Haber Detayı
05 Ekim 2020 - Pazartesi 23:06
 
Öğretmenlerin Hakkı Ödenmiyor
GÜNDEM Haberi
Öğretmenlerin Hakkı Ödenmiyor

Öğretmenlerin pandemi sürecindeki çalışmalarını gündeme getiren Kaya, “Öğretmenlerimiz, pandemi sürecinde eğitim verebilmek için evlerinde uzaktan eğitim sitemi kurup, evlerini adeta birer dersliğe dönüştürdüler. Eğitim harcamaları bütçelerini zorlasa da ortalama 7 bin TL tutarındaki bilgisayar, internet, kamera, tahta vd. malzemeleri kısıtlı bütçelerinden karşıladılar. Milli Eğitim Bakanlığından hiçbir destek alamadılar.” dedi.

Öğretmenlerin kangrenleşen sorunları olduğunu söyleyen Kaya, öğretmen ücretlerinin düşüklüğünü de gündeme taşıdı. “Türkiye’de en yüksek öğretmen maaşı 700 doları geçemiyor.” diyen Kaya, ABD’de ortalama öğretmen maaşının 3 bin dolar, Almanya’da 2-3 bin dolar, Fransa’da 2-3 bin dolar, İngiltere’de 4-5 bin dolar olduğunu söyledi. Öğretmenlerin çözüm bekleyen sorunlarını sıralayan Kaya, tüm partilerin seçim dönemlerinde söz verdiği 3600 ek göstergenin verilmediğini, Öğretmenler Kanununun çıkartılmadığını, sözleşmeli ve ücretli öğretmene kadro verilmediği gibi, ücretli öğretmenlerin asgari ücretin de altında açlık sınırında çalıştırıldıklarını ifade etti.

Kaya, “Eş ve çocuklarından ayrı kalan öğretmenlerin sorunlarına pansuman önlemler dışında köklü bir çözüm getirilmedi. 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü'nde bir maaş ikramiye talepleri karşılanmadı.” dedi. Öğretmen mülakatlarını da gündeme getiren Kaya, “Öğretmen atamalarında Danıştay’ın, “Adayın mülakat puanı KPSS puanının üç puan aşağı ya da yukarısında verilebilir. “ kararına uyulmadı. Ayrıca “20 Haziran 2019 tarihinde, “TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda, KPSS puanının aynısının mülakatlarda da verilmesi mutabakatına da uyulmadı.” dedi. Kaya, AKP 2002 yılında iktidara geldiğinde 72 bin olan atanmayan öğretmen sayısının 600 bine ulaştığını, buna rağmen öğretmen açığının kapatılmadığını söyledi.

Atama bekleyen engelli öğretmenleri de unutmayan Kaya, “Atama bekleyen 360 engelli öğretmenin ataması hala yapılmadı.” dedi. “Pandemi döneminde yüz yüze eğitime geçmek için derslik ve öğretmen açığının kapatılması birinci koşuldur.” diyen Kaya “İvedilikle 20 bin köy okulu açılarak, her okula en az 2 öğrenmen, toplamda ise 40 bin öğretmen ataması yapılmalıdır. Her okula pandemi koşullarını takip edecek en az bir öğretmen, toplamda 54 bin 715 öğretmen atanmalıdır. Uzaktan eğitimin sağlıklı yapılaması için her okula bir teknoloji öğretmeni, toplamda en az 54 bin 715 öğretmen atanmalıdır. Yüz yüze eğitim başladığında artacak derslik sayısını ve 4+4+4 eğitim siteminden kaynaklı ortaöğretime başlayan fazladan 600 bin öğrenciyi de göz önüne aldığımızda en az 100 bin öğretmen daha atanmalıdır. Toplamda ise Milli Eğitim Bakanlığının en az 250 bin öğretmen atamasına daha ihtiyacı vardır.” dedi

. Kaya, “Türkiye’de ‘Okuma oranı arttıkça beni afakanlar basıyor.’ diyen anlayışın temsilcileri, pandemi sürecini fırsata çevirerek, eğitimde fırsat eşitliğini tamamen ortadan kaldırıp, bilgisayarı, interneti ve televizyonu olmayan milyonlarca çocuğumuzu eğitimin dışına itti.” diye konuştu. Öğretmen açığının kapatılması, derslik ihtiyacının giderilmesi, uzaktan ve yüz yüze eğitim sorunlarının çözümü için TBMM’ye bir araştırması önergesi verdiklerini açıklayan Kaya, “Milli Eğitim Bakanlığına ek bütçe verilmedikçe ne öğretmenlerimizin ihtiyaçları, ne uzaktan, ne de yüz yüze eğitim koşullarının hazırlanması mümkün değildir.” dedi. Ankara Milletvekili Yıldırım Kayanın TBMM’de yaptığı Basın Toplantısındaki açıklaması: 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Kutlu Olsun Başta Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerimizin 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü kutluyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Pandemi sürecinde çocuklarımızın eğitimi için verdikleri insanüstü çaba için tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Öğretmenlerimiz, pandemi sürecinde eğitim verebilmek için evlerinde uzaktan eğitim sitemi kurup, evlerini adeta birer dersliğe dönüştürdüler. Eğitim harcamaları bütçelerini zorlasa da ortalama 7 bin TL tutarındaki bilgisayar, internet, kamera, tahta vd. malzemeleri kısıtlı bütçelerinden karşıladılar. Milli Eğitim Bakanlığından hiçbir destek alamadılar. Öğretmenlerimiz bu süreçte Vefa Sosyal Destek Gruplarında, Covid-19 hasta takip ekiplerinde, filyasyon ekiplerinde, otogarlarda… vd. alanlarda da görevlendirildiler. Pandemi sürecinde öğretmenlerimiz hakkında olumsuz algı yaratmaya çalışanlara da en güzel yanıtı verdiler.

ÖĞRETMENLERİN HAKKI ÖDENMİYOR Verilen tüm görevleri özveriyle yürüten öğretmenlerimizin hakkını ne yapsak ödeyemeyiz. Ancak haklarını ödemek için de bir çabanın olmadığını üzülerek görüyoruz. Yıllardır kangren olmuş sorunlar hala çözüm bekliyor. Tüm partilerin seçim dönemlerinde söz verdiği 3600 ek gösterge hala verilmedi. (Kanun değişiklik teklifi verdik) Öğretmenler Kanunu çıkartılmadı. (Kanun teklifi verdik) Sözleşmeli ve ücretli öğretmenlere kadro verilmedi. Ücretli öğretmenler asgari ücretin de altında, açlık sınırında çalıştırılıyor. Eş ve çocuklarından ayrı kalan öğretmenlerin sorunlarına pansuman önlemler dışında köklü bir çözüm getirilmedi. Öğretmen maaşlarında iyileştirme yapılmadı. -Türkiye’de en yüksek öğretmen maaşı 700 doları geçemiyor. -ABD’de ortalama öğretmen maaşı 3 bin dolar -Almanya’da 2-3 bin dolar -Fransa’da 2-3 bin dolar -İngiltere’de 4-5 bin dolar 5 Ekim Dünya Öğretmenler Gününde bir maaş ikramiye talepleri karşılanmadı. Öğretmen atamalarında Danıştay’ın, “Adayın mülakat puanı KPSS puanının üç puan aşağı ya da yukarısında verilebilir. “ kararına uyulmadı. Ayrıca “20 Haziran 2019 tarihinde, “TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda, KPSS puanının aynısının mülakatlarda da verilmesi mutabakatına da uyulmadı. Evlerinden uzaktan eğitim yapan öğretmenlere hiçbir ekonomik destek verilmedi. 2002 yılında 72 bin olan atanmayan öğretmen sayısı 600 bine ulaşmasına rağmen, öğretmen açığı kapatılmadı. Atama bekleyen 360 engelli öğretmenin ataması hala yapılmadı.

YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN ÖĞRETMEN AÇIĞI KAPATILMALI Milli Eğitim Bakanlığı 2019-2020 istatistiğine göre örgün eğitim kurumlarında görev yapan öğretmen sayısı 1 milyon 117 bin 686, bu öğretmenlerin 942 bini devlet (resmi) okullarda, 174 bin 750'si özel okullarda görev yapmaktadır. Pandemi döneminde yüz yüze eğitime geçmek için derslik ve öğretmen açığının kapatılması birinci koşuldur. İvedilikle 20 bin köy okulu açılarak, her okula en az 2 öğrenmen, toplamda ise 40 bin öğretmen ataması yapılmalıdır. Her okula pandemi koşullarını takip edecek en az bir öğretmen, toplamda 54 bin 715 öğretmen atanmalıdır. Uzaktan eğitimin sağlıklı yapılaması için her okula bir teknoloji öğretmeni, toplamda en az 54 bin 715 öğretmen atanmalıdır. Yüz yüze eğitim başladığında artacak derslik sayısını ve 4+4+4 eğitim siteminden kaynaklı ortaöğretime başlayan fazladan 600 bin öğrenciyi de göz önüne aldığımızda en az 100 bin öğretmen daha atanmalıdır. Toplamda ise Milli Eğitim Bakanlığının en az 250 bin öğretmen atamasına daha ihtiyacı vardır.

YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN DERSLİK İHTİYACI KARŞILANMALI Milli Eğitim Bakanlığı 2019-2020 verilerine göre devlet okullarındaki dersliklerdeki ortalama öğrenci sayısı 26’dır. Bu sayı Bilim Kurulunun pandemi sürecinde yüz yüze eğitim için açıkladığı 15 öğrenci ortalamasının çok üstündedir. Her derslikte 15 öğrenci olması için 424 bin 659 dersliğe daha ihtiyaç vardır. Pandemi sürecinde ikili eğitim yapılacağını varsaydığımızda ise en az 212 bin 329 dersliğe ihtiyaç duyulmaktadır.

TÜRKİYE PANDEMİ SÜRECİNDE EĞİTİMDE SINIFTA KALDI Dünya ülkelerinde de eğitim sistemi pandemi sürecinden olumsuz etkilendi. Ancak geçen 8 ay içinde çoğu ülke tedbirlerini alarak, ihtiyaçlarını hızlıca tamamlayarak kısmen ya da tamamen yüz yüze eğitime geçti. Rusya, Çin, İsveç, Norveç, Danimarka, Fransa ve İtalya gibi ülkelerde yüz yüze eğitim başladı. Kanada, Amerika ve Avusturalya gibi ülkelerde ise bölgesel olarak okulların uzaktan ya da yüz yüze eğitimine izin verildi. Türkiye’de ise “Okuma oranı arttıkça beni afakanlar basıyor” diyen anlayışın temsilcileri, pandemi sürecini fırsata çevirerek, “eğitimde fırsat eşitliğini” tamamen ortadan kaldırıp, bilgisayarı, interneti ve televizyonu olmayan milyonlarca çocuğumuzu eğitimin dışına itti. Öğretmen açığının kapatılması, derslik ihtiyacının giderilmesi, uzaktan ve yüz yüze eğitim sorunlarının çözümü için TBMM’ye bir araştırması önergesi verdik. Milli Eğitim Bakanlığına ek bütçe verilmedikçe ne öğretmenlerimizin ihtiyaçları, ne uzaktan, ne de yüz yüze eğitim koşullarının hazırlanması mümkün değildir. Tüm zorluklara ve imkansızlıklara rağmen umutlarını hep diri tutan öğretmenlerimizin, Ekim Dünya Öğretmenler Günü kutlu olsun…

Kaynak: Editör:
Etiketler: Öğretmenlerin, Hakkı, Ödenmiyor,
Yorumlar
Diğer Haberler
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 41 Akademik Personel Alınacak.
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 41 Akademik Personel Alınacak.
Ankara Milletvekilimiz Turan Rektör Karakaya’yı Ziyaret Etti
Ankara Milletvekilimiz Turan Rektör Karakaya’yı Ziyaret Etti
”Türk Toplumunda Kadın” Konulu Panel Yapıldı
”Türk Toplumunda Kadın” Konulu Panel Yapıldı
KIRŞEHİR YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİ BELEDİYE BAŞKANI SELAHATTİN EKİCİOĞLU’NU ZİYARET ETTİ
KIRŞEHİR YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİ BELEDİYE BAŞKANI SELAHATTİN EKİCİOĞLU’NU ZİYARET ETTİ
MEMLEKET SEVDALISI NET KONUŞTU
MEMLEKET SEVDALISI NET KONUŞTU
TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURUL TOPLANTISI YAPTI
TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURUL TOPLANTISI YAPTI
DAHA YEŞİL BİR KIRŞEHİR İÇİN GELECEĞİMİZİ HEP BİRLİKTE YEŞERTELİM
DAHA YEŞİL BİR KIRŞEHİR İÇİN GELECEĞİMİZİ HEP BİRLİKTE YEŞERTELİM
 81 il valiliğine “Covid-19 Denetimleri” konulu genelge gönderdi.
81 il valiliğine “Covid-19 Denetimleri” konulu genelge gönderdi.
Kim kime kefilse! Kefil bavulları toplatsın.
Kim kime kefilse! Kefil bavulları toplatsın.
Memur-Sen Kadın Kolları Başkanı Ceylan Okatan: Şiddet Virüsünün Aşısı Örgütlü Mücadeledir
Memur-Sen Kadın Kolları Başkanı Ceylan Okatan: Şiddet Virüsünün Aşısı Örgütlü Mücadeledir
 TOPLAM CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI
TOPLAM CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI
 DİEGO MARADONA HAYATINI KAYBETTİ!
DİEGO MARADONA HAYATINI KAYBETTİ!
 CHP Kırşehir Kadın Kolları Başkanlığı Basın Açıklaması yaptı.
CHP Kırşehir Kadın Kolları Başkanlığı Basın Açıklaması yaptı.
Kırşehir
Kırşehir'de Mevsimsel Tedbirler Gözden Geçirildi
BENZİNE BÜYÜK ZAM
BENZİNE BÜYÜK ZAM
ERDOĞAN
ERDOĞAN'DAN VATANDAŞA ÇAĞRI
Kırşehir Belediyesi
Kırşehir Belediyesi'nin 2021 Yılı Bütçesi Belli Oldu
GÜZELLİK YARIŞMASINDA KIRŞEHİR
GÜZELLİK YARIŞMASINDA KIRŞEHİR'Lİ DAMGASI
Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin COVID-19 hasta tablosunu açıkladı.
Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin COVID-19 hasta tablosunu açıkladı.
BOZTEPE YOLUNDA TRAFİK KAZASI 4 YARALI
BOZTEPE YOLUNDA TRAFİK KAZASI 4 YARALI
Bülent Arınç istifa etti
Bülent Arınç istifa etti
Üniversitemizde tıbbi ve yenilebilir mantar türleri üretilecek
Üniversitemizde tıbbi ve yenilebilir mantar türleri üretilecek
EYT
EYT'LİLERİN UMUT PARTİSİNDEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
KIRŞEHİR
KIRŞEHİR'DE İŞ ADAMI COVİT NEDENİYLE HAYATINI YİTİRDİ
Nefes borusuna kaçan ekmek parçası canından etti
Nefes borusuna kaçan ekmek parçası canından etti
ÖĞRETMENLERİM.
ÖĞRETMENLERİM.
Bülent Arınç’tan istifa sinyali
Bülent Arınç’tan istifa sinyali
BESLENMEDE GERÇEKLER VE SAĞLIK İLİŞKİSİ
BESLENMEDE GERÇEKLER VE SAĞLIK İLİŞKİSİ
AKIN “ÜLKELERİN GELECEĞİNİ İYİ EĞİTİLMİŞ GENÇ NESİLLER BELİRLEMEKTEDİR”
AKIN “ÜLKELERİN GELECEĞİNİ İYİ EĞİTİLMİŞ GENÇ NESİLLER BELİRLEMEKTEDİR”
 İLHAN, ÖĞRETMENLİK KUTSAL BİR MESLEKTİR
İLHAN, ÖĞRETMENLİK KUTSAL BİR MESLEKTİR
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NUN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NUN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
TSO BAŞKANI YILMAZ’DAN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
TSO BAŞKANI YILMAZ’DAN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
İYİ PARTİ  ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
İYİ PARTİ ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
"BİZİM İÇİMİZDE CİĞERİNDE UR OLAN YOKTUR"
"BİZİM İÇİMİZDE CİĞERİNDE UR OLAN YOKTUR"
KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLDİ
KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLDİ
 EĞİTİM FAALİYETLERİNE İLİŞKİN KARAR
EĞİTİM FAALİYETLERİNE İLİŞKİN KARAR
İLKOKUL ÖĞRETMENİ OLUR DA SIKINTILAR YAŞANMAZ MI?
İLKOKUL ÖĞRETMENİ OLUR DA SIKINTILAR YAŞANMAZ MI?
KAEÜ NEŞET ERTAŞ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNDEN MAHNILARDAN TÜRKÜLERE KONSERİ
KAEÜ NEŞET ERTAŞ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNDEN MAHNILARDAN TÜRKÜLERE KONSERİ
MUCUR İLÇESİNDE TRAFİK KAZASI YARALILAR VAR
MUCUR İLÇESİNDE TRAFİK KAZASI YARALILAR VAR
Canlı Hayvan Pazarı Açık Olacak
Canlı Hayvan Pazarı Açık Olacak
 Güncel corona virüsü verileri açıklandı!
Güncel corona virüsü verileri açıklandı!
FETÖ Sanığı Eski Astsubaylara Hapis Cezası
FETÖ Sanığı Eski Astsubaylara Hapis Cezası
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
MHP
MHP'DEN CHP'YE ÇAKICI CEVABI
KIRŞEHİR
KIRŞEHİR'DE JEOTERMAL DAHA VERİMLİ KULLANILACAK
Vali Akın, yeni kimlik kartı için 60 milyonuncu başvuruyu yapan vatandaşımıza kartını verdi.
Vali Akın, yeni kimlik kartı için 60 milyonuncu başvuruyu yapan vatandaşımıza kartını verdi.
KIŞ ÖNCESİNDE SAHA ÇALIŞMALARI HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR
KIŞ ÖNCESİNDE SAHA ÇALIŞMALARI HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR
İLHAN ARTAN COVİD VAKALARI KONUSUNU MECLİS GÜNDEMİNE GETİRDİ...
İLHAN ARTAN COVİD VAKALARI KONUSUNU MECLİS GÜNDEMİNE GETİRDİ...
Haber Yazılımı