Haber Detayı
04 Ağustos 2020 - Salı 23:53
 
Üretmeden, tüketerek zenginleşen; Dünya’da tek ülke. Bu yoğurdun bolluğu nereden derseniz. Bu işin elbette bir kerameti var tabii ki. Dövize bakmak gerekir. Birde din ile uyutulan millete. Bu şehirde makale yazarlığı yapan ben; bazen sayısız kez yazdığım konuda tekrara düşme pahasına da olsa, ilk kez ele alıyormuşum gibi yazma gereği doyuyorum.
GÜNDEM Haberi

 

 

Üretmeden, tüketerek zenginleşen; Dünya’da tek ülke. Bu yoğurdun bolluğu nereden derseniz. Bu işin elbette bir kerameti var tabii ki. Dövize bakmak gerekir. Birde din ile uyutulan millete.

Bu şehirde makale yazarlığı yapan ben; bazen sayısız kez yazdığım konuda tekrara düşme pahasına da olsa, ilk kez ele alıyormuşum gibi yazma gereği doyuyorum.

Ülke Ekonomisini Wall Street bankerlerine göre dizayn edip, anlaşma imzalayanlar, faiz lobisinin kucağından oturtanları bilmeyen, asparagas haberleri gerçek zannedenler. Vesaireler.

Bu yazıda doğa talanı yok. Yok, edilen milli servetler yok. Bu akıl almaz talan üzerinden milyonları vurup bizleri çölde yaşamaya mahkûm edenler var. Doğa talanı ile bu ülkenin gelecek 500 yılı yok edildi.

AKP'nin 16 yılda  (2003-2018) kullandığı para! 2 trilyon 150 milyar doları aşmış... İse… Yatırım yok. Bunun yerine üreten KİT’lerin tamamını ve ülkenin 79 yıllık birikimi, kıymetli kamu mallarını toplamını 71 milyara satılmış? Alanlar kim. Kim; kime, kimlerin malını vermiş, peşkeş çekmiş. Hibe etmiş?

2045 yılına kadar hazine garantili, yap işlet projesi ile köprü, yol, tünel, hastane yaptılar. Türkiye’yi 240 milyar dolar borcun altına soktular. Bu para 25 yıl içinde ödenecek. Bitecek!!!

Hazine garantili yap işlet modeli iş yapan, İngiliz menşeli olan bu şirketler, bir uyuşmazlık halinde, Türkiye mahkemeleri yerine, İngiliz mahkemelerini devreye sokacak. Uçaklarınız, Gemileriniz hiçbir ülkeye gidemeyecek! Gerçek böyleyken kamu mallarını ipotek altına alacak tahkimin altına imza atan kim.

Madem zenginsin. Borçlarını Öde; Türkiye!

Ülke Ekonomisini Wall Street bankerlerine göre dizayn edip, anlaşma imzalayanlar, Ülkeyi faiz lobisinin kucağına oturtanlar.

Üreten Türkiye, Tüketen Türkiye oldu. Borç gırtlağa dayandı. Halkın 80'ni yoksulluk ve açlık sınırında yaşıyor. 4 Milyon Suriyeli besliyor. Tüm bunlara rağmen, bir yılda; milyoner sayısı artarken altın 43 döviz  37 artış göstermiş. Enflasyon damat arkadaşının naif ellerinde. Keyfiyetlerinde!

“Zenginler, fakirlere Tanrıdan başka bir şey bırakmadılar”… Friedrich.

Friedrich’in sözünü esasta şöyle kullanmak gerekir. ‘Dindar siyasiler, dindaşlarıyla birlikte ellerinde kutsal kitap Kuran ile önce İktidar oldular! Sonra, Tanrı ile işbirliği yapıp yoksulun malını helal, canını haram kıldılar. Bu anlayış cehaleti de yanına çekince milyonerlerimiz maşallah mantar gibi türediler! 340 milyar liraya ulaşmış bir mevduattan sizce devlet ne kadar vergi alıyordur?  Sıfır… Paranın karası akı yok. Yeter ki para olsun. İster kaçakçılıktan, ister, uyuşturucudan, ister kadın ticaretinden kazanılmış olsun.

Cehaletin kutsandığı bu topraklarda,  tek göz odada yaşarken, kafasına talih kuşu sıçan kaç kişi vardır? Diğer zenginlerin içinde su satarak zengin olmuş kimler vardır? Desem. Siyaseten zengin olanlar. Siyasetin kuyruğuna yapışmış sülükler. Desem! Kimin refah payıyla köşe oldular.

Sanırım 18 adaya çöreklenen Yunan milletinin refah payı değildir.

Neden devlet yapmıyor. Lütfen bu soruyu düşünün. Neden?

İktidarın müteahhidi Cengiz Efendi İngiliz menşeli şirketi ile soygun literatürüne geçerken o ulvi sözde ne demişti! “Milletin A… amma koyduk”… Anladınız mı dövizle ihale alıp, TL ile iş yapıp, dövizin ürettiği TL kaymağını yiyenleri…

Milyoner olmak için el birliği ile paranızı sizde dövize koyun; onlar devletle pazarlık yapmağa gereği dahi duymadan devlet onlara dövizle veriyorlar. Böyle olmasa bu ülkede 230 kez ihale yasası değişirmiydi, hiç… Onlar kendilerine uzatılan dövizli ihale dosyalarıyla ihaleyi alıp koyuyorlar zenginliği yoluna...

Devlet bankaları ‘bazıları’ için gözünü kırpmadan, yurtdışından yüksek faizle dilenerek aldığı parayı üç kuruş faizle milyar dolarları birilerinin cukkalarına aktarıyorlar. Ortaya çıkan kamu zararı kimin hanesine? Geleceğine konuluyor…

Şeytan azapta gerek!

O zaman partili Cumhurbaşkanı değildi… Partili Başbakandı. Adanalı çiftçi yolunu kesti… “Anamı ağlattınız”! Dedi. Partili Başbakan zorda olan çiftçiye “Ananı da al git lan”… Dedi; bu ülkenin soyadı “lan” olan kaç çiftçisi anasını da yanına alıp, yorganını sırtlayıp nereye gitti meçhul ama dönemin başbakanı oylarını 49’lara yükseltti…

Nasıl milyoner olunur? Ben bilmem ama! Onlar çok iyi biliyor olmalılar…

O günlerde; ‘O muhtar bile olamaz’ (Hürriyet) demişlerdi. O şu parmağımda olan yüzükten başka servetim yok demişti.

O günlerde; O’nun için,  Refah Partisi üyelerinden Şevket Kazan 13 Ağustos 2014 günü açıklama yapıyor. “Kirasını dahi ödeyemezdi, partiden biz öderdik”…  Demişti.

Altın yumurtlayan vakıflar. Bağışçı ölü soyucular Diğer yanda armatör bir oğul. 13 adet gemicik. Barzani’den, İsrail’e petrol taşıyor…

“Ben Türkiye’yi şirket gibi yönetmek istiyorum”. Dedi partili Cumhurbaşkanı,  Hastane, Okul, Turizm Şirketi sahiplerini Bakan yaptı. Ülke konkordato ilan edecek duruma geldi. Bu sırada Türkiye’de milyoner sayısı 34 arttı.

Dünyada devletler yönetim sistemlerini anayasalarından alırken biz nereden alıyoruz? Sizce!

Hey Corç; Versene Borç!!! İki gözüm önüme aksın, valla bendede yok maykıl. Olsa dükkan senin; mirim!!!

Partili Cumhurbaşkanı Corana Virüs (COVID-19) salgını için halk desteği istemiş ve IBAN numarası vermişti. Ülkede maske dağıtılamazken, diğer dünya ülkelerine sağlık malzemesi gönderdi.

Silahlı Kuvvet Mensuplarına, Polis Teşkilatlarına, Milli Eğitim kurumlarına ve hülasa tüm kurum çalışanların maaşlar üzerinden kesinti yapılacağını gazeteler yazmıştı. ‘Vatan Sana Canım Feda’… Ne oluyor lan! Demeye kalmadı. Beklenen açıklama detaylandı

Kendi 7 aylık maaşını vereceğini söyledi.  Çok güzel.

Bakanlar 1 aylık maaşlarını vereceklermiş. Buda çok güzel.

Birde milletvekilleri. Ya diğerleri! Burası biraz karanlık ancak düğün değil bayram değil derken Başkent Gaz Kızılay üzerinden Amerika’da gök delen diken oğlun vakfına (TURGEV) 8 milyon dolarcık aktarıverdi.

Veren el, alan elden hayırlıdır. Dediler ve!!!

Dövizle kira ödeme devri yok. Dedi. Partili Cumhurbaşkanı. AVM’ler kurtuldu. Ya diğerleri. Ya! Dövizli İhaleler ne olacak. Dövize endeksli geçişler. Yersen! Olmayandan isteyerek, alacakları paraları nereye yama yapacaklar? Dersiniz?

Hazine Garantili yapılmış Köprüler, yollar, Tüp Geçitler, Şehir Hastaneleri yapan müteahhitlerin yıllık garanti paraları olabilir mi?

İç ve dış borçları ödemek için mi? Olabilir mi?

Hazine rezervlerinde olan açık için mi? Olabilir mi?

Yoksa kanal İstanbul ihale projeleri için mi? Olabilir mi?

Yoksa 30’ar bin TL dağıtılan saray sanatçıları için mi?

Devlet milleti korumak için vardır. Hazinede milletin hazinesidir. Bir ülke Anonim şirket gibi yönetilir, müsrif mirasyedi gibi har vurup harman savrulursa sonuç gelir buraya dayanır. Pamuk eller cebe!

Düşünüyorum… Öyleyse yoğum!

Bir millet, benim vergilerim nerede demiyorsa…

Bir millet, bu milletin hazinenin ihtiyaç akçesini ne yaptın demiyorsa…

O isteyecektir. Verirsiniz vermezsiniz. Paşa gönlünüz bilir…

Bir millet, amip gibi çoğalmış, tarikat ve cemaatleri besleyen kaynağı sorgulamıyorsa…

Bir millet, Amerika’da oğla ait bir vakıf gökdelen dikiyor, Mehmet Ali Clay’ın çiftliğini 9 milyar dolara satın alabiliyor, 35 yaşında bir adama bu paranın kaynağını soramıyorsa,  babanın oğla vermeyeceği 8 milyon dolar bağışın kaynağını sorgulamayacaktır.

O isteyecektir. Verirsiniz vermezsiniz. Keyfiniz bilir…

Olabilir mi?

Bir millet, kendi sırtından sürdürülen saltanatı, Uçakları, Yatları, Helikopterleri, Otomobilleri, Sarayları, Ziyafet sofralarını sorgulamıyorsa…

Bir millet, üreten toplum iken, tüketen topluma düşürülmesini, üç paraya peşkeş çekilen, fabrikaları, arazileri sorgulamıyor. Sudan’da tarla kiralıyor halk seyrediyorsa…

Bir millet, emekli öğretmen eniştenin inanılmaz servetlere ulaşmış, kaynağını sorgulamıyorsa…

Bir millet, koyun ile insan arasındaki farkı bilmiyorsa…

O isteyecektir. Verirsiniz vermezsiniz.

Bir zamanlar “Biz Bize Yeterdik”…

17 yılda harcanan para 2 trilyon 150 milyar doların üzerinde ve üstelik borçluyuz.

Her yıl Türk çiftçisi, hayvan üreticisi yerine, yeryüzünde 97 ülkede tarım yapan, o ülkelerin çiftçilerine yılda ödenen para 9 milyar doları geçmiş ise.

Bu ülkenin 530 milyar dış borcu, 260 milyar cari açığı var ise.

Kapı, kapı borç dilenen. Bu borcu milletin sırtına saran anlayışla kol kola, koyun, koyuna yatan. Milletin orasına koyan şerefsizlere boyun bükmüşse bir millet. Biz bize yetmeyiz.

Deprem paraları kayıp. İşsizlik fonu kayıp. Şehit aileleri için toplanan paralar kayıp. Oğlun Amerika’daki vakfına kimler ne kadar para aktarmış. Kimin parasını aktarmış meçhul. Dünya’nın en pahalı Akaryakıtını, Doğalgaz ve Elektriğe getirilen onlarca zam. Bu vakıfların finansı konumunda ise. Biz bize yetmeyiz.

Bu ülkenin yoksul insanı 1 paket makarnaya, 5 kilo sıvıyağa teslim alan anlayışa mahkûm kılınmışsa.

Dünyanın her tarafına bu milletin paralarıyla yaptırılan onlarca camiler. Sağlık ve Milli Eğitim bakanlığından yüksek bütçeye sahip, milleti din ile uyutan, kandıran Diyanet işleri.

Büyüklük şöyle bir şey. Ayranı yok içmeye, tahtırevanla gider işemeye

Suriyeliye 40 milyar dolar. Harcayan, yoksul milletten para dilenen kafaya biat eden millet. Suudi Arabistan ve diğer zengin Arap ülkeleri, Din için parmaklarını oynatmaz iken ‘neden biz’ diye sorgulamayan bizler elbette ki yurt dışında yaptırılan camilere bir kalemde 2 milyar doları milletin cebinden çıkartıp itibar havasıyla toprağa gömeceğiz.

Türkiye’de milyoner sayısı son altı ay içinde 37 artmış!!! Artar tabii. Anasına bak. Kızını al…

Kaynak: Editör: MUSTAFA BAĞ
Etiketler: ,
Yorumlar
Diğer Haberler
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
KİM MÜDAHALE EDECEK? HERKES SUS PUS!
KİM MÜDAHALE EDECEK? HERKES SUS PUS!
Kırşehir Belediyespor evinde Bodrumspor
Kırşehir Belediyespor evinde Bodrumspor'u Ağırladı
Kırşehir’de hafif ticari aracın şarampole devrilmesi sonucu 3 kişi yaralandı.
Kırşehir’de hafif ticari aracın şarampole devrilmesi sonucu 3 kişi yaralandı.
DÜZENSİZ SULAMA KIZILIRMAK
DÜZENSİZ SULAMA KIZILIRMAK'I KURUTUYOR
Geleceğimizi Hep Birlikte Yeşertelim’’
Geleceğimizi Hep Birlikte Yeşertelim’’
Kaman cevizi, coğrafi işaret aldı
Kaman cevizi, coğrafi işaret aldı
Kırşehir Valiliğinden Kış Lastiği Uyarası
Kırşehir Valiliğinden Kış Lastiği Uyarası
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
VALİLİKÇE ALINAN YENİ KARARLAR
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 41 Akademik Personel Alınacak.
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 41 Akademik Personel Alınacak.
Ankara Milletvekilimiz Turan Rektör Karakaya’yı Ziyaret Etti
Ankara Milletvekilimiz Turan Rektör Karakaya’yı Ziyaret Etti
”Türk Toplumunda Kadın” Konulu Panel Yapıldı
”Türk Toplumunda Kadın” Konulu Panel Yapıldı
KIRŞEHİR YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİ BELEDİYE BAŞKANI SELAHATTİN EKİCİOĞLU’NU ZİYARET ETTİ
KIRŞEHİR YETİŞTİRME YURDU MEZUNLARI DERNEĞİ BELEDİYE BAŞKANI SELAHATTİN EKİCİOĞLU’NU ZİYARET ETTİ
MEMLEKET SEVDALISI NET KONUŞTU
MEMLEKET SEVDALISI NET KONUŞTU
TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURUL TOPLANTISI YAPTI
TSO HAFTALIK OLAĞAN YÖNETİM KURUL TOPLANTISI YAPTI
DAHA YEŞİL BİR KIRŞEHİR İÇİN GELECEĞİMİZİ HEP BİRLİKTE YEŞERTELİM
DAHA YEŞİL BİR KIRŞEHİR İÇİN GELECEĞİMİZİ HEP BİRLİKTE YEŞERTELİM
 81 il valiliğine “Covid-19 Denetimleri” konulu genelge gönderdi.
81 il valiliğine “Covid-19 Denetimleri” konulu genelge gönderdi.
Kim kime kefilse! Kefil bavulları toplatsın.
Kim kime kefilse! Kefil bavulları toplatsın.
Memur-Sen Kadın Kolları Başkanı Ceylan Okatan: Şiddet Virüsünün Aşısı Örgütlü Mücadeledir
Memur-Sen Kadın Kolları Başkanı Ceylan Okatan: Şiddet Virüsünün Aşısı Örgütlü Mücadeledir
 TOPLAM CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI
TOPLAM CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI
 DİEGO MARADONA HAYATINI KAYBETTİ!
DİEGO MARADONA HAYATINI KAYBETTİ!
 CHP Kırşehir Kadın Kolları Başkanlığı Basın Açıklaması yaptı.
CHP Kırşehir Kadın Kolları Başkanlığı Basın Açıklaması yaptı.
Kırşehir
Kırşehir'de Mevsimsel Tedbirler Gözden Geçirildi
BENZİNE BÜYÜK ZAM
BENZİNE BÜYÜK ZAM
ERDOĞAN
ERDOĞAN'DAN VATANDAŞA ÇAĞRI
Kırşehir Belediyesi
Kırşehir Belediyesi'nin 2021 Yılı Bütçesi Belli Oldu
GÜZELLİK YARIŞMASINDA KIRŞEHİR
GÜZELLİK YARIŞMASINDA KIRŞEHİR'Lİ DAMGASI
Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin COVID-19 hasta tablosunu açıkladı.
Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin COVID-19 hasta tablosunu açıkladı.
BOZTEPE YOLUNDA TRAFİK KAZASI 4 YARALI
BOZTEPE YOLUNDA TRAFİK KAZASI 4 YARALI
Bülent Arınç istifa etti
Bülent Arınç istifa etti
Üniversitemizde tıbbi ve yenilebilir mantar türleri üretilecek
Üniversitemizde tıbbi ve yenilebilir mantar türleri üretilecek
EYT
EYT'LİLERİN UMUT PARTİSİNDEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
KIRŞEHİR
KIRŞEHİR'DE İŞ ADAMI COVİT NEDENİYLE HAYATINI YİTİRDİ
Nefes borusuna kaçan ekmek parçası canından etti
Nefes borusuna kaçan ekmek parçası canından etti
ÖĞRETMENLERİM.
ÖĞRETMENLERİM.
Bülent Arınç’tan istifa sinyali
Bülent Arınç’tan istifa sinyali
BESLENMEDE GERÇEKLER VE SAĞLIK İLİŞKİSİ
BESLENMEDE GERÇEKLER VE SAĞLIK İLİŞKİSİ
AKIN “ÜLKELERİN GELECEĞİNİ İYİ EĞİTİLMİŞ GENÇ NESİLLER BELİRLEMEKTEDİR”
AKIN “ÜLKELERİN GELECEĞİNİ İYİ EĞİTİLMİŞ GENÇ NESİLLER BELİRLEMEKTEDİR”
 İLHAN, ÖĞRETMENLİK KUTSAL BİR MESLEKTİR
İLHAN, ÖĞRETMENLİK KUTSAL BİR MESLEKTİR
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NUN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
BAŞKAN EKİCİOĞLU’NUN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
TSO BAŞKANI YILMAZ’DAN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
TSO BAŞKANI YILMAZ’DAN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
İYİ PARTİ  ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
İYİ PARTİ ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
"BİZİM İÇİMİZDE CİĞERİNDE UR OLAN YOKTUR"
"BİZİM İÇİMİZDE CİĞERİNDE UR OLAN YOKTUR"
KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLDİ
KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLDİ
 EĞİTİM FAALİYETLERİNE İLİŞKİN KARAR
EĞİTİM FAALİYETLERİNE İLİŞKİN KARAR
İLKOKUL ÖĞRETMENİ OLUR DA SIKINTILAR YAŞANMAZ MI?
İLKOKUL ÖĞRETMENİ OLUR DA SIKINTILAR YAŞANMAZ MI?
KAEÜ NEŞET ERTAŞ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNDEN MAHNILARDAN TÜRKÜLERE KONSERİ
KAEÜ NEŞET ERTAŞ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNDEN MAHNILARDAN TÜRKÜLERE KONSERİ
MUCUR İLÇESİNDE TRAFİK KAZASI YARALILAR VAR
MUCUR İLÇESİNDE TRAFİK KAZASI YARALILAR VAR
Canlı Hayvan Pazarı Açık Olacak
Canlı Hayvan Pazarı Açık Olacak
Haber Yazılımı