Haber Detayı
17 Kasım 2020 - Salı 19:55
 
Geleceğin Çalınması, Geleceğin Talanıdır…
Aydınlanma düşüncesi içerisinde, toplumu ileriye götürecek, gelişmişliğin kapısını açacak ‘Evrensel Akıl’… Bu çağda gelişimini tamamlayamamış kimlikler ‘Evrensel Akla’ sahipler mi?
GÜNDEM Haberi
Geleceğin Çalınması, Geleceğin Talanıdır…

 

Aydınlanma düşüncesi içerisinde, toplumu ileriye götürecek, gelişmişliğin kapısını açacak ‘Evrensel Akıl’… Bu çağda gelişimini tamamlayamamış kimlikler ‘Evrensel Akla’ sahipler mi?

Bu şehir’de, bu ülkede çevresel kavramda çağdaş bir yönetişim biçimi yok. Sadece idare olunuyoruz. Günlük ve günü kurtaran politikalarla idare olunuyoruz. Tepeden tırnağa mütemadiyen kandırılıyoruz. Nasıl ki; Osmanlı hayranlığından kurtulup kendi benliğimize kavuşamadık ve idareyi maslahatla bugünde, dünden farkımız yok aslında.

Gelişmiş ülkelerde, bizde oluşan olumsuzluklara gelişimlere asla rast gelinmez. Orada Hukuk ve aklın ortaya koyduğu idealler, bu ülkede örtülü uşaklığa verilmiş payeler vardır. Onları Anayasal Liyakat, bizleri kişisel itaat yönetir.

Bu ülkede, hatta bu şehirde; ‘Çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması’ bakın nasıl oluyor. Unutmayın ki korkuyu besleyen tek şey cehalettir. Korktukça onlar ellerinde ki sopayı bırakmayacaktır. Uygulamalar, cehaletin sürdürülebilirliliği üzerine şekillenmektedir.

Toplum gelişiminde ki çözüm, ekonomi, siyaset, eğitim gibi toplumsal kurumların organik ve bütüncül bir yaklaşımla yeniden yapılandırılması ile mümkündür. Toplumsal yaşamın ortak paydalarının bulunması veya tesisi yerine, tamamen anlayış ve tutum değişikliğine bağlı olarak, siyasi angajmanlara bağlı olarak yürütülmesi, bugün doğaya en büyük zararı verdiği gerçeğidir.

Çevrecilik bir çeşit doğa mühendisliğidir. Ekolojik bir etiğe sahip olmadığından doğa ile insan arasında bir çeşit uyumu, biyosfere saygıyı, toplumla doğa arasındaki bütünlüğü öngörür. Çevrecilik, kamu sağlığına en az zararı vermek, hammaddelerin (yaban) gelecek kuşaklar için korunmasını gözetmek ve bu yolla kaynakların verimli ve tasarruflu kullanılmasını sağlamak amacını güder.

Çevrecilik ve Doğa korumacı yaklaşımı, en belirgin şekliyle su ve hava kirliliklerini denetlemek değildir ki! Gelişimini tamamlamış,  sanayileşmiş ülkelerdeki en kural tanımaz tarımsal uygulamaları değiştirmeye ve oralarda hala varlıklarını sürdüren birkaç vahşi (Yaban Alanları) bölgeyi sınıflandırılmış alanlar haline getirerek korumayı amaçlarken, bizde sınır tanımayan talan, vurgun gibi terimlerle tanımları yapılabilen bir anlayış hâkim.

Türkiye’de bir taraftan çevre yağmalanırken. Diğer tarafta doğa katlediliyor…

Bütün canlılar bir çevrede ve karşılıklı etkileşim içinde yaşarlar. İnsanların çevreleri ile sürekli mücadele halinde olmaları birçok çevre sorunlarına neden olduğu gerçeği vardır. Bu sorunları yaratan çıkar odaklı sistemin baş aktörleri. Koruması gerekenler çevre ve doğa talanına zemin hazırlıyor ve o talanı bir gaflet içinde seyrediyor…

Üzülüyorum. Bu güzel ülke için… Üzülüyorum yağmalanan doğasına. Üzülüyorum geleceği karartılan, yağmalanan, bebekler için, çocuklar için, gençler için, gencecik babalar ve anneler için.

Bu millet, bu yağmayı oylarıyla kutsadı… Bir müteahhide Karadeniz’den Toros’lara, Aladağlara kadar yağmalama. Talan etme hakkını kim verdi ki! Kim veya kimler koskoca bir ülkeyi bir adamın inisiyatifine bırakıp bu doğa katliamlarına göz yumuyor, bu talan için ayağa kalkan bir avuç insana jandarma copu dayatılıyorsa. Bunun adı gelişmişlik değildir.

Bunun adı koruma değildir. Geleceğin çalınması, geleceğin talanıdır…

Bu ülkenin Sinop burnundan, İskenderun körfezine. Artvin’inden, Edirne İpsala’sına kadar bir vurgun ve talana feda edildi. Istıranca Ormanları yok edildi. Kazdağıları yok edildi. Cerat tepe ve dünyanın en kıymetli kayın ağacı ormanları yok edildi. Karedeniz yaylaları dereleri yok edildi. Toros yaylaları. Aladağlar kıyıma kurban edildi.

Kanadalı bir firma, Türk ortağı ile birlikte Çanakkale Kaz Dağlarının altını üstüne getirdi. Çıkardığı altının yüzde 70’ni ülkesine götürürken, geriye kalanı Türk ortağı aldı. Bu millete atıklarla dolu yığınlar ve katledilmiş, kirletilmiş bir doğa kaldı.

Kanada’da evinizin bahçesindeki bir ağacı kesmeniz için onlarca prosedür varken. Bu ülkenin doğal kaynakları bir talana nasıl teslim edilir? Edildi. Bu talana kıyıma karşı çıkanlar, jandarmadan bir araba dayak yedi. O kimin, kimlerin jandarmalığını yapıyor. Bu soruyu sormadığımız sürece bu talan bu ülkede hız kesmeyecektir. Onlar yasaları koruyoruz diyecektir.

Ya bu şehirde!

Kırşehir’de ‘Buzluk’ Baran dağı ormanları yok edildi. Meralar talanın içine bırakılıp. Mutlak tarım alanları endüstriyel hayvancılığa ve Seralara teslim edildi. Bu şehirde; proje kulpuyla, hibe manevrasıyla gelecek çalındı. Sazlık alanlar yakıldı. Adam Meraya ev yaptı. İl tarım Müdürlüğü seyretti.

Bu şehirde Yol Islah Çalışmaları kapsamında Boztepe ilçe yolu inşasında 5 bin civarında ağaç katledildi. Kırşehir valisi yolu kapattı. Savcı bey bana senin arazin mi varda dava açıyorsun sorusunu sordu.

 

 

Kişi veya kişiler Kızılırmak sahil bandı üzerinde oluşmuş, kurda, kuşa yuva olmuş sazlıkları yaktı. Yetmedi. Sürdü, ekti, biçti. Milletin gözünün içine baka, baka bu katliamın üzerinden para kazandı. İhbar ettik… Devlet seyretti. Kızılırmak zengin bitki ve hayvan yaşam alanları ile doğal bir açık hava laboratuarıdır. Ekolojik yaşamın bütün unsurlarıyla yaşandığı Kızılırmak havzasını, ekolojik temelli bir bakış açısı ile doğanın dilini ve sesini duyurmak istedim.  

Sazlıklar yakılarak bölgesel yabanı Kızılırmak sahil bandında ortadan kaldırdılar. DSİ Şube Müdürüne anlattım. “Ben yeni geldim. O bölgeyi tanımıyorum”… Dedi. İşte budur beni kahreden, bu vurdumduymazlık. Oysa Kızılırmak nehri bu şehrin. Anadolu bozkırının hayat suyudur. Cana can katar; çiçeğe, böceğe, Anadolu insanına, toprağına can verir… Onlar canına okuyan katillere yol verdiler.

Soruşturma açan. Sorgulayan yok. Hatta araştıran yok. Bana Tokluman köyünde yapmış olduğum ormanlık saha için kıyıya 30 metreden daha yakına izin vermeyen anlayış sazlıkların yakılmasını seyrediyorsa, bunun altına iyi bakmak gerekir.

Kızılırmak taşkınları ile oluşmuş deltasında yaşayan göletler, bataklıklar, sazlıklar, balık, kuş, ıslak çayırlar, fundalıklar, kumullar, su basar ormanları ve tarım alanları gibi habitatları omitolojik, floristik, tarım ve doğal kaynak açısından kim ele alıyor. Bir çevre gönüllüsü olarak. Bir yaban korucusu olarak gerçekten çok üzülüyorum.

Ahi Evran Üniversitesi Biyoloji bölümünü kapattı. Ziraat fakültesine tarımsal proje kapsamında Seracılığı ve Kaba yem konusunu güncel hale getirdi. Bu şehrin Veterinerlik fakültesine ihtiyaç var. Kervansaray kampusu ideal dedik. Onlar ideali sat kurtul anlayışı ile o alanı satılığa çıkarttı. Davulağıl bölgesi çürümeye terk edildi.

Kırşehir kırsalına, yabanına dair bir tane bilimsel veriye rastlamak mümkün değil. Bu şehirde onlarca yapay ve doğal sulak alan, akarsu ve sazlık alanlar ve yaban hayatı çeşitliliği var. Kırşehir yaban hayatını ben yazdım. Bölgede yaşayan yaban hayvanları fotoğraf sergilerini ben açtım. Ulusalda (11) üniversitede (9) Avrupa ülkesinde Kırşehir yabanını anlattım. Kırşehir’e Türkiye II. Sulak Alanlar Kongresini getirdim. Sizler ne yaptınız? Talanı ihbar ettim. Sesiniz soluğunuz çıkmadı. Vurgunu ispat ettim. Olan olmuş dendi. Aksaray, Ortaköy ve çevre köylerin odun deposu haline gelen Kocabey Kavaklığı Milli Parkı ne oldu.

Teslim olmuş toplumlarda, toplumsal düşünce beyhudedir.

Kıyılar kapatıldı. Doğa yağmalanırken boş durmayan, bu yağmadan pay almaya soyunmuş onlarca soysuz ve şerefsiz yerini almaktan geri durmadı. Bu ahlaksız talana karşı duran, savaş açan bir avuç doğaseverlerden biriyim. Kuzey kutbuna ismini yazdırmış, Shell şirketinin petrol aramalarını protesto için Norveç’e gittim.

Bana Kocabey kavaklığı talan edilmesin diye verdiğim mücadelede, Kocabey Milli Park Projesi tanıtımı için kürsüye çıktığımda ‘sen Kocabeyli değilsin, sana ne’ diyen, yağmacı, beleşçi üçkâğıtçı soytarılarla karşılaştım. 

Bunun içindir ki; sizler bu ülkeyi benden daha çok sevdiğinizi söyleyemezsiniz. Sevmiş olsanız bu ülkeyi bunca talan ve vurguna feda etmezdiniz.

‘Yarın Seyfe Gölü talanı ve burada yok edilen yaban hayatını yazacağım’.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Geleceğin, Çalınması,, Geleceğin, Talanıdır…,
Yorumlar
Diğer Haberler
 Son 24 saatte korona virüsten 196 kişi hayatını kaybetti
Son 24 saatte korona virüsten 196 kişi hayatını kaybetti
Kadın medeniyettir
Kadın medeniyettir
"SEVGİMİ ŞİİRLERLE İFADE EDİYORUM"
"SEVGİMİ ŞİİRLERLE İFADE EDİYORUM"
SEYFE GÖLÜ YOK OLMASIN..
SEYFE GÖLÜ YOK OLMASIN..
SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDAN MUAF OLACAKLAR
SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDAN MUAF OLACAKLAR
Kırşehir Ticaret Borsası hayvan pazarının Çarşamba açılacağını duyurdu.
Kırşehir Ticaret Borsası hayvan pazarının Çarşamba açılacağını duyurdu.
Halk Tv
Halk Tv'de Kırşehir rüzgarı esecek...
GEREKLİ DÜZENLEMELERİ YAPMAK TBMM’ye DÜŞMEKTEDİR
GEREKLİ DÜZENLEMELERİ YAPMAK TBMM’ye DÜŞMEKTEDİR
Din İşleri Yüksek Kurulu’ndan Cuma namazına ilişkin açıklama
Din İşleri Yüksek Kurulu’ndan Cuma namazına ilişkin açıklama
4 Aralık Dünya Madenciler Gününü Kutlarız
4 Aralık Dünya Madenciler Gününü Kutlarız
Kırşehir Belediyesi Çalışanlarının Maaşında Yüzde 40
Kırşehir Belediyesi Çalışanlarının Maaşında Yüzde 40'a Varan Artış
YAYA ÖNCELİĞİ DENETİMİ YAPIDI
YAYA ÖNCELİĞİ DENETİMİ YAPIDI
Tıp Fakültemiz Erişilebilirlik Belgesi Almaya Hak Kazandı
Tıp Fakültemiz Erişilebilirlik Belgesi Almaya Hak Kazandı
Feto operasyonu  4 kişiye gözaltı
Feto operasyonu 4 kişiye gözaltı
Muharrem Ustamızı saygıyla anıyoruz.
Muharrem Ustamızı saygıyla anıyoruz.
MUHARREM ERTAŞ VETAFININ 36. YILDÖNÜMÜNDE ANILDI
MUHARREM ERTAŞ VETAFININ 36. YILDÖNÜMÜNDE ANILDI
Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Yeni Mesai Düzenlemesi
Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Yeni Mesai Düzenlemesi
33 Kalite Etiketi Damgasını Vurdu
33 Kalite Etiketi Damgasını Vurdu
ARINÇ SUSKUNLUĞUNU BOZDU
ARINÇ SUSKUNLUĞUNU BOZDU
TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Güncel corona virüsü verileri açıklandı!
Güncel corona virüsü verileri açıklandı!
İŞKUR ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜLERİ KENDİ İŞİNİN SAHİBİ YAPIYOR
İŞKUR ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜLERİ KENDİ İŞİNİN SAHİBİ YAPIYOR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
Sarhoş er geç ayılır. Cahil asla! Macar Atasözü.
Sarhoş er geç ayılır. Cahil asla! Macar Atasözü.
AKP İl Başkanlığı için Ankara’ya yedi önemli isim davet edildi.
AKP İl Başkanlığı için Ankara’ya yedi önemli isim davet edildi.
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
KİM MÜDAHALE EDECEK? HERKES SUS PUS!
KİM MÜDAHALE EDECEK? HERKES SUS PUS!
Kırşehir Belediyespor evinde Bodrumspor
Kırşehir Belediyespor evinde Bodrumspor'u Ağırladı
Kırşehir’de hafif ticari aracın şarampole devrilmesi sonucu 3 kişi yaralandı.
Kırşehir’de hafif ticari aracın şarampole devrilmesi sonucu 3 kişi yaralandı.
DÜZENSİZ SULAMA KIZILIRMAK
DÜZENSİZ SULAMA KIZILIRMAK'I KURUTUYOR
Geleceğimizi Hep Birlikte Yeşertelim’’
Geleceğimizi Hep Birlikte Yeşertelim’’
Kaman cevizi, coğrafi işaret aldı
Kaman cevizi, coğrafi işaret aldı
Kırşehir Valiliğinden Kış Lastiği Uyarası
Kırşehir Valiliğinden Kış Lastiği Uyarası
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 41 Akademik Personel Alınacak.
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 41 Akademik Personel Alınacak.
Ankara Milletvekilimiz Turan Rektör Karakaya’yı Ziyaret Etti
Ankara Milletvekilimiz Turan Rektör Karakaya’yı Ziyaret Etti
”Türk Toplumunda Kadın” Konulu Panel Yapıldı
”Türk Toplumunda Kadın” Konulu Panel Yapıldı
KIRŞEHİR YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİ BELEDİYE BAŞKANI SELAHATTİN EKİCİOĞLU’NU ZİYARET ETTİ
KIRŞEHİR YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİ BELEDİYE BAŞKANI SELAHATTİN EKİCİOĞLU’NU ZİYARET ETTİ
MEMLEKET SEVDALISI NET KONUŞTU
MEMLEKET SEVDALISI NET KONUŞTU
TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURUL TOPLANTISI YAPTI
TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURUL TOPLANTISI YAPTI
DAHA YEŞİL BİR KIRŞEHİR İÇİN GELECEĞİMİZİ HEP BİRLİKTE YEŞERTELİM
DAHA YEŞİL BİR KIRŞEHİR İÇİN GELECEĞİMİZİ HEP BİRLİKTE YEŞERTELİM
 81 il valiliğine “Covid-19 Denetimleri” konulu genelge gönderdi.
81 il valiliğine “Covid-19 Denetimleri” konulu genelge gönderdi.
Kim kime kefilse! Kefil bavulları toplatsın.
Kim kime kefilse! Kefil bavulları toplatsın.
Memur-Sen Kadın Kolları Başkanı Ceylan Okatan: Şiddet Virüsünün Aşısı Örgütlü Mücadeledir
Memur-Sen Kadın Kolları Başkanı Ceylan Okatan: Şiddet Virüsünün Aşısı Örgütlü Mücadeledir
 TOPLAM CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI
TOPLAM CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI
 DİEGO MARADONA HAYATINI KAYBETTİ!
DİEGO MARADONA HAYATINI KAYBETTİ!
 CHP Kırşehir Kadın Kolları Başkanlığı Basın Açıklaması yaptı.
CHP Kırşehir Kadın Kolları Başkanlığı Basın Açıklaması yaptı.
Kırşehir
Kırşehir'de Mevsimsel Tedbirler Gözden Geçirildi
BENZİNE BÜYÜK ZAM
BENZİNE BÜYÜK ZAM