Haber Detayı
23 Aralık 2020 - Çarşamba 19:11
 
Bir hüzünlü aydır Aralık ayı.
‘O’na Türk’ün atası olduğu için değil. Atası Türk olduğu için Atatürk denilmiştir. Tarihi iyi okumayanlar, kendilerini ‘Devlet’ zannedenler. Kendilerini ‘Tanrı’ zannedenler. Korkaklar, pısırıklar. Çıkarcılar. Siyasi düşüncelerine reklam panosu yapan, gardırop Atatürkçüler. Kime ve neye, neden düşman olduklarını bilmeyen onursuzlara öğretmenlik yapacak değilim. Gerçekleri, doğruları paylaşmak; korku ve endişenin odağı değil. Yüreğin ortaya konulmasıdır’
GÜNDEM Haberi
Bir hüzünlü aydır Aralık ayı.

 

Barış dedi, Hürriyet dedi, Tam bağımsızlık dedi, her şeyi, bütün mücadeleyi bu üç kavram üstüne kurdu.

Bir hüzünlü aydır Aralık ayı.

22 Aralık 1914 Osmanlı kaybettiği toprakları Rus’lardan geri almak istemesi ile başlattığı harekât sonrası Enver paşanın inadı ve askeri taktik hataları sonucu buzlara gömülen 90 bin Mehmetçik.

23 Aralık 1930 Menemen olayları. Derviş Mehmet ayaklanması… Olayları bastırmak için olay yerine müfrezesi ile gelen Asteğmen Kubilay’ın, önce tabanca ile vurulması, yaralı halde sığındığı cami avlusunda bağ bıçağı ile boğazı kesilerek katledilir. Kesilen baş hilafet sancağı dedikleri bir paçavranın direğine geçirilir ve Menemen sokaklarında gezdirirken “kalkın ahali Müslümanlığı kurtaralım” diye bağırıyor. Yobaz gerici, esrarkeş, Şeytanın uşağı ve hatta piçi; Derviş Mehmet bu olay sonucu aynı gün öldürülür. Bu olayın ardından, Mustafa kemal Atatürk’ün Menemen için tepkisi çok ağır oluyor.

Ve tekrar Mayıs…

Tarih 15 Mayıs 1919 İzmir’de Yunan işgali başlamıştır. Damat Ferit sadaretten istifa etmişti. Ancak hükümeti kurma görevi yine damat Ferit’e verilmişti. 16 Mayıs 1919 Mustafa Kemal Paşa Padişah Vahdettin’le görüşmesi. Aynı gün Bandırma vapuru ile yola çıkışı. İstanbul’dan sonra ilk karaya çıkış. 18 mayıs 1919 Sinop’ta karaya çıkış.. Samsun’a gidilecek karayolu olmaması nedeniyle gemiye dönmesi ve 19 Mayıs sabahı Samsun’a çıkışı. Kutlu yolculuk. Meşakkatler… Tehditler. Olumsuzluklar.

Ferit Paşaya Samsun’dan çekilen telgraf. “İzmir’in Yunan askerleri tarafından işgali hadisesi yakından temasta bulunduğum milletim ve orduyu tasavvur ve tasvir edilemeyecek derecede dilhun (üzmek) etmiştir. Ne millet ve ne ordu, mevcudiyetine karşı yapılan bu haksız tecavüzü hazm ve kabul etmeyecektir.” Damat Ferit Fransız gazetesine (Le Temps) açıklama yapıyor. ”Hareketin askeri hiçbir bünyesi yoktur ve millete dayanmamaktadır. Hareket bir saman alevidir. Alevleri şimdiden sönmüştür. Hareket tamamen ittihatçıdır”.

Mustafa Kemal 15 Mayıs’ta yola çıktığı Ata yurdunu bozguncu ve işgalci güçlerden temizlemek. Misak-ı milli sınırları içinde Türk milletinin egemenliğine dayanan tam bağımsız bir Türk devleti kurmak. -Bu yeni devleti çağdaş devletler düzeyine yükseltmek amacıyla başlattığı bu kutlu direniş yürüyüşün Ankara’dan önceki son durağı Kırşehir. İç Anadolu Bozkırında makûs talihini bir türlü yenememiş. Sofiler şehri olmuş. Osmanlı’ya asker yetiştirmiş. Sancak olmuş. Sancağa bağlanmış. Yoksul ve çıplak kara Türkmenlerin yaşadığı bir şehre doğru yola çıkmıştı.

8 Temmuz 1919 Mustafa Kemal Paşanın 3.ordu müfettişliğinden alınması. Askerlik mesleğinden istifa etmesi. Daha sonra 11 Mayıs 1920’de Divan-ı Harp tarafından idama mahkûm edilmesi padişah tarafından tasdiki. (Mustafa Kemal Paşa, Kara Vasıf, Ali Fuat Paşa, Ahmet Rüstem, Doktor Adnan, Halide Edip hanım) 24 Mayıs 1920 Fevzi (Çakmak) paşanın idam fermanının padişah tarafından onayı

Hoş geldin Mustafa Kemal paşa... Güç verdin, kuvvet verdin bize…

Hicri takvim; ‘1 Rebîulâhir 1338 Yevmu’l-Erbi‘ā’ göstermektedir.  26 Aralık 1925'te miladi takvimin kabul edilip, alaturka saat yerine Batı'da kullanılan alafranga saatin kabul edilmesiyle birlikte bu tarih ‘24 Aralık 1919 Çarşamba’ günü olacaktır. (Yevmu’l-Erbi‘ā’ Çarşamba)…

Atlı ve yayalar. Bir avuç çıplak yoksul halk.  Ayak yalın, baş, açık ve çıplak. Yağmura, soğuk havaya aldırmadan koşmuş Selgah sırtlarına. Yoksul halk; soğuktan birbirine sokulmuş, halde Gölhisar yönüne bakıyorlar. Diğer bir yanda fısıltı konuşmalar dalga, dalga yayılıyor. “Mutasarrıf şehri terk etmiş”… Buz gibi bir korku. Osmanlının hiddeti… Derken!  Bir atlı kalabalığın arasına daldı. “Geliyorrrr, Geliyor. Paşa geliyorrrrr”… Kalabalık bir önündekinin üzerinden bakıyordu. Yağmurun arasında tenteli siyah bir otomobil gözüktü. Halk coşkuyla otomobile doğru koştu. Otomobil kalabalığın önünde durdu. Başında Şayak kalpak, Sırtında yakası kürklü bir paltolu mavi gözleri ışıl, ışıl bir dev otomobilden indi. Paltosunu çıkardı, halkın arasına karıştı. Çamurlu yolda bata, çıka, Kılıççı köprüsünden geçerek, Yenice (Atatürk Caddesi) Mahallesi çamurlu yolunda şehir merkezine doğru yürüyüşe geçilir.

Hoş geldin Mustafa kemal paşa... Güç verdin, kuvvet verdin bize…

24 Aralık… Karşıladılar. Yağmura soğuğa aldırmadan birlikte yürüdüler. Mecidiye caminin altında bulunan boş bir arsaya kadar. Halkın yoğun tezahürü Mustafa Kemal’i halka hitap etme ihtiyacını uyandırır. Bir kaya üzerine çıkar ve ilk sözleri “Aziz milletim”. Halkın coşkulu sloganı içinde “Kurtar bizi paşa. Kurtar”, olmuştur. Halkı izler. Ayakları çıplak, kırk yamalıklı üst baş. Yoksulluk tarif edilir gibi değildir. Kalabalığın arasında yarı çıplak üşüyen çocuklar. Konuşmak için çıktığı taşın üzerinden iner ve şehre Gençlik derneğine doğru halkla birlikte yürür.

"Yurtta Barış, Dünyada barış" onun en önemli ilkelerinden biriydi. O bütün dünyada bağımsızlık, barış ve çağdaşlık aydınlanmasını bekleyen halklara örnek olacak bir Cumhuriyet kurma ideali O’nun yolunu Kırşehir’e döndürmüştü. ‘O’na Türk’ün atası olduğu için değil. Atası Türk olduğu için Atatürk denilmiştir. Tarihi iyi okumayanlar, kendilerini ‘Devlet’ zannedenler. Kendilerini ‘Tanrı’ zannedenler. Korkaklar, pısırıklar. Çıkarcılar. Siyasi düşüncelerine reklam panosu yapan, gardırop Atatürkçüler. Kime ve neye, neden düşman olduklarını bilmeyen onursuzlara öğretmenlik yapacak değilim. Gerçekleri, doğruları paylaşmak; korku ve endişenin odağı değil. Yüreğin ortaya konulmasıdır’. Selçuk İlhan.

O’nun tek amacı; Ata yurdunu bozguncu ve işgalci güçlerden temizlemek. Misak-ı milli sınırları içinde Türk milletinin egemenliğine dayanan tam bağımsız bir Türk devleti kurmak. Bu yeni devleti çağdaş devletler düzeyine yükseltmek.

Kırşehir halkıyla yürürken, halka hitap etmek için durduğu bir arsa.

Kırşehir Gençlik derneğinde kendisine Namık Kemal’in ‘Vatan Yahut silistire’ şiiri Dernek sekreterince okunmuştur. “Vatanın bağrına düşman dayadı hançerini, yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini Mustafa Kemal bu şiire Kırşehir’de cevap vermiştir. “Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini, Bulunur kurtaracak kara bahtı maderini”…

Cumhuriyet ilan edilmiştir. Nüfusun okuryazar oranı 3’tür. Bu oran kadın nüfusunda 01’dir. Türkiye’nin genelinde eğitim seferberliği başlamıştır.

Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsızşanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder. Mustafa Kemal Atatürk.

Vali Nazım beyin önderliğinde bir heyet, Mustafa Kemal’in; Yenice mahallede halk ile kucaklaştığı arsaya 3 derslikli bir okul yapma kararı alır. Çok kısa bir sürede bu arsa üzerine (3) derslikli kerpiç bir ilkokul yaparlar. Okulun adı önce Cumhuriyet, daha sonra Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını çağrıştırması için “Gazi” adı verilir.

O günlerde Kırşehir’in valiliğince haftada bir gün yayınlanan yerel bir gazete var. Adı;  “Kırşehir Resmi Gazete”; tek sayfa üzerine arkalı, önlü sadece 100 adet basılan bu gazete, haftada bir gün yayınlanmaktadır. O günün şartlarına göre siyah beyaz ve onlarca kelime, harf hatası olmasına rağmen dolu, dolu şirin siyasi yerel bir gazete olarak çıkmakta. (Bu gazetenin10 Kânunusani (Kasım) 1929 tarihli sayısı bende.)

10 Kânunusani 1929 tarihli Gazetenin birinci sayfası…  Kırşehir valisi Nazım Bey Yenice mahallede halk tarafından kerpiçten yapılan 3 derslikli İlkokul binasının açılışını yapmaları için Mustafa Kemal Atatürk’e bir davet telgraf çekilir. Telgraf ve telgrafa gelen cevap “Kırşehir Resmi Gazete” manşetinden baskıya alınır. 

‘Gazi İlk mektebinin açılışı…

Millet mekteplerinin küşadı münasebetiyle Reisicumhur hazretlerine vali beyefendi tarafından keşide edilen telgraf sureti.’

Reisicumhur hazretlerine. Eseri irşatları bulunan millet mektepleri büyük bir şevk ve gururla vilayetin her tarafında küşat olundu. Bütün halk büyük bir sevinçle açtığınız bu nurlu irfan tarîkına koşmaktadırlar. Kalplerinden taşan hissi şükran ve minnetlerinin huzuru devletlerine is’adı temenniyatında bulunduklarını tazımatı mahsusamla arzeylerim efendim hazretleri. Kırşehir Valisi Nazım’.

Eğitim için çıkılan bu yol aydınlanmanın, muasır medeniyetlere ulaşmanın meşalesinin tutuşturulduğu Anadolu toprağıdır.

Mustafa Kemal tarafından Telgrafa verilen cevabı metin.

‘Kırşehir Valisi Nazım Beye. Açılan millet Mekteplerine karşı muhterem halkın gösterdiği alaka ve rağbet bu büyük mücadelede muvaffakiyetimiz hakkındaki kat’i kanâtımızı takviye etmiştir. Cümlenize muvaffakiyetler dilerim. Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal.” 

Rahmetli annem bu okulun 3ncü sınıfından 1935 yılında, ben 1963 yılında kızım 1983 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün izlerini taşıyan bu okulun 5nci sınıfından mezun olduk. Bu okul 2008 yılında depreme dayanıksız bahanesiyle yıkıldı. Yıkımdan önce okula ait devasa bahçe daraltıldı. Bu okula ait arşiv yok edildi. Bu okula yapılan muamele aklıma  Kırşehir’in ilçe yapıldığında yağmalanması bağnazlığın öç alması olaylarını getirdi.

Belediye başkanı Yaşar Bahçeci o mümtaz arsaya sahip çıktı. Rantçılara fırsat vermedi.

Yıkım sonrası ortaya çıkan arsa talan edilmesin diye 1 yılı aşkın mücadeleye verdiğim mücadelede bana sadece çiçeği burnunda Belediye başkanı Yaşar Bahçeci destek oldu. Başkan bir gün beni telefonla aradı. ‘Mustafa abi o arsayı talan ettirmeyeceğim. Aziz Atatürk’ün hatırasını o alanda Atatürk’e yakışır biçimde yaşatacağım’…  Sözünü verdi. Ve sözünü tuttu.

Mustafa Kemal Atatürk’ün üzerine çıkarak halka hitaben konuşma yaptığı kaya parçasını temsilen granit getirtti. Granit seçimine Belediye Başkan yardımcısı Veli Şahin ile birlikte ben gittik.  Graniti seçme şerefini bana verdikleri için kendilerine minnettarım. Başkan bahçeci 2008 yılında yıkılan “Gazi” adını taşıyan bu ilkokulun arsasına 2012 yılında “Gazi” adıyla yeniden can verdi. “Gazi Parkı”…

Parkın açılış günü konuşmasında “Bu parkın yapılmasında bilgi ve fikirlerini bizlerle paylaşan Kırşehir’in abisi Mustafa abiye teşekkür ederim.” Demişti. Bu sözler bizlere bir teselli ve ödül oldu. Bu davranış biçimi, şehri ve halkı ciddiye almaktır. Milletin değerlerine sahiplenmektir.

Bu bir ahlak biçimidir…

Kaman ana caddesine verilmiş ad ‘ATATÜRK’ kaman caddesinden ismini sildiler. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusunun varlığını içine sindiremeyen belediye başkanı ve encümen üyeleri.  Atatürk ismini paslı teneke levhalardan silip fosforlu levhalara Japon Prens “Mikasa” ismiyle yer değiştirdiler.

Kırşehri 1924 yılında Kırşehir ismiyle İl yapıldı. Ve İsmi kuru yük gemisine verildi. O Geminin İtalya Napoli limanın çekilmiş orijinal fotoğrafını (50*70)  Kırşehir valiliğine 2008 yılında Vali Lütfullah Bilgin’e teslim ettim. O fotoğraf şimdi nerede bilmiyorum. Vali beyden ricam. O fotoğrafı buldurup bana iadesini sağlamasıdır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Anadolu’da başlattığı kurtuluş mücadelesi anısına yaptırılan ve sadece 7 vilayete verilen bakır kabartma Atatürk portesinin (100*70)  ne acıdır ki ben hurdalıkta buldum.  Onarttım ve şimdi derneğin salonunda bulunmakta.

Acaba Atatürk ne yaptı da böylesine hedef oldu. Öncelikli olarak Atatürkçüleri irdelemek gerekir.

Son bir sözüm daha var. Tarih 30 Eylül 1933  ünlü bilim adamı Profesör Albert Aynştayın Mustafa Kemal  Atatürk’ bir mektup yazar.  Mektup şöyle başlamaktadır. … “Efendimiz Hazretleri”… mektup şöyle devam eder… ‘Cihanışumul OSS Musevi sıhhıye cemiyetinin fahri reisi sıfatıyla Almandan çıkmış kırk profesör ve doktorun fenni ve tıbbı meşguliyetlerini türkiyede devam ettirmelerine müsaade buyurulması için zati Samilerin müracaat ve reca ediyorum… (Bu mektubun, Almanca ve Türkçe çevirisi kopyaları benim arşivimde)

Dünya’da hiçbir devlet adamına böyle bir mektup yazılmamıştır. O profesörlerden biriside Kırşehir’e gelmiştir. “Prof. Fritz Baade” Kırşehir Sağlık Turizmine kazandırdığı kıymetini bir türlü bilmediğimiz iki şey var. Birincisi Terme taşı diye bilinen yakut yeşili mermer (Onix) Diğeri Termal su ve mineral yapısının tedavi özelliği. Kırşehir Bu muhteşem bilim adamına önce hemşerilik beratı verir. Ya sonra! Kapıcı Camii üzerinde duran o paslı levhayı lütfen okuyun. Terme caddesi olarak bildiğimiz o caddenin gerçek adıdır. “Prof. Fritz Baade Caddesi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bir, hüzünlü, aydır, Aralık, ayı.,
Yorumlar
Diğer Haberler
Gidiş o gidiş: AKP’li belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 kişi geri gelmemiş
Gidiş o gidiş: AKP’li belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 kişi geri gelmemiş
Çevreyi araştırdık. Sessizliği sorguladık. Bölge yaşayanlarıyla görüştük.
Çevreyi araştırdık. Sessizliği sorguladık. Bölge yaşayanlarıyla görüştük.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde korkutan vaka sayısı artışı
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde korkutan vaka sayısı artışı
‘Üç dönem AKP’ye oy verdim’ diyen esnaf
‘Üç dönem AKP’ye oy verdim’ diyen esnaf
Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı
Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KISMİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KISMİ KARARLAR
KIRŞEHİR TSO
KIRŞEHİR TSO'DAN KIRŞEHİR ŞEHİT AİLELERİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNE ZİYARET
KIRŞEHİR TSO’DAN ŞABAN ÇELİK
KIRŞEHİR TSO’DAN ŞABAN ÇELİK'E ZİYARET
 FAALİYET SUNUMU TOPLANTILARI’NA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KATILDI
FAALİYET SUNUMU TOPLANTILARI’NA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KATILDI
KIRŞEHİR TSO’DAN KIRŞEHİR MUHARİP GAZİLER DERNEĞİNE ZİYARET
KIRŞEHİR TSO’DAN KIRŞEHİR MUHARİP GAZİLER DERNEĞİNE ZİYARET
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
DEAŞ
DEAŞ'lı 7 sanık, hakim karşısına çıktı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Üçüncü köprünün yüzde 51
Üçüncü köprünün yüzde 51'i satılacak
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN  RAMAZAN AYI MESAJI
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN RAMAZAN AYI MESAJI
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
 Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI
Kırşehir Valiliği, 2 günlük yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.
Kırşehir Valiliği, 2 günlük yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.
TSO, ESOB, ZİRAAT ODASI, BORSA, MESLEK ÖRGÜTLERİ VE KOOPERATİF’LERLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI YAPILDI
TSO, ESOB, ZİRAAT ODASI, BORSA, MESLEK ÖRGÜTLERİ VE KOOPERATİF’LERLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI YAPILDI
DSÖ’den “şoke edici” corona virüsü aşısı açıklaması
DSÖ’den “şoke edici” corona virüsü aşısı açıklaması
Vatan Hoca ve Ekibi Yeşil Alan Çalışmasına Devam Ediyor
Vatan Hoca ve Ekibi Yeşil Alan Çalışmasına Devam Ediyor
Prof.Dr.Elif Haykır Para Politikası Kurul Üyesi Oldu
Prof.Dr.Elif Haykır Para Politikası Kurul Üyesi Oldu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 8 Nisan tablosu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 8 Nisan tablosu
Kırşehir Belediyesi
Kırşehir Belediyesi'nin 462 Milyonluk Borcu 311 Milyon TL'ye İndi
FAALİYET SUNUM TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR
FAALİYET SUNUM TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR
Kırşehir’ de 33 yaşındaki genç adam kendini asarak yaşamına son verdi.
Kırşehir’ de 33 yaşındaki genç adam kendini asarak yaşamına son verdi.
TAM KAPANMA İDDALARI GÜÇLENİYOR
TAM KAPANMA İDDALARI GÜÇLENİYOR
Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Nevşehir ve Sivas’ta kar yağışı bekleniyor.
Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Nevşehir ve Sivas’ta kar yağışı bekleniyor.
DENİZ AŞIRI GELEN BİR AFET: PANDEMİ
DENİZ AŞIRI GELEN BİR AFET: PANDEMİ
Bozkırın tarlaları alternatif ürün
Bozkırın tarlaları alternatif ürün 'çörekotu' ile bereketleniyor
377 kişi ve kuruluşun mal varlığı donduruldu
377 kişi ve kuruluşun mal varlığı donduruldu
Şehir hastanesi müteahhitlerine gizli ödeme
Şehir hastanesi müteahhitlerine gizli ödeme
Ramazan pidesinde fiyatlar belli oldu
Ramazan pidesinde fiyatlar belli oldu
Bu nasıl canilik: 70’e yakın köpek ölüsü bulundu
Bu nasıl canilik: 70’e yakın köpek ölüsü bulundu
"Bir hayalimiz daha gerçek oldu.
"Bir hayalimiz daha gerçek oldu.