Haber Detayı
18 Ağustos 2020 - Salı 18:23
 
İKİ HASTAHANE HİKÂYESİ. ORDAN. BURDAN…
Daha (7) yaşında bir hastane… Bu hastaneyi bugünkü haliyle ele alırsanız bu devasa binanın içinde sağlık olmadığını açıkça görürsünüz. Diğer yanda bu hastaneyi taşıma düşüncesi. Altında yatan rantın babası? Taşımayı düşünen ve savunan sağlıkçılar var. Bu düşünce tabanda yer bulmuşsa, vekilin sırtı yere gelmez.
GÜNDEM Haberi
 İKİ HASTAHANE HİKÂYESİ. ORDAN. BURDAN…

 

Pandemi! Sağlık merkezleri sınav veriyor.

Daha (7) yaşında bir hastane… Bu hastaneyi bugünkü haliyle ele alırsanız bu devasa binanın içinde sağlık olmadığını açıkça görürsünüz. Diğer yanda bu hastaneyi taşıma düşüncesi. Altında yatan rantın babası? Taşımayı düşünen ve savunan sağlıkçılar var. Bu düşünce tabanda yer bulmuşsa, vekilin sırtı yere gelmez.

Diğeri özel hastane. İki kez bu iki hastane arasında geçtiği düşünülen bir mesaj trafiğini yazdım. Kimse üzerine alınmadı. Hastayı müşterileştiren SGK’yı kündeye getiren anlayış.  Bugün yazılır yarın unutulur anlayışı ne yazık ki; halka rağmen. Onca tepkilere rağmen bir adım atmadılar.

Bir İngiliz diyor ki; “Bizler tesadüfen ölürken, Türkler tesadüfen yaşıyorlar”!!!

Her iki hastanenin fiziki koşullarını ele alırsanız ortaya nasıl bir sonuç çıkar? Dışı kadar, içeride de kirlilik ve de adam sendecilik hâkim. Sağlam giren kişinin bu hastanelerden hasta olmadan çıkması bir mucize.  Bu rezaletin içinde mesai yapan sağlık personeli kendi sağlıklarını nasıl koruyorlar meçhul.

Bu her iki hastanede “Hijyen”mi! Sakın aramayın.

Tuvaletlerinden, asansörlerine. Merdiven tırabzanlarından ağzına kadar dolmuş atık kutuları. Nereye baksanız nefesiniz daralıyor. Bu hastanenin birde idari binası var. İçerileri gezerken içiniz rahatlıyor.

Soğan öper bacısını, hastadan alır acısını!

Doktor, Hemşire, Hasta bakıcı, Tıbbı Sekreter, Temizlik işçisi yönetim sıkıntısını hastadan çıkartıyor. Nedeni çok açık. Bu hastane personeli mutsuz. Huzur ve çalışma ortadan kalkmış.

Bir deli bir kuyuya bir taş atar, kırk akıllı çıkartmaya koşar. Hiç düşündünüz mü taşı atan mı? Yoksa çıkartmaya koşanlar mı deli?

“Bu ülke hukuk ülkesi…” Demekle hukuk ülkesi, Koca-koca “Adalet Sarayları” yapmakla, ülkeye adalet gelmiyor!

Bu yazı ‘Kankiler’-in devamı değil. Bu yazımı öylesine kaleme aldım. O yazılardan sonra; neler oldu bilmiyorum. Sormadan da, kendimi geri alamıyorum. “Acaba Ne Oldu”?

O belgeler sahte olabilir mi? Beni kandırdılar mı? Desem. Kendime cevabım keşke “kandırılmış” olsam. Keşke belgeler hayali olsaydı. Demeyi çok istiyorum.

Şu ana kadar Savcılar harekete geçti mi. Yazıları ihbar kabul etti mi? Bilmiyorum...

İl Sağlık Müdürlüğü Soruşturma için valiliğe teklif götürdü mü? Bilmiyorum…

Valilik soruşturma açılması için izni verdimi, müfettiş istedi mi? Bilmiyorum...

Emniyet Müdürlüğü bünyesinde siber suçlar şubesi var mı? Bilmiyorum…

SGK Müdürü yazıların kaç satırını okudu? Acaba bir anlam çıkartımı? SGK zarar uğratılmış mı? Bilmiyorum. Defterdar bu yazılardan bir anlam çıkarttı mı? Benim üç kuruşluk borcum için gırtlağıma yapışan bu kurum, bu rezaletin altına bakıp bir düşünce üretti mi? Bilmiyorum…

Velhasıl bu konu üç bilinmeyen bir denklemin içinde, kalmış kara kutuya dönebilir mi? Bunu da; Bilmiyorum.

İlgili, Sorumlu ne kadar yerel yönetici varsa kulaklarının üzerine yatabilir. Artık top benden çıktı. Ben entelektüel bir gazeteci olarak, her türlü riski göze alarak; bu konuda toplumsal görevimi yaptım. Şifrelerin çözümü de, çözümsüzlüğü de, mülkü idari amirliği ve yargının bileceği iş. Devlet makamını işgal edenlere görevlerini hatırlatacak ta değilim! Uyuyan güzellerden hangisi gözlerini açar? Bilemem.

Çevir gaz yanmasın! Şeytanın avukatlığı başka şey!

Liyakat kavramı, İtaate dönüşmüşse. Halk sağlığı kimin umurunda. Atayana hizmet et, yeter. Birde vak vakları ürkütmeden işleri götürünce sanırım; her şey tamam oluyor sanırım!

Özel hastane patronuna çekilen mesajlardaki malı götürme fikrini hadi bir kenara çektik. Hastanenin ortasında halay çekenleri görmezden geldik. Diyelim. Doktoru olmayan bu hastanenin koruyucu melekleri sizce kim veya kimler olabilir.

Bu iktidar; milletin refah payını,  heba edilen haklarını kimlere teslim etmiş sorusunu sorsam? Nasıl bir cevap alırım? Sonra onca olay var! Muhatap yok. Kim araştıracak. Kim sonuç alacak. Bu millet hangi bağımsız kuruluşa güvenecek? İşte burası daha da meçhul’

Ahlak bir bilim dalı değildir ki; mektebi olsun…

Kısa, kısa hastane hikâyecikleri… Yapanın yanına kâr olsun mu? Kâr oluyorsa sizlere de kapak olsun.

Ramazan ayı ortaları. Özel hastanede Akpınarlı bir hasta anestezi uzmanı olmadan diz kapağından iki kez bağırta, bağırta ameliyat ediliyor. 9 bin TL ameliyat parası alıyorlar, SGK acaba bu ameliyat için bu hastaneye ne kadar para ödedi? Meçhul. Öyle iddialar var ki. Sahte imzalardan tutun hastalardan alınan fahiş paralar. Devlete fatura edilen rakamlar. SGK’dan çekilen paylar.

O sadece simge bir hasta, o hastanın bende adı soyadı var. Sadece bumu, anestezi teknisyeninin bu hastanede kürtaj yaptığı iddiaları ayyuka çıkmış. Bir Özel hastane böyle bir riski nasıl göze almıştır.  Bu operasyonla kim bilir kaç kadın ağır sağlık problemi yaşadı, yaşıyor veya yaşayacak. Kimseden tık yok. İnsan hayatı yerine; kazların bağırtılarak yolunmuş olması birilerine kar iken, birilerinin duymazdan gelmesi anlaşılır gibi değil. Oynanan insan sağlığı desem? Bizde bunlardan çok var mı derler!

Ya burada çalışanlar! Maaşlarını ve tazminatlarını alamadıklarını iddia ediyorlar. Bu hak gaspını bu hastane yapıyor mu? Özel hastaneler insana hasta gözüyle değil müşteri gözüyle bakıyorsa!

Diğer yanda Araştırma hastanesi. Bu hastanenin sağlık çalışanları neden mutsuz.

Çalışma hayatı insan yaşamının vazgeçilmez bir parçasıdır. Günün en aktif döneminin yaşandığı çalışma ortamları, çalışanın sağlığını bozacak tehlike ve riskler taşıması nedeniyle bedensel, ruhsal ve sosyal sağlığı etkilediği açıkça ortada iken ağır mesai, basiretsiz yöneticiler ve adam kayırmacılığı. Hepsini bir araya getirdiğinizde tedaviye ihtiyacı olan bir sağlıkçının, tedavi için bu hastaneye gelmiş bir hastaya faydası ne kadar olur?

İnsan yönetimi bir sanattır. İdarenin Mektebi de yoktur. Vıcıklık idarecilik değildir

Narenciye keseri gibi olan bir yöneticinin başarılı olması mümkün değildir. Vıcıklık bir yönetişim biçimi değildir. İkili diyalog yerine vıcıklık. Kişiler bir şeyi yaptıkları ya da yapmadıkları için sorumlu tutulabildikleri gibi kendilerini sorumlu da hissedebilmelidir. Sorumlulukla ilgili temel soru kimin, nereye kadar bir şey yapmaktan ya da yapmamaktan sorumlu tutulabileceğini de bilmesidir.

Kamu hizmeti içinde olan aktörler zart, zurtla yönetilmeye kalkışılır, bu işe birde vıcıklığı (“Odaya kapatır ısırırım”) katarsanız sizin lakaytlığınız ortaya çıkar. Ve gün gelir biriside sizi odaya tıkar ve ısırır. Tüm hastane çalışanları çalışma ortamında fiziksel, kimyasal, biyolojik, ergonomik, çevresel, psikososyal tehlike ve risklerle karşı karşıya olduğu bilinen bir gerçek. Bilinen bu riskler sağlık çalışanlarında iş performanslarının azalmasına neden olur mu? Olur. Niçin olabildiğince adil olmak yerine adamsendecilik ve kayırmacılık öne çıkıyor?

Unutmayın ki sağlık çalışanlarına karşı hukuksal sorumluluk ise ilgili yasa ve yönetmelikler içinde açıkça belirginken, neden bir keyfiyet! Hukuksal sorumluluklarınızı bir kenara iterseniz çalışma  temelini oluşturan ahlaksal ya da etik sorumluluk ortadan kalkacaktır.

Bu hastanede nedense çalışanların sosyodemografik özelliklerine göre farklılaştırmak, gruplaşma ve kayırmaca ile bir kolonileşme başlamışsa; adı ahlaksızlık ürünüdür. Liyakati kenara iterek, çalışanlar inanç ve görüş üzerinden bir salınım üzerine dönüşmüş ise bu açıkça ihanettir. Hukuku çiğnemektir. Bu anlayışa teslim olmak veya görmezden gelmek daha büyük bir ahlaksızlıktır.

Acemi nalbant nal çakmayı gâvur eşeğinde öğrenir!

Hemşire oturuyor stajyer kan almaya çalışıyor insanların kolları kevgir. Küçük cerrahi müdahalede dikiş atıyor. Hasta ve çalışan arasındaki ilişki bozuluyor mu? Evet. Stajyerin hiçbir sorumluluğu yok iken sağlık görevlisi, asli görevini tecrübesiz bir stajyere nasıl devreder? Bunun sorumluluğunun bedelini gün gelir birileri size ödetir.

Bir koltuğu siyaseten veya liyakaten kaplamak sizin iyi bir yönetici olduğunuzu da göstermez. Önemli olan işgal ettiğiniz o koltuğun hakkını vermek. Referansınız hangi siyasetçi bilemem. Ama o siyasetçi, bu millete eziyet eden bir sistem, çalışanı mutsuz eden bir sistem yaratmış ise! Atanmasına referans olduğu adamın hal ve basiretsizliğini bilmiyor gereğini de yapamıyorsa gün gelir bu millet ona gereğini yapar.

Yarın

Hastane mi? Moda evi mi? Dışı bu kentin atık toplama merkezimi. Bu hastane girişi Pazar yerine dönüşmüş mü? Bu şehirde hastaneye yolu düşen herkes bu çirkinliğe tanıklar.

Kaynak: Editör: MUSTAFA BAĞ
Etiketler: , İKİ, HASTAHANE, HİKÂYESİ., ORDAN., BURDAN…,
Yorumlar
Diğer Haberler
Kırşehir’de hafif ticari aracın şarampole devrilmesi sonucu 3 kişi yaralandı.
Kırşehir’de hafif ticari aracın şarampole devrilmesi sonucu 3 kişi yaralandı.
DÜZENSİZ SULAMA KIZILIRMAK
DÜZENSİZ SULAMA KIZILIRMAK'I KURUTUYOR
Geleceğimizi Hep Birlikte Yeşertelim’’
Geleceğimizi Hep Birlikte Yeşertelim’’
Kaman cevizi, coğrafi işaret aldı
Kaman cevizi, coğrafi işaret aldı
Kırşehir Valiliğinden Kış Lastiği Uyarası
Kırşehir Valiliğinden Kış Lastiği Uyarası
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 41 Akademik Personel Alınacak.
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 41 Akademik Personel Alınacak.
Ankara Milletvekilimiz Turan Rektör Karakaya’yı Ziyaret Etti
Ankara Milletvekilimiz Turan Rektör Karakaya’yı Ziyaret Etti
”Türk Toplumunda Kadın” Konulu Panel Yapıldı
”Türk Toplumunda Kadın” Konulu Panel Yapıldı
KIRŞEHİR YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİ BELEDİYE BAŞKANI SELAHATTİN EKİCİOĞLU’NU ZİYARET ETTİ
KIRŞEHİR YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİ BELEDİYE BAŞKANI SELAHATTİN EKİCİOĞLU’NU ZİYARET ETTİ
MEMLEKET SEVDALISI NET KONUŞTU
MEMLEKET SEVDALISI NET KONUŞTU
TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURUL TOPLANTISI YAPTI
TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURUL TOPLANTISI YAPTI
DAHA YEŞİL BİR KIRŞEHİR İÇİN GELECEĞİMİZİ HEP BİRLİKTE YEŞERTELİM
DAHA YEŞİL BİR KIRŞEHİR İÇİN GELECEĞİMİZİ HEP BİRLİKTE YEŞERTELİM
 81 il valiliğine “Covid-19 Denetimleri” konulu genelge gönderdi.
81 il valiliğine “Covid-19 Denetimleri” konulu genelge gönderdi.
Kim kime kefilse! Kefil bavulları toplatsın.
Kim kime kefilse! Kefil bavulları toplatsın.
Memur-Sen Kadın Kolları Başkanı Ceylan Okatan: Şiddet Virüsünün Aşısı Örgütlü Mücadeledir
Memur-Sen Kadın Kolları Başkanı Ceylan Okatan: Şiddet Virüsünün Aşısı Örgütlü Mücadeledir
 TOPLAM CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI
TOPLAM CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI
 DİEGO MARADONA HAYATINI KAYBETTİ!
DİEGO MARADONA HAYATINI KAYBETTİ!
 CHP Kırşehir Kadın Kolları Başkanlığı Basın Açıklaması yaptı.
CHP Kırşehir Kadın Kolları Başkanlığı Basın Açıklaması yaptı.
Kırşehir
Kırşehir'de Mevsimsel Tedbirler Gözden Geçirildi
BENZİNE BÜYÜK ZAM
BENZİNE BÜYÜK ZAM
ERDOĞAN
ERDOĞAN'DAN VATANDAŞA ÇAĞRI
Kırşehir Belediyesi
Kırşehir Belediyesi'nin 2021 Yılı Bütçesi Belli Oldu
GÜZELLİK YARIŞMASINDA KIRŞEHİR
GÜZELLİK YARIŞMASINDA KIRŞEHİR'Lİ DAMGASI
Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin COVID-19 hasta tablosunu açıkladı.
Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin COVID-19 hasta tablosunu açıkladı.
BOZTEPE YOLUNDA TRAFİK KAZASI 4 YARALI
BOZTEPE YOLUNDA TRAFİK KAZASI 4 YARALI
Bülent Arınç istifa etti
Bülent Arınç istifa etti
Üniversitemizde tıbbi ve yenilebilir mantar türleri üretilecek
Üniversitemizde tıbbi ve yenilebilir mantar türleri üretilecek
EYT
EYT'LİLERİN UMUT PARTİSİNDEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
KIRŞEHİR
KIRŞEHİR'DE İŞ ADAMI COVİT NEDENİYLE HAYATINI YİTİRDİ
Nefes borusuna kaçan ekmek parçası canından etti
Nefes borusuna kaçan ekmek parçası canından etti
ÖĞRETMENLERİM.
ÖĞRETMENLERİM.
Bülent Arınç’tan istifa sinyali
Bülent Arınç’tan istifa sinyali
BESLENMEDE GERÇEKLER VE SAĞLIK İLİŞKİSİ
BESLENMEDE GERÇEKLER VE SAĞLIK İLİŞKİSİ
AKIN “ÜLKELERİN GELECEĞİNİ İYİ EĞİTİLMİŞ GENÇ NESİLLER BELİRLEMEKTEDİR”
AKIN “ÜLKELERİN GELECEĞİNİ İYİ EĞİTİLMİŞ GENÇ NESİLLER BELİRLEMEKTEDİR”
 İLHAN, ÖĞRETMENLİK KUTSAL BİR MESLEKTİR
İLHAN, ÖĞRETMENLİK KUTSAL BİR MESLEKTİR
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NUN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NUN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
TSO BAŞKANI YILMAZ’DAN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
TSO BAŞKANI YILMAZ’DAN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
İYİ PARTİ  ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
İYİ PARTİ ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
"BİZİM İÇİMİZDE CİĞERİNDE UR OLAN YOKTUR"
"BİZİM İÇİMİZDE CİĞERİNDE UR OLAN YOKTUR"
KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLDİ
KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLDİ
 EĞİTİM FAALİYETLERİNE İLİŞKİN KARAR
EĞİTİM FAALİYETLERİNE İLİŞKİN KARAR
İLKOKUL ÖĞRETMENİ OLUR DA SIKINTILAR YAŞANMAZ MI?
İLKOKUL ÖĞRETMENİ OLUR DA SIKINTILAR YAŞANMAZ MI?
KAEÜ NEŞET ERTAŞ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNDEN MAHNILARDAN TÜRKÜLERE KONSERİ
KAEÜ NEŞET ERTAŞ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNDEN MAHNILARDAN TÜRKÜLERE KONSERİ
MUCUR İLÇESİNDE TRAFİK KAZASI YARALILAR VAR
MUCUR İLÇESİNDE TRAFİK KAZASI YARALILAR VAR
Canlı Hayvan Pazarı Açık Olacak
Canlı Hayvan Pazarı Açık Olacak
 Güncel corona virüsü verileri açıklandı!
Güncel corona virüsü verileri açıklandı!
FETÖ Sanığı Eski Astsubaylara Hapis Cezası
FETÖ Sanığı Eski Astsubaylara Hapis Cezası
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR