Haber Detayı
23 Kasım 2020 - Pazartesi 22:17
 
ÖĞRETMENLERİM.
Ne çok haini varmış bu ülkenin! Hem de kendi elleriyle toprağında büyütüp, suyunu verip ekmeğiyle beslediği eğittiği! Yüksek mevkilere getirip kendi elleriyle yerleştirdiği… Ne çok haini varmış”! Bu sözlerin ortağı da olabilirsiniz. Ya da olmayabilirsiniz.
GÜNDEM Haberi
ÖĞRETMENLERİM.

ÖĞRETMENLERİM.

Öğretinin olmadığı yerde özgürlük olmaz.

Yıllar önceydi; Ali öğretmen akşamüstü hastalandı. Göğsünde bir ağrı, kollarında hafif bir uyuşma oluştu. Kendi imkânlarıyla hastaneye geldi. Rahatsızım dedi… Bekle, dediler. Bekledi… Durumu kötüleşiyordu… Oturduğu yere yığıldı… Eşi çığlık attı... “Aliiiiiiiiiii”… Birkaç sağlıkçı koşup yanına geldi. Baktılar. Silkelediler. Olmadı. Koşturup sedye getirdiler. Ali öğretmen sedyeye taşındı. O yüreği kocaman Ali öğretmen bir sabun kalıbı gibi ellerden kayıp gidiyordu. Doktor başındaydı. Şok cihazını getirdiler. Kalbine hayat vereceklerdi. Olmadı. Tekrar, tekrar uğraştılar çalışmadı o menfur cihaz. Acil serviste bulunan şok cihazı (defibrilatör) arızalı çıktı. Ali öğretmen öldü.

24 Kasım Öğretmenler günü.

3600 ek göstergeyi yakıştıramayanlar utanmadan, kızarmadan bugün yine söz verecek!

Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en fedakâr ve muhterem unsurlarıdır. Mustafa Kemal Atatürk.

Kusura bakma öğretmenim seni müreffeh yaşatamadık. Kazancının yarıdan fazlasını kiraya veriyorsa. Bugün öğretmen günlük gazete, güncel kitap alamıyor. Kendini geliştiremiyorsa. Öğrenciye bilgisiyle, davranışıyla, giyim kuşamı ve yüz tuvaletiyle rol model olamıyorsa. Kabahat öğretmenin değil ki…

Kusura bakma seni atayamadık öğretmenim. Demek yerine. Sana iş mi yok! Pazarda limon sat. Kargo şirketlerinde hamal. Tarlada maraba. İnşaatta amele ol. Elinde badana fırçası. Mala. Sırtında semer, tuğla taşı inşaatların üst katlarına. Bu işleri beğenmezsen;  Polis, Subay, Astsubay, Bekçi Ol… Yeter ki bu ülkede öğretmen olma. Kadınsan evde kısmetini bekle. Çocuk doğur. Nasılsa köyleri cehalete, eğitimi imamlara bıraktık kaygı duyma.

ME Bakanı diyor ki; “Öğretmen maaşları bakanlığımıza yük”. Bu adam, bu ülkenin milli eğitimine yön veriyorsa. Öğretmen; Pandemi de, ekmek dağıtıcısı.  Teşrifatçı… En düşük maaşa sahip. Maaşı, imamdan bekçiden sonra gelecektir. Ders ücreti karşılığı çalışan sözleşmeli öğretmen, öğrencinin, velinin tehditler savurduğu, dövdüğü, bıçakladığı, hatta derste öldürülen sahipsiz canım öğretmenlerim. Öğretmenler gününüz kutlu olsun!

Elleri öpülesi öğretmenler.

Bu ülkenin imarında. Endüstrisinde. Sanayisinde. Tarımında sağlığında öğretmenlerin parmak izi, alın teri, emeği var. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, Mustafa Kemal Atatürk bir okula gider ve bir sınıfa girer. Öğretmen kürsüsünden ayağa kalkar ve yer verir. Mustafa Kemal Atatürk öğretmenin sandalyesine oturmaz ve dersi sonuna kadar ayakta izler. Dersini bölmez. Sözlerini kesmez. Akıl vermeye kalkmaz. ‘Sen kimsin. Kimsin yav’! Demez. Öğretmene saygı budur.

Öğretmenin silahı yoktur. Bu ülkede namussuz terör binlerce öğretmenimizi şehit etmekten asla geri durmadı. Bu ülkenin taşında, toprağında görev almaktan asla geri durmayan, Eğitim ve öğretimin neferleri öğretmenler. Işık saçmaya devam ediyorlarsa yüreklerinde sönmeyen meşalesindendir. Onlar silahtan daha güçlü olduklarını her fırsatta ispat ettiler. Sıra bizde değil mi! Sıra bu devleti yönetenler de değil mi? Bu sorumluluk kimin demesinler mi? Bu millet öğretmenine karşı sorumludur. Aynı zamanda suçludur. Çünkü öğretmenine gereken değeri vermeyenleri alkışladığı için.

‘Öğretmenler Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır’... Mustafa Kemal Atatürk

Çünkü sizler güçlüsünüz. Bu ülke için; vatan haini ya da kahramanlar yetiştirmek sizlerin vebali. Laik Cumhuriyete düşman olmak, çağdaşlığa düşman bireyler yetiştirmek yemin etmiş namuslu hangi öğretmenin asli görevi olabilir? Öğretmenler bir ülkenin kurucu değerleri olduğu gibi yıkıcı değerleri de olabilir. Birilerinin ideallerini gerçekleştirsin diye, kendi inancından, ülküsünden veriyor ve kullanılıyorsa biat etmeyi görev anlayışıyla karıştırıyorsa hainlere kapı aralıyor demektir... O Öğretmen değildir.

Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet işleri Eğitim daire başkanlığımı? Ben çağdaş eğitim istemiyorum. Diyen anlayışa teslim olmak.

Milli Eğitim Bakanlığı; tarikatlara bağlı 18 vakıf, cemaat ve benzeri gruplarla anlaşma yapıyor.  Çağdaş toplumun inşası kimlere emanet? Anne ve babalar çocuklarını hangi ehil ellere emanet ettiğinin ne kadar farkında!

“Ne çok haini varmış bu ülkenin! Hem de kendi elleriyle toprağında büyütüp, suyunu verip ekmeğiyle beslediği eğittiği! Yüksek mevkilere getirip kendi elleriyle yerleştirdiği… Ne çok haini varmış”! Bu sözlerin ortağı da olabilirsiniz. Ya da olmayabilirsiniz.

Madalyonun diğer yüzü…

Ben kirli amaçlara hizmet eden öğretmenlerin varlığından hicap duyuyorum. Çocuğun gelişiminde, aile içerisinde ebeveynin, sınıf ortamında ise öğretmenin rolü var. Özellikle erken dönemde bu iki kaynaktan gelen olumlu ve istendik bilgi ve uygulamalar çocuğun bilişsel, duyuşsal ve davranışsal açıdan gelişimine olumlu katkı sağlar. Bu katkı; çocuk açısından, genç açısından kazanılan bilgi, beceri ve tutumlar, ilerleyen süreçte etkin biçimde kullanılarak ve günlük yaşam içerisinde genelleştirilerek yaygınlaştırılacak ve dış dünyayla dengeli, uyumlu ve doyumlu bir ilişki kurmanın imkânını sunabilecektir. Budur kazanmış olmak. Onlar geleceğin emanetçileri değil ki! Sahipleridir…

Bilgi verme, öğretim etkinliği, öğüt verme, diyalog. Bu anlayışın bir kısmı görevse de, diğer kısmı vicdanı bir sorumlulukla toplumsal yönlendirmeyi amaçlar. Bilgi verme düzeyindeki iletişimde, bilgiyi veren ve alan arasında gerçek bir kişisel ilişki olabilir mi. Genelde yoktur. Alıcının ilgisi bilgiyi verene değil, daha çok yeni bir bilgiye yöneliktir. Doğrumu. Doğru.

Ders kitaplarındaki gayri ahlaki bilgiler, yeni kahramanlar türeterek tarihin saptırılması, eğitsel gelişime katkı sağlamadığı gibi çağdaşlaşmaya da kapıları kapatmaktadır. Bu anlayış bu ülkeyi ortaçağ karanlığına sürükleyeceği muhakkaktır. Bunun böyle bir amaçla hazırlandığını sizlerde çok iyi biliyorsunuz. İtiraz etmez iseniz, kabullenmiş olursunuz. Yanlışı doğru diye algılarsanız sizlerin aldığı eğitimlerinde içinin ne kadar boş olduğu gerçeği ortaya çıkar. Sizler bilerek veya bilmeyerek, bu anlayışa hizmet ediyorsunuz. Kişisel doğrular kişileri bağlar. Sizlerin kişisel doğruları ülkeyi kurar veya yıkar. Yıkılan molozların altında sizlerde kalırsınız... Hiç kimsenin kafası sizleri yönettiği masanın üzerinde kalmaz.  Tabutlarınıza; çivileri,  kuklaların ipini, çeken parmaklar çakar. Onun bunun oyuncağı olmak ideoloji değildir.

Çarpık ideolojik ilişkiler. Uygulama sahası bulduysa! Gelecekte Cumhuriyeti ve laik sistemi yıkacak çocuklar eğitiliyor, planlanıyor, hazırlanıyor ve direnç gösterilmiyorsa…

Ülkede yazboz tahtasına dönmüş, siyasetin bir türlü elini, ayağını çekmediği, ideolojisini kısıtsız, sıkıntısız ve tek parça olarak uygulayabildiği tek kurumsunuz. Ülkeyi akılcı, çağdaş veya karanlık ideolojiyi de omuzlayarak geleceğe taşıyacak olan yine tek kurum Milli Eğitimdir. İyi öğretmen. Kötü öğretmen kimin tanımıdır. Veliler neden böyle bir yola itilmiştir. Bu kavramı hiç düşündünüz mü?

Siyasilerin ideolojilerini uygulayabileceği, yaşatabileceği ve taşıyabileceği tek kurum olarak Milli Eğitimi gördüğü açıkça ortadadır. Bu gerçeğin içinde ülkenin geleceğini şekillendirecek olan çocuklar ve gençler var. Eğitilmeye hazır olan geleceğin üzerinden tarihini saklayarak uydurma tarih ve müfredatlarla sanki yeni bir ülke kurma, Türkiye cumhuriyetini ortadan kaldırma veya reklam arası olarak gören ahlaksız anlayışa payanda olmak vatan hainliği değilse! Nedir sizlerce. Onlar ki Dünya parası ‘Dolarları’ ceplerinden, hesaplarından kaldırmazlarken, bilimin ve teknolojinin dili olan İngilizceyi rafa kaldırarak, geleceğe Arapçayı dayatması aklınıza hiç bir şey getirmiyor mu?

Bu ülkenin çocuklarını karartmak, ülkesine, kurucu değerlerine düşman kobay yapmak yerine, gelişmiş ülkelerin eğitim sistemleri neden baz alınarak uygulamaya sokulmaz. Neden bu ülkenin geleceğine karanlığın ideolojisi dayatılır. Öğretmenlerin bir kısmı direnç gösterirken, diğer bir kısmı bu ülkenin bekasını karanlık düşlere yönlendirenlerin değirmenlerine sutaşıma telaşı içine girmişlerse! Bana göre ahlaksızlıktır. Vatan hainliğidir.

Dünyada tek laik demokratik rejimle yönetilen İslam ülkesinde yaşıyoruz. Laikliğin kitaplarda kaldığının farkında mısınız? Bağımsız ve tarafsız basından izleyin ve ülkenin hangi rezaletlere gebe olduğunu anlayın. İmam işini bırakmış, kadının saçıyla, giysisiyle ilgili. Sizler işinizi bırakmış, şeriat beyanlarıyla ilgilisiniz. Laiklik sadece ahlaksızlara pencere açmaz. Laiklik yaşamsal kuramı düzenler.

Öğretim etkinliği. İdeolojik tavır. Öğretim ilişkisinde yer alan kişiler, genellikle her- şeyi bildiği ve hiçbir şey bilmediği varsayılan taraflarla öğrencilerle karşı karşıyadır. Öğüt verme düzeyindeki iletişimde, kendisinin yaratmadığı, uygulaması için gönderilen talimatları herhangi bir olayın tanığı olduğu biçimiyle bir mesaj olarak iletir. İlettiği yargıları eleştiri ve muhakeme yoluyla aydınlatmaktan çok, kesin yargılarla iletmek ve alıcının yaşamını buna göre düzenlemesini bekleme duygusu içinde işlemesi gerçeği ideoloji, değilse nedir?

Ergenler için okul, aile yaşamının dışında toplumsallaşma sürecinin en hızlı ve en yoğun yaşandığı ortamlardan birisidir. Etkileme veya etkin olmak bu ortamlarda çok daha kolaydır. Eğitsel baskı toplumsal baskıya ve ideolojik kavrama kaymaya başlarsa sonuç kargaşaya gider. Grup kurallarının, normların, değerlerin oluşturulduğu toplumlarda kurallı yaşamının ve uyum sürecinin ilk ve tek örneği olan okul ortamı, akran ilişkisini, öğrenci-öğretmen ilişkisini içermesi nedeniyle özel davranış kalıplarını da gerektirmektedir. Çocukların üzerinden sizin marifetinizle konmuş, siyasetçinin kirli ellerini kaldırın ki, ülke aydınlığa çıksın.

Sizlere akıl ve yön verenlerin çoğunun çocukları ve kendileri neden Arap ülkeleri değil de Avrupa ve Amerika'dır. Neden onlar hayatlarının sonlarını, çocuklarının geleceğini yeniden şekillendirmeleri için Arap ülkelerin de değil de, Amerika veya Gelişmiş Avrupa ülkelerini seçerler. Bu kadar basit tümceleri çözemiyorsanız bu milletin parasını maaş diye kursağınıza sokmayın.

Bu ülkenin en ücra köşesinde yaşayan bir yurttaşın evladı onların evladından daha basit, daha küçük değildir. Eğitimde fırsat eşitliğini kendileri için yaratanlar, bu ülkeyi kanlarıyla kurmuş insanların torunlarını kendilerine kurşun asker yapmaktan vazgeçmeli. Sizlerde o kurşun askerlere kumanda olmaktan vazgeçin. Öğretmen kurşun askerlik yakışmaz.

Öğretmenin önce mesleğine, öğrencilerine ve hatta dış dünyaya karşı tutumu rol modeli olarak öğrencisiyle ilişkisinin yönünü de belirlemelidir. Ahlak gelişimi açısından öğretmenin fonksiyonu düşünüldüğünde, duygu, düşünce ve davranışlarıyla rol modeli olan öğretmenin sınıf içi uygulamalarında da kültürün, değerler sisteminin, normların, görgü kurallarının uygulayıcısı ve aktarıcısı olmasını beklemek. Geleceğin aydınlık olmasını beklemek kadar doğaldır.

Atanmış. Atanamamış. Başka bir meslekte görev yapmış olsa da. Emekli olmuş. Ya da aktif görevde olan öğretmenlerimin öğretmenler gününü kutlarken, önlerinde saygıyla eğiliyorum. Şehit ve merhum öğretmenlerime Allah’tan rahmet diliyorum.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÖĞRETMENLERİM.,
Yorumlar
Diğer Haberler
PEKİ ŞİMDİ SORMAK LAZIM!
PEKİ ŞİMDİ SORMAK LAZIM!
Bu Düşmanlık Nedense Hep Kırşehir’e mi?
Bu Düşmanlık Nedense Hep Kırşehir’e mi?
 Solunum için zararlı yağışlar çarşambaya kadar sürecek
Solunum için zararlı yağışlar çarşambaya kadar sürecek
18 Nisan Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü ( International Day of Monuments and Sites)
18 Nisan Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü ( International Day of Monuments and Sites)
CHP Kırşehir İl Teşkilatından
CHP Kırşehir İl Teşkilatından '' ''ŞOONU NÖÖRDÜNÜZ - 128'' Pankartı
Kırşehir
Kırşehir'de Askeri Helikopter Zorunlu İniş Yaptı
Türkiye’nin de aldığı Çin aşısıyla ilgili yeni sonuçlar açıklandı: Yüzde 67…
Türkiye’nin de aldığı Çin aşısıyla ilgili yeni sonuçlar açıklandı: Yüzde 67…
Rusya-Ukrayna krizi büyüyor!
Rusya-Ukrayna krizi büyüyor!
HATUNOĞLU KÖYÜN
HATUNOĞLU KÖYÜN'DE ÇİFTÇİNİN HAYVANLARI TELEF OLDU
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ KIRŞEHİR ŞUBESİNDEN BASIN VE KAMOYUNA
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ KIRŞEHİR ŞUBESİNDEN BASIN VE KAMOYUNA
DOĞA BABAYLA DOĞANIN KALBİ TEZER
DOĞA BABAYLA DOĞANIN KALBİ TEZER'E ZİYARET
CHP ve İYİ Parti
CHP ve İYİ Parti'den AK Partili Meclis Başkanına Ziyaret
Gidiş o gidiş: AKP’li belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 kişi geri gelmemiş
Gidiş o gidiş: AKP’li belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 kişi geri gelmemiş
Çevreyi araştırdık. Sessizliği sorguladık. Bölge yaşayanlarıyla görüştük.
Çevreyi araştırdık. Sessizliği sorguladık. Bölge yaşayanlarıyla görüştük.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde korkutan vaka sayısı artışı
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde korkutan vaka sayısı artışı
‘Üç dönem AKP’ye oy verdim’ diyen esnaf
‘Üç dönem AKP’ye oy verdim’ diyen esnaf
Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı
Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KISMİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KISMİ KARARLAR
KIRŞEHİR TSO
KIRŞEHİR TSO'DAN KIRŞEHİR ŞEHİT AİLELERİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNE ZİYARET
KIRŞEHİR TSO’DAN ŞABAN ÇELİK
KIRŞEHİR TSO’DAN ŞABAN ÇELİK'E ZİYARET
 FAALİYET SUNUMU TOPLANTILARI’NA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KATILDI
FAALİYET SUNUMU TOPLANTILARI’NA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KATILDI
KIRŞEHİR TSO’DAN KIRŞEHİR MUHARİP GAZİLER DERNEĞİNE ZİYARET
KIRŞEHİR TSO’DAN KIRŞEHİR MUHARİP GAZİLER DERNEĞİNE ZİYARET
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
DEAŞ
DEAŞ'lı 7 sanık, hakim karşısına çıktı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Üçüncü köprünün yüzde 51
Üçüncü köprünün yüzde 51'i satılacak
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN  RAMAZAN AYI MESAJI
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN RAMAZAN AYI MESAJI
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
 Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI
Kırşehir Valiliği, 2 günlük yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.
Kırşehir Valiliği, 2 günlük yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.
TSO, ESOB, ZİRAAT ODASI, BORSA, MESLEK ÖRGÜTLERİ VE KOOPERATİF’LERLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI YAPILDI
TSO, ESOB, ZİRAAT ODASI, BORSA, MESLEK ÖRGÜTLERİ VE KOOPERATİF’LERLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI YAPILDI
DSÖ’den “şoke edici” corona virüsü aşısı açıklaması
DSÖ’den “şoke edici” corona virüsü aşısı açıklaması
Vatan Hoca ve Ekibi Yeşil Alan Çalışmasına Devam Ediyor
Vatan Hoca ve Ekibi Yeşil Alan Çalışmasına Devam Ediyor