Haber Detayı
11 Ekim 2020 - Pazar 23:13
 
KENTLER; MUTLU İNSANLAR YARATIR.
Bu şehrin insanı tedavi için başka şehirlere taşınır. Hayvanlarını tedavi için başka şehirlere taşır. Ulan bu nasıl bir şehirdir ki! Seçtikleri ve bu kenti yönetenler bu kepazeliği, bu rezaleti görmez. Sizlerin işi! Yıkmak. Satmak mıdır? Siyaset millete hizmet etme kurumudur beyler. Para kazanma, servet edinme yeri değildir.
GÜNDEM Haberi
KENTLER; MUTLU İNSANLAR YARATIR.

 

Kent yöneticileri ve bizler. Yani sizler.

Bazen sayısız kez yazdığım konularda tekrara düşme pahasına, ilk kez ele alıyormuş gibi yeniden anlatma gereği duyuyorum. Bunun içindir ki; kendimi uyandırma memuru gibi hissediyorum.

Etrafıma bakıyorum. İhtiyaçlar, gereksinimler. Varlıkları. Bu şehrin kamu yararı içinde kullanılabilirliliği için parmağını oynatan hiç kimse yok. Çıkar odaklı girişimlere ‘Proje’ adının takılmış olması, talanın, vurgunun ortadan kalkmış olduğunu göstermez. Aksine perdeler. Hatta saklar…

İsyanım gazeteci olarak değil. İnsan olarak. Sanki onlar ağız birliği etmişçesine ortak bir paydada yan yanalar. Onlar; propaganda aparatı bülten ve ekranlar ile onların “dava” uğruna dünyalık peşindeki kadroları, kentleri yaşanmaz ve çekilmez bir hale getirirken, mutsuz insanlar yaratmanın peşindeler. Bunu bilerek mi yapıyorlar. Evet, bilerek yapıyorlar. Onlar başımızı kaldırmamızı istemiyorlar. Onlar Hırsızlıklarını, talanlarını, haksızlıklarını, adam kayırmacıklarını, görmemizi istemiyorlar. Onlar için öncelik; kendi kişisel çıkarlarıdır. Kimine göre koltuk. Kimine göre para, şan şöhret lüks hayat. Toplumsal çıkar onların lügatinde yoktur. Çünkü insanlığı çıplak olanın üzerine, hiçbir ahlak kuralını giydiremezsiniz.

Anayasaya 'sosyal devlet' anlayışının yerleşmesini sağlamış toplumsal kuralları düzenleyen bir ilke. Kişilere ya da zümrelere herhangi bir ayrıcalık tanımaksızın herkesin eşit olması, sınıfsal ayrımların olmaması ve toplumsal dayanışma gibi esaslara dayanmaktadır. Halkın vergileri ile toplanan paraların, halkın çıkarları doğrultusunda kullanılması gerekmez mi? Durum ortada!  Demek ki; gerekmiyor!

Eğer bir millet iktidarda bulunan kişilerin şereften onurdan ahlaktan yoksun davranışlarını hırsızlığını yalnızca kendi siyasi görüşünden olduğu için görmezden geliyorsa o millet erdemini yitirmiştir.  Erdemini yitiren millet gün gelir vatanını da yitirir… Niccolo machiavelli

Yazarken düşünüyorum. Kırşehir; talanın ortasında kalmış sanki üzerine ölü toprağı serpilmiş, sessiz yığınların yaşadığı ölü bir şehir gibi geliyor bana…

Neler yazmadık ki… Neleri açığa vurmadık ki! Ben bile yazarken utanırken. Bir cümleyi kırk kez süzgeçten geçirip sizlere sunarken, ben devletim diyen devletin memurlarına bakıyorum… Yeni anlayışa göre bir hukuk ülkesinde, üstünlerin hukukunun hâkim kılınmış olması, aklıma;  “Suçluların yönettiği bir ülkede, suçluların yasası geçerli olur”. Deyimini getiriyor. Neden mi?

Kırşehir’de gırtlak boyutunda rezaletler. Rezili rüsvalıklar.

Unvanı ne olursa olsun hiç kimse bu milletin refah payını çalamaz dedik. Kamu mallarının arazilerin nasıl talan edildiğini, üzerine hangi akreditasyonlarla kimlerin nasıl çöreklendiğini. Sırada nerelerin ve nelerin kaldığını yazdım. Kanada’da ikamet eden bir okuyucu duydu... Kırşehir’de, Kırşehir’e yön veren bir Allah kulu duymadı. Bizler; bunları ülkeyi, bu şehri yönet diye seçtik değil mi? Pazarla, birilerine arpalık yap; diye seçmedik. Doğrumu?

Bir bardak soğuk su içebilirsiniz!

Sağlıkta rezillik desem. Rezalet desem. Bu konuda belgeler yayınlasam kaç para! Devleti zarara uğratmışlar mı? Uğratmamışlar. Soruşturma açan yok. Zaten atı alan Üsküdar’ı geçti… Bunun içindir ki; elimdeki diğer belgeleri yayınlamamın bir faydası da yok artık.

Amacım; kişilerin zihinlerindeki iyi, kötü. Doğru, yanlış. Haklı, haksız gibi ayrımlara dayalı düşüncelerini, toplumsal ve etik değerler üzerinden ortalığı bulandırmak değildir. Amacım toplumdaki her alandaki ilişkilerde neyin doğru. Neyin yanlış. Neyin iyi. Neyin kötü, olduğunu anlatmak istememdendir. Bu ve bu gibi olayların toplum vicdanında yargılanmasını önemsediğimdendir. Ben yazdıklarımın toplum vicdanına. Hakemliliğin toplum algısı çerçevesi içinde şekillenmesi için yazıyorum.

Eğer ki bir kamu zararı, bir zafiyet üzerinden kullanılmış ve çıkar sağlanmış ise ebetteki müsebbipleri bunun bir şekilde hesabını vermelidir. Ben yaptım oldu. Ya da yapanın yanına kar olması alçaklıktır.  Bunun hesabı da bir şekilde sorulmalıdır.  Sorulmuyor ise; Toplum kendi geleceğine sahip çıkmak zorundadır.  Ya değilse birileri toplumun geleceğini bir şekilde çalacaktır.

Benim yazılarımı okuyor musunuz bilmiyorum. Bu şehrin onların keyfiyetinde arpalık olmaması için gerekirse kapı, kapı dolaşıp; onların hangi bahçenin ürünü olduğunu anlatacağımdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın…

Bu şehrin güzelliklerini ortaya çıkartabilecek o kadar çok proje var ki. Yeter ki bireysellikten vazgeçip toplumsal bakışın gerçekliliğini görün. Yeni kalkınma anlayışı ile yerel/bölgesel stratejik planlamayla neler hayata geçirilirken. Ya da çıkar odaklı plan ve projeler;  üç beş çıkar anlayışının değirmenine su taşımak plan olmaktan çıkar. Kamu yağmacılığına döner. Kamu malına çöreklenme olur. Aleni hırsızlık olur. Ama yatırım olmaz. Toplumsal çıkar yoktur.

Ahi Evran Üniversitesi; Tıp Fakültesi için Araştırma Hastane yapacakmış… Yapacaksa kendi bilir. Kendi kampus alanı içine yapar. Şehrin hastanesine dokunarak bu işe soyunmak hiçte ahlaki olmaz. Olamaz. vekil bu işe alet olmamalı. Bu ülke kent boyutunda dahi bir talanı kaldıracak ekonomiye sahip değil. Benim itirazım için birileri bana “Tıp Fakültesi kapanır” diyor… Kapanırsa kapansın. En azından hiçbir şey yapmayanların döner sermaye payları devlet bütçesinde kalır. Bu taşıma işi halk sağlığını üst düzeye çıkartacak bir anlayış değildir. Bu şehrin öncelikleri arasında AEÜ Tıp Fakültesine ait bir Eğitim hastanesi olamaz. Bu bir öncelik değil, farklı yönde bir başka vurgunun işaretlerini göstermektedir.

Milyonlarca lira ödenerek yapılan hastaneyi geliştirmek, kapasite artımına gitmek yerine yıkalım. Araziyi satalım. Kampus içinde bir yere girelim. Yeter bu anlayış proje veya gelişim değil. Düpedüz talan. Aksini söylemek mümkün değildir.

Güney kentten Bağbaşı kampus alanına bir ambulansın reaksiyon süresi ne kadardır hiç düşündünüz mü? Kent trafiğini hesaba kattınız mı? Cebinde gırtlağını doyuracak simit parası olmayan, suratına 50 kuruşluk maskeyi takamayan, çocuğuna Internet ağı kuramayan anne ve babaların şehrinde kaç kişi yaşıyor biliyor musunuz?

Bir dinci diyor ki; ‘sizce rezalet olan, bizce mubah olan her şeyin üzerine çekilecek bir Kâbe örtümüz vardır elhamdürüllah’! Bu anlayış hâkim kılınmış ise. Gerisini siz düşünün.

Kırşehir’de sağlık sorunları rezalete döndüyse. Hastane çevresi pislik ve rezalet içinde kalmış, çamlık bölgesi biracıların, balicilerin işgaline bırakılmışsa. Beyefendinin rezalet üzerindeki saltanatı yerli yerindeyse, basiretsizlik görev başındaysa bu kentin insanları tedavi için halen Kayseri ve Ankara yolunu tutuyorsa, sizlerin bu şehre hizmet ettiğinizi söylemek en hafif haliyle bayağılıktır.

Bu şehrin ekmeğini, hatta kaymağını yiyor bu şehre hizmet üretmiyorsunuz…

Bilindiği üzere, küreselleşmenin insanlar için sunduğu yeni fırsatlar ve olanaklar vardır. Projeniz var mı demiyorum. Bir araştırmanız var mı? Diyorum…

Siyasetçi benim işim değil diyemez. Senin işin hizmet etmek. Yenilemek. Üretmek.

Kırşehir’de Büyükbaş (Sığır-Manda) sayısı 252 bin adet. Küçükbaş  (Keçi-Koyun) 319 bin. Bu şehir toplamda 571 bin sağımlık ve kesimlik hayvana sahip. Kanatlı hayvanlar. Pet hayvanları hariç.

Bu şehrin insanı tedavi için başka şehirlere taşınır. Hayvanlarını tedavi için başka şehirlere taşır. Ulan bu nasıl bir şehirdir ki! Seçtikleri ve bu kenti yönetenler bu kepazeliği, bu rezaleti görmez.

Bu şehirde AEÜ’ne bağlı Veterinerlik Fakültesi neden yok. Bu iş için nasıl bir çabanız var? Kırşehir’de hayvancılık yapan kişilerde hayvanlarını Kırıkkale, Ankara, Kayseri, Aksaray’a götürüyor ve dünyanın parasını harcıyorsa. Sizler bu şehre hizmet ettiğinizi söyleyemezsiniz.

Bu konuda çevre şehirlerde Veterinerlik Fakültesi var diyebilirler. Doğrudur! Ama çevremizdeki şehirlerde de Tıp Fakülteleri var. Böyle bir kıstas olabilir mi? Böyle bir saçmalık olabilir mi?

Sizlerin işi! Yıkmak. Satmak mıdır? Siyaset millete hizmet etme kurumudur beyler. Para kazanma, servet edinme yeri değildir.

Yeni bir duyum aldım. Arsa spekülasyoncularına gün doğdu. Kervansaray Kampus alanı satılacakmış. Sattırmayın desem kaç para. Bu alana Veterinerlik Fakültesi kurun. Desem kaç para eder? Bu alana hayvan hastanesi, hayvan ıslah ve geliştirme istasyonu kursanıza! Çok mu zor?

Sayın Kendirli. Sen hastane taşıma işinden gel vazgeç… Kiminle görüşüyorsan görüş ve Veterinerlik fakültesini bu alana kurdurun. O arsa birilerinin ağzının suyunu akıtabilir. Milletin malı millete hizmet için kullanılmıyorsa, unutmayın kullananların tamamı bu talanın ortağıdır.

Bu şehirde yaşanan aksaklıkların denetlenmesini sağlayacak mekanizmaların yokluğu mu, yoksa adamsendeciliğimi hâkim… Ya da çıkar aktörlerinin üstlendiği roller mi çok güçlü?  Hangisi geçerli sayılıyor.

Aşırı yoksulluk ve açlık, gelir dağılımındaki bozukluklara bağlı olarak ortaya çıkan iç-dış borç sorunları, ekonomik ve sosyal dengesizlikler, sağlık ve eğitim sorunları ile işsizlik bu şehri de etkiliyor. Gelir dağılımında görülen dengesizliklerin yol açtığı yoksulluk, güvenlik, korunma giderek ön plana çıkarken hastanenin taşınması ve bu taşıma içinde kendilerine rol üstlenmiş aktörler. Hazırlamış olduğunuz halka yatırım diye sunduğunuz bu yanlış Bumerang gibi gelir ve sizi bulur.

Kırşehir’de, İktidar, Muhalefetin siyasi temsilcileri. Belediyesi… Diğer yanda Odalar ve diğer STK’lar. El birliği yapmışçasına sadece bakıyorlar. Bunların hangi vizyon, stratejik amaç ve hedeflere sahip olduğu meçhul. Bunlarda vizyon hedefli bir tane gelişim planı yok. Olmayanı var etmek, gerçekten çok zordur da onun için…

Kaynak: Editör:
Etiketler: KENTLER;, MUTLU, İNSANLAR, YARATIR.,
Yorumlar
Diğer Haberler
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 41 Akademik Personel Alınacak.
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 41 Akademik Personel Alınacak.
Ankara Milletvekilimiz Turan Rektör Karakaya’yı Ziyaret Etti
Ankara Milletvekilimiz Turan Rektör Karakaya’yı Ziyaret Etti
”Türk Toplumunda Kadın” Konulu Panel Yapıldı
”Türk Toplumunda Kadın” Konulu Panel Yapıldı
KIRŞEHİR YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİ BELEDİYE BAŞKANI SELAHATTİN EKİCİOĞLU’NU ZİYARET ETTİ
KIRŞEHİR YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİ BELEDİYE BAŞKANI SELAHATTİN EKİCİOĞLU’NU ZİYARET ETTİ
MEMLEKET SEVDALISI NET KONUŞTU
MEMLEKET SEVDALISI NET KONUŞTU
TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURUL TOPLANTISI YAPTI
TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURUL TOPLANTISI YAPTI
DAHA YEŞİL BİR KIRŞEHİR İÇİN GELECEĞİMİZİ HEP BİRLİKTE YEŞERTELİM
DAHA YEŞİL BİR KIRŞEHİR İÇİN GELECEĞİMİZİ HEP BİRLİKTE YEŞERTELİM
 81 il valiliğine “Covid-19 Denetimleri” konulu genelge gönderdi.
81 il valiliğine “Covid-19 Denetimleri” konulu genelge gönderdi.
Kim kime kefilse! Kefil bavulları toplatsın.
Kim kime kefilse! Kefil bavulları toplatsın.
Memur-Sen Kadın Kolları Başkanı Ceylan Okatan: Şiddet Virüsünün Aşısı Örgütlü Mücadeledir
Memur-Sen Kadın Kolları Başkanı Ceylan Okatan: Şiddet Virüsünün Aşısı Örgütlü Mücadeledir
 TOPLAM CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI
TOPLAM CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI
 DİEGO MARADONA HAYATINI KAYBETTİ!
DİEGO MARADONA HAYATINI KAYBETTİ!
 CHP Kırşehir Kadın Kolları Başkanlığı Basın Açıklaması yaptı.
CHP Kırşehir Kadın Kolları Başkanlığı Basın Açıklaması yaptı.
Kırşehir
Kırşehir'de Mevsimsel Tedbirler Gözden Geçirildi
BENZİNE BÜYÜK ZAM
BENZİNE BÜYÜK ZAM
ERDOĞAN
ERDOĞAN'DAN VATANDAŞA ÇAĞRI
Kırşehir Belediyesi
Kırşehir Belediyesi'nin 2021 Yılı Bütçesi Belli Oldu
GÜZELLİK YARIŞMASINDA KIRŞEHİR
GÜZELLİK YARIŞMASINDA KIRŞEHİR'Lİ DAMGASI
Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin COVID-19 hasta tablosunu açıkladı.
Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin COVID-19 hasta tablosunu açıkladı.
BOZTEPE YOLUNDA TRAFİK KAZASI 4 YARALI
BOZTEPE YOLUNDA TRAFİK KAZASI 4 YARALI
Bülent Arınç istifa etti
Bülent Arınç istifa etti
Üniversitemizde tıbbi ve yenilebilir mantar türleri üretilecek
Üniversitemizde tıbbi ve yenilebilir mantar türleri üretilecek
EYT
EYT'LİLERİN UMUT PARTİSİNDEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
KIRŞEHİR
KIRŞEHİR'DE İŞ ADAMI COVİT NEDENİYLE HAYATINI YİTİRDİ
Nefes borusuna kaçan ekmek parçası canından etti
Nefes borusuna kaçan ekmek parçası canından etti
ÖĞRETMENLERİM.
ÖĞRETMENLERİM.
Bülent Arınç’tan istifa sinyali
Bülent Arınç’tan istifa sinyali
BESLENMEDE GERÇEKLER VE SAĞLIK İLİŞKİSİ
BESLENMEDE GERÇEKLER VE SAĞLIK İLİŞKİSİ
AKIN “ÜLKELERİN GELECEĞİNİ İYİ EĞİTİLMİŞ GENÇ NESİLLER BELİRLEMEKTEDİR”
AKIN “ÜLKELERİN GELECEĞİNİ İYİ EĞİTİLMİŞ GENÇ NESİLLER BELİRLEMEKTEDİR”
 İLHAN, ÖĞRETMENLİK KUTSAL BİR MESLEKTİR
İLHAN, ÖĞRETMENLİK KUTSAL BİR MESLEKTİR
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NUN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NUN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
TSO BAŞKANI YILMAZ’DAN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
TSO BAŞKANI YILMAZ’DAN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
İYİ PARTİ  ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
İYİ PARTİ ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
"BİZİM İÇİMİZDE CİĞERİNDE UR OLAN YOKTUR"
"BİZİM İÇİMİZDE CİĞERİNDE UR OLAN YOKTUR"
KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLDİ
KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLDİ
 EĞİTİM FAALİYETLERİNE İLİŞKİN KARAR
EĞİTİM FAALİYETLERİNE İLİŞKİN KARAR
İLKOKUL ÖĞRETMENİ OLUR DA SIKINTILAR YAŞANMAZ MI?
İLKOKUL ÖĞRETMENİ OLUR DA SIKINTILAR YAŞANMAZ MI?
KAEÜ NEŞET ERTAŞ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNDEN MAHNILARDAN TÜRKÜLERE KONSERİ
KAEÜ NEŞET ERTAŞ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNDEN MAHNILARDAN TÜRKÜLERE KONSERİ
MUCUR İLÇESİNDE TRAFİK KAZASI YARALILAR VAR
MUCUR İLÇESİNDE TRAFİK KAZASI YARALILAR VAR
Canlı Hayvan Pazarı Açık Olacak
Canlı Hayvan Pazarı Açık Olacak
 Güncel corona virüsü verileri açıklandı!
Güncel corona virüsü verileri açıklandı!
FETÖ Sanığı Eski Astsubaylara Hapis Cezası
FETÖ Sanığı Eski Astsubaylara Hapis Cezası
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
MHP
MHP'DEN CHP'YE ÇAKICI CEVABI
KIRŞEHİR
KIRŞEHİR'DE JEOTERMAL DAHA VERİMLİ KULLANILACAK
Vali Akın, yeni kimlik kartı için 60 milyonuncu başvuruyu yapan vatandaşımıza kartını verdi.
Vali Akın, yeni kimlik kartı için 60 milyonuncu başvuruyu yapan vatandaşımıza kartını verdi.
KIŞ ÖNCESİNDE SAHA ÇALIŞMALARI HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR
KIŞ ÖNCESİNDE SAHA ÇALIŞMALARI HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR
İLHAN ARTAN COVİD VAKALARI KONUSUNU MECLİS GÜNDEMİNE GETİRDİ...
İLHAN ARTAN COVİD VAKALARI KONUSUNU MECLİS GÜNDEMİNE GETİRDİ...
Haber Yazılımı