Haber Detayı
02 Ekim 2020 - Cuma 23:06
 
AL TAKKE… VER KÜLAH…
Hiçbir Allah kulu; Mustafa Kemal Atatürk’ü karalayarak, Türkiye’nin bugün düştüğü aczi devrim diye yutturamaz. Zincirlenmiş düşüncelerin, çıkmaz sokakların karanlık rutubetli köşelerinde yaşayan hamam böceklerinden farkı yoktur. Ülkesini seven, geleceğini düşünen her kesimden herkesin şapkasını önüne koyarak düşünmesi gerekir.
GÜNDEM Haberi
AL TAKKE… VER KÜLAH…

 

Bahanelerle yönetilen bir ülkede yurttaş olmak…

(Yazımın uzun olduğunu biliyorum. Lütfen bu yazıyı sonuna kadar sabırla okuyun. Hatta paylaşın)

Hiçbir Allah kulu; Mustafa Kemal Atatürk’ü karalayarak, Türkiye’nin bugün düştüğü aczi devrim diye yutturamaz.

Zincirlenmiş düşüncelerin, çıkmaz sokakların karanlık rutubetli köşelerinde yaşayan hamam böceklerinden farkı yoktur. Ülkesini seven, geleceğini düşünen herkesimden herkesin şapkasını önüne koyarak düşünmesi gerekir.

Batırılan bir ülke nasıl kurtarılır…

1923'te yanmış, yıkılmış Anadolu'da nasıl demokrasi yapacaksın? Komşunun, komşuyu boğazladığı iç savaşlardan, Anadolu'yu mezbahaneye döndüren dış savaşlardan yeni çıkmışsın. Fabrikan yok, işçin yok, iş adamın yok, mühendisin yok, doktorun yok, uzmanın yok, yolun yok, suyun yok, barajın elektriğin yok. Kadınların çarşafta, çuvala giriyor. Tamamı yakını cahil ve okuryazar bile değil. Erkeğin dört kadın alıyor. Yurttaşlık yasası yok. İhracatçı yok, ithalatçı yok. Sermayen yok. Kalkın bakalım. Nasıl kalkınacaksan. Cumhuriyet böyle bir ülkede kuruldu.

O günlerde de ülkeye çöreklenmek istediler.

1928'de Hollandalı Vissering, 1929'da Alman Schact ve Müller'in önerileri: “Sanayi bırakın, tarıma bakın. Merkez Bankası’nı kuramazsınız Batının yardımı olmadan kalkınamazsınız”. Demişlerdi. Mustafa Kemal Atatürk 1930 yılında Merkez bankasını kurdu. O gün; içinde ihtiyat akçesi ile Türk iktisat lokomotifi olarak kurulan Merkez Bankası. İktisat lokomotifi görevini bir kenara itin kasasında 1 peni dahi olmayan, siyasete bağımlı sadece adrese dayalı bir kurum haline gelmiş ise.

Hiçbir şeyin yok iken! Neler yapmışız. Akıllı telefonlarınızın Internet sayfalarına bir göz atın ve görün.

Bir yanda Osmanlı borçları. Diğer yanda yıkılmış, yakılmış bir ülke. Yoksulluk bir yanda. Bugünde olduğu gibi, o günde; bu durumları fırsata çevirmek isteyen, halkı kışkırtan din soytarıları meydanlara dökülüyor. Bir tarafta ekonomi mücadelesi. Diğer tarafta yobazlara ayak uyduran cehaletle mücadele yapılırken, eğitim seferberliği başlatılmış.

Mustafa Kemal kuşağı ne yapmış? Yöneticiler, devletçiliğe neden ve nasıl sarılmış? Türkler bankacılığı nasıl öğrenmiş? Merkez bankası 1930'a değin neden açılamamış? Özel sektör nasıl oluşturulmuş? Uçak, Otomobil, Mensucat, İlaç fabrikaları, Hıfsısıhha enstitüsü nasıl kurulmuş. İlk aşı nasıl bulunmuş Çin’e ne karşılığı gönderilmiş?

Çiftçi nasıl baş tacı edilmiş? Yeni devlet nasıl kurulmuş? Çağdaş öğretime nasıl geçilmiş? 1920'de on, on iki milyon nüfusun 95'i alfabesizlikten, savaş artığı bir topluma okuma yazma seferberliği nasıl açılmış? Kitaplıkta kitap yok iken ulusal kütüphane nasıl kurulmuş? Okullarda tarih kitabı bile yok iken tarih nasıl yazılmış? Ünlü fizik Profesörü Albert Eınsteın Mustafa Kemal Atatürk’e neden mektup yazmış ne teklif etmiş, kaç bilim adamı bu teklif üzerine Türkiye’ye gelmiştir. Hiç düşündünüz mü? Bu otuz kişi içinde bize hiçte yabancı olmayan bir isim vardır. Profesör Fritz Baade…

Hiç düşündünüz mü; batmış bir ülke nasıl kurtarılmış?

Bu ülke, yok olmanın kuyusundan çıkıp, var olmanın doruğuna nasıl tırmanmış? Yunanlı ile dostluk nasıl yapılmış? Avrupa'da, diğer Dünya ülkelerinde saygınlık nasıl kazanılmış, bugün nasıl yok edilmiş? Hiç düşündünüz mü?

Şaşıp kalıyorum. Şaşmamak mümkün mü? 2021 yılına bir kala seksen milyonluk Türkiye'nin haline bakıyorum, şaşıp kalıyorum. Hiçbir şeyimiz yokken neler yapmışız, her şeyimiz var iken neler yapamıyoruz? Bir de bu ortamda Mustafa Kemal Atatürk’e saldıranlara bakıyorum, bir de sahte Atatürkçülere… Kullanıldığımızı hissediyorum. Ben bunları sahteliklerinden dolayı reddediyorum. Alışanları, alıştırılanları da reddediyorum. Birde bu ülkeyi yönetenlerin adli vakalarına, soruşturmalarına bir bakın. Bu ülkeyi suçlular mı, yoksa suçsuzlar mı yönetiyor. Beni yeniden dizayn etmeye çalışanların, var olan kusurlarını değiştirilen anayasa, çıkartılan kanunlar örtebilir mi?

Yurt dışına uçaklar dolusu kaçırılan dövizler, altınlar.  Hesabı sorulmayan. Sayıştay denetim raporları. Paralar yurt dışına. Millette verilen IBAN numaraları.

Kurtarılan bir ülke nasıl batırılır?

Türkiye emperyalist ülkelere 1946'da kucağını açıyor. Amerika mandacılığı kalkınma yardımıyla ayağının birini Türkiye'ye sokuyor.  Bu yardımın ilk ayağının adı kamuoyunda meşhur Rosvelt olarak anılıyor.  
Bu çapraşık ilişkilerin anısına Türkiye postaları Posta pulunda İnönü ve Rosvelt'i yan yana basıyor. Bu inceliğe ABD generali Ridgway'in 1952'de Sarıkamış 40. Piyade Tümeni’ni ziyareti nedeniyle yemek için hazırlanan menü, kapağın Asker ressam Osman Nuri Yavi, generalin resmini yansıtan bir belge yapıyor. Böylelikle Türkiye'nin ABD'ye bağlılığı asker kanadıyla da tescil edilmiş oluyordu.
1946'da iki kutuplu birinci kuşak yenidünya düzeninde ABD güdümlü uydulaşmaya giren İnönü hükümeti önce “Bretton-Woods” uluslararası para sistemine girdi. Ardından 7 Eylül 1946 büyük devalüasyon (Yoksullaştırma başlatıldı, kalkınmaya set çekildi) 1 dolar, 128 kuruştan 280 kuruşa yükseltildi (Thornburg raporu)... 

Türkiye 1947'de uluslararası para sermayeleri olan IBRD, IMF, OEED'ye üye oldu. Ardından Truman doktrini, Marshall yardımı- Bareker raporu ve nice program ve anlaşmalarla emperyalizm yeniden davet edildi. 

O günlerde gücünü katı devletçilikten alan İnönü hükümeti 1940'lı yıllarda art-arda hazırladığı “İvedili plan. Öz rapor. Kalkınma Planı ve Vaner planı” gibi ulusal sanayi planı ve programları için 1947'de defalarca ve yalvarırcasına ABD'den 615 milyon dolar kredi istendi. Bu yalvarmalara rağmen Amerika bu krediyi reddetti. Vermedi... 

Bu ülke yönetici diye başına taç ettiği Mustafa Kemal Atatürk’ten sonr, Amerikan, İngiliz, İsrail uşaklarını lider diye gördü.

Gerçekleri görmezden gelmek aptallık değildir. Hainliktir.

Ne acıdır ki Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet ayaklar altına doğru çekilerek, ekonomik bağımsızlık yok olma sürecine girmişti. Bu süreçle birlikte çok partili siyasi planı, pilavla karıştıran, popilst demokrasiye geçen, Türkiye Cumhuriyeti dünyadaki hızlı ekonomik gelişmelere uyum sağlayamayacak, batılaşıyorum diyerek dışa bağımlı sanayileşmeden, yüksek devalüasyonlardan, kronik, dış ve iç borçlardan periyodik ekonomik krizlerden, bütçe açıklarından köylülükten, toplumsal çalkantılarda, askeri darbe ve müdahalelerden IMF'ye niyet mektupları yazmaktan kurtulamadı…  Devlet ticaret yapmaz mantığı ile elde avuçta ne varsa, Yahudi’ye, Yunan’a, Alman’a, yandaşa, partidaşa, bir futbolcu fiyatına peşkeş çektiler. Hibe ettiler.

Siyasetsiz politikacıların çarkına giren Türkiye seçtiği yöneticiler, “Bu ülkeye plan değil pilav gerekli” diyordu. (Süleyman Demirel...)

Turgut Özal'ın aşırı dışa bağımlılığı ve emir kulluğu içinde, “Korkmayın bir ülke batmaz” söylevleriyle halkın verdiği destekle daha çok borçlanma, daha çok sıcak para daha çok dış kaynaklı sermaye. İle önce ailesini sonra eş dost akraba talükatını Harun yaptı. (Kırmızı Plaka Emin Çölaşan)

Yıllardır Türkiye üzerinde oynanan oyunların sonuna doğru geliyoruz. ABD ve diğerleri. Elbette ki onlar büyük ülkeler. Onlar bu senaryoları yıllar önce hazırlayıp, sahnelemeye başlıyorlar. Büyük olmak burada saklı... Kendisine Adnan Menderesi, Süleyman Demirel’i ve Turgut Özal’ı rehber alan Recep Tayyip Erdoğan… Onlardan hiçte farklı bir yol izlemedi. Ancak bu millete “Otokrasi” yönetimini “Demokrasi” diye yutturması ve kabul görmesi.

Cumhuriyetten ayrılmak hiç kimseyi daha özgür yapmaz! Cumhuriyetten ayrılmak hiç kimseyi; daha kimlikli, liberal, daha demokrat yapmaz! Aksine yaşamı ve özgürlüğü kısıtlar. Din toplumları kimlik sahibi yapmaz. Ekonomi zaten felaket.

Bu bir süreçti. Aşılamadı yaşandı... Sonu nereye dayanacak? Yıl 2020. Yaşadığımız süre 97 yıl. İçeriden bizler, dışarıdan onlar! Ha battık, ha batıyoruz. Batırdık, batıyorlar.

Onlar 50 yıl sonrasına ülkeler inşa edip, ülkeleri yıkıp yeniden yavru ülkeler yaratabiliyorlar. Osmanlı gibi kapitülasyonlara teslim olan bir ülkenin sadece adı büyük olarak kalır. Bu ülke kapitülasyonlara teslim olur mu? Göreceğiz...

Bunlara ne dersiniz?

“Maaşınızı dolarla mı alıyorsunuz”? Hazine ve maliye Bakanı Damat Berat Albayrak.

Yurt dışından emekli vasıfsız bir işçi konuşuyor. “3-4 sene önce 2 bin lira maaş alıyorduk. Şimdi hanım ile ben 22 bin lira alıyoruz. Allah devletimize zeval vermesin. AKP iyi çalışıyor”…  Bu ülkenin kalkınmasına ömür vermiş bir SGK emeklisi 2 bin 500 lira alıyorsa. Gerçekten AKP çoooooooooooooooook iyi çalışıyor.

“Döviz kuru benim için hiç önemli değil”… Hazine ve maliye Bakanı Damat Berat Albayrak.

320 milyar m3 doğalgaz bulduk diye canlı yayın yapan 30 TV kanalından kaç tanesi doğalgaza yüzde 34 zam yapıldığını haber yaptı. Elektrik en son yüzde 5 zam ile kilovat saati 75 kuruş oldu. Karanlıklarda bir böcek gibi yaşamaya mahkûm edilmek! Kış kapıda. Yorgan altında it gibi titremek. Bu bir kader olmamalı. Dövizle ihaleler yapıp. Amerika’ya gök delen dikip, çiftlikler almak. Bir gaz firmasından 8 milyon dolarlık bağışlar yapıp milletin sırtından misliyle çıkartmak. Gurbetçi doğru söylüyor. AKP iyi çalışıyor.

126 ülkeden 135 tür gıda ithal ediyoruz. Ülke çiftçisi perişan. Ordu İlaç fabrikasını kapatan akıl Amerika’ya 2,5 milyar dolar borcunu ödeyemeyen bir ülkenin düştüğü hazin son. İnsan sağlığını hiçe sayan anlayış. Gurbetçi doğru söylüyor. AKP iyi çalışıyor. Muhalefet sadece konuşuyor. İktidar payandası memleketin düzeni ne kadar altüst ederim gayretiyle her dediği kabul görüyorsa.

Bırakın dağınık kalsın. Barolar gözden çıkartıldı. Sıra Türk Tabipler birliğine geldi. Sırada Anayasa mahkemesi ve daha sonra Mimarlar ve Mühendisler Odası.

Eğitimi dinci vakıfların insafına terk etmiş. Çocuklarına eğitim veremeyen bir ülke iktidarın neresinden tutarsanız tutun elinizde kalacaktır. Bu çağda internet ulaşımı için çocuklar dağlara çıkıyorsa. Pandemi ile savaşamayan, maske dağıtamayan, milleti aşı krizine sokan anlayışa benim vergilerimi ne yaptın diye sormayan, sorgulamayan milletin feryadı onlar için çokta önemli değildir.

Karısını hastaneye götürüp kadın doktor muayene etsin diyen. Cinci hocalara gönderdiği kadının çekilmiş videolarını porno film olarak izleyen toplumun cehaletine katkı sağlayan anlayıştır bu ülkeyi batıran.

Düşünüyorum… Sırada devredilecek Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş mazbatası mı var.

Kaynak: Editör: MUSTAFA BAĞ
Etiketler: AL, TAKKE…, VER, KÜLAH…,
Yorumlar
Diğer Haberler
KIRŞEHİR TSO
KIRŞEHİR TSO'DAN KIRŞEHİR ŞEHİT AİLELERİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNE ZİYARET
KIRŞEHİR TSO’DAN ŞABAN ÇELİK
KIRŞEHİR TSO’DAN ŞABAN ÇELİK'E ZİYARET
 FAALİYET SUNUMU TOPLANTILARI’NA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KATILDI
FAALİYET SUNUMU TOPLANTILARI’NA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KATILDI
KIRŞEHİR TSO’DAN KIRŞEHİR MUHARİP GAZİLER DERNEĞİNE ZİYARET
KIRŞEHİR TSO’DAN KIRŞEHİR MUHARİP GAZİLER DERNEĞİNE ZİYARET
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
DEAŞ
DEAŞ'lı 7 sanık, hakim karşısına çıktı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Üçüncü köprünün yüzde 51
Üçüncü köprünün yüzde 51'i satılacak
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN  RAMAZAN AYI MESAJI
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN RAMAZAN AYI MESAJI
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
 Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI
Kırşehir Valiliği, 2 günlük yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.
Kırşehir Valiliği, 2 günlük yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.
TSO, ESOB, ZİRAAT ODASI, BORSA, MESLEK ÖRGÜTLERİ VE KOOPERATİF’LERLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI YAPILDI
TSO, ESOB, ZİRAAT ODASI, BORSA, MESLEK ÖRGÜTLERİ VE KOOPERATİF’LERLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI YAPILDI
DSÖ’den “şoke edici” corona virüsü aşısı açıklaması
DSÖ’den “şoke edici” corona virüsü aşısı açıklaması
Vatan Hoca ve Ekibi Yeşil Alan Çalışmasına Devam Ediyor
Vatan Hoca ve Ekibi Yeşil Alan Çalışmasına Devam Ediyor
Prof.Dr.Elif Haykır Para Politikası Kurul Üyesi Oldu
Prof.Dr.Elif Haykır Para Politikası Kurul Üyesi Oldu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 8 Nisan tablosu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 8 Nisan tablosu
Kırşehir Belediyesi
Kırşehir Belediyesi'nin 462 Milyonluk Borcu 311 Milyon TL'ye İndi
FAALİYET SUNUM TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR
FAALİYET SUNUM TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR
Kırşehir’ de 33 yaşındaki genç adam kendini asarak yaşamına son verdi.
Kırşehir’ de 33 yaşındaki genç adam kendini asarak yaşamına son verdi.
TAM KAPANMA İDDALARI GÜÇLENİYOR
TAM KAPANMA İDDALARI GÜÇLENİYOR
Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Nevşehir ve Sivas’ta kar yağışı bekleniyor.
Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Nevşehir ve Sivas’ta kar yağışı bekleniyor.
DENİZ AŞIRI GELEN BİR AFET: PANDEMİ
DENİZ AŞIRI GELEN BİR AFET: PANDEMİ
Bozkırın tarlaları alternatif ürün
Bozkırın tarlaları alternatif ürün 'çörekotu' ile bereketleniyor
377 kişi ve kuruluşun mal varlığı donduruldu
377 kişi ve kuruluşun mal varlığı donduruldu
Şehir hastanesi müteahhitlerine gizli ödeme
Şehir hastanesi müteahhitlerine gizli ödeme
Ramazan pidesinde fiyatlar belli oldu
Ramazan pidesinde fiyatlar belli oldu
Bu nasıl canilik: 70’e yakın köpek ölüsü bulundu
Bu nasıl canilik: 70’e yakın köpek ölüsü bulundu
"Bir hayalimiz daha gerçek oldu.
"Bir hayalimiz daha gerçek oldu.
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 7 Nisan tablosu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 7 Nisan tablosu
EYT
EYT'LİLERİN UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "104 EMEKLİ AMİRAL AMACINA ULAŞTI
''KÖYLÜ ZATEN ZOR DURUMDA''
BASIN TEMSİLİCLERİ İLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
BASIN TEMSİLİCLERİ İLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında Anlatıldı
İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında Anlatıldı
KIRŞEHİR’DE KULLANILMIŞ GİYSİ VE AYAKKABI ATIK KUMBARASI UYGULAMASI
KIRŞEHİR’DE KULLANILMIŞ GİYSİ VE AYAKKABI ATIK KUMBARASI UYGULAMASI
KIRŞEHİR TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KIRŞEHİR TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan yüz yüze eğitim açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan yüz yüze eğitim açıklaması