Haber Detayı
31 Temmuz 2020 - Cuma 23:35
 
OKUYUNCA ÇOK ŞEY ÖĞRENECEKSİNİZ…
Ekonomik tercihler, politik tercihlerin içinde şekillenir. Ülkeyi bir şirket gibi yönetmek. İş adamlarından yürütmeyi (Bakanlar Kurulu) inşa etmek devlet ciddiyetini ortadan kaldırdığını saklamaya yetmez. Bunun içindir ki; her alınan karar politik çıkar üzerinden şekillenecektir ki; bu da ekonominin çıkar çevrelerince nasıl kuşatılıp yağmalandığını, bu yağmaya nasıl zemin hazırladığı açıkça ortadadır. Öyleyse bu ülkenin Ceosu kim?
GÜNDEM Haberi
OKUYUNCA ÇOK ŞEY ÖĞRENECEKSİNİZ…

 

Ekonomik tercihler, politik tercihlerin içinde şekillenir. Ülkeyi bir şirket gibi yönetmek. İş adamlarından yürütmeyi (Bakanlar Kurulu) inşa etmek devlet ciddiyetini ortadan kaldırdığını saklamaya yetmez. Bunun içindir ki; her alınan karar politik çıkar üzerinden şekillenecektir ki; bu da ekonominin çıkar çevrelerince nasıl kuşatılıp yağmalandığını, bu yağmaya nasıl zemin hazırladığı açıkça ortadadır. Öyleyse bu ülkenin Ceosu kim?

Bu ülkeye bir ömür vermiş. Kalkınması ve güvenliği için canını ortaya koymuş, ömürleri boyunca bu ülkeye haraç gibi vergi, harç ve ceza ödemiş emeklilerden biriyim. Çok değil benim (4) yıl önce maaşım AB ülkeleri bazında 1280,00 € iken, bugün 570,00 € düşmüş dört yılda kaybım 710,00€…

Bu rakamları şunun için yazdım. AB ülkelerinin herhangi birisinden emekli olmuş, AB ülkelerinin kalkınmasına, refahına katkı sağlamış vasıfsız bir emeklinin aylık maaşı dört yıl önce 860,00 € iken, bugün yine aynı. 860,00 €…

Enflasyon 38’lerde seyrederken. Döviz rekor üzerine rekor kırarken. Altın almanın artık tasarruf olmadığı yaşamanın bir kuru soğanında ötesine geçtiğini anlatmanın en kolay yolu böyle olduğu için yazdım. Bu farkları altınla kıyas yapsam bir felaket ortaya çıkacak. Benim maaşım sadece 4 adet çeyrek altın gücünde bu olacak iş mi?

Benim maaşım Temmuz 2020 maaş artışı dahil bugünkü € kuru ile 4597,00 TL… Yurtdışından emekli olan bir yurttaşın maaşı 6885,00 TL.

Bu rakamlar bu ülkenin birilerine göre değil, bana göre çok kötü, hem de çok kötü yönetildiği gerçeğini ortadan kaldırmaz.

Emekli maaş farklarını 1 ay gecikmelide olsa ödeyemeyen, 43 vakfa vergi muafiyeti getiren, Şirketlerin milyar liralara ulaşmış vergi borçlarını bir kalemde silen. 17 yılda 2 triyon dolar harcayıp üstelik 550 milyar dolar borçlanan, yıllık 250 milyar faiz ödeyen Cumhuriyet birikimlerini bir kalemde 69 milyar dolara elden çıkartan. Yardım için IBAN numarası veren, ülkenin en bakir alanlarını Alman’a, Kanadalıya, Arap’a, Katar’lıya, Yahudi’ye yağmalattıranlara ne demem gerekiyorsa onu diyorum. İyi yaptınız. ‘Önce aç sonra muhtaç’ ettiniz. Bunun içindir ki iyi yaptınız.

Kuruluşunun üzerinden 97 yıl geçmiş bir ülke, 1944 yılında yerle bir olmuş AB ülkelerine muhtaç ise. Müteahhitlere ihale ve alacaklarını döviz üzerinden ödüyorsa. Ben beni yönetenlere bakarım bunlar “KİM”!!! diye… 

Susmak kabullenmektir. 'Korkunun ecele faydası yok'... Bu millet neden suskun! Göle su gelinceye kadar kurbağanın gözü patlar. Bilmiyor mu? Bu göl yıllardır kuru. Bilmiyor mu? Suyun geleceğine umut bağlayanlar kafalarını gömdükleri çukurdan çıkartabilirler mi! Bilmem…

Sigara'da, Alkollü içkilerde, Akaryakıtta kaçakçılığı önlemek için. Doğal gaz ve Elektrikte fiyat ayarlamasıyla yapılan akıl almaz zamlar. Milletin sırtına vurulan KDV ve ÖTV gibi akıl almaz vergiler.

Bu ülke insanı Dünya'nın en pahalı tütün mamullerini, Alkol ve Akaryakıtı ile doğalgazını, elektriğini,  beyaz eşya ve otomobili kullanıyor. Otomobilinin vergisine,  sigortasına, muayenesine haraç gibi para ödüyor… Niçin? Birilerini daha konfor içinde yaşatmak için mi? Örtülü çıplaklar, sakallı poturlu tarikat uşağı cicili bicili beyler için mi? Bu ülkede üniversite bitirmiş çalışmayan, ev kadını olmuş kız sayısı 2 milyon 500 bini aşmış ise, bu kadınların kontenjan doldurmasının bu ülkeye nasıl bir yararı olur!

Vergi borcundan ötürü benim gırtlağıma yapışan devlet, bu ülkeden Malta ve Man adasına vergi kaçıranlar için yasal hak diyorsa!  Ben; eli kanlı celebe boynumu uzatmak için salhaneye koşuyorum demektir.

Ekmeğin gramajını çalıp, zam yapmadık diyen, dönem soytarılarına inanan bizler! Seyreden devlet!

İktidar, iktidarları süresince ülkeden 2 trilyon dolar vergi topladığını, 70 milyar dolara devlet birikimini sattığını. Özel İletişim adı altında toplanan 34 milyar dolar. Paralı askerlikten toplanan 1,5 milyar dolar ve tüm bunların üzerine 550 milyar dolar borçlandığını, bu borçların karşılığında faiz lobisine yılda 250 milyar dolar faiz ödediğini bilmiyorsanız öğrenin! Bunlar benim bildiklerim. Ya bilmediklerim.

Bu ülkede 16 milyon kişi; yoksulluk sınırında yaşıyor. 29 milyon kişi; haftada bir gün et yiyemiyor. 52 milyon kişi; borçlu yaşıyor. 50 milyon kişi, hafta sonu tatil yapamıyor. 13.5 milyon kişi, konut masrafında zorlanıyor. 18.6 milyon kişi, kış ısınmasını karşılayamıyor. 23 milyon kişi, ciddi para sıkıntısı çekiyor. Diyorlar!

Bu ülkede hastaneler paralı.  Bu ülkede okullar paralı. Bu ülkede yargı paralı. Bu ülkede köprüler, yollar paralı.  Şimdi yol ve otopark vergisi geliyor haberiniz olsun.

Suriyeli göçmenler için 40 milyar dolar iktidar bu ülkenin gerçek sahipleri için neden bulmaz? Öyleyse “sana oy moy yok” diyen ‘Z’ kuşağıma kuşlak vermek gerekir.

Vergi kutsaldır... Verene göreme... Alana göre mi?

Gerçekleri saklamak ve saptırma görevi üstlenmiş, besleme, liboş havuz medyasının kasasına.

Siyasi, partilerin at koşturma arenalarına. (Hazine yardımları)

Bu ülkede kullanmadığım, köprüler, yollar ve kapısını açmadığım şehir hastaneleri için haraç gibi alınan paralarda.

Anayasa Mahkemesi, “Elektrikte kayıp-kaçak bedelinin tüketicilerden alınması anayasaya uygundur” diyen,  hırsızı koruyan yargıçların maaşlarında. 12 şehit olduğu gün eğlence programı düzenleyen. Cahilliği öven bir adamın programını yayınlayan TRT'de...  hasta ve ilaç katılım paylarında. Bu milletin 'A... koyan' müteahhitlerin kasalarında! Vatandaşa 'gavat' diyen valinin, ananı da al git lan diyen kişinin  maaşında. Temsil ağırlamasında. Konforunda. Saltanatında.

İktidar yanlısı şirketlerin 100'e yakın vergi borçlarının silinmesinde.  Rıza Zarrab'ın iş adamlığında. Ayakkabı kutularında, Gemiciklerde. Rüşvetin geriye ödenen faizinde. Oğulcukların kumar masalarında. Kol saatlerinde. Çocuk tecavüzlerine soruşturma izni vermeyen valinin maaşında. İktidar yanlısı şirketlerin 100'e yakın vergi borçlarının silinmesinde. Tecavüzcü vakfın kasasında.

Nedense; Allah bizden alıp onlara verdikçe veriyor!

Sudan'da 99 yıllığına kiralanan 780 bin dönümlük arazinin kirasında. ( Aradan üç yıl geçti? Bu araziyi kim işletiyor. Ürünü kim pazarlıyor. Hangi ülke tüketiyor. Ekim ve hasat ekipmanlarının giderlerini,  çalışan işçilerin maaşlarını kim ödüyor!)... Türk çiftçisini toprağa gömüp, Dünya çiftçilerinin refah payına yapılan katkıda... Fransız üreticisine destek veren bakanın boynuna takılan madalya için gidiş ve dönüş  harcırahında. Sırp kasaplarının et mandıralarında. Bulgaristan'ın saman üreticisinde. Türk tarımını öldürüp, 100 ülkeden ithal edilen GDO ve ağır pestisitli  hububatta.

Yoksulluk içinde yaşayan halk varken; Suriyeli mültecilere harcanan 40 milyar dolarda. Rusya'ya efelenip S-400 füzelerine yatırılan 2,5 milyar dolarda... ABD' eyt çekip ardından 40 adet alınan Boing yolcu uçakların da. Fransızlara köpürüp; sonra, 25 Airbus uçak, füze, 5700 ton et ve tahıl ürünlerinde.

İsrail'e kızıp alınan meyve ve sebze tohumlarında.

Bu ülke izbelikler içinde yaşarken; Sudan'dan Sevakin Adasının imarı için ayrılan parada. Irak'ın yapılandırması için ayrılan 5 milyar dolarda. Yurt dışında yaptırılan camilere ödenen 500 milyon dolarda.

Saltanat içinde yaşayanlar!

81 il ve 957 ilçe... Bu yerleşim yerlerinde valilerin, kaymakamların, belediye başkanlarının, üniversite ağalarının, hat da şube müdürlerinin maaşlarına, saltanatına, konforuna. Onlardan her birinin bu ülkeye var olan maliyetlerinde. Temsil ağırlama giderlerinde.

Çocuklara tecavüz eden Cumhuriyet düşmanı, çağ artığı tarikat, tekke ve cemaatlerde. Kardinal kılıklı din adamlarının varlığını sürdürdüğü, işi sadece kadın ve cinsellik olan, Her fırsatta Mustafa Kemal Atatürk’e küfreden, hakaret eden, sübyancı zihniyetin odağı Diyanet Başkanlığında.

Misyoner okulundan mezun marshall fonu'nda görevli Soros'un (Yahudi asıllı spekülatör) lisanslı araştırmacı (üniversiteler) ve gönülden bağlı siyasetçilerin Türkiye'yi, rejim değişikliliği ve pazarlama girişimlerinde.  Aktif ve Emekli bakan ve milletvekillerinin maaş ve yolluklarında. Uçaklarında. İçtikleri çorbada, ağızlarına taktırdıkları Implant (Tanesi 1500 Euro) dişlerde. 2 yılda emekli olup 7 sülalesine yetecek ikbalde.

Aktif ve Emekli Cumhurbaşkanları ve Başbakanların maaşlarında... Cumhurbaşkanın örtülü ödeneklerinde. Aktif bakan ve milletvekillerinin (550+50) danışman, sekterler, otomobil ve şoförlerinde.

Anayasadan Laiklik çıkartılmalı diyen, Afgan Kralı tarfından hediye edilmiş olan, Atatürk'ün ipek halıya işlenmiş resmini TBMM'den kaldıran, eleştirileri 'tuaf' bulup, 'Aslan yatağından belli olur' deyip milletin vergileriyle makam odasına 52 M2 Hereke halısı döşeyip, kendisine  231 bin Euro'ya Audi A8 Long marka makam aracı,  korumalar için, 2 milyon 950 bin liraya 5 adet cip satın alan  TBMM başkanı keyfiyetinde. Maaş ve yolluklarında. 1200 koruam 60 araçla Cuma namazına gidenlerde.

İhale komisyonlarında. Komisyonlar, rüşvetler ihale takipçisi milletvekillerinin, bürokratların, memurların cüzdanında. 1150 odalı sarayın mefruşatına. Yeme içme saltanatında. Elektrik, su, gaz ve 1804 çalışanlarının maaşlarında. 268 adet zırhlı aracın alımına, kirasına, yakıtına, bakımına, şoför ve korumaların maaşlarında. Sarayın güvenliğini için tutulan 1150 adet polis maaşlarında. 300 odalı yazlık sarayın zaruri giderlerine, burada çalıştırılacak personel maaşları, araçlar ve suyundan, etinden, balığına dünyanın en organik gıda ve ürünlerinde. Özel seralarda. Bilmediğimiz binlerce kalem harcama ve giderlerde. Sarayda çalışan, danışmanlarda, aşçılarda, hizmetçilerde, halayıklarda ve dadılarda. Tüm bunların tabldotlarında.

13 Adet wip uçak ve 3 adet wip Helikopter alımlarına, yakıtlarına, bakımlarına, personeline ve her gün, her uçak için hazırlanan 130 çeşit yemekte. Ayrıca; Bakanlara, Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarının altına verilen Makam Uçak ve Helikopterlerinde. Yatlarda. Saraylarda.

Ben; bu ülkeye, Haraç gibi, harç ödüyorum. Haraç gibi ceza ödüyorum. Ben bu ülkeye vergi veriyorum. Üstelik ben bu ülkeye canımı veriyorum. Ya diğerleri!

Hala sizler vergilerim nerede diye sormayacak mısınız?

Kaynak: Editör: MUSTAFA BAĞ
Etiketler: OKUYUNCA, ÇOK, ŞEY, ÖĞRENECEKSİNİZ…,
Yorumlar
Diğer Haberler
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ KIRŞEHİR ŞUBESİNDEN BASIN VE KAMOYUNA
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ KIRŞEHİR ŞUBESİNDEN BASIN VE KAMOYUNA
DOĞA BABAYLA DOĞANIN KALBİ TEZER
DOĞA BABAYLA DOĞANIN KALBİ TEZER'E ZİYARET
CHP ve İYİ Parti
CHP ve İYİ Parti'den AK Partili Meclis Başkanına Ziyaret
Gidiş o gidiş: AKP’li belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 kişi geri gelmemiş
Gidiş o gidiş: AKP’li belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 kişi geri gelmemiş
Çevreyi araştırdık. Sessizliği sorguladık. Bölge yaşayanlarıyla görüştük.
Çevreyi araştırdık. Sessizliği sorguladık. Bölge yaşayanlarıyla görüştük.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde korkutan vaka sayısı artışı
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde korkutan vaka sayısı artışı
‘Üç dönem AKP’ye oy verdim’ diyen esnaf
‘Üç dönem AKP’ye oy verdim’ diyen esnaf
Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı
Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KISMİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KISMİ KARARLAR
KIRŞEHİR TSO
KIRŞEHİR TSO'DAN KIRŞEHİR ŞEHİT AİLELERİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNE ZİYARET
KIRŞEHİR TSO’DAN ŞABAN ÇELİK
KIRŞEHİR TSO’DAN ŞABAN ÇELİK'E ZİYARET
 FAALİYET SUNUMU TOPLANTILARI’NA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KATILDI
FAALİYET SUNUMU TOPLANTILARI’NA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KATILDI
KIRŞEHİR TSO’DAN KIRŞEHİR MUHARİP GAZİLER DERNEĞİNE ZİYARET
KIRŞEHİR TSO’DAN KIRŞEHİR MUHARİP GAZİLER DERNEĞİNE ZİYARET
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
DEAŞ
DEAŞ'lı 7 sanık, hakim karşısına çıktı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Üçüncü köprünün yüzde 51
Üçüncü köprünün yüzde 51'i satılacak
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN  RAMAZAN AYI MESAJI
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN RAMAZAN AYI MESAJI
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
 Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI
Kırşehir Valiliği, 2 günlük yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.
Kırşehir Valiliği, 2 günlük yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.
TSO, ESOB, ZİRAAT ODASI, BORSA, MESLEK ÖRGÜTLERİ VE KOOPERATİF’LERLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI YAPILDI
TSO, ESOB, ZİRAAT ODASI, BORSA, MESLEK ÖRGÜTLERİ VE KOOPERATİF’LERLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI YAPILDI
DSÖ’den “şoke edici” corona virüsü aşısı açıklaması
DSÖ’den “şoke edici” corona virüsü aşısı açıklaması
Vatan Hoca ve Ekibi Yeşil Alan Çalışmasına Devam Ediyor
Vatan Hoca ve Ekibi Yeşil Alan Çalışmasına Devam Ediyor
Prof.Dr.Elif Haykır Para Politikası Kurul Üyesi Oldu
Prof.Dr.Elif Haykır Para Politikası Kurul Üyesi Oldu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 8 Nisan tablosu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 8 Nisan tablosu
Kırşehir Belediyesi
Kırşehir Belediyesi'nin 462 Milyonluk Borcu 311 Milyon TL'ye İndi
FAALİYET SUNUM TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR
FAALİYET SUNUM TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR
Kırşehir’ de 33 yaşındaki genç adam kendini asarak yaşamına son verdi.
Kırşehir’ de 33 yaşındaki genç adam kendini asarak yaşamına son verdi.
TAM KAPANMA İDDALARI GÜÇLENİYOR
TAM KAPANMA İDDALARI GÜÇLENİYOR
Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Nevşehir ve Sivas’ta kar yağışı bekleniyor.
Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Nevşehir ve Sivas’ta kar yağışı bekleniyor.
DENİZ AŞIRI GELEN BİR AFET: PANDEMİ
DENİZ AŞIRI GELEN BİR AFET: PANDEMİ
Bozkırın tarlaları alternatif ürün
Bozkırın tarlaları alternatif ürün 'çörekotu' ile bereketleniyor
377 kişi ve kuruluşun mal varlığı donduruldu
377 kişi ve kuruluşun mal varlığı donduruldu
Şehir hastanesi müteahhitlerine gizli ödeme
Şehir hastanesi müteahhitlerine gizli ödeme