Haber Detayı
18 Ekim 2020 - Pazar 22:34
 
HASTANEYİ TAŞIYORUZ… HABERİNİZ OLSUN!
İnsan olmak; ne din işidir, ne eğitim, ne para, nede siyasetçinin yalanlarının altında, nede başka bir şey. İnsan olmak sadece vicdan işidir. Bunun içindir ki; herkesin tanrısı kendi vicdanıdır…
GÜNDEM Haberi
HASTANEYİ TAŞIYORUZ…  HABERİNİZ OLSUN!

 

Vicdansızlığın, pişkinliğin, bencilliğin, cahilliğin tüm zamanların rekorunu kırdığı bir devirdeyiz.

Öncelikle şunu diyeyim. ‘Allah bu milleti elinde kuran. Dilinde yalan. Gırtlağında haram olanlardan korusun’.

Bu ülkede Allah ile aldatan din baronları hiç bu kadar tepelere taşınmamıştı. Aylardır yazıyorum. Gerçeği öğrenmek için kapı, kapı dolaşıyoruz. Bu projenin sahibi bir siyasetçimi, yoksa baskı altında bir kurum yöneticisi mi?  Gerçeği görmemek bu kadar güçleştimi!

Siyasetçiden bir cümle çıkmıyor. Amacım kimsenin kirli çamaşırlarını ortaya dökmek değil. Onların kirlettiği bu çamaşırları bu millet hangi deterjanla arıtacak olmasıdır.

İnsan olmak; ne din işidir, ne eğitim, ne para, nede siyasetçinin yalanlarının altında, nede başka bir şey. İnsan olmak sadece vicdan işidir. Bunun içindir ki; herkesin tanrısı kendi vicdanıdır…

Bir zamanlar Kırşehir Devlet Hastanesi vardı. Dinekbağ’dan, Kındam’dan, Bağbaşı’ndan bu hastaneye tedaviye gelmek insanlara yük gelirdi... Çağ değişti. Faytonlar gitti. Otomobiller geldi. Cızlavetler gitti, Makosenler geldi. O yollardan şehre gelen yayan yapıldak insanlar hala bu şehre yayan yapıldak geliyor. Çünkü cebinde dolmuşa, otobüse verecek parası yok... Eskidende yürürlerdi. Evlerine dönerlerken o gün ellerinde ekmekleri vardı.

Eski devlet hastanesi yıkıldı. Daha donanımlı ve daha görseli yapıldı.

Bu şehrin 13.yy’da medresesi vardı. 21.yy’da Üniversitesi kuruldu. Hem de Ahlak biliminin filozofu Ahi Evran adıyla.

Kuruluş sırasındaki arada gelişen atraksiyonları yazmıyorum. Şaibeler. Kepazelikler. Hırsızlıklar. Otomobil hediyeleri. Çanak tutan sözde gazeteciler. Hatta çiçekler yaptırıp ziyarete giden siyasiler. Falan filan. Hepsi geride kaldı. Onlar nemalandı, mahkeme koridorlarını arşınlamakta bana kaldı. Sonuçta ben bu şehirde kaldım. Onlar bütün kirlilikleriyle çekip gittiler.

Sizi bilmem ama! Ben; pişmanlık duyan, utanabilen insanları seviyorum. Pişkinlik ne kadar ucuzsa, utanmakta, ut ve hayâ benim için o kadar değerli…

Devlet eski hastanesi yıkıldı. Yerine, harika; kocaman bir arazi çıktı. Kendileri için devletin malını kelepir mal görenler, devletin malını, devlete satacak kadar gözü dönmüşlerle aynı masa etrafında toplandılar. Yerine halka hizmet verecek yeni hastane değil. Ortaya çıkan arazinin ağız sulandıran konumu. Komisyon ve ihale ederleri mutlak birilerince hesaplandı.  ‘İyi para eder’. Sözü buradan türemiş olması mümkün.

Ya bilerek yapıyorlar. Ya da uyutmak için…

Sağlık bakanlığı bu alanla ilgili 150 yataklı ek hastane projesi hazırlamış. Sağlık bakanlığı 2021 bütçesine dâhil etmiş. Be demek ki! Bu bölgede Sağlık bakanlığınca 150 yataklı hastane yapılacak. Ancak bakanlık kentsel sorunları sadece burada kendine bağlı kurumlardan ve aynı davanın arkadaşı olan milletvekilinden. Aylık raporlar dâhilinde alarak karar veriyor. Hal böyle olunca; anlaşılıyor ki; bu memlekette sorun morun yok. Her şey güllük gülistanlık. Rektör hoca ver bize 200 dönüm arsa konduralım sana 350 yataklı etrafında oto parklı gül gibi bir hastane muhabbeti…

Rektörlükte valla bizde 200 dönüm yok. Sana 60 dönüm verelim buraya yap. Olsa dükkân senin diyormuş… Kulağa fena gelmiyor. Kars Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi neden kapatıldı? Sorgulayan yok. Yasaya göre nüfus yoğunluğu böyle bir hastaneyi gerektirmiyor. Bu inat niye. Yap kapat. Olmadı yeni baştan. Yahu sizlerin kesesi dolgun sırtınız kavi. Anladık. Bu milletin refah payını çarçur etmekten neden vazgeçmiyorsunuz? Allahtan korkmuyor kulandan utanmıyorlar…

Rantın kapısı aralanıyor.

Elini Çabuk tut. Evini, Arabanı sat. Kredi çek. Parayı denkleştir. Yapıştır…

Kırşehir’de yetkili bir makamında görev yapan bir bürokratın muhterem eşleri eczacısına yeni hastane ve taşınma olayını sır olarak vermesi ile ortaya dökülen bu hareketlilik; Kalankaldı bölgesinde ve Karakurt yolu üzerinde arsaya hücuma dönüşüyor.

İşte yeri bulduk. Bakanlık razı. Kerizler uyanmadan bölgede arazi, arsa, tarla kapatma işleri önce el altından yapılırken. Artık aleni yapılır hale geliyor.

Hırsız içeriden olunca kilit tutmazmış

İki kişi arasında olan bir olayı sır olmaktan çıkacağını düşünürseniz. Bölgede bir kısım arazi “İmara” açılıyor. “Ticari sahalar meskûn” alanlar belirleniyor. Gelinen nokta işi arazi kapma yarışına döndürüyor. Kimileri 600 dönüm. Kimileri 2000 bin, kimileri 200 dönüm arsa kapatıyor bölgede.

Bu arsa kapatma işine en çok AEÜ Öğretim görevlilerin ilk sırayı çektiği söyleniyor.

Kalankaldı bölgesinde tarlaların dönümü 60 bin liraya çıkmış diye yazmıştım. Bir okuyucum ‘Mustafa abi varsa ben alayım’ diye mesaj yazmış. Düşünmek gerekir.

Tekrar Yeni cicili bicili hastaneye dönersek. Ye memet ye. Çekinme; ye! Devri başladı.

Bir zamanlar hastaneyi Üniversiteye bağlama formülleri üzerinde çalışıldı. Tıp Fakültesi olmayan, AE Üniversitesi birden Hastane sahibi oluverdi. A-4 kâğıdı üzerine yazılmış bir protokolle Tıp bilimiyle alakalı olmayan Üniversite üst yönetimi, Döner Sermaye kaymağına bağlandı. Tıp öğrencisi olmayan, hayali Tıp Fakültesine Dekan atandı. Bu karar iyi karardı. Kimse bu akıl almaz ilişkiye bir anlam veremiyor, kulağının üzerine yatıyordu.

Bu cicili ilişkileri yazan bendeniz. Tıp Fakültesi Dekanı tarafından tehdit edildim. “İnşallah prostat olur elime düşer”… (Tıp Fakültesi Dekanı Üroloji Uzmanıydı)…

Geçmiş yıllarda yazılarım için bir yurttaşımız bana okkalı bir laf etmişti… 'Yazıyorsunuz da; ne b..a yarıyor'? Haklısın! Ben yazıyorum da, yazılarımdan O; b..lar ne anlıyor? Önemli olan bu! Demiştim…

Ayarlar yapıldı. Ancak, ayar çekilemeyen. Ağzı büzülemeyen dır, dır eden bizler onların ipliğini pazara dökmek için öne çıktık. Hodri meydan.

Sağlık bakanlığının 150 yataklı Hastane projesi bakanlık sitesinde duruyor. Ancak bu sitenin görünmeyen bir başka yerinde bir pazarlık var. Kampus alanı içinde Tıp Fakültesi Hastanesi Yapımı için 200 dönüm yer isteniyor. Bu alan önce veriliyor. Sonra ne hikmetse bu teklif AEÜ tarafından 60 dönüme çekiliyor.

Size mini bir anekdot… Yıl 2006 Üniversite kurulumu onaylandı alan seçimi için yer aranıyor. En ideal yer olarak Kervansaray Dağı etekleri Güney bölgesi Mucur istikameti seçildi. O Bölgedeki maliye Ormanı engel teşkil ediyor dendi. Kaldırırız dendi. Dendi, dendi. O dönemin ellerinde parası olan herkes bu bölgede arazi kapatmaya koştu. Dönemin kurucu rektörü bu fırsatçıların çetelesini tutuyordu. Rezalet ortaya dökülünce rota değişti. Beylerin elleri böğründe kaldı.

AEÜ kurulumu içinde Tıp Fakültesi bünyesinde olması gereken Morfoloji yoktu. İlginç olan dört şey vardı. ‘Kâğıt üzerinde Tıp Fakültesi. Fakültesiz dekanlık. Öğrencisiz fakülte ve birde Hastane döner sermayesinden pay’.

Bugünde Sağlık Bakanlığı Doktorları ile Fakülte doktorları arasındaki bölünmenin, hatta çatışmanın altındaki huzursuzluğun istifaların, hatta poliklinik yapmamalarının ana nedeninin altında yatan gerekçe bu olarak gösteriliyor. “Döner Sermaye

Tarikat boyutu apayrı. Aslında bu tarikat giriftliği doktorlardan daha ziyade alt grup çalışanlar üzerinde daha da yaygın olduğu. Bu grupların doktor ve yönetim üzerinde etkili olduğu iddia ediliyor. Ama bu gerçekliliği görmek iddia olmaktan çıktığını da görmek pekâlâ mümkün.

Bu ülkede kurumsal bazda birçok bakanlıktan yüksek bütçeye sahip iki kurum var. ‘Birisi Diyanet İşleri Başkanlığı diğeri YÖK Başkanlığı’.

Kimse ağlayıp sızlanmasın. Bağbaşı Kampus alanı içine istediğin hacimde Tıpa Fakültesine bağlı Eğitim ve Araştırma Hastanesi kurulsun. Ne kadar başarılı olacak görülür. Kars’ta denendi olmadı. Hem doktorlar daha özgür olur. Kendi yağında kavrulur. Yolunacak kaz olan milletin yüzde kaçı o kapıyı aşındırır görürsünüz. Ancak yazık olur bu yoksul milletin harcanacak, birilerine peşkeş çekilecek paralarına.

Kentin öncelikleri denildiğine birilerinin aklına, yap, yık, sat komisyonu indir cebe geliyorsa vazgeçin bu sevdadan.

Hali hazır ve 8 yaşında olan hastane için park alanı sorunu var diyorlar. Fiziki alan yetersiz diyorlar. Komedi zaten burada başlıyor. Eski hastane alanına yapılacak 150 yataklı ek bina ile yeni hastane alttan yapılacak bir tüp geçitle birleştirilir. Acil giriş bölgesi Karayolları arazisi ile birleştirilir. 

Bu alanlar üzerinde devasa bir hastane kampus alanı çıkar ortaya. Çamlık bölgesini çok katlı otopark yaparsanız park sorununu çözersiniz.

Siz bu işi aklıselim içinde çözmek yerine. Rantın peşindesiniz. Bu artık iyice su üstüne çıktı. Halka rağmen bu işi nasıl yapacaksınız bilemem. STK’ların suskunluğu idareyi maslahat üzerinden ya seyircilik. Ya da onlarında bu alanlar üzerinden çıkarları var. Her ikisinden birisi.

Kamusal bir sorunda STK çekimser olmaz. Taraf olur. Buda akıl ve mantıkla olur.

Kaynak: Editör: MUSTAFA BAĞ
Etiketler: HASTANEYİ, TAŞIYORUZ…, , HABERİNİZ, OLSUN!,
Yorumlar
Diğer Haberler
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 41 Akademik Personel Alınacak.
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 41 Akademik Personel Alınacak.
Ankara Milletvekilimiz Turan Rektör Karakaya’yı Ziyaret Etti
Ankara Milletvekilimiz Turan Rektör Karakaya’yı Ziyaret Etti
”Türk Toplumunda Kadın” Konulu Panel Yapıldı
”Türk Toplumunda Kadın” Konulu Panel Yapıldı
KIRŞEHİR YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİ BELEDİYE BAŞKANI SELAHATTİN EKİCİOĞLU’NU ZİYARET ETTİ
KIRŞEHİR YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİ BELEDİYE BAŞKANI SELAHATTİN EKİCİOĞLU’NU ZİYARET ETTİ
MEMLEKET SEVDALISI NET KONUŞTU
MEMLEKET SEVDALISI NET KONUŞTU
TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURUL TOPLANTISI YAPTI
TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURUL TOPLANTISI YAPTI
DAHA YEŞİL BİR KIRŞEHİR İÇİN GELECEĞİMİZİ HEP BİRLİKTE YEŞERTELİM
DAHA YEŞİL BİR KIRŞEHİR İÇİN GELECEĞİMİZİ HEP BİRLİKTE YEŞERTELİM
 81 il valiliğine “Covid-19 Denetimleri” konulu genelge gönderdi.
81 il valiliğine “Covid-19 Denetimleri” konulu genelge gönderdi.
Kim kime kefilse! Kefil bavulları toplatsın.
Kim kime kefilse! Kefil bavulları toplatsın.
Memur-Sen Kadın Kolları Başkanı Ceylan Okatan: Şiddet Virüsünün Aşısı Örgütlü Mücadeledir
Memur-Sen Kadın Kolları Başkanı Ceylan Okatan: Şiddet Virüsünün Aşısı Örgütlü Mücadeledir
 TOPLAM CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI
TOPLAM CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI
 DİEGO MARADONA HAYATINI KAYBETTİ!
DİEGO MARADONA HAYATINI KAYBETTİ!
 CHP Kırşehir Kadın Kolları Başkanlığı Basın Açıklaması yaptı.
CHP Kırşehir Kadın Kolları Başkanlığı Basın Açıklaması yaptı.
Kırşehir
Kırşehir'de Mevsimsel Tedbirler Gözden Geçirildi
BENZİNE BÜYÜK ZAM
BENZİNE BÜYÜK ZAM
ERDOĞAN
ERDOĞAN'DAN VATANDAŞA ÇAĞRI
Kırşehir Belediyesi
Kırşehir Belediyesi'nin 2021 Yılı Bütçesi Belli Oldu
GÜZELLİK YARIŞMASINDA KIRŞEHİR
GÜZELLİK YARIŞMASINDA KIRŞEHİR'Lİ DAMGASI
Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin COVID-19 hasta tablosunu açıkladı.
Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin COVID-19 hasta tablosunu açıkladı.
BOZTEPE YOLUNDA TRAFİK KAZASI 4 YARALI
BOZTEPE YOLUNDA TRAFİK KAZASI 4 YARALI
Bülent Arınç istifa etti
Bülent Arınç istifa etti
Üniversitemizde tıbbi ve yenilebilir mantar türleri üretilecek
Üniversitemizde tıbbi ve yenilebilir mantar türleri üretilecek
EYT
EYT'LİLERİN UMUT PARTİSİNDEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
KIRŞEHİR
KIRŞEHİR'DE İŞ ADAMI COVİT NEDENİYLE HAYATINI YİTİRDİ
Nefes borusuna kaçan ekmek parçası canından etti
Nefes borusuna kaçan ekmek parçası canından etti
ÖĞRETMENLERİM.
ÖĞRETMENLERİM.
Bülent Arınç’tan istifa sinyali
Bülent Arınç’tan istifa sinyali
BESLENMEDE GERÇEKLER VE SAĞLIK İLİŞKİSİ
BESLENMEDE GERÇEKLER VE SAĞLIK İLİŞKİSİ
AKIN “ÜLKELERİN GELECEĞİNİ İYİ EĞİTİLMİŞ GENÇ NESİLLER BELİRLEMEKTEDİR”
AKIN “ÜLKELERİN GELECEĞİNİ İYİ EĞİTİLMİŞ GENÇ NESİLLER BELİRLEMEKTEDİR”
 İLHAN, ÖĞRETMENLİK KUTSAL BİR MESLEKTİR
İLHAN, ÖĞRETMENLİK KUTSAL BİR MESLEKTİR
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NUN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NUN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
TSO BAŞKANI YILMAZ’DAN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
TSO BAŞKANI YILMAZ’DAN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
İYİ PARTİ  ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
İYİ PARTİ ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
"BİZİM İÇİMİZDE CİĞERİNDE UR OLAN YOKTUR"
"BİZİM İÇİMİZDE CİĞERİNDE UR OLAN YOKTUR"
KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLDİ
KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLDİ
 EĞİTİM FAALİYETLERİNE İLİŞKİN KARAR
EĞİTİM FAALİYETLERİNE İLİŞKİN KARAR
İLKOKUL ÖĞRETMENİ OLUR DA SIKINTILAR YAŞANMAZ MI?
İLKOKUL ÖĞRETMENİ OLUR DA SIKINTILAR YAŞANMAZ MI?
KAEÜ NEŞET ERTAŞ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNDEN MAHNILARDAN TÜRKÜLERE KONSERİ
KAEÜ NEŞET ERTAŞ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNDEN MAHNILARDAN TÜRKÜLERE KONSERİ
MUCUR İLÇESİNDE TRAFİK KAZASI YARALILAR VAR
MUCUR İLÇESİNDE TRAFİK KAZASI YARALILAR VAR
Canlı Hayvan Pazarı Açık Olacak
Canlı Hayvan Pazarı Açık Olacak
 Güncel corona virüsü verileri açıklandı!
Güncel corona virüsü verileri açıklandı!
FETÖ Sanığı Eski Astsubaylara Hapis Cezası
FETÖ Sanığı Eski Astsubaylara Hapis Cezası
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
MHP
MHP'DEN CHP'YE ÇAKICI CEVABI
KIRŞEHİR
KIRŞEHİR'DE JEOTERMAL DAHA VERİMLİ KULLANILACAK
Vali Akın, yeni kimlik kartı için 60 milyonuncu başvuruyu yapan vatandaşımıza kartını verdi.
Vali Akın, yeni kimlik kartı için 60 milyonuncu başvuruyu yapan vatandaşımıza kartını verdi.
KIŞ ÖNCESİNDE SAHA ÇALIŞMALARI HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR
KIŞ ÖNCESİNDE SAHA ÇALIŞMALARI HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR
İLHAN ARTAN COVİD VAKALARI KONUSUNU MECLİS GÜNDEMİNE GETİRDİ...
İLHAN ARTAN COVİD VAKALARI KONUSUNU MECLİS GÜNDEMİNE GETİRDİ...
Haber Yazılımı