Haber Detayı
29 Kasım 2020 - Pazar 18:53
 
KİM MÜDAHALE EDECEK? HERKES SUS PUS!
Nasılsa ölmeyecek misin kardeşim. Öyleyse sana yakışacak şekilde öl. Hırsızın, ırkçının, faşistin, itin uğursuzun; arkasında yanında olmadan şereflice öl.
GÜNDEM Haberi
KİM MÜDAHALE EDECEK? HERKES SUS PUS!

KİM MÜDAHALE EDECEK? HERKES SUS PUS!

Susmak; bazen yalan söylemekle eş değerdir. Birileri zarar görürken sessiz kalmak ahlaksızlıktır.

Amacım birilerini karşıma almak değil. Bu milleti “Askıda ekmeğe” muhtaç hale getirenlere tepkiliyim. Milletin refah payını hiç edenlere, çalanlara karşıyım. Kırşehirliyi Ankara, Kayseri, Nevşehir, Aksaray doktorlarına muhtaç eden, öneren sağlık tacirlerine karşıyım.  Liyakate değil, itaatle devletin makamlarını işgal eden, cümle cehalete tepkiliyim. Yaptığı onca terbiyesizliğin üzerine sünger çekmek için, telefonda bir başkasına küfredene şerefli olmayı hatırlatmak için. Yazıyorum…

Bu şehirde, bu vurdumduymazlığın muhatabı kim.

Bir okuyucum telefonda anlattı. “Dayım Covid oldu. Kırşehir’den Ankara’ya götürmemiz önerildi. Ankara’ya gittik. Ertesi günü dayım vefat etti. Mustafa abi hastane bahçesinde cenaze almaya gelmiş 40 plakalı en az 50 araç bekliyordu. Birkaç kişiyle konuştum. Hepsi Covidmiş”. Bu sayı Ankara için. Ya kayseri! Ya diğer iller. Bu insanlar o şehirlerde yaşamıyorlar. Bu şehirde yaşıyorlar. Onlar o şehirlerde ölüyorlar.

Bu kişi acısıyla bu sayıları abartmış olabilir mi? Olabilir. Bu şehirden tedavi olabilir bir hastalıktan başka şehirlerin yolunu tutuyor ve orada ölüyorsa sizin burada ne göreviniz var? Bu sıkıntılar bu şehrin vekilleri bilmiyor mu? Bal gibi biliyorlar. İktidar vekilin durumu zaten malum. Muhalefet vekil bu çığlığı meclis kürsüsüne neden taşımıyor. Bu şehre ilgi duyan. Bu vurdumduymazlığa çözüm arayan,  bir tek; Ankara milletvekili Hacı Turan. İnsan hicap duyar. Bir damla düşünür.

Nasılsa ölmeyecek misin kardeşim.  Öyleyse sana yakışacak şekilde öl. Hırsızın, ırkçının, faşistin, itin uğursuzun; arkasında yanında olmadan şereflice öl.

Bana bir sağlık çalışanından mesaj geldi. ‘Döner sermayeden 90 Lira alan hemşireler var’. Diye yazmış. Allah sizi nasıl edecekse etsin be! Profesör 26 bin Acil doktoru 16 bin. Hemşire 90 lira. Bu tabloyu kim hazırlıyor. Bu rakam hangi kıstaslara göre… Bırakın o hastanede çalışmayı. Muayene için bile girip çıkmak hayati risk taşıyor. Rezalet, pislik. Her yer bakteri kaynıyor.  Anlatılır gibi değil. Bu riskin içinde 24 saat kalan bir hemşireye 90 lira. Çok cömertsiniz. Kimin parasını kime hangi ölçekte veriyorsunuz. Pandemi de, istirahat alıp gelmeyene 16 bin lira. Vereceksin. Aktif olana 90 lira.  Aslında bana gönderile bu sade bir mesaj değil. Bir çığlığın yansıması. Hastanenin S.O.S verdiği gerçeği.

Böyle başlıyor bu mesaj; “Bu hastanede oksijen bitme olayı. 10 gündür 2!3 güne bir aynı olay ve her seferinde kaç hasta ölüyor ve kaçı hasta Entübe oluyor? Bu hastanede bunlar alenen whatsapp gruplarından yazılıyor. Oksijen kesilecektir önlem alınsın. 15!20 hastanın yattığı yoğun bakımda 3 tane oksijen tüpüyle nasıl önlem alınacak”?

Bu gerçek midir. Gerçekse rezalet değimlidir? Bu iddia bir sağlık çalışanının tanıklık ettiği bir olay. Kimdir bu vurdumduymazlığın sorumlusu?  Baştabip, Efendi. Hastane taşıma derdinden başka bir şeyle meşgul olmayan milletvekili. Sizlere soruyorum. Kimdir bu vurdumduymazlığın sorumlusu? 

Mesaj devam ediyor… “Hemşirenin üzerine atmakla sorumluluk bitiyormuş? Peki ya torpilli hemşireleri her gün hastaneye getirmek”?

Çok ağır olan bu sorumluluk bir hemşireye nasıl yüklenir? Hemşire sayısının düşüklüğünden söz ediliyor. 10 gün süreli  (pandemi için) istirahatlı olan hemşire hangi gerekçeyle göreve çağrılıyor. Hani birde bu hastanede 14 ay istirahat alanlar var. Bu hastanede personel zafiyeti içinde gözetilen hemşire sayısı ne kadar? Birilerinin koruma altında olduğundan söz ediliyor. Koruma altına alınmış olanların sizce ayrıcalığı nedir? Makul bir nedene bağlayabilir, yoksa bu kurumsal tasarruftur. O’da benim yetkim mi diyorsunuz! Bu işe nasıl bir kulp buluyor ve bu korumayı yapabiliyor, çalışan diğer personeli huzursuz edebiliyorsunuz! Pes vallahi. Sizleri kutlamak gerekir.

Bu soruların cevaplarını, Baştabip; sen mi vereceksin. Yardımcıların mı? Yoksa anlı şanlı müdürlerin mi? Bu umarsızlığın sorumluları kim? Neden adil değilsiniz. Neden bir kayırmacılığı içindesiniz. Profesöre 26 bin, Acil doktoru 16 bin! Hemşireye 90 lira… Birde üstüne üstlük sorumluluk.  İnsanların önünüzde el pençe divan durması hizmet mi, ahlak mı? Hastane çalışanında huzursuzluk hat safhada ise bunun bir sorumlusu var. Bu birimde basiretsiz bir adamın varlığı.

Isırırım tehdidi disiplin olmaz efendi…

Devamla; “Peki yemek olayı? Nöbetten insanlar maaşının 1/4 dışarıdan yemeğe veriyor hastanenin iğrenç yemekleri”? Bu hastanede üst üste aynı yemek şirketine ihale edip tabldot dâhil 12 milyon para ödüyorsunuz. Kimin parasını? İnsanlar yemiyorsa. O parayı çöpe mi, birileri cebemi atıyor? Neden adam gibi yemek yedirmiyorsunuz bu insanlara. Döner sermayeden az pay alırım korkusu mu bu! Çalışanın tabldotu böyleyse yatan hastanın yemeğini düşünmek bile istemiyorum. Bu rezalet kimin sorumluluğunda. 

Bu hastanede rezillik bir değil ki. Pisliği pasaklılığı bir yana!

Devamla; “Hastanenin ameliyathanesinde kaç personel var? Kaçı covid 80 nimi? Önlem alındımı? Koroner yoğun bakıma bile, bile Covidli hasta yatıyor mu? Oradaki sağlıklı hastalar tehlikeye atılıyor mu? Oradaki personel tehlikeye atılıyor mu”?

Bu konuya birilerinin el koyması gerekmiyor mu? Anjiyo için hastaların eline kartvizitler vererek Kayseri’ye ve diğer şehirler postalayan anlayış, Koroner yoğun bakımda Covid hastaları alınıyor. Sizler aklınızı mı yediniz. Sayın vali bu böyle bir şey olur mu? Bunlara kim dur diyecek? Sağlıklı insanlara bile, bile bulaştırılan riske bakar mısınız? Neden ek bina kullanılmıyor. Neden Terme boşaltılan Fizik Tedavi merkezi pandemi servisine dönüştürülmüyor. Sayın Kendirli? Önceliğiniz nedir? Hastaneyi nakletmek mi? İnsanlar ölüyor bu şehirde hem de bok yoluna…

Devamla; “Covidte çalışan personele nöbet parası vermeyerek insanların çalışma sevki kırılmıyor mu? Aksine acile ısrarla nöbet parası veriliyor mu? Acilin özelliği ne? Daha saymaya gerek yok sanırım neden bu olaylara soruşturma açılmıyor. Nerede ulusal medya? Nerede cumhuriyet savcıları? Nerede bakanlık müfettişleri? Niye sağlık personeli konuşmaktan korkuyor”? Bütün bunlar bu hastaneden yükselen çığlıktı.

Bu millet; birilerine arpalık olsun diye vergi ödemiyor.

Başka mesajlar var. Araştırma hastanesi Baştabip hakkında bir soruşturma dosyasından söz ediliyor. Bir siyasetçide o dosyayı hasıraltı etme çabası içindeymiş. Yakında kokusu çıkacak gibi. Bu ülkede liyakatle, itaat birbirine karışmışsa sonuç bu olacaktır.

Gayem benim vergilerim nereye harcandığıdır. Bir medikal firmasına 34 milyon borç varmış bu hastanenin. Ayrıca birde 1 milyon 700 bin liracık. Bu sayfada ismi geçen birde gözlükçü var. Gözlükçü için paravan diyorlar ama. Ben geçmişte kimlere paravan olduğunu ben biliyorum. Çok yakında tüm bunları içeriğiyle hep birlikte öğreneceğiz.

Hastane hakkında o kadar çok şaibe var ki; sanki herkes işini gücünü bırakmış tırtıklama peşinde. Kimin malını, kimin parasını tırtıklıyorlar anlamak mümkün değil.

Benim yazılarımı halkın tepkileri yönlendiriyor. Siz bugün ağ babalarınıza ifade vereceksiniz. Yarın ağ babalarınız bu halka ifade verecek. Halkı ortadan kaldırırsanız. Devlet ortadan kalkar. Siz devlet değilsiniz. Devletin memurlarısınız. Ayrıcalığınız sadece bu kadar.

Mayıs 2019 yılından bugüne kadar; hastane için ’Mal ve Hizmet’ alımı için kaç ihale planlandı. Kaç ihale tamamlandı. Kimler aldı? Bu ihalelerden kaçı hangi gerekçelerle iptal edildi. Bu iptal edilen ihalelerin kaçı yenilendi, kimlere verildi? Bunu açıklamak mecburiyetindesin. En azından bilgi edinme yasası gereği cevaplamak mecburiyetindesin. Merakım ihaleden daha çok komisyonlarda.

Örneğin hasta yemeği, (Diyetli, Normal) kahvaltı, tabldot ihaleleri önerilen sayıların altında kaldığında farkı nasıl kapatıyor, tabela nasıl değiştiriliyor. Sanırım rakamsal olarak artış olmadığı, hatta sayının düştüğü şeklinde bir iddia var elimde. İhale bedeli dışı ödemede 2 milyon fazlalık neyin nesidir? Her neyse bu iddiaları birileri kuzu, kuzu cevaplar umarım.

Geçtiğimiz yazıda fotoğraflı bir yazı paylaştım. Suç delillerini kaçırıyorlar diye. Sonuç nedir, ne değildir meçhul. Bu şehrin insanları kasaba oteline orada bir hastane var diye gidiyor. Kısmi olarak kasaba oteline dönüşmüş bir binaya hastane demek pek mümkün değil. İl sağlık Müdürlüğü. Bu kepazeliğin üzerini örtecek mi. Savcılığa suç duyurusunda bulundu mu, bulunacak mı meçhul.

Sağlık müdürlüğü denetim hakkını, bu özel hastanede çalışan emekçilerin 14 aydır haklarını alamadıklarını sanırım biliyordur. Bu konuya yönelik bir çalışması var mı? Ama bu adamlar SGK’dan muayene ettikleri hasta karşılığı pay alıyor. Personel alacaklarına gelince karışmıyoruz demek ne kadar ahlaki?

Ya hiç karışmayın. Hastane otel olsun. Saç ekim vb estetikçiler falan yer kapsın. Ya da sağlık emekçilerinin haklarını alması için proje üretin.

Selami… Her yazımda Kanki (3) kim diyorsun. Anlayamadın mı? Defalarca yazdım.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KİM, MÜDAHALE, EDECEK?, HERKES, SUS, PUS!,
Yorumlar
Diğer Haberler
CHP ve İYİ Parti
CHP ve İYİ Parti'den AK Partili Meclis Başkanına Ziyaret
Gidiş o gidiş: AKP’li belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 kişi geri gelmemiş
Gidiş o gidiş: AKP’li belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 kişi geri gelmemiş
Çevreyi araştırdık. Sessizliği sorguladık. Bölge yaşayanlarıyla görüştük.
Çevreyi araştırdık. Sessizliği sorguladık. Bölge yaşayanlarıyla görüştük.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde korkutan vaka sayısı artışı
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde korkutan vaka sayısı artışı
‘Üç dönem AKP’ye oy verdim’ diyen esnaf
‘Üç dönem AKP’ye oy verdim’ diyen esnaf
Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı
Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KISMİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KISMİ KARARLAR
KIRŞEHİR TSO
KIRŞEHİR TSO'DAN KIRŞEHİR ŞEHİT AİLELERİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNE ZİYARET
KIRŞEHİR TSO’DAN ŞABAN ÇELİK
KIRŞEHİR TSO’DAN ŞABAN ÇELİK'E ZİYARET
 FAALİYET SUNUMU TOPLANTILARI’NA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KATILDI
FAALİYET SUNUMU TOPLANTILARI’NA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KATILDI
KIRŞEHİR TSO’DAN KIRŞEHİR MUHARİP GAZİLER DERNEĞİNE ZİYARET
KIRŞEHİR TSO’DAN KIRŞEHİR MUHARİP GAZİLER DERNEĞİNE ZİYARET
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
DEAŞ
DEAŞ'lı 7 sanık, hakim karşısına çıktı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Üçüncü köprünün yüzde 51
Üçüncü köprünün yüzde 51'i satılacak
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN  RAMAZAN AYI MESAJI
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN RAMAZAN AYI MESAJI
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
 Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI
Kırşehir Valiliği, 2 günlük yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.
Kırşehir Valiliği, 2 günlük yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.
TSO, ESOB, ZİRAAT ODASI, BORSA, MESLEK ÖRGÜTLERİ VE KOOPERATİF’LERLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI YAPILDI
TSO, ESOB, ZİRAAT ODASI, BORSA, MESLEK ÖRGÜTLERİ VE KOOPERATİF’LERLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI YAPILDI
DSÖ’den “şoke edici” corona virüsü aşısı açıklaması
DSÖ’den “şoke edici” corona virüsü aşısı açıklaması
Vatan Hoca ve Ekibi Yeşil Alan Çalışmasına Devam Ediyor
Vatan Hoca ve Ekibi Yeşil Alan Çalışmasına Devam Ediyor
Prof.Dr.Elif Haykır Para Politikası Kurul Üyesi Oldu
Prof.Dr.Elif Haykır Para Politikası Kurul Üyesi Oldu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 8 Nisan tablosu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 8 Nisan tablosu
Kırşehir Belediyesi
Kırşehir Belediyesi'nin 462 Milyonluk Borcu 311 Milyon TL'ye İndi
FAALİYET SUNUM TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR
FAALİYET SUNUM TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR
Kırşehir’ de 33 yaşındaki genç adam kendini asarak yaşamına son verdi.
Kırşehir’ de 33 yaşındaki genç adam kendini asarak yaşamına son verdi.
TAM KAPANMA İDDALARI GÜÇLENİYOR
TAM KAPANMA İDDALARI GÜÇLENİYOR
Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Nevşehir ve Sivas’ta kar yağışı bekleniyor.
Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Nevşehir ve Sivas’ta kar yağışı bekleniyor.
DENİZ AŞIRI GELEN BİR AFET: PANDEMİ
DENİZ AŞIRI GELEN BİR AFET: PANDEMİ
Bozkırın tarlaları alternatif ürün
Bozkırın tarlaları alternatif ürün 'çörekotu' ile bereketleniyor
377 kişi ve kuruluşun mal varlığı donduruldu
377 kişi ve kuruluşun mal varlığı donduruldu
Şehir hastanesi müteahhitlerine gizli ödeme
Şehir hastanesi müteahhitlerine gizli ödeme
Ramazan pidesinde fiyatlar belli oldu
Ramazan pidesinde fiyatlar belli oldu