarını geliştirerek bölgesine değer sunmaya devam eden üniversitede KOP/UNIKOP iş birliğiyle 24 Aralık 2019 tarihinde bir çalıştay düzenlendi.

Rektörlük Senato Salonunda düzenlenen Jeotermal Kaynaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezleri İzinlendirme ve İşletilme Çalıştayına Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Hilmi Ataseven, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Gökbel ve Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Genel Sekreter Mehmet Zeki Küçük, Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi yöneticileri, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı, farklı üniversitelerden temsilciler ve akademisyenler katıldı.

Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil: “Bölgesel Kalkınmaya Katkı Sunmak Nihai Amacımızdır” Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı ve Pilot Sağlık Projeleri Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, günümüzde jeotermal kaynakların sağlık alanında daha etkin ve verimli kullanılması amacıyla geleneksel kaplıca kürü kullanımından farklı bir yaklaşımın dünyada kabul görmeye başladığını söyledi. Jeotermal kaynakları her alandaki rehabilitasyon uygulamaları ile bir araya getiren bu yeni anlayışı üniversite olarak benimsediklerini ve uygulamaya çalıştıklarını anlatan Karahocagil sözlerine şu şekilde devam etti:

“Jeotermal kaynaklı rehabilitasyon merkezi olan JEOKAREM oluşturmak, yüksek teknolojik donanım eşliğinde nitelikli fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti sunarak bu alanda önde gelen rehabilitasyon merkezlerinden biri olmak ve dolayısıyla bölgesel kalkınmaya katkı sunmak nihai amacımızdır. Bunun için Cumhurbaşkanlığımızın da desteklediği Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi kapsamında Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ve pilot proje ekibinin gayretleri ile tarım ve jeotermal alanında pilot üniversite seçilen üniversitemiz, jeotermal alanında da üç pilot sağlık projesi hazırlamıştır.”

Sağlık Bakanlığı ile kullanım protokolleri çerçevesinde işletilen 38 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinin mevcut durumda bulunduğunu fakat ihtiyacı karşılayamadığı için 130 yataklı bir hastanenin inşaatına başlandığını açıklayan Karahocagil, hazırlanan üç sağlık projesinin kabul görmesi ile merkezin146 yataklı olacak şekilde tamamlandığını sözlerine ekledi. Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil konuşmasının devamında projeler kapsamında hazırlanan ve dış paydaşların da görüşlerinin alınmasıyla fikir birliğine varılan çalıştaylarhakkında bilgi verdi.

Karahocagil, çalıştayın başarılı olmasını temenni ederek sözlerine son verdi. Üniversite Projeleri ile Model Olmaya Devam Ediyor Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil’in ardından Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Hilmi Ataseven bir konuşma yaptı. Dünyada ve ülkemizdeyaşlı nüfusun, sportif faaliyetlerin ve fizik tedavi gerektirecek durumların artış göstermesi ile fizik tedavi uygulamasının yapılacağı alanlara olan ihtiyacın da arttığını belirten Ataseven, fizik tedavi merkezlerinin geliştirilmesi ve olgunlaştırılması gerektiğini söyledi. Kırşehir’de böyle bir merkezin yapılarak kullanıma hazır hale getirilmesini önemsediklerini ifade eden Ataseven konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi misyon farklılaşması projesi kapsamında önemli projeler sundu. Bu projelerden dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Vatan Karakaya ve ekibini kutluyorum. Üniversitede idareci olarak bulunduğum dönemde Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi bize de model olmuştu. 6 projenin hazırlanması, kabul edilmesi ve bu projelerin çıktılarının alınması gerçekten önemli. Jeotermal dışında seracılık, yem ve hayvancılık alanında da öne çıkan çalışmalar hazırlandı. Bu projeler Kırşehir’e, bölgeye ve ülkemize katkılar sağladı. Jeotermal açıdan zengin olan Kırşehir’de güzel bir tesis inşa edildi.

Sağlık Bakanlığı olarak biz de Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinin etkili kullanımı için seviyelendirme ve triaj çalışmaları yapacağız.” Rektör Karakaya: “Bölgenin Kendi Değerlerini Markalaştırmak, Alışkanlıklarını Modern ve Bilimsel Metotlara Dönüştürmek Olumlu Sonuçlar Veriyor” Çalıştayda bir konuşma da Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya yaptı. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi projesinin Sayın Cumhurbaşkanımız ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının (YÖK) talimatıyla üniversitelerin bölgesel kalkınma ve ihtisaslaşmada gücünün ve performansının ortaya koyulduğu bir proje olduğunu söyledi.

Üniversitelerin ürettiklerini bölgeye katkıya ve alanda ihtisaslaşmaya çevirmesi gerektiğinin altını çizen Rektör Karakaya, 2016 yılında YÖK’ün yüz parametre ile hazırladığı pilot projeler kapsamında üniversitemizin stratejik planını hazırlarken bölgeyi derinlemesine incelediklerini anlattı. Prof. Dr. Vatan Karakaya sözlerine şu şekilde devam etti: “Üniversitemizin bölgeye yapacağı katkıyı araştırdık. Şehrimizin önemli bir zenginliği olan jeotermali nasıl markaya dönüştürebiliriz, nasıl katma değer oluşturabiliriz ve bölgesel kalkınmaya yol açabilir miyiz sorularına cevap aradık.

41 üniversite ile yarışa girdik ve sonunda 5 pilot üniversiteden biri olarak 2016 yılında çalışmalarımıza başladık. Bölgenin kendi değerlerini markalaştırmak, alışkanlıklarını modern ve bilimsel metotlara dönüştürmek olumlu sonuçlar veriyor.” Rektör Karakaya: “Şehrimizin Doğal Kaynağı Jeotermalde Uzman Olmak Zorundayız” Hazırlanan projelerin bölgede oluşturduğu etkilerden bahseden Rektör Karakaya, iki yıldır Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulunda yüksek lisans ve doktora imkanlarının bulunduğunu söyledi.

Bilgi üreten bir üniversitenin alanda ihtisaslaşmasının da projenin önemli bir kısmını kapsadığını vurgulayan Prof. Dr. Vatan Karakaya; “Şehrimizin doğal kaynağı olan jeotermalde uzman olmak zorundayız. Yükseköğretimin tanımı bunu gerektirir.” dedi. Sınırlarına Hapsolmayan Üniversite Üniversitelerin uluslararası dolaşımdaki yumuşak gücüyle sağlık turizmini en kolay gerçekleştirebilecek kurumlardan biri olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Vatan Karakaya, üniversitemizin 41 ülkeden 1200’e yakın yabancı uyruklu öğrencisinin bulunduğunu açıkladı.

41 ülke ile öğrenci nezdinde temaslarının olduğunu belirten Rektör Karakaya, sınırlarına hapsolmayan üniversitelerin bunları gerçekleştirebileceğini söyledi. Rektör Karakaya: “Gayemiz İnsanlara Umut Olmak, Bölgeye Çıkar Yol Sağlamak” Almanya ve Orta Doğu ülkeleri ile yapılan görüşmeler sonucunda bu ülkelerin tesisler hazırlandığında iş birliğine açık olduklarını anlatan Prof. Dr. Vatan Karakaya, izinlendirmeler sonucunda hastanenin faaliyete geçmesi konusunda aceleci davrandıklarını sözlerine ekledi.

Sağlık Bakanlığı tarafından izinler tamamlandığında ocak ayında YÖK Başkanının katılımı ile hastaneyi kullanıma açmak istediklerini belirten Rektör Karakaya; “Gayemiz insanlara umut olmak, bölgeye çıkar yol sağlamak.” dedi. Üniversite olarak insanlara yol açmak ve istihdam sağlamak istediklerini kaydeden Prof. Dr. Vatan Karakaya, bünyesinde 13 üniversitenin bulunduğu ve dönem başkanlığını üniversitemizin yaptığı UNIKOP sayesinde 13 üniversite rektörü ile bölgesel kalkınmaya mesaj verdiklerini söyledi.

Rektör Karakaya konuşmasının ardından çalıştaya katılım ve katkılarından dolayı Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Hilmi Ataseven ve Genel Müdür Yardımcısı Erol Gökdöl’eplaket takdim etti. Açılış programının ardından çalıştay heyeti, Üniversitenin Fizik Tedavi Rehabilitasyon Hastanesi ve Fizik Tedavi Rehabilitasyon Yüksekokulunda incelemelerde bulundular. Çalıştay, Jeokarem Proje Tanıtımı, Jeotermal Kaynaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi İzinlendirilmesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Binası Tanıtımı ve Jeotermal Kaynaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi İşletilmesi oturumları ile devam etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rehabilitasyon, Merkezleri, İzinlendirme, ve, İşletilme, Çalıştayı, Düzenlendi, ,
Yorumlar
Diğer Haberler
128 Milyar Dolar Nerede?’ afişine rekor ceza
128 Milyar Dolar Nerede?’ afişine rekor ceza
Seher Başkan, hayvanları telef olan çiftçiye gitti
Seher Başkan, hayvanları telef olan çiftçiye gitti
 Bilim, Sanat, Ahlak Işığında Ahi Evran, Ahilik ve Tıp Konferansı Yapılacak
Bilim, Sanat, Ahlak Işığında Ahi Evran, Ahilik ve Tıp Konferansı Yapılacak
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI BAŞKANLARI ŞEHRİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI BAŞKANLARI ŞEHRİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
PEKİ ŞİMDİ SORMAK LAZIM!
PEKİ ŞİMDİ SORMAK LAZIM!
Bu Düşmanlık Nedense Hep Kırşehir’e mi?
Bu Düşmanlık Nedense Hep Kırşehir’e mi?
 Solunum için zararlı yağışlar çarşambaya kadar sürecek
Solunum için zararlı yağışlar çarşambaya kadar sürecek
18 Nisan Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü ( International Day of Monuments and Sites)
18 Nisan Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü ( International Day of Monuments and Sites)
CHP Kırşehir İl Teşkilatından
CHP Kırşehir İl Teşkilatından '' ''ŞOONU NÖÖRDÜNÜZ - 128'' Pankartı
Kırşehir
Kırşehir'de Askeri Helikopter Zorunlu İniş Yaptı
Türkiye’nin de aldığı Çin aşısıyla ilgili yeni sonuçlar açıklandı: Yüzde 67…
Türkiye’nin de aldığı Çin aşısıyla ilgili yeni sonuçlar açıklandı: Yüzde 67…
Rusya-Ukrayna krizi büyüyor!
Rusya-Ukrayna krizi büyüyor!
HATUNOĞLU KÖYÜN
HATUNOĞLU KÖYÜN'DE ÇİFTÇİNİN HAYVANLARI TELEF OLDU
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ KIRŞEHİR ŞUBESİNDEN BASIN VE KAMOYUNA
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ KIRŞEHİR ŞUBESİNDEN BASIN VE KAMOYUNA
DOĞA BABAYLA DOĞANIN KALBİ TEZER
DOĞA BABAYLA DOĞANIN KALBİ TEZER'E ZİYARET
CHP ve İYİ Parti
CHP ve İYİ Parti'den AK Partili Meclis Başkanına Ziyaret
Gidiş o gidiş: AKP’li belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 kişi geri gelmemiş
Gidiş o gidiş: AKP’li belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 kişi geri gelmemiş
Çevreyi araştırdık. Sessizliği sorguladık. Bölge yaşayanlarıyla görüştük.
Çevreyi araştırdık. Sessizliği sorguladık. Bölge yaşayanlarıyla görüştük.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde korkutan vaka sayısı artışı
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde korkutan vaka sayısı artışı
‘Üç dönem AKP’ye oy verdim’ diyen esnaf
‘Üç dönem AKP’ye oy verdim’ diyen esnaf
Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı
Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KISMİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KISMİ KARARLAR
KIRŞEHİR TSO
KIRŞEHİR TSO'DAN KIRŞEHİR ŞEHİT AİLELERİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNE ZİYARET
KIRŞEHİR TSO’DAN ŞABAN ÇELİK
KIRŞEHİR TSO’DAN ŞABAN ÇELİK'E ZİYARET
 FAALİYET SUNUMU TOPLANTILARI’NA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KATILDI
FAALİYET SUNUMU TOPLANTILARI’NA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KATILDI
KIRŞEHİR TSO’DAN KIRŞEHİR MUHARİP GAZİLER DERNEĞİNE ZİYARET
KIRŞEHİR TSO’DAN KIRŞEHİR MUHARİP GAZİLER DERNEĞİNE ZİYARET
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
DEAŞ
DEAŞ'lı 7 sanık, hakim karşısına çıktı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Üçüncü köprünün yüzde 51
Üçüncü köprünün yüzde 51'i satılacak
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN  RAMAZAN AYI MESAJI
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN RAMAZAN AYI MESAJI
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
 Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI