Haber Detayı
07 Mayıs 2019 - Salı 12:46
 
HALKIN İRADESİ SANDIKTA
GÜNDEM Haberi
HALKIN İRADESİ SANDIKTA

 Cumhuriyet’ten günümüze gelene kadar Türk siyasi tarihinde yüzlerce siyasi parti kuruldu. Kurulan siyasi partilerin birçoklarının kullanma süreleri bitti. Süresi biten siyasi partilerin ne adları, nede tabelası kaldı. Dönemin popüler partilerinin bugün ne kurcusu nede üyeleri kaldı. Şatafatlı liderlerin, dünyayı ben yaratım diyenlerin birçokları rahmetli oldu, geriye eski resimlerde anıları kaldı. Yaratılmış her şeye biçilmiş bir ömrü var, insan ömrü dolana kadar popüler ömrü dolunca unutuluyor.

Siyasi partilerde öyle bir bakıyorsunuz müthiş taraftar topluyor iktidar oluyor, birde bakıyorsun aynı taraftar terk ediyor. Bunların içerisinde bu güne kadar ayak da duran, iktidar olmasa da muhalefette her zaman kalan CHP. İktidar yüzü görmese de taraftarı hiç bitmedi.Karşı gurup olarak hep muhalefet oldu.

CHP’nin dışında o kadar çok siyasi partiler kuruldu ve bugün birçokları parti çöplüğündeler. Türkiye 1946 kadar tek parti, tek lider, tek adam idaresinde oldu. Tek partiye karşı ortaya çıkan muhalif Demokrat Partiye halkın yönelmesi, sandık hileleriyle iradesinin çalınmasına karşı iktidar olamasalar da. 1950' de önüne geçilmez kararlılıkla ve oranlarla CHP' yi halk sandığa gömdü. DP' yi iktidara taşıması böylesine bir tepkiydi. CHP de kurtulan halk DP ye olan güvenini yitirmeye başlıyordu çünkü halkla lider arasına duvarlar örülüyordu. İktidarın kendinde uzaklaştığı gören halk cuntanın gelmesi umut sandı.

Altmışlı yıllardan sonra Ankara da o kadar çok siyasi parti kuruldu ki, bunların içerisin de bazıları uzun süre iktidar oldu, hükümet ortağı oldu, muhalefet oldu sonunda geriye ne kaldı. Halk her zaman kendine yakın olanı iktidar ettiği görüldü. 1983'te darbeci cuntanın desteklediği ve başına kendilerinden bir emekli generali getirdikleri MDP' ye karşı, halk gidip hiç hesaba katılmayan biçimde Turgut Özal'ın ANAP'ına oy verdi tek başına iktidar etti.

ANAP iktidarı da belli süre sonra halkın gözünde düşmeye başladı. Daha sonra halkın iradesini hiçe sayanlara karşı... 2002'de AK Partiyi iktidara taşıyan halk iradesi de geçmişte olduğu gibi bir tavırdı aslında. Halk her zaman 1950'de, 1983 veya 2002' de olduğu gibi köklü değişimlere yol açacak radikal adımlar atmaya biliyor. Bazen de uyarır, kulak çeker, gerekirse tokadı sandıkta vurur. Bugün halk birçok büyük kentte iktidarın adayına vermediyse bir daha kulağını çekti. YSK kararıyla İstanbul seçimlerinde şaibe var diye iptal edildi.

Seçimin tekrarına karar verildi, seçimin tekrarında Ak parti adayımı, CHP adayımı ipi göğüsleyecek bunu ilerleyen günlerde göreceğiz. Birleri CHP adayı İmamoğlu’nu yükseklere taşıyor gibi YSK’nın verdiği İstanbul seçimin iptali kararı daha çok tartışılacak gibi.

İstanbul seçimlerini bu hale getiren tavrı ak parti iktidarı çok iyi okumalı. Tepkiler mevcut iktidarı göndermekten çok, kendisine çeki düzen verme mesajı. Anlayanlara. Hayat da ders alana o kadar çok ders var ki. Öğüt almak isteye o kadar çok yaşanmış olaylardan ibretler var ki. Yeter ki insanların burnu havada olmasın. Yürürken, otururken, konuşurken gururlu değil, mütevazılığini korusun.

                                                                                                    ZAFER ÇAM

 

Kaynak: Editör: Zafer Çam
Etiketler: HALKIN, İRADESİ, SANDIKTA,
Yorumlar
Haber Yazılımı