Haber Detayı
18 Ekim 2020 - Pazar 22:34
 
HASTANEYİ TAŞIYORUZ… HABERİNİZ OLSUN!
İnsan olmak; ne din işidir, ne eğitim, ne para, nede siyasetçinin yalanlarının altında, nede başka bir şey. İnsan olmak sadece vicdan işidir. Bunun içindir ki; herkesin tanrısı kendi vicdanıdır…
GÜNDEM Haberi
HASTANEYİ TAŞIYORUZ…  HABERİNİZ OLSUN!

 

Vicdansızlığın, pişkinliğin, bencilliğin, cahilliğin tüm zamanların rekorunu kırdığı bir devirdeyiz.

Öncelikle şunu diyeyim. ‘Allah bu milleti elinde kuran. Dilinde yalan. Gırtlağında haram olanlardan korusun’.

Bu ülkede Allah ile aldatan din baronları hiç bu kadar tepelere taşınmamıştı. Aylardır yazıyorum. Gerçeği öğrenmek için kapı, kapı dolaşıyoruz. Bu projenin sahibi bir siyasetçimi, yoksa baskı altında bir kurum yöneticisi mi?  Gerçeği görmemek bu kadar güçleştimi!

Siyasetçiden bir cümle çıkmıyor. Amacım kimsenin kirli çamaşırlarını ortaya dökmek değil. Onların kirlettiği bu çamaşırları bu millet hangi deterjanla arıtacak olmasıdır.

İnsan olmak; ne din işidir, ne eğitim, ne para, nede siyasetçinin yalanlarının altında, nede başka bir şey. İnsan olmak sadece vicdan işidir. Bunun içindir ki; herkesin tanrısı kendi vicdanıdır…

Bir zamanlar Kırşehir Devlet Hastanesi vardı. Dinekbağ’dan, Kındam’dan, Bağbaşı’ndan bu hastaneye tedaviye gelmek insanlara yük gelirdi... Çağ değişti. Faytonlar gitti. Otomobiller geldi. Cızlavetler gitti, Makosenler geldi. O yollardan şehre gelen yayan yapıldak insanlar hala bu şehre yayan yapıldak geliyor. Çünkü cebinde dolmuşa, otobüse verecek parası yok... Eskidende yürürlerdi. Evlerine dönerlerken o gün ellerinde ekmekleri vardı.

Eski devlet hastanesi yıkıldı. Daha donanımlı ve daha görseli yapıldı.

Bu şehrin 13.yy’da medresesi vardı. 21.yy’da Üniversitesi kuruldu. Hem de Ahlak biliminin filozofu Ahi Evran adıyla.

Kuruluş sırasındaki arada gelişen atraksiyonları yazmıyorum. Şaibeler. Kepazelikler. Hırsızlıklar. Otomobil hediyeleri. Çanak tutan sözde gazeteciler. Hatta çiçekler yaptırıp ziyarete giden siyasiler. Falan filan. Hepsi geride kaldı. Onlar nemalandı, mahkeme koridorlarını arşınlamakta bana kaldı. Sonuçta ben bu şehirde kaldım. Onlar bütün kirlilikleriyle çekip gittiler.

Sizi bilmem ama! Ben; pişmanlık duyan, utanabilen insanları seviyorum. Pişkinlik ne kadar ucuzsa, utanmakta, ut ve hayâ benim için o kadar değerli…

Devlet eski hastanesi yıkıldı. Yerine, harika; kocaman bir arazi çıktı. Kendileri için devletin malını kelepir mal görenler, devletin malını, devlete satacak kadar gözü dönmüşlerle aynı masa etrafında toplandılar. Yerine halka hizmet verecek yeni hastane değil. Ortaya çıkan arazinin ağız sulandıran konumu. Komisyon ve ihale ederleri mutlak birilerince hesaplandı.  ‘İyi para eder’. Sözü buradan türemiş olması mümkün.

Ya bilerek yapıyorlar. Ya da uyutmak için…

Sağlık bakanlığı bu alanla ilgili 150 yataklı ek hastane projesi hazırlamış. Sağlık bakanlığı 2021 bütçesine dâhil etmiş. Be demek ki! Bu bölgede Sağlık bakanlığınca 150 yataklı hastane yapılacak. Ancak bakanlık kentsel sorunları sadece burada kendine bağlı kurumlardan ve aynı davanın arkadaşı olan milletvekilinden. Aylık raporlar dâhilinde alarak karar veriyor. Hal böyle olunca; anlaşılıyor ki; bu memlekette sorun morun yok. Her şey güllük gülistanlık. Rektör hoca ver bize 200 dönüm arsa konduralım sana 350 yataklı etrafında oto parklı gül gibi bir hastane muhabbeti…

Rektörlükte valla bizde 200 dönüm yok. Sana 60 dönüm verelim buraya yap. Olsa dükkân senin diyormuş… Kulağa fena gelmiyor. Kars Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi neden kapatıldı? Sorgulayan yok. Yasaya göre nüfus yoğunluğu böyle bir hastaneyi gerektirmiyor. Bu inat niye. Yap kapat. Olmadı yeni baştan. Yahu sizlerin kesesi dolgun sırtınız kavi. Anladık. Bu milletin refah payını çarçur etmekten neden vazgeçmiyorsunuz? Allahtan korkmuyor kulandan utanmıyorlar…

Rantın kapısı aralanıyor.

Elini Çabuk tut. Evini, Arabanı sat. Kredi çek. Parayı denkleştir. Yapıştır…

Kırşehir’de yetkili bir makamında görev yapan bir bürokratın muhterem eşleri eczacısına yeni hastane ve taşınma olayını sır olarak vermesi ile ortaya dökülen bu hareketlilik; Kalankaldı bölgesinde ve Karakurt yolu üzerinde arsaya hücuma dönüşüyor.

İşte yeri bulduk. Bakanlık razı. Kerizler uyanmadan bölgede arazi, arsa, tarla kapatma işleri önce el altından yapılırken. Artık aleni yapılır hale geliyor.

Hırsız içeriden olunca kilit tutmazmış

İki kişi arasında olan bir olayı sır olmaktan çıkacağını düşünürseniz. Bölgede bir kısım arazi “İmara” açılıyor. “Ticari sahalar meskûn” alanlar belirleniyor. Gelinen nokta işi arazi kapma yarışına döndürüyor. Kimileri 600 dönüm. Kimileri 2000 bin, kimileri 200 dönüm arsa kapatıyor bölgede.

Bu arsa kapatma işine en çok AEÜ Öğretim görevlilerin ilk sırayı çektiği söyleniyor.

Kalankaldı bölgesinde tarlaların dönümü 60 bin liraya çıkmış diye yazmıştım. Bir okuyucum ‘Mustafa abi varsa ben alayım’ diye mesaj yazmış. Düşünmek gerekir.

Tekrar Yeni cicili bicili hastaneye dönersek. Ye memet ye. Çekinme; ye! Devri başladı.

Bir zamanlar hastaneyi Üniversiteye bağlama formülleri üzerinde çalışıldı. Tıp Fakültesi olmayan, AE Üniversitesi birden Hastane sahibi oluverdi. A-4 kâğıdı üzerine yazılmış bir protokolle Tıp bilimiyle alakalı olmayan Üniversite üst yönetimi, Döner Sermaye kaymağına bağlandı. Tıp öğrencisi olmayan, hayali Tıp Fakültesine Dekan atandı. Bu karar iyi karardı. Kimse bu akıl almaz ilişkiye bir anlam veremiyor, kulağının üzerine yatıyordu.

Bu cicili ilişkileri yazan bendeniz. Tıp Fakültesi Dekanı tarafından tehdit edildim. “İnşallah prostat olur elime düşer”… (Tıp Fakültesi Dekanı Üroloji Uzmanıydı)…

Geçmiş yıllarda yazılarım için bir yurttaşımız bana okkalı bir laf etmişti… 'Yazıyorsunuz da; ne b..a yarıyor'? Haklısın! Ben yazıyorum da, yazılarımdan O; b..lar ne anlıyor? Önemli olan bu! Demiştim…

Ayarlar yapıldı. Ancak, ayar çekilemeyen. Ağzı büzülemeyen dır, dır eden bizler onların ipliğini pazara dökmek için öne çıktık. Hodri meydan.

Sağlık bakanlığının 150 yataklı Hastane projesi bakanlık sitesinde duruyor. Ancak bu sitenin görünmeyen bir başka yerinde bir pazarlık var. Kampus alanı içinde Tıp Fakültesi Hastanesi Yapımı için 200 dönüm yer isteniyor. Bu alan önce veriliyor. Sonra ne hikmetse bu teklif AEÜ tarafından 60 dönüme çekiliyor.

Size mini bir anekdot… Yıl 2006 Üniversite kurulumu onaylandı alan seçimi için yer aranıyor. En ideal yer olarak Kervansaray Dağı etekleri Güney bölgesi Mucur istikameti seçildi. O Bölgedeki maliye Ormanı engel teşkil ediyor dendi. Kaldırırız dendi. Dendi, dendi. O dönemin ellerinde parası olan herkes bu bölgede arazi kapatmaya koştu. Dönemin kurucu rektörü bu fırsatçıların çetelesini tutuyordu. Rezalet ortaya dökülünce rota değişti. Beylerin elleri böğründe kaldı.

AEÜ kurulumu içinde Tıp Fakültesi bünyesinde olması gereken Morfoloji yoktu. İlginç olan dört şey vardı. ‘Kâğıt üzerinde Tıp Fakültesi. Fakültesiz dekanlık. Öğrencisiz fakülte ve birde Hastane döner sermayesinden pay’.

Bugünde Sağlık Bakanlığı Doktorları ile Fakülte doktorları arasındaki bölünmenin, hatta çatışmanın altındaki huzursuzluğun istifaların, hatta poliklinik yapmamalarının ana nedeninin altında yatan gerekçe bu olarak gösteriliyor. “Döner Sermaye

Tarikat boyutu apayrı. Aslında bu tarikat giriftliği doktorlardan daha ziyade alt grup çalışanlar üzerinde daha da yaygın olduğu. Bu grupların doktor ve yönetim üzerinde etkili olduğu iddia ediliyor. Ama bu gerçekliliği görmek iddia olmaktan çıktığını da görmek pekâlâ mümkün.

Bu ülkede kurumsal bazda birçok bakanlıktan yüksek bütçeye sahip iki kurum var. ‘Birisi Diyanet İşleri Başkanlığı diğeri YÖK Başkanlığı’.

Kimse ağlayıp sızlanmasın. Bağbaşı Kampus alanı içine istediğin hacimde Tıpa Fakültesine bağlı Eğitim ve Araştırma Hastanesi kurulsun. Ne kadar başarılı olacak görülür. Kars’ta denendi olmadı. Hem doktorlar daha özgür olur. Kendi yağında kavrulur. Yolunacak kaz olan milletin yüzde kaçı o kapıyı aşındırır görürsünüz. Ancak yazık olur bu yoksul milletin harcanacak, birilerine peşkeş çekilecek paralarına.

Kentin öncelikleri denildiğine birilerinin aklına, yap, yık, sat komisyonu indir cebe geliyorsa vazgeçin bu sevdadan.

Hali hazır ve 8 yaşında olan hastane için park alanı sorunu var diyorlar. Fiziki alan yetersiz diyorlar. Komedi zaten burada başlıyor. Eski hastane alanına yapılacak 150 yataklı ek bina ile yeni hastane alttan yapılacak bir tüp geçitle birleştirilir. Acil giriş bölgesi Karayolları arazisi ile birleştirilir. 

Bu alanlar üzerinde devasa bir hastane kampus alanı çıkar ortaya. Çamlık bölgesini çok katlı otopark yaparsanız park sorununu çözersiniz.

Siz bu işi aklıselim içinde çözmek yerine. Rantın peşindesiniz. Bu artık iyice su üstüne çıktı. Halka rağmen bu işi nasıl yapacaksınız bilemem. STK’ların suskunluğu idareyi maslahat üzerinden ya seyircilik. Ya da onlarında bu alanlar üzerinden çıkarları var. Her ikisinden birisi.

Kamusal bir sorunda STK çekimser olmaz. Taraf olur. Buda akıl ve mantıkla olur.

Kaynak: Editör: MUSTAFA BAĞ
Etiketler: HASTANEYİ, TAŞIYORUZ…, , HABERİNİZ, OLSUN!,
Yorumlar
Diğer Haberler
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
 Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI
Kırşehir Valiliği, 2 günlük yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.
Kırşehir Valiliği, 2 günlük yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.
TSO, ESOB, ZİRAAT ODASI, BORSA, MESLEK ÖRGÜTLERİ VE KOOPERATİF’LERLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI YAPILDI
TSO, ESOB, ZİRAAT ODASI, BORSA, MESLEK ÖRGÜTLERİ VE KOOPERATİF’LERLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI YAPILDI
DSÖ’den “şoke edici” corona virüsü aşısı açıklaması
DSÖ’den “şoke edici” corona virüsü aşısı açıklaması
Vatan Hoca ve Ekibi Yeşil Alan Çalışmasına Devam Ediyor
Vatan Hoca ve Ekibi Yeşil Alan Çalışmasına Devam Ediyor
Prof.Dr.Elif Haykır Para Politikası Kurul Üyesi Oldu
Prof.Dr.Elif Haykır Para Politikası Kurul Üyesi Oldu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 8 Nisan tablosu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 8 Nisan tablosu
Kırşehir Belediyesi
Kırşehir Belediyesi'nin 462 Milyonluk Borcu 311 Milyon TL'ye İndi
FAALİYET SUNUM TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR
FAALİYET SUNUM TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR
Kırşehir’ de 33 yaşındaki genç adam kendini asarak yaşamına son verdi.
Kırşehir’ de 33 yaşındaki genç adam kendini asarak yaşamına son verdi.
TAM KAPANMA İDDALARI GÜÇLENİYOR
TAM KAPANMA İDDALARI GÜÇLENİYOR
Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Nevşehir ve Sivas’ta kar yağışı bekleniyor.
Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Nevşehir ve Sivas’ta kar yağışı bekleniyor.
DENİZ AŞIRI GELEN BİR AFET: PANDEMİ
DENİZ AŞIRI GELEN BİR AFET: PANDEMİ
Bozkırın tarlaları alternatif ürün
Bozkırın tarlaları alternatif ürün 'çörekotu' ile bereketleniyor
377 kişi ve kuruluşun mal varlığı donduruldu
377 kişi ve kuruluşun mal varlığı donduruldu
Şehir hastanesi müteahhitlerine gizli ödeme
Şehir hastanesi müteahhitlerine gizli ödeme
Ramazan pidesinde fiyatlar belli oldu
Ramazan pidesinde fiyatlar belli oldu
Bu nasıl canilik: 70’e yakın köpek ölüsü bulundu
Bu nasıl canilik: 70’e yakın köpek ölüsü bulundu
"Bir hayalimiz daha gerçek oldu.
"Bir hayalimiz daha gerçek oldu.
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 7 Nisan tablosu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 7 Nisan tablosu
EYT
EYT'LİLERİN UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "104 EMEKLİ AMİRAL AMACINA ULAŞTI
''KÖYLÜ ZATEN ZOR DURUMDA''
BASIN TEMSİLİCLERİ İLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
BASIN TEMSİLİCLERİ İLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında Anlatıldı
İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında Anlatıldı
KIRŞEHİR’DE KULLANILMIŞ GİYSİ VE AYAKKABI ATIK KUMBARASI UYGULAMASI
KIRŞEHİR’DE KULLANILMIŞ GİYSİ VE AYAKKABI ATIK KUMBARASI UYGULAMASI
KIRŞEHİR TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KIRŞEHİR TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan yüz yüze eğitim açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan yüz yüze eğitim açıklaması
 YILMAZ’DAN TOKİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NE ZİYARET
YILMAZ’DAN TOKİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NE ZİYARET
 AGD, YÜZBİNLERCE ÖĞRENCİNİN KATILIM GÖSTERECEĞİ ONLİNE SİYER-İ NEBİ YARIŞMASI DÜZENLİYOR
AGD, YÜZBİNLERCE ÖĞRENCİNİN KATILIM GÖSTERECEĞİ ONLİNE SİYER-İ NEBİ YARIŞMASI DÜZENLİYOR
KIRŞEHİR BELEDİYESİ 2. YIL FAALİYET SUNUMU DEĞERLENDİRME TOPLANTILARI BAŞLADI
KIRŞEHİR BELEDİYESİ 2. YIL FAALİYET SUNUMU DEĞERLENDİRME TOPLANTILARI BAŞLADI
KIRŞEHİR
KIRŞEHİR'LİLER VAKFI’NDAN MUSTAFA YILMAZ’A ZİYARET
GEÇMİŞLE BAĞ, GELECEKLE KÖPRÜ: ARKEOLOJİ
GEÇMİŞLE BAĞ, GELECEKLE KÖPRÜ: ARKEOLOJİ
VALİ AKIN, “POLİS, HUZURUN TESİSİNDE ÖNEMLİ GÖREVLER ÜSTLENMEKTE”
VALİ AKIN, “POLİS, HUZURUN TESİSİNDE ÖNEMLİ GÖREVLER ÜSTLENMEKTE”
Ak Parti Meclis Üyesi Şaban Çelik İl Genel Meclisi Başkanlığına seçildi.
Ak Parti Meclis Üyesi Şaban Çelik İl Genel Meclisi Başkanlığına seçildi.
 SOKAK HAYVANLARI İÇİN ‘MAMAMATİK’ UYGULAMASI
SOKAK HAYVANLARI İÇİN ‘MAMAMATİK’ UYGULAMASI
Başkan Yılmaz’dan 5 Nisan Avukatlar Günü Mesajı
Başkan Yılmaz’dan 5 Nisan Avukatlar Günü Mesajı
BU ÜLKEDE; MAYINA BASMADAN YÜRÜYEBİLMEK...
BU ÜLKEDE; MAYINA BASMADAN YÜRÜYEBİLMEK...
20 yıldaki intihar bilançosu ortaya çıktı
20 yıldaki intihar bilançosu ortaya çıktı
Halkın enflasyonu yüzde 50’ye dayandı
Halkın enflasyonu yüzde 50’ye dayandı