Haber Detayı
17 Kasım 2020 - Salı 19:55
 
Geleceğin Çalınması, Geleceğin Talanıdır…
Aydınlanma düşüncesi içerisinde, toplumu ileriye götürecek, gelişmişliğin kapısını açacak ‘Evrensel Akıl’… Bu çağda gelişimini tamamlayamamış kimlikler ‘Evrensel Akla’ sahipler mi?
GÜNDEM Haberi
Geleceğin Çalınması, Geleceğin Talanıdır…

 

Aydınlanma düşüncesi içerisinde, toplumu ileriye götürecek, gelişmişliğin kapısını açacak ‘Evrensel Akıl’… Bu çağda gelişimini tamamlayamamış kimlikler ‘Evrensel Akla’ sahipler mi?

Bu şehir’de, bu ülkede çevresel kavramda çağdaş bir yönetişim biçimi yok. Sadece idare olunuyoruz. Günlük ve günü kurtaran politikalarla idare olunuyoruz. Tepeden tırnağa mütemadiyen kandırılıyoruz. Nasıl ki; Osmanlı hayranlığından kurtulup kendi benliğimize kavuşamadık ve idareyi maslahatla bugünde, dünden farkımız yok aslında.

Gelişmiş ülkelerde, bizde oluşan olumsuzluklara gelişimlere asla rast gelinmez. Orada Hukuk ve aklın ortaya koyduğu idealler, bu ülkede örtülü uşaklığa verilmiş payeler vardır. Onları Anayasal Liyakat, bizleri kişisel itaat yönetir.

Bu ülkede, hatta bu şehirde; ‘Çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması’ bakın nasıl oluyor. Unutmayın ki korkuyu besleyen tek şey cehalettir. Korktukça onlar ellerinde ki sopayı bırakmayacaktır. Uygulamalar, cehaletin sürdürülebilirliliği üzerine şekillenmektedir.

Toplum gelişiminde ki çözüm, ekonomi, siyaset, eğitim gibi toplumsal kurumların organik ve bütüncül bir yaklaşımla yeniden yapılandırılması ile mümkündür. Toplumsal yaşamın ortak paydalarının bulunması veya tesisi yerine, tamamen anlayış ve tutum değişikliğine bağlı olarak, siyasi angajmanlara bağlı olarak yürütülmesi, bugün doğaya en büyük zararı verdiği gerçeğidir.

Çevrecilik bir çeşit doğa mühendisliğidir. Ekolojik bir etiğe sahip olmadığından doğa ile insan arasında bir çeşit uyumu, biyosfere saygıyı, toplumla doğa arasındaki bütünlüğü öngörür. Çevrecilik, kamu sağlığına en az zararı vermek, hammaddelerin (yaban) gelecek kuşaklar için korunmasını gözetmek ve bu yolla kaynakların verimli ve tasarruflu kullanılmasını sağlamak amacını güder.

Çevrecilik ve Doğa korumacı yaklaşımı, en belirgin şekliyle su ve hava kirliliklerini denetlemek değildir ki! Gelişimini tamamlamış,  sanayileşmiş ülkelerdeki en kural tanımaz tarımsal uygulamaları değiştirmeye ve oralarda hala varlıklarını sürdüren birkaç vahşi (Yaban Alanları) bölgeyi sınıflandırılmış alanlar haline getirerek korumayı amaçlarken, bizde sınır tanımayan talan, vurgun gibi terimlerle tanımları yapılabilen bir anlayış hâkim.

Türkiye’de bir taraftan çevre yağmalanırken. Diğer tarafta doğa katlediliyor…

Bütün canlılar bir çevrede ve karşılıklı etkileşim içinde yaşarlar. İnsanların çevreleri ile sürekli mücadele halinde olmaları birçok çevre sorunlarına neden olduğu gerçeği vardır. Bu sorunları yaratan çıkar odaklı sistemin baş aktörleri. Koruması gerekenler çevre ve doğa talanına zemin hazırlıyor ve o talanı bir gaflet içinde seyrediyor…

Üzülüyorum. Bu güzel ülke için… Üzülüyorum yağmalanan doğasına. Üzülüyorum geleceği karartılan, yağmalanan, bebekler için, çocuklar için, gençler için, gencecik babalar ve anneler için.

Bu millet, bu yağmayı oylarıyla kutsadı… Bir müteahhide Karadeniz’den Toros’lara, Aladağlara kadar yağmalama. Talan etme hakkını kim verdi ki! Kim veya kimler koskoca bir ülkeyi bir adamın inisiyatifine bırakıp bu doğa katliamlarına göz yumuyor, bu talan için ayağa kalkan bir avuç insana jandarma copu dayatılıyorsa. Bunun adı gelişmişlik değildir.

Bunun adı koruma değildir. Geleceğin çalınması, geleceğin talanıdır…

Bu ülkenin Sinop burnundan, İskenderun körfezine. Artvin’inden, Edirne İpsala’sına kadar bir vurgun ve talana feda edildi. Istıranca Ormanları yok edildi. Kazdağıları yok edildi. Cerat tepe ve dünyanın en kıymetli kayın ağacı ormanları yok edildi. Karedeniz yaylaları dereleri yok edildi. Toros yaylaları. Aladağlar kıyıma kurban edildi.

Kanadalı bir firma, Türk ortağı ile birlikte Çanakkale Kaz Dağlarının altını üstüne getirdi. Çıkardığı altının yüzde 70’ni ülkesine götürürken, geriye kalanı Türk ortağı aldı. Bu millete atıklarla dolu yığınlar ve katledilmiş, kirletilmiş bir doğa kaldı.

Kanada’da evinizin bahçesindeki bir ağacı kesmeniz için onlarca prosedür varken. Bu ülkenin doğal kaynakları bir talana nasıl teslim edilir? Edildi. Bu talana kıyıma karşı çıkanlar, jandarmadan bir araba dayak yedi. O kimin, kimlerin jandarmalığını yapıyor. Bu soruyu sormadığımız sürece bu talan bu ülkede hız kesmeyecektir. Onlar yasaları koruyoruz diyecektir.

Ya bu şehirde!

Kırşehir’de ‘Buzluk’ Baran dağı ormanları yok edildi. Meralar talanın içine bırakılıp. Mutlak tarım alanları endüstriyel hayvancılığa ve Seralara teslim edildi. Bu şehirde; proje kulpuyla, hibe manevrasıyla gelecek çalındı. Sazlık alanlar yakıldı. Adam Meraya ev yaptı. İl tarım Müdürlüğü seyretti.

Bu şehirde Yol Islah Çalışmaları kapsamında Boztepe ilçe yolu inşasında 5 bin civarında ağaç katledildi. Kırşehir valisi yolu kapattı. Savcı bey bana senin arazin mi varda dava açıyorsun sorusunu sordu.

 

 

Kişi veya kişiler Kızılırmak sahil bandı üzerinde oluşmuş, kurda, kuşa yuva olmuş sazlıkları yaktı. Yetmedi. Sürdü, ekti, biçti. Milletin gözünün içine baka, baka bu katliamın üzerinden para kazandı. İhbar ettik… Devlet seyretti. Kızılırmak zengin bitki ve hayvan yaşam alanları ile doğal bir açık hava laboratuarıdır. Ekolojik yaşamın bütün unsurlarıyla yaşandığı Kızılırmak havzasını, ekolojik temelli bir bakış açısı ile doğanın dilini ve sesini duyurmak istedim.  

Sazlıklar yakılarak bölgesel yabanı Kızılırmak sahil bandında ortadan kaldırdılar. DSİ Şube Müdürüne anlattım. “Ben yeni geldim. O bölgeyi tanımıyorum”… Dedi. İşte budur beni kahreden, bu vurdumduymazlık. Oysa Kızılırmak nehri bu şehrin. Anadolu bozkırının hayat suyudur. Cana can katar; çiçeğe, böceğe, Anadolu insanına, toprağına can verir… Onlar canına okuyan katillere yol verdiler.

Soruşturma açan. Sorgulayan yok. Hatta araştıran yok. Bana Tokluman köyünde yapmış olduğum ormanlık saha için kıyıya 30 metreden daha yakına izin vermeyen anlayış sazlıkların yakılmasını seyrediyorsa, bunun altına iyi bakmak gerekir.

Kızılırmak taşkınları ile oluşmuş deltasında yaşayan göletler, bataklıklar, sazlıklar, balık, kuş, ıslak çayırlar, fundalıklar, kumullar, su basar ormanları ve tarım alanları gibi habitatları omitolojik, floristik, tarım ve doğal kaynak açısından kim ele alıyor. Bir çevre gönüllüsü olarak. Bir yaban korucusu olarak gerçekten çok üzülüyorum.

Ahi Evran Üniversitesi Biyoloji bölümünü kapattı. Ziraat fakültesine tarımsal proje kapsamında Seracılığı ve Kaba yem konusunu güncel hale getirdi. Bu şehrin Veterinerlik fakültesine ihtiyaç var. Kervansaray kampusu ideal dedik. Onlar ideali sat kurtul anlayışı ile o alanı satılığa çıkarttı. Davulağıl bölgesi çürümeye terk edildi.

Kırşehir kırsalına, yabanına dair bir tane bilimsel veriye rastlamak mümkün değil. Bu şehirde onlarca yapay ve doğal sulak alan, akarsu ve sazlık alanlar ve yaban hayatı çeşitliliği var. Kırşehir yaban hayatını ben yazdım. Bölgede yaşayan yaban hayvanları fotoğraf sergilerini ben açtım. Ulusalda (11) üniversitede (9) Avrupa ülkesinde Kırşehir yabanını anlattım. Kırşehir’e Türkiye II. Sulak Alanlar Kongresini getirdim. Sizler ne yaptınız? Talanı ihbar ettim. Sesiniz soluğunuz çıkmadı. Vurgunu ispat ettim. Olan olmuş dendi. Aksaray, Ortaköy ve çevre köylerin odun deposu haline gelen Kocabey Kavaklığı Milli Parkı ne oldu.

Teslim olmuş toplumlarda, toplumsal düşünce beyhudedir.

Kıyılar kapatıldı. Doğa yağmalanırken boş durmayan, bu yağmadan pay almaya soyunmuş onlarca soysuz ve şerefsiz yerini almaktan geri durmadı. Bu ahlaksız talana karşı duran, savaş açan bir avuç doğaseverlerden biriyim. Kuzey kutbuna ismini yazdırmış, Shell şirketinin petrol aramalarını protesto için Norveç’e gittim.

Bana Kocabey kavaklığı talan edilmesin diye verdiğim mücadelede, Kocabey Milli Park Projesi tanıtımı için kürsüye çıktığımda ‘sen Kocabeyli değilsin, sana ne’ diyen, yağmacı, beleşçi üçkâğıtçı soytarılarla karşılaştım. 

Bunun içindir ki; sizler bu ülkeyi benden daha çok sevdiğinizi söyleyemezsiniz. Sevmiş olsanız bu ülkeyi bunca talan ve vurguna feda etmezdiniz.

‘Yarın Seyfe Gölü talanı ve burada yok edilen yaban hayatını yazacağım’.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Geleceğin, Çalınması,, Geleceğin, Talanıdır…,
Yorumlar
Diğer Haberler
Kanadalı şirket Türkiye’den 1 milyar dolar tazminat istedi
Kanadalı şirket Türkiye’den 1 milyar dolar tazminat istedi
Pandemi Toplantısı Yapıldı
Pandemi Toplantısı Yapıldı
İl Genel Meclis Başkanımız Çelik’ten Ramazan Ayı Mesajı
İl Genel Meclis Başkanımız Çelik’ten Ramazan Ayı Mesajı
KIRŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN 23 NİSAN ETKİNLİĞİ
KIRŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN 23 NİSAN ETKİNLİĞİ
Yerköy Belediye Başkanından İddialara Yalanlama
Yerköy Belediye Başkanından İddialara Yalanlama
128 milyar dolarlık rezerv kaybını önce reddeden hükümet cephesinden son dönemde kaybı itiraf eden açıklamalar geliyor.
128 milyar dolarlık rezerv kaybını önce reddeden hükümet cephesinden son dönemde kaybı itiraf eden açıklamalar geliyor.
 il il haftalık vaka sayısını açıkladı! İstanbul’da korkutan artış
il il haftalık vaka sayısını açıkladı! İstanbul’da korkutan artış
128 Milyar Dolar Nerede?’ afişine rekor ceza
128 Milyar Dolar Nerede?’ afişine rekor ceza
Seher Başkan, hayvanları telef olan çiftçiye gitti
Seher Başkan, hayvanları telef olan çiftçiye gitti
 Bilim, Sanat, Ahlak Işığında Ahi Evran, Ahilik ve Tıp Konferansı Yapılacak
Bilim, Sanat, Ahlak Işığında Ahi Evran, Ahilik ve Tıp Konferansı Yapılacak
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI BAŞKANLARI ŞEHRİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI BAŞKANLARI ŞEHRİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
PEKİ ŞİMDİ SORMAK LAZIM!
PEKİ ŞİMDİ SORMAK LAZIM!
Bu Düşmanlık Nedense Hep Kırşehir’e mi?
Bu Düşmanlık Nedense Hep Kırşehir’e mi?
 Solunum için zararlı yağışlar çarşambaya kadar sürecek
Solunum için zararlı yağışlar çarşambaya kadar sürecek
18 Nisan Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü ( International Day of Monuments and Sites)
18 Nisan Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü ( International Day of Monuments and Sites)
CHP Kırşehir İl Teşkilatından
CHP Kırşehir İl Teşkilatından '' ''ŞOONU NÖÖRDÜNÜZ - 128'' Pankartı
Kırşehir
Kırşehir'de Askeri Helikopter Zorunlu İniş Yaptı
Türkiye’nin de aldığı Çin aşısıyla ilgili yeni sonuçlar açıklandı: Yüzde 67…
Türkiye’nin de aldığı Çin aşısıyla ilgili yeni sonuçlar açıklandı: Yüzde 67…
Rusya-Ukrayna krizi büyüyor!
Rusya-Ukrayna krizi büyüyor!
HATUNOĞLU KÖYÜN
HATUNOĞLU KÖYÜN'DE ÇİFTÇİNİN HAYVANLARI TELEF OLDU
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ KIRŞEHİR ŞUBESİNDEN BASIN VE KAMOYUNA
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ KIRŞEHİR ŞUBESİNDEN BASIN VE KAMOYUNA
DOĞA BABAYLA DOĞANIN KALBİ TEZER
DOĞA BABAYLA DOĞANIN KALBİ TEZER'E ZİYARET
CHP ve İYİ Parti
CHP ve İYİ Parti'den AK Partili Meclis Başkanına Ziyaret
Gidiş o gidiş: AKP’li belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 kişi geri gelmemiş
Gidiş o gidiş: AKP’li belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 kişi geri gelmemiş
Çevreyi araştırdık. Sessizliği sorguladık. Bölge yaşayanlarıyla görüştük.
Çevreyi araştırdık. Sessizliği sorguladık. Bölge yaşayanlarıyla görüştük.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde korkutan vaka sayısı artışı
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde korkutan vaka sayısı artışı
‘Üç dönem AKP’ye oy verdim’ diyen esnaf
‘Üç dönem AKP’ye oy verdim’ diyen esnaf
Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı
Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KISMİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KISMİ KARARLAR
KIRŞEHİR TSO
KIRŞEHİR TSO'DAN KIRŞEHİR ŞEHİT AİLELERİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNE ZİYARET
KIRŞEHİR TSO’DAN ŞABAN ÇELİK
KIRŞEHİR TSO’DAN ŞABAN ÇELİK'E ZİYARET
 FAALİYET SUNUMU TOPLANTILARI’NA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KATILDI
FAALİYET SUNUMU TOPLANTILARI’NA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KATILDI
KIRŞEHİR TSO’DAN KIRŞEHİR MUHARİP GAZİLER DERNEĞİNE ZİYARET
KIRŞEHİR TSO’DAN KIRŞEHİR MUHARİP GAZİLER DERNEĞİNE ZİYARET
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
DEAŞ
DEAŞ'lı 7 sanık, hakim karşısına çıktı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Üçüncü köprünün yüzde 51
Üçüncü köprünün yüzde 51'i satılacak
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN  RAMAZAN AYI MESAJI
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN RAMAZAN AYI MESAJI
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan