Haber Detayı
18 Ekim 2019 - Cuma 20:40
 
33 YILDIR RAHİM SARKMASI OLAN HASTA SAĞLIĞINA KAVUŞTU
SAĞLIK Haberi
33 YILDIR RAHİM SARKMASI OLAN HASTA SAĞLIĞINA KAVUŞTU

 Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği'nde kadınlarda nadirde olsa görülen evre IV uterusdesensusu (rahim sarması)olan 59 yaşındaki bir kadın hastaya, sakrohisteropeksi amaliyatı yapıldı. Operasyonu gerçekleştiren Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Ana Biilimdalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Levent Emir, açıklamalarda bulundu.

Emir, şunları söyledi: "Yaşlanan nufüsla birlikte pelvik taban bozukluklarındaki artış toplumun en önemli sorunlarından birisi olmuştur. Gerek idrar kaçırma(öksürme ve sıkışma ile), gerekse pelvik organların sarkarak vajendışınan çıkması hastaların yaşam kalitelerini bozançok önemli bir sorundur. Depresyona ve hastaların kendilerine güvenlerin kaybına neden olmaktadır. Bu rahatsızlıklarla ile ilgili amaliyatlar sorunsuz olarak uzun bir süredir kliniğimizde uygulanmaktadır.

Bugün 33 yıldır rahmi tamamen vajen dışına çıkmış 59 yaşındaki hastaya sakrohisteropeksiamaliyatı yapmış bulunuyoruz. Bu amaliyatı çok sık olmamakla birlikte zaman zaman uygulamaktadız. Karından yapılan bu amaliyat, özellikle cinsel olarak aktif kadınlarda vajinal cerrahi yaklaşımlara tercih etmektedir ve 90'a varan başarı oranı vardır. Bu tip sorunu olan hastaların bunu hastalık olarak kabul etmeyip, çözümün olduğunu bilip, bu hastada olduğu gibi 33 yıl beklemesine gerek yoktur." Dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 33, YILDIR, RAHİM, SARKMASI, OLAN, HASTA, SAĞLIĞINA, KAVUŞTU,
Yorumlar
Haber Yazılımı