Haber Detayı
17 Kasım 2020 - Salı 21:31
 
BU NE VURDUMDUYMAZLIK…
Giderek şeytanlaşıyoruz. Şeytanlaşmak yerine öncelikli olarak içimizdeki şeytanı öldürmeliyiz. Evet, her kesimden herkes şikâyetçi. Neden ve niçinler-le pekiştirilmiş onlarca soru. Oysa onca sorunun cevabı biziz. Cevaplar bizde. Neden doğru yerine yanlış kutucuğu işaretler hale geldik? Bunun içindir ki; dışarıda, saygı yok demek yerine, oturup saygıyı yeniden tanımlamak gerek belki de.
GÜNDEM Haberi
BU NE VURDUMDUYMAZLIK…

 

Kendi hayat kalitenizi yükseltmeyi düşündüğünüz kadar başkalarının da hayatlarına dokunmayı ve güzelleştirmeyi hiç denediniz mi? Dünya sorunları üzerine düşünmek, ülke ve toplum sorunları üzerine düşünerek harekete geçiyor musunuz? Hiç zannetmiyorum. Eğer ki geçiyorsanız; tebrikler. Sosyal sorumluluk ile ilgili çalışmalara başlamışsınız demektir. Demektir ama bu ne vurdumduymazlıktır ki, toplumsal huzursuzluk almış başını gidiyor.

Kimse, kimseyi selamlamıyor. Komşu komşusuna dargın gibi. Nasıl bir toplum olduk? Anlaşılır gibi değil. Sanki birileri boğazımızı sıkıyorlar. Nefes alamıyoruz. Toplumsal güven yok edilmişse. Bireysel düşünce çıkar odaklı olmuş, benden sonraki tufan diyorsa. Bir düşünmek gerek. Hem de çok iyi düşünmek gerek.

Sosyal sorumluluk, kişilerin veya kurumların bir amaç etrafında toplanarak, ortak yaşama yönlenmeleridir. Kaybettiğimiz. Hatta unuttuğumuz değerler. Kişisel çıkarların ve kar amacının dışında insanlık adına güzel şeylerin yapılması ve yapılmasına destek olmak, toplumsal faydayı gözeterek hareket etmek çok mu zor. Yoksa çok mu kötü… Toplum olarak çözüm üretilmesinde, adaletin sağlanması, iyileştirilmesinde öncelik verilen sosyal sorumluluk eğitim, sağlık, çevre sorunları olarak düşünmek size ne kaybettirir? 

Birini eleştirmeye kalktığında, herkesin seninle aynı imkânlarla dünyaya gelmemiş olduğunu hiç aklına getirdin mi. İşte ben buyum diyebildin mi? Diyebiliyorsan harika.

Herkes sizinle aynı fırsatlara sahip değil. O fırsatı hiç yakalayamamış ya da o fırsat hiç uğramamış olabilir. Kendisine. Bu durumda o kişilere kendinizden küçük fedakârlıklarda bulunarak yardımcı olabilirsiniz. Mevcut yaşadığınız dönemde ya da gelecekte yaşayacak insanları, toplumları ilgilendiren problemlerin üstesinden gelmek adına kişisel çıkar amacı güdülmemeli. Kişiler zorlamak değil. İkna etmek önemli.

Sosyal sorumluluğun en önemli amacı toplumsal fayda ve geleceğe umutla bakacak bireylerin yetişmesini sağlamaktır. Sosyal sorumluluk projelerinin genel konularını,

Duyarlı olmak. Sadece kendinize değil çevrenize olan saygınızın bir göstergesidir. Sosyalleşmeden giderek uzaklaşıyoruz. Birbirimizi tanımıyoruz. Selam vermekten korkan toplum haline nasıl geldik? Anlaşılır gibi değil. Her bayram duyduğumuz bir sözcük var. “Nerede o eski bayramlar”. Sahiden çok mu güzeldi. Çok mu anlamlıydı? Eskiden birbirimize çok daha saygılı. Toplumsal verilere sahip çıkan. Kültürel değerlere sıkı sıkıya bağlı mıydık? Sanmıyorum. Ancak bir gerçek var ki hızla bir erozyona doğru yuvarlanıyoruz.

İnsan yaradılış olarak sosyal bir canlıdır. İnsanın kendi çevresinden bir haber yaşaması, çevresinden bir haber, olup bitene duyarsız olması sizin sosyal olduğunuzu göstermez ki. Bu davranış biçiminden hepimiz rahatsızız ama hiçbirimiz olumlu adım atmıyoruz. Ülke zor koşullardan geçiyor. Bizleri etkilediği, bir telaşın sardığı muhakkak. En azından bulunduğumuz çevremizden. Gelişmelerden, değişimlerden haberdar değilsek bunun adı yaşam koşullarının ağırlığı değil, bayağı, bayağı vurdumduymazlıktır.

Bu coğrafyada veya cinsiyet babından dünyaya gelişimiz bizlerin tercihi değil, zorunlu kabulümüzdür. Nasıl ki; anne ve babamızı seçme gibi bir hürriyete sahip değilsek, coğrafyada aynı. Manevi değerler kültür değerlerin bir parçasıdır. Anadolu insanı manevi değerlerle dünyaya gelir ve büyür. Çevreme bakıyorum, manevi değerlerden hızla uzaklaşan bir toplum baskısı içinde hissediyorum. Eyyamcı, adamsendeci bir jenerasyon. Yapacak bir şey yok demiyorum. Yapacak bir şeyin hiç kalmamış olduğu düşüncesi ile yazıyorum.

Öyle bir koşuşturma içerisindeyiz ki, biz hep bir hırsla, o da olsun, bu da olsun derken bir bakıyorsunuz ki, manevi değerlerden uzaklaşmışız. Hep gergin, hep stres, hep bir takım şeyleri elde etme hırsı. Bir şeyleri elde ediyorsunuz, ama kaybettikleriniz o kadar çok ki, onun yerine koyamıyorsun. Bir bakıyorsun, mal varlığın çoğalmış, lüks araban var, çok güzel bir evin var, ama huzur yok. Onun için bu dengeyi doğru kurmak lazım. Bedensel ihtiyaçları karşılarken, manevi değerlerden de uzak kalmamak gerekmez mi?

Bu dünyanın birde tersi öbür yüzü olduğunu da bileceksiniz diye cem, ama çok zor. Yeter artık ya! Bütün kültürel, sosyal değerlerimizi unuttuk saygı sevgi ve hoşgörü diye bir şey kalmadı. Her gün bir stres. Stres yumağı haline dönüştük. Nefes alamıyoruz. Haberler iç karartıyor. Trafik kazları, deprem haberleri, cinayetler, hırsızlık, darp çocuk istismarları, kadına şiddet. Ve yalanlarla dolu siyasetçi lakırdıları. Hiç fırsat eşitliğinden, bilimden, sosyal refahtan söz eden yok. Konuşuyorlar. Konuşuyorlar. Ardından tiksinti veren ekran dizileri. Kaç kişinin ilgisini çekiyor bilmiyorum. Yalana o kadar çok alıştırıldık ki! Edilen yeminlerin türü çoğalırken, yozlaşmada etik değerler arar hale geldik. Bu toplum, bu değil ki!

Toplum kuralları mı? Toplum etiği! Bana o kadar gülünç geliyor ki! Kısaca diyorum ki; ‘Herkes kendini tartsın’... Hani, memleketin çivisi çıkmış derler ya, artık bu lafa kanaat getirdim. Sosyal bir varlık olan insan, yaşamını bir toplum içinde sürdürmek zorundadır. İnsan bencil ve çıkarcı duygularla yüklü olduğundan, toplumsal yaşamın sağlıklı olarak sürdürülebilmesi için birtakım davranış kurallarını uygulamak zorunlu hale gelmiş midir ki!

Sosyal yaşamda insanların tavır ve davranışları, bazı kurallar ve otoriteyi belirleyen standartlara göre şekillenir. Toplumsal düzen de, bu düzeni koruyacak çeşitli kurallar (anayasa, yasalar, ahlak kuralları, gelenek göreneklerimiz vs) ile korunmaya çalışılmıştır. Buna rağmen insanlar bu kuralları dikkate alarak davranmak zorundayken maalesef aksi davranış ve tavırlarla sık, sık karşılaşıyoruz. Örneğin “Pandemi” ile mücadeleyi bir türlü kavrayamadık.

Giderek şeytanlaşıyoruz. Şeytanlaşmak yerine öncelikli olarak içimizdeki şeytanı öldürmeliyiz. Evet, her kesimden herkes şikâyetçi. Neden ve niçinler-le pekiştirilmiş onlarca soru. Oysa onca sorunun cevabı biziz. Cevaplar bizde. Neden doğru yerine yanlış kutucuğu işaretler hale geldik?  Bunun içindir ki; dışarıda, saygı yok demek yerine, oturup saygıyı yeniden tanımlamak gerek belki de.

Çocuklar önce aileden, sonra okul ve sokaktan eğitilerek büyür. Kısaca pırasa ekilen yerden domates toplayamazsınız. Saygıyı dışarıda değil öz benliklerimizde aramak beklide en doğrusu olacaktır. Bunun içindir ki; içimizdeki özsaygıyı yeşertmeliyiz. 

Bunlar ahlaki değil. Bu vurdumduymazlığı görmezden gelmek hiç ahlaki değil. Yönetim biçimi de değil.

Maalesef insanoğlu, öyle bir yapıya sahip ki, yaptıklarını görmemezlikten gelmede hüner. İnkarda on numaradır. Kötüyüz; kendimizi düzeltmek yerine kötüyü eleştirmekten geri durmayız.

Arabam çizilmesin diye kaldırımı park edip işgal edenler, dükkân önlerine sanki işgal parası veriyormuş gibi duba koyanlar, cadde ortasında küfürlü konuşarak yürüyüş yapanlar, acaba kendini hiç sorguluyorlar mı, bir empati kurun bakalım ne oluyor? Bizlere düşen toplumsal hayatımıza etkide bulunan ve bizlerin insan gibi yaşamamıza yardımcı olan, bütün kuralları öğrenmek, bilmeyene de öğretmek ve onlara uymaktır. Zaten insan olmanın gereği de budur

Üzülüyorum ya. Hep bir beklenti acaba bana da şuradan bir şey düşer mi, yâda son zamanların meşhur gerçeği var. Yalakalık yaparak kendini koruyabilmek bana hiç iç açıcı gelmiyor, reçete şakşaklar, şatafatlar yan ve yandaşlar içindir. Onlar sadece alkışlarınızla onlara güç katarsınız.

Size pastadan pay vermezler. Ama pastayı taşıtırlar.  Hiç olmazsa boşa yırtınmayın, memlekete sahip çıkın. Son bir yılda Türkiye de 970 bin kişi işten çıkarılıyor. Esnaf kredi ile ayakta duruyor deniliyor. Vatandaşa sor? Sıkıntı yok, atın ölümü arpadan olsun, her şey inşallah çok güzel olacak. O zaman sormak lazım sorun kimde?

Kaynak: Editör:
Etiketler: BU, NE, VURDUMDUYMAZLIK…,
Yorumlar
Diğer Haberler
 Son 24 saatte korona virüsten 196 kişi hayatını kaybetti
Son 24 saatte korona virüsten 196 kişi hayatını kaybetti
Kadın medeniyettir
Kadın medeniyettir
"SEVGİMİ ŞİİRLERLE İFADE EDİYORUM"
"SEVGİMİ ŞİİRLERLE İFADE EDİYORUM"
SEYFE GÖLÜ YOK OLMASIN..
SEYFE GÖLÜ YOK OLMASIN..
SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDAN MUAF OLACAKLAR
SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDAN MUAF OLACAKLAR
Kırşehir Ticaret Borsası hayvan pazarının Çarşamba açılacağını duyurdu.
Kırşehir Ticaret Borsası hayvan pazarının Çarşamba açılacağını duyurdu.
Halk Tv
Halk Tv'de Kırşehir rüzgarı esecek...
GEREKLİ DÜZENLEMELERİ YAPMAK TBMM’ye DÜŞMEKTEDİR
GEREKLİ DÜZENLEMELERİ YAPMAK TBMM’ye DÜŞMEKTEDİR
Din İşleri Yüksek Kurulu’ndan Cuma namazına ilişkin açıklama
Din İşleri Yüksek Kurulu’ndan Cuma namazına ilişkin açıklama
4 Aralık Dünya Madenciler Gününü Kutlarız
4 Aralık Dünya Madenciler Gününü Kutlarız
Kırşehir Belediyesi Çalışanlarının Maaşında Yüzde 40
Kırşehir Belediyesi Çalışanlarının Maaşında Yüzde 40'a Varan Artış
YAYA ÖNCELİĞİ DENETİMİ YAPIDI
YAYA ÖNCELİĞİ DENETİMİ YAPIDI
Tıp Fakültemiz Erişilebilirlik Belgesi Almaya Hak Kazandı
Tıp Fakültemiz Erişilebilirlik Belgesi Almaya Hak Kazandı
Feto operasyonu  4 kişiye gözaltı
Feto operasyonu 4 kişiye gözaltı
Muharrem Ustamızı saygıyla anıyoruz.
Muharrem Ustamızı saygıyla anıyoruz.
MUHARREM ERTAŞ VETAFININ 36. YILDÖNÜMÜNDE ANILDI
MUHARREM ERTAŞ VETAFININ 36. YILDÖNÜMÜNDE ANILDI
Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Yeni Mesai Düzenlemesi
Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Yeni Mesai Düzenlemesi
33 Kalite Etiketi Damgasını Vurdu
33 Kalite Etiketi Damgasını Vurdu
ARINÇ SUSKUNLUĞUNU BOZDU
ARINÇ SUSKUNLUĞUNU BOZDU
TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Güncel corona virüsü verileri açıklandı!
Güncel corona virüsü verileri açıklandı!
İŞKUR ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜLERİ KENDİ İŞİNİN SAHİBİ YAPIYOR
İŞKUR ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜLERİ KENDİ İŞİNİN SAHİBİ YAPIYOR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
Sarhoş er geç ayılır. Cahil asla! Macar Atasözü.
Sarhoş er geç ayılır. Cahil asla! Macar Atasözü.
AKP İl Başkanlığı için Ankara’ya yedi önemli isim davet edildi.
AKP İl Başkanlığı için Ankara’ya yedi önemli isim davet edildi.
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
KİM MÜDAHALE EDECEK? HERKES SUS PUS!
KİM MÜDAHALE EDECEK? HERKES SUS PUS!
Kırşehir Belediyespor evinde Bodrumspor
Kırşehir Belediyespor evinde Bodrumspor'u Ağırladı
Kırşehir’de hafif ticari aracın şarampole devrilmesi sonucu 3 kişi yaralandı.
Kırşehir’de hafif ticari aracın şarampole devrilmesi sonucu 3 kişi yaralandı.
DÜZENSİZ SULAMA KIZILIRMAK
DÜZENSİZ SULAMA KIZILIRMAK'I KURUTUYOR
Geleceğimizi Hep Birlikte Yeşertelim’’
Geleceğimizi Hep Birlikte Yeşertelim’’
Kaman cevizi, coğrafi işaret aldı
Kaman cevizi, coğrafi işaret aldı
Kırşehir Valiliğinden Kış Lastiği Uyarası
Kırşehir Valiliğinden Kış Lastiği Uyarası
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 41 Akademik Personel Alınacak.
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 41 Akademik Personel Alınacak.
Ankara Milletvekilimiz Turan Rektör Karakaya’yı Ziyaret Etti
Ankara Milletvekilimiz Turan Rektör Karakaya’yı Ziyaret Etti
”Türk Toplumunda Kadın” Konulu Panel Yapıldı
”Türk Toplumunda Kadın” Konulu Panel Yapıldı
KIRŞEHİR YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİ BELEDİYE BAŞKANI SELAHATTİN EKİCİOĞLU’NU ZİYARET ETTİ
KIRŞEHİR YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİ BELEDİYE BAŞKANI SELAHATTİN EKİCİOĞLU’NU ZİYARET ETTİ
MEMLEKET SEVDALISI NET KONUŞTU
MEMLEKET SEVDALISI NET KONUŞTU
TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURUL TOPLANTISI YAPTI
TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURUL TOPLANTISI YAPTI
DAHA YEŞİL BİR KIRŞEHİR İÇİN GELECEĞİMİZİ HEP BİRLİKTE YEŞERTELİM
DAHA YEŞİL BİR KIRŞEHİR İÇİN GELECEĞİMİZİ HEP BİRLİKTE YEŞERTELİM
 81 il valiliğine “Covid-19 Denetimleri” konulu genelge gönderdi.
81 il valiliğine “Covid-19 Denetimleri” konulu genelge gönderdi.
Kim kime kefilse! Kefil bavulları toplatsın.
Kim kime kefilse! Kefil bavulları toplatsın.
Memur-Sen Kadın Kolları Başkanı Ceylan Okatan: Şiddet Virüsünün Aşısı Örgütlü Mücadeledir
Memur-Sen Kadın Kolları Başkanı Ceylan Okatan: Şiddet Virüsünün Aşısı Örgütlü Mücadeledir
 TOPLAM CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI
TOPLAM CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI
 DİEGO MARADONA HAYATINI KAYBETTİ!
DİEGO MARADONA HAYATINI KAYBETTİ!
 CHP Kırşehir Kadın Kolları Başkanlığı Basın Açıklaması yaptı.
CHP Kırşehir Kadın Kolları Başkanlığı Basın Açıklaması yaptı.
Kırşehir
Kırşehir'de Mevsimsel Tedbirler Gözden Geçirildi
BENZİNE BÜYÜK ZAM
BENZİNE BÜYÜK ZAM
Haber Yazılımı