Haber Detayı
15 Kasım 2020 - Pazar 18:38
 
Bizdeki kayıtlara göre Hastane! Görgü tanıklarına göre kasaba oteli!
Olaylar bu şehirde öyle hızlı gelişiyor ki! Neresinden tutarsanız tutun diz boyu kirlilik almış başını gidiyor. Bir okuyucum bana yorum yazmış. “Mustafa abi sen doğa adamısın”. Kendisine diyecek söz bulamıyorum. Yerden göğe haklı. Bana ne diyemediğim için böyleyim…
GÜNDEM Haberi
Bizdeki kayıtlara göre Hastane! Görgü tanıklarına göre kasaba oteli!

 

Bizdeki kayıtlara göre Hastane! Görgü tanıklarına göre kasaba oteli!

Olaylar bu şehirde öyle hızlı gelişiyor ki! Neresinden tutarsanız tutun diz boyu kirlilik almış başını gidiyor. Bir okuyucum bana yorum yazmış. “Mustafa abi sen doğa adamısın”. Kendisine diyecek söz bulamıyorum. Yerden göğe haklı. Bana ne diyemediğim için böyleyim…

Vicdan ve akıl susarsa; zekâ tehlikeli oyunlar oynar…

Bu şehirde herkes görevini yapmış olsa, bana yağmur gibi onlarca ihbar yağmaz. İnsanları mutsuz eden. İtaatle atanmış kimliklerin yöneticiliğinde olan, ben devletim diyen liyakatsizler vatandaş üzerinden alev alıyor. Neden? Şeytan azapta gerek sözü bunlar ve onların ağa babaları için çok önemli.  Artık bu halk; Osmanlının şamar oğlanı değil. Düşünen, sorgulayan ve sonuç almak için uğraşan Mustafa Kemal Atatürk’ün yurttaşları. Önce kafalar değişecek insanlar rahat nefes alacaklar. Kırşehir’de yaklaşık (35) esnafla bire bir görüşmeler yaptım. Önümüzdeki hafta paylaşacağım. Bu insanların tek anlattığı ne biliyor musunuz? “Bu ülkede, bu şehirde de, Yolsuzluk ve Soysuzluk”…

Aslında ben ağırlıklı sosyal içerikli ulusal politikalara yönelik yazılar kaleme alırım, ama bir türlü şu Kırşehir sağlık konusundan dışarı çıkamadım ki. Nedeni yazıyorum. Toplum duyarlı. Duyarlı olmasına duyarlıda! Ortaya çıkmış bir sonuç yok. Ha! Bunun bedelini mutlaka günü geldiğinde muhatapları mutlak ödeyecektir.

Bu şehirde bu birimler; bulaşık süngeri gibi. Çok iyi niyetle çalışan, kurumuna, konusuna hâkim yöneticiler elbette ki var. Düzeltmek ve olumsuzlukların üstesinden gelmek istiyorlar. Onların bu çabası da sonuç vermiyor.

Ekmeği askıya çıkaranlar. Bu milletin hastanesini yıkıp yenisini yapma peşinde. Bu rant kimlere köşe döndürecek. Göreceğiz.

Ve aday oldular! Onlarca seçim vaatleri. Hiçbir şey yapmadıkları gibi, bu şehri daha kötü, daha içinden çıkılmaz hale getirdiler. Ben seçilmiş siyasilere diyorum ki; benim yazımdan daha çok halkın yorumlarını okuyun. O tepkiler halkın sesi. O tepkiler bana değil. Size! Bu şehri yönetemiyorsunuz derken. Halk; bu şehre hizmet etsin diye atadıklarınızdan ortaya koyduğunuz yatırımlardan, yolsuzluklardan ortaya çıkan sonuçlara bakıyor. Kefil olduklarınızın bu şehrin canına okuduğunu biliyor.

Bu şehrin insanı sağlık için Kayseri’yi, Ankara’yı kendisine yol etmiş. Bu şehrin insanı Kayseri, Ankara yolunda ölüyor, canından oluyorsa size diyecek tek şey var. “Neden varsınız”? Sizler ne yapıyorsunuz biliyor musunuz? Rant nerede adına yatırım diyor peşine düşüyor esnafından yurttaşına herkesi zeil ediyorsunuz. Bu şehrin insanı Kırşehirli diye Ankara milletvekilinden destek bekliyorsa sizin kıymeti harbiyeniz yok. Ne olduğunuzu bu millet öğrendi. En azından bırakın dağınık kalsın ve milleti günaha sokmayın.

Mevcut düzeni iyileştirmek, işlerliğini artırmak yerine; yenisini, yapmak 8 yaşında olan hastaneyi yıkmak. İnsanları tedirgin etmek. Millet aç. Millet yoksul, millet mutsuz. Sizin işiniz bu ülkenin parasını çarçur etmek mi? Bu hastane çok daha yeni. Bu hastaneye bir hafta önce 2,5 milyon liraya MR aldınız. Hastaneyi taşıdığınızda hangi çöplüğe atacaksınız 2,5 milyon TL’yi.

Hastane içinde olan ek binayı pandemi hastanesine çeviremediler. Terme eski Fizik Tedavi rehabilitasyon merkezi beylere dinlenme ve keyif alanı olarak planlanıyorsa. Sahi bu milletin size verdiği ikbalin karşılığı olarak, siz bu millete ne verdiniz? Utanmak gerçekten insani bir haslettir.

Bunun içindir ki; neresinden tutsanız elinize yağ bulaşıyor. Şimdi ben bu hastaneye nasıl gideyim? Nasıl güveneyim. Nasıl tedavi alayım?

Toplumu ilgilendiren, hatta toplum için hayati önemi olan sağlık birimleri. Birisi Devlet, diğeri Özel hastane. Bakın nasıl bir döngü.

Özel Hastane; bir başka dünya…

Bir denetim iddiası. Nerede bu devlet, nerede bu millet. Nerede bu milletin vekili demeden! Zaten deseniz de çok şey fark etmiyor.

Bu hastane ile ilgili soruşturma açmayan valilik özel hastaneye denetçi göndermiş! Duy da, inanma… Olaylarda abartı yok. Olaylar gerçek. Hangi minval üzerinden! Bu meçhul…

Tarih: 26 Ekim 2020… Valilikte görevli olduğunu daha sonra söyleyen bir kişi Özel hastaneyi ziyaret (Denetleme amaçlı) eder. Tuvaletleri dolaşır. Etrafı kolaçan eder. Asansör düğmesine basar. Sonuçta bu hastaneye 1000,00 TL ceza yazar. Gerekçesini sorduklarında. ‘Tuvaletleriniz pis ve temizlikten uzak. Tuvaletlerinizde; tuvalet kâğıdı, kâğıt havlu, sıvı sabun ve dezenfektan yok’ der. Devam eder. ‘Burası hastane! Asansörler kapalı ve çalışmıyor. Etraf pislik içinde. Merdivenler temizlikten ve hijyenden uzak. Çalışan personelde maske, eldiven, önlük ve siperlik yok. Size ceza yazacağım’. Der... Hastane müdürü denilen zat, adamı tiiye alır. ‘Ay çok korktum, yazmazsan hatırım kalır’ der… Ceza yazılır. Denetçi gider.

Ya diğer rezaletler! Çek kuyruğunu gitsin…

Dışarıda maske takmayan kişiye 900 TL ceza yazan anlayış, bunca kepazeliğe 1000,00 TL yazmış olması biraz garip geldi bana. Bu hastanenin eksiği sadece bunlar değil ki; mirim.

Mesela; Ambulans nerede? Gerçi o yürüyen tabuta Ambulans demekte caiz değil de. Hani denetim yapılmış ya! Ambulansı olmayan. Ya da motor yakmış, motorsuz, içi boşaltılmış ambulansı olan hastane desek. Denetimde kaç puan alır!

Ambulans denilince aklıma takılıverdi. Bu hastanede küçük cerrahi müdahaleler yapıldığını, hatta bir adamı anestezi yapmadan bağırta, bağırta ameliyat ettiklerini yazmıştım. Denetçi efendi; elektrikler kesilince jeneratör çalışıyor mu? Sorusuna cevap aradı mı, aramadı mı? Aklına mı gelmedi. Bu adam elinden bir form ile yola çıkmış olsa, 17 doktor kadrosunda kaç doktor çalışıyor hatta iki acil doktorundan birinin de korona’dan kontrol altında olduğunu acilde tek bir doktorun geceli gündüzlü görev yapmasını nasıl not vermiştir?

Bu soruları gerçek bir denetçi sorar, soruşturur. Bu denetleme işi aklıma bizim kışlalarda kıta çavuşların koğuş ve tuvalet kontrolünü getirdi. Mesela çavuş; ‘3. katta 5 no-lu koğuşta yatak istirahatlı bir kişi yatıyor. Helâlar temiz, akıtan musluk yok,  koğuş ve helâ formlarını okeyledim komutanım’… Derdi. Doğrulanırdı. Peki, bu denetçi, hastanenin bir odasının 500,00 TL’ye kiraya verildiğini duysaydı, kiralayanın bir inşaat işçisi olduğu söylenseydi. Ne düşünürdü? Ya da denetçi üst kata çıktığında, 2nci katta iki bayan kendisini karşılayıp, “beyefendi randevunuz var mıydı? Sorusunun ardından da; “önemli değil, sizi araya sıkıştırıveririz” diyerek bir odaya soktuklarında bu katın komple “saç ekme” işini yapan bir firmaya aylığı 5 bin TL kiralandığını duysaydı, ya küçük dilini yutardı. Ya da yazmış olduğu makbuzu yırtardı…

Bir kenar odada emekçiler! Diğer yanda zevahir ve sonuç.

O sırada aylardır maaşlarını alamayan hastane çalışanları, yan tarafta, aralarında topladıkları paralarla aldıkları yumurtaları piknik tüp üzerinde pişirme derdindedir… Denetçi aylardır maaş ve ödeneklerini almayan emekçileri görmezden gelir. Makbuz mu kesti, yoksa cezayı nakit mi aldı meçhul. Tam bu anda ve o sırada acil kısmında göğüs ağrısıyla gelmiş bir hasta olduğunu varsayalım. Denetçi Tek doktor ve yanında bir başka sağlıkçı. Hiçbir şeyi olmayan bir hastane ve sadece doktorun becerisine terk edilmiş hasta. Röntgen ve diğer tetkikler. Ambulans! Motor yerde. Birde elektrikler kesiliverse. Mikrobiyoloji uzmanının olmadığı yerde kaşesi vardır. Hastadan kan alınabilir. Düşüncesini nasıl değerlendirmiştir? Ertesi gün sabah. Belediye hoparlöründen ilan. Falan, filan kişi hakkın rahmetine kavuşmuştur. Kederli ailesine başsağlığı dileriz. Duyacağı bu sözleri nasıl değerlendirir?

Benim bir fikrim var! Bu fikir; doktor, hasta gibi teferruatı ortadan kaldıracaktır. İş değişikliliği…

Varsayalım ki; denetçi yalan ve sahte. Ama ortaya konulmuş gerekçeler aynıyla vaki… Aslında bu yapı hastane olma ömrünü tamamlamış. Kapatacaklar. Ellerinde tuttukları 17 doktor kadrosu devlet hastanesine kayacak.

Nasılsa kiralama yönünde ufakta olsa bir deneyim kazanmışsınız… İçerideki tıbbi cihazları hurdacılara, mefruşatları ikinci el eşya satıcılarına satıp, edinilen parayla bu binayı 3 yıldızlı bir kasaba oteline dönüştürün. Biraz havanız az olur ama! Olsun. Hem de iyi para kazanırsınız. Gece yarıları mesaj atmaya gerekte kalmaz. SGK derin bir oh çeker. Defterdarlık biraz az vergi alır. Okuyucularımda bana “kanki 3”ü sormaktan vazgeçer. İnanın onlarda rahatlarlar. Beni dinleyin kazanırsınız. Gelin bu otel işine girin.  Bu işin her yönüyle getirisi olur…

Bir hatırlatma… Dünkü yazımla ilgili.

Benim hedefimde çalışan bir tane sağlık çalışanı yoktur. Onlarla işim olmaz. Yönetişim aczi içine düşmüş, beceriksizliği ortaya dökülünce. Yönetim basiretsizliği basına düşünce cozutan, ben çocuk yaşta iken ölmüş anama küfreden ahlaksız adamla. Bunca rezalete rağmen bu adamın bu makama atanmasına referans olan, tüm rezaletlere rağmen görevden almayan o milletvekiline de. Soruşturma açmayan sisteme de söylüyorum. ‘Ya o adam o küfrü yiyecek. Ya da ben yedireceğim’. İşin aslı budur… Benim işim emekçi insanları kişisel çıkar ve kötü amaçlar için kullananlarla. Hiçbir emekçi yazılarımı üzerine alınmasın.

Kaynak: Editör: MUSTAFA BAĞ
Etiketler: Bizdeki, kayıtlara, göre, Hastane!, Görgü, tanıklarına, göre, kasaba, oteli!,
Yorumlar
Diğer Haberler
Kanadalı şirket Türkiye’den 1 milyar dolar tazminat istedi
Kanadalı şirket Türkiye’den 1 milyar dolar tazminat istedi
Pandemi Toplantısı Yapıldı
Pandemi Toplantısı Yapıldı
İl Genel Meclis Başkanımız Çelik’ten Ramazan Ayı Mesajı
İl Genel Meclis Başkanımız Çelik’ten Ramazan Ayı Mesajı
KIRŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN 23 NİSAN ETKİNLİĞİ
KIRŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN 23 NİSAN ETKİNLİĞİ
Yerköy Belediye Başkanından İddialara Yalanlama
Yerköy Belediye Başkanından İddialara Yalanlama
128 milyar dolarlık rezerv kaybını önce reddeden hükümet cephesinden son dönemde kaybı itiraf eden açıklamalar geliyor.
128 milyar dolarlık rezerv kaybını önce reddeden hükümet cephesinden son dönemde kaybı itiraf eden açıklamalar geliyor.
 il il haftalık vaka sayısını açıkladı! İstanbul’da korkutan artış
il il haftalık vaka sayısını açıkladı! İstanbul’da korkutan artış
128 Milyar Dolar Nerede?’ afişine rekor ceza
128 Milyar Dolar Nerede?’ afişine rekor ceza
Seher Başkan, hayvanları telef olan çiftçiye gitti
Seher Başkan, hayvanları telef olan çiftçiye gitti
 Bilim, Sanat, Ahlak Işığında Ahi Evran, Ahilik ve Tıp Konferansı Yapılacak
Bilim, Sanat, Ahlak Işığında Ahi Evran, Ahilik ve Tıp Konferansı Yapılacak
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI BAŞKANLARI ŞEHRİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI BAŞKANLARI ŞEHRİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
PEKİ ŞİMDİ SORMAK LAZIM!
PEKİ ŞİMDİ SORMAK LAZIM!
Bu Düşmanlık Nedense Hep Kırşehir’e mi?
Bu Düşmanlık Nedense Hep Kırşehir’e mi?
 Solunum için zararlı yağışlar çarşambaya kadar sürecek
Solunum için zararlı yağışlar çarşambaya kadar sürecek
18 Nisan Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü ( International Day of Monuments and Sites)
18 Nisan Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü ( International Day of Monuments and Sites)
CHP Kırşehir İl Teşkilatından
CHP Kırşehir İl Teşkilatından '' ''ŞOONU NÖÖRDÜNÜZ - 128'' Pankartı
Kırşehir
Kırşehir'de Askeri Helikopter Zorunlu İniş Yaptı
Türkiye’nin de aldığı Çin aşısıyla ilgili yeni sonuçlar açıklandı: Yüzde 67…
Türkiye’nin de aldığı Çin aşısıyla ilgili yeni sonuçlar açıklandı: Yüzde 67…
Rusya-Ukrayna krizi büyüyor!
Rusya-Ukrayna krizi büyüyor!
HATUNOĞLU KÖYÜN
HATUNOĞLU KÖYÜN'DE ÇİFTÇİNİN HAYVANLARI TELEF OLDU
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ KIRŞEHİR ŞUBESİNDEN BASIN VE KAMOYUNA
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ KIRŞEHİR ŞUBESİNDEN BASIN VE KAMOYUNA
DOĞA BABAYLA DOĞANIN KALBİ TEZER
DOĞA BABAYLA DOĞANIN KALBİ TEZER'E ZİYARET
CHP ve İYİ Parti
CHP ve İYİ Parti'den AK Partili Meclis Başkanına Ziyaret
Gidiş o gidiş: AKP’li belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 kişi geri gelmemiş
Gidiş o gidiş: AKP’li belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 kişi geri gelmemiş
Çevreyi araştırdık. Sessizliği sorguladık. Bölge yaşayanlarıyla görüştük.
Çevreyi araştırdık. Sessizliği sorguladık. Bölge yaşayanlarıyla görüştük.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde korkutan vaka sayısı artışı
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde korkutan vaka sayısı artışı
‘Üç dönem AKP’ye oy verdim’ diyen esnaf
‘Üç dönem AKP’ye oy verdim’ diyen esnaf
Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı
Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KISMİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KISMİ KARARLAR
KIRŞEHİR TSO
KIRŞEHİR TSO'DAN KIRŞEHİR ŞEHİT AİLELERİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNE ZİYARET
KIRŞEHİR TSO’DAN ŞABAN ÇELİK
KIRŞEHİR TSO’DAN ŞABAN ÇELİK'E ZİYARET
 FAALİYET SUNUMU TOPLANTILARI’NA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KATILDI
FAALİYET SUNUMU TOPLANTILARI’NA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KATILDI
KIRŞEHİR TSO’DAN KIRŞEHİR MUHARİP GAZİLER DERNEĞİNE ZİYARET
KIRŞEHİR TSO’DAN KIRŞEHİR MUHARİP GAZİLER DERNEĞİNE ZİYARET
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
DEAŞ
DEAŞ'lı 7 sanık, hakim karşısına çıktı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Üçüncü köprünün yüzde 51
Üçüncü köprünün yüzde 51'i satılacak
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN  RAMAZAN AYI MESAJI
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN RAMAZAN AYI MESAJI
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan