Haber Detayı
10 Ocak 2019 - Perşembe 11:30
 
MEDYANIN GÜCÜ,GÜCÜN MEDYASI
GÜNDEM Haberi
MEDYANIN GÜCÜ,GÜCÜN MEDYASI

Kime gazeteci denir, gazetecilik nedir, etik kuralları nelerdir, gerçekten artık ben de anlamış değilim. Eleştirmediğim bir gazetecilik kalmıştı onları da iyisiyle kötüsüyle kaleme alayım dedim. Bilmeyenlere ve unutanlara yaptığınız mesleği tekrar hatırlatmakta yarar görüyorum.

Gazetecilik öyle bir hale getirilmeye çalışılıyor ki, saygınlığını yitirdiğini düşünen ve bu yolda yakınan gazeteciler artmaya başladı bile. Benim burada amacım tepki çekmek değil, ancak bunları da birinin söylemesi gerekiyordu. Bana göre gazetecinin görevini tam manasıyla yapabilmesi için, habere, olaya, olguya, belgeye ve bilgiye dayalı yazılar yazması gerekir.

Gerektiğinde hükümetlerle ve güç odakları ile mücadeleyi göze alan insan gazetecidir. Yanlış giden bir şeyleri etik kurallar çerçevesinde anlatma veya haber yapma sanatkârına gazeteci denir. Doğruları destekleyeceksin, yapılan haksızlık ve yanlışlıklar karsısında durabileceksin, öyle kulaktan dolma bilgilerle ya da menfaat çerçevesi içinde bu iş yapılamaz.

Bu noktada hemen beni yargılayacak olan arkadaşlarıma söylemek istiyorum; hataen yapılanlar, bir anlık gaflete düşülerek veya nefse yenik düşülerek gazetecilik hatalarını istisna tutmakta yarar görüyorum. Zira her insanın nefsi olduğu için nefis zaafına düşebilir, hatalar yapabiliriz. Ama sürekli hata yapmak bir gazeteciye mahsus bir şey olamaz, meslekte yeterli değilsen de yapmayacaksın.

Öyle her önüne gelenin gazeteciyim deyip elini kolunu sallaya sallaya gezmesi bu meslek adına hiç de hoş olmasa gerek. “Yandaş medya” icat oldu, gazetecilik bozuldu, desek de, tam doğruyu demiş olmayız. Ne zaman ki küresel sermayeye eklemlenmiş besleme sermaye, gazeteleri satın almaya başladı, o zaman basının belini kırdılar ve bu beli kırık basın’dan, abuk, supuk gazeteciler türemeye başladı.

Bunlara bakıp da gazetecinin böyle olduğunu sananlar olur diye, gazeteciliğin ne olduğuna, gazetecinin nasıl olması gerektiğine dair, yazmam gerektiğini düşündüm. “Gazeteci olay yaratmaz. Olaylara karışmaz, olayları yansıtır.

Görüşlerini silah ateşleyerek değil, kalemini kullanarak yansıtır Ben burada şunu anlatmaya çalışıyorum. Öyle şatafatlı yemekler yenip, kamuda işlerini gördürecek, gündem benim elimde, istediğimi yaparım, yok öyle bir dünya. Bir, iki tane kendini bilmez yönetici birilerine veriyor gazı, bunlarda bu hızla ne yapacaklarını şaşırıyorlar.

Vatandaşın aklı ile oynamayın. Bir gün gelecek reis sizlerden de hesap soracak. Bazı kişiler gazeteciyiz diye geçinip bu işi de kendinize meslek edinmişseniz ve bu bizim kazanç kapımız diyorsanız o zaman işinizi layığıyla yapıp ekmeğinizi helalinden kazanacaksınız. Her şey halk, itibar ve gazetecilik için olsun. ESKİDEN MEDYANIN GÜCÜ VARDI, ŞİMDİ İSE GÜCÜN MEDYASI VAR.Bende Ahihaber.net olarak,bütün gazetecilerin değil,işini ehli ile yapan,doğru,dürüst,gücünü halktan almış gazetecilerin gününü kutluyorum.

Kaynak: Editör: HAKKI MAHLUT
Etiketler: MEDYANIN, GÜCÜ,GÜCÜN, MEDYASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı