Haber Detayı
09 Mayıs 2019 - Perşembe 11:13
 
Cacabey Cami’nin Restorasyonu Kapsama Alanında
SİYASET Haberi
Cacabey Cami’nin Restorasyonu Kapsama Alanında

 AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, Kırşehirlilerin “Cıncıklı Cami” olarak bildikleri Cacabey Cami’nin restorasyon kapsamına alındığını belirterek, “Cıncıklı Cami nasıl bizim anılarımızda yer aldıysa, çocuklarımızın da hatıralarında yer alsın istiyoruz” dedi.

“Dünyanın ilk astronomi okulu” Cacabey Medresesi kapsamlı bir restorasyona alınarak, tarihi yapının gelecek kuşaklara aktarımı sağlanıyor. AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli’nin girişimleriyle halk arasında “Cıncıklı Camii” olarak da bilinen Cacabey Medresesi kubbesi ve içerisinde meydana gelen hasarlardan dolayı Kayseri Vakıflar Bölge Müdürlüğünce restorasyon çalışması kapsamına alındı.

Restorasyon çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulunan Milletvekili Kendirli, Cacabey Medresesi’nin Kırşehir’in en önemli mimari sembollerinden biri olduğunu belirterek, UNESCO Dünya Mirası Listesindeki tarihi Cacabey Medresesi’nin gelecek nesillere aktarımına özel önem verdiklerini söyledi. “Dünyanın ilk astronomi okulu” olarak dünyaca ünlü Cacabey Medresesi’nin Anadolu Selçuklu Devleti döneminde gözlemevi, günümüzde de cami olarak hizmet verdiğini anlatan Milletvekili Kendirli, 800 yıllık geçmişe sahip eserde zaman içerisinde tahribatların yaşandığını bunun önüne geçmek için restorasyon çalışmalarının başlatılması için girişimlerde bulunduklarını kaydetti.

Milletvekili Kendirli, Kırşehir’deki tarihi eserlerin restorasyon ve bakımı için yaptıkları çalışmaların neticesinde 800 yıllık Cacabey Medresesi’nin Kayseri Vakıflar Bölge Müdürlüğüne restorasyonu yapılacak eserler kapsamına alındığına dikkati çekerek, bilim heyetinin kararları doğrultusunda gerçekleştirilecek restorasyon çalışmaları için yaklaşık 2 milyon liralık bir bütçe ayrıldığını açıkladı. Bilim ve teknik heyetlerinin ayrı ayrı çalışacak Cacabey Medresesi’nin aslına uygun şekilde restorasyonunun yapılacağını ifade eden Milletvekili Kendirli, “uzay çatı” uygulamasıyla yapının doğa tahribatından zarar görmesinin önüne geçileceğini, Selçuklu mimarisine has özelliklerinin muhafaza edileceğini ifade etti.

Milletvekili Kendirli, “Sadece Kırşehirlilerin değil, dünya ortak kültür mirası ve Kırşehir’de yaşayan her birimizin anılarında yeri olan Cıncıklı Cami’nin, çocuklarımızın da anılarında güzel ve unutulmaz yer alması için ata yadigarımızın gelecek nesillere aktarımının önemini bilerek çalışmalarımızı bu yönde sürdürüyoruz. Cıncıklı Cami nasıl bizim anılarımızda yer aldıysa, çocuklarımızın da hatıralarında yer alsın istiyoruz” diye konuştu. Cacabey Cami’nin ardından Kırşehir’deki diğer tüm tarihi ve kültürel eserlerin ihtiyaç duyduğu restorasyon çalışmalarının, hazırlanan program dahilinde gerçekleştirileceğini sözlerine ekleyen Milletvekili Kendirli, “Kırşehirimizin mirasına, vatandaşlarımızın huzurlu ve gelişmiş bir kentte yaşama hakkına sonuna kadar sahip çıkacağız” ifadesini kullandı. Cacabey Medresesi’nin restorasyon çalışmaları sırasında ibadete kapalı olacağını sözlerine ekleyen Milletvekili Kendirli, vatandaşların ibadetlerini kent merkezindeki diğer camilerde yapmalarını isteyerek, restorasyon çalışmaları sırasında vatandaşlardan sabır göstermeleri ricasında bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cacabey, Cami’nin, Restorasyonu, Kapsama, Alanında,
Yorumlar
Haber Yazılımı