Haber Detayı
23 Kasım 2020 - Pazartesi 22:17
 
ÖĞRETMENLERİM.
Ne çok haini varmış bu ülkenin! Hem de kendi elleriyle toprağında büyütüp, suyunu verip ekmeğiyle beslediği eğittiği! Yüksek mevkilere getirip kendi elleriyle yerleştirdiği… Ne çok haini varmış”! Bu sözlerin ortağı da olabilirsiniz. Ya da olmayabilirsiniz.
GÜNDEM Haberi
ÖĞRETMENLERİM.

ÖĞRETMENLERİM.

Öğretinin olmadığı yerde özgürlük olmaz.

Yıllar önceydi; Ali öğretmen akşamüstü hastalandı. Göğsünde bir ağrı, kollarında hafif bir uyuşma oluştu. Kendi imkânlarıyla hastaneye geldi. Rahatsızım dedi… Bekle, dediler. Bekledi… Durumu kötüleşiyordu… Oturduğu yere yığıldı… Eşi çığlık attı... “Aliiiiiiiiiii”… Birkaç sağlıkçı koşup yanına geldi. Baktılar. Silkelediler. Olmadı. Koşturup sedye getirdiler. Ali öğretmen sedyeye taşındı. O yüreği kocaman Ali öğretmen bir sabun kalıbı gibi ellerden kayıp gidiyordu. Doktor başındaydı. Şok cihazını getirdiler. Kalbine hayat vereceklerdi. Olmadı. Tekrar, tekrar uğraştılar çalışmadı o menfur cihaz. Acil serviste bulunan şok cihazı (defibrilatör) arızalı çıktı. Ali öğretmen öldü.

24 Kasım Öğretmenler günü.

3600 ek göstergeyi yakıştıramayanlar utanmadan, kızarmadan bugün yine söz verecek!

Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en fedakâr ve muhterem unsurlarıdır. Mustafa Kemal Atatürk.

Kusura bakma öğretmenim seni müreffeh yaşatamadık. Kazancının yarıdan fazlasını kiraya veriyorsa. Bugün öğretmen günlük gazete, güncel kitap alamıyor. Kendini geliştiremiyorsa. Öğrenciye bilgisiyle, davranışıyla, giyim kuşamı ve yüz tuvaletiyle rol model olamıyorsa. Kabahat öğretmenin değil ki…

Kusura bakma seni atayamadık öğretmenim. Demek yerine. Sana iş mi yok! Pazarda limon sat. Kargo şirketlerinde hamal. Tarlada maraba. İnşaatta amele ol. Elinde badana fırçası. Mala. Sırtında semer, tuğla taşı inşaatların üst katlarına. Bu işleri beğenmezsen;  Polis, Subay, Astsubay, Bekçi Ol… Yeter ki bu ülkede öğretmen olma. Kadınsan evde kısmetini bekle. Çocuk doğur. Nasılsa köyleri cehalete, eğitimi imamlara bıraktık kaygı duyma.

ME Bakanı diyor ki; “Öğretmen maaşları bakanlığımıza yük”. Bu adam, bu ülkenin milli eğitimine yön veriyorsa. Öğretmen; Pandemi de, ekmek dağıtıcısı.  Teşrifatçı… En düşük maaşa sahip. Maaşı, imamdan bekçiden sonra gelecektir. Ders ücreti karşılığı çalışan sözleşmeli öğretmen, öğrencinin, velinin tehditler savurduğu, dövdüğü, bıçakladığı, hatta derste öldürülen sahipsiz canım öğretmenlerim. Öğretmenler gününüz kutlu olsun!

Elleri öpülesi öğretmenler.

Bu ülkenin imarında. Endüstrisinde. Sanayisinde. Tarımında sağlığında öğretmenlerin parmak izi, alın teri, emeği var. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, Mustafa Kemal Atatürk bir okula gider ve bir sınıfa girer. Öğretmen kürsüsünden ayağa kalkar ve yer verir. Mustafa Kemal Atatürk öğretmenin sandalyesine oturmaz ve dersi sonuna kadar ayakta izler. Dersini bölmez. Sözlerini kesmez. Akıl vermeye kalkmaz. ‘Sen kimsin. Kimsin yav’! Demez. Öğretmene saygı budur.

Öğretmenin silahı yoktur. Bu ülkede namussuz terör binlerce öğretmenimizi şehit etmekten asla geri durmadı. Bu ülkenin taşında, toprağında görev almaktan asla geri durmayan, Eğitim ve öğretimin neferleri öğretmenler. Işık saçmaya devam ediyorlarsa yüreklerinde sönmeyen meşalesindendir. Onlar silahtan daha güçlü olduklarını her fırsatta ispat ettiler. Sıra bizde değil mi! Sıra bu devleti yönetenler de değil mi? Bu sorumluluk kimin demesinler mi? Bu millet öğretmenine karşı sorumludur. Aynı zamanda suçludur. Çünkü öğretmenine gereken değeri vermeyenleri alkışladığı için.

‘Öğretmenler Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır’... Mustafa Kemal Atatürk

Çünkü sizler güçlüsünüz. Bu ülke için; vatan haini ya da kahramanlar yetiştirmek sizlerin vebali. Laik Cumhuriyete düşman olmak, çağdaşlığa düşman bireyler yetiştirmek yemin etmiş namuslu hangi öğretmenin asli görevi olabilir? Öğretmenler bir ülkenin kurucu değerleri olduğu gibi yıkıcı değerleri de olabilir. Birilerinin ideallerini gerçekleştirsin diye, kendi inancından, ülküsünden veriyor ve kullanılıyorsa biat etmeyi görev anlayışıyla karıştırıyorsa hainlere kapı aralıyor demektir... O Öğretmen değildir.

Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet işleri Eğitim daire başkanlığımı? Ben çağdaş eğitim istemiyorum. Diyen anlayışa teslim olmak.

Milli Eğitim Bakanlığı; tarikatlara bağlı 18 vakıf, cemaat ve benzeri gruplarla anlaşma yapıyor.  Çağdaş toplumun inşası kimlere emanet? Anne ve babalar çocuklarını hangi ehil ellere emanet ettiğinin ne kadar farkında!

“Ne çok haini varmış bu ülkenin! Hem de kendi elleriyle toprağında büyütüp, suyunu verip ekmeğiyle beslediği eğittiği! Yüksek mevkilere getirip kendi elleriyle yerleştirdiği… Ne çok haini varmış”! Bu sözlerin ortağı da olabilirsiniz. Ya da olmayabilirsiniz.

Madalyonun diğer yüzü…

Ben kirli amaçlara hizmet eden öğretmenlerin varlığından hicap duyuyorum. Çocuğun gelişiminde, aile içerisinde ebeveynin, sınıf ortamında ise öğretmenin rolü var. Özellikle erken dönemde bu iki kaynaktan gelen olumlu ve istendik bilgi ve uygulamalar çocuğun bilişsel, duyuşsal ve davranışsal açıdan gelişimine olumlu katkı sağlar. Bu katkı; çocuk açısından, genç açısından kazanılan bilgi, beceri ve tutumlar, ilerleyen süreçte etkin biçimde kullanılarak ve günlük yaşam içerisinde genelleştirilerek yaygınlaştırılacak ve dış dünyayla dengeli, uyumlu ve doyumlu bir ilişki kurmanın imkânını sunabilecektir. Budur kazanmış olmak. Onlar geleceğin emanetçileri değil ki! Sahipleridir…

Bilgi verme, öğretim etkinliği, öğüt verme, diyalog. Bu anlayışın bir kısmı görevse de, diğer kısmı vicdanı bir sorumlulukla toplumsal yönlendirmeyi amaçlar. Bilgi verme düzeyindeki iletişimde, bilgiyi veren ve alan arasında gerçek bir kişisel ilişki olabilir mi. Genelde yoktur. Alıcının ilgisi bilgiyi verene değil, daha çok yeni bir bilgiye yöneliktir. Doğrumu. Doğru.

Ders kitaplarındaki gayri ahlaki bilgiler, yeni kahramanlar türeterek tarihin saptırılması, eğitsel gelişime katkı sağlamadığı gibi çağdaşlaşmaya da kapıları kapatmaktadır. Bu anlayış bu ülkeyi ortaçağ karanlığına sürükleyeceği muhakkaktır. Bunun böyle bir amaçla hazırlandığını sizlerde çok iyi biliyorsunuz. İtiraz etmez iseniz, kabullenmiş olursunuz. Yanlışı doğru diye algılarsanız sizlerin aldığı eğitimlerinde içinin ne kadar boş olduğu gerçeği ortaya çıkar. Sizler bilerek veya bilmeyerek, bu anlayışa hizmet ediyorsunuz. Kişisel doğrular kişileri bağlar. Sizlerin kişisel doğruları ülkeyi kurar veya yıkar. Yıkılan molozların altında sizlerde kalırsınız... Hiç kimsenin kafası sizleri yönettiği masanın üzerinde kalmaz.  Tabutlarınıza; çivileri,  kuklaların ipini, çeken parmaklar çakar. Onun bunun oyuncağı olmak ideoloji değildir.

Çarpık ideolojik ilişkiler. Uygulama sahası bulduysa! Gelecekte Cumhuriyeti ve laik sistemi yıkacak çocuklar eğitiliyor, planlanıyor, hazırlanıyor ve direnç gösterilmiyorsa…

Ülkede yazboz tahtasına dönmüş, siyasetin bir türlü elini, ayağını çekmediği, ideolojisini kısıtsız, sıkıntısız ve tek parça olarak uygulayabildiği tek kurumsunuz. Ülkeyi akılcı, çağdaş veya karanlık ideolojiyi de omuzlayarak geleceğe taşıyacak olan yine tek kurum Milli Eğitimdir. İyi öğretmen. Kötü öğretmen kimin tanımıdır. Veliler neden böyle bir yola itilmiştir. Bu kavramı hiç düşündünüz mü?

Siyasilerin ideolojilerini uygulayabileceği, yaşatabileceği ve taşıyabileceği tek kurum olarak Milli Eğitimi gördüğü açıkça ortadadır. Bu gerçeğin içinde ülkenin geleceğini şekillendirecek olan çocuklar ve gençler var. Eğitilmeye hazır olan geleceğin üzerinden tarihini saklayarak uydurma tarih ve müfredatlarla sanki yeni bir ülke kurma, Türkiye cumhuriyetini ortadan kaldırma veya reklam arası olarak gören ahlaksız anlayışa payanda olmak vatan hainliği değilse! Nedir sizlerce. Onlar ki Dünya parası ‘Dolarları’ ceplerinden, hesaplarından kaldırmazlarken, bilimin ve teknolojinin dili olan İngilizceyi rafa kaldırarak, geleceğe Arapçayı dayatması aklınıza hiç bir şey getirmiyor mu?

Bu ülkenin çocuklarını karartmak, ülkesine, kurucu değerlerine düşman kobay yapmak yerine, gelişmiş ülkelerin eğitim sistemleri neden baz alınarak uygulamaya sokulmaz. Neden bu ülkenin geleceğine karanlığın ideolojisi dayatılır. Öğretmenlerin bir kısmı direnç gösterirken, diğer bir kısmı bu ülkenin bekasını karanlık düşlere yönlendirenlerin değirmenlerine sutaşıma telaşı içine girmişlerse! Bana göre ahlaksızlıktır. Vatan hainliğidir.

Dünyada tek laik demokratik rejimle yönetilen İslam ülkesinde yaşıyoruz. Laikliğin kitaplarda kaldığının farkında mısınız? Bağımsız ve tarafsız basından izleyin ve ülkenin hangi rezaletlere gebe olduğunu anlayın. İmam işini bırakmış, kadının saçıyla, giysisiyle ilgili. Sizler işinizi bırakmış, şeriat beyanlarıyla ilgilisiniz. Laiklik sadece ahlaksızlara pencere açmaz. Laiklik yaşamsal kuramı düzenler.

Öğretim etkinliği. İdeolojik tavır. Öğretim ilişkisinde yer alan kişiler, genellikle her- şeyi bildiği ve hiçbir şey bilmediği varsayılan taraflarla öğrencilerle karşı karşıyadır. Öğüt verme düzeyindeki iletişimde, kendisinin yaratmadığı, uygulaması için gönderilen talimatları herhangi bir olayın tanığı olduğu biçimiyle bir mesaj olarak iletir. İlettiği yargıları eleştiri ve muhakeme yoluyla aydınlatmaktan çok, kesin yargılarla iletmek ve alıcının yaşamını buna göre düzenlemesini bekleme duygusu içinde işlemesi gerçeği ideoloji, değilse nedir?

Ergenler için okul, aile yaşamının dışında toplumsallaşma sürecinin en hızlı ve en yoğun yaşandığı ortamlardan birisidir. Etkileme veya etkin olmak bu ortamlarda çok daha kolaydır. Eğitsel baskı toplumsal baskıya ve ideolojik kavrama kaymaya başlarsa sonuç kargaşaya gider. Grup kurallarının, normların, değerlerin oluşturulduğu toplumlarda kurallı yaşamının ve uyum sürecinin ilk ve tek örneği olan okul ortamı, akran ilişkisini, öğrenci-öğretmen ilişkisini içermesi nedeniyle özel davranış kalıplarını da gerektirmektedir. Çocukların üzerinden sizin marifetinizle konmuş, siyasetçinin kirli ellerini kaldırın ki, ülke aydınlığa çıksın.

Sizlere akıl ve yön verenlerin çoğunun çocukları ve kendileri neden Arap ülkeleri değil de Avrupa ve Amerika'dır. Neden onlar hayatlarının sonlarını, çocuklarının geleceğini yeniden şekillendirmeleri için Arap ülkelerin de değil de, Amerika veya Gelişmiş Avrupa ülkelerini seçerler. Bu kadar basit tümceleri çözemiyorsanız bu milletin parasını maaş diye kursağınıza sokmayın.

Bu ülkenin en ücra köşesinde yaşayan bir yurttaşın evladı onların evladından daha basit, daha küçük değildir. Eğitimde fırsat eşitliğini kendileri için yaratanlar, bu ülkeyi kanlarıyla kurmuş insanların torunlarını kendilerine kurşun asker yapmaktan vazgeçmeli. Sizlerde o kurşun askerlere kumanda olmaktan vazgeçin. Öğretmen kurşun askerlik yakışmaz.

Öğretmenin önce mesleğine, öğrencilerine ve hatta dış dünyaya karşı tutumu rol modeli olarak öğrencisiyle ilişkisinin yönünü de belirlemelidir. Ahlak gelişimi açısından öğretmenin fonksiyonu düşünüldüğünde, duygu, düşünce ve davranışlarıyla rol modeli olan öğretmenin sınıf içi uygulamalarında da kültürün, değerler sisteminin, normların, görgü kurallarının uygulayıcısı ve aktarıcısı olmasını beklemek. Geleceğin aydınlık olmasını beklemek kadar doğaldır.

Atanmış. Atanamamış. Başka bir meslekte görev yapmış olsa da. Emekli olmuş. Ya da aktif görevde olan öğretmenlerimin öğretmenler gününü kutlarken, önlerinde saygıyla eğiliyorum. Şehit ve merhum öğretmenlerime Allah’tan rahmet diliyorum.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÖĞRETMENLERİM.,
Yorumlar
Diğer Haberler
Benim Kırşehir için yaptığım projelerden biriydi!
Benim Kırşehir için yaptığım projelerden biriydi!
KAŞİFLERDEN SOKAĞA BİR KAP İYİLİK
KAŞİFLERDEN SOKAĞA BİR KAP İYİLİK
NEVŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI İSTİFA DEDİ
NEVŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI İSTİFA DEDİ
İçişleri
İçişleri'nden sokağa çıkma yasağı açıklaması
Rektör Karakaya AFAD Kırşehir Risk Azaltma Planı (İRAP)Toplantısına Katıldı
Rektör Karakaya AFAD Kırşehir Risk Azaltma Planı (İRAP)Toplantısına Katıldı
Ekicioğlu,
Ekicioğlu, ''Bedel Ödenecekse Esnafımız Değil Biz Ödeyeceğiz''
TSO BAŞKANI YILMAZ ÜYE ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR
TSO BAŞKANI YILMAZ ÜYE ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR
HALKA RAĞMEN, BU İNAT! NEYİN NESİ?
HALKA RAĞMEN, BU İNAT! NEYİN NESİ?
UNESCO 2021’İ AHİ EVRAN, HACI BEKTAŞ VE YUNUS EMRE YILI İLAN ETTİ
UNESCO 2021’İ AHİ EVRAN, HACI BEKTAŞ VE YUNUS EMRE YILI İLAN ETTİ
Genel Sağlık-İş Murat Alan hakkında suç duyurunda bulundu
Genel Sağlık-İş Murat Alan hakkında suç duyurunda bulundu
İLHAN, AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEKNİKERLERİNİN YETERSİZLİĞİNİ GÜNDEME GETİRDİ
İLHAN, AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEKNİKERLERİNİN YETERSİZLİĞİNİ GÜNDEME GETİRDİ
TEHLİKE SADECE BARAJLARDAKİ DÜŞÜŞ DEĞİLMİŞ
TEHLİKE SADECE BARAJLARDAKİ DÜŞÜŞ DEĞİLMİŞ
Deva Partisi Kırşehir İl Başkanı Metin Atabey,den Hastane taşınması ile ilgili açıklaması
Deva Partisi Kırşehir İl Başkanı Metin Atabey,den Hastane taşınması ile ilgili açıklaması
ŞAP NEDENİ İLE HAYVAN PAZARI KAPATILDI…
ŞAP NEDENİ İLE HAYVAN PAZARI KAPATILDI…
Kasap et derdinde, koyun can derdinde
Kasap et derdinde, koyun can derdinde
BU ŞEHİRDE İHANETİN GÖNÜL VERENİ OLMAZ
BU ŞEHİRDE İHANETİN GÖNÜL VERENİ OLMAZ
OTOBÜS ŞÖFERİ KALP KRİZİ GEÇİREREK HAYATINI KAYBETTİ
OTOBÜS ŞÖFERİ KALP KRİZİ GEÇİREREK HAYATINI KAYBETTİ
AMAN NE GÜZEL BİR HABER EKMEĞE ZAM GELMİŞ
AMAN NE GÜZEL BİR HABER EKMEĞE ZAM GELMİŞ
KADERE BAK NERDEN NEREYE
KADERE BAK NERDEN NEREYE
TÜM KAMUOYUNU VE EMEKÇİLERİ SEFALET ORANLARINA KARŞI BİRLİKTE HAREKET ETMEYE ÇAĞIRIYORUZ !
TÜM KAMUOYUNU VE EMEKÇİLERİ SEFALET ORANLARINA KARŞI BİRLİKTE HAREKET ETMEYE ÇAĞIRIYORUZ !
İçişleri Bakanlığı’ndan sokağa çıkma yasağıyla ilgili açıklama
İçişleri Bakanlığı’ndan sokağa çıkma yasağıyla ilgili açıklama
Kırşehir – Kayseri karayolu Mucur İnanç köyü yolu mevkiinde meydana gelen trafik kazasında 5 kişi yaralandı.
Kırşehir – Kayseri karayolu Mucur İnanç köyü yolu mevkiinde meydana gelen trafik kazasında 5 kişi yaralandı.
HIZIRAĞA MEVKİİNDE BİR VATANDAŞ ÇATIDAN DÜŞTÜ
HIZIRAĞA MEVKİİNDE BİR VATANDAŞ ÇATIDAN DÜŞTÜ
KURTLAMAK MI… GURTLAMAK MI?
KURTLAMAK MI… GURTLAMAK MI?
İYİ PARTİ KIRŞEHİR İL BAŞKANI MÜFİT GÖÇEN GÖRME ENGELLİ AVUKAT MUHAMMED HEKİMHAN’ I ZİYARET ETTİ.
İYİ PARTİ KIRŞEHİR İL BAŞKANI MÜFİT GÖÇEN GÖRME ENGELLİ AVUKAT MUHAMMED HEKİMHAN’ I ZİYARET ETTİ.
Aleyna’nın katil zanlısı cezaevinde intihar etti
Aleyna’nın katil zanlısı cezaevinde intihar etti
KEŞKE BAŞKA HESAPLARDA SORULSA
KEŞKE BAŞKA HESAPLARDA SORULSA
1. İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplandı
1. İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplandı
Bakan Koca, açıklamasının ardından Ankara Şehir Hastanesi’ne geçerek canlı yayında corona virüsü aşısı oldu.
Bakan Koca, açıklamasının ardından Ankara Şehir Hastanesi’ne geçerek canlı yayında corona virüsü aşısı oldu.
VEKİL İLHAN OTOYOL FAHİŞ ÜCRETİNİ SORDU
VEKİL İLHAN OTOYOL FAHİŞ ÜCRETİNİ SORDU
İYİ PARTİ KIRŞEHİR İL BAŞKANI MÜFİT GÖÇEN VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ YER ALTI SARRAFLAR ÇARŞISINDAKİ ESNAFLARI ZİYARET ETTİ.
İYİ PARTİ KIRŞEHİR İL BAŞKANI MÜFİT GÖÇEN VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ YER ALTI SARRAFLAR ÇARŞISINDAKİ ESNAFLARI ZİYARET ETTİ.
Kırşehir İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından operasyon yapıldı.
Kırşehir İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından operasyon yapıldı.
 Güncel vaka ve vefat sayısı açıklandı!
Güncel vaka ve vefat sayısı açıklandı!
Elektrik çarpan genç işçi öldü
Elektrik çarpan genç işçi öldü
CHP
CHP'li Kaya'dan Nagehan Alçı'ya Tepki: Ahmakça Bir Yorum
ÇARŞAMBA VE PERŞEMBE
ÇARŞAMBA VE PERŞEMBE'YE DİKKAT
Ankara’da şehrin büyük bir bölümünde hissedilen deprem meydana geldi.
Ankara’da şehrin büyük bir bölümünde hissedilen deprem meydana geldi.
Gazeteci Olmak İstemiyorsan! Sormayacaksın.
Gazeteci Olmak İstemiyorsan! Sormayacaksın.
BEN YAZARKEN UTANIYORUM..YA SİZ?
BEN YAZARKEN UTANIYORUM..YA SİZ?
AMERİKA KARIŞTI
AMERİKA KARIŞTI
BAKIN VATANDAŞIN VERGİSİ NASIL ÇARÇUR OLUYOR
BAKIN VATANDAŞIN VERGİSİ NASIL ÇARÇUR OLUYOR
Merkel’den zehir zemberek yorum: Çok öfkelendim
Merkel’den zehir zemberek yorum: Çok öfkelendim
YÜCESAN SERT KONUŞTU SAĞLIKÇILARIN YANINDAYIZ
YÜCESAN SERT KONUŞTU SAĞLIKÇILARIN YANINDAYIZ
Hazine’nin 2020 bilançosu: 181,8 milyar TL açık verildi,
Hazine’nin 2020 bilançosu: 181,8 milyar TL açık verildi,
İhtiyaç Sahipleri İçin Toplanan 100 Tır Dolusu Malzemeyi Satıp Altına Yatırdılar
İhtiyaç Sahipleri İçin Toplanan 100 Tır Dolusu Malzemeyi Satıp Altına Yatırdılar
MUCUR
MUCUR'DA FECİ KAZA 1 ÖLÜ 1YARALI