Haber Detayı
12 Eylül 2019 - Perşembe 23:59
 
OKUYUNCA ÇOK ŞEY ÖĞRENECEKSİNİZ…
Değerli okurlar, bugünkü yazıda 2019-2020 Eğitim yılının başladığı şu haftalarda birçok velimizin ortak sorunu olan 8. sınıftan 9.sınıfa geçişteki yönetmelik içeriği ile ilgili bilgi vermek istiyorum
EĞİTİM Haberi
OKUYUNCA ÇOK ŞEY ÖĞRENECEKSİNİZ…

        Değerli okurlar, bugünkü yazıda 2019-2020 Eğitim yılının başladığı şu haftalarda birçok velimizin ortak sorunu olan 8. sınıftan 9.sınıfa geçişteki yönetmelik içeriği ile ilgili bilgi vermek istiyorum.

      Birçok velimiz, çocuğu, gerek Ortaöğretim Kurumlarına Yerleştirme Sınavına girmiş olsun, gerekse bu sınava hiç girmemiş olsun, herhangi bir Anadolu lisesine yakın bir yerde oturuyor ise o liseye kayıt yaptırabileceğini düşünmekte. Sınav Puanı ile alan lise türlerine yerleşemeyen herhangi bir öğrenci, açılan tercih dönemleri boyunca sınavsız öğrenci alan liselere tercih hakkından faydalanır. Bu tercih dönemlerinde hiçbir liseye yerleşemeyen öğrenciler İl/ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından oluşturulan komisyonlarca kontenjan açığı olan okullara yerleştirilirler.Kontenjan açığı olmaması durumunda ise açık liseye yönlendirilirler.

       En önemli ve velilerce bilinmesi gereken şey, öğrencinin 6 - 7 ve 8. sınıfların not ortalaması olan ortaokul başarı puanıdır. Bir öğrenci sınavsız öğrenci alan bir Anadolu Lisesine başvuru yaptığında sistemin sıralama yaparken tercih önceliğinden sonra ilk baktığı şey, öğrencinin kayıt alanında olup olmadığıdır.Yani öğrencinin adresinin, okulun kayıt alanında olup olmaması durumudur.           Sistemin ikinci olarak değerlendirmeye aldığı kriter ise öğrencinin ortaokul başarı puanıdır. Başarı puanı virgülden sonra dört hane olacak şekilde belirlenir.(Örneğin 94,3254 gibi) Virgülden sonra dört basamak olması puan eşitliğini büyük ölçüde engeller.(Eğer bunlara rağmen eşitlik var ise devamsızlık ve yaş bilgileri gündeme gelir). Yerleştirme işlemleri bu kriterlere göre bakanlık tarafından gerçekleştirilir.

         Velilerimizce sıkça sorulan sorulardan biride “Benim çocuğum A okuluna yerleştirildi fakat ben evimin yakınındaki B okuluna kayıt yaptırmak istiyorum. İki lisede sınavsız alıyor. Çocuğum B okuluna yerleşecek diye sınava dahi girmedi ne yapmam gerekiyor”

           Bu soruyu şu şekilde cevaplayabiliriz: Velinin nakil başvurusu yapması gerekiyor. Eylül 2019 ayı boyunca bakanlık tarafından nakil işlemleri HAFTALIK olarak açılmış durumdadır. Eğer bir veli bir okuldan başka bir okula nakil başvurusu yapmak istiyor ise Pazartesinden Perşembe gününe kadar (Cuma hariç Pazartesi ve Perşembe dahil) çocuğunun kaydının bulunduğu okuldan veya e-Devlet üzerinden BOŞ KONTENJANI BULUNAN okullara nakil başvurusunda bulunabilirler.

         Peki veli yukarıda bahsettiğimiz A okulundan B okuluna nakil başvurusu yapınca ne olur?

       Öncelikle B okulunda boşluk ( boş kontenjan) olduğundan başvuru e-okul tarafından kabul edilmiştir. (Kontenjan açığı olmayan bir okula nakil başvurusu e okul tarafından reddedilir. Yani başvuru yapılamaz) E- okul sistemi nakil başvurusunda bulunan öğrencilerin öncelikli olarak adresini (Kayıt alanında olması durumunu) dikkate alır. İkinci olarak yine orta okul başarı puanına (6 – 7 ve 8. sınıfların ortalaması) göre öğrencileri sıralar. Kayıt alanında bulunan ve başarı puanı en yüksek öğrenci nakil olmaya hak kazanır. Hiç kimse e-okul sisteminin yaptığı bu sıralamaya asla müdahale edemez. Yani her şey şeffaf ve adildir. Eylül ayından sonra nakil işlemleri haftalık değilde aylığa dönüşür. Ayın ilk iş günü ile son iş gününden bir önceki güne kadar veli başvurusunu yapar, ayın son iş günüde nakiller okullar tarafından kabul edilir. Umarım bu kısa bilgilendirme bütün velilerimize bir nebze faydalı olmuştur. Yorumlar kısmından sorularınızı iletebilirsiniz. 

Sinan DEMİR 

  EĞİTİMCİ YAZAR

Kaynak: Editör: SİNAN DEMİR
Etiketler: OKUYUNCA, ÇOK, ŞEY, ÖĞRENECEKSİNİZ…,
Yorumlar
Haber Yazılımı