Haber Detayı
14 Ekim 2020 - Çarşamba 12:36
 
MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ NEDİR?
Çok değil birkaç gün önce E-posta adresime bir yazı geldi. ‘Erzurum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Yolsuzluk’… Bazen bana şaşırtmalı mesajlar geliyor. Ben bu tür mesajların gerçeklik payının yanı sıra, birilerinin sağ gösterip sol vurmak gibi olduğunu düşündüm.
GÜNDEM Haberi
MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ NEDİR?

Çok değil birkaç gün önce E-posta adresime bir yazı geldi. ‘Erzurum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Yolsuzluk’… Bazen bana şaşırtmalı mesajlar geliyor. Ben bu tür mesajların gerçeklik payının yanı sıra, birilerinin sağ gösterip sol vurmak gibi olduğunu düşündüm.

Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ile küçük bir araştırma yaptım. Üretim yapılan. Para kazanılan bir birimde şaibe mutlak olur düşüncesi hâkim olunca. Kuşkuda hâsıl oluyor. Olay, okulda hijyen ve denetim dışında üretilen maskelerin dışarıda el altından satıldığı. Tabii ki bu bilgi doğruluğu bilinmiyor ancak Erzurum işaret ediliyor. Kızım sana diyorum. Gelinim sen anla…

Analdık ki, asılsız bir mesaj. Bir yerde böyle bir mesaj iyi ki bana gelmiş. Bu kirli mesaj, en azından bu şehirde tabelasını bildiğim, içeriğini bilmediğim bu kadar güzel bir okulun varlığından haberdar olma fırsatı tanıdı bana.

Söze başlarken şaşırır mı insan! Hayatım boyunca kimseye yağ çekmedim. Kimse önünde takla atmadım. Ben protest bir kimliğim.

Eğitimde nitelik ve nicelikleri bu güzel okulu ziyaretle öğrendim. Ben gazeteciyim. Kuşku ile yaklaşmam gayet doğal. İyi ki önyargılı davranmadım.  Devlet böyle bir okul yaparak milletin hizmetine, evladının eğitimine sunmuş. Bu okulu saygın yapan, yetiştirdiği öğrenci ve ürettiği kalite. Bu okul yarışmıyor. Başarısı tescillenmiş. Bu okulun rakibi yok. Ben bu seviyede. Bu kadar başarıyı bir araya getirmiş okul görmedim.

İçeriye girmeden; okul sizi kapıda karşılıyor. Okul size gülümsüyor.

Pırıl, pırıl ön bahçe ve koridorlar. Okula değil bir müzeye giriyormuş gibi hissediyorsunuz kendinizi. Güler yüzlü insanlar. Önlemler Pandemi’ye göre alınmış. Müdür beyle tanışıyoruz. “Ben yıllar önce bu okulun öğrencisiydim. Allah mezun olduğum okuluma yönetici olmayı nasip etti”. Anlıyorum ki; öğrenci iken ‘ben olsam okula şöyle bir şeyler yapardım’ düşüncesi. Gerçeğe dönüşmüş olacak ki, bu şehirde birçok kurumun örnek alabileceği bir düzen ve yönetişim içine girmiş.

Benim amacım kişilerle uğraşmak değil. Kişilerin bu topluma ne kattığıdır.

Okul Tarihçesini. Öğretmen, Öğrenci, Personel sayıları. Başarı dolu yıllar. Ülke ekonomisine kazandırdıkları üretim ve finans. Aklımıza gelen her şeyi konuştuk. Sorduk cevap aldık. Kirletici işlerin yapıldığı atölyeleri dolaştık. Okul içinde bir ahenk bir düzen. Ülkeye öncü olabilecek gençler için verilen emekler.

Duygulanmamak mümkün değil.

Öğretmenleri izliyorum. Atölyeleri, derslikleri kendileri yapmışlar. Okul Müdürü bir slayt açtı. Öğretmenler derslikleri atölyelerin bakım ve onarımlarını yaparak eğitime hazırlıyorlar. Aklıma 90 yıl önceleri geliyor. “Hiçbir şeyimiz yok iken bu ülke için neler yapmışız”. Bu yürek bu us bu okulda yaşıyor. Yıllar önce beni eğiten öğretmenlerim aklıma geldi. Nur içinde uyusunlar.

Ahi Haber Kırşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine yönelik dün bir haber yayınladı. Ben bu yazıyla daha da ötesine geçerek farklı detayları paylaşmak istiyorum.

Bir zamanlar Kırşehir Eğitim ve Öğretimin başkentiydi. Çocuklarımız zeki ve akıllıydı. Eyvallah. O cevheri işleyen öğretmenlerimiz. Eğitimin gizli kahramanları. O günler hayal gibiydi. Başka şehirlerden çocuklarını Kırşehir’e getiren ebeveynler. Bir Anadolu Öğretmen Lisesi vardı. Öğretmenden çok. Doktor ve Mühendis kazandırdı bu ülkeye. Ülke genelinde, Birincilikler. İkincilikler, üçüncülükler. Başarı bu şehrin elinden kayıp gitti. Bir yerde bir yanlış var. Var ama nerede?

Şimdi benzer bir başarı bir Meslek okulundan geliyor! Bu Okul Devlete Vergi ödüyor. Vergi muafiyeti yok. Kırşehir dışına ürün gönderiyor. Başarısını tescillemiş.

Benim maaşımda bir öğretmenin emeği, pırıl, pırıl gençlerin alın terinin olması harika bir duygu.

Ürettiği ahşap, metal sağlık vb ürünler için devlete vergi ödeyen, öğrencilerine asgari ücret düzeyinde harçlık veren okul. (5) Kalite belgeli (1) onur ödüllü bir okul. Diğer başarıları yazmakla anlaşılmaz. Gidip yerinde görmek gerekir.

‘Memleketi sevmek O’na hizmetle olur’. Diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün idealleri bu okulda hayat bulmuş.

Kaliteyi, başarıyı yan yana koyan. Risk faktörünü ortadan kaldırmış yürekli eğitimciler.

Sözümüz döndü dolaştı. Sağlık ürünleri üretmeye geldi. Bir sağlık ürünü üretmek sizin işiniz mi? Bu iş için bu ülkede birçok medikal üreticiler var. Sizler bu okulda sanayi ürünleri üretirken, insan sağlığı için çok hassas bir ürünü hangi cesaretle üstlendiniz. Bu sorunun cevabı, Önümüze 5 tür maske koyularak verildi.  Birde Kırşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin ürettiği ürünü.  Bu atölyeye can veren pırıl, pırıl bir kadın, üç erkek öğretmen ve beş öğrenci… Steril bir laboratuar kurmuşlar. Sabah bu atölyedeler. Akşama kadar. İnsan için üretiyorlar. Bazen çalışmaların 8 saat süreyi geçtiğini söylüyorlar.

Gayri meşru ilişkilerden, kaçak göçek ilişkilerden kaçınmak istiyorum. Dürüstüm diyorsanız. İşte meydan. Her şeyi anlatıyor.

Bir bu okula birde meydanı boş bulmuş dalkavuklara.

Daha birkaç ay önce AEÜ yapılan ÖSYM sınavında öğrencilere dağıtılan maskeler. Bu konuda ben bilgi ve beceri sahibi değilim. Öğrendiğim tüm testleri, Üniversitenin dağıttığı,  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin ürettiği maske ile kıyasladım. Elimde örnekler var.

Mademki bu şehirde hep birlikte yaşıyoruz. Güçlü eğitim ve güçlü bir ülkenin bireyleriysek aklınızdan çıkartmayın ki; Kırşehir üretiyor. Bir sonraki dönem için. Personel için Mesleki ve Teknik Anadolu Lisenin gücüne güç katmak için Üniversitede umarım sipariş verir. Sadece Üniversite mi? Hastane. İl Sağlık Müdürlüğü. Belediye, İl Özel İdare, İl jandarma Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Adalet Sarayı ve Diğer tüm kurum ve kuruluşlar. Esnaf ve sanayi kuruluşları. Şeker fabrikası. Petlas. Bu şehirde yaşıyorsak görev ve sorumlulukların yanı sıra görevlerimizde var.

Bu okul, unu, şekeri bir araya getirmiş. Ocağı yakmış. Helva yapıyor. Bu memleketin gücü.

Bu ürün tüm sağlık önlemleri içinde makine bilgisayar kontrollü hijyen koşullarında üretiliyor. Merdiven altı üretilen cadde ve sokaklarda çocukların sattığı ürünler. Toplum bunu nasıl öğrenir. Çarşı cadde ve sokaklarda 50 kuruşa, hatta 1 liraya satılan, cezadan kaçmak için alıp suratınıza bağladığınız maske sizi daha da riskli yapıyorsa, özellikle Pazar yerlerinde satılan bu ürünler almak yerine önce kolluk güçlerine ihbar ediniz. Okuldan paketle almanız, eczanelerin bile yarı fiyatına. Hep cep sağlığınız. Hem vücut sağlığınız için bir fırsat.

Toplum sağlığını suratınıza taktığınız neidiğü belli olmayan merdiven altı üretimle fırsatçıların piyasaya sürdüğü maske sizi hava ile gelen partiküllerden, bakterilerden korumaz. 

Toplum sağlığı adına Zabıta ve kolluk güçlerine iş düşüyor.

Amacı teknik insan yetiştirmek olan böyle bir okul yapmak devletin görevi. Ancak onu saygın yapan mutlak ki, Yönetim kadrosu ve saygın öğretmenleri.

Kırşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin ürettiği maske ve dezenfektanları İl Sağlık Müdürlüğü test etmiş. Bana ürünlerin hijyen standartlarını uygun olduğunu ifade ettiler. Öyleyse sokakta neüdüğü belli olmayan maske yerine. Denetimli, test edilmiş ürünü kullanmak öncelikli olarak bizim ve toplum sağlığımız için elzem.

Üç kat olarak tasarlanan dikiş yerine kaynak sistemi ile birleştirilen maskenin bir tanesini 0,35 kuruşa mal ediyor. Haftada 600 bin maske üretiyor. Ultraviyole ışık altında steril ediliyor. Paketleme dahil el değmeden yapılıyor. Kutular ve hatta kutu tasarımı dahi kendilerine ait. Çok hoş birde markası var. “Teknik 40” Kırşehir sevdası bu kutunun üzerinde dahi yer bulmuşsa. Bize düşen bir görev var demektir. Bunu da herhalde sizler biliyorsunuzdur.

Okul mu? Fabrika mı?

Okul; Mutfak ve yüzey temizleyicileri. El ve Yüzey dezenfektanları üretiyor. Maske üretiminde kullanılan bez ve kulak lastiği Gaziantep’ten. Dezenfektan için etil alkol Konya’dan getiriliyor. Bu güzel insanların ürettiği ürünler Kırşehir dışına gidiyor. Onlar bu maske maliyetlerine ulaşım ve hamaliye ilave ediyorlar teknik olarak üst seviye diye tescillenmiş ise. Bu kentin yöneticileri bir iyi düşünmeli. Fazla parayı neden ödeyelim ki. Yanımızda bu ürün sağlık koşulları içinde üretiliyorsa.

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yönetici, öğretmen, çalışan ve sevgili öğrencileri Size övgü yakışır. Gerçekten hak ediyorsunuz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MESLEKİ, VE, TEKNİK, ANADOLU, LİSESİ, NEDİR?,
Yorumlar
Diğer Haberler
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
 Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI
Kırşehir Valiliği, 2 günlük yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.
Kırşehir Valiliği, 2 günlük yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.
TSO, ESOB, ZİRAAT ODASI, BORSA, MESLEK ÖRGÜTLERİ VE KOOPERATİF’LERLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI YAPILDI
TSO, ESOB, ZİRAAT ODASI, BORSA, MESLEK ÖRGÜTLERİ VE KOOPERATİF’LERLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI YAPILDI
DSÖ’den “şoke edici” corona virüsü aşısı açıklaması
DSÖ’den “şoke edici” corona virüsü aşısı açıklaması
Vatan Hoca ve Ekibi Yeşil Alan Çalışmasına Devam Ediyor
Vatan Hoca ve Ekibi Yeşil Alan Çalışmasına Devam Ediyor
Prof.Dr.Elif Haykır Para Politikası Kurul Üyesi Oldu
Prof.Dr.Elif Haykır Para Politikası Kurul Üyesi Oldu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 8 Nisan tablosu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 8 Nisan tablosu
Kırşehir Belediyesi
Kırşehir Belediyesi'nin 462 Milyonluk Borcu 311 Milyon TL'ye İndi
FAALİYET SUNUM TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR
FAALİYET SUNUM TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR
Kırşehir’ de 33 yaşındaki genç adam kendini asarak yaşamına son verdi.
Kırşehir’ de 33 yaşındaki genç adam kendini asarak yaşamına son verdi.
TAM KAPANMA İDDALARI GÜÇLENİYOR
TAM KAPANMA İDDALARI GÜÇLENİYOR
Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Nevşehir ve Sivas’ta kar yağışı bekleniyor.
Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Nevşehir ve Sivas’ta kar yağışı bekleniyor.
DENİZ AŞIRI GELEN BİR AFET: PANDEMİ
DENİZ AŞIRI GELEN BİR AFET: PANDEMİ
Bozkırın tarlaları alternatif ürün
Bozkırın tarlaları alternatif ürün 'çörekotu' ile bereketleniyor
377 kişi ve kuruluşun mal varlığı donduruldu
377 kişi ve kuruluşun mal varlığı donduruldu
Şehir hastanesi müteahhitlerine gizli ödeme
Şehir hastanesi müteahhitlerine gizli ödeme
Ramazan pidesinde fiyatlar belli oldu
Ramazan pidesinde fiyatlar belli oldu
Bu nasıl canilik: 70’e yakın köpek ölüsü bulundu
Bu nasıl canilik: 70’e yakın köpek ölüsü bulundu
"Bir hayalimiz daha gerçek oldu.
"Bir hayalimiz daha gerçek oldu.
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 7 Nisan tablosu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 7 Nisan tablosu
EYT
EYT'LİLERİN UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "104 EMEKLİ AMİRAL AMACINA ULAŞTI
''KÖYLÜ ZATEN ZOR DURUMDA''
BASIN TEMSİLİCLERİ İLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
BASIN TEMSİLİCLERİ İLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında Anlatıldı
İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında Anlatıldı
KIRŞEHİR’DE KULLANILMIŞ GİYSİ VE AYAKKABI ATIK KUMBARASI UYGULAMASI
KIRŞEHİR’DE KULLANILMIŞ GİYSİ VE AYAKKABI ATIK KUMBARASI UYGULAMASI
KIRŞEHİR TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KIRŞEHİR TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan yüz yüze eğitim açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan yüz yüze eğitim açıklaması
 YILMAZ’DAN TOKİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NE ZİYARET
YILMAZ’DAN TOKİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NE ZİYARET
 AGD, YÜZBİNLERCE ÖĞRENCİNİN KATILIM GÖSTERECEĞİ ONLİNE SİYER-İ NEBİ YARIŞMASI DÜZENLİYOR
AGD, YÜZBİNLERCE ÖĞRENCİNİN KATILIM GÖSTERECEĞİ ONLİNE SİYER-İ NEBİ YARIŞMASI DÜZENLİYOR
KIRŞEHİR BELEDİYESİ 2. YIL FAALİYET SUNUMU DEĞERLENDİRME TOPLANTILARI BAŞLADI
KIRŞEHİR BELEDİYESİ 2. YIL FAALİYET SUNUMU DEĞERLENDİRME TOPLANTILARI BAŞLADI
KIRŞEHİR
KIRŞEHİR'LİLER VAKFI’NDAN MUSTAFA YILMAZ’A ZİYARET
GEÇMİŞLE BAĞ, GELECEKLE KÖPRÜ: ARKEOLOJİ
GEÇMİŞLE BAĞ, GELECEKLE KÖPRÜ: ARKEOLOJİ
VALİ AKIN, “POLİS, HUZURUN TESİSİNDE ÖNEMLİ GÖREVLER ÜSTLENMEKTE”
VALİ AKIN, “POLİS, HUZURUN TESİSİNDE ÖNEMLİ GÖREVLER ÜSTLENMEKTE”
Ak Parti Meclis Üyesi Şaban Çelik İl Genel Meclisi Başkanlığına seçildi.
Ak Parti Meclis Üyesi Şaban Çelik İl Genel Meclisi Başkanlığına seçildi.
 SOKAK HAYVANLARI İÇİN ‘MAMAMATİK’ UYGULAMASI
SOKAK HAYVANLARI İÇİN ‘MAMAMATİK’ UYGULAMASI
Başkan Yılmaz’dan 5 Nisan Avukatlar Günü Mesajı
Başkan Yılmaz’dan 5 Nisan Avukatlar Günü Mesajı
BU ÜLKEDE; MAYINA BASMADAN YÜRÜYEBİLMEK...
BU ÜLKEDE; MAYINA BASMADAN YÜRÜYEBİLMEK...
20 yıldaki intihar bilançosu ortaya çıktı
20 yıldaki intihar bilançosu ortaya çıktı
Halkın enflasyonu yüzde 50’ye dayandı
Halkın enflasyonu yüzde 50’ye dayandı