İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
SOKAK HAYVANLARI İÇİN GENELGE
SOKAK HAYVANLARI İÇİN GENELGE
Haber Detayı
09 Kasım 2020 - Pazartesi 00:05
 
Kemalizm, geçmişin bekçiliği değil, geleceğin öncülüğüdür…
Cumhuriyet ilan edilmemiştir. Mustafa Kemal Atatürk 17 Şubat’ta İzmir’de topladığı ve 4 Mart 1923 gününe kadar süren, çok önemli kararların çıktığı, Türkiye İktisat Kongresi kapanış konuşmasında; ‘Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar, önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonrada istiklal ve istikballerini kaybederler’. Diyen; Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938 Perşembe günü saat 09.05’ ulusuna veda etti.
GÜNDEM Haberi
Kemalizm, geçmişin bekçiliği değil, geleceğin öncülüğüdür…

Cumhuriyet ilan edilmemiştir. Mustafa Kemal Atatürk 17 Şubat’ta İzmir’de topladığı ve 4 Mart 1923 gününe kadar süren, çok önemli kararların çıktığı, Türkiye İktisat Kongresi kapanış konuşmasında; ‘Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar, önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonrada istiklal ve istikballerini kaybederler’. Diyen; Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938 Perşembe günü saat 09.05’ ulusuna veda etti.

Bugün 10 Kasım. Diğer bir anlatımla Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 82’nci yılı. Bu ayda çok güzel kokan rengârenk Kasımpatı çiçekleri açar. Kasımpatılar bana hüzün çiçekleri gibi gelir. Her 10 Kasım günü “Anıt Kabir” birilerinin yüreğindeki ateşi daha harlı tutarken, bazıları için azap oluyor, yüreklerinde taşıdıkları kin ve korkular onların sonunu da getirecektir. Anıt Kabir bir korku tüneli değil, aydınlanmanın sönmeyen meşalesinin her gün daha harlı yandığı nirengi noktasıdır.

Milletin efendisi acının en büyüğünü yaşadı. Osmanlı’nın milletten saymadığı Türk köylüsü;

Osmanlı; “Ahmaktan çok daha fazla alçak olan, Alman ve Avusturyalı” ile işbirliği yapmış olması. Yetmedi. Üstelik onlar; Protestan Alman, Katolik Avusturyalı ve Ortodoks Bulgar ittifak kurup İslam ülkelerini ayaklandırmak için cihat ilan etmişti. Affedilecek hoş görülecek tarafı yoktu. Yüz yıldır Avrupalıların izlediği “Mirası için birbirimizi boşuna yememize gerek yok. Bırakalım eceliyle ölsün kalanları sonra paylaşırız” politikası artık hedefine ulaşmıştı. Çünkü Osmanlı kendi halkını boğazlıyordu… o gün, Türk köylüsü;

‘Şalvarı şaltak Osmanlı

Eğeri kaltak Osmanlı.

Ekende yoğ, dikende yoğ,

Yemede ortak Osmanlı’ diyordu.  Mustafa Kemal Atatürk Türk köylüsünün ‘topraktan öğrenip, kitapsız bilen’ olduğunu biliyordu. Türk köylüsünün sessiz ve gösterişsiz minnet ve şükranı…

Kentliler kadar, Anadolu köylüsü Atatürk’ün ölümünden derin bir üzüntü duymuştur. Çünkü Türk devrimi ile Atatürk, Anadolu’da köylünün yüzyıllardır hasretini çektikleri bir değişim yaratılmıştır. “Asırlardan beri kimsesiz ve başsız kalmış olan bu asil insanlar. Ondan gördükleri yakınlığı. Onun şahsında buldukları büyüklük, kahramanlık, âlicenaplık, hulâsa bu fani dünyada bir insandan beklenebilecek bütün meziyetler”… Nedeniyle Atatürk’e bütün varlıklarıyla inanmışlardır. Bu nedenle Türk köylüsünün; Atatürk’ün ölümü ardından cebindeki son 5 kuruşla onun resmini satın alıp, göğsüne yerleştirmesi, tarihinde İlk defa o’na ‘Efendi’ diyen insana nasırlı elleriyle, gözyaşlarıyla,  resmin üzerinde gezdirenleri yaralamıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ü anlamak için tarih bilmek gerekir. Uluslararası değerlendirmelere bakmak gerekir. Anıtkabir’de slogan atmak kimseyi yüceltmez.

Kanla İrfanla kurulmuş bir ülkeyi dizlerinin üzerine çökertmek isteyenler, gerçek tarihi iyi okumalı ki; gerçeği anlamalı. Kendini padişah, ülkeyi özel mülkü, halkı ümmet gören anlayışa, içinde olanlara, izin vermek; devlete değil, kişiye uşaklık etmektir.

Atatürk’ün ölümünü takip eden günlerde hem Türk ulusal basınında hem de Dünya basınında, Atatürk ve Türk Devrimi hakkında, pek çok haber ve makale yer almıştır. Basında çıkan haber ve makaleler, Atatürk’ün liderliğine ilişkin önemli ipuçları vermektedir. Bu yazılarda Atatürk’ün modern Türkiye’nin kurucusu olduğu, bir millet yarattığı ve ona bir kimlik kazandırdığı ifade edilmiştir.

Dünya basınında, uluslar arası kongre ve toplantılarda Atatürk’ün liderliği çeşitli şekillerde izah edilmiş, Atatürk’ün barışçı bir asker olduğu belirtilirken, yalnızca asker değil, siyasi, hukuki, iktisadi ve kültürel alanlarda büyük devrimler yapan bir deha olduğu yüz yıldır işlenmiştir.

Atatürk’ün ölümü bir yas furyasına dönüşmüştür.

1938’de Cumhuriyetin 15.yılı kutlamalarına buruk başlamıştır. Mustafa kemal Atatürk hastadır. 18 Ekim’den itibaren Atatürk’ün hastalığına ilişkin tebliğlerin bütün gazetelerde yer alması ve Atatürk’ün Ankara’daki törenlere katılamaması nedeniyle Türkiye genelinde endişe giderek artmıştır.

Türk basınından, birkaç örnek.

Kasım ayı ve 10 Kasım…

Atatürk’ün vefatını önce İstanbullular Dolmabahçe sarayındaki Cumhurbaşkanlığı forsunun yarıya indirilmesiyle öğrenmiş, bir gözyaşı seli ve heyecan dalgası yaratırken, Anadolu acı haberi radyolardan ve kulaktan kulağa yayılan haberlerle öğrenmiştir.

İstanbul’da saat 11.00 civarında sinemalar, tiyatrolar ve her türlü eğlence yerleri, dükkânlar kapanmış, sokaklara ağlayan insanlar dolmuştur. Birçok okulda öğleden sonra ders yapılmamış, öğretmenler çocuklara Atatürk’ün ölümünden duydukları derin üzüntüyü paylaşmışlardır.

Anadolu’da insanlar Atatürk anıtları önünde toplanmış radyo haberlerine odaklanılmış ve çevrede büyük oranda sessizlik ve hüzün hâkim oluştu.

Bayraklar yarıya indirilmiş. Dünya ülkeleri misyon şeflikleri, Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünü kendi ajanslarına “Çok acı haber’ olarak geçmişlerdir. 10 Kasım 1938’de 2. baskı yapan gazeteler ve 11 Kasım 1938 tarihli gazeteler tamamen siyah başlıkla ve genellikle tam sayfa Atatürk resimlerinin üzerine atılan sürmanşetlerle yayınlanmıştır.

10 Kasım 1938 Ulusal basın manşetleri…

Akşam gazetesi “Bütün memleket matem içinde Atatürk bu sabah dokuzu beş geçe gözlerini dünyaya kapadı”…

Kurun Gazetesi. “Atatürk Öldü Türk Milleti Sen Sağ Ol!”…

Son Posta Gazetesi.  “Türk Milleti Ulu Şefini İnsanlık Büyük Evlâdını Kaybetti”…

Akşam Gazetesi.  “Türk Milleti! Kurtarıcını ve En Büyük Evlâdını Kaybettin. Sen sağ ol!”…

Ulus Gazetesi.  “Kurtarıcını ve En Büyük Evlâdını Kaybettin. Türk Milleti Sen sağ ol!”…

Yeni Sabah Gazetesi.  “Aziz Atatürk’ümüzü Kaybettik”…

Son Posta Gazetesi.  “Onun arkasından yalnız Türk yurdu değil, bütün dünya ağlıyor!”…

Tan Gazetesi.  “Babamızı Kaybettik”…

Cumhuriyet Gazetesi.  “Büyük Milli Matemimiz”…

Dış basınından, birkaç manşet örnek.

Volkischer Beobachter. Alman… "Atatürk Türkiye’yi tek düşman kalmaksızın bırakmıştır. Bu, zamanımızın hiçbir devlet şefinin başaramadığıdır."

NeueFreie Presse. Avusturya… "Büyük düşüncelerin adamı, bir devlet mimarıydı."

NationalTidence. Danimarka…  "Atatürk, yirminci yüzyılın en büyük mucizesidir

Chicago Tribune. Amerika… "Dünya sahnesinden tarihin en dikkat çekici adamlarından biri geçti."

Daily Telgraph. İngiltere… "Kadınlar başka hiçbir ülkede bu kadar hızla ilerlememişlerdir. Bir ulusun bu derece değişmesi, tarihte, gerçekten eşi olmayan bir olaydır."

La Libre Belgique. Fransa… "Türkiye’nin uluslararası ünü, prestij ve otoritesi durmaksızın yükselmiştir. Milletine bu kadar az zamanda bu ölçüde hizmet edebilen tek devlet adamı Atatürk’tür."

El-Mısri. Mısır… "Atatürk’ün yaptıkları insanoğlunun kolay, kolay yapabileceği şeylerden değildir. O, büsbütün başka bir insandı."

Tahran. İran… "İslam dünyasının büyük insan yetiştirme gücünü yitirdiğini öne sürenler, Atatürk’ü hatırlamalı ve utanmalıdırlar."

"Atatürk’ün ölümü dolayısı ile Kraliyet Sarayı Şehinşâhi ve hükûmet bir ay resmî yas ilân etmiştir. Majeste Şehinşah, gömme töreninin sonuna kadar İran’da askerî ve resmî binalar üzerinde ve yabancı ülkelerdeki  İran temsilciliklerinde bayrakların yarıya indirilmesini emir buyurmuşlardır. Bu irade-i Şehinşahî bugün bütün gazetelerde ilân edilmiştir.”

"Le Petit. Fransa… "Atatürk öldü. Barış kubbesinin Doğu sütunu yıkıldı. Artık evrende barışı kimse garanti edemez. Nitekim Avrupalı devlet adamları; onun 1930’da yaptığı uyarı ve tavsiyeleri dinlememiş ve dünyayı 1939 yılında ikinci büyük savaş felaketinin içine sürüklemişlerdir."

The New York Times. Amerika… “Halk yas tutuyor. Askeri kahraman Atatürk devleşen bir devlet yarattı. Kemal Atatürk’ün yeni Türkiye’nin kurucusu ve yapıcısı olan o meşhur Mustafa Kemal Paşa’nın şahsında büyük asker, büyük devlet adamı ve büyük şef ölmüştür. 1919’dan beri Türkiye’nin tarihi, onun hayatının tarihi oldu. Cesareti ve vatanperverliği onu ümitsiz görünen bir teşebbüsün başına, küçük, bitkin ve muzaffer müttefiklerin kahir istekleri önünde bütünlüğünü kaybetmiş bir milletin mukavemetinin başına koydu. Onun ruh kuvveti ve azim ve iradesi, kim olursa olsun diğer herhangi bir şefi sarsabilecek olan zorlukları yenmesine yardım etti.

Onun daha evvel Gelibolu yarımadasındaki epik mücadelede İngiliz müstevlilere karşı talihi tersine çevirmiş olan askerî dehası, nihayet kendi davasına tam ve parlak bir zafer temin etti. Bahtiyar ve galip asker adamı, cüretli ve cesaretli, fakat aynı zamanda ihtiyatlı ve basiretli bir devlet adamı ve ıslahatçı oldu. Ekseriya Hasta Adam’ın ölümü için ayin yapmış olan Avrupa otoritelerini mahcup etmiştir. Bunlar, Türk milletinin harekete geçmek ve devleti tekrar canlandırmak için sadece Şef'in sihirli çubuğu ile teması bekleyen gizli kuvvetlere malik olduğunu unutuyorlardı."

Kaynak: Editör: MUSTAFA BAĞ
Etiketler: Kemalizm,, geçmişin, bekçiliği, değil,, geleceğin, öncülüğüdür…,
Yorumlar
Diğer Haberler
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
 Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI
Kırşehir Valiliği, 2 günlük yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.
Kırşehir Valiliği, 2 günlük yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.
TSO, ESOB, ZİRAAT ODASI, BORSA, MESLEK ÖRGÜTLERİ VE KOOPERATİF’LERLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI YAPILDI
TSO, ESOB, ZİRAAT ODASI, BORSA, MESLEK ÖRGÜTLERİ VE KOOPERATİF’LERLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI YAPILDI
DSÖ’den “şoke edici” corona virüsü aşısı açıklaması
DSÖ’den “şoke edici” corona virüsü aşısı açıklaması
Vatan Hoca ve Ekibi Yeşil Alan Çalışmasına Devam Ediyor
Vatan Hoca ve Ekibi Yeşil Alan Çalışmasına Devam Ediyor
Prof.Dr.Elif Haykır Para Politikası Kurul Üyesi Oldu
Prof.Dr.Elif Haykır Para Politikası Kurul Üyesi Oldu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 8 Nisan tablosu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 8 Nisan tablosu
Kırşehir Belediyesi
Kırşehir Belediyesi'nin 462 Milyonluk Borcu 311 Milyon TL'ye İndi
FAALİYET SUNUM TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR
FAALİYET SUNUM TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR
Kırşehir’ de 33 yaşındaki genç adam kendini asarak yaşamına son verdi.
Kırşehir’ de 33 yaşındaki genç adam kendini asarak yaşamına son verdi.
TAM KAPANMA İDDALARI GÜÇLENİYOR
TAM KAPANMA İDDALARI GÜÇLENİYOR
Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Nevşehir ve Sivas’ta kar yağışı bekleniyor.
Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Nevşehir ve Sivas’ta kar yağışı bekleniyor.
DENİZ AŞIRI GELEN BİR AFET: PANDEMİ
DENİZ AŞIRI GELEN BİR AFET: PANDEMİ
Bozkırın tarlaları alternatif ürün
Bozkırın tarlaları alternatif ürün 'çörekotu' ile bereketleniyor
377 kişi ve kuruluşun mal varlığı donduruldu
377 kişi ve kuruluşun mal varlığı donduruldu
Şehir hastanesi müteahhitlerine gizli ödeme
Şehir hastanesi müteahhitlerine gizli ödeme
Ramazan pidesinde fiyatlar belli oldu
Ramazan pidesinde fiyatlar belli oldu
Bu nasıl canilik: 70’e yakın köpek ölüsü bulundu
Bu nasıl canilik: 70’e yakın köpek ölüsü bulundu
"Bir hayalimiz daha gerçek oldu.
"Bir hayalimiz daha gerçek oldu.
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 7 Nisan tablosu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 7 Nisan tablosu
EYT
EYT'LİLERİN UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "104 EMEKLİ AMİRAL AMACINA ULAŞTI
''KÖYLÜ ZATEN ZOR DURUMDA''
BASIN TEMSİLİCLERİ İLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
BASIN TEMSİLİCLERİ İLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında Anlatıldı
İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında Anlatıldı
KIRŞEHİR’DE KULLANILMIŞ GİYSİ VE AYAKKABI ATIK KUMBARASI UYGULAMASI
KIRŞEHİR’DE KULLANILMIŞ GİYSİ VE AYAKKABI ATIK KUMBARASI UYGULAMASI
KIRŞEHİR TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KIRŞEHİR TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan yüz yüze eğitim açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan yüz yüze eğitim açıklaması
 YILMAZ’DAN TOKİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NE ZİYARET
YILMAZ’DAN TOKİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NE ZİYARET
 AGD, YÜZBİNLERCE ÖĞRENCİNİN KATILIM GÖSTERECEĞİ ONLİNE SİYER-İ NEBİ YARIŞMASI DÜZENLİYOR
AGD, YÜZBİNLERCE ÖĞRENCİNİN KATILIM GÖSTERECEĞİ ONLİNE SİYER-İ NEBİ YARIŞMASI DÜZENLİYOR
KIRŞEHİR BELEDİYESİ 2. YIL FAALİYET SUNUMU DEĞERLENDİRME TOPLANTILARI BAŞLADI
KIRŞEHİR BELEDİYESİ 2. YIL FAALİYET SUNUMU DEĞERLENDİRME TOPLANTILARI BAŞLADI
KIRŞEHİR
KIRŞEHİR'LİLER VAKFI’NDAN MUSTAFA YILMAZ’A ZİYARET
GEÇMİŞLE BAĞ, GELECEKLE KÖPRÜ: ARKEOLOJİ
GEÇMİŞLE BAĞ, GELECEKLE KÖPRÜ: ARKEOLOJİ
VALİ AKIN, “POLİS, HUZURUN TESİSİNDE ÖNEMLİ GÖREVLER ÜSTLENMEKTE”
VALİ AKIN, “POLİS, HUZURUN TESİSİNDE ÖNEMLİ GÖREVLER ÜSTLENMEKTE”
Ak Parti Meclis Üyesi Şaban Çelik İl Genel Meclisi Başkanlığına seçildi.
Ak Parti Meclis Üyesi Şaban Çelik İl Genel Meclisi Başkanlığına seçildi.
 SOKAK HAYVANLARI İÇİN ‘MAMAMATİK’ UYGULAMASI
SOKAK HAYVANLARI İÇİN ‘MAMAMATİK’ UYGULAMASI
Başkan Yılmaz’dan 5 Nisan Avukatlar Günü Mesajı
Başkan Yılmaz’dan 5 Nisan Avukatlar Günü Mesajı
BU ÜLKEDE; MAYINA BASMADAN YÜRÜYEBİLMEK...
BU ÜLKEDE; MAYINA BASMADAN YÜRÜYEBİLMEK...
20 yıldaki intihar bilançosu ortaya çıktı
20 yıldaki intihar bilançosu ortaya çıktı
Halkın enflasyonu yüzde 50’ye dayandı
Halkın enflasyonu yüzde 50’ye dayandı