İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
AĞAÇA ASILI HALDE BULUNDU
AĞAÇA ASILI HALDE BULUNDU
Haber Detayı
04 Ocak 2021 - Pazartesi 21:33
 
2020’NİN… 2021 YILINA MİRASI…
Bu küçücük şehirde Sağlık çalışanlarının sesi, kulağı, gözü olmak için aylarca yazdım. Hatta yönetici, ahlaksızlıklarını. Dönen dolapları yazdım. Ne muhalefet. Ne iktidar bu sesi duymadı. Veya duymazdan geldi… İdarenin mektebi yoktur. İnsan odaklı üretilen hizmetlerde adamcılık varsa, huzurda yoktur. Onlar çok şey istemiyorlar. Görev taksimi yaparken adil olun diyorlar. Döner sermaye bir hak ise paylaşımda adil olun diyorlar. Mesai mefhumları içinde görev, nöbet, istirahat, izin vb donanımlarda adil olun diyorlar.
GÜNDEM Haberi
2020’NİN… 2021 YILINA MİRASI…

 

‘Namuslu olmak, ne zor şeymiş bu ülkede’. Sabahattin Ali…

Benim paramla; Patronlar ve Sermaye korunmaya devam edecek.

Bu yıl 923 milyar vergi toplanacak. Bu verginin 265,5 Milyarı KDV’den. Yani; Çocuk mamasından ve bezinden. İçtiğimiz su. Yoksulun ekmeğinden alınacak... Kotralardan. Yatlara. Bu lüks keyif binitlerine verilen yakıtlar, Pırlantalar hariç. Verginin 213,2 Milyar kısmı ÖTV’den. Cep telefonlarından, otomobillerden, ev eşyalarından. Geriye kalan kısmı, MTV. Ceza ve harçlardan karşılanacak. Kısaca cebinize giren 100 liranın 52 lirasını suya sabuna dokunmadan devlet elimizden alacak. Alacakta nereye mi gidecek? Burası meçhul.

İsyanı olmayan insanın erdemi olmaz…

Nasıl ki; devletin anayasadan kaynaklanan vergi alma hakkı varsa, benimde, bu vergilerin nerelere harcandığını, etkin ve verimli kullanılıp kullanılmadığını, bunların denetlendiğini görme ve izleme hakkım var... Benim paramı kullanan, bana yönelik ne yapıyorsun sorusunu bu işi ulemaya sor diyene hiçbir şey soramamışsanız. Bu ülkenin yüzde 47’si açlık sınırında yaşıyorsa. Bunca toplanan vergi, harç ve cezalara rağmen bütçede açık 245 milyar liracıksa. İhale zengini (5) müteahhidin vergileri bir kalemde siliniyor. Bunlara 2020 yılında 128 kez vergi indirimi ve bazı kalemlerinde muafiyet getirilmiş ise.  Bu yılda bunlar olacak demektir.

Sıkın dişinizi 2021 yılının bitmesine 360 gün 6 saat kaldı.

Vergilerin hangi kalemde yok edildiğini umursamayan bir toplumun kendisini savunması mümkün değildir ki…

Bu ülkede eğitim paralı. Bu ülkede sağlık paralı.  Bu ülkede hukuk paralı. Bu ülkede hazine garantili, yap işlet modeli ile yapılmış, Yollar. Köprüler. Geçit ve Tüneller paralı. Bu ülkede Hastane ye gitmeden, üzerinden geçmediği köprü, tünel ve yollar için ekstra para ödeyen millete hiçbir şey denmez.

Bu ülkede tükettiği elektriğin bedeli haricinde yüzde 67 daha fazla fatura bedeli ödeyen millete hiçbir şey denmez.

Bu ülkede bir millet elektrik üzerinden ettiği karın dışında; şirkete Temsil Ağırla adı altında düğün dernek, iş seyahatleri, kira, ısınma ve aydınlanma. Viski ve fahişe paraları ile otomobil yakıt bedellerini de fatura kapsamına ödüyor olacaksa bu millete hiçbir şey denmez.

Bu ülkede döviz bazında yüzde 39 yoksullaştırılmış olmasının yanında dövizle maaş almadığı için döviz kurunda, Akaryakıt, doğalgaz, Elektrik, Köprü, Yol, Tünel geçiş ücretleri ödeyen millete hiçbir şey denmez.

Dünya’da ene şaibeli Çin firmasından alınan aşılar geldi. Ne kadar etkin? Ne kadar yetecek? Kimler öncelik alacak? Kimler seyirci kalacak. Göreceğiz.

Bu ülkede üniversite mezunları gençler, işsiz, borçlu ve mutsuz ise… Diploması olmayan cahiller üç yerden maaş alamaya devam ederken, bu kişilere devlet adamı payesi verilenlere biat ediliyorsa; bu millete hiçbir şey denmez.

Eskiden yüz kızartıcı suçlar vardı. Hırsızlık. Yolsuzluk, Gasp. Cinayet. Kadın ticareti, Tecavüz. Günümüzde bu suçlar sıradanlık kazanırken yüz kızartıcı suç. “Düşünce” oldu…

Bütün dünya ülkelerinde cezaevleri kapatılırken, bizde yüzlerce cezaevi açılıyor. Geçmişte; Nazım Hikmet’i,  Sabahattin Ali’yi hücreye tıkanlar vardı. İyi biliniz ki; bugünde yeni nesil Nazım Hikmet’ler,  Sabahattin Ali’ler hücrelerde…

17-25 Aralık’ta çikolata kutuları içinde rüşvetle yakalanan, kuran ayetine hakaret eden adam Büyük elçi olarak ödülünü alacaktır. Parti devletinde; elbette ki partizanlar, Büyük Elçi, Genel Müdür, General, Rektör vb olacaktır. Eşler ve arkadaşları akrabalar. Oğulların arkadaşları, kızların okul arkadaşları devletin en katmerli yerinde kendilerine yer bulacaklardır.

Bir ülkede saraylar varsa; içinde, çevresinde mutlaka Palyaçolar, Soytarılar, Şamar oğlanları, Dalkavuklar olacaktır. Başka! Dadılar, halayıklar, hizmetçiler, aşçılar hatta dolu kilerler olacaktır. Birbirlerine ağza alınmayacak hakaretler yağdıran kişilerin ülke yönetiminde bunlar zaten olağandır.

Bunun içindir ki, 2021 yılın ilk yazısında, hırsızları, vurguncuları, talancıları. Arsızları utanmazları yazacak değilim. Onlar 2020 yılın en muteber kimlikleri idi… Ve de cehalet…

2020 yılının en etkisiz sloganı, “Ölüyoruz” diye feryat eden sağlıkçılar. Kim duydu. Kimler etkilendi? Hangi sorunlarına eğildiler. Sadece paralı hastanın yüzünü gören profesöre 26 bin liracık veren anlayış, sıradan hasta başında 24 saat bekleyen hemşireye 50 lirayı çok gören soytarılık. Bu soytarılığı belirleyen bir yönetişim aczi içine düşmüş ise bu kurum. Çekin kuyruğunu gitsin demek yerine; düzeltilmesi için feryat eden insanların sesini duymazdan gelmek, en hafif şekliyle!

Ellerine geçirdikleri fırsatları kendi lehine kullanan dönem ibişleri. Bu kentin kutuplarıyla sarmal haldeler. Bunun içindir ki; 2021 yılı bu itliğin üzerine kuş kondurmaz...

Bu küçücük şehirde Sağlık çalışanlarının sesi, kulağı, gözü olmak için aylarca yazdım. Hatta yönetici, ahlaksızlıklarını. Dönen dolapları yazdım. Ne muhalefet. Ne iktidar bu sesi duymadı. Veya duymazdan geldi… İdarenin mektebi yoktur. İnsan odaklı üretilen hizmetlerde adamcılık varsa, huzurda yoktur. Onlar çok şey istemiyorlar. Görev taksimi yaparken adil olun diyorlar. Döner sermaye bir hak ise paylaşımda adil olun diyorlar. Mesai mefhumları içinde görev, nöbet, istirahat, izin vb donanımlarda adil olun diyorlar.

Onlar; ben bu mesleğin eğitimini almış, atanmış bir memuruyum. Hukuksal davranışta adil olun diyorlar. Ben bulaşıcı hastalıklar içinde görev yapıyorum. Standardın altında koruyucuyu ekipmanı kullanmaya zorlamayın, dünya standardında korunmak istiyorum. Bunu sağlamak sizlerin görevidir diyorlar. Bu bir “meslek hastalığıdır”… “Ölüyoruz”… “Ailelerimize karşı sorumluluklarımız var”... “Bu hakkımızı yasalaştırın”… İstiyorlar. Çok şey mi istiyorlar.

Türkiye sınırları içinde mutasyona uğramış 15 hasta tespit edilmiş. Daha hızlı yayılmacı. Daha hızlı bulaştırıcı. Bir teselli var, Corona 19 gibi öldürüyormuş. Bu virüsün adı “Mutant”… Hakları ödenmeyen sağlıkçılara muhtacız…

Bu millet dişinden tırnağında artırıp bu devlete vergilerini birileri hiç etsin, millet malına çöreklensinler diye değil. Milletin emanetlerini arpalık yapsınlar diye değil. Sağlık için, Eğitim ve İç ve Dış güvenliği, Hukukun üstünlüğü için ödüyorlar.

Olunca; olur; inşallah!

Bir okuyucum bana yorum yazmış. “Mustafa abi bavullar toplanmamış”… Okuyucuma bavul için mini bir haber. İddia edilen odur ki;  efendinin atamasını yapan muhterem demiş ki; “ben istifa et demeden edemezsin. Sen işine bak demiş”. Böyle olur bavulların toplanmasında son dönemeç. Ayrılmak isteyene yeni yer ayarlanacak. Yerine getirilecek yeni adam ayarlanacak. Giden yerine gelecek olan için referans olup, itaatkarlık sözü verecek… Bu yetmez. Giden ortalığı toparlayacak. İzler kaybolacak. Açıklar kapatılacak. Sırtlar sıvazlanacak. Gidilecek yer arpalık olur ya da olmaz. Personel kendini ısırtır ya da ısırtmaz. İhaleler şeffaftır. Kimse çomak sokamaz. Orada devlet birimi borçlanmaz.

Memleketin gerçek pürmelâli…

Bu ülkede 90 bin cami var. Bu camilerin hepsinin ya altında, ya yanında marketler dükkânlar var. Hepside cami yaptırma derneğine veya vakıflara ait. Ancak bir tek camii altında “aşevi” yok, “yetimhane” yok. “Yoksula evsize” bir çatı yok. Bu nasıl bir Müslümanlıktır ki; benim Allah’a nasıl dua edeceğime karışır.  Bu nasıl bir Müslümanlıktır ki; benin değerlerime saldırır. Parayı katmerli kaldırır. Bu nasıl bir Müslümanlıktır ki; yoksul halkın sırtından toplanan vergilerle dünyanın dört bir yanına milyar dolarla camiler yapar. Adama sormazlar mı? “Sen; Suudi Arabistan’dan daha mı zenginsin” diye.

2021 yılında yurt dışına camii yapımına devam edilecek. Hatta yurt dışında partili cumhurbaşkanı adına yaptırılmış içi donatılmış hastaneler ve okullar. Buralara paralar gidecek. Tunus’tan sonra Kim bilir hangi ülkeye mali destek sağlanacak. IMF borcu silinecek. Afrika’da kiralanmış olan 5 milyon dönüm tarlaları kimler ekip biçecek ve ne kadar teşvik alacak.

Yakıtlara zam gelecek. Mahdumun Amerika’daki gökdelen inşasına hangi doğalgaz şirketi ne kadar destek verecek. Kaç devlet malı, vakıflara halka rağmen peşkeş çekilecek. 2021 yılı daha samcılı olacağı kesin.

Bu ülkenin birkaç akademisyeni 2020 den 2021’e… Yalakalığı. İstismarı. Bilimin içine sokan isimlerinin önünde akademik unvan olan soytarılar. Bu halka ettikleri hakaretler.

Prof. Dr. Ahmet Maranki; “Cahil halkın ferasetine güveniyorum”… Adam haklı…

Prof Dr. Ebubekir sofuoğlu; “Üniversiteler Fuhuş Yuvası”… Bu adam şerefsiz.

Prof. Dr. Enver Bozkurt öğrencilere isim. İsim sayarak; “Terörist, Vatan haini, fahişe”…  Bu adam kendisini söylüyor.

Prof dr. Bingür Sönmez Sinovac aşısı olmam diyenlere “Aşı olmayan vatan hainidir”... Refik Saydam Hıfzısıhha enstitüsünü kapatan mı, aşı olmam diyen mi yoksa kendisimi vatan haini?

Bir ülke kurucusuna, rejimine sövüyorsa, Monarşi gelecektir. Polis bu ülkede öğretmen dövüyorsa. Bir ülkede jandarma haklı direniş içinde olan işçiye saldırıyorsa. Bu ülkede güvenlik güçleri ormanları, doğal alanları yağmalayanlara direnen halka zulmediyor, bir avuç rantçıyı koruyorsa. Bu güçler yetkilerini anayasadan değil. Tek adamdan alıyorlar demektir. Bu ülkeyi nelerin beklediğini çok iyi düşünmek gerekir. Aslında bu durum Pandemi’den daha tehlikeli. Bu erozyon toplumu uçuruma yuvarlıyorken sadece seyredenler, zevahiri kurtardıklarını düşünenler elbette olacaktır.

Bunların Türkiye Cumhuriyeti ile aralarında bir husumet, bir kan davası var… Cumhuriyete ve kurucusuna  alerji duyuyorlar! Oysa bugün bu sınırların içinde yaşayan herkim olursa olsun. Tümü, bugün ki; mevcudiyetini Türkiye Cumhuriyeti'ne borçlu olduklarını unutan, keşke Yunan kazansaydı diyebilen bir soytarı ve arkasına takılan Dümbüllüler. Bir kilside zangoç olamayacakların, bir papaza erkek fahişe olmayı kabullenmelerini yazacak değilim.

2020 yılı sancılı yıldı. Korkmayın 2021 yılının bitmesine 360 gün 6 saat kaldı. Nemi değişecek bugüne kadar oluşmuş değişimlerin uygulamasında oluşacak baskılar daha da bir güzel olacak.  

Kaynak: Editör: MUSTAFA BAĞ
Etiketler: 2020’NİN…, 2021, YILINA, MİRASI…,
Yorumlar
Diğer Haberler
Kanadalı şirket Türkiye’den 1 milyar dolar tazminat istedi
Kanadalı şirket Türkiye’den 1 milyar dolar tazminat istedi
Pandemi Toplantısı Yapıldı
Pandemi Toplantısı Yapıldı
İl Genel Meclis Başkanımız Çelik’ten Ramazan Ayı Mesajı
İl Genel Meclis Başkanımız Çelik’ten Ramazan Ayı Mesajı
KIRŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN 23 NİSAN ETKİNLİĞİ
KIRŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN 23 NİSAN ETKİNLİĞİ
Yerköy Belediye Başkanından İddialara Yalanlama
Yerköy Belediye Başkanından İddialara Yalanlama
128 milyar dolarlık rezerv kaybını önce reddeden hükümet cephesinden son dönemde kaybı itiraf eden açıklamalar geliyor.
128 milyar dolarlık rezerv kaybını önce reddeden hükümet cephesinden son dönemde kaybı itiraf eden açıklamalar geliyor.
 il il haftalık vaka sayısını açıkladı! İstanbul’da korkutan artış
il il haftalık vaka sayısını açıkladı! İstanbul’da korkutan artış
128 Milyar Dolar Nerede?’ afişine rekor ceza
128 Milyar Dolar Nerede?’ afişine rekor ceza
Seher Başkan, hayvanları telef olan çiftçiye gitti
Seher Başkan, hayvanları telef olan çiftçiye gitti
 Bilim, Sanat, Ahlak Işığında Ahi Evran, Ahilik ve Tıp Konferansı Yapılacak
Bilim, Sanat, Ahlak Işığında Ahi Evran, Ahilik ve Tıp Konferansı Yapılacak
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI BAŞKANLARI ŞEHRİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI BAŞKANLARI ŞEHRİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
PEKİ ŞİMDİ SORMAK LAZIM!
PEKİ ŞİMDİ SORMAK LAZIM!
Bu Düşmanlık Nedense Hep Kırşehir’e mi?
Bu Düşmanlık Nedense Hep Kırşehir’e mi?
 Solunum için zararlı yağışlar çarşambaya kadar sürecek
Solunum için zararlı yağışlar çarşambaya kadar sürecek
18 Nisan Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü ( International Day of Monuments and Sites)
18 Nisan Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü ( International Day of Monuments and Sites)
CHP Kırşehir İl Teşkilatından
CHP Kırşehir İl Teşkilatından '' ''ŞOONU NÖÖRDÜNÜZ - 128'' Pankartı
Kırşehir
Kırşehir'de Askeri Helikopter Zorunlu İniş Yaptı
Türkiye’nin de aldığı Çin aşısıyla ilgili yeni sonuçlar açıklandı: Yüzde 67…
Türkiye’nin de aldığı Çin aşısıyla ilgili yeni sonuçlar açıklandı: Yüzde 67…
Rusya-Ukrayna krizi büyüyor!
Rusya-Ukrayna krizi büyüyor!
HATUNOĞLU KÖYÜN
HATUNOĞLU KÖYÜN'DE ÇİFTÇİNİN HAYVANLARI TELEF OLDU
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ KIRŞEHİR ŞUBESİNDEN BASIN VE KAMOYUNA
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ KIRŞEHİR ŞUBESİNDEN BASIN VE KAMOYUNA
DOĞA BABAYLA DOĞANIN KALBİ TEZER
DOĞA BABAYLA DOĞANIN KALBİ TEZER'E ZİYARET
CHP ve İYİ Parti
CHP ve İYİ Parti'den AK Partili Meclis Başkanına Ziyaret
Gidiş o gidiş: AKP’li belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 kişi geri gelmemiş
Gidiş o gidiş: AKP’li belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 kişi geri gelmemiş
Çevreyi araştırdık. Sessizliği sorguladık. Bölge yaşayanlarıyla görüştük.
Çevreyi araştırdık. Sessizliği sorguladık. Bölge yaşayanlarıyla görüştük.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde korkutan vaka sayısı artışı
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde korkutan vaka sayısı artışı
‘Üç dönem AKP’ye oy verdim’ diyen esnaf
‘Üç dönem AKP’ye oy verdim’ diyen esnaf
Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı
Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KISMİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KISMİ KARARLAR
KIRŞEHİR TSO
KIRŞEHİR TSO'DAN KIRŞEHİR ŞEHİT AİLELERİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNE ZİYARET
KIRŞEHİR TSO’DAN ŞABAN ÇELİK
KIRŞEHİR TSO’DAN ŞABAN ÇELİK'E ZİYARET
 FAALİYET SUNUMU TOPLANTILARI’NA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KATILDI
FAALİYET SUNUMU TOPLANTILARI’NA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KATILDI
KIRŞEHİR TSO’DAN KIRŞEHİR MUHARİP GAZİLER DERNEĞİNE ZİYARET
KIRŞEHİR TSO’DAN KIRŞEHİR MUHARİP GAZİLER DERNEĞİNE ZİYARET
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
DEAŞ
DEAŞ'lı 7 sanık, hakim karşısına çıktı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Üçüncü köprünün yüzde 51
Üçüncü köprünün yüzde 51'i satılacak
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN  RAMAZAN AYI MESAJI
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN RAMAZAN AYI MESAJI
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan