Haber Detayı
04 Ağustos 2020 - Salı 23:53
 
Üretmeden, tüketerek zenginleşen; Dünya’da tek ülke. Bu yoğurdun bolluğu nereden derseniz. Bu işin elbette bir kerameti var tabii ki. Dövize bakmak gerekir. Birde din ile uyutulan millete. Bu şehirde makale yazarlığı yapan ben; bazen sayısız kez yazdığım konuda tekrara düşme pahasına da olsa, ilk kez ele alıyormuşum gibi yazma gereği doyuyorum.
GÜNDEM Haberi

 

 

Üretmeden, tüketerek zenginleşen; Dünya’da tek ülke. Bu yoğurdun bolluğu nereden derseniz. Bu işin elbette bir kerameti var tabii ki. Dövize bakmak gerekir. Birde din ile uyutulan millete.

Bu şehirde makale yazarlığı yapan ben; bazen sayısız kez yazdığım konuda tekrara düşme pahasına da olsa, ilk kez ele alıyormuşum gibi yazma gereği doyuyorum.

Ülke Ekonomisini Wall Street bankerlerine göre dizayn edip, anlaşma imzalayanlar, faiz lobisinin kucağından oturtanları bilmeyen, asparagas haberleri gerçek zannedenler. Vesaireler.

Bu yazıda doğa talanı yok. Yok, edilen milli servetler yok. Bu akıl almaz talan üzerinden milyonları vurup bizleri çölde yaşamaya mahkûm edenler var. Doğa talanı ile bu ülkenin gelecek 500 yılı yok edildi.

AKP'nin 16 yılda  (2003-2018) kullandığı para! 2 trilyon 150 milyar doları aşmış... İse… Yatırım yok. Bunun yerine üreten KİT’lerin tamamını ve ülkenin 79 yıllık birikimi, kıymetli kamu mallarını toplamını 71 milyara satılmış? Alanlar kim. Kim; kime, kimlerin malını vermiş, peşkeş çekmiş. Hibe etmiş?

2045 yılına kadar hazine garantili, yap işlet projesi ile köprü, yol, tünel, hastane yaptılar. Türkiye’yi 240 milyar dolar borcun altına soktular. Bu para 25 yıl içinde ödenecek. Bitecek!!!

Hazine garantili yap işlet modeli iş yapan, İngiliz menşeli olan bu şirketler, bir uyuşmazlık halinde, Türkiye mahkemeleri yerine, İngiliz mahkemelerini devreye sokacak. Uçaklarınız, Gemileriniz hiçbir ülkeye gidemeyecek! Gerçek böyleyken kamu mallarını ipotek altına alacak tahkimin altına imza atan kim.

Madem zenginsin. Borçlarını Öde; Türkiye!

Ülke Ekonomisini Wall Street bankerlerine göre dizayn edip, anlaşma imzalayanlar, Ülkeyi faiz lobisinin kucağına oturtanlar.

Üreten Türkiye, Tüketen Türkiye oldu. Borç gırtlağa dayandı. Halkın 80'ni yoksulluk ve açlık sınırında yaşıyor. 4 Milyon Suriyeli besliyor. Tüm bunlara rağmen, bir yılda; milyoner sayısı artarken altın 43 döviz  37 artış göstermiş. Enflasyon damat arkadaşının naif ellerinde. Keyfiyetlerinde!

“Zenginler, fakirlere Tanrıdan başka bir şey bırakmadılar”… Friedrich.

Friedrich’in sözünü esasta şöyle kullanmak gerekir. ‘Dindar siyasiler, dindaşlarıyla birlikte ellerinde kutsal kitap Kuran ile önce İktidar oldular! Sonra, Tanrı ile işbirliği yapıp yoksulun malını helal, canını haram kıldılar. Bu anlayış cehaleti de yanına çekince milyonerlerimiz maşallah mantar gibi türediler! 340 milyar liraya ulaşmış bir mevduattan sizce devlet ne kadar vergi alıyordur?  Sıfır… Paranın karası akı yok. Yeter ki para olsun. İster kaçakçılıktan, ister, uyuşturucudan, ister kadın ticaretinden kazanılmış olsun.

Cehaletin kutsandığı bu topraklarda,  tek göz odada yaşarken, kafasına talih kuşu sıçan kaç kişi vardır? Diğer zenginlerin içinde su satarak zengin olmuş kimler vardır? Desem. Siyaseten zengin olanlar. Siyasetin kuyruğuna yapışmış sülükler. Desem! Kimin refah payıyla köşe oldular.

Sanırım 18 adaya çöreklenen Yunan milletinin refah payı değildir.

Neden devlet yapmıyor. Lütfen bu soruyu düşünün. Neden?

İktidarın müteahhidi Cengiz Efendi İngiliz menşeli şirketi ile soygun literatürüne geçerken o ulvi sözde ne demişti! “Milletin A… amma koyduk”… Anladınız mı dövizle ihale alıp, TL ile iş yapıp, dövizin ürettiği TL kaymağını yiyenleri…

Milyoner olmak için el birliği ile paranızı sizde dövize koyun; onlar devletle pazarlık yapmağa gereği dahi duymadan devlet onlara dövizle veriyorlar. Böyle olmasa bu ülkede 230 kez ihale yasası değişirmiydi, hiç… Onlar kendilerine uzatılan dövizli ihale dosyalarıyla ihaleyi alıp koyuyorlar zenginliği yoluna...

Devlet bankaları ‘bazıları’ için gözünü kırpmadan, yurtdışından yüksek faizle dilenerek aldığı parayı üç kuruş faizle milyar dolarları birilerinin cukkalarına aktarıyorlar. Ortaya çıkan kamu zararı kimin hanesine? Geleceğine konuluyor…

Şeytan azapta gerek!

O zaman partili Cumhurbaşkanı değildi… Partili Başbakandı. Adanalı çiftçi yolunu kesti… “Anamı ağlattınız”! Dedi. Partili Başbakan zorda olan çiftçiye “Ananı da al git lan”… Dedi; bu ülkenin soyadı “lan” olan kaç çiftçisi anasını da yanına alıp, yorganını sırtlayıp nereye gitti meçhul ama dönemin başbakanı oylarını 49’lara yükseltti…

Nasıl milyoner olunur? Ben bilmem ama! Onlar çok iyi biliyor olmalılar…

O günlerde; ‘O muhtar bile olamaz’ (Hürriyet) demişlerdi. O şu parmağımda olan yüzükten başka servetim yok demişti.

O günlerde; O’nun için,  Refah Partisi üyelerinden Şevket Kazan 13 Ağustos 2014 günü açıklama yapıyor. “Kirasını dahi ödeyemezdi, partiden biz öderdik”…  Demişti.

Altın yumurtlayan vakıflar. Bağışçı ölü soyucular Diğer yanda armatör bir oğul. 13 adet gemicik. Barzani’den, İsrail’e petrol taşıyor…

“Ben Türkiye’yi şirket gibi yönetmek istiyorum”. Dedi partili Cumhurbaşkanı,  Hastane, Okul, Turizm Şirketi sahiplerini Bakan yaptı. Ülke konkordato ilan edecek duruma geldi. Bu sırada Türkiye’de milyoner sayısı 34 arttı.

Dünyada devletler yönetim sistemlerini anayasalarından alırken biz nereden alıyoruz? Sizce!

Hey Corç; Versene Borç!!! İki gözüm önüme aksın, valla bendede yok maykıl. Olsa dükkan senin; mirim!!!

Partili Cumhurbaşkanı Corana Virüs (COVID-19) salgını için halk desteği istemiş ve IBAN numarası vermişti. Ülkede maske dağıtılamazken, diğer dünya ülkelerine sağlık malzemesi gönderdi.

Silahlı Kuvvet Mensuplarına, Polis Teşkilatlarına, Milli Eğitim kurumlarına ve hülasa tüm kurum çalışanların maaşlar üzerinden kesinti yapılacağını gazeteler yazmıştı. ‘Vatan Sana Canım Feda’… Ne oluyor lan! Demeye kalmadı. Beklenen açıklama detaylandı

Kendi 7 aylık maaşını vereceğini söyledi.  Çok güzel.

Bakanlar 1 aylık maaşlarını vereceklermiş. Buda çok güzel.

Birde milletvekilleri. Ya diğerleri! Burası biraz karanlık ancak düğün değil bayram değil derken Başkent Gaz Kızılay üzerinden Amerika’da gök delen diken oğlun vakfına (TURGEV) 8 milyon dolarcık aktarıverdi.

Veren el, alan elden hayırlıdır. Dediler ve!!!

Dövizle kira ödeme devri yok. Dedi. Partili Cumhurbaşkanı. AVM’ler kurtuldu. Ya diğerleri. Ya! Dövizli İhaleler ne olacak. Dövize endeksli geçişler. Yersen! Olmayandan isteyerek, alacakları paraları nereye yama yapacaklar? Dersiniz?

Hazine Garantili yapılmış Köprüler, yollar, Tüp Geçitler, Şehir Hastaneleri yapan müteahhitlerin yıllık garanti paraları olabilir mi?

İç ve dış borçları ödemek için mi? Olabilir mi?

Hazine rezervlerinde olan açık için mi? Olabilir mi?

Yoksa kanal İstanbul ihale projeleri için mi? Olabilir mi?

Yoksa 30’ar bin TL dağıtılan saray sanatçıları için mi?

Devlet milleti korumak için vardır. Hazinede milletin hazinesidir. Bir ülke Anonim şirket gibi yönetilir, müsrif mirasyedi gibi har vurup harman savrulursa sonuç gelir buraya dayanır. Pamuk eller cebe!

Düşünüyorum… Öyleyse yoğum!

Bir millet, benim vergilerim nerede demiyorsa…

Bir millet, bu milletin hazinenin ihtiyaç akçesini ne yaptın demiyorsa…

O isteyecektir. Verirsiniz vermezsiniz. Paşa gönlünüz bilir…

Bir millet, amip gibi çoğalmış, tarikat ve cemaatleri besleyen kaynağı sorgulamıyorsa…

Bir millet, Amerika’da oğla ait bir vakıf gökdelen dikiyor, Mehmet Ali Clay’ın çiftliğini 9 milyar dolara satın alabiliyor, 35 yaşında bir adama bu paranın kaynağını soramıyorsa,  babanın oğla vermeyeceği 8 milyon dolar bağışın kaynağını sorgulamayacaktır.

O isteyecektir. Verirsiniz vermezsiniz. Keyfiniz bilir…

Olabilir mi?

Bir millet, kendi sırtından sürdürülen saltanatı, Uçakları, Yatları, Helikopterleri, Otomobilleri, Sarayları, Ziyafet sofralarını sorgulamıyorsa…

Bir millet, üreten toplum iken, tüketen topluma düşürülmesini, üç paraya peşkeş çekilen, fabrikaları, arazileri sorgulamıyor. Sudan’da tarla kiralıyor halk seyrediyorsa…

Bir millet, emekli öğretmen eniştenin inanılmaz servetlere ulaşmış, kaynağını sorgulamıyorsa…

Bir millet, koyun ile insan arasındaki farkı bilmiyorsa…

O isteyecektir. Verirsiniz vermezsiniz.

Bir zamanlar “Biz Bize Yeterdik”…

17 yılda harcanan para 2 trilyon 150 milyar doların üzerinde ve üstelik borçluyuz.

Her yıl Türk çiftçisi, hayvan üreticisi yerine, yeryüzünde 97 ülkede tarım yapan, o ülkelerin çiftçilerine yılda ödenen para 9 milyar doları geçmiş ise.

Bu ülkenin 530 milyar dış borcu, 260 milyar cari açığı var ise.

Kapı, kapı borç dilenen. Bu borcu milletin sırtına saran anlayışla kol kola, koyun, koyuna yatan. Milletin orasına koyan şerefsizlere boyun bükmüşse bir millet. Biz bize yetmeyiz.

Deprem paraları kayıp. İşsizlik fonu kayıp. Şehit aileleri için toplanan paralar kayıp. Oğlun Amerika’daki vakfına kimler ne kadar para aktarmış. Kimin parasını aktarmış meçhul. Dünya’nın en pahalı Akaryakıtını, Doğalgaz ve Elektriğe getirilen onlarca zam. Bu vakıfların finansı konumunda ise. Biz bize yetmeyiz.

Bu ülkenin yoksul insanı 1 paket makarnaya, 5 kilo sıvıyağa teslim alan anlayışa mahkûm kılınmışsa.

Dünyanın her tarafına bu milletin paralarıyla yaptırılan onlarca camiler. Sağlık ve Milli Eğitim bakanlığından yüksek bütçeye sahip, milleti din ile uyutan, kandıran Diyanet işleri.

Büyüklük şöyle bir şey. Ayranı yok içmeye, tahtırevanla gider işemeye

Suriyeliye 40 milyar dolar. Harcayan, yoksul milletten para dilenen kafaya biat eden millet. Suudi Arabistan ve diğer zengin Arap ülkeleri, Din için parmaklarını oynatmaz iken ‘neden biz’ diye sorgulamayan bizler elbette ki yurt dışında yaptırılan camilere bir kalemde 2 milyar doları milletin cebinden çıkartıp itibar havasıyla toprağa gömeceğiz.

Türkiye’de milyoner sayısı son altı ay içinde 37 artmış!!! Artar tabii. Anasına bak. Kızını al…

Kaynak: Editör: MUSTAFA BAĞ
Etiketler: ,
Yorumlar
Diğer Haberler
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ KIRŞEHİR ŞUBESİNDEN BASIN VE KAMOYUNA
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ KIRŞEHİR ŞUBESİNDEN BASIN VE KAMOYUNA
DOĞA BABAYLA DOĞANIN KALBİ TEZER
DOĞA BABAYLA DOĞANIN KALBİ TEZER'E ZİYARET
CHP ve İYİ Parti
CHP ve İYİ Parti'den AK Partili Meclis Başkanına Ziyaret
Gidiş o gidiş: AKP’li belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 kişi geri gelmemiş
Gidiş o gidiş: AKP’li belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 kişi geri gelmemiş
Çevreyi araştırdık. Sessizliği sorguladık. Bölge yaşayanlarıyla görüştük.
Çevreyi araştırdık. Sessizliği sorguladık. Bölge yaşayanlarıyla görüştük.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde korkutan vaka sayısı artışı
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde korkutan vaka sayısı artışı
‘Üç dönem AKP’ye oy verdim’ diyen esnaf
‘Üç dönem AKP’ye oy verdim’ diyen esnaf
Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı
Muharrem İnce hastaneye kaldırıldı
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KISMİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KISMİ KARARLAR
KIRŞEHİR TSO
KIRŞEHİR TSO'DAN KIRŞEHİR ŞEHİT AİLELERİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNE ZİYARET
KIRŞEHİR TSO’DAN ŞABAN ÇELİK
KIRŞEHİR TSO’DAN ŞABAN ÇELİK'E ZİYARET
 FAALİYET SUNUMU TOPLANTILARI’NA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KATILDI
FAALİYET SUNUMU TOPLANTILARI’NA SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KATILDI
KIRŞEHİR TSO’DAN KIRŞEHİR MUHARİP GAZİLER DERNEĞİNE ZİYARET
KIRŞEHİR TSO’DAN KIRŞEHİR MUHARİP GAZİLER DERNEĞİNE ZİYARET
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
ANTİK DÜNYADAN GÜNÜMÜZE EKONOMİ; DEĞİŞENLER VE DEĞİŞKENLER.
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
Kırşehir Valiliğince Alınan Ramazan Ayı Tedbirleri
DEAŞ
DEAŞ'lı 7 sanık, hakim karşısına çıktı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Üçüncü köprünün yüzde 51
Üçüncü köprünün yüzde 51'i satılacak
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
MÜFTÜLÜK CADDESİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN  RAMAZAN AYI MESAJI
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU’NUN RAMAZAN AYI MESAJI
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Bu pencereden bakınca böyle gözüküyor. Ya sizin oradan
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
Kırşehirli Kalp ve Damar Cerrahı Hayatını Kaybetti
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
UMUT PARTİSİ GENEL BAŞKANI BOZKURT "EKONOMİYİ MASAYA YATIRDI"
 Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Afişlere Toplatma ve Soruşturma Kararı
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
Kırşehir-Kayseri karayolu Kurugöl mevkiinde Kaza meydana geldi.
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NDAN TÜRK POLİS TEŞKILATI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI
AGD ORTAOKULLAR KOMİSYONU FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİNİ TÜM YURTTA BAŞLATTI
Kırşehir Valiliği, 2 günlük yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.
Kırşehir Valiliği, 2 günlük yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.
TSO, ESOB, ZİRAAT ODASI, BORSA, MESLEK ÖRGÜTLERİ VE KOOPERATİF’LERLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI YAPILDI
TSO, ESOB, ZİRAAT ODASI, BORSA, MESLEK ÖRGÜTLERİ VE KOOPERATİF’LERLE FAALİYET SUNUMU TOPLANTISI YAPILDI
DSÖ’den “şoke edici” corona virüsü aşısı açıklaması
DSÖ’den “şoke edici” corona virüsü aşısı açıklaması
Vatan Hoca ve Ekibi Yeşil Alan Çalışmasına Devam Ediyor
Vatan Hoca ve Ekibi Yeşil Alan Çalışmasına Devam Ediyor
Prof.Dr.Elif Haykır Para Politikası Kurul Üyesi Oldu
Prof.Dr.Elif Haykır Para Politikası Kurul Üyesi Oldu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 8 Nisan tablosu
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 8 Nisan tablosu
Kırşehir Belediyesi
Kırşehir Belediyesi'nin 462 Milyonluk Borcu 311 Milyon TL'ye İndi
FAALİYET SUNUM TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR
FAALİYET SUNUM TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR
Kırşehir’ de 33 yaşındaki genç adam kendini asarak yaşamına son verdi.
Kırşehir’ de 33 yaşındaki genç adam kendini asarak yaşamına son verdi.
TAM KAPANMA İDDALARI GÜÇLENİYOR
TAM KAPANMA İDDALARI GÜÇLENİYOR
Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Nevşehir ve Sivas’ta kar yağışı bekleniyor.
Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Nevşehir ve Sivas’ta kar yağışı bekleniyor.
DENİZ AŞIRI GELEN BİR AFET: PANDEMİ
DENİZ AŞIRI GELEN BİR AFET: PANDEMİ
Bozkırın tarlaları alternatif ürün
Bozkırın tarlaları alternatif ürün 'çörekotu' ile bereketleniyor
377 kişi ve kuruluşun mal varlığı donduruldu
377 kişi ve kuruluşun mal varlığı donduruldu
Şehir hastanesi müteahhitlerine gizli ödeme
Şehir hastanesi müteahhitlerine gizli ödeme