Haber Detayı
17 Kasım 2020 - Salı 21:31
 
BU NE VURDUMDUYMAZLIK…
Giderek şeytanlaşıyoruz. Şeytanlaşmak yerine öncelikli olarak içimizdeki şeytanı öldürmeliyiz. Evet, her kesimden herkes şikâyetçi. Neden ve niçinler-le pekiştirilmiş onlarca soru. Oysa onca sorunun cevabı biziz. Cevaplar bizde. Neden doğru yerine yanlış kutucuğu işaretler hale geldik? Bunun içindir ki; dışarıda, saygı yok demek yerine, oturup saygıyı yeniden tanımlamak gerek belki de.
GÜNDEM Haberi
BU NE VURDUMDUYMAZLIK…

 

Kendi hayat kalitenizi yükseltmeyi düşündüğünüz kadar başkalarının da hayatlarına dokunmayı ve güzelleştirmeyi hiç denediniz mi? Dünya sorunları üzerine düşünmek, ülke ve toplum sorunları üzerine düşünerek harekete geçiyor musunuz? Hiç zannetmiyorum. Eğer ki geçiyorsanız; tebrikler. Sosyal sorumluluk ile ilgili çalışmalara başlamışsınız demektir. Demektir ama bu ne vurdumduymazlıktır ki, toplumsal huzursuzluk almış başını gidiyor.

Kimse, kimseyi selamlamıyor. Komşu komşusuna dargın gibi. Nasıl bir toplum olduk? Anlaşılır gibi değil. Sanki birileri boğazımızı sıkıyorlar. Nefes alamıyoruz. Toplumsal güven yok edilmişse. Bireysel düşünce çıkar odaklı olmuş, benden sonraki tufan diyorsa. Bir düşünmek gerek. Hem de çok iyi düşünmek gerek.

Sosyal sorumluluk, kişilerin veya kurumların bir amaç etrafında toplanarak, ortak yaşama yönlenmeleridir. Kaybettiğimiz. Hatta unuttuğumuz değerler. Kişisel çıkarların ve kar amacının dışında insanlık adına güzel şeylerin yapılması ve yapılmasına destek olmak, toplumsal faydayı gözeterek hareket etmek çok mu zor. Yoksa çok mu kötü… Toplum olarak çözüm üretilmesinde, adaletin sağlanması, iyileştirilmesinde öncelik verilen sosyal sorumluluk eğitim, sağlık, çevre sorunları olarak düşünmek size ne kaybettirir? 

Birini eleştirmeye kalktığında, herkesin seninle aynı imkânlarla dünyaya gelmemiş olduğunu hiç aklına getirdin mi. İşte ben buyum diyebildin mi? Diyebiliyorsan harika.

Herkes sizinle aynı fırsatlara sahip değil. O fırsatı hiç yakalayamamış ya da o fırsat hiç uğramamış olabilir. Kendisine. Bu durumda o kişilere kendinizden küçük fedakârlıklarda bulunarak yardımcı olabilirsiniz. Mevcut yaşadığınız dönemde ya da gelecekte yaşayacak insanları, toplumları ilgilendiren problemlerin üstesinden gelmek adına kişisel çıkar amacı güdülmemeli. Kişiler zorlamak değil. İkna etmek önemli.

Sosyal sorumluluğun en önemli amacı toplumsal fayda ve geleceğe umutla bakacak bireylerin yetişmesini sağlamaktır. Sosyal sorumluluk projelerinin genel konularını,

Duyarlı olmak. Sadece kendinize değil çevrenize olan saygınızın bir göstergesidir. Sosyalleşmeden giderek uzaklaşıyoruz. Birbirimizi tanımıyoruz. Selam vermekten korkan toplum haline nasıl geldik? Anlaşılır gibi değil. Her bayram duyduğumuz bir sözcük var. “Nerede o eski bayramlar”. Sahiden çok mu güzeldi. Çok mu anlamlıydı? Eskiden birbirimize çok daha saygılı. Toplumsal verilere sahip çıkan. Kültürel değerlere sıkı sıkıya bağlı mıydık? Sanmıyorum. Ancak bir gerçek var ki hızla bir erozyona doğru yuvarlanıyoruz.

İnsan yaradılış olarak sosyal bir canlıdır. İnsanın kendi çevresinden bir haber yaşaması, çevresinden bir haber, olup bitene duyarsız olması sizin sosyal olduğunuzu göstermez ki. Bu davranış biçiminden hepimiz rahatsızız ama hiçbirimiz olumlu adım atmıyoruz. Ülke zor koşullardan geçiyor. Bizleri etkilediği, bir telaşın sardığı muhakkak. En azından bulunduğumuz çevremizden. Gelişmelerden, değişimlerden haberdar değilsek bunun adı yaşam koşullarının ağırlığı değil, bayağı, bayağı vurdumduymazlıktır.

Bu coğrafyada veya cinsiyet babından dünyaya gelişimiz bizlerin tercihi değil, zorunlu kabulümüzdür. Nasıl ki; anne ve babamızı seçme gibi bir hürriyete sahip değilsek, coğrafyada aynı. Manevi değerler kültür değerlerin bir parçasıdır. Anadolu insanı manevi değerlerle dünyaya gelir ve büyür. Çevreme bakıyorum, manevi değerlerden hızla uzaklaşan bir toplum baskısı içinde hissediyorum. Eyyamcı, adamsendeci bir jenerasyon. Yapacak bir şey yok demiyorum. Yapacak bir şeyin hiç kalmamış olduğu düşüncesi ile yazıyorum.

Öyle bir koşuşturma içerisindeyiz ki, biz hep bir hırsla, o da olsun, bu da olsun derken bir bakıyorsunuz ki, manevi değerlerden uzaklaşmışız. Hep gergin, hep stres, hep bir takım şeyleri elde etme hırsı. Bir şeyleri elde ediyorsunuz, ama kaybettikleriniz o kadar çok ki, onun yerine koyamıyorsun. Bir bakıyorsun, mal varlığın çoğalmış, lüks araban var, çok güzel bir evin var, ama huzur yok. Onun için bu dengeyi doğru kurmak lazım. Bedensel ihtiyaçları karşılarken, manevi değerlerden de uzak kalmamak gerekmez mi?

Bu dünyanın birde tersi öbür yüzü olduğunu da bileceksiniz diye cem, ama çok zor. Yeter artık ya! Bütün kültürel, sosyal değerlerimizi unuttuk saygı sevgi ve hoşgörü diye bir şey kalmadı. Her gün bir stres. Stres yumağı haline dönüştük. Nefes alamıyoruz. Haberler iç karartıyor. Trafik kazları, deprem haberleri, cinayetler, hırsızlık, darp çocuk istismarları, kadına şiddet. Ve yalanlarla dolu siyasetçi lakırdıları. Hiç fırsat eşitliğinden, bilimden, sosyal refahtan söz eden yok. Konuşuyorlar. Konuşuyorlar. Ardından tiksinti veren ekran dizileri. Kaç kişinin ilgisini çekiyor bilmiyorum. Yalana o kadar çok alıştırıldık ki! Edilen yeminlerin türü çoğalırken, yozlaşmada etik değerler arar hale geldik. Bu toplum, bu değil ki!

Toplum kuralları mı? Toplum etiği! Bana o kadar gülünç geliyor ki! Kısaca diyorum ki; ‘Herkes kendini tartsın’... Hani, memleketin çivisi çıkmış derler ya, artık bu lafa kanaat getirdim. Sosyal bir varlık olan insan, yaşamını bir toplum içinde sürdürmek zorundadır. İnsan bencil ve çıkarcı duygularla yüklü olduğundan, toplumsal yaşamın sağlıklı olarak sürdürülebilmesi için birtakım davranış kurallarını uygulamak zorunlu hale gelmiş midir ki!

Sosyal yaşamda insanların tavır ve davranışları, bazı kurallar ve otoriteyi belirleyen standartlara göre şekillenir. Toplumsal düzen de, bu düzeni koruyacak çeşitli kurallar (anayasa, yasalar, ahlak kuralları, gelenek göreneklerimiz vs) ile korunmaya çalışılmıştır. Buna rağmen insanlar bu kuralları dikkate alarak davranmak zorundayken maalesef aksi davranış ve tavırlarla sık, sık karşılaşıyoruz. Örneğin “Pandemi” ile mücadeleyi bir türlü kavrayamadık.

Giderek şeytanlaşıyoruz. Şeytanlaşmak yerine öncelikli olarak içimizdeki şeytanı öldürmeliyiz. Evet, her kesimden herkes şikâyetçi. Neden ve niçinler-le pekiştirilmiş onlarca soru. Oysa onca sorunun cevabı biziz. Cevaplar bizde. Neden doğru yerine yanlış kutucuğu işaretler hale geldik?  Bunun içindir ki; dışarıda, saygı yok demek yerine, oturup saygıyı yeniden tanımlamak gerek belki de.

Çocuklar önce aileden, sonra okul ve sokaktan eğitilerek büyür. Kısaca pırasa ekilen yerden domates toplayamazsınız. Saygıyı dışarıda değil öz benliklerimizde aramak beklide en doğrusu olacaktır. Bunun içindir ki; içimizdeki özsaygıyı yeşertmeliyiz. 

Bunlar ahlaki değil. Bu vurdumduymazlığı görmezden gelmek hiç ahlaki değil. Yönetim biçimi de değil.

Maalesef insanoğlu, öyle bir yapıya sahip ki, yaptıklarını görmemezlikten gelmede hüner. İnkarda on numaradır. Kötüyüz; kendimizi düzeltmek yerine kötüyü eleştirmekten geri durmayız.

Arabam çizilmesin diye kaldırımı park edip işgal edenler, dükkân önlerine sanki işgal parası veriyormuş gibi duba koyanlar, cadde ortasında küfürlü konuşarak yürüyüş yapanlar, acaba kendini hiç sorguluyorlar mı, bir empati kurun bakalım ne oluyor? Bizlere düşen toplumsal hayatımıza etkide bulunan ve bizlerin insan gibi yaşamamıza yardımcı olan, bütün kuralları öğrenmek, bilmeyene de öğretmek ve onlara uymaktır. Zaten insan olmanın gereği de budur

Üzülüyorum ya. Hep bir beklenti acaba bana da şuradan bir şey düşer mi, yâda son zamanların meşhur gerçeği var. Yalakalık yaparak kendini koruyabilmek bana hiç iç açıcı gelmiyor, reçete şakşaklar, şatafatlar yan ve yandaşlar içindir. Onlar sadece alkışlarınızla onlara güç katarsınız.

Size pastadan pay vermezler. Ama pastayı taşıtırlar.  Hiç olmazsa boşa yırtınmayın, memlekete sahip çıkın. Son bir yılda Türkiye de 970 bin kişi işten çıkarılıyor. Esnaf kredi ile ayakta duruyor deniliyor. Vatandaşa sor? Sıkıntı yok, atın ölümü arpadan olsun, her şey inşallah çok güzel olacak. O zaman sormak lazım sorun kimde?

Kaynak: Editör:
Etiketler: BU, NE, VURDUMDUYMAZLIK…,
Yorumlar
Diğer Haberler
Kanadalı şirket Türkiye’den 1 milyar dolar tazminat istedi
Kanadalı şirket Türkiye’den 1 milyar dolar tazminat istedi
Pandemi Toplantısı Yapıldı
Pandemi Toplantısı Yapıldı
İl Genel Meclis Başkanımız Çelik’ten Ramazan Ayı Mesajı
İl Genel Meclis Başkanımız Çelik’ten Ramazan Ayı Mesajı
KIRŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN 23 NİSAN ETKİNLİĞİ
KIRŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN 23 NİSAN ETKİNLİĞİ
Yerköy Belediye Başkanından İddialara Yalanlama
Yerköy Belediye Başkanından İddialara Yalanlama
128 milyar dolarlık rezerv kaybını önce reddeden hükümet cephesinden son dönemde kaybı itiraf eden açıklamalar geliyor.
128 milyar dolarlık rezerv kaybını önce reddeden hükümet cephesinden son dönemde kaybı itiraf eden açıklamalar geliyor.
 il il haftalık vaka sayısını açıkladı! İstanbul’da korkutan artış
il il haftalık vaka sayısını açıkladı! İstanbul’da korkutan artış
128 Milyar Dolar Nerede?’ afişine rekor ceza
128 Milyar Dolar Nerede?’ afişine rekor ceza
Seher Başkan, hayvanları telef olan çiftçiye gitti
Seher Başkan, hayvanları telef olan çiftçiye gitti
 Bilim, Sanat, Ahlak Işığında Ahi Evran, Ahilik ve Tıp Konferansı Yapılacak
Bilim, Sanat, Ahlak Işığında Ahi Evran, Ahilik ve Tıp Konferansı Yapılacak
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI BAŞKANLARI ŞEHRİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI BAŞKANLARI ŞEHRİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
PEKİ ŞİMDİ SORMAK LAZIM!
PEKİ ŞİMDİ SORMAK LAZIM!
Bu Düşmanlık Nedense Hep Kırşehir’e mi?
Bu Düşmanlık Nedense Hep Kırşehir’e mi?
 Solunum için zararlı yağışlar çarşambaya kadar sürecek
Solunum için zararlı yağışlar çarşambaya kadar sürecek
18 Nisan Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü ( International Day of Monuments and Sites)
18 Nisan Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü ( International Day of Monuments and Sites)
CHP Kırşehir İl Teşkilatından
CHP Kırşehir İl Teşkilatından '' ''ŞOONU NÖÖRDÜNÜZ - 128'' Pankartı
Kırşehir
Kırşehir'de Askeri Helikopter Zorunlu İniş Yaptı
Türkiye’nin de aldığı Çin aşısıyla ilgili yeni sonuçlar açıklandı: Yüzde 67…
Türkiye’nin de aldığı Çin aşısıyla ilgili yeni sonuçlar açıklandı: Yüzde 67…
Rusya-Ukrayna krizi büyüyor!
Rusya-Ukrayna krizi büyüyor!
HATUNOĞLU KÖYÜN
HATUNOĞLU KÖYÜN'DE ÇİFTÇİNİN HAYVANLARI TELEF OLDU
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ KIRŞEHİR ŞUBESİNDEN BASIN VE KAMOYUNA
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ KIRŞEHİR ŞUBESİNDEN BASIN VE KAMOYUNA
DOĞA BABAYLA DOĞANIN KALBİ TEZER
DOĞA BABAYLA DOĞANIN KALBİ TEZER'E ZİYARET
CHP ve İYİ Parti
CHP ve İYİ Parti'den AK Partili Meclis Başkanına Ziyaret
Gidiş o gidiş: AKP’li belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 kişi geri gelmemiş
Gidiş o gidiş: AKP’li belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 kişi geri gelmemiş
Çevreyi araştırdık. Sessizliği sorguladık. Bölge yaşayanlarıyla görüştük.
Çevreyi araştırdık. Sessizliği sorguladık. Bölge yaşayanlarıyla görüştük.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde korkutan vaka sayısı artışı
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde korkutan vaka sayısı artışı
‘Üç dönem AKP’ye oy verdim’ diyen esnaf
‘Üç dönem AKP’ye oy verdim’ diyen esnaf
Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı
Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KISMİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KISMİ KARARLAR
KIRŞEHİR TSO
KIRŞEHİR TSO'DAN KIRŞEHİR ŞEHİT AİLELERİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNE ZİYARET
KIRŞEHİR TSO’DAN ŞABAN ÇELİK
KIRŞEHİR TSO’DAN ŞABAN ÇELİK'E ZİYARET
 FAALİYET SUNUMU TOPLANTILARI’NA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KATILDI
FAALİYET SUNUMU TOPLANTILARI’NA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KATILDI
KIRŞEHİR TSO’DAN KIRŞEHİR MUHARİP GAZİLER DERNEĞİNE ZİYARET
KIRŞEHİR TSO’DAN KIRŞEHİR MUHARİP GAZİLER DERNEĞİNE ZİYARET
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
DEAŞ
DEAŞ'lı 7 sanık, hakim karşısına çıktı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Üçüncü köprünün yüzde 51
Üçüncü köprünün yüzde 51'i satılacak
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN  RAMAZAN AYI MESAJI
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN RAMAZAN AYI MESAJI
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan