Haber Detayı
03 Ağustos 2019 - Cumartesi 13:15
 
HERKES BİLİYOR AMA UYGULAYAMIYOR!
SAĞLIK Haberi
HERKES BİLİYOR AMA UYGULAYAMIYOR!

Cansu Teke Beslenme ve Diyet Kliniği sahibi Diyetisyen Cansu TEKE beslenme konusunda bilgi kirliliği olduğunu, doğru beslenme ilkelerini gazetemize şu sözlerle ifade etti. Beslenme yaşamın temel ihtiyacıdır. Aynı yaş gruplarında ihtiyaçlar benzer olsa da bireylerin yaşam tarzları, psikolojik, sosyolojik durumları beslenmelerini etkileyen en önemli konulardır.

Sosyal medyanın daha aktif kullanılmasıyla beslenme alanında bilgi kirliliği her geçen gün arttı, artıyor ve bizler buna engel olamıyoruz. Televizyonda duyulan, kadın günlerinde hatta kahvelerde bile konuşulan “şunu iç zayıflarsın, bunu ye erirsin…” gibi sözleri hepimiz duyuyoruz. En kötüsü de ben bu diyeti uyguladım kilo verdim sende yap.

Bireylerin herhangi bir hastalık geçmişi var mı veya yatkınlıkları var mı düşünülmeden herkes bilirkişi oluyor. Beslenme konusunda temiz ve doğru bilgiyi öğretecek ve uygulayacak tek kişi diyetisyenlerdir. Gelelim doğru beslenme konusuna; Günlük ihtiyaçlar bireylere göre değişmektedir dedim. Maden işçisi ile bir öğretmen aynı kaloriyi harcamadığı gibi aynı şeyleri ,aynı miktarda tüketmeleri de doğru olmayacaktır.

Besin grupları et, süt, tahıl, sebze-meyve, yağ olarak 5 gruba ayrılır. Gerekli vitamin ve mineralleri alabilmek için bu 5 gruptaki besinlerden her gün yeterli miktarda tüketmemiz gerekmektedir. Süt grubu besinler; süt, yoğurt, ayran, kefir, Et grubu; tavuk-hindi-balık-kırmızı et, peynir, Tahıl grubu; ekmek ve unla yapılmış tüm ürünler, Sebze ve meyve grubu, Yağ grubu; zeytin,zeytin yağ, kuruyemişler, tereyağdır.

13 yaşının üzerinde bir birey günlük kalsiyum ihtiyacını tamamlamak için yaklaşık 2 porsiyon süt grubu, protein ihtiyacı için 8 porsiyon et grubu, başta beyin olmak üzere tüm bedenin ilk enerji kaynağı olan karbonhidratlar için 8-10 porsiyon tahıl grubu, yeterli vitamin, mineral almak için 5-6 porsiyon sebze ve meyve, omega-3,6,9 gibi kaliteli yağ gruplarından almak için 5 porsiyon kadarda yağ grubu besinlerden tüketmelidir. Daha sağlıklı, verimli, üretken bireyler olabilmek için iyi-yeterli-dengeli beslenmeli sağlıklı beslenmeyi bedenimize uygun bir egzersiz programı ile desteklemeliyiz. Günlük 8 bardak su içmeli, probiyotik ve prebiyotik besinlerden zengin beslenmeliyiz.

Kaynak: Editör: Cansu TEKE
Etiketler: HERKES, BİLİYOR, AMA, UYGULAYAMIYOR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı