Haber Detayı
25 Ekim 2020 - Pazar 19:47
 
Millet kendi haklarını kendisi aramalı
Ülkenin içeriden ve dışarıdan bir kuşatma altında olduğu gerçeği açıkça ortada. Bu kuşatma ekonomik yönden, coğrafi yönden, strateji yönünden ele alınarak yapılıyor. Ülkenin tam bağımsız olduğunu söyleyebilmek için öncelikle ekonomik desturların düzgün ve milli olması gerekmez mi?
GÜNDEM Haberi
Millet kendi haklarını kendisi aramalı

 

Bir değil, üç, değil, beş değil. Hangisini sayayım ki! Çoğunluğun onayı; yanlışı doğru yapmaz…

Ülkenin içeriden ve dışarıdan bir kuşatma altında olduğu gerçeği açıkça ortada. Bu kuşatma ekonomik yönden, coğrafi yönden, strateji yönünden ele alınarak yapılıyor. Ülkenin tam bağımsız olduğunu söyleyebilmek için öncelikle ekonomik desturların düzgün ve milli olması gerekmez mi?

1919'da çürümüş Osmanlı yönetiminin yol verdiği emperyalist yağmanın ardından, Mustafa Kemal Atatürk şöyle diyordu:  “Milli birlik siyasete kurban edilmiştir. Osmanlı Mebusan Meclisi feshedilmeli. Millet kendi haklarını kendisi aramalı ve savunmalıdır.”  Bugün milli birlik feda edildi mi, edilmedi mi? Edilmediyse bu ulusun içine düştüğü acz neyin nesidir? Bu fatura bedeli kime veya kimlere çıkartılacaktır. Yeniden tek adam rejimine neden dönüldü? Saraydan alınıp halkın iradesine verilen yönetim, hangi akılla halktan alınıp yeniden saray yönetimine verildi. Bunun altında yatan asıl neden için! Nedir? Diyemiyorsanız. Bir şeylerin ters gittiği açıkça meydanda.

Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti İlan etmeden önce, neden İzmir İktisat Kongresini yapmıştır. Hiç düşündünüz mü?

Etrafınıza bakınız, milli denecek neyimiz kaldı. Mehmet Cengiz’in malı, milletin değil. Milletin malı Mehmet Cengiz’in malı yapılmışsa, bunun altındaki milli olmanın temeline bakmak gerekir.

AB ülkelerinden emekli vasıfsız bir işçi, Türkiye’de emekli olmuş vasıflı bir işçi maaşının tam 12 kat fazlasını alıyorsa, 1944 yılında yerle bir olmuş Avrupa ülkeleri kendisinden, 24 yıl önce kurulmuş bir ülkeden 300 yıl öndeyse. Bu ülkedeki feraseti iyi okumak gerekmez mi? Türk Lirası Gana doları karşısında 5 para etmez hale düşmüşse. Çarşıyı, pazarı halen iyi okuyamıyor, 50 kuruşluk maskeyi yıkayıp, yıkayıp, ceza yazmasınlar diye suratınıza takıp sokağa çıkıyorsanız!

Bugünü; ben yıllar önce şöyle yazmıştım…

‘O günlerde ulusal bağımsızlık savaşı, farklı inanç ve ideolojilerdeki yurt severlerin başlattığı ve başarıya ulaştırdığı çoğulcu bir halk hareketi olan “toplumsal bir sözleşmeydi.” Bugün bu ulus bunu başaracak güçte değil. Desem, gerçeği görmek yerine altında bahane ararsınız.

Günümüzün zik-zak, lak-lak, cek-cak, yaz-bozcu yönetim aczinin ve krizlerin öncesinin tefeci metropol, finans kapitalinin köpek balığı gibi yüzer, gezer sıcak Euro ve petrol dolarlarının sistemsiz ekonomimizin vibrasyonlu merkezi haline getirilmesiyle devamlı kriz vurgunları yiyen Türkiye anemi geçirmektedir.

Kurtarılan bir ülkede; İhaleler dolarla. Borçlanmalar dolarlarla. Maaşlar Türk Lirası.

Bu ülkede geçmişi yaşama inadı gibi bir tavrımız var. Bu özentinin içindeki detayları bilmeyen siyasetsiz halk ve bu işi çok iyi bilen bu ülkenin siyasi ve bürokrat yönetim kadrosu var. Osmanlı'yı batıran yönetim rezaletinin üçlemesi olan savurgan, popülist ve faksiyonel durumun günümüzde de aynen sürdürülmesi. Geçmişi bırakalım geleceğe bakalım diyenler, bu popülist yaklaşımlarından ödün vermiyorlar. Bizler bu güdümden dışarıya bir adım atmıyoruz.

İç ve dış borçlanmalar hız kesmeden devam ediyor. Sıcak para akışı sürekli. Aslında bu muslukların kapatıldığı gün Türkiye kıç üstü düşecektir. İşte bu düşüşün son perdesi açılırken Türkiye bir belirsizliğe doğru kendisine verilen yok oluşun rolünü oynayacak veya ABD'li yönetmenin verdiği dekorların parasını seyirciler önünde bizden isteyecektir.  Bedeli ne olur? Yazmak istemiyorum’.

Bugün haklı çıktım. Bir yerde artan milyoner sayısı diğer yanda askıda ekmeğe muhtaç bir toplum.

Hala! Bugüne nasıl geldik göremiyorsak. Yazık

Türkiye'de siyasetçi çıkarlarıyla, toplum çıkarları her zaman çatışmıştır. Son on sekiz yıla bakın. Devlet bankaları siyasetçinin emriyle kimlere ne kadar kredi vermiş. Milyar dolar kredi alan şirketlerin ödenmeyen borçlar bu millete bir şekilde ya ödetilmiş. Yâda af getirilip hazine zararı sayfasına yazılarak üstü çizilmiştir.

18 yılda harcanmış bu paranın hesabı sadece 'Hukuk' devleti olan ülkelerde sorulur. Çay toplamaya giden, doğuya tayini çıkan kızının tayinini 12 saat dolmadan, yanına alan yargıçların olduğu ülkede...  Sayıştay karalarına karşı; 'o işi ulemaya sor'! Diyen. Açıklamalara yasak getiren birisinin ülke yönettiğini düşünürsek! Adalet sadece bir kadın ismi olarak kalır. O ülkede hesap sorulmaz. Soyulan ülkeyi seyredenler. Soyanları alkışlayan, onlarla gurur duyan dalkavuklar olur. Birde soranların doldurduğu cezaevleri.

Bu ülkede kırmızı plakalara binenleri iyi okumak gerekir.

-Ben bu ülkeyi Anonim şirket gibi yönetmek istiyorum.

-Biz bu ülkeyi pazarlamaya geldik.

-Babalar gibi satarım.

Covit19… Yâda Korona... Veya salgın… Her ne ise!

Önce maske bulamadık. Çoraptan, peçeteden, başörtüsünden maske yaptık.  Birkaç firmaya üretme yetkisi verdiler. Üret dediler. Altından çıkan rezaletler bir yana, maskeleri dağıtamadılar. Sonra tanesini 100 kuruşa paketlediler. İnsanımız 1 yıl içinde 100 kuruşluk maskeyi alamaz hale geldi.

Türkiye Yurt dışına olan ilaç borcunu ödeyemediği için ilaç bulamaz, ilaç sıkıntısı çeker hale geldi. Yetişkinlere bebek zatüre aşısı yapıldı. Yetişkinlere uygun olan zatüre aşısı bu ülkede halen yok.

87 milyonluk Türkiye’de 1 milyon 700 bin Grip aşısı temin edebildi. Acil ihtiyaç sahibi 34 milyon insan. Saklanan Covit 19 rakamları. Testler Ankara’da dayısı olanlara.

Bu ülkede sistemik olarak oynanan çok büyük bir oyun var. Bu oyuna alet edilen birde ulus var.
1920 kafası ve iradesi imkânsızlığa ve emperyalist uluslara meydan okumuş, doğru-eğri, eksik-tamam. Fakat “Türk yapamaz” sabit fikrini yenmiştir.

Kim istedi de kapattınız. ABD İlaç firmalarına 2,5 milyar dolar borcunu ödeyemez hale nasıl geldik?

Türkiye’de yaşayan halkın sağlığını korunması amacıyla temel laboratuar hizmetlerini yürütmek için 1928 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün emirleriyle kurulan, Dünya’da ikinci büyüklükte araştırma  Laboratuarına sahip aşı üreten Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsünü 2012 yılında,  Halka yerli ve ucuz ilaç üreten Ordu İlaç Fabrikası 2018 yılında kapatıldı. Bu kini, bu nefreti anlamak mümkün değil. Allah sevgisi olanda kin olmaz. Muhammet yolunda olan halkına bu denli zulmetmez.

Özetle Türkiye! Neresinden tutarsanız tutun…

Şirketlerin sıfırlanan vergi borçları. 4,5 milyar dolar.  Vatandaşın 47 milyon adet icra Dosyası. Yoksulluğun dibe vurmuş hali; ‘Askıda ekmek’. 18 yılda 67 milyar dolara satılmış, elden çıkartılmış Cumhuriyet birikimleri. 250 bin liraya vatandaş olma hakkı. Yabancıya satılan toprağın bilinmeyen bedeli.  Hazinenin sıfırı tüketme şekli. 525 milyar TL vergi borçlarına getirilen yeniden yapılandırma. Yüzde 300’lere ulaşmış ÖTV sahte içkiden ölen insan sayısı 96. 18 yılda iktidar tarafından harcanan para 2,3 trilyon dolar. Türk mahkemeleri yerine İngiliz mahkemelini tahkim olarak baz alan sözleşme ile devletten trilyonlarca para vurgunu yapan müteahhitler.  5 müteahhit yargıya güvenmeyecek. Bu millete yargıya güven diyebilmek.

Katar’dan alınan borçlar. Katarlılara devredilen vatan toprakları. Yalova’ya saray. Talan edilen mili emlak alanları.

Yurdum insanının kefen parasına. Yastık altına gözünü dikti. Sormayalım mı? Trilyon dolarlar kimlerin, banka hesaplarını, cüzdanlarını süslüyor. Hangi tarikatın kasalarına girdi. Hangi İslami terör örgütlerine gitti? Kimlerin kumar masasında harcandı? Kimler fındık fıstık parası etti? Sormayalım mı? Bu ülkede, Hastaneler, Yargı, Okullar, Köprüler, Tüneller, Yollar Paralı.  Vergilerimizi kim hiç etti. Sormayalım mı? Hırsıza, gaspçıya, teröriste, katile af çıkart. Askerliği paralı yap. Fakirin cenazesi üzerinden siyaset üret. Vatan kurtar. Sormayalım mı?

Hiçbir din insanı kimlik sahibi yapmaz.

Bu ülkede Soros çocuklarıyla, din baronları aynı sofrayı paylaşıyorlar. Din baronluğuna soyunmuş, kadın ve çocuk istismarcısı, cehaletin yönetim aktörleri tarikat soytarıları kitle örgütü olarak gazetelere ilan veriyor. 'Tek adamlığı din adına destekliyoruz'. Diyorsa. Meydanlar dolup taşıyor. Ağızlardan dökülen umut dolu yalanlar. Karalamalar. Hakaretler. Alkış alıyor. Yoksulu, muhtacı, yalnızı göremiyorsak.

Meydanlar dolup taşıyor. Kurulan cümleler cömert. Dağıtıyorlar! Açlık yoksulluk bir gecelik hayale bırakıyor kendini. İnanmış gibi. Alkış alıyorsa. Laflar keskin. Yargıçlar hazır. Rüzgâr gülüne dönmüş hukuk. Partileşmiş ordu! Siyasetçiyi alkış yağmuruna tutan general. Ve halk varsa!

Sallamada sınır tanımayanlar. 18 yılda bu ülkenin altını üstüne getirip, seçim istemiyor, Erzu­rumlulara; “Biz Soros'un değil, Allah'ın kuluyuz… Erzurumlu Dadaş, yastık altındakini sat, liraya yatır”... Çağrısı yapan, Allah'ı siyasete alet ederek ekonomiye destek isteyen, lüks ve şatafat içinde yaşayan adam alkışlanıyorsa. Vergi kaçakçılığında (Malta ve Man Adası)  isimleri geçen Döviz zenginleri, Enişteden, dünürden, damattan, oğulcuktan söz etmiyor. Sen kefen paranı yeter ki; ver diyor.

Söz gırtlakta düğümleniyorsa.

Kaynak: Editör: MUSTAFA BAĞ
Etiketler: Millet, kendi, haklarını, kendisi, aramalı, ,
Yorumlar
Diğer Haberler
Kaman cevizi, coğrafi işaret aldı
Kaman cevizi, coğrafi işaret aldı
Kırşehir Valiliğinden Kış Lastiği Uyarası
Kırşehir Valiliğinden Kış Lastiği Uyarası
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 41 Akademik Personel Alınacak.
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 41 Akademik Personel Alınacak.
Ankara Milletvekilimiz Turan Rektör Karakaya’yı Ziyaret Etti
Ankara Milletvekilimiz Turan Rektör Karakaya’yı Ziyaret Etti
”Türk Toplumunda Kadın” Konulu Panel Yapıldı
”Türk Toplumunda Kadın” Konulu Panel Yapıldı
KIRŞEHİR YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİ BELEDİYE BAŞKANI SELAHATTİN EKİCİOĞLU’NU ZİYARET ETTİ
KIRŞEHİR YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİ BELEDİYE BAŞKANI SELAHATTİN EKİCİOĞLU’NU ZİYARET ETTİ
MEMLEKET SEVDALISI NET KONUŞTU
MEMLEKET SEVDALISI NET KONUŞTU
TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURUL TOPLANTISI YAPTI
TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURUL TOPLANTISI YAPTI
DAHA YEŞİL BİR KIRŞEHİR İÇİN GELECEĞİMİZİ HEP BİRLİKTE YEŞERTELİM
DAHA YEŞİL BİR KIRŞEHİR İÇİN GELECEĞİMİZİ HEP BİRLİKTE YEŞERTELİM
 81 il valiliğine “Covid-19 Denetimleri” konulu genelge gönderdi.
81 il valiliğine “Covid-19 Denetimleri” konulu genelge gönderdi.
Kim kime kefilse! Kefil bavulları toplatsın.
Kim kime kefilse! Kefil bavulları toplatsın.
Memur-Sen Kadın Kolları Başkanı Ceylan Okatan: Şiddet Virüsünün Aşısı Örgütlü Mücadeledir
Memur-Sen Kadın Kolları Başkanı Ceylan Okatan: Şiddet Virüsünün Aşısı Örgütlü Mücadeledir
 TOPLAM CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI
TOPLAM CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI
 DİEGO MARADONA HAYATINI KAYBETTİ!
DİEGO MARADONA HAYATINI KAYBETTİ!
 CHP Kırşehir Kadın Kolları Başkanlığı Basın Açıklaması yaptı.
CHP Kırşehir Kadın Kolları Başkanlığı Basın Açıklaması yaptı.
Kırşehir
Kırşehir'de Mevsimsel Tedbirler Gözden Geçirildi
BENZİNE BÜYÜK ZAM
BENZİNE BÜYÜK ZAM
ERDOĞAN
ERDOĞAN'DAN VATANDAŞA ÇAĞRI
Kırşehir Belediyesi
Kırşehir Belediyesi'nin 2021 Yılı Bütçesi Belli Oldu
GÜZELLİK YARIŞMASINDA KIRŞEHİR
GÜZELLİK YARIŞMASINDA KIRŞEHİR'Lİ DAMGASI
Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin COVID-19 hasta tablosunu açıkladı.
Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin COVID-19 hasta tablosunu açıkladı.
BOZTEPE YOLUNDA TRAFİK KAZASI 4 YARALI
BOZTEPE YOLUNDA TRAFİK KAZASI 4 YARALI
Bülent Arınç istifa etti
Bülent Arınç istifa etti
Üniversitemizde tıbbi ve yenilebilir mantar türleri üretilecek
Üniversitemizde tıbbi ve yenilebilir mantar türleri üretilecek
EYT
EYT'LİLERİN UMUT PARTİSİNDEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
KIRŞEHİR
KIRŞEHİR'DE İŞ ADAMI COVİT NEDENİYLE HAYATINI YİTİRDİ
Nefes borusuna kaçan ekmek parçası canından etti
Nefes borusuna kaçan ekmek parçası canından etti
ÖĞRETMENLERİM.
ÖĞRETMENLERİM.
Bülent Arınç’tan istifa sinyali
Bülent Arınç’tan istifa sinyali
BESLENMEDE GERÇEKLER VE SAĞLIK İLİŞKİSİ
BESLENMEDE GERÇEKLER VE SAĞLIK İLİŞKİSİ
AKIN “ÜLKELERİN GELECEĞİNİ İYİ EĞİTİLMİŞ GENÇ NESİLLER BELİRLEMEKTEDİR”
AKIN “ÜLKELERİN GELECEĞİNİ İYİ EĞİTİLMİŞ GENÇ NESİLLER BELİRLEMEKTEDİR”
 İLHAN, ÖĞRETMENLİK KUTSAL BİR MESLEKTİR
İLHAN, ÖĞRETMENLİK KUTSAL BİR MESLEKTİR
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NUN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NUN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
TSO BAŞKANI YILMAZ’DAN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
TSO BAŞKANI YILMAZ’DAN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
İYİ PARTİ  ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
İYİ PARTİ ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
"BİZİM İÇİMİZDE CİĞERİNDE UR OLAN YOKTUR"
"BİZİM İÇİMİZDE CİĞERİNDE UR OLAN YOKTUR"
KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLDİ
KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLDİ
 EĞİTİM FAALİYETLERİNE İLİŞKİN KARAR
EĞİTİM FAALİYETLERİNE İLİŞKİN KARAR
İLKOKUL ÖĞRETMENİ OLUR DA SIKINTILAR YAŞANMAZ MI?
İLKOKUL ÖĞRETMENİ OLUR DA SIKINTILAR YAŞANMAZ MI?
KAEÜ NEŞET ERTAŞ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNDEN MAHNILARDAN TÜRKÜLERE KONSERİ
KAEÜ NEŞET ERTAŞ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNDEN MAHNILARDAN TÜRKÜLERE KONSERİ
MUCUR İLÇESİNDE TRAFİK KAZASI YARALILAR VAR
MUCUR İLÇESİNDE TRAFİK KAZASI YARALILAR VAR
Canlı Hayvan Pazarı Açık Olacak
Canlı Hayvan Pazarı Açık Olacak
 Güncel corona virüsü verileri açıklandı!
Güncel corona virüsü verileri açıklandı!
FETÖ Sanığı Eski Astsubaylara Hapis Cezası
FETÖ Sanığı Eski Astsubaylara Hapis Cezası
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
MHP
MHP'DEN CHP'YE ÇAKICI CEVABI
KIRŞEHİR
KIRŞEHİR'DE JEOTERMAL DAHA VERİMLİ KULLANILACAK
Vali Akın, yeni kimlik kartı için 60 milyonuncu başvuruyu yapan vatandaşımıza kartını verdi.
Vali Akın, yeni kimlik kartı için 60 milyonuncu başvuruyu yapan vatandaşımıza kartını verdi.
Haber Yazılımı