Haber Detayı
03 Ekim 2019 - Perşembe 17:14
 
Pakistan Faisalabad Tarım Üniversitesinden Ziyaret
EĞİTİM Haberi
Pakistan Faisalabad Tarım Üniversitesinden Ziyaret

Üniversitenin  uluslararasılaşma anlamında çalışmalarına hızla devam ediyor. Pakistan Faisalabad Tarım Üniversitesi’nden Prof. Dr. MuhammadAshfaq, Prof. Dr. AshfaqAhmadChatha, Dr. Abdul Ghafoor ve Dr. Asghar Ali,30 Ağustos 2019 tarihinde  Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kurt’u ziyaret ederek ikili işbirlikleri ile ilgili bir görüşme gerçekleştirdiler.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde olmaktan dolayı çok memnun olduklarını ve üniversitenin tarım alanında yaptığı çalışmaları yakından takip ettiklerini dile getiren Prof. Dr. MuhammadAshfaq, Faisalabad Tarım Üniversitesinde iklim değişikliği, bitki modellemeleri ve tarım ekonomisi alanındaki yürüttükleri projelerden bahsetti. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kurt, Pakistan’dan gelen öğretim üyelerine,Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin 2006 yılında kurulan genç bir üniversite olmakla birlikte fiziksel anlamda gelişim sürecini tamamladığını veuluslararasılaşma yolunda da emin adımlarla ilerlediğini vurguladı.

Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Ramazan Ayrancı, Doç. Dr. Mustafa Kan, Doç. Dr. Arzu Kan, Doç. Dr. Hasan Gökhan Doğan’ın da bulunduğu ziyarette, bölgesel kalkınma konusunda önemli çalışmalar yapan Üniversitemizin uluslararası alanda ikili işbirliğine ve ortak çalışmalara önem verdiğini belirten Prof. Dr. Mustafa Kurt, Pakistan Faisalabad Tarım Üniversitesi ile özellikle iklim değişikliğinin tarım üzerine etkilerinin modellenmesi, iklim değişimine uyum, tarımda değer zinciri analizi, yem bitkileri adaptasyon çalışmaları konularında ortak çalışmalar yapılabileceğini söyledi.

Üniversite  Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, pilot üniversite projelerinin hızla ilerlediğini ve uygulama alanlarında çıktıları almaya başladıklarını belirterek, projeler sayesinde bölgesel kalkınmaya çok önemli katkılar sağladıklarını vurguladı. Görüşmeler sonrasında iki üniversite arasında Mevlana Değişim Programı ve Erasmus+ protokolleri imzalanarakFaisalabad Tarım Üniversitesi ile öğrenci değişimi ve akademik personel değişimi çalışmalarının hızlandırılmasına karar verildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Pakistan, Faisalabad, Tarım, Üniversitesinden, Ziyaret, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı