Haber Detayı
14 Ekim 2020 - Çarşamba 12:36
 
MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ NEDİR?
Çok değil birkaç gün önce E-posta adresime bir yazı geldi. ‘Erzurum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Yolsuzluk’… Bazen bana şaşırtmalı mesajlar geliyor. Ben bu tür mesajların gerçeklik payının yanı sıra, birilerinin sağ gösterip sol vurmak gibi olduğunu düşündüm.
GÜNDEM Haberi
MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ NEDİR?

Çok değil birkaç gün önce E-posta adresime bir yazı geldi. ‘Erzurum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Yolsuzluk’… Bazen bana şaşırtmalı mesajlar geliyor. Ben bu tür mesajların gerçeklik payının yanı sıra, birilerinin sağ gösterip sol vurmak gibi olduğunu düşündüm.

Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ile küçük bir araştırma yaptım. Üretim yapılan. Para kazanılan bir birimde şaibe mutlak olur düşüncesi hâkim olunca. Kuşkuda hâsıl oluyor. Olay, okulda hijyen ve denetim dışında üretilen maskelerin dışarıda el altından satıldığı. Tabii ki bu bilgi doğruluğu bilinmiyor ancak Erzurum işaret ediliyor. Kızım sana diyorum. Gelinim sen anla…

Analdık ki, asılsız bir mesaj. Bir yerde böyle bir mesaj iyi ki bana gelmiş. Bu kirli mesaj, en azından bu şehirde tabelasını bildiğim, içeriğini bilmediğim bu kadar güzel bir okulun varlığından haberdar olma fırsatı tanıdı bana.

Söze başlarken şaşırır mı insan! Hayatım boyunca kimseye yağ çekmedim. Kimse önünde takla atmadım. Ben protest bir kimliğim.

Eğitimde nitelik ve nicelikleri bu güzel okulu ziyaretle öğrendim. Ben gazeteciyim. Kuşku ile yaklaşmam gayet doğal. İyi ki önyargılı davranmadım.  Devlet böyle bir okul yaparak milletin hizmetine, evladının eğitimine sunmuş. Bu okulu saygın yapan, yetiştirdiği öğrenci ve ürettiği kalite. Bu okul yarışmıyor. Başarısı tescillenmiş. Bu okulun rakibi yok. Ben bu seviyede. Bu kadar başarıyı bir araya getirmiş okul görmedim.

İçeriye girmeden; okul sizi kapıda karşılıyor. Okul size gülümsüyor.

Pırıl, pırıl ön bahçe ve koridorlar. Okula değil bir müzeye giriyormuş gibi hissediyorsunuz kendinizi. Güler yüzlü insanlar. Önlemler Pandemi’ye göre alınmış. Müdür beyle tanışıyoruz. “Ben yıllar önce bu okulun öğrencisiydim. Allah mezun olduğum okuluma yönetici olmayı nasip etti”. Anlıyorum ki; öğrenci iken ‘ben olsam okula şöyle bir şeyler yapardım’ düşüncesi. Gerçeğe dönüşmüş olacak ki, bu şehirde birçok kurumun örnek alabileceği bir düzen ve yönetişim içine girmiş.

Benim amacım kişilerle uğraşmak değil. Kişilerin bu topluma ne kattığıdır.

Okul Tarihçesini. Öğretmen, Öğrenci, Personel sayıları. Başarı dolu yıllar. Ülke ekonomisine kazandırdıkları üretim ve finans. Aklımıza gelen her şeyi konuştuk. Sorduk cevap aldık. Kirletici işlerin yapıldığı atölyeleri dolaştık. Okul içinde bir ahenk bir düzen. Ülkeye öncü olabilecek gençler için verilen emekler.

Duygulanmamak mümkün değil.

Öğretmenleri izliyorum. Atölyeleri, derslikleri kendileri yapmışlar. Okul Müdürü bir slayt açtı. Öğretmenler derslikleri atölyelerin bakım ve onarımlarını yaparak eğitime hazırlıyorlar. Aklıma 90 yıl önceleri geliyor. “Hiçbir şeyimiz yok iken bu ülke için neler yapmışız”. Bu yürek bu us bu okulda yaşıyor. Yıllar önce beni eğiten öğretmenlerim aklıma geldi. Nur içinde uyusunlar.

Ahi Haber Kırşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine yönelik dün bir haber yayınladı. Ben bu yazıyla daha da ötesine geçerek farklı detayları paylaşmak istiyorum.

Bir zamanlar Kırşehir Eğitim ve Öğretimin başkentiydi. Çocuklarımız zeki ve akıllıydı. Eyvallah. O cevheri işleyen öğretmenlerimiz. Eğitimin gizli kahramanları. O günler hayal gibiydi. Başka şehirlerden çocuklarını Kırşehir’e getiren ebeveynler. Bir Anadolu Öğretmen Lisesi vardı. Öğretmenden çok. Doktor ve Mühendis kazandırdı bu ülkeye. Ülke genelinde, Birincilikler. İkincilikler, üçüncülükler. Başarı bu şehrin elinden kayıp gitti. Bir yerde bir yanlış var. Var ama nerede?

Şimdi benzer bir başarı bir Meslek okulundan geliyor! Bu Okul Devlete Vergi ödüyor. Vergi muafiyeti yok. Kırşehir dışına ürün gönderiyor. Başarısını tescillemiş.

Benim maaşımda bir öğretmenin emeği, pırıl, pırıl gençlerin alın terinin olması harika bir duygu.

Ürettiği ahşap, metal sağlık vb ürünler için devlete vergi ödeyen, öğrencilerine asgari ücret düzeyinde harçlık veren okul. (5) Kalite belgeli (1) onur ödüllü bir okul. Diğer başarıları yazmakla anlaşılmaz. Gidip yerinde görmek gerekir.

‘Memleketi sevmek O’na hizmetle olur’. Diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün idealleri bu okulda hayat bulmuş.

Kaliteyi, başarıyı yan yana koyan. Risk faktörünü ortadan kaldırmış yürekli eğitimciler.

Sözümüz döndü dolaştı. Sağlık ürünleri üretmeye geldi. Bir sağlık ürünü üretmek sizin işiniz mi? Bu iş için bu ülkede birçok medikal üreticiler var. Sizler bu okulda sanayi ürünleri üretirken, insan sağlığı için çok hassas bir ürünü hangi cesaretle üstlendiniz. Bu sorunun cevabı, Önümüze 5 tür maske koyularak verildi.  Birde Kırşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin ürettiği ürünü.  Bu atölyeye can veren pırıl, pırıl bir kadın, üç erkek öğretmen ve beş öğrenci… Steril bir laboratuar kurmuşlar. Sabah bu atölyedeler. Akşama kadar. İnsan için üretiyorlar. Bazen çalışmaların 8 saat süreyi geçtiğini söylüyorlar.

Gayri meşru ilişkilerden, kaçak göçek ilişkilerden kaçınmak istiyorum. Dürüstüm diyorsanız. İşte meydan. Her şeyi anlatıyor.

Bir bu okula birde meydanı boş bulmuş dalkavuklara.

Daha birkaç ay önce AEÜ yapılan ÖSYM sınavında öğrencilere dağıtılan maskeler. Bu konuda ben bilgi ve beceri sahibi değilim. Öğrendiğim tüm testleri, Üniversitenin dağıttığı,  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin ürettiği maske ile kıyasladım. Elimde örnekler var.

Mademki bu şehirde hep birlikte yaşıyoruz. Güçlü eğitim ve güçlü bir ülkenin bireyleriysek aklınızdan çıkartmayın ki; Kırşehir üretiyor. Bir sonraki dönem için. Personel için Mesleki ve Teknik Anadolu Lisenin gücüne güç katmak için Üniversitede umarım sipariş verir. Sadece Üniversite mi? Hastane. İl Sağlık Müdürlüğü. Belediye, İl Özel İdare, İl jandarma Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Adalet Sarayı ve Diğer tüm kurum ve kuruluşlar. Esnaf ve sanayi kuruluşları. Şeker fabrikası. Petlas. Bu şehirde yaşıyorsak görev ve sorumlulukların yanı sıra görevlerimizde var.

Bu okul, unu, şekeri bir araya getirmiş. Ocağı yakmış. Helva yapıyor. Bu memleketin gücü.

Bu ürün tüm sağlık önlemleri içinde makine bilgisayar kontrollü hijyen koşullarında üretiliyor. Merdiven altı üretilen cadde ve sokaklarda çocukların sattığı ürünler. Toplum bunu nasıl öğrenir. Çarşı cadde ve sokaklarda 50 kuruşa, hatta 1 liraya satılan, cezadan kaçmak için alıp suratınıza bağladığınız maske sizi daha da riskli yapıyorsa, özellikle Pazar yerlerinde satılan bu ürünler almak yerine önce kolluk güçlerine ihbar ediniz. Okuldan paketle almanız, eczanelerin bile yarı fiyatına. Hep cep sağlığınız. Hem vücut sağlığınız için bir fırsat.

Toplum sağlığını suratınıza taktığınız neidiğü belli olmayan merdiven altı üretimle fırsatçıların piyasaya sürdüğü maske sizi hava ile gelen partiküllerden, bakterilerden korumaz. 

Toplum sağlığı adına Zabıta ve kolluk güçlerine iş düşüyor.

Amacı teknik insan yetiştirmek olan böyle bir okul yapmak devletin görevi. Ancak onu saygın yapan mutlak ki, Yönetim kadrosu ve saygın öğretmenleri.

Kırşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin ürettiği maske ve dezenfektanları İl Sağlık Müdürlüğü test etmiş. Bana ürünlerin hijyen standartlarını uygun olduğunu ifade ettiler. Öyleyse sokakta neüdüğü belli olmayan maske yerine. Denetimli, test edilmiş ürünü kullanmak öncelikli olarak bizim ve toplum sağlığımız için elzem.

Üç kat olarak tasarlanan dikiş yerine kaynak sistemi ile birleştirilen maskenin bir tanesini 0,35 kuruşa mal ediyor. Haftada 600 bin maske üretiyor. Ultraviyole ışık altında steril ediliyor. Paketleme dahil el değmeden yapılıyor. Kutular ve hatta kutu tasarımı dahi kendilerine ait. Çok hoş birde markası var. “Teknik 40” Kırşehir sevdası bu kutunun üzerinde dahi yer bulmuşsa. Bize düşen bir görev var demektir. Bunu da herhalde sizler biliyorsunuzdur.

Okul mu? Fabrika mı?

Okul; Mutfak ve yüzey temizleyicileri. El ve Yüzey dezenfektanları üretiyor. Maske üretiminde kullanılan bez ve kulak lastiği Gaziantep’ten. Dezenfektan için etil alkol Konya’dan getiriliyor. Bu güzel insanların ürettiği ürünler Kırşehir dışına gidiyor. Onlar bu maske maliyetlerine ulaşım ve hamaliye ilave ediyorlar teknik olarak üst seviye diye tescillenmiş ise. Bu kentin yöneticileri bir iyi düşünmeli. Fazla parayı neden ödeyelim ki. Yanımızda bu ürün sağlık koşulları içinde üretiliyorsa.

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yönetici, öğretmen, çalışan ve sevgili öğrencileri Size övgü yakışır. Gerçekten hak ediyorsunuz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MESLEKİ, VE, TEKNİK, ANADOLU, LİSESİ, NEDİR?,
Yorumlar
Diğer Haberler
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 41 Akademik Personel Alınacak.
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 41 Akademik Personel Alınacak.
Ankara Milletvekilimiz Turan Rektör Karakaya’yı Ziyaret Etti
Ankara Milletvekilimiz Turan Rektör Karakaya’yı Ziyaret Etti
”Türk Toplumunda Kadın” Konulu Panel Yapıldı
”Türk Toplumunda Kadın” Konulu Panel Yapıldı
KIRŞEHİR YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİ BELEDİYE BAŞKANI SELAHATTİN EKİCİOĞLU’NU ZİYARET ETTİ
KIRŞEHİR YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİ BELEDİYE BAŞKANI SELAHATTİN EKİCİOĞLU’NU ZİYARET ETTİ
MEMLEKET SEVDALISI NET KONUŞTU
MEMLEKET SEVDALISI NET KONUŞTU
TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURUL TOPLANTISI YAPTI
TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURUL TOPLANTISI YAPTI
DAHA YEŞİL BİR KIRŞEHİR İÇİN GELECEĞİMİZİ HEP BİRLİKTE YEŞERTELİM
DAHA YEŞİL BİR KIRŞEHİR İÇİN GELECEĞİMİZİ HEP BİRLİKTE YEŞERTELİM
 81 il valiliğine “Covid-19 Denetimleri” konulu genelge gönderdi.
81 il valiliğine “Covid-19 Denetimleri” konulu genelge gönderdi.
Kim kime kefilse! Kefil bavulları toplatsın.
Kim kime kefilse! Kefil bavulları toplatsın.
Memur-Sen Kadın Kolları Başkanı Ceylan Okatan: Şiddet Virüsünün Aşısı Örgütlü Mücadeledir
Memur-Sen Kadın Kolları Başkanı Ceylan Okatan: Şiddet Virüsünün Aşısı Örgütlü Mücadeledir
 TOPLAM CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI
TOPLAM CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI
 DİEGO MARADONA HAYATINI KAYBETTİ!
DİEGO MARADONA HAYATINI KAYBETTİ!
 CHP Kırşehir Kadın Kolları Başkanlığı Basın Açıklaması yaptı.
CHP Kırşehir Kadın Kolları Başkanlığı Basın Açıklaması yaptı.
Kırşehir
Kırşehir'de Mevsimsel Tedbirler Gözden Geçirildi
BENZİNE BÜYÜK ZAM
BENZİNE BÜYÜK ZAM
ERDOĞAN
ERDOĞAN'DAN VATANDAŞA ÇAĞRI
Kırşehir Belediyesi
Kırşehir Belediyesi'nin 2021 Yılı Bütçesi Belli Oldu
GÜZELLİK YARIŞMASINDA KIRŞEHİR
GÜZELLİK YARIŞMASINDA KIRŞEHİR'Lİ DAMGASI
Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin COVID-19 hasta tablosunu açıkladı.
Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin COVID-19 hasta tablosunu açıkladı.
BOZTEPE YOLUNDA TRAFİK KAZASI 4 YARALI
BOZTEPE YOLUNDA TRAFİK KAZASI 4 YARALI
Bülent Arınç istifa etti
Bülent Arınç istifa etti
Üniversitemizde tıbbi ve yenilebilir mantar türleri üretilecek
Üniversitemizde tıbbi ve yenilebilir mantar türleri üretilecek
EYT
EYT'LİLERİN UMUT PARTİSİNDEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
KIRŞEHİR
KIRŞEHİR'DE İŞ ADAMI COVİT NEDENİYLE HAYATINI YİTİRDİ
Nefes borusuna kaçan ekmek parçası canından etti
Nefes borusuna kaçan ekmek parçası canından etti
ÖĞRETMENLERİM.
ÖĞRETMENLERİM.
Bülent Arınç’tan istifa sinyali
Bülent Arınç’tan istifa sinyali
BESLENMEDE GERÇEKLER VE SAĞLIK İLİŞKİSİ
BESLENMEDE GERÇEKLER VE SAĞLIK İLİŞKİSİ
AKIN “ÜLKELERİN GELECEĞİNİ İYİ EĞİTİLMİŞ GENÇ NESİLLER BELİRLEMEKTEDİR”
AKIN “ÜLKELERİN GELECEĞİNİ İYİ EĞİTİLMİŞ GENÇ NESİLLER BELİRLEMEKTEDİR”
 İLHAN, ÖĞRETMENLİK KUTSAL BİR MESLEKTİR
İLHAN, ÖĞRETMENLİK KUTSAL BİR MESLEKTİR
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NUN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NUN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
TSO BAŞKANI YILMAZ’DAN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
TSO BAŞKANI YILMAZ’DAN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
İYİ PARTİ  ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
İYİ PARTİ ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
"BİZİM İÇİMİZDE CİĞERİNDE UR OLAN YOKTUR"
"BİZİM İÇİMİZDE CİĞERİNDE UR OLAN YOKTUR"
KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLDİ
KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLDİ
 EĞİTİM FAALİYETLERİNE İLİŞKİN KARAR
EĞİTİM FAALİYETLERİNE İLİŞKİN KARAR
İLKOKUL ÖĞRETMENİ OLUR DA SIKINTILAR YAŞANMAZ MI?
İLKOKUL ÖĞRETMENİ OLUR DA SIKINTILAR YAŞANMAZ MI?
KAEÜ NEŞET ERTAŞ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNDEN MAHNILARDAN TÜRKÜLERE KONSERİ
KAEÜ NEŞET ERTAŞ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNDEN MAHNILARDAN TÜRKÜLERE KONSERİ
MUCUR İLÇESİNDE TRAFİK KAZASI YARALILAR VAR
MUCUR İLÇESİNDE TRAFİK KAZASI YARALILAR VAR
Canlı Hayvan Pazarı Açık Olacak
Canlı Hayvan Pazarı Açık Olacak
 Güncel corona virüsü verileri açıklandı!
Güncel corona virüsü verileri açıklandı!
FETÖ Sanığı Eski Astsubaylara Hapis Cezası
FETÖ Sanığı Eski Astsubaylara Hapis Cezası
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
MHP
MHP'DEN CHP'YE ÇAKICI CEVABI
KIRŞEHİR
KIRŞEHİR'DE JEOTERMAL DAHA VERİMLİ KULLANILACAK
Vali Akın, yeni kimlik kartı için 60 milyonuncu başvuruyu yapan vatandaşımıza kartını verdi.
Vali Akın, yeni kimlik kartı için 60 milyonuncu başvuruyu yapan vatandaşımıza kartını verdi.
KIŞ ÖNCESİNDE SAHA ÇALIŞMALARI HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR
KIŞ ÖNCESİNDE SAHA ÇALIŞMALARI HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR
İLHAN ARTAN COVİD VAKALARI KONUSUNU MECLİS GÜNDEMİNE GETİRDİ...
İLHAN ARTAN COVİD VAKALARI KONUSUNU MECLİS GÜNDEMİNE GETİRDİ...
Haber Yazılımı