Haber Detayı
31 Ocak 2021 - Pazar 21:02
 
ORASI! ORA… BURASI KIRŞEHİR…
Hani bunlar Müslüman’dı ya! Hani bunlarda Allah korkusu vardı ya! Hani bunlar yetim hakkı yemez, komşusu açken uyumazdı. Hani bunlar çok şerefliydi ya! Kim bu milletin parasını pulunu bu denli harcar, çarçur eder? Bu hırsızlığın bir başka şeklinin yeni hastane işi içinden çıkmayacağını hiç kimse taahhüt edemez.
GÜNDEM Haberi
ORASI! ORA… BURASI KIRŞEHİR…

ORASI! ORA… BURASI KIRŞEHİR…

Hangi cepheden bakarsanız bakın. Doğru dürüst tutacak bir şey yok.

Refik Saydam Mustafa kemal Atatürk’ün doktoru idi. Hıfzısıhha Enstitüsünü kurdu. 83 yıl önce Türkiye Çin’e aşı gönderdi. Bugün Çin’den aşı bekler olduk. Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsünü BCG aşısı, Serum, Kuduz, Çiçek, Tifus, Boğmaca, Influenza virüs, Newcastle virüs aşılarını, Fibrinojen, albumin ve gamma globulin üretirdi. AKP Sağlık Bakanı Recep Akdağ 2011 yılında Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsünü kapattı. Sağlık sektörünü tarikata teslim etti. Çekip gitti. Kim kime, kimi muhtaç etti?

Cengiz holdingin 425 milyon TL vergi borcunu silen, Somali’nin IMF borcunu ödeyen Filistin’e 34,250 milyon dolar pandemi yardımı gönderen AKP;  İYİ partinin “öğrencilerin KYK borçları silinsin” önerisi MHP oylarıyla reddetti. 9 yıldır Suriyeliye bakan Türkiye, kendi yurttaşına 1 ay bakamadı.

Biz neden sadece askeri hareketlerde milliyetçi oluyoruz. Fabrikalarımız, limanlarımız yabancılara satılırken, çiftçimiz ezilirken, ormanlarımız yakılıp, talan edilirken. Yaylalarımız bir avuç rantçıya teslim edilirken. Ülkenin toprakları yabancılara satılırken, adalar işgal edilirken, halk vergi ve zamların altında ezilirken neden milliyetçiliğiniz tutmuyor.

Ne diyorlar. Kim ne anlıyor. Benim yazıma ve halkın çığlığına kulakları tıkalı olanlar

Bir esnaf okuyucum mesajında kirasını ödeyemediğini yazmış. Bir başka esnaf okuyucum elemanlarına yemek alırken üzüldüğünü yazmış. Bir başkası kış gelmesin diye dua ediyorum demiş. Bir başkası kiralar çok yüksek, siftah edemiyoruz. Ne olacağız demiş. Bir başkası borçların tıkandığını güçlerinin kalmadığını yazmış. Kırşehir’de Buzluk dağını ve meşelikler yok edilirken civar köyler sağlıklı sudan yoksun bırakılmışsa.  

Bir okuyucum İl Sağlık Müdürlüğünde idari görevlerde çalıştırılan 80 hemşireyi. Hastane yükünün bir avuç hemşireye yıkıldığını yazmış. Bir başkası Özel hastane çalışanlarının maaşlarını alamadıklarını yazmış. Bir başka okuyucum; İl özel İdare eski arsası üzerine 11 kat verilmesini yazmış, ama bu yönetiminde Ç… İnşaatına CHP encümen üyelerinin karşı çıkmasına rağmen AKP, MHP ve İYİ parti oylarıyla 9 kat inşaat izni vermişler. Bir başka okuyucum eski dönemin güney kentte yeşil alan ilan ettiği alanı, bugünkü belediye parselleyip tanesini 150 binden sattığını. Yazmış.

Yeni Fırsatlar ve altında yatan ahlaksız gerçekler. Bir, bir ortaya çıkan kepazelikler. Bugüne kadar, bu kadar nimet sunulmamıştı onlara!

Her bir şeylerin altından talan ve vurgun çıkıyor. Bu hırsız soygunun planlayıcısı kim acaba? Tıpkı eski köy hizmetleri binası gibi önce harca, sonra yık. Bu işin ihale takipçileri. İhale komisyoncuları ve utanmaz ben devletim diyen memurları… Şimdi de! Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi. Önce tadilat ve güçlendirme ile 384,800.00 TL ihale et. Sonra yık. Yeniden, yeni okul yap. Kimin parasıdır ki fütursuzca. Korkusuzca harcanmıştır? Bu talan. Bu vurgun doyumsuz-ca yapılır.

Hani bunlar Müslüman’dı ya! Hani bunlarda Allah korkusu vardı ya! Hani bunlar yetim hakkı yemez, komşusu açken uyumazdı. Hani bunlar çok şerefliydi ya! Kim bu milletin parasını pulunu bu denli harcar, çarçur eder? Bu hırsızlığın bir başka şeklinin yeni hastane işi içinden çıkmayacağını hiç kimse taahhüt edemez.

Dün; Özel hastaneye gittim. Kapıda bir A4 kâğıda yazılmış Valilik kararı. İçeride onlarca insan. Kapıda bir kadın oturuyor. “Muayenemi olacaksınız” Evet. Dedim. “Yalnız içeride inşaat var. Doktorlar izinli”. İçerideki insanlar hiçte inşaat işçilerine benzemiyor dediğimde. “Yalan mı söylüyorum. İnşaat yapıyorlar”… Bu hastaneyi kapıya yapıştırılmış bir A4 kâğıdı zaptırap altına adlımı zannediyorsunuz.

Ben sizlerle daha neler paylaşacağım. Kırşehir’i talan eden üç beş müteahhittin, Türkiye’nin meşhur 5 müteahhidinden farksız,  bu şehrin kırsalını da nasıl yağmaladıklarını biliyor musunuz? Devleti dolandıran mandıracılar. Bunlar Kırşehir’in faizcileri. Bunlar Kırşehir’in vurguncuları. Bunlar bu şehrin sözde iş adamları. Fırsatçılığın adı ahlaksızlıkla yoğrulmuş bu kişiler iyi biliyorlar ki dört gün sonra isimleri “muteber” oluyor. Bir yıl sonra başımıza “ya milletvekili, ya da belediye başkanı” oluverirlerse hiç şaşmam.

Bir başka okuyucum.”Ben bunlara; AKP’li belediyenin borçlarını kapat. Diye ne oy, nede vergi, vermedim. Yiyenin, içenin yanına kar olmuş bir ahlaksızlığa bir daha oy vermek mi”?

Bu ülkede, bu şehirde bir değil, beş değil binlerce bu milletin hakkını zehir zıkkım demeden yiyenler var. Şehir içinde ve dışında 35 esnaf ile görüştüm. Hepsi ayrı kollarda iş yapıyorlar. Tek bir paydada buluşuyorlar. “Her şey yalan, dolan, talan”. Sırası geldiğinde bu konuşmaları sizlerle paylaşacağım. Büyük marketleri kim denetler? Raf ömrü tükenmiş, merdiven altı ürün satışlarına hiç kimsenin sesi çıkmıyor. A’dan Z’ye her şey satıyorlar.

Binlerce mesaj geliyor bana. Keşke elimde bir sihirli değnek olsa da, onlarca sıkıntıya çözüm bulabilsem. Benim yapabileceğim sadece sizlerin sesi olmak. Bu şehirde bir özel hastanede iki yıldır maaşlarını alamayan sağlık emekçileri. Onlar lüks ve şatafat içinde yaşarken, bu insanlar perişan. Satın bu hastaneyi ödeyin bu insanların alacaklarını. Diyorum. Duyan var mı?

Tuzun koktuğu bir ülkede işte gerçekler.

Pazarda sattığı yumurta mühürsüz diye; On Beş Bin TL ceza yazılan köylü ile mühürsüz oylarla sarayda oturanların yaşadığı tek ülkedir Türkiye!

Acı reçete hazırlayanlar. Yoksula ekonomi savaşı verdirenlerin.  Çöpten, Pazar artıklarından beslenen insanların vergileriyle saraylarda oturanların ülkesidir Türkiye. Bilmeyecek kadar âlim. Ölmeyecek kadar tok tutulan insanların yaşadığı ülkedir Türkiye.

Ya orası! Nasıl bir ekonomik mücadeledir ki; itibardan gösterişten taviz vermez. Ya yoksulluk edebiyatı yapan iktidarın küçük ortağı!

Pikniğe böyle gidilir! (Kıbrıs Maraş bölgesi)

1 Uçakla partili cumhurbaşkanı ve ailesi. 1 Uçakla MHP genel başkanı devlet bahçeli. 1 Uçakla bakanlar ve heyetler. 2 Uçak dolusu koruma polisleri. 1 Askeri Nakliye uçağı ile makam araçları. 1 Özel jetle dış işleri bakanı.

Bir esnaf okuyucum mesajında kirasını ödeyemediğini yazmış.

Her insan gibi bende, sende düşer kalkarız. Hafızamız yerinde. Ne iteni unut. Nede tutmayanı.

Suriyeliye yardım din kardeşi. Sudana yardım din kardeşi. Cibüti’ye yardım din kardeşi. Somali’ye yardım din kardeşi. Bu ülkenin emekçisi, öğrencisi, esnafı, dar gelirlisi kâfir mi? Sorusunun cevabını sizce kim vermeli?

Bir başka esnaf okuyucum elemanlarına yemek alırken sıkıldığını yazmış.

Bir milletvekilinin maaşı asgari ücretlinin kaç katı? Hollanda’da 3 asgari ücret tutarı maaşı alıyor. Fransa’da 3 asgari ücret tutarı maaşı alıyor. Belçika’da 3 asgari ücret tutarı maaşı alıyor. İsveç’te 3 asgari ücret tutarı maaşı alıyor. Türkiye’de 14 asgari ücret tutarı maaşı alıyor.

Bir başka okuyucum kış gelmesin diye dua ediyorum.

Doğalgaz ve elektrikten alınan yüzde18’lik KDV düşürülme teklifi, AKP ve MHP oylarıyla reddediliyor. Üstüne üstlük Doğalgazdan “Özel Tüketim Vergisi” alan tek ülkeyiz.

Bir başka okuyucum. Borçlar ödeyemiyorum. Tıkandık. Eşin dostun yüzüne bakamaz hale geldik.

Somali’nin IMF borçlarını üstlendiler. Yurt dışında yaptırılan 192 camii için harcanan 2 milyar dolar. 4,5 milyon Suriyeliye 56 milyar dolar verdiler. 156 ülkeye koşulsuz yardım. Hazineden kaybolan 128 milyar dolar.

Bu toplum biziz. Unutma ki; kabahatin çoğu senin be kardeşim.

Üretmeyen bir ülkede yaşadığını unutuyorsun. Maaşının, gelirinin azlığından şikâyet ediyorsun. Elektrik, doğalgaz, akaryakıt zamlarından şikâyetçisin. Evine et girememesinden, ekmek götürmemekten, işsizlikten, parasızlıktan şikâyetçisin. Kendini bu hale getiren iktidara oy vermekten asla geri durmuyorsun. Altında binecek bisikletin yok, otobanlarla övünüyorsun. Binmeyeceğin ve gitmeyeceğin, havaalanları, hastaneler için övünüyorsun. İşte bunu anlamak mümkün değil.

10 yaşında türbana sokuyorlar. 12 yaşında kocaya veriyorlar. 13 yaşında çocuk doğurtuyorlar. Ondan sonra da;  Atatürk’ün harf devrimi ile bizleri bir gecede cahil bıraktı diyen cehaletin arkasında secdeye uzanıyorlar.

Caminin içi dururken, dışına yapılan her şey haramdır!

Deprem olunca kirayı, virüs olunca gıdayı, Ramazan olunca pazarı 3 katına çıkartan bir anlayış ne İslam, nede insandır. Desem!

Cehalet sözü yüksek olanı değil. Sesi yüksek olanı lider zanneder.

Bir okuyucum bana farklı bir mesaj göndermiş.

Erdoğan’dan deprem vergileri nereye harcandı sorusuna “harcanması gereken yere harcadık. Bu tür şeylerin hesabını vermeye zamanımız yok”. Demiş… Bu aydan itibaren, GSM üzerinden alınan deprem vergisine yüzde 17 yeni zam geldi haberiniz var mı?.

İhtiyaç olan yerler.

Ahlât’a saray! Saraya Mercedes! Bülent arınca maaş! Elazığ’da 80 milyon liraya müftülük! Cubiti’ye cami! Somali’ye para!

Suriye’den ülkemize sokulan 4 milyon Suriyeli için harcanan 56 milyar dolar. Ve arkadan gelen ve ülkeyi çok uğraştıracak bir bela! Türkiye’de yerleşik 4 milyon mültecinin sahip olduğu çocuk sayısı 1 milyon 5 yüz bine ulaştı. Eğitimsiz, sokak serserisi olarak büyüyen bu vatansızlar, tam tamına şu anki sayı ile 1 milyon 5 yüz bin. Nasıl bir belanın içinde olduğunun farkında olmayan ülke. Eğer ki bugünden herhangi bir önlem alınmaz ise, yarın önlem için çok geç olacaktır.

Kaynak: Editör: MUSTAFA BAĞ
Etiketler: ORASI!, ORA…, BURASI, KIRŞEHİR…,
Yorumlar
Diğer Haberler
Krizin acı fotoğrafı: Eşine son 12 lirasını verdi ve intihar etti
Krizin acı fotoğrafı: Eşine son 12 lirasını verdi ve intihar etti
ŞİRKETİN SERMAYESİ 400 BİN LİRA
ŞİRKETİN SERMAYESİ 400 BİN LİRA
KIRŞEHİR’İN RENKLERİ VE DEĞERLERİ…
KIRŞEHİR’İN RENKLERİ VE DEĞERLERİ…
CHP KIRŞEHİR MİLLETVEKİLİ METİN İLHAN İPARD DESTEKLERİNDEN KIRŞEHİR
CHP KIRŞEHİR MİLLETVEKİLİ METİN İLHAN İPARD DESTEKLERİNDEN KIRŞEHİR'İN YARARLANDIRILMAMASINI TBMM'DE GÜNDEME GETİRDİ!
EYT
EYT'LİLERİN UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT'DAN 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLAMA MESAJI
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal’ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle yayınladığı mesajıdır.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal’ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle yayınladığı mesajıdır.
Kırşehir Valisi İbrahim Akın Rektör Karakaya’yı Ziyaret Etti
Kırşehir Valisi İbrahim Akın Rektör Karakaya’yı Ziyaret Etti
YILMAZ BAŞKAN
YILMAZ BAŞKAN'DAN 23 NİSAN KUTLAMA MESAJI
Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Çiftçi Çankırı Karatekin Üniversitesi’ne Rektör Olarak Atandı
Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Çiftçi Çankırı Karatekin Üniversitesi’ne Rektör Olarak Atandı
 23 Nisan
23 Nisan'da Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi
Bizler hırsızın, talancının vurguncunun, istismarcının yanında değiliz.
Bizler hırsızın, talancının vurguncunun, istismarcının yanında değiliz.
Müftülük Caddesi Çalışmaları Sona Yaklaşıyor
Müftülük Caddesi Çalışmaları Sona Yaklaşıyor
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: Çağlar Boyu Çocuk.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: Çağlar Boyu Çocuk.
23 Nisan, Dünya’daki bütün çocukların da bayramı olmuştur.
23 Nisan, Dünya’daki bütün çocukların da bayramı olmuştur.
101 yıldönümünü büyük bir coşku ve gururla kutluyoruz.
101 yıldönümünü büyük bir coşku ve gururla kutluyoruz.
Kanadalı şirket Türkiye’den 1 milyar dolar tazminat istedi
Kanadalı şirket Türkiye’den 1 milyar dolar tazminat istedi
Pandemi Toplantısı Yapıldı
Pandemi Toplantısı Yapıldı
İl Genel Meclis Başkanımız Çelik’ten Ramazan Ayı Mesajı
İl Genel Meclis Başkanımız Çelik’ten Ramazan Ayı Mesajı
KIRŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN 23 NİSAN ETKİNLİĞİ
KIRŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN 23 NİSAN ETKİNLİĞİ
Yerköy Belediye Başkanından İddialara Yalanlama
Yerköy Belediye Başkanından İddialara Yalanlama
128 milyar dolarlık rezerv kaybını önce reddeden hükümet cephesinden son dönemde kaybı itiraf eden açıklamalar geliyor.
128 milyar dolarlık rezerv kaybını önce reddeden hükümet cephesinden son dönemde kaybı itiraf eden açıklamalar geliyor.
 il il haftalık vaka sayısını açıkladı! İstanbul’da korkutan artış
il il haftalık vaka sayısını açıkladı! İstanbul’da korkutan artış
128 Milyar Dolar Nerede?’ afişine rekor ceza
128 Milyar Dolar Nerede?’ afişine rekor ceza
Seher Başkan, hayvanları telef olan çiftçiye gitti
Seher Başkan, hayvanları telef olan çiftçiye gitti
 Bilim, Sanat, Ahlak Işığında Ahi Evran, Ahilik ve Tıp Konferansı Yapılacak
Bilim, Sanat, Ahlak Işığında Ahi Evran, Ahilik ve Tıp Konferansı Yapılacak
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI BAŞKANLARI ŞEHRİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI BAŞKANLARI ŞEHRİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
PEKİ ŞİMDİ SORMAK LAZIM!
PEKİ ŞİMDİ SORMAK LAZIM!
Bu Düşmanlık Nedense Hep Kırşehir’e mi?
Bu Düşmanlık Nedense Hep Kırşehir’e mi?
 Solunum için zararlı yağışlar çarşambaya kadar sürecek
Solunum için zararlı yağışlar çarşambaya kadar sürecek
18 Nisan Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü ( International Day of Monuments and Sites)
18 Nisan Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü ( International Day of Monuments and Sites)
CHP Kırşehir İl Teşkilatından
CHP Kırşehir İl Teşkilatından '' ''ŞOONU NÖÖRDÜNÜZ - 128'' Pankartı
Kırşehir
Kırşehir'de Askeri Helikopter Zorunlu İniş Yaptı
Türkiye’nin de aldığı Çin aşısıyla ilgili yeni sonuçlar açıklandı: Yüzde 67…
Türkiye’nin de aldığı Çin aşısıyla ilgili yeni sonuçlar açıklandı: Yüzde 67…
Rusya-Ukrayna krizi büyüyor!
Rusya-Ukrayna krizi büyüyor!
HATUNOĞLU KÖYÜN
HATUNOĞLU KÖYÜN'DE ÇİFTÇİNİN HAYVANLARI TELEF OLDU
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ KIRŞEHİR ŞUBESİNDEN BASIN VE KAMOYUNA
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ KIRŞEHİR ŞUBESİNDEN BASIN VE KAMOYUNA
DOĞA BABAYLA DOĞANIN KALBİ TEZER
DOĞA BABAYLA DOĞANIN KALBİ TEZER'E ZİYARET
CHP ve İYİ Parti
CHP ve İYİ Parti'den AK Partili Meclis Başkanına Ziyaret
Gidiş o gidiş: AKP’li belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 kişi geri gelmemiş
Gidiş o gidiş: AKP’li belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 kişi geri gelmemiş
Çevreyi araştırdık. Sessizliği sorguladık. Bölge yaşayanlarıyla görüştük.
Çevreyi araştırdık. Sessizliği sorguladık. Bölge yaşayanlarıyla görüştük.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde korkutan vaka sayısı artışı
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde korkutan vaka sayısı artışı
‘Üç dönem AKP’ye oy verdim’ diyen esnaf
‘Üç dönem AKP’ye oy verdim’ diyen esnaf
Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı
Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı