Haber Detayı
18 Ağustos 2020 - Salı 18:23
 
İKİ HASTAHANE HİKÂYESİ. ORDAN. BURDAN…
Daha (7) yaşında bir hastane… Bu hastaneyi bugünkü haliyle ele alırsanız bu devasa binanın içinde sağlık olmadığını açıkça görürsünüz. Diğer yanda bu hastaneyi taşıma düşüncesi. Altında yatan rantın babası? Taşımayı düşünen ve savunan sağlıkçılar var. Bu düşünce tabanda yer bulmuşsa, vekilin sırtı yere gelmez.
GÜNDEM Haberi
 İKİ HASTAHANE HİKÂYESİ. ORDAN. BURDAN…

 

Pandemi! Sağlık merkezleri sınav veriyor.

Daha (7) yaşında bir hastane… Bu hastaneyi bugünkü haliyle ele alırsanız bu devasa binanın içinde sağlık olmadığını açıkça görürsünüz. Diğer yanda bu hastaneyi taşıma düşüncesi. Altında yatan rantın babası? Taşımayı düşünen ve savunan sağlıkçılar var. Bu düşünce tabanda yer bulmuşsa, vekilin sırtı yere gelmez.

Diğeri özel hastane. İki kez bu iki hastane arasında geçtiği düşünülen bir mesaj trafiğini yazdım. Kimse üzerine alınmadı. Hastayı müşterileştiren SGK’yı kündeye getiren anlayış.  Bugün yazılır yarın unutulur anlayışı ne yazık ki; halka rağmen. Onca tepkilere rağmen bir adım atmadılar.

Bir İngiliz diyor ki; “Bizler tesadüfen ölürken, Türkler tesadüfen yaşıyorlar”!!!

Her iki hastanenin fiziki koşullarını ele alırsanız ortaya nasıl bir sonuç çıkar? Dışı kadar, içeride de kirlilik ve de adam sendecilik hâkim. Sağlam giren kişinin bu hastanelerden hasta olmadan çıkması bir mucize.  Bu rezaletin içinde mesai yapan sağlık personeli kendi sağlıklarını nasıl koruyorlar meçhul.

Bu her iki hastanede “Hijyen”mi! Sakın aramayın.

Tuvaletlerinden, asansörlerine. Merdiven tırabzanlarından ağzına kadar dolmuş atık kutuları. Nereye baksanız nefesiniz daralıyor. Bu hastanenin birde idari binası var. İçerileri gezerken içiniz rahatlıyor.

Soğan öper bacısını, hastadan alır acısını!

Doktor, Hemşire, Hasta bakıcı, Tıbbı Sekreter, Temizlik işçisi yönetim sıkıntısını hastadan çıkartıyor. Nedeni çok açık. Bu hastane personeli mutsuz. Huzur ve çalışma ortadan kalkmış.

Bir deli bir kuyuya bir taş atar, kırk akıllı çıkartmaya koşar. Hiç düşündünüz mü taşı atan mı? Yoksa çıkartmaya koşanlar mı deli?

“Bu ülke hukuk ülkesi…” Demekle hukuk ülkesi, Koca-koca “Adalet Sarayları” yapmakla, ülkeye adalet gelmiyor!

Bu yazı ‘Kankiler’-in devamı değil. Bu yazımı öylesine kaleme aldım. O yazılardan sonra; neler oldu bilmiyorum. Sormadan da, kendimi geri alamıyorum. “Acaba Ne Oldu”?

O belgeler sahte olabilir mi? Beni kandırdılar mı? Desem. Kendime cevabım keşke “kandırılmış” olsam. Keşke belgeler hayali olsaydı. Demeyi çok istiyorum.

Şu ana kadar Savcılar harekete geçti mi. Yazıları ihbar kabul etti mi? Bilmiyorum...

İl Sağlık Müdürlüğü Soruşturma için valiliğe teklif götürdü mü? Bilmiyorum…

Valilik soruşturma açılması için izni verdimi, müfettiş istedi mi? Bilmiyorum...

Emniyet Müdürlüğü bünyesinde siber suçlar şubesi var mı? Bilmiyorum…

SGK Müdürü yazıların kaç satırını okudu? Acaba bir anlam çıkartımı? SGK zarar uğratılmış mı? Bilmiyorum. Defterdar bu yazılardan bir anlam çıkarttı mı? Benim üç kuruşluk borcum için gırtlağıma yapışan bu kurum, bu rezaletin altına bakıp bir düşünce üretti mi? Bilmiyorum…

Velhasıl bu konu üç bilinmeyen bir denklemin içinde, kalmış kara kutuya dönebilir mi? Bunu da; Bilmiyorum.

İlgili, Sorumlu ne kadar yerel yönetici varsa kulaklarının üzerine yatabilir. Artık top benden çıktı. Ben entelektüel bir gazeteci olarak, her türlü riski göze alarak; bu konuda toplumsal görevimi yaptım. Şifrelerin çözümü de, çözümsüzlüğü de, mülkü idari amirliği ve yargının bileceği iş. Devlet makamını işgal edenlere görevlerini hatırlatacak ta değilim! Uyuyan güzellerden hangisi gözlerini açar? Bilemem.

Çevir gaz yanmasın! Şeytanın avukatlığı başka şey!

Liyakat kavramı, İtaate dönüşmüşse. Halk sağlığı kimin umurunda. Atayana hizmet et, yeter. Birde vak vakları ürkütmeden işleri götürünce sanırım; her şey tamam oluyor sanırım!

Özel hastane patronuna çekilen mesajlardaki malı götürme fikrini hadi bir kenara çektik. Hastanenin ortasında halay çekenleri görmezden geldik. Diyelim. Doktoru olmayan bu hastanenin koruyucu melekleri sizce kim veya kimler olabilir.

Bu iktidar; milletin refah payını,  heba edilen haklarını kimlere teslim etmiş sorusunu sorsam? Nasıl bir cevap alırım? Sonra onca olay var! Muhatap yok. Kim araştıracak. Kim sonuç alacak. Bu millet hangi bağımsız kuruluşa güvenecek? İşte burası daha da meçhul’

Ahlak bir bilim dalı değildir ki; mektebi olsun…

Kısa, kısa hastane hikâyecikleri… Yapanın yanına kâr olsun mu? Kâr oluyorsa sizlere de kapak olsun.

Ramazan ayı ortaları. Özel hastanede Akpınarlı bir hasta anestezi uzmanı olmadan diz kapağından iki kez bağırta, bağırta ameliyat ediliyor. 9 bin TL ameliyat parası alıyorlar, SGK acaba bu ameliyat için bu hastaneye ne kadar para ödedi? Meçhul. Öyle iddialar var ki. Sahte imzalardan tutun hastalardan alınan fahiş paralar. Devlete fatura edilen rakamlar. SGK’dan çekilen paylar.

O sadece simge bir hasta, o hastanın bende adı soyadı var. Sadece bumu, anestezi teknisyeninin bu hastanede kürtaj yaptığı iddiaları ayyuka çıkmış. Bir Özel hastane böyle bir riski nasıl göze almıştır.  Bu operasyonla kim bilir kaç kadın ağır sağlık problemi yaşadı, yaşıyor veya yaşayacak. Kimseden tık yok. İnsan hayatı yerine; kazların bağırtılarak yolunmuş olması birilerine kar iken, birilerinin duymazdan gelmesi anlaşılır gibi değil. Oynanan insan sağlığı desem? Bizde bunlardan çok var mı derler!

Ya burada çalışanlar! Maaşlarını ve tazminatlarını alamadıklarını iddia ediyorlar. Bu hak gaspını bu hastane yapıyor mu? Özel hastaneler insana hasta gözüyle değil müşteri gözüyle bakıyorsa!

Diğer yanda Araştırma hastanesi. Bu hastanenin sağlık çalışanları neden mutsuz.

Çalışma hayatı insan yaşamının vazgeçilmez bir parçasıdır. Günün en aktif döneminin yaşandığı çalışma ortamları, çalışanın sağlığını bozacak tehlike ve riskler taşıması nedeniyle bedensel, ruhsal ve sosyal sağlığı etkilediği açıkça ortada iken ağır mesai, basiretsiz yöneticiler ve adam kayırmacılığı. Hepsini bir araya getirdiğinizde tedaviye ihtiyacı olan bir sağlıkçının, tedavi için bu hastaneye gelmiş bir hastaya faydası ne kadar olur?

İnsan yönetimi bir sanattır. İdarenin Mektebi de yoktur. Vıcıklık idarecilik değildir

Narenciye keseri gibi olan bir yöneticinin başarılı olması mümkün değildir. Vıcıklık bir yönetişim biçimi değildir. İkili diyalog yerine vıcıklık. Kişiler bir şeyi yaptıkları ya da yapmadıkları için sorumlu tutulabildikleri gibi kendilerini sorumlu da hissedebilmelidir. Sorumlulukla ilgili temel soru kimin, nereye kadar bir şey yapmaktan ya da yapmamaktan sorumlu tutulabileceğini de bilmesidir.

Kamu hizmeti içinde olan aktörler zart, zurtla yönetilmeye kalkışılır, bu işe birde vıcıklığı (“Odaya kapatır ısırırım”) katarsanız sizin lakaytlığınız ortaya çıkar. Ve gün gelir biriside sizi odaya tıkar ve ısırır. Tüm hastane çalışanları çalışma ortamında fiziksel, kimyasal, biyolojik, ergonomik, çevresel, psikososyal tehlike ve risklerle karşı karşıya olduğu bilinen bir gerçek. Bilinen bu riskler sağlık çalışanlarında iş performanslarının azalmasına neden olur mu? Olur. Niçin olabildiğince adil olmak yerine adamsendecilik ve kayırmacılık öne çıkıyor?

Unutmayın ki sağlık çalışanlarına karşı hukuksal sorumluluk ise ilgili yasa ve yönetmelikler içinde açıkça belirginken, neden bir keyfiyet! Hukuksal sorumluluklarınızı bir kenara iterseniz çalışma  temelini oluşturan ahlaksal ya da etik sorumluluk ortadan kalkacaktır.

Bu hastanede nedense çalışanların sosyodemografik özelliklerine göre farklılaştırmak, gruplaşma ve kayırmaca ile bir kolonileşme başlamışsa; adı ahlaksızlık ürünüdür. Liyakati kenara iterek, çalışanlar inanç ve görüş üzerinden bir salınım üzerine dönüşmüş ise bu açıkça ihanettir. Hukuku çiğnemektir. Bu anlayışa teslim olmak veya görmezden gelmek daha büyük bir ahlaksızlıktır.

Acemi nalbant nal çakmayı gâvur eşeğinde öğrenir!

Hemşire oturuyor stajyer kan almaya çalışıyor insanların kolları kevgir. Küçük cerrahi müdahalede dikiş atıyor. Hasta ve çalışan arasındaki ilişki bozuluyor mu? Evet. Stajyerin hiçbir sorumluluğu yok iken sağlık görevlisi, asli görevini tecrübesiz bir stajyere nasıl devreder? Bunun sorumluluğunun bedelini gün gelir birileri size ödetir.

Bir koltuğu siyaseten veya liyakaten kaplamak sizin iyi bir yönetici olduğunuzu da göstermez. Önemli olan işgal ettiğiniz o koltuğun hakkını vermek. Referansınız hangi siyasetçi bilemem. Ama o siyasetçi, bu millete eziyet eden bir sistem, çalışanı mutsuz eden bir sistem yaratmış ise! Atanmasına referans olduğu adamın hal ve basiretsizliğini bilmiyor gereğini de yapamıyorsa gün gelir bu millet ona gereğini yapar.

Yarın

Hastane mi? Moda evi mi? Dışı bu kentin atık toplama merkezimi. Bu hastane girişi Pazar yerine dönüşmüş mü? Bu şehirde hastaneye yolu düşen herkes bu çirkinliğe tanıklar.

Kaynak: Editör: MUSTAFA BAĞ
Etiketler: , İKİ, HASTAHANE, HİKÂYESİ., ORDAN., BURDAN…,
Yorumlar
Diğer Haberler
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
 Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI
Kırşehir Valiliği, 2 günlük yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.
Kırşehir Valiliği, 2 günlük yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.
TSO, ESOB, ZİRAAT ODASI, BORSA, MESLEK ÖRGÜTLERİ VE KOOPERATİF’LERLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI YAPILDI
TSO, ESOB, ZİRAAT ODASI, BORSA, MESLEK ÖRGÜTLERİ VE KOOPERATİF’LERLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI YAPILDI
DSÖ’den “şoke edici” corona virüsü aşısı açıklaması
DSÖ’den “şoke edici” corona virüsü aşısı açıklaması
Vatan Hoca ve Ekibi Yeşil Alan Çalışmasına Devam Ediyor
Vatan Hoca ve Ekibi Yeşil Alan Çalışmasına Devam Ediyor
Prof.Dr.Elif Haykır Para Politikası Kurul Üyesi Oldu
Prof.Dr.Elif Haykır Para Politikası Kurul Üyesi Oldu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 8 Nisan tablosu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 8 Nisan tablosu
Kırşehir Belediyesi
Kırşehir Belediyesi'nin 462 Milyonluk Borcu 311 Milyon TL'ye İndi
FAALİYET SUNUM TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR
FAALİYET SUNUM TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR
Kırşehir’ de 33 yaşındaki genç adam kendini asarak yaşamına son verdi.
Kırşehir’ de 33 yaşındaki genç adam kendini asarak yaşamına son verdi.
TAM KAPANMA İDDALARI GÜÇLENİYOR
TAM KAPANMA İDDALARI GÜÇLENİYOR
Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Nevşehir ve Sivas’ta kar yağışı bekleniyor.
Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Nevşehir ve Sivas’ta kar yağışı bekleniyor.
DENİZ AŞIRI GELEN BİR AFET: PANDEMİ
DENİZ AŞIRI GELEN BİR AFET: PANDEMİ
Bozkırın tarlaları alternatif ürün
Bozkırın tarlaları alternatif ürün 'çörekotu' ile bereketleniyor
377 kişi ve kuruluşun mal varlığı donduruldu
377 kişi ve kuruluşun mal varlığı donduruldu
Şehir hastanesi müteahhitlerine gizli ödeme
Şehir hastanesi müteahhitlerine gizli ödeme
Ramazan pidesinde fiyatlar belli oldu
Ramazan pidesinde fiyatlar belli oldu
Bu nasıl canilik: 70’e yakın köpek ölüsü bulundu
Bu nasıl canilik: 70’e yakın köpek ölüsü bulundu
"Bir hayalimiz daha gerçek oldu.
"Bir hayalimiz daha gerçek oldu.
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 7 Nisan tablosu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 7 Nisan tablosu
EYT
EYT'LİLERİN UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "104 EMEKLİ AMİRAL AMACINA ULAŞTI
''KÖYLÜ ZATEN ZOR DURUMDA''
BASIN TEMSİLİCLERİ İLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
BASIN TEMSİLİCLERİ İLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında Anlatıldı
İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında Anlatıldı
KIRŞEHİR’DE KULLANILMIŞ GİYSİ VE AYAKKABI ATIK KUMBARASI UYGULAMASI
KIRŞEHİR’DE KULLANILMIŞ GİYSİ VE AYAKKABI ATIK KUMBARASI UYGULAMASI
KIRŞEHİR TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KIRŞEHİR TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan yüz yüze eğitim açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan yüz yüze eğitim açıklaması
 YILMAZ’DAN TOKİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NE ZİYARET
YILMAZ’DAN TOKİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NE ZİYARET
 AGD, YÜZBİNLERCE ÖĞRENCİNİN KATILIM GÖSTERECEĞİ ONLİNE SİYER-İ NEBİ YARIŞMASI DÜZENLİYOR
AGD, YÜZBİNLERCE ÖĞRENCİNİN KATILIM GÖSTERECEĞİ ONLİNE SİYER-İ NEBİ YARIŞMASI DÜZENLİYOR
KIRŞEHİR BELEDİYESİ 2. YIL FAALİYET SUNUMU DEĞERLENDİRME TOPLANTILARI BAŞLADI
KIRŞEHİR BELEDİYESİ 2. YIL FAALİYET SUNUMU DEĞERLENDİRME TOPLANTILARI BAŞLADI
KIRŞEHİR
KIRŞEHİR'LİLER VAKFI’NDAN MUSTAFA YILMAZ’A ZİYARET
GEÇMİŞLE BAĞ, GELECEKLE KÖPRÜ: ARKEOLOJİ
GEÇMİŞLE BAĞ, GELECEKLE KÖPRÜ: ARKEOLOJİ
VALİ AKIN, “POLİS, HUZURUN TESİSİNDE ÖNEMLİ GÖREVLER ÜSTLENMEKTE”
VALİ AKIN, “POLİS, HUZURUN TESİSİNDE ÖNEMLİ GÖREVLER ÜSTLENMEKTE”
Ak Parti Meclis Üyesi Şaban Çelik İl Genel Meclisi Başkanlığına seçildi.
Ak Parti Meclis Üyesi Şaban Çelik İl Genel Meclisi Başkanlığına seçildi.
 SOKAK HAYVANLARI İÇİN ‘MAMAMATİK’ UYGULAMASI
SOKAK HAYVANLARI İÇİN ‘MAMAMATİK’ UYGULAMASI
Başkan Yılmaz’dan 5 Nisan Avukatlar Günü Mesajı
Başkan Yılmaz’dan 5 Nisan Avukatlar Günü Mesajı
BU ÜLKEDE; MAYINA BASMADAN YÜRÜYEBİLMEK...
BU ÜLKEDE; MAYINA BASMADAN YÜRÜYEBİLMEK...
20 yıldaki intihar bilançosu ortaya çıktı
20 yıldaki intihar bilançosu ortaya çıktı
Halkın enflasyonu yüzde 50’ye dayandı
Halkın enflasyonu yüzde 50’ye dayandı