Haber Detayı
29 Kasım 2020 - Pazar 18:53
 
KİM MÜDAHALE EDECEK? HERKES SUS PUS!
Nasılsa ölmeyecek misin kardeşim. Öyleyse sana yakışacak şekilde öl. Hırsızın, ırkçının, faşistin, itin uğursuzun; arkasında yanında olmadan şereflice öl.
GÜNDEM Haberi
KİM MÜDAHALE EDECEK? HERKES SUS PUS!

KİM MÜDAHALE EDECEK? HERKES SUS PUS!

Susmak; bazen yalan söylemekle eş değerdir. Birileri zarar görürken sessiz kalmak ahlaksızlıktır.

Amacım birilerini karşıma almak değil. Bu milleti “Askıda ekmeğe” muhtaç hale getirenlere tepkiliyim. Milletin refah payını hiç edenlere, çalanlara karşıyım. Kırşehirliyi Ankara, Kayseri, Nevşehir, Aksaray doktorlarına muhtaç eden, öneren sağlık tacirlerine karşıyım.  Liyakate değil, itaatle devletin makamlarını işgal eden, cümle cehalete tepkiliyim. Yaptığı onca terbiyesizliğin üzerine sünger çekmek için, telefonda bir başkasına küfredene şerefli olmayı hatırlatmak için. Yazıyorum…

Bu şehirde, bu vurdumduymazlığın muhatabı kim.

Bir okuyucum telefonda anlattı. “Dayım Covid oldu. Kırşehir’den Ankara’ya götürmemiz önerildi. Ankara’ya gittik. Ertesi günü dayım vefat etti. Mustafa abi hastane bahçesinde cenaze almaya gelmiş 40 plakalı en az 50 araç bekliyordu. Birkaç kişiyle konuştum. Hepsi Covidmiş”. Bu sayı Ankara için. Ya kayseri! Ya diğer iller. Bu insanlar o şehirlerde yaşamıyorlar. Bu şehirde yaşıyorlar. Onlar o şehirlerde ölüyorlar.

Bu kişi acısıyla bu sayıları abartmış olabilir mi? Olabilir. Bu şehirden tedavi olabilir bir hastalıktan başka şehirlerin yolunu tutuyor ve orada ölüyorsa sizin burada ne göreviniz var? Bu sıkıntılar bu şehrin vekilleri bilmiyor mu? Bal gibi biliyorlar. İktidar vekilin durumu zaten malum. Muhalefet vekil bu çığlığı meclis kürsüsüne neden taşımıyor. Bu şehre ilgi duyan. Bu vurdumduymazlığa çözüm arayan,  bir tek; Ankara milletvekili Hacı Turan. İnsan hicap duyar. Bir damla düşünür.

Nasılsa ölmeyecek misin kardeşim.  Öyleyse sana yakışacak şekilde öl. Hırsızın, ırkçının, faşistin, itin uğursuzun; arkasında yanında olmadan şereflice öl.

Bana bir sağlık çalışanından mesaj geldi. ‘Döner sermayeden 90 Lira alan hemşireler var’. Diye yazmış. Allah sizi nasıl edecekse etsin be! Profesör 26 bin Acil doktoru 16 bin. Hemşire 90 lira. Bu tabloyu kim hazırlıyor. Bu rakam hangi kıstaslara göre… Bırakın o hastanede çalışmayı. Muayene için bile girip çıkmak hayati risk taşıyor. Rezalet, pislik. Her yer bakteri kaynıyor.  Anlatılır gibi değil. Bu riskin içinde 24 saat kalan bir hemşireye 90 lira. Çok cömertsiniz. Kimin parasını kime hangi ölçekte veriyorsunuz. Pandemi de, istirahat alıp gelmeyene 16 bin lira. Vereceksin. Aktif olana 90 lira.  Aslında bana gönderile bu sade bir mesaj değil. Bir çığlığın yansıması. Hastanenin S.O.S verdiği gerçeği.

Böyle başlıyor bu mesaj; “Bu hastanede oksijen bitme olayı. 10 gündür 2!3 güne bir aynı olay ve her seferinde kaç hasta ölüyor ve kaçı hasta Entübe oluyor? Bu hastanede bunlar alenen whatsapp gruplarından yazılıyor. Oksijen kesilecektir önlem alınsın. 15!20 hastanın yattığı yoğun bakımda 3 tane oksijen tüpüyle nasıl önlem alınacak”?

Bu gerçek midir. Gerçekse rezalet değimlidir? Bu iddia bir sağlık çalışanının tanıklık ettiği bir olay. Kimdir bu vurdumduymazlığın sorumlusu?  Baştabip, Efendi. Hastane taşıma derdinden başka bir şeyle meşgul olmayan milletvekili. Sizlere soruyorum. Kimdir bu vurdumduymazlığın sorumlusu? 

Mesaj devam ediyor… “Hemşirenin üzerine atmakla sorumluluk bitiyormuş? Peki ya torpilli hemşireleri her gün hastaneye getirmek”?

Çok ağır olan bu sorumluluk bir hemşireye nasıl yüklenir? Hemşire sayısının düşüklüğünden söz ediliyor. 10 gün süreli  (pandemi için) istirahatlı olan hemşire hangi gerekçeyle göreve çağrılıyor. Hani birde bu hastanede 14 ay istirahat alanlar var. Bu hastanede personel zafiyeti içinde gözetilen hemşire sayısı ne kadar? Birilerinin koruma altında olduğundan söz ediliyor. Koruma altına alınmış olanların sizce ayrıcalığı nedir? Makul bir nedene bağlayabilir, yoksa bu kurumsal tasarruftur. O’da benim yetkim mi diyorsunuz! Bu işe nasıl bir kulp buluyor ve bu korumayı yapabiliyor, çalışan diğer personeli huzursuz edebiliyorsunuz! Pes vallahi. Sizleri kutlamak gerekir.

Bu soruların cevaplarını, Baştabip; sen mi vereceksin. Yardımcıların mı? Yoksa anlı şanlı müdürlerin mi? Bu umarsızlığın sorumluları kim? Neden adil değilsiniz. Neden bir kayırmacılığı içindesiniz. Profesöre 26 bin, Acil doktoru 16 bin! Hemşireye 90 lira… Birde üstüne üstlük sorumluluk.  İnsanların önünüzde el pençe divan durması hizmet mi, ahlak mı? Hastane çalışanında huzursuzluk hat safhada ise bunun bir sorumlusu var. Bu birimde basiretsiz bir adamın varlığı.

Isırırım tehdidi disiplin olmaz efendi…

Devamla; “Peki yemek olayı? Nöbetten insanlar maaşının 1/4 dışarıdan yemeğe veriyor hastanenin iğrenç yemekleri”? Bu hastanede üst üste aynı yemek şirketine ihale edip tabldot dâhil 12 milyon para ödüyorsunuz. Kimin parasını? İnsanlar yemiyorsa. O parayı çöpe mi, birileri cebemi atıyor? Neden adam gibi yemek yedirmiyorsunuz bu insanlara. Döner sermayeden az pay alırım korkusu mu bu! Çalışanın tabldotu böyleyse yatan hastanın yemeğini düşünmek bile istemiyorum. Bu rezalet kimin sorumluluğunda. 

Bu hastanede rezillik bir değil ki. Pisliği pasaklılığı bir yana!

Devamla; “Hastanenin ameliyathanesinde kaç personel var? Kaçı covid 80 nimi? Önlem alındımı? Koroner yoğun bakıma bile, bile Covidli hasta yatıyor mu? Oradaki sağlıklı hastalar tehlikeye atılıyor mu? Oradaki personel tehlikeye atılıyor mu”?

Bu konuya birilerinin el koyması gerekmiyor mu? Anjiyo için hastaların eline kartvizitler vererek Kayseri’ye ve diğer şehirler postalayan anlayış, Koroner yoğun bakımda Covid hastaları alınıyor. Sizler aklınızı mı yediniz. Sayın vali bu böyle bir şey olur mu? Bunlara kim dur diyecek? Sağlıklı insanlara bile, bile bulaştırılan riske bakar mısınız? Neden ek bina kullanılmıyor. Neden Terme boşaltılan Fizik Tedavi merkezi pandemi servisine dönüştürülmüyor. Sayın Kendirli? Önceliğiniz nedir? Hastaneyi nakletmek mi? İnsanlar ölüyor bu şehirde hem de bok yoluna…

Devamla; “Covidte çalışan personele nöbet parası vermeyerek insanların çalışma sevki kırılmıyor mu? Aksine acile ısrarla nöbet parası veriliyor mu? Acilin özelliği ne? Daha saymaya gerek yok sanırım neden bu olaylara soruşturma açılmıyor. Nerede ulusal medya? Nerede cumhuriyet savcıları? Nerede bakanlık müfettişleri? Niye sağlık personeli konuşmaktan korkuyor”? Bütün bunlar bu hastaneden yükselen çığlıktı.

Bu millet; birilerine arpalık olsun diye vergi ödemiyor.

Başka mesajlar var. Araştırma hastanesi Baştabip hakkında bir soruşturma dosyasından söz ediliyor. Bir siyasetçide o dosyayı hasıraltı etme çabası içindeymiş. Yakında kokusu çıkacak gibi. Bu ülkede liyakatle, itaat birbirine karışmışsa sonuç bu olacaktır.

Gayem benim vergilerim nereye harcandığıdır. Bir medikal firmasına 34 milyon borç varmış bu hastanenin. Ayrıca birde 1 milyon 700 bin liracık. Bu sayfada ismi geçen birde gözlükçü var. Gözlükçü için paravan diyorlar ama. Ben geçmişte kimlere paravan olduğunu ben biliyorum. Çok yakında tüm bunları içeriğiyle hep birlikte öğreneceğiz.

Hastane hakkında o kadar çok şaibe var ki; sanki herkes işini gücünü bırakmış tırtıklama peşinde. Kimin malını, kimin parasını tırtıklıyorlar anlamak mümkün değil.

Benim yazılarımı halkın tepkileri yönlendiriyor. Siz bugün ağ babalarınıza ifade vereceksiniz. Yarın ağ babalarınız bu halka ifade verecek. Halkı ortadan kaldırırsanız. Devlet ortadan kalkar. Siz devlet değilsiniz. Devletin memurlarısınız. Ayrıcalığınız sadece bu kadar.

Mayıs 2019 yılından bugüne kadar; hastane için ’Mal ve Hizmet’ alımı için kaç ihale planlandı. Kaç ihale tamamlandı. Kimler aldı? Bu ihalelerden kaçı hangi gerekçelerle iptal edildi. Bu iptal edilen ihalelerin kaçı yenilendi, kimlere verildi? Bunu açıklamak mecburiyetindesin. En azından bilgi edinme yasası gereği cevaplamak mecburiyetindesin. Merakım ihaleden daha çok komisyonlarda.

Örneğin hasta yemeği, (Diyetli, Normal) kahvaltı, tabldot ihaleleri önerilen sayıların altında kaldığında farkı nasıl kapatıyor, tabela nasıl değiştiriliyor. Sanırım rakamsal olarak artış olmadığı, hatta sayının düştüğü şeklinde bir iddia var elimde. İhale bedeli dışı ödemede 2 milyon fazlalık neyin nesidir? Her neyse bu iddiaları birileri kuzu, kuzu cevaplar umarım.

Geçtiğimiz yazıda fotoğraflı bir yazı paylaştım. Suç delillerini kaçırıyorlar diye. Sonuç nedir, ne değildir meçhul. Bu şehrin insanları kasaba oteline orada bir hastane var diye gidiyor. Kısmi olarak kasaba oteline dönüşmüş bir binaya hastane demek pek mümkün değil. İl sağlık Müdürlüğü. Bu kepazeliğin üzerini örtecek mi. Savcılığa suç duyurusunda bulundu mu, bulunacak mı meçhul.

Sağlık müdürlüğü denetim hakkını, bu özel hastanede çalışan emekçilerin 14 aydır haklarını alamadıklarını sanırım biliyordur. Bu konuya yönelik bir çalışması var mı? Ama bu adamlar SGK’dan muayene ettikleri hasta karşılığı pay alıyor. Personel alacaklarına gelince karışmıyoruz demek ne kadar ahlaki?

Ya hiç karışmayın. Hastane otel olsun. Saç ekim vb estetikçiler falan yer kapsın. Ya da sağlık emekçilerinin haklarını alması için proje üretin.

Selami… Her yazımda Kanki (3) kim diyorsun. Anlayamadın mı? Defalarca yazdım.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KİM, MÜDAHALE, EDECEK?, HERKES, SUS, PUS!,
Yorumlar
Diğer Haberler
"DÜNYA BUNA NASIL SUSUYOR?"
"DÜNYA BUNA NASIL SUSUYOR?"
Bölgesel Misyondan Ulusal Hedeflere Katkı
Bölgesel Misyondan Ulusal Hedeflere Katkı
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN SERT KARARLAR
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN SERT KARARLAR
Başkan Ekicioğlu, Bedel ödenecekse esnafımız değil, biz ödeyeceğiz
Başkan Ekicioğlu, Bedel ödenecekse esnafımız değil, biz ödeyeceğiz
TSO
TSO'DAN ŞEHİR SORUNLARI İÇİN ZİYARET
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal'dan Milliyetçi Hareket Partisi Kırşehir İl Teşkilatı'na ziyaret.
SAĞLIKTAKİ ÇÖKÜŞÜ SEYRETMEYE DEVAM
SAĞLIKTAKİ ÇÖKÜŞÜ SEYRETMEYE DEVAM
17 Şehir hastanesinin kira bedeli  27 milyar doları buluyor.
17 Şehir hastanesinin kira bedeli 27 milyar doları buluyor.
SGK Kırşehir İl Müdürü Karadeniz, Son Haftayı Değerlendirin
SGK Kırşehir İl Müdürü Karadeniz, Son Haftayı Değerlendirin
BAŞKAN EKİCİOĞLU ESNAFIMIZIN HER ZAMAN YANINDAYIZ
BAŞKAN EKİCİOĞLU ESNAFIMIZIN HER ZAMAN YANINDAYIZ
Malı amma götürmüşler
Malı amma götürmüşler
KAÇAK TÜTÜN OPERASYONU
KAÇAK TÜTÜN OPERASYONU
Benim Kırşehir için yaptığım projelerden biriydi!
Benim Kırşehir için yaptığım projelerden biriydi!
KAŞİFLERDEN SOKAĞA BİR KAP İYİLİK
KAŞİFLERDEN SOKAĞA BİR KAP İYİLİK
NEVŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI İSTİFA DEDİ
NEVŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI İSTİFA DEDİ
İçişleri
İçişleri'nden sokağa çıkma yasağı açıklaması
Rektör Karakaya AFAD Kırşehir Risk Azaltma Planı (İRAP)Toplantısına Katıldı
Rektör Karakaya AFAD Kırşehir Risk Azaltma Planı (İRAP)Toplantısına Katıldı
Ekicioğlu,
Ekicioğlu, ''Bedel Ödenecekse Esnafımız Değil Biz Ödeyeceğiz''
TSO BAŞKANI YILMAZ ÜYE ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR
TSO BAŞKANI YILMAZ ÜYE ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR
HALKA RAĞMEN, BU İNAT! NEYİN NESİ?
HALKA RAĞMEN, BU İNAT! NEYİN NESİ?
UNESCO 2021’İ AHİ EVRAN, HACI BEKTAŞ VE YUNUS EMRE YILI İLAN ETTİ
UNESCO 2021’İ AHİ EVRAN, HACI BEKTAŞ VE YUNUS EMRE YILI İLAN ETTİ
Genel Sağlık-İş Murat Alan hakkında suç duyurunda bulundu
Genel Sağlık-İş Murat Alan hakkında suç duyurunda bulundu
İLHAN, AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEKNİKERLERİNİN YETERSİZLİĞİNİ GÜNDEME GETİRDİ
İLHAN, AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEKNİKERLERİNİN YETERSİZLİĞİNİ GÜNDEME GETİRDİ
TEHLİKE SADECE BARAJLARDAKİ DÜŞÜŞ DEĞİLMİŞ
TEHLİKE SADECE BARAJLARDAKİ DÜŞÜŞ DEĞİLMİŞ
Deva Partisi Kırşehir İl Başkanı Metin Atabey,den Hastane taşınması ile ilgili açıklaması
Deva Partisi Kırşehir İl Başkanı Metin Atabey,den Hastane taşınması ile ilgili açıklaması
ŞAP NEDENİ İLE HAYVAN PAZARI KAPATILDI…
ŞAP NEDENİ İLE HAYVAN PAZARI KAPATILDI…
Kasap et derdinde, koyun can derdinde
Kasap et derdinde, koyun can derdinde
BU ŞEHİRDE İHANETİN GÖNÜL VERENİ OLMAZ
BU ŞEHİRDE İHANETİN GÖNÜL VERENİ OLMAZ
OTOBÜS ŞÖFERİ KALP KRİZİ GEÇİREREK HAYATINI KAYBETTİ
OTOBÜS ŞÖFERİ KALP KRİZİ GEÇİREREK HAYATINI KAYBETTİ
AMAN NE GÜZEL BİR HABER EKMEĞE ZAM GELMİŞ
AMAN NE GÜZEL BİR HABER EKMEĞE ZAM GELMİŞ
KADERE BAK NERDEN NEREYE
KADERE BAK NERDEN NEREYE
TÜM KAMUOYUNU VE EMEKÇİLERİ SEFALET ORANLARINA KARŞI BİRLİKTE HAREKET ETMEYE ÇAĞIRIYORUZ !
TÜM KAMUOYUNU VE EMEKÇİLERİ SEFALET ORANLARINA KARŞI BİRLİKTE HAREKET ETMEYE ÇAĞIRIYORUZ !
İçişleri Bakanlığı’ndan sokağa çıkma yasağıyla ilgili açıklama
İçişleri Bakanlığı’ndan sokağa çıkma yasağıyla ilgili açıklama
Kırşehir – Kayseri karayolu Mucur İnanç köyü yolu mevkiinde meydana gelen trafik kazasında 5 kişi yaralandı.
Kırşehir – Kayseri karayolu Mucur İnanç köyü yolu mevkiinde meydana gelen trafik kazasında 5 kişi yaralandı.
HIZIRAĞA MEVKİİNDE BİR VATANDAŞ ÇATIDAN DÜŞTÜ
HIZIRAĞA MEVKİİNDE BİR VATANDAŞ ÇATIDAN DÜŞTÜ
KURTLAMAK MI… GURTLAMAK MI?
KURTLAMAK MI… GURTLAMAK MI?
İYİ PARTİ KIRŞEHİR İL BAŞKANI MÜFİT GÖÇEN GÖRME ENGELLİ AVUKAT MUHAMMED HEKİMHAN’ I ZİYARET ETTİ.
İYİ PARTİ KIRŞEHİR İL BAŞKANI MÜFİT GÖÇEN GÖRME ENGELLİ AVUKAT MUHAMMED HEKİMHAN’ I ZİYARET ETTİ.
Aleyna’nın katil zanlısı cezaevinde intihar etti
Aleyna’nın katil zanlısı cezaevinde intihar etti
KEŞKE BAŞKA HESAPLARDA SORULSA
KEŞKE BAŞKA HESAPLARDA SORULSA
1. İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplandı
1. İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplandı
Bakan Koca, açıklamasının ardından Ankara Şehir Hastanesi’ne geçerek canlı yayında corona virüsü aşısı oldu.
Bakan Koca, açıklamasının ardından Ankara Şehir Hastanesi’ne geçerek canlı yayında corona virüsü aşısı oldu.
VEKİL İLHAN OTOYOL FAHİŞ ÜCRETİNİ SORDU
VEKİL İLHAN OTOYOL FAHİŞ ÜCRETİNİ SORDU
İYİ PARTİ KIRŞEHİR İL BAŞKANI MÜFİT GÖÇEN VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ YER ALTI SARRAFLAR ÇARŞISINDAKİ ESNAFLARI ZİYARET ETTİ.
İYİ PARTİ KIRŞEHİR İL BAŞKANI MÜFİT GÖÇEN VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ YER ALTI SARRAFLAR ÇARŞISINDAKİ ESNAFLARI ZİYARET ETTİ.
Kırşehir İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından operasyon yapıldı.
Kırşehir İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından operasyon yapıldı.