Haber Detayı
11 Ekim 2020 - Pazar 23:13
 
KENTLER; MUTLU İNSANLAR YARATIR.
Bu şehrin insanı tedavi için başka şehirlere taşınır. Hayvanlarını tedavi için başka şehirlere taşır. Ulan bu nasıl bir şehirdir ki! Seçtikleri ve bu kenti yönetenler bu kepazeliği, bu rezaleti görmez. Sizlerin işi! Yıkmak. Satmak mıdır? Siyaset millete hizmet etme kurumudur beyler. Para kazanma, servet edinme yeri değildir.
GÜNDEM Haberi
KENTLER; MUTLU İNSANLAR YARATIR.

 

Kent yöneticileri ve bizler. Yani sizler.

Bazen sayısız kez yazdığım konularda tekrara düşme pahasına, ilk kez ele alıyormuş gibi yeniden anlatma gereği duyuyorum. Bunun içindir ki; kendimi uyandırma memuru gibi hissediyorum.

Etrafıma bakıyorum. İhtiyaçlar, gereksinimler. Varlıkları. Bu şehrin kamu yararı içinde kullanılabilirliliği için parmağını oynatan hiç kimse yok. Çıkar odaklı girişimlere ‘Proje’ adının takılmış olması, talanın, vurgunun ortadan kalkmış olduğunu göstermez. Aksine perdeler. Hatta saklar…

İsyanım gazeteci olarak değil. İnsan olarak. Sanki onlar ağız birliği etmişçesine ortak bir paydada yan yanalar. Onlar; propaganda aparatı bülten ve ekranlar ile onların “dava” uğruna dünyalık peşindeki kadroları, kentleri yaşanmaz ve çekilmez bir hale getirirken, mutsuz insanlar yaratmanın peşindeler. Bunu bilerek mi yapıyorlar. Evet, bilerek yapıyorlar. Onlar başımızı kaldırmamızı istemiyorlar. Onlar Hırsızlıklarını, talanlarını, haksızlıklarını, adam kayırmacıklarını, görmemizi istemiyorlar. Onlar için öncelik; kendi kişisel çıkarlarıdır. Kimine göre koltuk. Kimine göre para, şan şöhret lüks hayat. Toplumsal çıkar onların lügatinde yoktur. Çünkü insanlığı çıplak olanın üzerine, hiçbir ahlak kuralını giydiremezsiniz.

Anayasaya 'sosyal devlet' anlayışının yerleşmesini sağlamış toplumsal kuralları düzenleyen bir ilke. Kişilere ya da zümrelere herhangi bir ayrıcalık tanımaksızın herkesin eşit olması, sınıfsal ayrımların olmaması ve toplumsal dayanışma gibi esaslara dayanmaktadır. Halkın vergileri ile toplanan paraların, halkın çıkarları doğrultusunda kullanılması gerekmez mi? Durum ortada!  Demek ki; gerekmiyor!

Eğer bir millet iktidarda bulunan kişilerin şereften onurdan ahlaktan yoksun davranışlarını hırsızlığını yalnızca kendi siyasi görüşünden olduğu için görmezden geliyorsa o millet erdemini yitirmiştir.  Erdemini yitiren millet gün gelir vatanını da yitirir… Niccolo machiavelli

Yazarken düşünüyorum. Kırşehir; talanın ortasında kalmış sanki üzerine ölü toprağı serpilmiş, sessiz yığınların yaşadığı ölü bir şehir gibi geliyor bana…

Neler yazmadık ki… Neleri açığa vurmadık ki! Ben bile yazarken utanırken. Bir cümleyi kırk kez süzgeçten geçirip sizlere sunarken, ben devletim diyen devletin memurlarına bakıyorum… Yeni anlayışa göre bir hukuk ülkesinde, üstünlerin hukukunun hâkim kılınmış olması, aklıma;  “Suçluların yönettiği bir ülkede, suçluların yasası geçerli olur”. Deyimini getiriyor. Neden mi?

Kırşehir’de gırtlak boyutunda rezaletler. Rezili rüsvalıklar.

Unvanı ne olursa olsun hiç kimse bu milletin refah payını çalamaz dedik. Kamu mallarının arazilerin nasıl talan edildiğini, üzerine hangi akreditasyonlarla kimlerin nasıl çöreklendiğini. Sırada nerelerin ve nelerin kaldığını yazdım. Kanada’da ikamet eden bir okuyucu duydu... Kırşehir’de, Kırşehir’e yön veren bir Allah kulu duymadı. Bizler; bunları ülkeyi, bu şehri yönet diye seçtik değil mi? Pazarla, birilerine arpalık yap; diye seçmedik. Doğrumu?

Bir bardak soğuk su içebilirsiniz!

Sağlıkta rezillik desem. Rezalet desem. Bu konuda belgeler yayınlasam kaç para! Devleti zarara uğratmışlar mı? Uğratmamışlar. Soruşturma açan yok. Zaten atı alan Üsküdar’ı geçti… Bunun içindir ki; elimdeki diğer belgeleri yayınlamamın bir faydası da yok artık.

Amacım; kişilerin zihinlerindeki iyi, kötü. Doğru, yanlış. Haklı, haksız gibi ayrımlara dayalı düşüncelerini, toplumsal ve etik değerler üzerinden ortalığı bulandırmak değildir. Amacım toplumdaki her alandaki ilişkilerde neyin doğru. Neyin yanlış. Neyin iyi. Neyin kötü, olduğunu anlatmak istememdendir. Bu ve bu gibi olayların toplum vicdanında yargılanmasını önemsediğimdendir. Ben yazdıklarımın toplum vicdanına. Hakemliliğin toplum algısı çerçevesi içinde şekillenmesi için yazıyorum.

Eğer ki bir kamu zararı, bir zafiyet üzerinden kullanılmış ve çıkar sağlanmış ise ebetteki müsebbipleri bunun bir şekilde hesabını vermelidir. Ben yaptım oldu. Ya da yapanın yanına kar olması alçaklıktır.  Bunun hesabı da bir şekilde sorulmalıdır.  Sorulmuyor ise; Toplum kendi geleceğine sahip çıkmak zorundadır.  Ya değilse birileri toplumun geleceğini bir şekilde çalacaktır.

Benim yazılarımı okuyor musunuz bilmiyorum. Bu şehrin onların keyfiyetinde arpalık olmaması için gerekirse kapı, kapı dolaşıp; onların hangi bahçenin ürünü olduğunu anlatacağımdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın…

Bu şehrin güzelliklerini ortaya çıkartabilecek o kadar çok proje var ki. Yeter ki bireysellikten vazgeçip toplumsal bakışın gerçekliliğini görün. Yeni kalkınma anlayışı ile yerel/bölgesel stratejik planlamayla neler hayata geçirilirken. Ya da çıkar odaklı plan ve projeler;  üç beş çıkar anlayışının değirmenine su taşımak plan olmaktan çıkar. Kamu yağmacılığına döner. Kamu malına çöreklenme olur. Aleni hırsızlık olur. Ama yatırım olmaz. Toplumsal çıkar yoktur.

Ahi Evran Üniversitesi; Tıp Fakültesi için Araştırma Hastane yapacakmış… Yapacaksa kendi bilir. Kendi kampus alanı içine yapar. Şehrin hastanesine dokunarak bu işe soyunmak hiçte ahlaki olmaz. Olamaz. vekil bu işe alet olmamalı. Bu ülke kent boyutunda dahi bir talanı kaldıracak ekonomiye sahip değil. Benim itirazım için birileri bana “Tıp Fakültesi kapanır” diyor… Kapanırsa kapansın. En azından hiçbir şey yapmayanların döner sermaye payları devlet bütçesinde kalır. Bu taşıma işi halk sağlığını üst düzeye çıkartacak bir anlayış değildir. Bu şehrin öncelikleri arasında AEÜ Tıp Fakültesine ait bir Eğitim hastanesi olamaz. Bu bir öncelik değil, farklı yönde bir başka vurgunun işaretlerini göstermektedir.

Milyonlarca lira ödenerek yapılan hastaneyi geliştirmek, kapasite artımına gitmek yerine yıkalım. Araziyi satalım. Kampus içinde bir yere girelim. Yeter bu anlayış proje veya gelişim değil. Düpedüz talan. Aksini söylemek mümkün değildir.

Güney kentten Bağbaşı kampus alanına bir ambulansın reaksiyon süresi ne kadardır hiç düşündünüz mü? Kent trafiğini hesaba kattınız mı? Cebinde gırtlağını doyuracak simit parası olmayan, suratına 50 kuruşluk maskeyi takamayan, çocuğuna Internet ağı kuramayan anne ve babaların şehrinde kaç kişi yaşıyor biliyor musunuz?

Bir dinci diyor ki; ‘sizce rezalet olan, bizce mubah olan her şeyin üzerine çekilecek bir Kâbe örtümüz vardır elhamdürüllah’! Bu anlayış hâkim kılınmış ise. Gerisini siz düşünün.

Kırşehir’de sağlık sorunları rezalete döndüyse. Hastane çevresi pislik ve rezalet içinde kalmış, çamlık bölgesi biracıların, balicilerin işgaline bırakılmışsa. Beyefendinin rezalet üzerindeki saltanatı yerli yerindeyse, basiretsizlik görev başındaysa bu kentin insanları tedavi için halen Kayseri ve Ankara yolunu tutuyorsa, sizlerin bu şehre hizmet ettiğinizi söylemek en hafif haliyle bayağılıktır.

Bu şehrin ekmeğini, hatta kaymağını yiyor bu şehre hizmet üretmiyorsunuz…

Bilindiği üzere, küreselleşmenin insanlar için sunduğu yeni fırsatlar ve olanaklar vardır. Projeniz var mı demiyorum. Bir araştırmanız var mı? Diyorum…

Siyasetçi benim işim değil diyemez. Senin işin hizmet etmek. Yenilemek. Üretmek.

Kırşehir’de Büyükbaş (Sığır-Manda) sayısı 252 bin adet. Küçükbaş  (Keçi-Koyun) 319 bin. Bu şehir toplamda 571 bin sağımlık ve kesimlik hayvana sahip. Kanatlı hayvanlar. Pet hayvanları hariç.

Bu şehrin insanı tedavi için başka şehirlere taşınır. Hayvanlarını tedavi için başka şehirlere taşır. Ulan bu nasıl bir şehirdir ki! Seçtikleri ve bu kenti yönetenler bu kepazeliği, bu rezaleti görmez.

Bu şehirde AEÜ’ne bağlı Veterinerlik Fakültesi neden yok. Bu iş için nasıl bir çabanız var? Kırşehir’de hayvancılık yapan kişilerde hayvanlarını Kırıkkale, Ankara, Kayseri, Aksaray’a götürüyor ve dünyanın parasını harcıyorsa. Sizler bu şehre hizmet ettiğinizi söyleyemezsiniz.

Bu konuda çevre şehirlerde Veterinerlik Fakültesi var diyebilirler. Doğrudur! Ama çevremizdeki şehirlerde de Tıp Fakülteleri var. Böyle bir kıstas olabilir mi? Böyle bir saçmalık olabilir mi?

Sizlerin işi! Yıkmak. Satmak mıdır? Siyaset millete hizmet etme kurumudur beyler. Para kazanma, servet edinme yeri değildir.

Yeni bir duyum aldım. Arsa spekülasyoncularına gün doğdu. Kervansaray Kampus alanı satılacakmış. Sattırmayın desem kaç para. Bu alana Veterinerlik Fakültesi kurun. Desem kaç para eder? Bu alana hayvan hastanesi, hayvan ıslah ve geliştirme istasyonu kursanıza! Çok mu zor?

Sayın Kendirli. Sen hastane taşıma işinden gel vazgeç… Kiminle görüşüyorsan görüş ve Veterinerlik fakültesini bu alana kurdurun. O arsa birilerinin ağzının suyunu akıtabilir. Milletin malı millete hizmet için kullanılmıyorsa, unutmayın kullananların tamamı bu talanın ortağıdır.

Bu şehirde yaşanan aksaklıkların denetlenmesini sağlayacak mekanizmaların yokluğu mu, yoksa adamsendeciliğimi hâkim… Ya da çıkar aktörlerinin üstlendiği roller mi çok güçlü?  Hangisi geçerli sayılıyor.

Aşırı yoksulluk ve açlık, gelir dağılımındaki bozukluklara bağlı olarak ortaya çıkan iç-dış borç sorunları, ekonomik ve sosyal dengesizlikler, sağlık ve eğitim sorunları ile işsizlik bu şehri de etkiliyor. Gelir dağılımında görülen dengesizliklerin yol açtığı yoksulluk, güvenlik, korunma giderek ön plana çıkarken hastanenin taşınması ve bu taşıma içinde kendilerine rol üstlenmiş aktörler. Hazırlamış olduğunuz halka yatırım diye sunduğunuz bu yanlış Bumerang gibi gelir ve sizi bulur.

Kırşehir’de, İktidar, Muhalefetin siyasi temsilcileri. Belediyesi… Diğer yanda Odalar ve diğer STK’lar. El birliği yapmışçasına sadece bakıyorlar. Bunların hangi vizyon, stratejik amaç ve hedeflere sahip olduğu meçhul. Bunlarda vizyon hedefli bir tane gelişim planı yok. Olmayanı var etmek, gerçekten çok zordur da onun için…

Kaynak: Editör:
Etiketler: KENTLER;, MUTLU, İNSANLAR, YARATIR.,
Yorumlar
Diğer Haberler
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
 Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI
Kırşehir Valiliği, 2 günlük yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.
Kırşehir Valiliği, 2 günlük yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.
TSO, ESOB, ZİRAAT ODASI, BORSA, MESLEK ÖRGÜTLERİ VE KOOPERATİF’LERLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI YAPILDI
TSO, ESOB, ZİRAAT ODASI, BORSA, MESLEK ÖRGÜTLERİ VE KOOPERATİF’LERLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI YAPILDI
DSÖ’den “şoke edici” corona virüsü aşısı açıklaması
DSÖ’den “şoke edici” corona virüsü aşısı açıklaması
Vatan Hoca ve Ekibi Yeşil Alan Çalışmasına Devam Ediyor
Vatan Hoca ve Ekibi Yeşil Alan Çalışmasına Devam Ediyor
Prof.Dr.Elif Haykır Para Politikası Kurul Üyesi Oldu
Prof.Dr.Elif Haykır Para Politikası Kurul Üyesi Oldu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 8 Nisan tablosu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 8 Nisan tablosu
Kırşehir Belediyesi
Kırşehir Belediyesi'nin 462 Milyonluk Borcu 311 Milyon TL'ye İndi
FAALİYET SUNUM TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR
FAALİYET SUNUM TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR
Kırşehir’ de 33 yaşındaki genç adam kendini asarak yaşamına son verdi.
Kırşehir’ de 33 yaşındaki genç adam kendini asarak yaşamına son verdi.
TAM KAPANMA İDDALARI GÜÇLENİYOR
TAM KAPANMA İDDALARI GÜÇLENİYOR
Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Nevşehir ve Sivas’ta kar yağışı bekleniyor.
Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Nevşehir ve Sivas’ta kar yağışı bekleniyor.
DENİZ AŞIRI GELEN BİR AFET: PANDEMİ
DENİZ AŞIRI GELEN BİR AFET: PANDEMİ
Bozkırın tarlaları alternatif ürün
Bozkırın tarlaları alternatif ürün 'çörekotu' ile bereketleniyor
377 kişi ve kuruluşun mal varlığı donduruldu
377 kişi ve kuruluşun mal varlığı donduruldu
Şehir hastanesi müteahhitlerine gizli ödeme
Şehir hastanesi müteahhitlerine gizli ödeme
Ramazan pidesinde fiyatlar belli oldu
Ramazan pidesinde fiyatlar belli oldu
Bu nasıl canilik: 70’e yakın köpek ölüsü bulundu
Bu nasıl canilik: 70’e yakın köpek ölüsü bulundu
"Bir hayalimiz daha gerçek oldu.
"Bir hayalimiz daha gerçek oldu.
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 7 Nisan tablosu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 7 Nisan tablosu
EYT
EYT'LİLERİN UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "104 EMEKLİ AMİRAL AMACINA ULAŞTI
''KÖYLÜ ZATEN ZOR DURUMDA''
BASIN TEMSİLİCLERİ İLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
BASIN TEMSİLİCLERİ İLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında Anlatıldı
İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında Anlatıldı
KIRŞEHİR’DE KULLANILMIŞ GİYSİ VE AYAKKABI ATIK KUMBARASI UYGULAMASI
KIRŞEHİR’DE KULLANILMIŞ GİYSİ VE AYAKKABI ATIK KUMBARASI UYGULAMASI
KIRŞEHİR TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KIRŞEHİR TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan yüz yüze eğitim açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan yüz yüze eğitim açıklaması
 YILMAZ’DAN TOKİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NE ZİYARET
YILMAZ’DAN TOKİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NE ZİYARET
 AGD, YÜZBİNLERCE ÖĞRENCİNİN KATILIM GÖSTERECEĞİ ONLİNE SİYER-İ NEBİ YARIŞMASI DÜZENLİYOR
AGD, YÜZBİNLERCE ÖĞRENCİNİN KATILIM GÖSTERECEĞİ ONLİNE SİYER-İ NEBİ YARIŞMASI DÜZENLİYOR
KIRŞEHİR BELEDİYESİ 2. YIL FAALİYET SUNUMU DEĞERLENDİRME TOPLANTILARI BAŞLADI
KIRŞEHİR BELEDİYESİ 2. YIL FAALİYET SUNUMU DEĞERLENDİRME TOPLANTILARI BAŞLADI
KIRŞEHİR
KIRŞEHİR'LİLER VAKFI’NDAN MUSTAFA YILMAZ’A ZİYARET
GEÇMİŞLE BAĞ, GELECEKLE KÖPRÜ: ARKEOLOJİ
GEÇMİŞLE BAĞ, GELECEKLE KÖPRÜ: ARKEOLOJİ
VALİ AKIN, “POLİS, HUZURUN TESİSİNDE ÖNEMLİ GÖREVLER ÜSTLENMEKTE”
VALİ AKIN, “POLİS, HUZURUN TESİSİNDE ÖNEMLİ GÖREVLER ÜSTLENMEKTE”
Ak Parti Meclis Üyesi Şaban Çelik İl Genel Meclisi Başkanlığına seçildi.
Ak Parti Meclis Üyesi Şaban Çelik İl Genel Meclisi Başkanlığına seçildi.
 SOKAK HAYVANLARI İÇİN ‘MAMAMATİK’ UYGULAMASI
SOKAK HAYVANLARI İÇİN ‘MAMAMATİK’ UYGULAMASI
Başkan Yılmaz’dan 5 Nisan Avukatlar Günü Mesajı
Başkan Yılmaz’dan 5 Nisan Avukatlar Günü Mesajı
BU ÜLKEDE; MAYINA BASMADAN YÜRÜYEBİLMEK...
BU ÜLKEDE; MAYINA BASMADAN YÜRÜYEBİLMEK...
20 yıldaki intihar bilançosu ortaya çıktı
20 yıldaki intihar bilançosu ortaya çıktı
Halkın enflasyonu yüzde 50’ye dayandı
Halkın enflasyonu yüzde 50’ye dayandı