Haber Detayı
08 Ekim 2020 - Perşembe 22:03
 
En büyük kötülük halk dalkavukluğudur.
Unutmayın; isyanı olmayanın erdemi olmaz. Benim yazdıklarım, söylediklerim insan kalabilmenin zor ve insanca yaşamanın imkânsızlığına isyandır.
GÜNDEM Haberi
En büyük kötülük halk dalkavukluğudur.

 

 

Partili cumhurbaşkanı maaşlı din adamları gününde ulvi bir söz etti. Ettiği söz, tam bu milletin anlayacağı dilden. Hani Müslüman mahallesinde ‘salyangoz satılmaz’ babından... Ya da; kızım sana diyorum. Gelinim sen anla. Veya etliye sütlüye karışma. Otur zıkkımlan çöpten pazar arıklarından topladıklarını… Sabret!

Onlar tatlı, tatlı yerken, vatandaşa kalan sadece acı, acı oturmak.

Çıkmış birisi “sabırla koruk helva olur”… Demiş. Kim demiş ise halt etmiş. Açlıkla terbiye edilmiş insan yoktur. Millete sabır. Diğerlerine millet kesesinden bol kepçe. Halka çöplük. Diğerlerine İngiltere de şatolar. Amerika’da gökdelenler. Çiftlikler. İtalya’ya uçaklar dolusu Amerikan dolarları. Atatürk havalimanı hangar yangında kaybolan 250 kğ altın. Vergi borçları silinen şirketler. Milletin a… amma koyduk diyen haramiler. Ali babalar.

Ülke yönetiminde söz sahibi olmuş yeni yetmeler. 5 dolarla şirket kurup, bir çırpıda 15’er milyon dolar kazanan eş, dost ve akrabalar. Gemicikler. Ve daha neler, neler.

Birisi; sabrın sonu selamet.  Diyor bana! Yahu! Güler misin, ağlar mısın? Bir tarafta tarikatlar. Diğer tarafta siyaset. Hep cennet vaat ediyorlar, cennette kendileri yaşıyorlar… Gel senin cennetle benim cenneti değiştirelim diyen yok.

‘İsmet İnönü çok müsrifti.

Dünyanın en pahalı cumhurbaşkanıydı, durup dururken 1.150 küsur odalık saray yaptırdı, milletin bir milyar dolarını sırf kendi keyfi için harcadı… çok şükür ki, asrın liderimiz geldi, dünya malına önem veren biri değildi, devleti padişah gibi saray'dan yönetmektense, Çankaya köşkünde çalışmayı tercih etti.

Celal Bayar saraylara sığışamıyordu, boğaz'a nazır 50 bin metrekare koru içindeki vahdettin köşkü'nü kullanıyor, boğaz'a sıfır 250 bin metrekarelik dolmabahçe sarayı'nı kullanıyor, sırf halısı bile 136 metrekare olan boğaz'ın kuğusu 70 bin metrekarelik beylerbeyi sarayı'nı kullanıyor, boğaz'a bi de öbür taraftan bakayım deyip, 108 bin metrekarelik huber köşkü'nü kullanıyor, biraz orman havası alayım deyip, 500 bin metrekarelik yıldız sarayı'nı kullanıyor, misafirleriyle çay sohbeti yapmak için 70 bin metrekare bahçe içindeki beykoz kasrı'nı kullanıyor, yetmiyor, marmaris'e 300 odalı yazlık saray yaptırıyordu… ne mutlu bize ki, asrın liderimiz geldi, bi lokma bi hırkaydı, şatafata itibar etmedi, cumhuriyet'in makul binalarıyla yetindi.

Süleyman Demirel kendine her sene yeni bi uçak aldırıyordu, en son saydığımızda beş tane makam uçağı vardı, vıp helikopteri vardı, Savarona'yı kullanıyordu, sırf sarayındaki otomobillerin benzin masrafı 4 milyon 330 bin liraydı, altın varaklı padişah koltuğunda oturuyordu, kendisi adına 22 ayar altından sikke bastırılmıştı… Neyse ki, asrın liderimiz geldi, thy uçaklarıyla seyahat etti, zaten var olan makam araçlarıyla idare etti, özel işlerinde asla kullanmadı.

Ahmet Necdet Sezer turizm şirketi gibiydi, haftada bir yurtdışına geziye gidiyordu, 97 ülkeye 349 defa gitti, dünyanın etrafını 73 defa turladı, elini cebine bile atmadığı halde, tüm masrafları devlet tarafından karşılanmasına rağmen, kaç milyon lira harcırah aldı, kimse bilmiyor, tee latin amerika'ya gezmeye giderken mesela, makam mercedesini kargo uçağıyla götürmüştü, devletin hazinesi para yetiştiremiyordu, örtülü ödenekten sorgusuz sualsiz her sene 1,5 milyar lira kullanıyordu, milletin parasıdır demiyor, har vurup harman savuruyor, kabaca her gün 4 milyon lira harcıyordu… Ne kadar şanslıyız ki, asrın liderimiz geldi, beytülmal’e kutsal emanet gibi baktı, kendisine tahsis edilen bir lirayı bile çarçur etmedi, kuruş, kuruş hesap etti, her sene tasarruf yaptı, kendisine ayrılan bütçenin yarısını devlete iade etti.

Ve mütevazı kişiliğiyle topluma böylesine iyi örnek olan, rol model olan asrın liderimiz… Belediye başkanlarına nasihat etti, “lüks yaşamdan uzak durun, lüks araçlara binmeyin, makam araçlarınız pahalı olmasın, belediye paralarını gereksiz yere harcamayın” dedi.

E bunları söylemeyi en çok hak eden kişi olarak, yerden göğe kadar haklı.

Eski cumhurbaşkanları döneminde Türkiye çok fenaydı. Verilmiş sadakamız varmış ki, o günler geride kaldı… “İmam osurunca cemaat s…” diye laf bile vardı’! Yılmaz Özdil. 16 Eylül 2017

‘Yeni Türkiye’ye gelince, anayasanın ve hukukun askıya alındığı, toplumun ayrıştırılarak birbirine düşman edildiği, yalan, talan, gerginlik ve kaosun hüküm sürdüğü, dış politikada bataklığa saplanıldığı, gelecekten endişe duyulan yeni Türkiye’nizi, alın, sizin olsun. Bana eski Türkiye’mi geri verin. Tarih herkesi hak ettiği yere koyacaktır’… Ümit Kocasakal

“Siyaset millete hizmet etme yeridir, para kazanma, servet edinme yeri değildir”… Diyemiyorsak! Kim bizimle dans ediyor. Ona bakmak gerekir.

Cehalet toplumsallaştırıldıkça, onlar; daha kolay hükmediyorlar… Siyasal cehalet gericiliğe açık davettir. Din afyon gibidir. Uyutmak için onlar açık ara dini kullanıyorlar. Muhammet’i örnek aldıklarını söyleyip, Karun gibi yaşıyorlar.

İşsizliğin, ezikliğin bir bardak çayı çarşıda içemeyen halk sessiz iken, halkın seçtikleri ne açlığı ne de, yoksulluğu bilmeyen rotaryen lion kulüp üyelerine mecbur kalmışsak. Kendimize neden bir sorumuz olmaz!

Hayatlarının hiç bir döneminde; Geçim, Açlık, Yoksulluk, Çocuklarının ikbali, Su, Elektrik, Doğalgaz, Akaryakıt gibi gelecek kaygısı ve faturalarla derdi olmayanlar. Elbette ki millete sabır dileyecek.

Devletin malını deniz eyleyen kim? Bunları besleyen, tepeye taç eden kim?

Ülke topraklarını… Cumhuriyet değerlerini. Elin Arabına. İtalyanına. İngilizine. Yahudisine. Katarlısına. Rusuna. Ermenisine. Peşkeş çeken. Üç para komisyona ülke topraklarını pazarlayan. Eşe dosta peşkeş çekenlere, yağmalayanlara göz yuman kim?

Cebinde 35 bin Amerikan doları olan elin gâvuruna vatandaşlık hakkı tanıyan yasayı çıkartan kim? Biz Türkiye’yi pazarlamaya geldik diyen kim… Babalar gibi satarım diyen kim? Bunun içindir ki Hamaset yüklü halka O; “Müminin görevi yoksullukta sabretmektir”… Diyecektir. Kim mi? Partili Cumhurbaşkanı.

Benim lafım; ‘İngiltere, Almanya Fransa ve Şahsım dörtlü zirve yaptık’. Sözlerini Diyene değil, benim sözüm;  ‘Şahsım’ Cumhuriyeti yurttaşlarınadır!

Cumhuriyet birikimlerini 67 milyar dolara satıp, 18 yılda bu ülkenin 2,3 trilyon dolarını harcayan. Ülkeyi 553 milyar dolar borcun altına sokan, cep telefonlara IBAN numarası yollayıp pamuk eller cebe diyen. Yastık altında olan altını, dövizi isteyen kim? 1 Gana doları 3,48 TL ediyorsa bunların müsebbibi kim?

Bu ülkede, haraç gibi vergi, harç, ceza ödeyen kim? Bu toprakları Suriyeliye ortak kılan, elinden alınan gelecek, senin değilse kimin?

Kendi çocuklarına yurt dışı eğitimi, sana tarikatları ilim yuvası diye yutturanlar kim?

Unutmayın; isyanı olmayanın erdemi olmaz.

Benim yazdıklarım, söylediklerim insan kalabilmenin zor ve insanca yaşamanın imkânsızlığına isyandır.

‘Akrep gibisin kardeşim.

Korkak bir karanlık içindesin akrep gibi.

Serçe gibisin kardeşim,

Serçenin telaşı içindesin.

Mideye gibisin kardeşim, midye gibi kapalı, rahat.

Ve sönmüş bir yanardağ ağzı gibi korkunçsun, kardeşim.

Bir değil, beş değil yüz milyonlarcasın maalesef.

Koyun gibisin kardeşim…

Gocuklu celep kaldırınca sopasını, sürüye katılıverirsin hemen.

Hani şu derya içre olup deryayı bilmeyen balıktan da tuhaf.

Ve bu dünyada bu zulüm. Senin sayende.

Ve açsak, yorgunsak, alkan içindeysek eğer.

Ve hala şarabımızı vermek için üzüm gibi eziliyorsak.

Kabahat senin demeye de dilim varmıyor ama. Kabahatin çoğu senin kardeşim’. Nazım Hikmet

Kaynak: Editör:
Etiketler: En, büyük, kötülük, halk, dalkavukluğudur.,
Yorumlar
Diğer Haberler
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ KIRŞEHİR ŞUBESİNDEN BASIN VE KAMOYUNA
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ KIRŞEHİR ŞUBESİNDEN BASIN VE KAMOYUNA
DOĞA BABAYLA DOĞANIN KALBİ TEZER
DOĞA BABAYLA DOĞANIN KALBİ TEZER'E ZİYARET
CHP ve İYİ Parti
CHP ve İYİ Parti'den AK Partili Meclis Başkanına Ziyaret
Gidiş o gidiş: AKP’li belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 kişi geri gelmemiş
Gidiş o gidiş: AKP’li belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 kişi geri gelmemiş
Çevreyi araştırdık. Sessizliği sorguladık. Bölge yaşayanlarıyla görüştük.
Çevreyi araştırdık. Sessizliği sorguladık. Bölge yaşayanlarıyla görüştük.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde korkutan vaka sayısı artışı
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde korkutan vaka sayısı artışı
‘Üç dönem AKP’ye oy verdim’ diyen esnaf
‘Üç dönem AKP’ye oy verdim’ diyen esnaf
Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı
Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KISMİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KISMİ KARARLAR
KIRŞEHİR TSO
KIRŞEHİR TSO'DAN KIRŞEHİR ŞEHİT AİLELERİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNE ZİYARET
KIRŞEHİR TSO’DAN ŞABAN ÇELİK
KIRŞEHİR TSO’DAN ŞABAN ÇELİK'E ZİYARET
 FAALİYET SUNUMU TOPLANTILARI’NA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KATILDI
FAALİYET SUNUMU TOPLANTILARI’NA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KATILDI
KIRŞEHİR TSO’DAN KIRŞEHİR MUHARİP GAZİLER DERNEĞİNE ZİYARET
KIRŞEHİR TSO’DAN KIRŞEHİR MUHARİP GAZİLER DERNEĞİNE ZİYARET
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
DEAŞ
DEAŞ'lı 7 sanık, hakim karşısına çıktı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Üçüncü köprünün yüzde 51
Üçüncü köprünün yüzde 51'i satılacak
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN  RAMAZAN AYI MESAJI
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN RAMAZAN AYI MESAJI
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
 Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI
Kırşehir Valiliği, 2 günlük yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.
Kırşehir Valiliği, 2 günlük yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.
TSO, ESOB, ZİRAAT ODASI, BORSA, MESLEK ÖRGÜTLERİ VE KOOPERATİF’LERLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI YAPILDI
TSO, ESOB, ZİRAAT ODASI, BORSA, MESLEK ÖRGÜTLERİ VE KOOPERATİF’LERLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI YAPILDI
DSÖ’den “şoke edici” corona virüsü aşısı açıklaması
DSÖ’den “şoke edici” corona virüsü aşısı açıklaması
Vatan Hoca ve Ekibi Yeşil Alan Çalışmasına Devam Ediyor
Vatan Hoca ve Ekibi Yeşil Alan Çalışmasına Devam Ediyor
Prof.Dr.Elif Haykır Para Politikası Kurul Üyesi Oldu
Prof.Dr.Elif Haykır Para Politikası Kurul Üyesi Oldu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 8 Nisan tablosu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 8 Nisan tablosu
Kırşehir Belediyesi
Kırşehir Belediyesi'nin 462 Milyonluk Borcu 311 Milyon TL'ye İndi
FAALİYET SUNUM TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR
FAALİYET SUNUM TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR
Kırşehir’ de 33 yaşındaki genç adam kendini asarak yaşamına son verdi.
Kırşehir’ de 33 yaşındaki genç adam kendini asarak yaşamına son verdi.
TAM KAPANMA İDDALARI GÜÇLENİYOR
TAM KAPANMA İDDALARI GÜÇLENİYOR
Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Nevşehir ve Sivas’ta kar yağışı bekleniyor.
Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Nevşehir ve Sivas’ta kar yağışı bekleniyor.
DENİZ AŞIRI GELEN BİR AFET: PANDEMİ
DENİZ AŞIRI GELEN BİR AFET: PANDEMİ
Bozkırın tarlaları alternatif ürün
Bozkırın tarlaları alternatif ürün 'çörekotu' ile bereketleniyor
377 kişi ve kuruluşun mal varlığı donduruldu
377 kişi ve kuruluşun mal varlığı donduruldu
Şehir hastanesi müteahhitlerine gizli ödeme
Şehir hastanesi müteahhitlerine gizli ödeme