Haber Detayı
14 Şubat 2020 - Cuma 21:38
 
Pilot Projelerle Hedeflerine Hızla İlerliyor
GÜNDEM Haberi
Pilot Projelerle Hedeflerine Hızla İlerliyor

Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması projesi kapsamında Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı tarafından 2016 yılında 41 üniversite arasından seçilen ilk beş pilot üniversiteden biri olan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, tarım ve jeotermal alanında ürettiği projelerini hızla hayata geçirdi.

Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya pilot projelerde yapılan çalışmaları ve gelinen aşamaları Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığında anlattı. 13 Şubat 2020 tarihinde gerçekleşen toplantıda Rektör Karakaya’ya pilot proje koordinatörleri ve proje yürütücüleri de eşlik etti. Rektör Karakaya: “Pilot Sağlık Projelerimizle Sağlık Mükemmeliyet Merkezi Oluşturmayı Amaçlıyoruz” Jeotermal alanında hazırlanan üç pilot sağlık projesinin kabul gördüğünü anlatan Rektör Karakaya, JEOKAREM (Jeotermal Kaynaklı Rehabilitasyon Merkezi Projesi), AHİGETAM (Ahi Evran Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp AraştırmaUygulama Merkezi) ve SAUTER’in (Sporcu Sağlığı Araştırma Uygulamave Termal Rehabilitasyon Merkezi Projesi) Sağlık Mükemmeliyet Merkeziolarak tasarlanan bir kompleks içerisinde birliktehayata geçirilmesinin amaçlandığını söyledi.

Pilot sağlık projeleri ile jeotermal kaynakların sağlık ve spor alanında etkin kullanımını sağlamak ve sağlık turizminin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi yoluyla yerel-bölgesel kalkınmaya katkı sağlamayı amaçladıklarını anlatan Prof. Dr. Vatan Karakaya sözlerine şu şekilde devam etti: “JEOKAREM Projesi ile yüksek teknolojik donanıma, robotik cihazlara ve üst düzey rehabilitasyon alt yapısına sahip bir merkez planladık.

Bu merkezde; rekabet gücü yüksek bir sağlık hizmeti sunarak ulusal ve uluslararası sağlık turizmi alanında önde gelen bir cazibe merkezi olmayı hedefliyoruz. AHİGETAM Projesiyle de GETAT uygulamalarını ehliyet ve liyakat sahibi sağlık personelinden almak isteyen bireylere güvenli GETAT sağlık hizmeti sunarak Kırşehir’de sağlık turizmi çeşitliliği ve yaygınlığının artırılmasını amaçlıyoruz.

SAUTER Projemiz sayesinde de spor yaralanması olan bireylerin cerrahi müdahalesi ve/veya Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hizmetlerini jeotermal kaynakları kullanarak daha etkin bir şekilde yapmak, sporcuların performans ölçümleri ve danışmanlık hizmeti taleplerinin karşılanması amaçlarımız arasında yer alıyor.” Rektör Karakaya: “150 Yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi İçin İzinler Alındı” Son iki yılda tamamlanan faaliyetlerin bölgesel kalkınmaya yaptığı etkiye de konuşmasında yer veren Rektör Karakaya, Kalkınma Bakanlığı desteğiyle yapımına başlanan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR) Hastanesinin geçici kabulünün tamamlandığını söyledi.Hastane izinlendirmesi için gerekli başvuruların yapılarak 41 yataklı mevcut FTR merkezinin 150 yataklı yeni FTR hastanesine taşınması konusunda izinlerin alındığını belirten Rektör Karakaya, gerekli tıbbi cihazlar için İl Sağlık Müdürlüğü ile gerekli yazışmalar yapıldığını ve teknik şartnamelerin İl Sağlık Müdürlüğüne teslim edildiğini kaydetti.

Rektör Karakaya: “Yatırımcıları Şehrimize Getirmek İstiyoruz” Projeler kapsamında çalıştayların düzenlendiğine ve merkezler bünyesinde çeşitli tedavilerin uygulanmaya başladığına değinen Prof. Dr. Vatan Karakaya, projeler için hem eğitim alındığını hem de eğitimler verildiğinibelirtti. Projelerle ilgili önümüzdeki iki yıl boyunca yapılması planlanan çalışmalar hakkında da bilgi veren Rektör Karakaya sözlerini şu şekilde devam ettirdi:

“Projelerimizi bölgemizde ve ülkemizde tanıtmayı istiyoruz. İç ve dış paydaşlarla özellikle de sektöre yatırım yapmak isteyen özel sektör temsilcileri ile koordinasyon toplantıları yaparak yatırımcıları şehrimize getirmeyi amaçlıyoruz. Ulusal ve uluslararası kongreler düzenleyerek bu konuda bilim insanlarını şehrimizde buluşturmak planlarımız arasında yer alıyor. Projeler için gerekli cihazları alarak teknik imkanları sağlamak ve personel eğitimini tamamlamak da hedeflerimizden biri.” Rektör Karakaya: “Tarıma Dayalı Organize Seracılık Bölgesinin Kurulması İçin Çalışıyoruz”

Pilot sağlık projelerinin ardından Termal Seralarda Kümelenme, Kaba Yem Üretimi, Ceviz Odaklı Kalkınma ve Gelişim ile Eğitim ve Tanıtım Projesi hakkında da bilgi veren Rektör Karakaya, bu projelerle ulaşmak istedikleri hedefleri anlattı. Termal Seralarda Kümelenme Projesi ile çekirdek bir ailenin işletebileceği örnek bir sera modeli kurarak ilimizde kırsaldan kente göçü önleyecek alternatif bir faaliyet alanını oluşturmak istediklerini kaydeden Prof. Dr. Vatan Karakaya sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Kırşehir’de jeotermal kaynakların seracılıkta kullanımını yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Bölgeye seracılıkla ilgili danışmanlık yapmak ve tarıma dayalı organize seracılık bölgesinin kurulması çalışmalarına öncülük etmek istiyoruz. Kaba Yem Üretimi Projesi ile bölgede yem bitkileri kültürünü ve tarımını tanıtmak, nadas alanlarını daraltmak, şeker pancarı tarımı yapılan alanlarda ekim nöbetine silajlık mısır, sorgum, hayvan pancarı ve yem karpuzu gibi bitkilerin girmesini sağlamak amacındayız.Ceviz Odaklı Kalkınma ve Gelişim Projemizle bölgede mevcut ceviz sektörünün sorunlarını gidermek ve sektörün güçlenmesi için çalışıyoruz.Ceviz üretim miktarının ve elde edilen ürünlerin değerlerini artıracak Ar-Ge destekli, üretim ve eğitim faaliyetlerinde bulunarak il ve bölge ekonomisine katkı sağlamak bu proje ile ilgili amaçlarımız arasında yer alıyor. Eğitim ve Tanıtım Projemizle ise süreçlerinin ilerlemesine bağlı olarak video çekimleri, yazılı ve görsel yayım faaliyetleri ile ulusal ve yerel basında pilot üniversite projelerinin tanıtımı çalışmalarını yürütüyoruz

.” Projeler Sahada Hayat Bulmaya Devam Ediyor Tarım ve tanıtım projeleri kapsamında son iki yılda tamamlanan faaliyetler hakkında bilgi veren Prof. Dr. Vatan Karakaya, 2700 m boru hattının yapımının tamamlanarak jeotermal suyun üniversitemize iletiminin sağlandığını söyledi. Termal Seralarda Kümelenme Projesi kapsamında çiftçi uygulamalarının yapılacağı ve Ar-Ge çalışmalarının yürütüleceği 1400 m² venlo tipi cam seranın proje ve dokümantasyon ihale sürecinin tamamlanarak 2019 yılı içinde yapım aşamasına geçildiğini kaydeden Rektör Karakaya, Ar-Ge Serasının 28 Şubat 2020 tarihinde açılacağının müjdesini verdi.

Projelerin son durumları hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Vatan Karakaya sözlerine şu şekilde devam etti: “Bölge koşullarına uyumlu ceviz çeşitlerinden oluşan bir klon bahçesi tesis ettik ve bölgeye uygun çeşitlerden tüplü aşılı ceviz fidanı üretimi yapıyoruz. Pilot projelerimizin Kırşehir’de tanınırlığını artırmak amacıyla Kırşehir’de faaliyet gösteren gazetelerde projelerimizin tam sayfa ilanlarının yayınlanmasını sağladık. Pilot projelerimizin interaktif tanıtımını yapmak için her proje için web tabanında kullanılan interaktif reklamlar ile kısa filmler hazırladık ve bu filmleryerel kanallarda dörder gün reklam kuşaklarında gösterildi.”

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin pilot üniversite seçildiği günden bu yana ulusal ve yerel medya organlarında yayınlanmak üzere yüzlerce tanıtıcı ve bilgilendirici haberinin yapıldığını anlatan Rektör Karakaya, pilot projeler kapsamında hazırlanan çok sayıda eğitim ve çalıştay düzenlendiğini belirterek bu çalışmaların devam edeceğini söyledi.

Tamamlanan ve planlanan faaliyetlerin ihtisaslaşmaya etkisinden de bahseden Prof. Dr. Vatan Karakaya, bu alanda yapılan proje, tez, bilimsel yayın, bilimsel toplantı katılımı ve teknik personel eğitimleri hakkında bilgilendirmeler yaptı. Rektör Karakaya, projelerin yürütülmesinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri ile ilgili açıklamalarda bulunarak sözlerine son verdi. Rektör Karakaya’nın ardından pilot proje yürütücüleri her bir projeye ilişkin yapılan çalışmaları ve gelinen aşamaları anlattı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Pilot, Projelerle, Hedeflerine, Hızla, İlerliyor,
Yorumlar
Diğer Haberler
CHP Kırşehir İl Teşkilatından
CHP Kırşehir İl Teşkilatından '' ''ŞOONU NÖÖRDÜNÜZ - 128'' Pankartı
Kırşehir
Kırşehir'de Askeri Helikopter Zorunlu İniş Yaptı
Türkiye’nin de aldığı Çin aşısıyla ilgili yeni sonuçlar açıklandı: Yüzde 67…
Türkiye’nin de aldığı Çin aşısıyla ilgili yeni sonuçlar açıklandı: Yüzde 67…
Rusya-Ukrayna krizi büyüyor!
Rusya-Ukrayna krizi büyüyor!
HATUNOĞLU KÖYÜN
HATUNOĞLU KÖYÜN'DE ÇİFTÇİNİN HAYVANLARI TELEF OLDU
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ KIRŞEHİR ŞUBESİNDEN BASIN VE KAMOYUNA
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ KIRŞEHİR ŞUBESİNDEN BASIN VE KAMOYUNA
DOĞA BABAYLA DOĞANIN KALBİ TEZER
DOĞA BABAYLA DOĞANIN KALBİ TEZER'E ZİYARET
CHP ve İYİ Parti
CHP ve İYİ Parti'den AK Partili Meclis Başkanına Ziyaret
Gidiş o gidiş: AKP’li belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 kişi geri gelmemiş
Gidiş o gidiş: AKP’li belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 kişi geri gelmemiş
Çevreyi araştırdık. Sessizliği sorguladık. Bölge yaşayanlarıyla görüştük.
Çevreyi araştırdık. Sessizliği sorguladık. Bölge yaşayanlarıyla görüştük.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde korkutan vaka sayısı artışı
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde korkutan vaka sayısı artışı
‘Üç dönem AKP’ye oy verdim’ diyen esnaf
‘Üç dönem AKP’ye oy verdim’ diyen esnaf
Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı
Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KISMİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KISMİ KARARLAR
KIRŞEHİR TSO
KIRŞEHİR TSO'DAN KIRŞEHİR ŞEHİT AİLELERİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNE ZİYARET
KIRŞEHİR TSO’DAN ŞABAN ÇELİK
KIRŞEHİR TSO’DAN ŞABAN ÇELİK'E ZİYARET
 FAALİYET SUNUMU TOPLANTILARI’NA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KATILDI
FAALİYET SUNUMU TOPLANTILARI’NA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KATILDI
KIRŞEHİR TSO’DAN KIRŞEHİR MUHARİP GAZİLER DERNEĞİNE ZİYARET
KIRŞEHİR TSO’DAN KIRŞEHİR MUHARİP GAZİLER DERNEĞİNE ZİYARET
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
DEAŞ
DEAŞ'lı 7 sanık, hakim karşısına çıktı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Üçüncü köprünün yüzde 51
Üçüncü köprünün yüzde 51'i satılacak
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN  RAMAZAN AYI MESAJI
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN RAMAZAN AYI MESAJI
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
 Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI
Kırşehir Valiliği, 2 günlük yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.
Kırşehir Valiliği, 2 günlük yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.
TSO, ESOB, ZİRAAT ODASI, BORSA, MESLEK ÖRGÜTLERİ VE KOOPERATİF’LERLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI YAPILDI
TSO, ESOB, ZİRAAT ODASI, BORSA, MESLEK ÖRGÜTLERİ VE KOOPERATİF’LERLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI YAPILDI
DSÖ’den “şoke edici” corona virüsü aşısı açıklaması
DSÖ’den “şoke edici” corona virüsü aşısı açıklaması
Vatan Hoca ve Ekibi Yeşil Alan Çalışmasına Devam Ediyor
Vatan Hoca ve Ekibi Yeşil Alan Çalışmasına Devam Ediyor
Prof.Dr.Elif Haykır Para Politikası Kurul Üyesi Oldu
Prof.Dr.Elif Haykır Para Politikası Kurul Üyesi Oldu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 8 Nisan tablosu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 8 Nisan tablosu
Kırşehir Belediyesi
Kırşehir Belediyesi'nin 462 Milyonluk Borcu 311 Milyon TL'ye İndi
FAALİYET SUNUM TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR
FAALİYET SUNUM TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR
Kırşehir’ de 33 yaşındaki genç adam kendini asarak yaşamına son verdi.
Kırşehir’ de 33 yaşındaki genç adam kendini asarak yaşamına son verdi.